Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı (ŞƏT) iştirakçılarının avqustun 28-də Tacikistanın paytaxtı Düşənbədə keçirilmiş toplantısı, bəlkə də, SSRİ-nin dağılması və "soyuq müharibə"nin bitməsindən sonra Qərblə Rusiya arasındakı münasibətlərin ən gərgin dövrünə təsadüf edirdi.
Moskva ilə Tbilisi arasında hərbi qarşıdurmaya səbəb olmuş Cənubi Osetiya münaqişəsinin gərginləşməsindən sonra, Kreml Gürcüstanın qiyamçı əraziləri - Abxaziya və Cənubi Osetiyanın müstəqilliyini tanımaq qərarına gəldi. Moskvanın bu addımını yalnız əksər dünya ölkələrinin terrorçu hesab etdiyi HƏMAS Fələstin hərəkatı dəstəklədi.
Dünya isə Rusiyanı əməlli-başlı tənqid atəşinə tutub. Kremlin addımını Vaşinqton, London, Berlin, "böyük səkkizlik"in (daha doğrusu, "yeddilik"in - Rusiyasız) xarici işlər nazirləri sərt şəkildə tənqid ediblər. Qərb siyasətçiləri arasında Rusiyaya qarşı sanksiyaların tətbiqi və Moskvanın dünya birliyindən təcrid olunmasına dair də çağırışlar səslənir.
Bütün bunların fonunda prezident Dmitri Medvedevi ilk dəfə qatıldığı ŞƏT-in toplantısında çox çətin sınaq gözləyirdi: Rusiya prezidenti bu təşkilatdakı tərəfdaşlarını Moskvadan nümunə götürərək, Abxaziya və Cənubi Osetiyanın müstəqilliyini tanınmağa razı salmalı idi.
ŞƏT rəsmi olaraq özünü hərbi-siyasi blok kimi təcəssüm etdirməsə də, onu çox vaxt NATO-ya qarşı mümkün güc mərkəzi kimi təqdim edirlər. Qeyd olunur ki, bu təşkilatın əsas məqsədi ABŞ və Şimali Atlantika Alyansının Asiyaya təsirini neytrallaşdırmaqdır.
Maraqlıdır ki, Düşənbə görüşü zamanı Medvedev ŞƏT-in yaradılmasının əsas motivlərindən biri kimi regional təhlükəsizlik və sabitliyin möhkəmlənməsi istiqamətində səylərin birləşdirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Bir sözlə, Rusiyanın Qafqazdakı hərəkətləri ilə bağlı niyə ŞƏT-in dəstəyinə ehtiyacı olduğu aydındır.
Düşənbə toplantısında qəbul olunmuş 14 müddəalıq Bəyannamədə ŞƏT üzvü olan dövlətlər Rusiya-Gürcüstan problemi ətrafındakı gərginlikdən narahat olduqlarını bildiriblər. "ŞƏT üzvü olan dövlətlər Cənubi Osetiya məsələsi ətrafında yaranmış gərginliklə əlaqədar öz narahatlığını bildirir və tərəfləri problemləri dinc dialoq vasitəsilə həll etməyə çağırırlar", - deyə sənəddə vurğulanır. Həmçinin,  ŞƏT-ə üzv dövlətlər bu istiqamətdə öz vasitəçiliklərini də təklif ediblər.
Bəyannamədə o da qeyd olunub ki, ŞƏT-ə üzv dövlətlər avqustun 12-də Moskvada Cənubi Osetiya münaqişəsinin nizamlanmasına dair imzalanmış 6 prinsipi bəyənir və Moskvanın rgionda sülh və əməkdaşlığın bərqərar olmasındakı aktiv rolunu dəstəkləyir.
