Pekin olimpiadası ərəfəsində Cənubi Osetiyada başlanan döyüşlər bütün bölgəni humanitar fəlakətlə üz-üzə qoydu
Tbilisinin Moskva, Suxumi və Sxinvali ilə münasibətlərində son həftə ərzində başlayan və getdikcə artan böhran həlledici fazaya - Cənubi Osetiya ərazisində irimiqyaslı hərbi  münaqişə mərhələsinə keçib.
Əvvəlcə Gürcüstan niyyətinin ciddi olduğunu nümayiş etdirmək üçün öz silahlı qüvvələrini yüksək döyüş hazırlığı vəziyyətinə gətirib. Rusiya isə müdafiə siyasətindən hücum siyasətinə üz tutaraq, iyulun 15-dən 30-na kimi Cənub Federal Dairəsinin 11 subyektini əhatə edən ikihəftəlik "Qafqaz-2008" təlimlərini keçirib. Təlimlərdə işktirak edən döyüşçülərin ümumi sayı 8000-ə çatıb. Demək olar ki, Rusiya ilə paparlel Gürcüstan da Tbilisidən 25 kilometr aralıda yerləşən Vaziani hərbi bazasında ABŞ, Gürcüstan, Ukrayna, Ermənistan və Azərbaycan ordularının hərbçilərinin iştirakı ilə "Dərhal cavab -2008" təlimlərini keçirib.
Manevrlər NATO-nun "Sülh naminə əməkdaşlıq" proqramı çərçivəsində keçirilib. İyulun 15-dən başlanan təlimlər "İraqdakı sülhməramlı əməliyyatlarda qarşılıqlı yardım üzrə ssenari" üzərində işlənilib. Qeyd etmək gərəkdir ki, bu təlimin hazırlığı və keçirilməsi tamamilə ABŞ tərəfindən maliyyələşdirilib. Manevrlərə 1640 hərbçi, 1000 amerikalı, 600 gürcü, həmçinin, Azərbaycan, Ukrayna və Ermənistan ordularının hər birindən 10 zabit qatılıb.
Sonra bəlli oldu ki, bütün bu təlimlər gürcü-osetin münaqişəsi zonasında böyük müharibəyə başlanğıc olub. Gürcü qoşunlarının Cənubi Osetiyaya tammiqyaslı hücumu 8 avqust gecəsi başlanıb.
Maraqlıdır ki, bundan bir az qabaq axşam çağlarında Gürcüstan prezidentinin birtərəfli qaydada atəşkəs elan etməsi barədə bəyanatı səslənmişdi. Bəyanatdan iki saat sonra, Cənubi Osetiyanın paytaxtı Sxinvali üç tərəfdən artilleriya silahlarından və "Qrad" qurğularından atəşə tutulmuşdu. Bundan sonra gürcü birləşmələri şəhərə hücum etmişdilər.
Səhərə yaxın onlar şəhərin cənub hissəsinə daxil ola bilmişdilər və Sxinvalidə gərgin döyüşlər başlamışdı. Gürcüstan hökuməti başlamış əməliyyatları Cənubi Osetiyada "konstitusiya intizamı"nın bərpası kimi dəyərləndirmişdi. Bundan başqa, Gürcüstan prezidenti ehtiyatda olanların səfərbərliyini elan etmişdi.
Daha da əvvəl müşahidə edilən "bəyanatlar müharibəsi"nin və artilleriya atəşlərinin Gürcüstan, Abxaziya, Cənubi Osetiya və Rusiya arasında hərbi münaqişəyə çevriləcəyinə kimsə inanmırdı. ABŞ və Avropa Birliyi Moskva və Tbilisini açıq-aydın başa saldılar ki, dünyada bu variant dəstəklənmir və mənfi rəyə səbəb olacaq.
Ancaq hər şey tam tərsinə oldu, "bəyanatlar müharibəsi" və hərbi təlimlər qanunauyğun şəkildə tankların və təyyarələrin müharibəsinə çevrildi. Bu zaman hərbi ekspertlərin çoxu bir səslə bildirirdi ki, son illərdə Gürcüstan ordusunun hazırlıq və hərbi təchizat səviyyəsi yetərincə artıb. Buna görə də gürcü ordusunun cənubi osetiyalılarla və abxazlarla müharibədə qələbəsini tamamilə mümkün sayırdılar. Ancaq Rusiyanın hadisələrə sürətli hərbi müdaxiləsi bütün kartları qarışdırdı.
