Azərbaycan kənd təsərrüfatı istehsalının genişləndirilməsi üçün fermer təsərrüfatlarına dövlət dəstəyini artırır
Aqrar sektorda istehsal olunan məhsullara subsidiyalar və suvarma sistemləri üçün avadanlığın əldə edilməsinə güzəştlərin tətbiqi - təkcə strateji məhsulun (buğda) deyil, həm də bütün bitkiçilik sahəsində məhsul həcminin artırılmasına yönəlmiş fermer təsərrüfatları üçün də yeni ciddi təkandır.
Belə ki, lap bu yaxınlarda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bitkiçiliyin inkişafına dövlət dəstəyinin gücləndirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında sərəncam imzalayaraq, Nazirlər Kabinetinə tapşırıb ki, kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalçılarına hər hektar əkin sahəsinin becərilməsində və çoxillik əkinlərin aparılmasında istifadə etdikləri yanacaq və motor yağlarına görə dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına verilən yardımın həcminin 25% artırılması təmin edilsin. Dövlət başçısı, həmçinin mineral gübrələrin güzəştlə satılmasına görə verilən subsidiyanın təkrar (aralıq) əkinlərə də verilməsini tapşırıb.
Ötən ilin dekabrında dünya bazarında benzinin qiymətinin qalxması tendensiyası müşahidə edildiyi şəraitdə, dövlət başçısının aqrar sektorda subsidiyaların həcminin artırılması haqqında qərarı, şübhəsiz, ölkə iqtisadiyyatı üçün kənd təsərrüfatının inkişafı, əhalinin daxili istehsalat hesabına ərzaq məhsulları ilə tam təmin olunması üçün prioritetliyin əlavə sübutu oldu.
Ötən ilin dekabrında benzinin qiymətinin qalxmasının fermerlərə verilən subsidiyaların artırılmasını aktuallaşdırmasına baxmayaraq, kənd təsərrüfatına birbaşa maliyyə dəstəyi müzakirə mövzusu olmadı. Lakin fermerlər ümidlərini itimirdilər və məlum oldu ki, bu, əbəs deyil. Fəal əkin işlərinin başlanmasına yaxın Prezident İlham Əliyev "Bitkiçiliyin inkişafına dövlət dəstəyinin gücləndirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" sərəncam imzaladı. Daha bir sərəncam "Aqrolizinq" ASC tərəfindən lizinqə verilən və ya lizinq yolu ilə satılan suvarma sistemləri dəstinə və avadanlığına güzəşt tətbiq edilməsi haqqında oldu. Hər iki sənəd kənd təsərrüfatının inkişafı üçün önəm daşıyır.
Analitiklərin sözlərinə görə, Azərbaycanda əsas istiqamətlər üzrə aqrar subsidiyalar strateji məhsulun (ərzaq buğdası) və adi kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalının inkişafı üçün ayrılır. Bir qayda olaraq, birinci istiqamət üzrə subsidiyaların həcmi adi məhsul üçün təqdim ediləndən iki dəfə çoxdur. Məlumdur ki, adi məhsulların istehsalına görə fermer təsərrüfatının hər hektarına 40 manat, buğdaya görə isə 80 manat ayrılır. Sonuncu sərəncam nəzərə alınmaqla, strateji məhsulun istehsalı ilə məşğul olan əkinçilər hər hektara görə 100 manat subsidiya, adi məhsul becərənlər isə 50 manat alacaqlar.
Nəzərə almaq lazımdır ki, ötən illərdə subsidiyanın məbləği artırılmırdı, kənd təsərrüfatı üzrə sahibkarın isə xərcləri bu müddətdə artırdı. Strateji məhsullara verilən subsidiyaların həcminin artırılmasına dair zərurət buradan yarandı.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin xəbər verdiyi kimi, dövlət başçısının yeni sərəncamı ilə subsidiya alacaq şəxslərin kateqoriyasına düşəcək kənd təsərrüfatı istehsalçılarının siyahısının dəqiqləşdirilməsi üzrə işlər aparılacaq.
Nazirliyin nümayəndəsi Murtuzəli Hacıyevin sözlərinə görə, sərəncam bir sıra bitkiçilik sahələrini əhatə edəcək. Və bu, ilk növbədə, yenə də təkrar (aralıq) əkinlə məşğul olan istehsalçılara və bundan sonra güzəştli qiymətlə mineral gübrələr alacaq fermerlərə aiddir. Belə ki, Azərbaycanın iqlimi imkan verir ki, bir ildə iki dəfə kartofdan məhsul götürək. Və ya arpa iyun ayında biçilir və yerinə qarğıdalı əkilir.
