Gürcüstan-Rusiya münaqişəsində tələyə kim düşdü?
Sentyabrın əvvəllərində Avropa İttifaqının Gürcüstandakı situasiya və Avropanın Rusiya ilə bundansonrakı münasibətlərinin müzakirə edildiyi sammiti bir çox suallara aydınlıq gətirdi. Moskvanın addımlarını tənqid edən və onu beynəlxalq hüquqa əməl etməyə çağıran yekun bəyannamə görüşün məntiqi sonluğu oldu. Avropa İttifaqı Rusiyadan öz qoşunlarını Gürcüstandan çıxarmağa çağırsa da, bu çağırışa əməl edilməyəcəyi təqdirdə hansı tədbirlərə əl atılacağını açıqlamadı.
"Radikallar" və "praqmatiklər"
Bununla yanaşı, sammitin yekunlarını hamı gözləyirdi: həm "şənliyin səbəbkarları" olan Rusiya və Gürcüstan, həm də bu ölkələrin hər ikisinin müttəfiqləri. Lakin Rusiyanı dəstəkləyənlərin sayı o qədər də çox olmadı - Nikaraqua, HƏMAS və "Hizbullah". Rusiya mətbuatının bildirdiyinə görə, ölkənin Xarici İşlər Nazirliyində Abxaziya və Cənubi Osetiyanın müstəqilliyinin yaxın vaxtlarda Belarus, Suriya, Liviya, İordaniya və Mərakeş tərəfindən də tanınacağına ümid edirlər.
Gürcüstana "dəstək qrupu"na gəlincə, onlar (başda Saakaşvili administrasiyası da olmaqla) iki yerə parçalandılar - "radikallar" və "mülayim praqmatiklər". Birincilər - əsasən, Rusiya ilə həmsərhəd olan ölkələr - Baltikyanı dövlətlər, Polşa, Ukrayna, həmçinin Böyük Britaniya hesab edir ki, Qərb Moskvanın əməllərinə sərt reaksiya verməlidir. Bu mövqedə olanlar, demək olar ki, hər gün az qala hərbi bəyanatlar səsləndirir və indinin özündə də bu kampaniyanı Qərbin nüfuzlu mətbuat orqanları vasitəsilə davam etdirirlər.
"Praqmatiklər" isə öz növbələrində bildirirlər ki, Rusiya ilə heç bir halda hədə və güc yolu ilə danışmaq, onunla əlaqələri tam kəsmək, sanksiyalar tətbiq etmək olmaz və bu, daha böyük polyarizasiyaya səbəb olacaq, Qərbin "rus ayısı"na onsuz da zəif olan təsir imkanlarını daha da məhdudlaşdıracaq. Bu fikirlər Qərb mətbuatında hələ də yer alır və polemikanı gücləndirir.
Bütün bunlarla yanaşı hələ ki gözlənildiyi kimi, əsas qarşıdurma (hələlik yalnız siyasi) Gürcüstanın əsas müttəfiqi olan ABŞ ilə Rusiya arasında yaşanır. Amerika Gürcüstan iqtisadiyyatının bərpası üçün 1 milyard dollar ayırdığını bəyan edib, Hərbi Dəniz Qüvvələrinin gəmilərini Qara dəniz hövzəsinə yeridib (onlar avqustun 11-dən Gürcüstan sahillərində üzən Rusiyanın hərbi gəmiləri ilə "qonşuluq" edirlər). Bundan əlavə, ABŞ Gürcüstanın raketdən müdafiə sisteminin (RMS) bərpasını da həyata keçirir ki, bu da Gürcüstanın NATO-nun əvvəlcədən xəbərdarlıq sisteminə qoşulması kimi qiymətləndirilir.
Bu arada ABŞ-ın vitse-prezidenti Dik Çeyninin Rusiyanın hədəfində olduğunu iddia etdiyi Gürcüstan, Azərbaycan və Ukraynaya səfəri ciddi hadisə idi. Bakı, Tbilisi və Kiyevdə Çeyninin apardığı danışıqların əsas mövzusu Gürcüstandakı vəziyyət, Ağ evin hazırkı rəhbərliyinin reallaşmasında son dərəcə maraqlı olduğu alternativ enerji layihələri oldu.
Köhnə Dünya da bu işlərdə ABŞ-dan geri qalmadı. Avropa İttifaqının sammitindən bir həftə sonra quruma üzv olan ölkələrin xarici işlər nazirlərinin toplantısı keçirildi və orada sentyabrın 8-də danışıqlar aparmaq məqsədi ilə Fransa prezidenti Nikolə Sarkozinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Moskvaya göndərilməsi qərara alındı. Məqsəd "Medvedev-Sarkozi" razılaşmasının 6 bəndi əsasında Moskvanın üzərinə götürdüyü öhdəliklərə əməl edilməsinin vacibliyinə Kremli inandırmaq idi. Hərçənd, Moskvanın güzəştlərə gedəcəyinə inanmayan avropalıların özləri belə bu səfərə böyük ümidlə yanaşmırdı. Hər halda, onlar qarşılarına 2 məqsəd qoymuşdular: Gürcüstan ərazisindən Rusiya qoşunlarının çıxarılmasına nail olmaq və Moskvanı bölgəyə Aİ müşahidəçilərinin gəlməsinə razı salmaq (bu missiyanın yaradılmasının vacibliyi sözügedən razılaşmada da əks olunub).