Obyektivlik xatirinə demək olar ki, regional qarşıdurmanın güclənməsi yeni Rusiya liderinə əlverişsiz idi, çünki onun hüquqi baxımdan qərarlar verməyə meyilli, tarazlaşdırıcı siyasətçi obrazı formalaşmışdı. Buna görə də Rusiya Abxaziya və Cənubi Osetiyanın arxasında duraraq, Gürcüstanla münaqişəyə getmək qərarını ən qaçılmaz halda verə bilərdi.
Avqustun 7-dən 8-nə keçən gecə məhz belə hal baş verdi. Əgər əvvəllər Rusiya siyasətinin Abxaziya və Cənubi Osetiya istiqamətlərində iradlı və hücumçu davranışına xarici işlər nazirlərinin dekabr sessiyasında Gürcüstana və  Ukraynaya "NATO üzvlüyünə qəbul üzrə fəaliyyət planı"  təqdim etməyi planlaşdıran Şimali Atlantika Bloku üzvlərinə siqnal kimi baxılırdısa, indiki halda gürcülərin Sxinvaliyə hücumundan sonra Moskvanın bütün tərəddüdləri  yoxa çıxdı.
Həm də Qafqazda xüsusi rola və cavabdehliyə iddia edən böyük dövlət kimi Rusiyanın da avtoriteti şübhə altına düşmüşdü. Nəticədə, Rusiya hakimiyyəti 1999-cu ildə BMT sanksiyası olmadan alban əhalisinin etnik təmizləməyə məruz qaldığını əsas götürərək, NATO qüvvələrinin keçmiş Yuqoslaviya ərazisində əməliyyatlarının təşəbbüskarına çevrilmiş ABŞ-ın təcrübəsindən yararlanmağı qərara aldı.
Soyqırım və etnik təmizləmələr barədə Moskvada və Sxinvalidə də danışırdılar. Rusiya XİN başçısı  Sergey Lavrov bəyan etmişdi ki, Rusiyanın müdaxiləsi osetin əhaliyə qarşı etnik təmizləmə ilə bağlıdır. Moskvanın müdaxiləsi üçün beynəlxalq ab-hava da əlverişli idi. Məhz Cənubi Osetiyadakı vəziyyət  üzrə Qərb ölkələri arasında konsensusun olmamasını Moskvanın başlıca uğuru saymaq olar. BMT, faktik olaraq, öz gücsüzlüyünü nümayiş etdirdikdən sonra, münaqişəni öz istədiyi kimi həll etmək baxımından Moskvanın əl-qolu açıldı.
Rusiya Federasiyası Təhlükəsizlik Şurasının avqustun 8-də keçirilmiş iclasında prezident Dmitri Medvedev də Rusiyanın gərginləşmiş münaqişəyə müdaxiləsinə xeyir-dua verib. O bildirib ki, Cənubi Osetiyada "sözün gerçək mənasında gürcü qoşunları Rusiya sülhməramlılarına və dinc sakinlərə qarşı təcavüz həyata keçiriblər. Və bir prezident kimi o,  konstitusiyaya və federal qanunvericiliyə uyğun şəkildə, harada yerləşməsindən asılı olmayaraq,  Rusiya vətəndaşlarının  adını və şərəfini həmişə müdafiə etməyə borclu olduğunu bildirib.
Həmin an Rusiya qoşunları artıq Cənubi Osetiyaya daxil olmaqda idilər. Avqustun 9-da isə müdafiə naziri Aleksandar Serdyukov və Rusiya Federasiyası (RF) silahlı qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi Nikolay Makarov ilə görüşündə Medvedev münaqişə zonasında keçirilən əməliyyatların sülhməramlı olduğunu vurğulayıb. "Bizim sülhməramlılar və onlara tabe edilmiş hərbi hissələr hazırda Gürcüstanı sülhə məcbur edən əməliyyatlar keçirir. Əhalinin müdafiəsi də onların öhdəsinə düşür. Biz hazırda bunlarla məşğuluq",- deyə RF prezidenti vurğulayıb.
Daha sonra respublikaya humanitar yardım göstərilməsi ilə bağlı Dmitri Medvedev bildirib: "Bu humanitar fəlakətə görə cavabdeh olan insanlar bu problemin beynəlxalq-hüquqi cəhətləri də nəzərə alınmaqla məsuliyyətə cəlb edilməlidirlər". Rusiyanın baş naziri Vladimir Putinin çıxışı isə daha sərt olub və o, Gürcüstan dövlətçiliyinin gələcəyi barədə şübhələrini nümayiş etdirib: "Gürcüstanın ərazi bütövlüyünə, deməli, həm də dövlətçiliyinə böyük zərbə vurulub. Gürcüstan rəhbərliyinin Cənubi Osetiyadakı hərəkətləri, əlbəttə ki, cinayətdir və ilk növbədə, öz xalqına qarşı cinayətdir",- deyə baş nazir vurğulayıb.  Baş nazir bundan  sonra Gürcüstanın Cənubi Osetiyanı gürcü dövlətinin tərkibinə daxil olmaq üçün nə ilə əmin edəcəyini anlamadığını bildirib. Putin, faktik olaraq, Tbilisiyə anladıb ki, Rusiya Yuqoslaviya kimi Gürcüstanı da bölməyə hazırdır.
