Ölkənin tikinti biznesində fəaliyyət göstərən iş sahibləri elementar təhlükəsizlik tələblərini yerinə yetirmirlər
Bu məqaləni yazmaq üçün material yetərincədir - hər gün memarlıq baxımından əhəmiyyətli sayılan binalarda bərpa işləri aparılması üçün quraşdırılmış metal şəbəkələrin üzərində səviyyədən-səviyyəyə tullanan və heç bir sığortası olmayan fəhlələrlə rastlaşmaq mümkündür. Yəni insan öz mənzilində və ya ofisində oturan yerdə birdən gözləri beşinci mərtəbənin pəncərəsinin önündə, metal atmanın üzərində rahatca oturaraq heç nə olmamış kimi bulka yeyib, şirə içən insanlara sataşır. Adətən, fəhlələr bu cür istirahətdən sonra yenidən «alpinist»liyə başlayırlar və insan bədənindən ağır ola bilən yükləri primitiv üsulla yuxarı dartırlar. Bunları müşahidə edəndə adamın sümüyü üşənir. Yüksəkmərtəbəli binaların tikintisində də vəziyyət təxminən eynidir.
Hamıya bəllidir ki, tikinti firmaları bərpa və tikinti işləri görən zaman iş üçün tutduqları fəhlələri ən elementar ləvazimatlarla - kaska və təhlükəsizlik kəməri ilə təmin etmirlər. Xüsusi təhlükəsizlik ləvazimatından isə danışmağa dəyməz. Bu da ki, şübhəsiz, inşaatçı peşəsini risklilər sırasına salır.
Bakı tikintilərində baş verən faciələr barədə xəbərləri hər gün eşidirik. Rəsmi statistika da aparılır. Amma heç kimdən də gizli deyil ki, tikinti şirkətləri və firmaları çox vaxt istehsalat zədələri və qəzaları barədə susmağa üstünlük verirlər. İşçilərin rəsmiləşdirilmədən çalışması da onlara bu imkanı yaradır.
Qanunu iş sahibləri pozurlar
Tikinti meydanlarında baş verən faciəli hadisələrin sayının artmasının əsas səbəblərindən biri fəhlələrin hüquqlarının pozulmasıdır. Fəhlələr iş yerlərini itirməkdən qorxduqlarına görə həyat və sağlamlıqları üçün təhlükə yaradan vəziyyətlərlə razılaşmalı olurlar. Eyni zamanda bu sahədə son zamanlar qeyri-peşəkar, ən adi texniki təhlükəsizlik qaydalarından xəbərsiz olan yeni işçilərin sayının artması da müşahidə edilir.
Yeni tikilən binaların əksəriyyətində təhlükəsizlik normalarına riayət edilməməsini adi gözlə də müşahidə etmək mümkündür. Binalar həddindən yüksək sürətlə tikilir və bu tələskənlik fonunda tikinti şirkətlərinin əksəriyyəti bütün norma və qaydaları qulaqardına vururlar. Yüksək mərtəbələrin lap kənarında özünü təhlükəyə ataraq ölümcül trük şəraitində işləyən adamlara hər adam rahat baxa bilmir.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin (ƏƏSMN) Dövlət Əmək Müfəttişliyindən (DƏM) verilən məlumata görə, adamlar əmək hüquqlarının pozulması barədə şikayətləri yalnız obyekti tərk etdikdən sonra edirlər, iş zamanı isə əmək haqlarını ala bilməyəcəklərindən qorxaraq bunu etmirlər. Hazırda DƏM fəhlələrin əmək hüquqlarının pozulması hallarının azalmasına çalışır. Bununla yanaşı, Azərbaycanın İnzibati Xətalar Məcəlləsinə dəyişiklik edilərək, Əmək Məcəlləsinin müxtəlif pozuntularına görə, cərimələrin həcmini artırmaq nəzərdə tutulub.
O cümlədən, işə götürənlə fiziki şəxs arasında əmək sazişi olmadıqda vəzifəli şəxslər 3 min manatdan 5 min manata kimi cərimə olunurlar, hüquqi şəxslərə qarşı tətbiq edilən cərimələr isə 20 min mantadan 25 min manata kimi dəyişir. Mülki və təşkilati-hüquqi formasından asılı olaraq müəssisə, idarə və təşkilatlar attestasiya keçirilməsi qaydalarını pozmağa görə 700 manatdan 1200 manata qədər cərimə olunurlar.
İşçilərin əmək haqları qanunla nəzərdə tutulmuş minimal əmək haqqı göstəricisindən aşağı olduqda, vəzifəli şəxslər 1-1,5 min manat arasında cərimə olunurlar. Əməkdaşın əmək kitabçasının qeydiyyat qaydalarının pozulmasına görə vəzifəli şəxslər 500 manatdan 1000 manata qədər cərimə edilirlər. Fərdi icazə olmadan xarici vətəndaşı və ya vətəndaşlağı olmayan şəxsi işə cəlb etməyə görə cərimələr 30 min manatdan 35 min manata qədər təşkil edə bilər.
