"Gürcü arzusu" koalisiyası parçalanmanın astanasındadır. İvanişvili hakimiyyətə qayıda bilərmi?
"Nazir axını" - Tiflisin "söz ustaları" Gürcüstanın siyasi həyatında yaşanan son hadisələri məhz bu cür adlandırırlar. Bu günlərdə Gürcüstanın İrakli Qaribaşvilinin başçılıq etdiyi Nazirlər Kabineti istefaya gedib. İndi qanuna görə, "köhnə-yeni" hökumətə etimad məsələsi parlamentdə həll olunmalıdır. Qaribaşvili problemin olmayacağına əmindir: hakim "Gürcü arzusu" koalisiyası Gürcüstan parlamentində mütləq çoxluğa malikdir. Amma ekspertlər hazırkı hökumət böhranının hər şeydən öncə "Gürcü arzusu"nda parçalanmanın dərinləşdiyini göstərdiyinə əmindirlər. İndi bu koalisiya seçicilər arasında populyarlığını da sürətlə itirir.
Hələ ilin əvvəlində regional inkişaf naziri və sabiq baş nazir Bidzina İvanişvilinin sahibi olduğu "Cartu Bank"ın sabiq rəhbəri David Şavliaşvili vəzifəsindən istefa verib. "Onun (Şavliaşvilinin) kifayət qədər ağır xəstəliyi var və xəstəlik hələ dekabrda üzə çıxıb. Sonrakı 4 ayda o, bir neçə dəfə istefa istəyilə mənə müraciət edib. Amma larinin devalvasiyası ilə əlaqədar Gürcüstan xeyli çətin duruma düşdüyündən, üstəlik, ilk rübü uğurla başa vurmağın vacibliyi baxımından o, müvəqqəti olaraq vəzifəsində qalmağa razılıq vermişdi", - deyə o zaman baş nazir İ.Qaribaşvili bildirmişdi. Amma, deyəsən, baş nazirin bu sözlərinə heç də hər kəs inanmayıb: 31 yaşlı nazir jurnalistlərlə söhbəti zamanı heç də səhhətində problem olan insan təsiri bağışlamırdı. Bundan dərhal sonra istefa səbəbilə bağlı qeyri-rəsmi versiya da meydana çıxıb: Şavliaşvili hakim komandanın gizli rəhbəri kimi qalan İvanişvilinin rəğbətini itirib.
Bir müddət sonra hökumətdə daha bir istefa baş verib. Bu dəfə postunu ətraf mühitin mühafizəsi naziri Elquca Xokrişvili tərk edib. Üstəlik, onun istefası səs-küylü qalmaqal fonunda baş verib: ailəsi Almaniyada yaşayan məmur "Gürcüstanda qastarbayter kimi çalışmaqda", tez-tez dövlət hesabına Berlinə səfərlər etməkdə təqsirləndirilib.
Nəhayət, ötən həftənin əvvəlində Gürcüstanın idman sahəsində qalmaqal baş qaldırıb: ölkə parlamentinin idman və gənclərlə iş komitəsinin 17 üzvündən 11-i imzaladıqları bəyanatda "Gürcüstanda idmanın inkişafının dayandığını" bildiriblər. Onlar bu sahədə islahatların həyata keçirilməsi üçün heç bir addımın atılmadığını, nazirlik rəhbərliyi tərəfindən hazırlanmış proqramın isə kağız üzərində qaldığını bəyan ediblər.
İttihamlara cavab olaraq brifinq keçirən idman və gənclər naziri Levan Kipiani vəzifəsindən istefa verdiyi açıqlayıb: "Mən komandamın üzvlərilə, konkret olaraq parlamentin idman və gənclər komitəsinin üzvlərilə siyasi qarşıdurmaya getmək istəmirəm... İstefamın əsas səbəbi problemin müəyyən sərhədləri aşmasının qarşısını almaq istəyimdir. Qoy, mənə, komandama, nazirliyə qarşı bu yalan ittihamlar dayandırılsın".
Bu, artıq "qırmızı xətt" idi. Bunadək 2013-cü ilin noyabrında formalaşdırılmış kabinetdən DİN, XİN və Müdafiə Nazirliyinin rəhbərləri Aleksandr Çikaidze, Maya Pancekidze, İrakli Alasaniya, həmçinin Avropaya və Avro-Atlantikaya inteqrasiya üzrə dövlət naziri Aleksi Petriaşvili də getmişdilər.