İkigünlük döyüşlər nəticəsində Cənubi Osetiya paytaxtı tamamilə Gürcüstan qoşunlarından təmizləndi. Yerli silahlılar və Rusiya sülhməramlıları 58-ci ordunun tank, motoatıcı və kəşfiyyat bölmələri, həmçinin, ştat döyüş texnikası ilə gücləndirilib. Bu müharibənin başqa bir özəlliyi isə döyüş əməliyyatlarının münaqişə zonasının sərhədlərindən çox uzaqlara çıxması və Rusiya aviasiyasının onda fəal iştirakıdır. Avqustun 9-dan başlayaraq, RF hərbi hava qüvvələrinin (HHQ) təyyarələri Gürcüstanın Qara dənizdəki Poti limanına zərbələr endirdi və liman tam dağıdıldı. Həmçinin Senaki və Vaziani kəndlərindəki hərbi bazalar vuruldu, Qori şəhəri yaxınlığında Gürcüstan ordusunun artilleriyası və hərbi bazaları, Marneuli və Bolnisidə Gürcüstan HHQ-yə məxsus bazalar vuruldu.
Daha sonra "sülhə məcbur əməliyyatı"na qatılmış qoşun birləşmələrinin gücləndirilməsi üçün Cənubi Osetiyaya 76-cı Pskov hava-desant diviziyasının, həmçinin, İvanovodan 98-ci hava-desant diviziyasının hissələri, həmçinin, 45-ci xüsusi kəşfiyyat alayının hissələri gətirildilər.
Cənubi Osetiyada baş verənlərə dünyanın reaksiyası ilk çağlarda həddindən təmkinli idi. Gürcüstanın tərəfində açıq-aydın yalnız ABŞ, Ukrayna və Litva dururdu. NATO, Avropa Şurası, ATƏT və Avropa Birliyinin (AB) qalan üzvləri münaqişə tərəflərini dərhal atəşkəsə çağırır, lakin Moskvanı Gürcüstan hakimiyyətinin tələb etdiyi  kimi qınamırdılar. Ancaq Rusiya silahlı qüvvələrinin Gürcüstan ərazisindəki hərbi əməliyyatlarının coğrafiyasının genişlənməsi ilə Kremlin ünvanına Qərbin tənqidi bəyanatları gücləndi.
Qərb ekspertləri daha açıq danışırdılar. London Kral Beynəlxalq Əlaqələr İnstitutunun şərhçisi Ceyms Niksi qeyd edir ki, Qərb Saakaşvilinin kritik anlarda həddindən kəskin hərəkətlər nümayiş etdirməsindən narahatdır.
Bu xasiyyətini o, ötən il Tbilisidə hökumət əleyhinə çıxışları yatıran zaman da nümayiş etdirmişdi, indi Cənubi Osetiyada da təkrar etdi. "Əgər o, müharibə başlayarsa, Qərbdə olan çox dostlarını itirər",- deyə Niksi vurğulayıb. Brüsseldəki AB - Rusiya Mərkəzinin əməkdaşı Freyzer Kameron isə bildirib ki, Qərb dəfələrlə Saakaşvilini xəbərdar etmişdi ki, "ona görə özünü oda-közə vurmayacaq".
Azərbaycan da hadisələrə yetərincə təmkinli yanaşdı. Bizim ölkə Gürcüstanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə dəstək nümayiş etdirdi, həmçinin, döyüş əməliyyatlarına və zorakılığa son qoymağa çağırdı. Xarici İşlər Nazirliyindən olan mənbənin bildirdiyinə görə,  Bakı həm də münaqişə tərəflərinə Gürcüstanın Kvemo-Kartli (Borçalı ) bölgəsinin Marneuli şəhərində və başqa yaşayış məntəqələrində yığcam yaşayan azərbaycanlıların, həmçinin, qonşu ölkənin ərazisindən keçən beynəlxalq energetika layihələrinin infrastrukturunun təhlükəsizliyi barədə xəbərdarlıq edib. Bu baxımdan qonşu ölkə ətrafında gərginliyin artmasının Azərbaycan üçün bir sıra xoşagəlməz, hətta kəskin mənfi nəticələrə səbəb olacağını bildirmək gərəkdir.
