MİLLİ BANK HÜCUMA KEÇİR VƏ QƏLƏBƏ ÇALIR
Bir sıra beynəlxalq ödəniş sistemləri azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində öz bizneslərini dayandırıblar, ancaq məsələyə tam son qoyulduğunu demək hələ tezdir
Beynəlxalq hüquq normalarına görə, onlara hörmət edən dövlətlər tanınmamış qurumlarla nəinki siyasi, heç tijarət-iqtisadi əlaqələr də saxlamamalıdırlar. Anjaq buna baxmayaraq, keçmiş SSRİ-nin ərazisində mövjud olan bütün tanınmamış respublikalar praktik olaraq 15 ildən çoxdur ki, mövjuddur və onlarda insanların yaşaması üçün müəyyən şərait var. Bunun dəqiq nümunəsi kimi Dağılıq Qarabağı göstərmək olar. Bu bölgədə atəşkəs elan ediləndən bəri Azərbayjan başqa jəbhələrdə, o jümlədən maliyyə-bank sahəsində də gözlə görünməyən müdafiə tədbirlərini bir gün də dayandırmır.
Səsimizi qaldırmağa məjbur olduq
Azərbayjan dəfələrlə Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş torpaqlarında xariji bank və maliyyə qurumlarının fəaliyyəti faktları ilə üz-üzə qalıb. Rəsmi Bakı tərəfindən bu fəaliyyətlərin dayandırılması ilə bağlı qoyulan bir sıra tələblər müsbət həllini tapıb, anjaq fakt faktlığında qalır - işğal olunmuş regiona pul vəsaitlərinin daxil olması davam edir.
Milli Bankın məlumatına görə, Azərbayjan ərazisində fəaliyyət göstərən pulköçürmə sistemlərinin monitorinqi zamanı "Contact", "Western Union", "Zolotaya korona", "Moneygram", "Migom", "Privat money", "Lider" kimi sistemlərin Azərbayjanın ermənilər tərəfindən işğal edilmiş ərazilərində fəaliyyət göstərdiyi ortaya çıxıb. Bununla bağlı olaraq iyul ayının sonlarında Azərbayjan Milli Bankı  (AMB) İdarə Heyətinin sədr müavini Rüfət Aslanlı Azərbayjan banklarına məktub göndərərək, "Western Union" və "Moneygram" pulköçürmə şirkətləri ilə əməkdaşlığı dərhal dayandırmağı tapşırıb.
Tapşırıq onunla izah edilib ki, AMB sözügedən sistemlərə və onlara nəzarət edən qurumlara tələb təqdim edərək, Azərbayjanın işğal olunmuş ərazilərində pul köçürmələrinin yerinə yetirilməsinin məjburi qaydada dayandırılmasını istəyib, əks halda bu sistemlərin ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən kommersiya banklarında işlədilməsini qadağan edəjəyini bildirib. Anjaq Azərbayjanın tələbinə baxmayaraq, "Western Union" və "Moneygram" Azərbayjanın işğal olunmuş torpaqlarında pulköçürmələri gerçəkləşdirməkdə davam ediblər.
İlk başdan da məlum idi ki, bu problemi yalnız ultimatum yolu ilə həll etmək mümkündür. Təbii ki, indiki zamanda xariji pulköçürmə şirkətlərinin və firmalarının Dağılıq Qarabağ münaqişəsindən xəbərsiz olduğunu ehtimal etmək gülünj olardı. Deməli, bu, azad tijarət adı altında beynəlxalq hüquq normalarına tabe olmamaqdan başqa bir şey olmayıb.  Azərbayjan Milli Bankı üçün yalnız radikal addım atmaq qalırdı - pulköçürmə şirkətləri ya ümumi daxili məhsul (ÜDM ) artımı göstərijisinə görə dünya lideri olan çağdaş və möhkəm bank sitsteminə malik geniş iqtisadi imkanlar açan dövlətə, ya da yalnız xarijdən yardımlar hesabına yaşayan, heç kim tərəfindən tanınmayan quruma üstünlük verməli idilər. Və seçim edildi.