Təbii ki, Moskvada sənəddə əks olunan bu ifadəni Rusiyanın Qafqazdakı addımlarına dəstək kimi qəbul ediblər. Amma bununla belə hamı üçün aydındır ki, Moskva qarşıya qoyduğu əsas məqsədə nail ola bilməyib - ŞƏT-ə üzv olan dövlətlərin heç biri Cənubi Osetiya və Abxaziyanın müstəqilliyini tanımayıb və yaxın vaxtlarda da tanımağa hazırlaşmır. Əksinə, təşkilatın üzvləri dövlətlərin ərazi büövlüyü prinsipinə sadiq olduqlarını xüsusilə vurğulayıblar.
Rusiya prezidenti Çin Xalq Respublikasının sədri Xu Tzintao ilə təkbətək görüş zamanı da istəyinə nail ola bilməyib. Görüş zamanı onun çinli həmkarından eşitdiyi yalnız o olub ki, Pekin 2014-cü ilin Qış Olimpiya Oyunlarının Soçidə keçirilməsini dəstəkləyir.
ŞƏT üzvü olan digər ölkələrin liderləri də çox ehtiyatlı mövqe nümayiş etdiriblər. Və bunun səbəbi də aydındır - separatizm problemi "şət"çilər üçün yeni problem deyil. Pekinin iki əsas ərazi problemi Tibet və Tayvanla bağlıdır. Rəsmi Pekin Tibeti Çinin tarixi ərazisi hesab edir, Tayvanı isə ÇXR-nin ayrılmaz hissəsi adlandırır.
Mərkəzi Asiya ölkələri arasında da sərhədyanı problemlər var, əsasən, su ehtiyatlarına çıxış əldə etmək uğrunda mübarizə səngimir. Hələlik  sivil qaydada gedən bu mübarizəyə regionun, demək olar ki, bütün dövlətləri qoşulub.
ŞƏT-in toplantısında dövlət başçılarının ehtiyatlı mövqe tutmasının daha bir səbəbi odur ki, Rusiyanın qonşuları Moskvanın keçmiş SSRİ respublikalarının daxili işinə açıq şəkildə müdaxiləsindən narahat olmaya bilməzdilər.
Bundan başqa, Mərkəzi Asiya dövlətləri Avropa İttifaqı və ABŞ-la münasibətləri korlamaq istəmirlər və bu, Mərkəzi Asiyadan enerji daşıyıcılarının dünya bazarlarına çıxarılması məsələsinə də aiddir.
Hətta ŞƏT-ə daxil olmayan, amma Rusiyanın ən yaxın müttəfiqi sayılan Belarus da Rusiyanın Gürcüstan ərazilərinin müstəqilliyini tanıması məsələsində Moskvaya çox ehtiyatla dəstək verdi. Özü də bu, yalnız Moskvadan Minskin ünvanına məzəmmət eşidildikdən sonra mümkün oldu. Amma Belorus prezidenti Aleksandr Lukaşenko da təkbaşına Cənubi Osetiya və Abxaziyanın müstəqilliyini tanımağa risk etmədi və bu məsələnin sentyabrın 5-də keçiriləcək Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının (KTMT) iclasının gündəliyinə salınması təklifilə çıxış etdi.
Amma KTMT-yə Qərblə münasibətləri korlamaq istəməyən MDB üzvlərinin daxıl olduğunu nəzərə alsaq, onların Lukaşenkonun təklifinə dəstək verəcəyi inandırıcı səslənmir.
Beləliklə, yaranmış vəziyyətdə Moskva, Kosovonun müstəqilliyini tanıyan Vaşinqtondan fərqli olaraq, tamamilə təklənib. Bəziləri Gürcüstan ərazisindəki separatçı rejimləri tanıyan Rusiyaya dəstək vermək istərdilər, amma bunu edə bilmirlər. Digərləri isə, ümumiyyətlə, belə bir dəstək vermək istəmirlər.

The leaders of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) met in the Tajik capital, Dushanbe, on 28 August amidst perhaps the worst deterioration in relations between Russia and the West since the dissolution of the Soviet Union and the end of the Cold War.