Hadisələrin ən ideal formada inkişafı halında isə avropalılar Cənubi Osetiya və Abxaziyanın statusuna dair danışıqlara başlamağa ümid edirdilər.
Lakin artıq qeyd etdiyimiz kimi, Moskvanın mövqelərindən geri çəkilməyəcəyi hələ səfərdən öncə məlum idi.
Nüfuzlu "Nyu-York tayms" qəzeti sentyabrın 8-də çıxan nömrəsində yazırdı: "Hazırda Avropa İttifaqına rəhbərlik edən Fransa Rusiyanın atəşkəs haqda razılaşmaya əməl etməməsindən qəti narazılığını bildirir. Ölkənin xarici işlər naziri Bernar Kuşner keçirdiyi mətbuat konfransında Medvedevi  öz imzasına hörmət etməyə çağırıb. Onun sözlərinə görə, "hələlik razılaşmada yer almış altı maddədən yalnız ikisinə və ya iki yarımına, uzağı üçünə əməl edilib".
Polşa, Böyük Britaniya, İsveç və Baltikyanı dövlətlər Rusiyaya qarşı sərt addımların atılmasının tərəfdarı kimi çıxış etsələr də, rəsmi şəxslərin sözlərinə görə, məsələ ilə əlaqədar konkret sanksiyaların tətbiqi haqda müzakirə aparılmayıb. Kuşner Moskvanın razılaşmaya əməl edilməsini bundan sonra da ləngidəcəyi təqdirdə Aİ-nin hansı addımlar atacağına dair sualı da cavablandırmayıb. "Hər şey Rusiyanın cavabından asılıdır", - deyə o, qeyd edib.
Nazir hesab edir ki, nəticəsiz qalan, yəni Rusiyanın əhəmiyyət verməyəcəyi sanksiyaların heç bir mənası yoxdur.
Sentyabrın 6-da ABŞ-ın vitse-prezidenti D.Çeyninin İtaliyada keçirilən konfransda Rusiyanı kəskin tənqid etməsi və Gürcüstanla Ukraynanın NATO-ya qəbulunun vacibliyini bəyan etməsi fonunda Dmitri Medvedev "Rusiyanın artıq hamının hesablaşacağı dövlətə çevrildiyini" və "bu ilin 8 avqustundan sonra ölkənin dəyişdiyini" bəyan etdi. Avropalılar isə artıq Moskva ilə başqa tonda danışmağa qərar verdilər və Bernar Kuşnerin "Avropanın tərəfdaşı və qonşusu" adlandırdığı Rusiya ilə "dil tapmaq" haqda düşünməyə başladılar.  "Biz hamımız sakitliyə nail olmalıyıq. Əks halda Rusiyanı heç nəyə razı salmaq mümkün olmayacaq", - deyə Aİ-nin yüksək rütbəli təmsilçilərindən biri bildirib.
"Nyu-York tayms" məqaləni belə bitirir: "Rusiya müharibəni uddu və problem Moskvanın iştirakı olmadan həll edilməyəcək. Çünki ərazilər onun nəzarətindədir".
"Başına gəlməyincə…"
Beləliklə, Cənubi Osetiyada baş verənlər beynəlxalq münasibətlərin inkişafında yeni vəziyyətin yaranmasına səbəb olub. Amma Rusiya ilə Qərb arasında yaranmış siyasi konfrantasiyanın səbəblərini müəyyənləşdirmək istədikdə, yalnız qarşılıqlı ittihamlar və haqq qazandırma cəhdləri eşitməli olursan. Bütün bu mübahisələrin kökündə isə küçə prinsipi olan "Dəli sənin özünsən!" prinsipi dayanır.
Etiraf etmək lazımdır ki, Qərblə Rusiya arasında açıq qarşıdurma hələ 2007-ci il fevralın 9-10-da keçirilmiş Münhen konfransında, Rusiyanın o zamankı prezidenti Vladimir Putinin çıxışı ilə başlamışdı. Həmin vaxt çoxları Putinin bəyanatlarını beynəlxalq ictimaiyyətə açıq-aşkar meydan oxumaq, daha dəqiq desək, Qərbin bütün sahələrdə Kremlin mövqelərinə birtərəfli qaydada "hücuma keçməsi"nə cavab kimi qiymətləndirmişdi.
Düz bir il sonra - 2008-ci ilin fevralında Moskvanın xəbərdarlıqları və adekvat addımlar ata biləcəyi təhlükəsinin olmasına baxmayaraq, Serbiyanın Kosovo bölgəsinin müstəqilliyi tanındı. Həmin vaxt Kreml bunu presedent kimi qəbul edəcəyi və adekvat addımlar atacağını açıq şəkildə bəyan etdi. Bu addımların nədən ibarət ola biləcəyini təxmin etmək mümkün idi. Və yarım ildən sonra Moskvanın Cənubi Osetiya və Abxaziyanın müstəqilliyini tanıması ilə hər şey konkret olaraq aydınlaşdı.
Biz Rusiyanın addımlarına haqq qazandırmaq fikrindən uzağıq. Xüsusilə də, yalnız Gürcüstanda yox, bütünlükdə Qafqaz regionunda separatizm ocaqlarının yaranması tarixi və mexanizmləri hamıya bəllidir və bu işdə Rusiyanın hansı rolu oynadığını da bilirik.
