CƏMİYYƏTƏ QAYIDIŞ...
Autizm... Hələ onilliklər əvvəl bizə yalnız Hollivud filmlərindən tanış olan bu ekzotik söz indi nə qədər acınacaqlı olsa da, böyük məşhurluq qazanıb. İndi biz gündəlik həyatımızda bu diaqnozla getdikcə daha çox rastlaşırıq. Vəziyyətin paradoksallığı isə ondadır ki, əhalinin əksəriyyəti bu xəstəlik haqda çox az şey bilir. Ətrafdakıların insanı başa düşməməsi də əsasən bundan irəli gəlir. Bununla yanaşı, uşaqlara qoyulmuş "autizm" diaqnozu hələ hökm demək deyil. Lazımi terapiya və bərpa prosesləri belə diaqnozun qoyulduğu uşağın az-çox normal həyata qayıtmasına imkan verə bilər.
Autizm adından da göründüyü kimi, insanın tam və ya qismən "özünə qapılması" deməkdir və bu, beyin pozğunluğu ilə əlaqədardır. Həmin pozuntu kommunikasiyaya, ətrafla münasibətə, ətrafı dərk etməyə təsir göstərir. Autizmdən əziyyət çəkən uşaq xarici görünüşcə xəstə, əlil insana bənzəmir. Odur ki, uşağın cəmiyyətə düşdüyü vaxt, yaxud adət etmədiyi şəraitlə üzləşərkən göstərdiyi qeyri-adekvat davranış ətrafdakılar tərəfindən tərbiyəsizlik kimi qəbul edilə bilər. Bu, əlbəttə ki, istər uşağın özü, istərsə də valideynləri üçün əlavə stress amilidir. Bununla yanaşı, autizmdən əziyyət çəkən uşaqlar nəinki müvafiq müalicə almalıdırlar, həm də sosial həyata normal inteqrasiya etməlidirlər və edə bilərlər.
Qoşulma
Psixika sahəsində bütün pozuntular üzrə ixtisaslaşmış klinikanın rəhbəri, nevroloq Zeynəb Səmədova bildirir ki, autizmdən əziyyət çəkən uşaqlara nə cəmiyyətdən, nə təhsil almaq imkanından məhrum etmək olar. İnklüziv təhsil forması (adi və autizmdən əziyyət çəkən uşaqların cəmiyyətə cəlbini təmin edən təhsil prosesi) belə uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyanı təmin edə biləcək yeganə təhsil formasıdır. Amma belə təhsilin problemi sonradan sosial problemə çevrilir. Çünki cəmiyyətdə autizmin nə olduğuna dair bilgi o qədər də çox deyil. Bu üzdən, valideynlər bir çox hallarda qeyri-adekvat reaksiyadan ehtiyatlanaraq, belə uşaqlarını cəmiyyətdən gizlətməyə çalışırlar.
Sosial maarifçiliyin olmaması inkişaf imkanları olan uşaqları məcburi təcrid durumu ilə üzləşdirə bilər. "Bizim övladımız autizmdən əziyyət çəkir", - deyə respondentlərdən biri danışır: "Və bir çox hallarda ətrafdakıların bizi anlamadığının şahid oluruq. Belə uşaqlar tez-tez üzləşdikləri vəziyyətə gözlənilməz reaksiya verirlər. Bu, xüsusilə onların cəmiyyətə düşdükləri, yaxud tanış olmadıqları vəziyyətlə qarşılaşdıqları zaman olur. O, qəflətən qışqıra bilər və bu zaman ətrafdakıların təəccüblü baxışlarını hiss edirik. Hər kəsə uşağın problemini izah etməyəcəksən ki. Çoxları bunu tərbiyəsizlik kimi qiymətləndirməyə hazırdır".