"Western Union" və "Moneygram" haqq yoluna qayıtdı
AMB göstərdi ki, ən sərt addımlara belə hazırdır. Təbii ki, bu addım həmin dəqiqə yerli banklar tərəfindən dəstəkləndi. Belə ki, Azərbayjan Banklar Assosiasiyasının (ABA) prezidenti Eldar İsmayılov bildirib ki, pulköçürmə sistemlərinə qarşı bu jür hərəkətlərdən əsas ziyan onların özlərinə dəyəjək. Çünki  "Western Union" və "Moneygram" Azərbayjan bankları ilə əməkdaşlığı kəsəndən sonra  böyük müştəri bazası itirəjəklər ki, bunu da  Xankəndidə yerləşən bir bankla edilən əməliyyatlarla əvəz etmək mümkün deyil. "Assosiasiya AMB-nin addımını dəstəkləyir. Çünki beynəlxalq etimad qazanmış bu sistemlər seperatçı hərəkatı dəstəkləməklə beynəlxalq hüququ və beynəlxalq bank qanunverijiliyini pozurlar",- deyə E.İsmayılov bildirib.
Ölkənin ən iri bankı, ötən il "Moneygram" vasitəsi ilə 20 milyon dollar pul köçürməsi etmiş Beynəlxalq Bank (ABB) da bildirib ki, sistemlə əməliyyatların kəsilməsi bankın işinə təsir göstərməyəjək. ABB mətbuat xidmətinin başçısı Rauf Ağayevin sözlərinə görə, hazırda "Western Union" və "Moneygram"dan daha əlverişli şərtlərlə pul köçürən sistemlər ("Blizko", "Contact", "Migom") ilə əlaqələr qurulub.
AMB-nin addımına "Western Union" və "Moneygram"ın javabı özünü çox gözləmtədi. "Western Union" şirkətinin vitse-prezidenti Jonotan Knauz avqustun ortalarında Azərbayjana səfər etdi və AMB rəhbərliyi tərəfindən qəbul edildi. "Görüşün gedişində Azərbayjanın ermənilər tərəfindən işğal edilmiş ərazilərində fəaliyyətin gerçəkləşdirilməsinin qeyri-mümkünlüyü bildirilib və bu jür fəaliyyətin dayandırılması bir, mənalı şəkildə tələb edilib. "Western Union" təmsilçisi Azərbayjan tərəfinin tələbləri ilə razılaşıb və Milli Bankı əmin edib ki, ölkənin işğal edilmiş ərazilərindəki müəssisələrlə əməkdaşlıq dayandırılajaq",- deyə AMB-nin mətbuat açıqlamasında bildirilir.
"Western Union" yüksək menejment səviyyəsində öhdəlik götürüb ki, bu jür hallar bir daha təkrar olunmayajaq. Öz növbəsində "Moneygram" şirkəti də Azərbayjanın irəli sürdüyü bütün tələbləri yerinə yetirib. Ölkə ərazisində qanunverijilik və beynəlxalq prinsiplər əsasında fəaliyyət göstərmək barədə şərtləri qəbul edib və bir daha bu jür səhvləri təkrar etməməyə söz verib.
Yalnız bundan sonra Azərbayjan Milli Bankı yerli banklara 14 avqust 2008-ji il tarixdən "Western Union" və "Moneygram" ilə işgüzar əlaqələri bərpa etməyə ijazə verib.
Qeyd edək ki, ödəniş sistemlərinin bu qərarından sonra erməni tərəfi Ermənistan ərazisində fəaliyyət göstərən banklara "Western Union"un beynəlxalq pul ödənişlərində iştirak etməyi qadağan etməkdən başqa bir addım ata bilməyib. "Bu addım bank risklərini azaltmaq üçün atılıb. Çünki "Western Union"la bir sıra banklar arsında bağlanmış sazişlərin bəzi qaydalarının əsassız şəkildə pozulması halları müşahidə edilir. Yəni pul köçürmələri sistemi bəzi bankların bir sıra filiallarında fəaliyyətini dayandırıb ki, bu da bankların təbii fəaliyyətinə, onların maliyyə durumuna ziyan vura bilər. Həmçinin pulköçürmələri sahəsində və ölkənin iqtisadi, maliyyə və real sektorunda əvvəljədən ehtimal edilməyən vəziyyətlərə gətirib çıxara bilər",- deyə Ermənistan mərkəzi bankının açıqlamasında bildirilir.
Anjaq "Western Union" və "Moneygram" kimi jiddi maliyyə qurumlarının öz qərarlarını Ermənistanın xeyrinə dəyişmə şansı, demək olar ki, sıfıra bərabərdir.