DƏM-də qeyd edilib ki, məcəlləyə dəyişikliklər Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin 7 dekabr 2007-ci il tarixli «İnzibati Xətalar Məcəlləsinə dəyişikliklər və əlavələr edilməsi haqqında» sərəncamı əsasında gerçəkləşdirilib. Prezident iş sahiblərinə qarşı cərimə sanksiyalarının sərtləşdirilməsi barədə təklifi Bakıda yeni tikilən binanın uçması ilə bağlı etmişdi.
Ancaq buna baxmayaraq, Bakının tikinti meydanlarında fəhlələrin qəza nəticəsində ölməsi hələ də müşahidə edilir. DƏM-in məlumatına görə, ilin əvvəlindən istehsalat sahələrində 126 bədbəxt hadisə qeydə alınıb və bunların nəticəsində 21 adam həlak olub. Tikintilərdə təhlükəsizlik normalarına riayət olunmaması üzündən isə səkkiz fəhlə dünyasını dəyişib. Onların çoxu yüksək mərtəbələrdən yıxılaraq həyatlarını itirib.
Aparılmayan statistika
«Göründüyü kimi, əmək qanunvericiliyinin və işçi hüquqlarının yerinə yetirilməsi üzrə bütün məsuliyyəti iş sahiblərinin öhdəsinə düşür. Mütəmadi olaraq yoxlama aparırıq, yalnız bu yolla istehsalat və tikinti sahələrində bədbəxt hadisələrin sayını azalda bilərik. İlin başlanğıcından DƏM 638 müssisədə yoxlama aparıb, onların 255-i dövlət, 383-ü özəl müəssisə olub. Həmin müddət ərzində əmək hüquqlarının pozulmasına görə 17309 manat olan kompensasiya ödənişi təmin edilib».
ƏƏSMN müfəttişi Səfər Muradov bildirib ki, yalnız 2008-ci ilin ilk 6 ayında iş sahiblərinə 450 xəbərdarlıq edilib. «Bizim qeydlərin əksəriyyəti yerinə yetirilib, indi həmin yerlərdə əmək mühafizəsi normalarına riayət olunur», - deyə o vurğulayır. Hələ ki müfəssəl yoxlamalar yalnız paytaxtın tikinti meydanlarında aparılır. Ancaq ƏƏSMN müfəttişləri əmin edirlər ki, yaxın zamanlarda onların fəaliyyət coğrafiyası yetərincə genişlənəcək və ölkənin regionlarında yerləşən minə yaxın tikintiyə nəzarət təmin ediləcək.
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) təmsilçisi Orucəli Hacıyev isə bildirib ki, fəhlə ölümlərinin və kobud pozuntuların artması səbəbindən Bakıda tikinti şirkətlərinin üzərində nəzarət artıq çoxdan sərtləşdirilib. «Tikinti meydançalarının 70 faizindən çoxunda elementar texniki təhlükəsizlik normaları təmin edilmir. Statistik məlumatlara görə, yalnız keçən il və bu ilin əvvəlində tikintilərdə bədbəxt hadisə nəticəsində 70-ə yaxın fəhlə həlak olub. İşçilər kaska geyinmirlər, yuxarı mərtəbələrdə təhlükəsizlik kəməri olmadan işləyirlər, əksəriyyətinin tibbi sağlamlıq sənədi və peşə hazırlığı yoxdur. Tikintilərdə bir az pul qazanmaq üçün tələbələr və hətta yaşlı insanlar da işləyirlər. İş adamları çox qazanmaq üçün ucuz fəhlə qüvvəsi cəlb edirlər və vətəndaşların həyatını təhlükə qarşısında qoyurlar»,- deyə o vurğulayıb.
Ancaq bəzi faciəli hadisələrdə tikintidə başlıca məsələnin təhlükəsizlik olduğunu anlamayan fəhlələrin özləri də günahkardır. Fəhlələr dəqiq başa düşməlidirlər ki, kaska və təhlükəsizlik kəməri olmadan tikinti meydanına çıxmaq olmaz.
«Hər bir işçini nəzarətdə saxlamaq mümkün deyil. Biz anlamalıyıq ki, təhlükəsizliyimiz öz əlimizdədir»,- deyə «Region plus»la söhbətində fəhlələrin biri bildirib. Ancaq metronun «İçərişəhər» stansiyasının ətrafında bərpa işləri ilə məşğul olan bir fəhlənin dediyinə görə, iş sahibi onlara xüsusi geyim verməkdən imtina edib, buna pulu çatmadığını söyləyib.
Tikinti sahəsi ekspertləri hesab edirlər ki, iş sahibləri tərəfindən təhlükəsizlik normalarının yerinə yetirilməməsinə görə cərimələr daha kəskin olmalıdır. Ölkədə elə qanunlar qəbul edilməlidir ki, sahibkar əmək mühafizəsi məsələsi ilə məşğul olmağa iqtisadi baxımdan maraqlı olsun, səhlənkarlığa görə böyük vəsaitlər ödəmək istəməsin.