Buna baxmayaraq açıq demək lazımdır ki, Dmitri Medvedevin avqustun 26-da atdığı addımı reallaşdıran mexanizmin əsası 2008-ci il fevralın 17-də qoyuldu. Beləliklə, Moskva Osetiya və Abxaziyadakı fəaliyyətinə haqq qazandırmaq üçün formal bəhanə əldə etdi.
Hazırda çoxlarının ehtiyat etdiyi əsas məsələ oxşar hadisələrin bir çox ölkələrin başına gələ bilməsi ehtimalıdır. Yəni, Gürcüstan hazırkı hadisələrdən bir neçə il əvvəl başlanmış bu oyunun birinci, lakin çox güman ki, sonuncu qurbanı deyil.
Tələ
Britaniyanın "New Statesman" qəzetinin jurnalisti Rocer Boyz avqustun 31-də dərc etdiyi "Putinlandiyada vəziyyət yaxşı deyil" başlıqlı məqaləsində Gürcüstanın bu dərəcədə avantürist addımı atmasının səbəblərini müəyyənləşdirməyə çalışıb. Mixail Saakaşviliyə əvvəlcədən tələ qurulduğunu düşünən jurnalist hesab edir ki, gürcü lideri öz xarakteri üzündən həmin tələyə düşməyə bilməzdi: "Əgər gürcü liderinin düz gözü qarşısında tələ qursanız, əmin olun ki, o, mütləq həmin tələyə düşəcək".
Belə görünür ki, hər şey sadədir. Bəs əslində hər şey bu qədərmi bayağıdır?
Təkrar edirik: Rusiyanın addımlarının nədən ibarət olacağını əvvəlcədən müəyyənləşdirmək mümkün idi. Çətin ki, ixtiyarında siyasətçilər, analitiklər və xüsusi xidmət orqanlarından ibarət güclü komanda olan Qərb hakimiyyətinin strateqləri Rusiya hökumətinin "səbir kasası"nın nə vaxtsa daşacağını proqnozlaşdırmasınlar.
Bəs Mixail Saakaşvili bu dərəcədə düşünülməmiş addımı özbaşına ata bilərdimi? Üstəlik, Cənubi Osetiyaya bu dərəcədə bacarıqsızcasına hazırlanmış hücumla nəyə ümid etmək olardı?
Doğrudanmı öz ölkəsinin ərazi bütövlüyünün bərpasına dair  atdığı, ideya baxımından doğru olsa da, məzmunca düşünülməmiş addım yalnız onun xarakterinin çılğınlığından irəli gəlir? Axı bir müddət əvvəl o, Qərbin, həmçinin ABŞ-ın Gürcüstanın Rusiya ilə Qərbi qarşı-qarşıya qoymaq cəhdindən narazılığını görmüşdü. Axı, bir neçə ay əvvəl Saakaşvili Qərbin dəstəklədiyi müxalifətin hakimiyyəti devirməsindən yalnız inanılmaz dirəniş sayəsində xilas olmuşdu. Doğrudanmı bir dəfə düşünülməmiş siyasi oyunlarının ciddi fəsadları ilə üzləşmiş Saakaşvili bundan lazımi nəticəni çıxartmayıb və eyni "palçığa" yenidən girmək qərarına gəlib? Üstəlik, Gürcüstanın NATO-ya üzvlüyü cəhdi qurumun son sammitində ifalasa uğrayıb və bunun ikinci, üçüncü cəhdlərdə müsbət nəticə verib-verməyəcəyi böyük sual altındadır. Rusiya ilə hərbi qarşıdurma şəraitində isə Gürcüstanın NATO-ya qəbulu perspektivi (minimum hazırkı mərhələdə) real görünmür.
Belə olduqda meydana sual çıxır: Mixail Saakaşvilidə, faktik olaraq, Rusiyaya qarşı hərbi əməliyyata başlamaq fikrini kim və ya nə yaratdı?
Yeri gəlmişkən, bu sualı Vladimir Putin də səsləndirib və baş verənlərlə ABŞ administrasiyasının prezident kürsüsünə Con Makkeyni oturtmaq və respublikaçılar administrasiyasını qoruyub-saxlamaq məqsədi güddüyünə işarə edib.
Bu, tamamilə mümkün variantdır. Amma bu həqiqətən bu cür olsa belə, bu, amerikalıların uzunmüddətli yox, sadəcə qısamüddətli taktikasıdır.
Kölgə ilə döyüş…
Amerika administrasiyası isə dərhal özünün müxtəlif rəsmilərinin vasitəsi ilə bəyan edib ki, Vaşinqton Saakaşvilini düşünülməmiş addımlardan çəkindirməyə, Osetiya və Abxaziyanın təxribatlarına hərbi yolla cavab verməyin lazımsızlığına inandırmağa çalışıb. Hesab edək ki, bu, həqiqətən də belədir. Onu da hesab edək ki, bu, medalın sadəcə bir üzü - taktiki xarakterli məsləhətdir. Artıq istənilən bəyanatı səsləndirmək mümkündür. Özü də nəzərə alsaq ki, bu cün tamamilə qərbli müttəfiqlərdən asılı vəziyyətdə olan Saakaşvili məsuliyyəti onların boynuna qoymağa cəsarət etməz.
Lakin şəxsən bu sətirlərin müəllifi üçün Mixail Saakaşvilinin əməlləri Qərbin, ilk növbədə isə, ABŞ-ın… Rusiyaya münasibətdə uzunmüddətli strategiyasının məntiqini tam şəkildə üzə çıxarır.