Ümumiyyətlə, Gürcüstanın Nazirlər Kabinetində 19 portfel var. Konstitusiyaya görə, kabinetin ilkin tərkibində yer almış nazirlərin üçdə birində çoxu vəzifəsindən istefa verərsə, bütünlükdə hökumət istefaya getməlidir.
Kipiani keçirdiyi brifinqdə kifayət qədər intriqa yarada biləcək bəyanat da səsləndirib. "Gürcü arzusu" koalisiyasının tərkibində qaldığını deyən Kipiani deputatları dövlətə qarşı təxribatdan əl çəkməyə çağırıb. "Biz çox vədlərimizə əməl etmişik. Lakin son aylarda yaşananlar mənim üçün qəbuledilməzdir. Çünki bu insanlar vicdanlarını itiriblər. Mən onları dövlətə qarşı təxribatla məşğul olmamağa, gürcü xalqına verdikləri vədlərə əməl etməyə çağırıram", - deyə o, qeyd edib. Bununla da, Kipiani faktiki olaraq, qaliblərin sırasında parçalanmanın dərinləşdiyini etiraf edib. Bir çoxlarının fikrincə, bu parçalanmaya səbəb Bidzina İvanişvilinin əməlləridir. Hər halda, sabiq müdafiə naziri, "Bizim Gürcüstan - azad demokratlar" partiyasının lideri İrakli Alasaniya jurnalistlərə açıqlamasında kifayət qədər aydın dillə deyib: "Bu vəziyyətdən yeganə düzgün çıxış yolu Bidzina İvanişvilinin geri dönməsi, qeyri-formal idarəçiliyə son qoyması və ölkəni növbəti parlament seçkisinədək aparmasıdır. Bundan sonra isə qərarı Gürcüstan əhalisi verəcək". Onun nə demək istədiyi aydındır: qoy, cənab İvanişvili ölkəni kulis arxasından idarə etməsin, vəziyyətə görə məsuliyyəti açıq şəkildə öz üzərinə götürsün.
Bu arada sabiq prezident Mixail Saakaşvilinin "Vahid milli hərəkat" (VMH) partiyası ölkədə sabiq baş nazir, biznesmen Bidzina İvanişvilinin maraqlarına xidmət etməyən texniki tipli hökumətin formalaşdırılmasına çağırış edib. Partiyada əmindirlər ki, İrakli Qaribaşvili hökuməti faktiki olaraq, dağılıb. "Nazirlər Kabinetinin dağılması yalnız Qaribaşvili hökumətinin gücsüzlüyünü yox, həm də İvanişvilinin kulisarxası idarəçilik sisteminin iflasa uğradığını göstərir", - deyə VMH-dən olan deputat Qoka Qabaşvili bildirib. Hökuməti larinin dəyərdən düşməsində günahlandıran deputat fikrini belə davam etdirib: "İndi Gürcüstan parlamentinin vəzifəsi ictimai sifarişə əməl etməkdir. İndi İvanişvilinin növbəti marionet hökumətini formalaşdırmaq yox, oliqarxın kölgəsindən çıxmaq, texniki tipli hökumət yaratmaq lazımdır. İqtisadiyyatın dağılmasını önləmək üçün qanunvericilikdə təcili dəyişikliklər etmək, ölkəni növbəti seçkiyə hazırlamaq vacibdir".
Onun həmkarı, VMH liderlərindən olan David Darçiaşvili isə daha kəskin danışıb: "Bunu istər idarəçilik, istər hökumət, istərsə də siyasi böhran adlandıra bilərsiniz. Mahiyyəti dəyişmir", - deyə o, Rusiyanın "Kommersant" qəzetinə açıqlamasında bildirib: "Son hadisələr Gürcüstanın hazırkı rəhbərlərinin beynindəki böhranı üzə çıxardı. Onların beynində dəyərlər xaosu hökm sürür. Onların hədəfləri qeyri-müəyyən və əlçatmazdır. Bəzən onlar qu, xərçəng və durnabalığı kimi davranırlar".