Employers who are engaged in the construction business in the country violate elementary safety requirements
There is plenty of material for this article - workers without insurance jump from one level of metal scaffolding, installed for restoration work on ornamental buildings, to another without even watching their step. You sit in your flat or office and suddenly see through the fifth-storey window a man sitting on a bar, eating a bun and drinking juice. Then, after a short cigarette break, you see workers "climbing" and lifting weights which, according to the laws of physics, overload the human body and this takes your breath away. The situation is no better on the construction sites of high-rise buildings. It is well-known that during restoration and construction work, companies engaged in this business do not provide their workers with even basic equipment - hard hats and safety belts, not to mention other safety devices. Of course, construction work entails great risk. We regularly hear of tragedies at numerous construction sites in Baku, there are no official statistics and it is no secret that most industrial injuries and tragedies are passed over in silence by the construction companies themselves, which is possible due to the lack of official contracts for staff.
Employers in violation
One of the main causes of the rise in the number of accidents on construction sites is a situation in which builders have no rights. For fear of losing their jobs, workers are forced to reconcile themselves to risks to life and health. Moreover, the number of unprofessional amateurs in this sector has increased recently and they are totally unfamiliar with rules of safety. We can see with the naked eye that safety measures are not enforced at most construction sites. Buildings are built incredibly quickly and, in their haste, construction companies often ignore all norms and rules. Deadly stunts by people bustling about on the edge of a high-rise building are not easy to watch. Unfortunately, workers file complaints about violations of their labour rights only after they leave their job. They are too afraid of losing their jobs, says the State Labour Inspectorate (SLI) of the Azerbaijani Ministry of Labour and Social Security. The SLI is now doing everything possible to reduce the number of violations of workers' rights. What is more, after changes to the Azerbaijani Code of Administrative Offences, a decision has been made to increase the penalties for various violations of the Labour Code.
Specifically, officials will be fined from 3,000 to 5,000 manats and legal entities - from 20,000 to 25,000 manats - for failure to provide an employment agreement (contract) between an employer and a private individual. For violating the rules of appraisal procedures, enterprises, departments and organizations (depending on their civil and organizational/legal form) will be fined between 700 and 1,200 manats. If the wages of employees are below the level of the minimum salary, officials will be fined from 1,000 to 1,500 manats. For violating the rules concerning the registration of an employee's service record, officials will be fined from 500 to 1,000 manats. The penalty might be from 30,000 to 35,000 manats if a company employs foreign citizens or stateless persons without an individual permit.
The SLI said that the changes to the code were made according to the 7 December 2007 decree issued by Azerbaijani President Ilham Aliyev "On amendments and addenda to the Code of Administrative Offences". The proposal to toughen penalties imposed on employers came from the president following the collapse of a new building in Baku. However, workers are still dying at construction sites, however sad this is. According to the SLI, since the beginning of this year, there have been 126 accidents at work and, as a result, 21 people were killed. Eight workers died at construction sites due to failure to observe safety rules. Many of them fell from height.
Not really amusing statistics
"As we can see, an employer bears the responsibility to observe labour legislation and workers' rights. Checks are carried out on a regular basis and, in this way, we manage to reduce the number of accidents at industrial and construction facilities. Since the beginning of this year, the SLI has checked 638 enterprises, of which 255 belong to the state and 383 are private. During this time, compensation to a total of 17,309 manats has been paid for violations of labour rights." An inspector from the Labour Ministry, Safar Muradov, said that in the first six months of 2008 alone, employers were given more than 450 warnings. "Most of our remarks were accepted and now they are enforcing the norms of labour protection," he said. For the time being, thorough checks at construction facilities are carried out only in the capital. But Labour Ministry inspectors promise that, in the near future, the geographical scope of their activities will expand considerably. Their plan is to check about 1,000 construction sites in the regions.
A spokesman for the Emergencies Ministry, Orucali Haciyev, said that due to frequent deaths of workers and gross violations in Baku, control over the work of construction companies has long been tightened. "Elementary safety norms are not observed at more than 70 per cent of construction sites. According to statistics, during last year and the beginning of this year alone, about 70 workers died as a result of accidents on construction sites. Workers do not wear hard hats, they work at heights without safety belts and most of them have no medical certificates or special training. In order to make some money, students and even old people come here. Businessmen get a cheap work force and they endanger the lives of citizens in their pursuit of money," he said.
However, some accidents can be blamed on workers themselves, as they do not realize that safety is the most important factor at a construction site. Builders should understand clearly that, without a hard hat and safety belt, it is better to keep off a construction site. "It is not possible to look after each worker separately. We must understand that our safety is in our own hands," a worker told R+ in an interview. However, another worker, carrying out restoration work outside the Icari Sahar metro station, observed that his employer refused to give him special overalls, saying that he did not have the money for them.
Construction experts believe that penalties for employers' failure to observe safety norms should be even more imposing. It is necessary to adopt a law that would make it economically beneficial to an employer to deal with labour protection issues rather than pay out large amounts of money for his mistakes.