Zeynəb xanım bildirir ki, autizm cəmiyyətdə hər zaman mövcud olub. Sadəcə əvvəllər beynəlxalq təsnifata görə bu xəstəlikdən əziyyət çəkən uşaqlara fərqli diaqnoz qoyulub - uşaq şizofreniyası. Həkimin sözlərinə görə, şizofreniyanın 4 əsas simptomu var və onlardan biri autizmdir. 16 yaşadək uşaqlara psixonevroloji dispanserdə nəzarət olunur, 16 yaşdan sonra isə onlar "yuxarı qurumlar"da qeydiyyata dururdular. İndi psixonevroloji dispanserlər struktur olaraq sadələşdirilib, həkimlər isə rayon poliklinikalarında işləyirlər. "Belə uşaqlar üçün bu, çox rahatdır", - deyə nevroloq bildirir: "Mərkəzləşdirilmiş struktura müraciət etmək üçün şəhərin digər başına yollanmağa ehtiyac yoxdur. Bu, əlbəttə ki, xəstələr üçün əziyyət idi. Çünki belə xəstəliyi olan uşaqlar uzaq yol gedərkən özlərini pis hiss edə bilərlər".
Terapiyaya gəlincə, Zeynəb xanım Azərbaycanda autizm problemilə Heydər Əliyev Fondu yanında Autizm Mərkəzinin və Səhiyyə Nazirliyi yanında Psixoloji Sağlamlıq Mərkəzinin məşğul olduğunu bildirir. "Bu mərkəzlər böyük iş görürlər", - deyə o, qeyd edir: "Bu iş nəticəsi dərhal görünməyən ciddi zəhmət tələb edir. Autizmin müalicəsi çətin və uzun prosesdir".
Terapiya özündə dərmanlarla müalicə ilə yanaşı, psixoloqla, defektoloqla, loqopedlə işləməyi də birləşdirir: "Məlumatsız adama bu işin ağırlığını izah etmək çox çətindir. Çünki belə uşaqlar ilk dövrdə bir çox hallarda dərsdə otura bilmirlər. Bu mərhələdə onların müəllimi dinləməsi, tapşırıqlara əməl etməsi çox çətin məsələdir".
Məsələnin hüquqi tərəfi
"Birgə və sağlam" İctimai Birliyinin rəhbəri Aytən Eynalova autizmdən əziyyət çəkən uşaqların bərpası ilə məşğul olur. Amma bu işin maddi, psixoloji və digər çətinliklərilə yanaşı, bir də ciddi rəsmiyyət problemləri var. Sən demə, Azərbaycanda xəstələrə "autizm" diaqnozu qoyulmur. Autizmin spektr olduğunu, müxtəlif əlamətlərə malikliyini nəzərə alan həkimlər daha çox onun "ətrafında" bir diaqnoz qoyurlar: "davranış problemləri", "nitq pozğunluğu", "əqli zəiflik" və s. Autizm bizdə simptom, rəsmi xəstəlik və ya əlillik sayılmır. Bundan başqa, əksər valideynlər övladlarına "əqli zəiflik" diaqnozunun qoyulmasından qaçır və bunun uşağın gələcəyinə mənfi təsir göstərəcəyindən ehtiyatlanır. Amma bu, məsələn, dövlətdən müavinatların alınması işinə yaraya bilər. Doğrudur, bu müavinatın məbləği o qədər də böyük deyil - 70 manat. Amma nəzərə alsaq ki, psixoloqlarla, loqopedlərlə iş, nəqliyyat xərcləri ucuz başa gəlmir, bu pula da ehtiyac ola bilər.
"Autizmdən əziyyət çəkən uşaqlarla mütəxəssis pedaqoqlar həftədə ən azı 20, ən çoxu 40 saat məşğul olmalıdırlar", - deyə ictimai birliyin rəhbəri bildirir: "Amma bir çox valideynlər hətta 2 saatlıq məşğələyə belə, imkan edə bilmirlər". Amma xüsusi uşaqlarla məşğul olmaq üçün mütəxəssislərin hazırlanması da çox çətindir: "Bizdə belə mütəxəssislər olsa da, onların sayı azdır. Universitetdə müvafiq fakültə yoxdur. Halbuki bunun üçün xüsusi təhsil standartları olmalıdır".
İnklüziv təhsilə gəlincə, Aytən xanım normal bərpa üçün bunun vacib olduğu qənaətindədir. Onun fikrincə, "autizm əlamətlərinin müşahidə olunduğu uşaqlar mütləq uşaq bağçalarına qoyulmalıdır. Çünki autizmin müxtəlif dərəcələri var. Uşaq hansısa müddətdə cəmiyyət arasında qala bilərsə, bunu mütləq etmək lazımdır". Bir çox belə uşaq yeni bacarıqlara sadəcə digərlərinə baxmaqla yiyələnir. Bu, mütəxəssislə uzun-uzadı və "tənha" məşğələdən daha faydalı ola bilər.
