SABİTLİK AXTARIŞINDA
Bakı Qlobal Forumunun əsas mövzusu: formalaşmaqda olan yeni dünya düzənində etimada necə nail olmalı?
Artıq üçüncü ildir ki, hazırkı və sabiq siyasətçilər, politoloqlar, ekspertlər Azərbaycan paytaxtına toplanaraq müasir dövrün ən aktual problemlərini müzakirə edirlər. Aprelin 28-29-da keçirilmiş Bakı Qlobal Forumunun gündəliyi isə hər zamankından daha zəngin idi. Tədbirə dünyanın 70 ölkəsindən 200-dək yüksəkrütbəli nümayəndə, ictimai və siyasi xadim qatılmışdı. Bu, gerçəkliyi özündə əks etdirir. Bu gün dünya, bəlkə də, İkinci Dünya müharibəsinin bitməsindən sonra ən çətin dövrünü yaşayır: beynəlxalq hüquq sistemi dağılıb, dövlətlərarası münasibətlərdə böhran pik həddədir. Dünya birliyi indiyədək heç zaman bu qədər çağırışlarla üz-üzə qalmamışdı: dünya iqtisadiyyatında qeyri-sabitlik, neftin qiymətində kəskin ucuzlaşma, dünyanın müxtəlif bölgələrində artan gərginlik, etnik münaqişələr, dini ekstremizm, sanksiyalar və ticarət müharibəsi və s. Forumun mövzusu ənənəvi olaraq, tematik panellərlə zəngin olsa da, ümumi diskussiya mövzusu, təxminən, belə idi: "Formalaşmaqda olan yeni dünya düzənində inama necə nail olmalı? Dünyada sabitliyin hökm sürməsi üçün hansı addımları atmalı?"
Kimsə neftin qiymətinin son 5 il üçün tarixi minimuma enəcəyini gözləyirdimi? Kim bilirdi ki, ilk günlərdə hər kəsin silaha sarılmış dini ekstremistlərdən ibarət adi dəstə kimi qiymətləndirdiyi "İslam dövləti" bütünlükdə Yaxın və Orta Şərqi bürüyəcək, regionun bir çox ölkələrinin dövlətçiliyi üçün ciddi təhlükəyə çevriləcək? Kimin ağlına gələrdi ki, Ukraynanı qardaş qırğını bürüyəcək, nəticədə, Rusiya ilə Qərbin münasibətləri Üçüncü Dünya müharibəsinə yol aça biləcək qədər korlanacaq?
Forum iştirakçıları qarşısında çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev beynəlxalq hüququn bütün dövlətlər tərəfindən artıq hörmətlə yanaşılan məfhum olmadığından təəssüfünü bildirib. "Belə bir təsəvvür yaranır ki, beynəlxalq hüquq yalnız kifayət qədər güclü olmayan ölkələrə mütləq şamil edilir və onlar digər vasitələrlə məqsədlərinə nail ola bilmirlər. Biz bunu aydın görürük ki, ara-sıra dünyanın aparıcı dövlətləri beynəlxalq hüquq normalarını kobud şəkildə pozur və bu da müharibədən sonrakı beynəlxalq münasibətlər sisteminin bütün konstruksiyasına xələl gətirir", - deyə İ. Əliyev qeyd edib. O, misal kimi, BMT TŞ-nin erməni qoşunlarının Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərindən qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən qətnamələrinə 20 ildən çoxdur əməl olunmamasını göstərib.
"Biz imkanlarımızdan, intellektual potensialımızdan və beynəlxalq nüfuzumuzdan istifadə etməyə çalışmalıyıq ki, bu gün mövcud olan beynəlxalq münasibətlər sistemini gücləndirə bilək. Biz beynəlxalq hüquqa hörmət etməliyik. Biz beynəlxalq təşkilatların qətnamələrinə hörmətlə yanaşmalıyıq. Çünki bəzi hallarda qətnamələr dərhal icra olunur, - mən BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini nəzərdə tuturam, - digər hallarda isə onlar illər, onilliklər boyu icra edilmir. O zaman, beynəlxalq hüquq, siyasi maraqlar və siyasi prioritetlər arasında ziddiyyət yaranır. Bu isə məyusluğa gətirib çıxarır. Elə bir vəziyyət yaradır ki, ikili standartlar istisnalara deyil, bir qaydaya çevrilir", - deyə İlham Əliyev bildirib. Bolqarıstan prezidenti Rosen Plevneliyev isə dünyada böhranların rekord həddə çatdığını, müasir dünyanın əsas vəzifələrindən birinin qanunun aliliyinin təmini olduğunu söyləyib. "Sülh yalnız müharibənin olmaması deyil. Sülh qanunun aliliyidir" - deyən Plevneliyev forum iştirakçılarının diskussiyalar zamanı səsləndirdikləri ideyaların inkişafına, qarşıya qoyulmuş vəzifələrin reallaşdırılmasına nail olmağın vacibliyini bildirib.