Tamaşa davam edir
Bununla belə, bu gün işğal edilmiş ərazilərdə maliyyə axınlarının tam dayandırılmasını demək mümkün deyil. Bu barədə artıq Rusiya ödəniş sistemləri ilə də iş aparılır, anjaq onların da asanlıqla "Western Union" və "Moneygram"ın yolu ilə gedəjəyini düşünmək olmur.
Bununla belə, Rusiyanın "Evrotrastbank"ı tərəfindən MDB məkanında sürətli pul köçürmələri gerçəkləşdirmək üçün təşkil edilmiş "Migom" sisteminin xidmət məntəqələri sırasından Qarabağın adı çıxarılıb.  Azərbayjan Milli Bankı bu sistemə məktubla mürajiət edərək, Azərbayjan Respublikasının bu xidmət gerçəkləşdirilən şəhərlərinin adı ilə bağlı yol verilən yanlışlıqları göstərib. ""Migom" sistemi Azərbayjandakı tərəfdaş bankalarla fəal əməkdaşlıq edir və bu jür faktlara yol verilməməsi üçün müvafiq addımlar atmağa hazırdır",- deyə "Migom"un mətbuat xidmətindən bildiriblər.
Anjaq...  Məsələn, Rusiyanın "Yuniastrumbank"ının saytında Dağlıq Qarabağın adı yoxdur, amma Ermənistanın adı var.  İstifadəçi Erməistanın şəhərlərinin adını açdıqda siyahıda "Stepanakert" sözünə də rast gəlmək olur. Orada "Yuniastrumbank"ın iki xidmət məntəqəsi mövjuddur və hansısa "Arsaxbank"ın vasitəsi ilə pulköçürmələri gerçəkləşdirir.
Yəni Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilmiş şəhərimizdə indi yaşayanlar "Unistream" sistemindən istifadə edərək, 10-15 dəqiqə ərzində heç bir məbləğ məhdudiyyəti qoyulmadan, 1-2 faiz ödəməklə Rusiya Federasiyasının, Ermənistanın, Gürjüstanın, Ukraynanın, Moldovanın, Qırğızıstanın, Belarusun və uzaq xarijin 60-dan çox ölkəsinin şəhərlərinə pul göndərə və pul ala bilərlər.
Hətta "Anelik" bankı tərəfindən tətbiq edilmiş və fiziki şəxslər üçün hesab açmadan ABŞ dolları ilə xidmət göstərən köçürmə sistemi də fəaliyyət göstərir. Bu xidmətin dəyəri köçürülən məbləğin 3-4 faizi qədərdir. Bankın saytında yazıldığına görə, "Anelik" sistemi üzrə pul köçürmələri dünyanın 70 ölkəsində qəbul edilir və verilir.
"Anelik"ə qoşulmuş onlarla Rusiya bankı sistemi fəal reklam etməklə yanaşı, "Anelikbank" ASJ-nin saytındakı məlumatları heç nəyi dəyişmədən köçürürlər, bu zaman ya Qarabağı ayrıja dövlət kimi göstərirlər, ya da onu Ermənistanın tərkibinə salırlar.
Maraqlı burasıdır ki, Azərbayjan bankları Rusiya ilə Azərbayjan arasında dostluq münasibətlərinin olmasını nəzərə alaraq, müharibənin gur vaxtlarında Çeçenistana pulköçürmələri etməkdən imtina etmişdilər. Görünür, Rusiya bankları başqa yol seçməyə üstünlük verirlər.
Qeyd etmək lazımdır ki, bütün ödəniş sistemləri Qarabağda "Arsaxbank"ın vasitəsilə işləyiblər və işləyirlər. Anjaq bu qurumun legitimliyi də şübhə doğurur. İlk başdan o, bütün internet saytlarında "Dağlıq Qarabağ Respublikasının mərkəzi bankı" adlandırılırdı. Anjaq 3-4 il qabaq Azərbayjan tərərfi, yəni AMB "Arsaxbank"la əməkdaşlığı dayandırmaq üçün beynəlxalq-maliyyə bank qurumlarına fəal hüjüma başlayanda onun başçısı Kamo Nersisyan birdən-birə erməni nəşrlərinin birinə müsahibə verdi. O, etiraf etdi ki, "Dağlıq Qarabağ Respublikasının mərkəzi bankı" Ermənistandakı eyni adlı bankın filialıdır. Məhz buna görə də onlar beynəlxalq pulköçürmə sistemləri ilə sazişlər bağlaya biliblər.  "Swift" kommunikasiya sistemindən də banklara pul köçürmələri gerçəkləşdirməyə imkan verən xüsusi kodu da bu jür ala biliblər. Bununla belə, "Arsaxbank"ın işğal olunmuş ərazilərdə filial fəaliyyəti də, qalan bankların bu "filial"la əməkdaşlığı da qanunsuzdur.