Rəsmi baxımdan isə belə uşaqların inklüziv təhsilə cəlb olunması çətindir. Çünki ölkədə "autizm" diaqnozu qoyulmur. Bununla yanaşı, Təhsil Nazirliyi bir müddət əvvəl inklüziv təhsilin verildiyi pilot məktəblərin yaradılması haqda qərar imzalayıb.
Rəngarəng dünya
Bütün bunlarla yanaşı, cəmiyyətin məlumatlı hissəsi adi uşaqlarla xüsusi uşaqların birlikdə təhsil almalarına meyillidirlər. Rəyi soruşulan valideynlərin əksəriyyəti onların birgə təhsilinin prosesin bütün iştirakçıları üçün faydalı ola biləcəyini düşünür: "Autizmdən əziyyət çəkən uşaq sinifdə digər uşaqlara mərhəmətin nə olduğunu öyrədir, onlarda məsuliyyət hissi yaradır, onlar dünyada nə qədər müxtəlifliyin olduğunu dərk edirlər".
Uşaqların da əksəriyyəti belə həmyaşıdları ilə bir sinifdə oxumağın əleyhinə deyillər. Təhsil sahəsində ekspert Rüfət Əliyev inklüziv təhsilin tətbiqinin nəzəri tərəfləri haqda danışıb: "Bizim ölkəmizdə belə işlər, təəssüf ki, qrantlar hesabına, layihədən layihəyə görülür. Halbuki bu ciddi problemə sistemli yanaşma lazımdır. Sivil cəmiyyətlərdə bütün bu məsələlər tədricən, lazımi iqtisadi sabitliyin yaranması ilə, cəmiyyətdə mentalitetin dəyişməsilə həll olunur. Bizim cəmiyyət, təhsil sistemi isə inqilabi yolla hərəkət edir. Bizdə Qərb standartlarının onların necə işlədiyini dərindən öyrənmədən tətbiqinə üstünlük verirlər. Təhsil sistemimizdəki bütün çatışmazlıqların səbəbi də budur". Ekspertin fikrincə, cəmiyyətə bütün sahələrə qarşı təmkinlilik aşılanmalıdır. Əlbəttə, autizmdən əziyyət çəkən uşaqlara münasibətdə heç kəs uşaq haqları haqda qanunu və Konvensiyanı ləğv etməyib. Bu sənədlər uşaqlara istənilən halda humanist münasibət tələb edir. Amma bizim cəmiyyət hələ miqyaslı dəyişikliklərə hazır deyil. Çünki fərqli uşaqlarla, o cümlədən bütün uşaqlarla bağlı terapevtik və psixoloji tədbirlər - bu zahiri yanaşmadır. Daxildə isə uşağın ruhunu, həssaslığını, onun arzu və istəklərini yaşamaq lazımdır. Bunun üçün də sosiumda psixoloji və pedaqoji mədəniyyət formalaşmalıdır.
Xüsusi uşaqlarla işə gəlincə, yalnız prosesə cəlb olunmuş dar çərçivə deyil, cəmiyyət belə uşaqların mövcudluğunu, onların bizim cəmiyyətin bir hissəsi - canlı və zəif hissəsi olduqlarını etiraf etməlidir. Xüsusilə belə uşaqlar üçün informasiya almaq, informasiya mübadiləsi aparmaq imkanı yaradılmalıdır.
Praktiki olaraq isə mükəmməl inklüziv təhsil sisteminin işləməsinə nail olmaq çox çətindir. Bunun üçün mütləq yüksək səviyyəli peşəkarlar tələb olunur. Onlar, ilk növbədə, iki, bir-birindən, həqiqətən, uzaq dünya arasında rabitə yaratmağı bacarmalıdırlar. Belə peşəkarlara sahib çıxmaq, xüsusilə bizim təhsil sistemimiz çərçivəsində buna nail olmaq çox çətindir.
Autizmin səbəbləri hələ tam öyrənilməsə də (oraya həm genetik, həm də ətraf mühit amilləri aid edilir), Rüfət müəllim bu xəstəliyin əsas səbəbinin emosional-psixoloji məqam olduğu qənaətindədir. Onun fikrincə, bu, ana amili ilə çox sıx bağlıdır. Son vaxtlar bu cür uşaqların sayının artdığı faktdır və bu işə anaların təsiri çoxdur.