"Son məqsədimiz sabitlik, rifah üçün ümumi standartların bərqərar olmasıdır". Bunu isə Makedoniya prezidenti George İvanov bildirib.
Digər çıxış edənlərin də əsas fikri demək olar ki, eyni olub: beynəlxalq arenada ötən əsrdə formalaşmış oyun qaydaları ya müasir dövrün çağırışlarına cavab verə bilmir, ya da dünyanın aparıcı dövlətləri onlara qarşı açıq şəkildə etinasızlıq göstərir. Buradan gəlinən əsas qənaət isə belədir: bütün dünyada sabitliyə, inkişafa və sülhə görə məsuliyyət daşıyan əsas təşkilatla - BMT ilə bağlı hansısa addımlar atılmalıdır. Bu fikri forum iştirakçılarına ünvanladığı videomüraciətdə BMT-nin sabiq baş katibi Butros Butros-Qali (92 yaşlı siyasətçi səhhətindəki problemlərlə əlaqədar Bakıya gələ bilməyib) də təsdiqləyirsə, artıq şərhə ehtiyac yoxdur: "BMT artıq köhnəlmiş qurumdur və orada yeniliklərə ehtiyac var".
Əslində, bütün problemlərin həlli üçün vahid resept var və BMT yaradılan zaman qurumun əsasını məhz o resept təşkil edib. İstər etnik münaqişələr olsun, istər qlobal böhran və ya iqlim dəyişikliyi problemləri, onlar birlikdə, universal, bütün dünya birliyinin qəbul etdiyi prinsiplər əsasında çözülməlidir. Bu zaman heç bir halda ikili standartlara yol verilməməlidir. Qədim romalılar deyirdilər: "Tua res agitur, paries cum proximus ardet" - Əgər qonşunun divarı yanırsa, sənin evin də təhlükədədir. Müasir dövrün acı reallığı göstərir ki, separatçılıq, terrorçuluq, dini ekstremizm və digər problemlərə etinasız və ya ikili yanaşma olmaz. "Biz 20 il düşünmüşük ki, Dağlıq Qarabağ bizdən uzaqdır. Abxaziya, Osetiya, Dnestryanı bölgə uzaqda yerləşir. Amma sonda Krım, Donbas ortaya çıxdı", - deyə bu yaxınlaradək əmin-amanlıq içində yaşamış Ukraynanın sabiq prezidenti Viktor Yuşşenko forumda bildirib. Halbuki ondan əvvəl Prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, dünya birliyi vaxtında Dağlıq Qarabağdakı təcavüzkar separatizmə lazımi şəkildə yanaşsaydı, hazırda yaşanan bir çox münaqişələr baş qaldırmazdı.
Bu, sayca üçüncü, lakin sıradan olmayan Bakı Qlobal Forumu idi. Onun əhəmiyyəti forumun təcrübəli siyasətçiləri, ölkələri üçün ləyaqətlə çalışmış və ya çalışmaqda olan şəxsləri, ziyalıları bir araya toplamasındadır. Bu cür diskussiyalarda hazırkı siyasətçilərlə yanaşı, sabiq prezidentlərin, baş nazirlərin, nazirlərin iştirakı müstəsna əhəmiyyətə malikdir. Çünki onlar beynəlxalq problemlərin həllində zəngin təcrübəyə malik olmaqla yanaşı, hakimiyyətdəki xələflərindən fərqli olaraq, fikirlərini daha sərbəst şəkildə ifadə edə bilirlər. Amma keçmiş kəşfiyyatçı kimi, keçmiş siyasətçi də olmur.
Forum iştirakçılarının qəbul etdikləri qərarlar bir çox dövlətlərin rəhbərliyinə təqdim olunacaq və onların siyasətində nəzərə alınacaq. Avropanın aparıcı dövlətlərinin liderləri - Böyük Britaniyanın baş naziri Devid Kemeron və Almaniya kansleri Angela Merkel - foruma ünvanladıqları məktubda onun işinə əbəs yerə dəstək verməyiblər. Onlar forumun işinin beynəlxalq əməkdaşlıq məsələlərinin, vacib problemlərin və təhlükəsizliklə bağlı çağırışların həllinə yönəldiyini bildiriblər. Dünya siyasətinin korifeylərindən biri, "Dünya düzəni" ("World Order") adlı son kitabında müasir dövrün İŞİD, Ukrayna böhranı, Suriya, İranla münasibətlər kimi problemlərinə toxunmuş ABŞ-ın sabiq dövlət katibi Henri Kissincer isə Bakı Forumunun iştirakçılarına müraciətində ümidvar olduğunu bildirib ki, keçmiş dünya ənənələrinin yoxa çıxması və yeni ənənələrin yaranmasını nəzərə alarkən, bu Forum dünyanı gələcək nəsillər üçün daha münasib bir məkana çevirmək üçün imkanlar yaradır.