Amma aydın olan daha bir məqam da var. "Gürcü arzusu" hələ 2013-cü ilin payızındakı zəfəri zamanı belə, "qızılgül inqilabı"ndan sonra Saakaşvilinin komandasında olduğu kimi, monolit birliyə sahib deyildi. "Gürcü arzusu"nun tərkibində kifayət qədər müxtəlif, öz aralarında hiss olunacaq dərəcədə rəqabət aparan siyasi qüvvələr cəmləşmişdi. Onları birləşdirən daha çox "İvanişvili uğrunda" yox, "Saakaşviliyə qarşı" düşüncəsi idi. Bununla yanaşı, "Gürcü arzusu" heç tərəddüd etmədən etirazçı elektorata "bir anda hər şey" vəd edirdi. Düşünülürdü ki, milyarder İvanişvili Saakaşvilinin bacarmadığını edəcək - ölkə iqtisadiyyatı qabağa gedəcək. Ən başlıcası isə, yeni koalisiya Rusiya ilə münasibətlərin normallaşdırılacağı, demək, gürcü məhsullarının Rusiya bazarlarına qaytarılacağı vədini verirdi. O zaman Tiflisdə, Zuqdididə, Qoridə, Kutaisidə bir çoxları inanırdı ki, yaranmış vəziyyətə görə bütün günahlar "barışmaz" Saakaşvilidədir və onun yoxluğu Tiflis-Moskva münasibətlərinin "müharibədən əvvəlki" duruma qaytarılmasına imkan verəcək.
Amma "Gürcü arzusu"nun əsas vədinə əməl edə bilmədiyi artıq aydındır. Üstəlik, o, iqtisadi inkişafa da nail ola bilməyib. Sosial sahədə də hər hansı ciddi nailiyyətlərdən danışmaq çətindir. Ən pisi isə Rusiya istiqamətində nəzərəçarpacaq dəyişikliklərin olmamasıdır. Doğrudur, Moskva ilə Tiflis arasında dialoq yaradılıb, aviareyslər bərpa edilib, Gürcüstan şərabı və "Borjomi" suları Rusiya bazarlarına son dərəcə cüzi həcmdə də olsa qaytarılıb. Amma yeni hökumət əsas istəyinə - Abxaziya və Cənubi Osetiya üzərində suverenliyin bərpasına nail ola bilməyb. Rusiya onları müstəqil dövlətlər kimi tanımaq qərarını dəyişməyib. İndi "Gürcü arzusu"nun fəaliyyətindən getdikcə artan məyusluq fonunda koalisiyanın tərkibində tamamilə gözlənilən proseslər başlayıb. Bu prosesləri "nifaq və laxlama" adlandırmaq daha doğru olar. İndi Saakaşvilinin hakimiyyətə qayıtmaq planlarını gizlətməyən tərəfdarları sadəcə yaşananları məlum hisslə müşahidə etməkdədirlər.

The "Georgian Dream" on the threshold of a split. Can Ivanishvili return to power?
Recent political developments in Georgia were wittingly called a "shower of falling ministers" by Tbilisi wisecrackers. The Cabinet of Ministers headed by Irakli Garibashvili resigned. By operation of law, the parliament is now to issue a vote of confidence in the "old-new" government. Garibashvili is certain that there will be no problem, as the ruling coalition Georgian Dream has an absolute majority in Georgian parliament. However, experts caution that the current government crisis shows, above all, a deepening split in the Georgian Dream coalition, which is also rapidly losing its popularity among voters.
Indeed, David Shavliashvili, the Minister of Regional Development and former head of Cartu Bank owned by ex-Prime Minister of Georgia Bidzina Ivanishvili, resigned as early as the beginning of this year. "He (Shavliashvili) has quite a serious disease, which was diagnosed in December. Over the past four months, he repeatedly addressed me with a request for resignation. But due to the fact that back then Georgia was in a rather difficult situation because of the devaluation of the lari, and given that it was important for us to successfully complete the first quarter, he decided to (temporarily) remain in office," Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili said at the time. However, it seems that not everybody believed him because the 31-year-old minister had spoken to reporters just the day before and did not give the impression of a person who had a health problem. This immediately prompted an unofficial version: Shavliashvili had lost favour with Ivanishvili, who had resigned as the head of government, but still remained the behind-the-scenes leader of the team of "dreamers", as many in Tbilisi believe.
This was followed by another resignation as Minister of Environment Elgudja Hokrishvili left his post amidst a juicy scandal: the official, whose family lives in Germany, was accused of being a "migrant worker in Georgia" and frequently flying to Berlin at public expense.
And now a scandal in the sphere of sports, which erupted at the beginning of last week: 11 of the 17 members of the Committee on Sport and Youth Affairs of Georgian parliament signed a statement which said that the "development of sports in Georgia has come to a halt", nothing had been done to reform the sector, and the programme developed by the Ministry remained on paper only.