Bununla bağlı olaraq, AMB çirkli pulların yuyulması ilə mübarizə üzrə təşkilatın (FATF) tələblərinə uyğun olaraq, dəfələrlə Rusiyanın dövlət qurumlarına, o jümlədən Mərkəzi Banka və Rusiya Federasiyasının Maliyyə Monitorinqi üzrə Komitəsinə mürajiət edərək, Rusiya banklarının Azərbayjanın Dağlıq Qarabağ ərazisində qanunsuz fəaliyyət göstərən banklarla əməliyyatları dayandırmasını tələb edib.
AMB ödənişlərin birbaşa iştirakçılarına mürajiət edərək "Arsaxbank"la istənilən anlaşmanı dayandırmağı tələb edib. Göründüyü kimi, bu məsələyə nöqtə qoymaq üçün hələ tezdir.

NATIONAL BANK GOES ON THE OFFENSIVE AND WINS
Several international money transfer systems have stopped doing business in Azerbaijan's occupied territories but it's not over yet
01.09.2008
States that respect international law should neither maintain political contacts with self-proclaimed entities nor have commercial and economic links with them. Despite this, practically all the unrecognized entities in the former USSR alone have existed for more than 15 years with many of the requisite services for people to live there. A striking example is Nagornyy Karabakh. Since the moratorium on military action in the region was declared, Azerbaijan has not been able to relax for a moment its unseen defences on other fronts, including finance and banking.
Voices had to be raised
Azerbaijan has often come across foreign banking and financial organizations working in the territory occupied by Armenia. Some requests from the Azerbaijani side to stop this business have received a positive response, but the fact remains that funds continue to reach the region.
According to the National Bank, monitoring of the money transfer systems operating in Azerbaijan revealed that many systems, including Contact, Western Union, Gold Crown, MoneyGram, Migom, Privat Money and Lider, operate on the Azerbaijani territory occupied by the Armenians. At the end of July NBA Board Deputy Chairman Rufat Aslanli sent a letter to Azerbaijan's banks instructing them to stop forthwith cooperation with the money transfer systems (Western Union and MoneyGram). In explanation he said that the NBA had told the payment systems and their governing bodies that they must stop money transfers on Azerbaijan's occupied territory and, if they did not, all commercial banks operating in the country would be banned from using the transfer systems. However, despite all the demands from Azerbaijan, Western Union and MoneyGram continued to make transfers on Azerbaijan's occupied territories.
It was clear from the beginning that only ultimatums could solve this problem. It is ludicrous to think that in this day and age foreign banks or firms could be ignorant about the Nagornyy Karabakh conflict and about the illegality of links with the occupiers. This is, therefore, simple disregard for the norms of international law under the cover of free trade. The National Bank of Azerbaijan had only to find out what the financial organizations preferred - a state with broad economic potential, record GDP growth and a strong, modern banking system or an entity recognized by no-one that exists thanks only to money transfusions from abroad. They made their choice.
Western Union and Moneygram back on track
The National Bank of Azerbaijan has shown that it is ready to go to extremes. This step of course received immediate support from the local banks. The president of the Association of Banks of Azerbaijan, Eldar Ismayilov, said that the money transfer systems would lose out through this action because operations via one bank in Xankandi would not make up for the large client base that Western Union and MoneyGram would lose by cutting operations with Azerbaijani banks. "The association supports the action taken by the National Bank, as these payment systems, which have won international confidence, are breaking international law and international banking legislation by supporting the separatist movement," Eldar Ismayilov said.
The country's major bank - the International Bank - which last year made transfers worth $20 million through the MoneyGram system, said that stopping operations with MoneyGram would not have an impact on the bank's work. The head of the International Bank's press service, Rauf Agayev, said that they have established links with many payment systems (Blizko, Contact, Migom), which offer far better terms than Western Union or MoneyGram.
Western Union and MoneyGram responded reasonably to the NBA action. Western Union Vice-President Jonathan Knaus visited Azerbaijan in mid-August and was received by the National Bank of Azerbaijan. "It was stated at the meeting that it was inadmissible to conduct operations on the territory of Azerbaijan occupied by the Armenians, and such operations must be immediately curtailed. The Western Union representative agreed with the Azerbaijani side's demands and assured the National Bank that business links with organizations working in the country's occupied territories would be cut," an NBA report says.