Dövlət başçısının digər sərəncamına gəldikdə, "Aqrolizinq" ASC tərəfindən reallaşdırılan suvarma sistemləri üçün avadanlığın əldə edilməsinə 40%-lik güzəşt nəzərdə tutulub. Sənəddə qeyd edildiyi kimi, bu güzəşt dövlət hesabına ödəniləcək. Bütövlükdə, sənəd davam edən quraqlığın mənfi nəticələrinin aradan qaldırılması, su təchizatının yaxşılaşdırılması, habelə sahibkarların bu sahəyə marağının artırılması və müasir suvarma sistemlərinə investisiya yatırılmasının stimullaşdırılmasını hədəfləyib. Bu istiqamətdə ölkədə bir sıra iri layihələr reallaşdırılıb və müasir texnoloji avadanlıqla təchiz edilmiş infrastruktur yaradılıb. Bir sıra iri fermer təsərrüfatlarında ərzaq buğdasının yetişdirilməsi üçün ayrılan torpaqların suvarılmasında mütərəqqi texnologiya tətbiq edilir. Bu da 55-60 s/ha məhsul almağa imkan verir. Bu texnologiya digər taxıl bitkilərinin istehsalı ilə məşğul olan fermerlərin marağına səbəb olub.
"Prezidentin imzaladığı sənədlər bitkiçiliyin gələcək inkişafı, məhsuldarlığın və istehsal həcminin yüksəldilməsi üçün prinsipial önəm daşıyır", - deyə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin şöbə müdiri İmran Cümşüdov "R+"a müsahibəsində bildirib. Onun sözlərinə görə, cari ildə bu sərəncama uyğun olaraq, kənd təsərrüfatı istehsalçıları dövlət büdcəsindən 13 milyon manatdan çox vəsait və təkrar əkinə görə 5 milyon manat alacaqlar. Taxıl bitkilərinin biçinindən sonra, ikinci məhsulun əkini, əsasən, Aran iqtisadi regionunun təsərrüfatlarında tətbiq edilir. İlkin mərhələdə bu üsul 55 min ha, sonra isə 400 min hektara qədər artacaq. Bu göstərici torpaq resurslarının səmərəli istifadəsindən xəbər verir. Bütün bunlar yem taxılının yetişdirilməsinə və damazlıq heyvandarlığın inkişafı üçün sabit yem bazasının yaradılmasına müsbət təsir göstərəcək.
Suvarmanın müasir üsullarının tətbiqi su resursları və pul vəsaitlərinin qənaətinə aparır. Güzəştli qiymətlərlə yeni avadanlığın əldə olunması qısa müddətdə aqrar sektorun istehsalında suvarmanın mütərəqqi üsullarının tətbiqinə imkan verəcək. Bu isə öz növbəsində, bitkilərin məhsuldarlığının artımına və suvarılan hektarın əmsalına təsir edəcək.
Qeyd etmək lazımdır ki, kəndə dövlət yardımı əvvəllər də göstərilirdi. Belə ki, Saatlı rayonunun kəndlilərinə verilən subsidiyalar, təxminən, 1 mln. manat olub. Bu məbləğ 500-600 təsərrüfat arasında bölünüb. Bununla bərabər, dövlət yardımının bölünməsi ilə rayon icra hakimiyyəti yanında beş nəfərdən ibarət yerli aqrar komissiya məşğul olub. Onların tərtib etdikləri sənədlər Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinə göndərilirdi və orada respublika komissiyasına, bir qayda olaraq, bu qurumun rəhbəri başçılıq edirdi. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyindən xəbər verildiyi kimi, aqrar sektor üzrə dövlət başçısının sərəncamına uyğun olaraq, Nazirlər Kabinetində yeni qaydalar hazırlanır. Bunun nəticəsində, bütün menecmentlik və bölüşdürmə yükü Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nəzarəti altında olan yerli kənd təsərrüfatı idarələrinin üzərinə düşəcək.
Onlar cari ilin mayında öhdəliklərinin icrasına başlayacaq. İcra hakimiyyətinin rayon orqanları aqrobizneslə məşğul olan özəl strukturların fəaliyyətinə artıq qarışmayacaqlar. Başqa sözlə, təkcə subsidiyalaşdırma və yardım sistemi təkmilləşdirilmir, həm də fermerlərin onların alınması yolunda rastlaşdıqları büroktratik və korrupsiya maneələri aradan qaldırılır. Prezident İlham Əliyev hələ bir il bundan qabaq bu cür çatışmazlıqlara kəskin reaksiya vermişdi.
"Kənd təsərrüfatı istehsalçılarına subsidiyaların ayrılmasında tam şəffaflıq gözlənilməlidir. Biz bu sahədə şəffaflığın təmin olunmasına nail olmamışıq", - deyə dövlət başçısı 2009-2013-cü illərdə regionların sosial-iqtisadi inkişafı dövlət proqramlarının icrasına həsr olunmuş konfransda kənd təsərrüfatının problemlərinə toxunarkən bildirib.
Bir sözlə, demək olar ki, bu seqmentdə islahatlar sürətləndirilib, onların səmərəliliyi haqqında isə artıq bu il fermer təsərrüfatlarının istehsal rəqəmləri əsasında mülahizə yürütmək mümkün olacaq.

Azerbaijan raises state support for farms to increase production
Subsidies for products made in the agricultural sector and the use of preferences to buy equipment for irrigation systems - such are new incentives for farms focused on increasing the crops not only of products of strategic importance (wheat) but also in every segment of crop farming.