Artıq qeyd etdiyimiz kimi, təxminən 10 ildir ki, amerikalıların və onların yaxın müttəfiqlərinin bütün fəaliyyəti bu və ya digər formada Rusiyanın dünya siyasətindən çıxışdırılmasına yönəlib. Əksər hissəsi ilk baxışdan məntiqsiz təsir bağışlayan belə fəaliyyətin spektri kifayət qədər genişdir. Onların ən məşhuru NATO-nun Rusiya sərhədlərinə tərəf genişləndirilməsi və onun sərhədləri ətrafında halqa yaradılması planıdır (halbuki, rəsmi razılaşmalarda bunun baş verməyəcəyinə dair zəmanət var). Bu fəaliyyət sırasında Rusiyanın Yaxın Şərq münaqişəsinin nizamlanması prosesindən kənarlaşdırılması, ABŞ-ın birtərəfli qaydada RMS haqda Müqavilədən çıxması, Rusiyanın sərhədləri ətrafında yeni raketdən müdafiə sistemilərinin quraşdırılması, həmçinin Avropada Adi silahlar haqqında müqaviləyə və cinah məhdudiyyətlərinə əməl edilməməsini göstərmək olar. Bundan başqa, Qərb Mərkəzi Asiyanın enerji resurslarının Rusiyanın nəzarəti altından çıxarılması üçün fəal iş aparır. Vaxtilə kiçik Corc Buşun ifadə etdiyi "şər halqası" nədənsə məhz Rusiyanın ətrafında peyda olub. Halbuki, dünyada ABŞ prezidentinin "damğaladığı" ölkələrdən heç nə ilə fərqlənməyən rejimlər də var, amma onlar Ağ evin nəzərindən kənarda qalıb. Əslində, ABŞ Rusiya ətrafındakı ölkələri öz təsir dairəsinə almaq, sürətlə inkişaf edən Çinlə Rusiya arasında öz istəyinə uyğun sərhəd qurmaq istəyir. Çünki bu gün Çin Rusiya kimi xammal idxalçısı üçün çox cəlbedici bazardır.
Bəli, Cənubi Osetiya ilə Abxaziyanın müstəqilliyini tanımaqla, çoxmillətli Rusiya, faktik olaraq, Kosovonun müstəqilliyinin elan olunması prosesinə yanaşdığı məntiqdən kənara çıxıb. Axı Kosovonun müstəqilliyinin tanınmasından dərhal sonra hələ prezident olan Vladimir Putin Qərbin bu addımını "axmaqlıq" adlandırmış və demişdi ki, "Biz onları yamsılamaq və eyni addımları atmaq fikrində deyilik".
Mən hazırda amerikalıların, onların qərbli müttəfiqlərin addımlarının özünü nə dərəcədə doğrultduğunu və ya əksini söyləmək fikrində deyiləm. Fakt faktlığında qalır: son illər ərzində Moskvanı sanki qəsdən təxribatlara çəkirdilər.
Rusiyanın rəqiblərinin ümumi strategiyası isə tamamilə başadüşülən və izaholunandır. Moskvanı qarşıdurmaya getməyə məcbur etmək, faktiki olaraq isə "soyuq müharibə"nin yeni dalğasını başlamaq və Rusiyanın mövqelərini daha da zəiflətmək. Hazırda Rusiyanın enerjidaşıyıcılarından külli miqdarda vəsait əldə etməsinə rəğmən, bu ölkənin iqtisadiyyatı yeni silahlanma dalğasına uzun müddət davam gətirə bilməyəcək. Bu barədə biz artıq jurnalımızın 1 iyul 2007-ci il tarixli 13(33) saylı buraxılışında yazmışıq və mülahizələrimiz özünü doğrultdu. "Rusiya öz Silahlı Qüvvələrinin təchiz olunması üçün yeni silah növlərinin yaradılması və alınmasına diqqəti artıracaq", - deyə Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev ordunun inkişafına həsr olunmuş müşavirədə bildirib.
Rusiyalı ekspertlərin özləri də ölkənin imkanlarını dəyərləndirərkən etiraf edirlər ki, Moskva, əsasən, "neft-qaz iynəsindən" asılı vəziyyətdədir, milyardlarla neft-dollarlarının xərclənməli olduğu ümumi iqtisadiyyatın inkişafı perspektivi isə kifayət qədər şübhəli görünür. SSRİ-nin məhz "soyuq müharibə" nəticəsində dağılması (Putin Sovet İttifaqının dağılmasını XX əsrin faciəsi adlandırmışdı) Rusiya isteblişmentinin bəzi dairələri üçün dərs olmayıb. Məşhur isveçrəli nasir Maks Frişin dediyi kimi, "əsl müharibə heç kimə lazım olmasa da, ədavət çoxlarına gərəkdir".
Bu baxımdan, Vladimir Pastuxovun avqustun 21-də "Arqumentı Nedeli" qəzetində dərc olunmuş məqaləsi maraq doğurur. Məqalədən bir hissəyə nəzər salaq: "Dövlət üçün hərbi uğurlardan yaranmış eyforiyadan təhlükəli heç nə yoxdur. Hərbçilər döyüşü udan zaman siyasətçilər müharibəni uduzur. Kiminlə müharibə apardığımızda yanılmamalıyıq. Gürcüstan Qərbin əlində alətdir. Biz real düşmənin kölgəsi ilə döyüşürük və real rəqibə məğlub olmuşuq. Onlar bizə qalib gəldilər. Rusiya siyasi tələyə düşdü və buradan layiqli çıxış yolu yoxdur. O, yenidən "pis" və "lap pis" arasında seçim etməlidir.