IN SEARCH OF STABILITY
Active and former politicians, political scientists and experts have gathered in the capital of Azerbaijan for the third year to discuss the most topical issues of today. The agenda of Global [Shared Societies] Forum in Baku which gathered some 200 high ranking representatives, public and political figures from 70 countries of the world on 28-29 April has never been so busy. And this reflects reality. The world is perhaps going today through the most complicated period since the end of World War II, which is characterized by the break-up of the international law system and a crisis in interstate relations. Never has mankind been faced with so many challenges, such as instability of the global economy aggravated by falling oil prices, growing tensions in different parts of the world caused by ethnic conflicts and religious extremism, sanction and trade wars and many more. The subject of the forum being traditionally broken down into topic panels, the general subject of debate was worded roughly as follows: "How to build trust in the emerging world order? What should be done for stability to prevail in the world?"
Could anyone have expected the price of oil to drop to its historical minimum over the past five years? Who could have known that the Islamic State, which was at first perceived as just a handful of religious extremists getting plenty of weapons, would terrorize the entire Near and Middle East and threaten the state system of many countries in the region? Who ever could have thought that Ukraine would be gripped in a fratricidal war and, as a result of the Russia-West confrontation, the world would be faced with the threat of World War III?
In his greeting speech to forum participants, Azerbaijani President Ilham Aliyev voiced his regret that international law is not respected by all states anymore. "The impression is that international law invariably applies only to countries that are not strong enough to get their goals achieved by other means. We can clearly see that leading states of the world grossly violate standards of international law and thus undermine the entire structure of the post-war system of international relations," the president said citing by way of example the inability of the UN Security Council to meet its own resolutions adopted over the past 20-plus years demanding an unconditional pull-out of Armenian troops from Azerbaijani territory.
"We must try and use our capabilities, intellectual potential and international prestige to strengthen the current system of international relations. We must respect international law. We must have respect for resolutions of international organizations. In some cases, resolutions are fulfilled without delay - I mean resolutions of the UN Security Council - while in other cases they remain unfulfilled for years and decades. In that case, contradiction arises between international law, political interests and political priorities. And this leads to disappointment. This creates a situation where double standards become a rule rather than an exception," the head of state said.
The world crisis has reached a record limit and one of the main tasks of today's world is to ensure supremacy of the law, Bulgarian President Rosen Plevneliev said echoing the Azerbaijani head of state. "Peace is not only the absence of war. Peace is supremacy of the law," he aptly said in his speech pointing out the importance for the forum participants to develop the ideas voiced during the discussions and to achieve the tasks set.
"Our final goal is to establish common standards for stability and wellbeing," Macedonian President George Ivanov said backing his Bulgarian counterpart.
Other speakers spoke in unison: the rules formulated in the past century for playing on the international scene are either unable to cope with modern challenges, or are overtly ignored by leading states of the world. Hence the main conclusion is that something should be done about the UN as the main organization responsible for stability, development and peace all over the world. What can be added after this very idea was voiced even by former UN Secretary General Boutros-Gali in his video address to forum participants (the 92 year old politician was unable to arrive in Baku because of health problems). He said that the United Nations is an "aging organization" that needs to be "rejuvenated".
In fact, there is one recipe to settle all problems and this particular recipe was laid in the foundation when establishing this organization. All problems, whether ethnic conflicts or problems like global crisis or climatic change, should be dealt with jointly on the basis of universal principles developed by the entire world community and without showing double standards. Ancient Romans said: Tua res agitur, paries cum proximus ardet - Your house is in danger if your neighbour's wall is aflame. As sad modern experience demonstrates, there should be no indifferent or dual attitudes to problems of separatism, terrorism, religious extremism and other challenges. "We have been thinking for 20 years that Karabakh was a far past. That Abkhazia, Ossetia and the Dniester Region were a far past. But then Crimea and Donbass emerged," Viktor Yushchenko, former president of Ukraine, a well-to-do country until recently, admitted of this sad truth at the forum. As President Ilham Aliyev said before him, if the international community had treated the aggressive separatism in Nagornyy Karabakh in a timely and proper fashion, many of the current conflicts would never have happened.
The third Baku forum was not at all a box-ticking event. Its importance consists in that the forum gets together experienced politicians, intellectuals, people who served or serve their countries honestly. Former presidents, premiers and ministers take part in such discussions alongside with active politicians and this is utterly important because they have great experience in dealing with international problems. However, unlike their successors who are currently in office, they are freer in expressing their thoughts. There are no former politicians, much like intelligence officers.
Solutions from participants of the forum will be presented to the leaderships of many states and taken into account in their policy making. The leaders of Europe's key countries - British Prime Minister David Cameron and Federal Chancellor of Germany Angela Merkel - had a good reason to send their welcome address supporting the work of the forum.  In their words, the forum aims at settling issues of international cooperation, the most important problems and security challenges. Henry Kissinger, a heavyweight of world politics whose latest book "World Order" highlights present-day challenges, such as ISIL, the Ukraine crisis, Syria and relations with Iran, also addressed the audience in Baku. He voiced his certainty that, as the old world order goes and a new one emerges, the forum will make it possible to change the world into a better place for future generation to live in.