Belə xəstələrin bərpası ilə bağlı qlobal məqamlara da toxunan ekspert şəhər mədəniyyətinin vacibliyini bildirir: "Kənd yerlərində onu dolandıran torpaqdan asılı olan insanın sosial əlaqələrinin güclü olmasına ehtiyacı yoxdur. Şəhərdə isə insanlar bir-birlərindən daha çox asılıdırlar. Odur ki, yalnız şəhər mədəniyyətinin olduğu şəraitdə xüsusi uşaqlara qarşı rəhmlilik, onlara yardım cəhdləri ortaya çıxa bilər. Məlum olduğu kimi, beynin bir funksiyasındakı çatışmazlıq digər funksiyanın fəallığının artmasına səbəb olur. Bu səbəbdən də, autizmdən əziyyət çəkən uşaqlar əksər hallarda inanılmaz dərəcədə istedadlı və bacarıqlı olurlar. Təhsil prosesində əsas rol onların bu bacarıqlarının üzə çıxarılması olmalıdır. Bu uşaqlara lazımi ritmdə, ardıcıllıqda dərs keçilməlidir ki, gələcəkdə onlar nəinki cəmiyyətin tamhüquqlu üzvünə çevrilsinlər, həm də xoşbəxt insan olsunlar".

ESCAPE FROM YOURSELF INTO SOCIETY
Autism... An exotic word that was known to us only from Hollywood films a dozen years ago has now acquired notoriety. We are increasingly faced with this diagnosis in daily life, but the paradox is that the majority of the population knows little about this illness. Hence, often the lack of understanding from others. Meanwhile, the diagnosis of "autism" is not a sentence for a child yet. With proper therapy and rehabilitation activities, a child with such a diagnosis can lead a more or less full life in the most optimistic scenario.
Autism, as the name implies, is full or partial "withdrawal into oneself" and is caused by impaired development of the brain, which affects communication and relations with the surrounding world and its perception. Outwardly, an autistic child does not look sick or disabled, so the improper behaviour that may be manifested in him when the child is in society or unfamiliar surroundings may be perceived by the uninitiated as a lack of good manners. This, of course, is an additional stress factor for the child himself and his parents. Meanwhile, autistic children can and should not only receive appropriate treatment, but also be properly integrated into social life.
Inclusion
According to neurologist Zeynab Samadova, the head of the clinic, which specializes in all types of mental health disorders, autistic children cannot be restricted neither in society, nor in access to education. And the inclusive type of education (an educational process that ensures the involvement of normal and autistic children in society) is the only possible form of education providing autistic children with the opportunity for integration into society. But the issue of inclusive education is turning from a narrow issue into a social one. After all, the level of the population's awareness of autism is very low. Therefore, parents often try to hide their children from society for fear of inadequate response.
The lack of social awareness can doom children with special needs to forced isolation. "Our child is autistic," says one of the respondents. "And we often come up against a lack of understanding from others. An autistic child often has unpredictable reactions, especially when he finds himself in an unfamiliar environment or society. He can scream sharply, and we encounter bewilderment and condemning views. You are not going to explain to everyone that the child is special. Many are ready to attribute it to a lack of good manners."
According to Zeynab Samadova, autism has always existed in society. It is just that earlier, according to the international classification of diseases, autistic children were given another diagnosis - child schizophrenia. There are four main symptoms of schizophrenia, the doctor said, and one of them is autism. Children under 16 years were registered with the psychoneurologic dispensary, and after 16 - with an "adult" institution. Now the psychoneurologic dispensary has been abolished, and doctors are working in district clinics. "For these children, it is very convenient," says the neurologist. "There is no need to go to a centralized institution at the other end of the city, which is inevitably difficult, because children with disabilities might endure the way there with difficulty."
As for therapy, according to Zeynab Samadova, the Autism Centre at the Heydar Aliyev Foundation and the Centre for Psychological Health at the Ministry of Health are engaged in the problem of autism in our country. "These centres are doing a great job, but it is very hard work, and its results are not immediately visible. Treatment of autism is a very difficult and long process," she said.