Bu, müharibə yox, Olimpiada da daxil olmaqla, bütün incəliklərinə qədər hesablanmış piar kampaniyasıdır. Hədəf Sxinvali yox, Rusiya idi. O, istənilən yolla Gürcüstan ərazisinə qoşun yeritməyə və bilavasitə münaqişə tərəfi olmağa məcbur edilməli idi. Bu, sonda Rusiya sülhməramlılarının bölgədən çıxarılması və onların NATO, BMT və ya Qərbin nəzarətində olan digər qüvvələrlə əvəzlənməsinə hesablanmış çoxgedişli planın ilk addımı idi. Texnologiya aşkar və tam hazırlanmışdır - növbəti mərhələdə eyni zamanda Rusiya və Gürcüstan qoşunlarının bölgədən çıxarılmasını nəzərdə tutan "sıfır variantı" təklif ediləcək, onların yerinə isə Qərb tərəfindən nəzarət edilən "neytral" qüvvələr gətiriləcək. Hər şey Kosovodakı kimi, lakin əksinə olacaq.
Bu gün Rusiya Gürcüstanda separatçılığı dəstəkləməklə nə qazanır? Heç nə. Ümumilikdə götürülmüş bu xətt Rusiyanın öz maraqlarına ziddir. Belə ki, ölkə daxilində onlarca potensial anoloji münaqişə ocaqları var. Bu azmış kimi, biz özümüzü Gürcüstandan tam ayırdıq, onun siyasətinə təsir imkanlarını itirdik, Tbilisiyə Qərb hərbi-siyasi maşını üçün meydan verdik.
Rusiya uzaqgörən olmayan siyasəti ilə özünü küncə sıxışdırdı. Gürcüstanın Sxinvaliyə hücumu Rusiyanın müharibəyə müdaxiləsinə alternativ qoymadı. Bu, Rusiyanın boynuna qoyulmuş və Moskvaya lazım olmayan müharibədir. Lakin Rusiya özü bundan qaça bilmədi. O, dünya ictimaiyyətinin tənqidi altında kənar maraqlar uğrunda müharibə aparmaq məcburiyyətindədir və beynəlxalq ictimaiyyət daim Moskvaya Cənubi Osetiyanın Gürcüstan ərazisi olduğunu məmnuniyyətlə xatırladır.
Bununla yanaşı, anlamaq lazımdır ki, biz Osetiyada çox qala bilməyəcəyik və Qərbin təzyiqi ilə oranı tərk etməli olacağıq…"
Acınacaqlı final
Qərb Rusiyanı birdəfəlik ifşa etmək üçün əla imkan qazanıb. Artıq bundan sonra Moskvanın vaxtilə Praqaya qoşun yeritmiş və Əfqanıstanı işğal etmiş SSRİ-nin paytaxtı olmadığını heç kimə sübut eləmək mümkün deyil. Qərbdə Dogs of the war (müharibə köpəkləri) adlandırılan "qırğılar" istədiklərini əldə etdilər. Necə ki Rusiyanın müəyyən siyasi dairələri özlərinin imperiya ambisiyalarını reallaşdırmağın məmnunluğunu yaşadılar. Əlbəttə ki, bundan sonra açıq hərbi qarşıdurma olmayacaq. İndi o vaxtlar deyil. Amma hər halda müharibənin ilk günlərində yüz milyardlarla dollar itirən Rusiya iqtisadiyyatı ciddi zərərlə üzləşdi. Hərçənd Rusiyanın baş verənlərə müdaxilə etməməsi sadəcə mümkün deyildi. Moskva Cənubi Osetiyadakı sülhməramlılarının və separatçı bölgə sakinlərinin təhlükəsizliyinə zəmanət vermişdi, buna görə də onları başlı-başına buraxa bilməzdi.
Düşünmək olar ki, Qərb Kremlə qarşı hər hansı ciddi sanksiyalar tətbiq etməyəcək. Onlara ehtiyac da yoxdur: Rusiya özü qarmağa düşüb və onun bundansonrakı addımları balıqçının onu sudan çıxartmasına imkan verməmək üçün gücünü nümayiş etdirən böyük balığın hərəkətlərini xatırladacaq. Hazırda zaman Rusiyanın əleyhinə işləyir və Kreml ciddi addımlar atmasa, bu acınacaqlı oyunun finalı istənilən halda Moskva üçün acınacaqlı olacaq.
Sonda qeyd etmək istərdik ki, "Rusiya ilə oyun" "böyük oyun"un yeganə istiqaməti deyil və İran ətrafındakı vəziyyəti də unutmaq olmaz.

Кто попался в ловушку в грузино-российском конфликте?
Состоявшийся в начале сентября экстренный саммит ЕС, на котором обсуждались ситуация в Грузии и дальнейшие отношения Европы с Россией, оказался показательным буквально во всем. Итоговая декларация с осуждением действий Москвы и призывом к ней действовать в рамках международного права стала логичным итогом состоявшейся встречи. Евросоюз потребовал от России вывести войска из Грузии, хотя конкретных последствий невыполнения этого требования так и не указал.
"Радикалы" и "прагматики"
Между тем результатов саммита ждали все: и сами "виновники торжества" - Россия и Грузия, и союзники каждой из сторон. Впрочем, официально поддержавших Россию оказалось не так уж и много - Никарагуа, а также движения ХАМАС и "Хезболла". Как сообщают российские СМИ, в Министерстве иностранных дел РФ предполагают, что Абхазию и Южную Осетию в ближайшее время могут признать также Беларусь, Сирия, Ливия, Иордания и Марокко.