Thus for instance, quite recently, Azerbaijan President Ilham Aliyev ordered additional measures to strengthen state support for the development of crop farming and instructed the Cabinet of Ministers to increase by 25 per cent the amount of aid from the state budget per hectare of cultivated area for farmers to buy fuel and engine oil used in agricultural operations. The Head of State has also decided to give subsidies for the preferential purchase of fertilizers and for repeat sowing.
At a time when the world markets are showing a downward trend in oil prices, the decision taken by the Head of State to increase the volume of subsidies in the agricultural sector is certainly a new proof that the development of agriculture and providing the population with full supply of food from domestic producers have a priority status for the country's economy.
The petrol price rise in December last year brought to the forefront the issue of increasing subsidies for farmers. Despite this, no direct efforts were discussed to strengthen financial support to agriculture. Yet farmers did not lose hope and for a good reason, as it turned out. Towards the start of active sowing, President Ilham Aliyev signed the directive "On additional measures for strengthening state support to the development of crop farming". Another directive was issued to apply preferences for sets of equipment for irrigation systems leased out by the Agroleasing open joint stock company. Both these documents are of much importance for the development of agriculture.
According to analysts, agricultural subsidies in Azerbaijan fall into two target areas: to develop the production of strategic items (food wheat) and ordinary farm produce. As a rule, the amount of subsidies for the first area is twice the amount earmarked for ordinary produce. It is known that 40 manats is issued to farms per hectare for the production of ordinary products and 80 manats for wheat. Considering the latest directive, farmers making strategic and ordinary products will receive 100 manats and 50 manats per ha in subsidies, respectively.
It should be taken into account that the latest years have seen no rise in subsidies while farmers' expenditures have increased over the period. Hence the need arose to increase the amounts of subsidies for strategic products.
The republic's Ministry of Agriculture has announced that, in the context of the new directive of the Head of State, efforts will be taken to finalize the list of farmers eligible for subsidies.
According to the ministry's representative Murtuzali Haciyev, the directive will embrace a number of crop farming branches. This again applies first and foremost to those who repeat sowings and grow intermediate products. From now on, they will have mineral fertilizers at a discount. Azerbaijan's climate allows growing two crops of potatoes annually. Or, for example, after barley harvesting in June, the cleared areas are sown with maize.
As for the other directive of the Head of State, a 40 per cent discount is envisaged for the purchase of equipment for irrigation systems sold by the Agroleasing open joint stock company. As is said in the documents, this discount will be reimbursed at the expense of the state budget. On the whole, the document is aimed at eliminating the negative effects of prolonged droughts, improving water supply, increasing businessmen's interest in this sphere and encouraging investments in modern irrigation systems. The country has implemented a number of big projects in this area, created an infrastructure furnished with modern process equipment. Some large farms use advanced irrigation technologies on lands allotted for food wheat which enables them to get 55-60 [metric] centners of grain per ha. This technology has aroused great interest in farmers from other grain farms.
"The documents signed by the president are of great basic importance for further development of crop farming, increasing yields and production volumes," Imran Cumsudov, the head of a sector at the republic's Agriculture Ministry, told R+. According to him, following this directive, farmers will receive more than 13m manats in state support from the state budget and 5m manats for repeated sowings. The practice to plant a second crop after grain harvesting is over is being introduced mostly on farms in Aran Economic District. During its first phase, the method will cover 50,000 ha and may further increase to 400,000 ha. This indicator points to efficient use of land resources. All these steps will have a positive effect on growing forage grain and creating a solid reserve of feed for the development of pedigree stockbreeding. The use of modern irrigation methods helps save water resources and money. The purchase of new equipment at a discount will make it possible to introduce progressive irrigation methods in agricultural production within a short time. This will in turn effectively enhance plant productivity and yield per ha of irrigated land.
It should be pointed out that state support to the rural areas was rendered in the past, too. Thus for instance, subsidies issued to farmers in Saatli District totalled about 1m manats which was distributed among 500-600 farms. The funds were distributed by a local five-strong commission under the district's executive authority. Documents compiled by them were sent to the Ministry of Agriculture where the republic's commission was normally headed by the minister himself. As has been reported from the Agriculture Ministry, in keeping with directives of the Head of State relating to the farming sector, the Cabinet of Ministers is drawing up new rules to put the entire burden of management and distribution on local agricultural directorates under control of the Agriculture Ministry. The commissions will enter upon their duties in May this year. District executive bodies will not interfere in the activity of private entities working in agro-business. In other words, this will not only improve the system of subsidies and support but also remove obstacles such as red tape and corruption standing in the ways of farmers who want to obtain them. More than one year ago, President Ilham Aliyev spoke fiercely about those drawbacks. "It is necessary to ensure total transparency in the allocation of subsidies to agricultural producers. We have failed to achieve transparency in this sphere," the Head of State said as he touched upon problems of agriculture at a conference held to discuss the implementation of the State Programme for the Social and Economic Development of the Regions in 2009-13.
In brief, one can say that reforms have been boosted in this segment. As regards their efficiency, it will be possible to judge about it by the farms' productivity figures as early as this year.