Following the escalation of the conflict in South Ossetia, which resulted in military confrontation between Moscow and Tbilisi, the Kremlin chose to recognize the independence of Abkhazia and South Ossetia, the two breakaway republics in Georgia. Only the Palestinian movement Hamas, which is considered by many countries to be a terrorist group, welcomed Moscow's decision.
The rest of the world, however, unleashed a storm of criticism against Russia. Washington, London, Paris, Berlin and the G8 (or rather, the G7 - Russia was not invited) foreign ministers and others have strongly condemned the Kremlin's actions. Some Western politicians call for sanctions against Russia and its isolation in the international arena. This was the backdrop against which Russian President Dmitriy Medvedev, who took office as recently as May and who was a novice at the SCO summit, took on the difficult job of persuading his partners in the organization to follow suit and recognize Abkhazia and South Ossetia.
It has to be said that, although the SCO does not officially position itself as a military-political bloc, it is often referred to as a potential counterbalance to NATO. The main aim of the organization is to combat the spread of US and NATO influence in Asia. It is notable that at the Dushanbe summit, Medvedev identified as one of the key reasons for the creation of the SCO the realization of the need to coordinate efforts in strengthening regional security and stability. This explains why Russia needs support for its actions in the Caucasus from its partners in the Shanghai organization.
In the 14-clause final declaration of the Dushanbe summit, the participant countries expressed their concern over the tension in Russian-Georgian relations. "The SCO member states express their profound concern over the recent escalation of tensions around the issue of South Ossetia and urge the parties to resolve the existing problems peacefully through dialogue, move towards reconciliation and begin negotiations. The SCO member states welcome the approval of the six principles of regulation of the conflict in South Ossetia in Moscow on 12 August and support Russia's active role in peace and cooperation in the region," the declaration reads.
Naturally, Moscow interprets this wording as support for Russia's actions in the Caucasus. At the same time, Moscow failed to achieve its main goal: none of the SCO nations intends to recognize Abkhazia and South Ossetia as independent states, at least not in the near future. On the contrary, the heads of the SCO member states reaffirmed their continuing support for the principle of the territorial integrity of states.
The Russian president failed to receive any significant response from Chinese President Hu Jintaoto. The only assurance he received from his Chinese opposite number was that Beijing will continue to support Sochi as the host city of the 2014 Winter Olympics. Other leaders of the SCO member states also adopted a very reserved stance. And there is an obvious reason for this: the SCO countries are no strangers to the problem of separatism. Beijing's two main problems are Tibet and Taiwan. China continues to insist that Tibet is a historical part of China and views the isle of Taiwan as an inseparable part of its territory. The Central Asian countries have border problems and tension is rising over access to fresh water resources (the distribution of water from cross-border rivers). All the countries of the region are involved in this struggle which, for now, remains civilized. Yet another reason is that Russia's neighbours were bound to be alarmed by the fact that Moscow decided to interfere in the domestic affairs of a former Soviet republic which is currently an independent state. In addition, the Central Asian countries have no desire to spoil their relations with the EU and the United States, as that would make them more dependent on Russia, including on the issue of the transport of Central Asian hydrocarbons to world markets.
Even Belarus, which is not an SCO member but remains Russia's closest ally, voiced very cautious support for Russia's recognition of Georgia's breakaway regions. And it did so only after Moscow's reproach for Minsk's failure to support Russia. Alyaksandr Lukashenka hesitated to recognize South Ossetia and Abkhazia on his own and proposed the inclusion of the issue on the agenda of the Collective Security Treaty Organization, which is to hold its meeting on 5 September, in order to reach a common decision. However, given that the organization is formed by the same CIS countries which have no desire to strain relations with the West, Lukashenka's initiative is unlikely to win support.
So, a situation has emerged in which Moscow has found itself out on a limb. Some countries would like to support it, but cannot, and others do not want to and have no intention of supporting Russia on the issue of the recognition of the separatist entities in Georgia.