Что же касается "группы поддержки" Грузии, то в ней во главе с самой администрацией Саакашвили произошел раскол на "радикалов" и "умеренных прагматиков". Первые - в основном страны, граничащие с Россией, - государства Балтии, Польша, Украина, а также Великобритания настаивали на том, что Запад должен дать резкий ответ на действия Москвы. Сторонники этой позиции ежедневно выступали чуть ли не с воинственными заявлениями в очень широком спектре влиятельных западных СМИ (что, в принципе, продолжается и по сей день).
В то же время "умеренные" утверждают, что с Россией ни в коем случае нельзя говорить языком угроз и силы, нельзя отгораживаться от нее и вводить какие-то санкции, так как это приведет к еще большей поляризации и отнимет у Запада и без того скудный набор инструментов влияния на "русского медведя". Эти мысли в зарубежной прессе также продолжают появляться каждый день, усиливая полемику.
Однако, как того и следовало ожидать, основное (пока только политическое) противостояние происходит между Россией и главным союзником Грузии - США. Американцы объявили о выделении $1 млрд. на восстановление грузинской экономики, ввели корабли ВМС в акваторию Черного моря, где они "составили компанию" еще с 11 августа плавающим у берегов Грузии российским военным кораблям, а также начали восстанавливать систему ПВО Грузии, что ознаменовалось подключением грузинской системы ПВО к системе раннего оповещения НАТО.
Довольно знаковым событием стала поездка вице-президента США Дика Чейни в Грузию, Азербайджан и Украину, которые, по его собственным словам, подвергаются наибольшей опасности со стороны России в качестве потенциальных мишеней. Основной темой переговоров в Баку, Тбилиси и Киеве стали ситуация в Грузии, а также альтернативные энергетические проекты, в реализации которых очень заинтересована нынешняя администрация Белого дома, опять же в связи с политикой, проводимой Кремлем.
Впрочем, Старый Свет не сильно отстал от США в активности. Через неделю после саммита ЕС состоялось заседание министров иностранных дел, где было решено отправить 8 сентября в Москву для переговоров делегацию, возглавляемую Николя Саркози, дабы убедить кремлевскую администрацию выполнить собственные обязательства, закрепленные в шести пунктах договора "Медведев-Саркози". Сами европейцы особых надежд на эту миссию не возлагали, осознавая, что Москва вряд ли пойдет на уступки. Европейские переговорщики ставили перед собой две главные цели: добиться вывода российских войск с территории Грузии и заставить российскую сторону согласиться на прибытие группы наблюдателей из ЕС (к созданию которой призывает упомянутое выше соглашение о прекращении огня), обозначив зону ее ответственности. И, совсем уже в идеале, европейцы желали бы начать переговоры о статусе Южной Осетии и Абхазии. Но эфемерность мысли о том, что Москва откажется от своей позиции, была ясна еще до поездки.
Как написала влиятельная "Нью-Йорк таймс" 8 сентября: "Франция, ныне председательствующая в ЕС, недвусмысленно выразила свое недовольство тем, что Россия не выполняет условия соглашения о прекращении огня. На пресс-конференции министр иностранных дел Франции Бернар Кушнер сказал о Медведеве: "Пусть сначала проявит уважение к своей собственной подписи. Из шести пунктов выполнены только два - или, скажем, два с половиной, может быть, три".
Однако хотя Польша, Великобритания, Швеция и страны Балтии ратовали за жесткий курс в отношении России, тема конкретных санкций, по словам официальных лиц, не обсуждалась. Кушнер также воздержался от ответа на вопрос, как отреагирует ЕС, если Россия и в дальнейшем будет медлить с выполнением пунктов мирного соглашения. "Все зависит от ответа российской стороны", - заявил Кушнер, добавив, что бессмысленно налагать "бесполезные санкции", то есть совершать шаги, на которые Россия не обратит внимания.
6 сентября, в то время как вице-президент США Дик Чейни, выступая на конференции в Италии, сурово критиковал Россию и энергично ратовал за прием Грузии и Украины в НАТО, а Медведев в Москве заявлял, что Россия стала "государством, с которым впредь будут считаться" в условиях мира, который "после 8 августа этого года стал другим", европейцы силились нащупать правильный тон в отношениях с Россией, названной Кушнером "европейским партнером и соседом".
"Нам всем следует добиться, чтобы воцарилось спокойствие, иначе российскую сторону не уговоришь ни на что согласиться", - заявил некий высокопоставленный представитель ЕС. "Россия выиграла войну, и без российской стороны проблему не решить. Территория под ее властью", - заключает "Нью-Йорк таймс".
"Пока гром не грянет…"
Таким образом, события на Южном Кавказе породили новый этап в развитии международных отношений. Однако попытки разобраться в истинных причинах нынешней политической конфронтации между Россией и Западом глохнут в общем потоке обвинений и оправданий. Вся суть подобных споров большей частью сводится к дворовому принципу "Сам дурак!".
Впрочем, открытая конфронтация между Западом и Россией началась еще после Мюнхенской конференции по вопросам политики безопасности 9-10 февраля 2007 года, на которой прозвучала ставшая знаменитой речь бывшего президента РФ, ныне премьер-министра Владимира Путина. Тогда многие расценили его слова в качестве открытого вызова международному сообществу, а точнее - ответа на односторонние действия Запада, наступавшего по "всем фронтам" на позиции Кремля.