Therapy combines both medical treatment and work with a psychologist, pathologist and speech therapist. "It is very difficult to explain the difficulties of work to the uninitiated, because special children often cannot at first even to sit in the classroom, not to mention simply to listen or to follow instructions," the doctor said.
The legal side of the issue
Aytan Eynalova, head of the Birga va Saglam public association, is closely dealing with the rehabilitation of autistic children. But apart from material, psychological and other difficulties, there are also serious official ones. It turns out that people in our country are not diagnosed with "autism" as such. Given that autism is a spectrum and has different symptoms, most doctors often make a "rough" diagnosis: "behaviour problems", "speech disorders", "mental retardation", etc. Autism is recognized as a symptom here and is not officially considered an illness or disability. In addition, many parents avoid having their children diagnosed with "mental retardation", which may have a negative impact on their future. Meanwhile, it would also help in obtaining benefits from the state. However, it is very small - only 70 manats, but it would be very convenient given that work with psychologists, speech therapists and transport fees are not cheap.
"Autistic children have to be dealt with by teachers for at least 20 - a maximum of 40 hours a week, but many parents cannot afford even a two-hour lesson," the head of the association says. Moreover, the long-term training of specialists to work with special children is very difficult. "We have experts, but very few. At the university there is no appropriate faculty, while there must be specific educational standards," says Aytan Eynalova.
As for the inclusive education itself, Aytan Eynalova said that it is necessary for normal rehabilitation. In her view, "children with signs of autism have to go to kindergarten, because the degrees of autism are different, and if a child can be in society for some time, then he must do it." Many children learn new skills just by imitating and looking at other children. It may be much more valuable than long, but "individual" classes with a specialist.
Officially, however, it is difficult to involve special children in inclusive education because there is no such diagnosis as "autism". But the Ministry of Education recently signed a decision to establish pilot schools with inclusive education.
Such a diverse world
The enlightened part of society, meanwhile, is supportive of the idea of joint education for normal children and children with disabilities. The vast majority of parents surveyed believe that joint education for these children will be useful for all aspects of this process: "An autistic child teaches other children in the classroom compassion and fosters a sense of responsibility in them, knowing that the world is diverse." Most children are not against studying together with a special child.
Rufat Aliyev, an expert in the field of education, shares the theoretical side of the work to implement inclusive education: "In our country, this kind of work is performed, unfortunately, through grants, from project to project, while this serious problem deserves a systematic approach. In a civilized society, all these issues are resolved gradually when mentality in society changes as a result of prevailing preconditions for economic stability. Our own society and the education system are going a revolutionary way by enforcing Western standards without an in-depth understanding of how they work. This is the reason for all problems in our education system." According to the expert, society should foster tolerance in all areas. Of course, with regard to the attitude towards autistic children, no one has repealed the law and the Convention on the Rights of the Child, which provides for a humanistic attitude in any case. Our society is not ready yet for major changes, since all therapeutic or psychological activities related to disabled children and children in general are an external approach. The internal one is conditional on the understanding of the soul of the child and sensitivity to his desires and manifestations. And to this end, society should have psychological and pedagogical culture.
As for working with special children, it should start with the fact that society itself, not just the small part of it involved in this, must recognize that these children exist and are a living and vulnerable part of our society. And such children should have access to information and exchange it.
In practice, it is very difficult to achieve a properly functioning comprehensive system of inclusive education. There should definitely be a sensitive professional able for a start to bring together two worlds that are actually infinitely far from each other - normal and special children. The presence of such professionals, especially within the framework of our educational system, is a huge problem.
While factors of autism have still not been fully studied (this includes both genetic and environmental factors), Rufat Aliyev said that the root cause of autism is emotional and psychological and is closely linked to the factor of the mother. The increasing number of children with estranged consciousness is a fact, and the influence of the mother is difficult to overestimate.
Among the global aspects of rehabilitation, the expert notes the need for urban culture: "In rural areas, people are dependent on the land that feeds them, and there is no need to strengthen social ties. In the city, people are more dependent on each other, and only urban culture can shape not only a compassionate attitude towards special children, but also the desire to help them. As is known, insufficiency in some brain functions leads to increased activity in others, so often autistic children are capable and extremely talented. The main role of the educational process should be to identify their skills and train them in the right rhythm and consistency, which will enable them to be not only full members of society, but also happy people in the future," the expert said.