Western Union undertook at the senior management level to ensure that similar instances did not recur. MoneyGram also met all Azerbaijan's demands, accepted the condition of working in the country within the framework of legislation and international principles and undertook not to repeat similar errors.
Only after this did the National Bank of Azerbaijan allow local banks to resume business links with Western Union and MoneyGram from 14 August.
It has to be said that the Armenian side could not come up with anything other than banning banks operating in Armenia from using the Western Union international transfer system. "The decision was taken in order to reduce banking risks, as instances have occurred of the unfounded violation of provisions in agreements between Western Union and some banks operating in Armenia, and specifically in the some bank branches the money transfer system stopped providing services, which could harm the normal work of the banks, their financial position, lead to an unforeseen situation in money transfers and also affect the country's economic, financial and general sectors," a statement by the Armenian Central Bank's press service says.
However, there is practically no chance that such serious financial organizations as Western Union and MoneyGram will change their decision in Armenia's favour.
The show goes on
At the same time it is impossible to say today that the financial flows through the occupied territories have been completely cut. Work is under way in this regard with Russian payment systems which are not always ready to follow the example of Western Union and MoneyGram.
Meanwhile, Karabakh has been excluded from the list of locations served by the Migom system, run by the Russian Yevrotrastbank to make urgent money transfers in the CIS. The National Bank of Azerbaijan wrote a letter to Migom, showing mistakes made in the names of towns in the Azerbaijani Republic where Migom provides services. "The Migom system is at present actively working with its banking partners in Azerbaijan on this issue and is ready to take the appropriate measures in order to prevent such instances," Migom's press service said.
However, Nagornyy Karabakh does not feature on the Russian Yuniastrumbank's web site but Armenia does. When the user opens the Armenia link, the list of transfer destinations includes the town of Stepanakert where Yuniastrumbank has two service points which make money transfers via a bank by the name of Artsakhbank. So the residents of this town, occupied by Armenian armed forces, can send and receive money using the Unistream system in 10 to 15 minutes with no restrictions on the amount and for 1 or 2 per cent in commission (depending on the direction of the transfer) to or from the Russian Federation, Armenia, Georgia, Ukraine, Moldova, Kyrgyzstan, Belarus and more than 60 other countries.
There is also a system for the transfer of US dollars by individuals without opening accounts, conducted by a bank by the name of Anelik. This service costs 3-4 per cent of the value of the transfer. The bank's web site says that money transfers via the Anelik system are given and received in 70 countries. Russian banks that have joined the Anelik system (there are dozens of them) are not only actively advertising the system but republish information from the Anelik Bank OAO site without making any changes and call Karabakh a state or include it in Armenia.
It is interesting, bearing in mind the friendly relations between, say, Russia and Azerbaijan, that banks in Azerbaijan themselves refused to make transfers to Chechnya at the height of the war in the region. Clearly the Russian banks have chosen another strategy.
It has to be said that all the payment systems have worked and are working in Karabakh via Artsakhbank. However, the legitimacy of this organization is also very much in doubt. Initially, it described itself on web sites as the Central Bank of the Nagornyy Karabakh Republic. But three or four years ago when the Azerbaijani side (meaning the National Bank and Foreign Ministry of Azerbaijan) began a massive attack on international financial and banking structures over stopping cooperation with Artsakhbank, its head Kamo Nersisyan suddenly gave an interview to the Armenian press. He admitted in the interview that the so-called Central Bank of the NKR was just a branch of the Central Bank of Armenia. That is why they were able to conclude agreements with international money transfer systems and also a special code in the SWIFT communications system without which no bank can receive or send money transfers. Nevertheless, even Artsakhbank's work as a branch on the occupied territories is illegal, as is cooperation by other banks with this "branch". In this regard, basing their arguments on the norms of international law and relevant requirements of the Financial Action Task Force to combat money laundering, the National Bank of Azerbaijan has several times asked Russian state bodies, including the Russian Central Bank and the Russian Federation Committee for Financial Monitoring, to stop all Russian banking operations with the banks working illegally in Azerbaijan's Nagornyy Karabakh. The NBA has also asked the direct participants in the payment systems to stop any cooperation with Artsakhbank. So it is still too early to draw a line under the issue.