Ровно через год, в феврале 2008 года, несмотря на все предостережения Москвы и угрозы принятия адекватных мер, состоялось признание независимости сербской провинции Косово. Тогда Кремль ясно дал понять, что воспринимает это не иначе как прецедент и предпримет ответные шаги. Что это будут за шаги, примерно можно было догадываться, но окончательно стало ясно ровно через полгода, когда Россия объявила о признании независимости сепаратистских Южной Осетии и Абхазии.
Мы далеки от мысли оправдывать действия России. Тем не менее 17 февраля 2008 года был заложен механизм, позволивший Дмитрию Медведеву 26 августа сделать то, что он сделал. Таким образом Москва получила отличный формальный повод оправдать свои действия в Осетии и Абхазии.
И теперь те, кто по роду своей деятельности обязан просчитывать политические решения и их последствия на несколько шагов вперед, признаются, что опасность грозит намного большему числу стран, а Грузия может стать лишь первым, но далеко не последним элементом в этой опасной игре, начатой за несколько лет до нынешних событий. Так что в этом случае крылатое выражение "предупрежден - значит вооружен" было полностью подменено русской пословицей "Пока гром не грянет, мужик не перекрестится".
Капкан
Журналист Роджер Бойз в британской газете New Statesman от 31 августа в статье под названием "Неладно что-то в Путинляндии", пытаясь найти ответ на вопрос, почему Грузия пошла на столь авантюрный шаг, пишет, что ему (Михаилу Саакашвили) была заранее вырыта ловушка, в которую он не мог не попасть в силу своего характера: "Выройте яму перед грузинским лидером, и можно с уверенностью сказать, что он в нее провалится". Как, оказывается, все просто. Но так ли все прозаично на самом деле?
Повторюсь: действия России вполне можно было просчитать заранее. И вряд ли западные стратеги от власти, на которых работают мощные команды политологов, аналитиков, спецслужб, не понимали, что, несмотря на объемность "чаши терпения" российских политиков с имперским мышлением, когда-нибудь и она переполнится.
Мог ли Михаил Саакашвили самостоятельно пойти на столь необдуманный шаг? Да еще к тому же столь бездарно разработать план наступательных действий на Южную Осетию? Неужели только пылкость характера стала причиной подобных его действий в попытке (хоть и благой по сути, но необдуманной по содержанию) восстановить территориальную целостность своей страны? Ведь еще совсем недавно он уже столкнулся с тем, что определенные круги на Западе, в том числе и в США, были далеко не в восторге от его попытки столкнуть в Грузии лбами Запад и Россию. Только благодаря неимоверным усилиям ему удалось несколько месяцев назад сохранить власть, когда казалось, что поддерживаемая Западом внутренняя грузинская оппозиция сменит руководство страны. Неужели, вкусив однажды все последствия своих непродуманных политических игр, Саакашвили так и не сделал для себя соответствующие выводы и решил вторично наступить на те же грабли? Особенно в свете того, что попытка вхождения в НАТО на последнем саммите этой организации провалилась, а получится ли это со второй или третьей попытки - тоже под большим вопросом. А в нынешней ситуации открытого военного противостояния с Россией шансы Грузии быть принятой в НАТО выглядят (как минимум, на данном этапе) и вовсе эфемерными.
Но тогда встает вопрос: кто или что внушило Михаилу Саакашвили мысль о необходимости проведения военной операции фактически против России?
Кстати говоря, этим вопросом задавался и Владимир Путин, намекая на то, что своими действиями американская администрация старается сохранить власть республиканцев, приведя в президентское кресло Маккейна. Вполне возможно. Но если это и так, то это лишь краткосрочная тактика, но никак не долгосрочная стратегия американцев.
Бой с тенью…
Американская администрация устами разных своих высокопоставленных чиновников сразу же заявила о том, что всячески предостерегала Саакашвили от непродуманных действий и отговаривала от военного ответа на провокации в Осетии и Абхазии. Предположим, что это так.
Предположим еще, что это - одна сторона медали, советы тактического характера. Да и заявлять сейчас можно все что угодно. Не боясь того, что Саакашвили, полностью зависящий сегодня от своих западных союзников, начнет обличать кого-то в подначивании.
Но лично для автора этих строк опрометчивые действия Михаила Саакашвили полностью укладываются в общую логику долгосрочной стратегии Запада, главным образом США, в отношении России.
Как уже отмечалось выше, вот уже почти 10 лет все действия американцев и их ближайших союзников так или иначе направлены на выдавливание России из мировой политики. Этих действий, большая часть которых, на первый взгляд, с трудом поддается логическому объяснению, очень много.
Самое заметное из них - это продвижение НАТО к границам России и попытка создания кольца вокруг ее границ, несмотря на официальные договоренности и заверения, что этого происходить не будет. Можно упомянуть и о вытеснении России из ближневосточного урегулирования, одностороннем выходе США из Договора по ПРО, появлении новых систем вокруг границ России, а также несоблюдении Договора об обычных вооруженных силах в Европе и о фланговых ограничениях. Кроме того, Запад активно ведет работу по выводу из-под влияния России энергетических ресурсов в Центральной Азии. Сама "ось зла", в свое время обозначенная Джорджем Бушем-младшим, почему-то оказалась именно вокруг России. Хотя в мире немало государств, где режимы ничуть не лучше тех, которые "заклеймил" американский президент, вознамерившись расправиться с ними. А по сути - ввести в сферу американского влияния, заодно поставив собственную границу между Россией и развивающимся семимильными шагами Китаем, который является очень привлекательной страной для такого экспортера сырья, как Россия.