In response, Minister of Sport and Youth Affairs Levan Kipiani called a briefing, at which he announced his resignation and said: "I do not wish to enter into a political confrontation with the representatives of my team, specifically with the Parliamentary Committee on Sport and Youth Affairs... The main reason for my resignation is the desire to avoid a situation where the problem would go beyond certain limits and to stop all lies about me, my team and the ministry".
That was already a "threshold". Prior to that, the heads of the Interior Ministry, Foreign Ministry and Defence Ministry - Alexander Chikaidze, Maia Panjikidze and Irakli Alasania - as well as State Minister for European and Euro-Atlantic Integration Alexi Petriashvili had left the original composition of the Cabinet, formed in November 2013, at different times. There are 19 portfolios in the Georgian Cabinet. According to the constitution, if more than a third of the initial composition of the Cabinet leave their posts, the entire Cabinet should resign.
Kipiani made a very intriguing statement at his briefing. After confirming his allegiance to the Georgian Dream coalition, with which he came to power, Kipiani urged members of parliament to refrain from provocations against the state.
"We have fulfilled many of our promises, but what happened in recent months is unacceptable for me because these people have compromised their conscience. I urge them not to follow the path of provocations against the state and to deliver on what they had promised to the Georgian people," Kipiani said, thereby outlining the growing split in the camp of the recent winners. Many perceive Ivanishvili's actions as the cause of this split. Anyway, Irakli Alasania, the former defence minister and the leader of the Our Georgia - Free Democrats party, told reporters bluntly: "The only correct solution would be for Ivanishvili to return in person, put an end to the informal rule and steer the country to the parliamentary elections, following which the decision will be made by the people of Georgia". The implication is clear: let Mr. Ivanishvili stop controlling the developments from behind the scenes and assume full responsibility for the situation in the country.
In the meantime, the party of former Georgian President Mikheil Saakashvili, United National Movement (UNM), called for the formation of a technical government not serving the interests of the country's former prime minister, businessman Bidzina Ivanishvili. The party believes that the government of Irakli Garibashvili has actually collapsed. "The collapse of the Cabinet of Ministers indicates not only the incapacity of Garibashvili's government, but also the systemic failure of Ivanishvili's off-stage governing," says Goka Gabashvili, an MP from the National Movement. "Now the task of Georgian parliament is to fulfil the social contract and - rather than appointing another puppet government of Ivanishvili - emerge from the shadow of the oligarch and find a way to form a technical government which will be able to stop the destruction of the economy and prepare the country for new elections by means of prompt legislative acts," Gabashvili noted, placing the responsibility for lari devaluation on the government. His colleague in parliament and one of the UNM leaders David Darchiashvili spoke even more sharply. "You can call it a managerial, government or political crisis. Its name does not change its essence," he told the Russian newspaper Kommersant. "Recent events have exposed the crisis in the minds of the current leaders of Georgia. Their values are in chaos, their goals are incomprehensible or unattainable, and sometimes they act almost like the proverbial Swan, Pike and Crawfish".
Meanwhile, one more thing is clear. Already at the moment of its triumph in the autumn of 2013, the Georgian Dream was far from being a political monolith, much like Saakashvili's supporters immediately after the victory of the Rose Revolution. The Georgian Dream was comprised of fairly diverse and markedly competing political forces which united not so much "in favour of Ivanishvili" as "against Saakashvili". In so doing, the "dreamers" promised "protest voters" all at once without hesitation. It was taken for granted that billionaire Ivanishvili would be able to boost the Georgian economy, which Saakashvili failed to do. Most importantly, the "dreamers" promised to normalize relations with Russia, hence, to return Georgian products to the Russian market. As was widely believed by many in Tbilisi, Zugdidi, Gori and Kutaisi, if the blame fully lies with "non-handshakeable" Saakashvili, then without him the relations between Tbilisi and Moscow should return to the "pre-war state".
It is already clear that the main promises of the "dreamers" have remained unfulfilled. Neither an economic "breakthrough" nor impressive progress in the social sphere has been achieved. What is most insulting, however, is the absence of significant progress in the Russian direction. Of course, Moscow and Tbilisi are conducting negotiations, have resumed air service and returned Georgian wine and Borjomi to the Russian market, albeit in microscopic quantities, but the "dreamers" have failed to achieve their main goal - the restoration of sovereignty over Abkhazia and South Ossetia. Russia has not renounced the recognition of their independence. Amid the growing frustration with the immediate results of activities of the Georgian Dream, fairly predictable processes have taken shape in its ranks, which most accurately could be described as "confusion and vacillation". These processes are closely watched by Saakashvili's supporters which experience understandable feelings and do not hide their plans to return to power.