Да, признав Южную Осетию и Абхазию, многонациональная Россия, по идее, сама отказалась от логики поведения, которой она руководствовалась, пытаясь воспрепятствовать признанию Косово. Ведь вскоре после признания независимости Косово сам Владимир Путин, еще будучи президентом РФ, назвал этот шаг Запада "глупостью" и заявил: "Мы не будем обезьянничать и действовать обязательно вот так же прямолинейно или зеркально".
Я нисколько не склонен сейчас говорить о том, насколько оправданы действия американцев и их западных партнеров или наоборот. Факт налицо: в течение всех последних лет Москву как будто специально провоцировали.
Общая стратегия поведения противников России вполне понятна и объяснима. Вынуждая Москву пойти на конфронтацию, а фактически - начать новый виток холодной войны, из-под России выбивают последнюю опору. В случае начала новой гонки вооружений экономика России долго не выдержит, несмотря на нынешний огромный поток денег, получаемых в связи с резким увеличением спроса и цен на энергоносители. Об этом уже писалось и на страницах нашего журнала (№13(33) 1 июля 2007 г) и вот реальное тому подтверждение. "Россия будет уделять приоритетное внимание созданию и приобретению новых видов вооружений для оснащения своих вооруженных сил", - заявил 11 сентября президент России Дмитрий Медведев, выступая на совещании по вопросу развития ВС РФ.
Сами российские эксперты вполне трезво оценивают возможности России, делая ударение на том, что РФ основательно подсела на нефтегазовую иглу, а перспектива общего развития экономики, на которую, по идее, и должны были тратиться нынешние миллиарды нефтедолларов, выглядит более чем призрачно. История развала СССР, которую сам Путин назвал величайшей катастрофой XX века, как результат именно холодной войны, не стала уроком для определенных кругов российского истеблишмента.
Как говорил известный швейцарский прозаик Макс Фриш, "по-настоящему война никому не нужна, но многим нужна ненависть".
Примечательна в этой связи статья Владимира Пастухова, опубликованная 21 августа в газете "Аргументы недели". Вот несколько цитат из нее:
"Нет ничего вреднее для государства, чем эйфория от военных успехов. Когда военные выигрывают битвы, политики проигрывают войны. Не стоит заблуждаться насчет того, с кем мы воюем. Грузия - орудие в руках Запада. Мы сражаемся с тенью реального противника. Этому реальному противнику мы проиграли. Они нас переиграли. Россия попала в политическую западню, из которой нет достойного выхода. Она снова вынуждена выбирать между "плохим" и "очень плохим".
Это не война, это пиар-кампания, выверенная до мелочей, включая Олимпиаду.
Целью был не Цхинвали, целью была Россия. Ее любой ценой нужно было заставить ввести войска на территорию Грузии и стать непосредственно стороной конфликта. Это первый шаг в "многоходовке", которая должна в конечном счете привести к выдавливанию российского "миротворческого" контингента из зоны конфликта и замене его войсками НАТО или силами ООН, или иными силами, контролируемыми западным сообществом. Технология очевидна и даже отработана - на следующем этапе будет предложено "нулевое решение" по одновременному выводу грузинских и российских войск; на их место придут "нейтральные" силы, контролируемые Западом. Дальше будет все как в Косово, но наоборот.
Что выигрывает сегодня Россия, поддерживая сепаратизм в Грузии? Ровным счетом ничего. В целом эта линия противоречит интересам самой России, внутри которой запрятаны десятки потенциальных очагов аналогичных конфликтов. Зато мы отрезали себя от Грузии, лишились возможности влиять на ее политику, сделали ее плацдармом для западной военно-политической машины.
Своей недальновидной политикой Россия загнала себя в угол. Атака Грузии на Цхинвали сделала вступление России в войну безальтернативным. Это навязанная России война, которая ей не нужна, но которую она не смогла избежать. Она вынуждена вести войну за чужие интересы, по чужим правилам, под огнем критики мирового сообщества, которое не без удовольствия напоминает России о том, что Южная Осетия - это территория Грузии. При этом надо понимать, что долго мы в Осетии не продержимся и под давлением Запада будем вынуждены уйти…"
Печальный финал
Запад получил прекрасный повод окончательно заклеймить Россию. Теперь уже никому невозможно будет доказать, что Москва - это не столица СССР, вводившего в свое время войска в Прагу и оккупировавшего Афганистан. Dogs of the war (псы войны), как именуют на Западе "ястребов", играющих на конфронтацию, получили то, чего желали. Равно как и определенные политические круги в России смогли потешить свои имперские амбиции.
Нет, открытой военной конфронтации уже не будет. Не те времена. Да и зачем? Первые же дни грузинской войны нанесли колоссальный удар по российской экономике, потерявшей несколько сот миллиардов долларов. Хотя Москву тоже можно понять - избежать военных действий тоже было невозможно. Россия не могла бросить на произвол судьбы своих миротворцев в Южной Осетии и местное население, безопасность которого гарантировала.
В заключение хочется отметить, что "игра с Россией" - не единственное направление "большой игры". И нам не стоит ни на час забывать о ситуации вокруг Ирана. Но это уже другая история…