Birincisi, biz qonşu ölkəyə həddindən çox qüvvə və vəsait sərf edib, maliyyə yatırmışıq. Bu ölkənin ərazisindən keçən beynəlxalq energetika layihələrinin və kommunikasiyalarının riskləri artıq bizim də risklərdir. Buna görə də qonşu ölkədə irimiqyaslı münaqişələr bizim uzunmüddətli siyasi, iqtisadi, energetika və s. maraqlarımıza cavab vermir.
İkincisi, nəzərə almaq lazımdır ki, Rusiya, Abxaziya və Cənubi Osetiya ilə hərbi münaqişənin güclənməsi Saakaşvilinin daxili siyasətində avtoritar meyillərin artmasına səbəb ola bilər. Bu da öz növbəsində Gürcüstandakı, ilk növbədə, Kvemo-Kartlidəki (Borçalıdakı) azərbaycanlı icması üçün zərbə olardı. Fövqəladə vəziyyət şəraitində Tbilisi azərbaycanlıları da sıxmağa şans əldə edərdi.
Gürcüstan rəhbərliyinin bu ölkədə yaşayan milli azlıqlara, o cümlədən azərbaycanlılara qarşı hansı "xoş" hisslərə malik olduğu çoxdan bəllidir. Onların hüquq və azadlıqlarının məhdudlaşdırılmasına yönəldilmiş incə siyasət həmişə yürüdülüb, indi isə "ümumi düşmənə qarşı birləşmə" ümumi milli kampaniyası fonunda bu siyasət daha da gücləndirilə bilər.
Gürcüstan hakimiyyətinin hərəkətləri Borçalı azərbaycanlılarının da Cənubi Osetiya əhalisinin taleyini yaşaya biləcəyi qorxusunu yaradır. Yada salaq ki, bir neçə il əvvəl Gürcüstan rəhbərliyi Erqneti kəndindəki bazarı bağlamaqla Cənubi Osetiya əhalisini başlıca gəlir mənbəyindən - sərhədyanı ticarətdən məhrum elədi. 2005-ci iln sonunda eyni hadisə iki ölkə sərhədində - azərbaycanlılar yaşayan Sadaxlı kəndi yaxınlığında yerləşən bazarın da başına gəldi. Bazarların bağlanması üçün səsləndirilən rəsmi versiya eyni idi və qaçaqmalçılıqla mübarizədən bəhs edilirdi.
Ancaq başlıca məqsəd tamamilə fərqli idi. Tbilisi yerli əhalini əsas gəlir qaynağından məhrum etmək və onların "etnik baxımdan doğma" ölkələrə, yəni Rusiyaya (Şimali Osetiya) və Azərbaycana köçməsini stimullaşdırmaq istəyirdi. Sadaxlı ilə bağlı gürcülərin bu niyyəti "uğurla" gerçəkləşdirildi. Bazarın bağlanmasından bir az qabaq kiçik bizneslə məşğul olmaq üçün banklardan kredit götürmüş yüzlərlə ailə müflisləşib borca düşdü.
Nəticədə, son üç ildə kəndin azərbaycanlı əhalisinin sayı 15-18 mindən 4-5 minə düşdü və bu proses davam edir. Maraqlıdır ki, Sadaxlı bazarının bağlanmasından dərhal sonra Gürcüstan hakimiyyəti Ermənistanın sərhəd kəndi Baqrataşenin, yəni keçmiş azərbaycanlı kəndi Ləmbəlinin yaxınlığında sərhədyanı bazar açılmasına icazə verdi. Göründüyü kimi, məsələ qaçaqmalçılıqla mübarizə deyil, rəsmi Tbilisinin etnik-siyasi ehtimalları ilə bağlıdır.
Bu yaxınlarda Rusiyanın "Kommersant" qəzetində gürcü-abxaz münaqişəsini şərh edən ABŞ dövlət katibinin müavininin köməkçisi Metyu Brayza bildirib ki, "abxazlar Gürcüstan tərəfindən dörd növ təhlükəsizlik zəmanəti əldə etməlidirlər". Bu zaman o, hərbi münaqişə, iqtisadi təhlükəsizlik, siyasi və mədəni hüquqların müdafiəsi məsələlərini nəzərdə tutmuşdu.
Xoşbəxtlikdən, hələ ki Borçalı azərbaycanlıları Tbilisinin hərbi münaqişə təhlükəsi ilə üz-üzə deyillər. Ancaq Kvemo-Kartlidəki durum onu göstərir ki, Gürcüstanın azərbaycanlı icması öz iqtisadi, mədəni və başqa hüquqlarının müdafiəsinə heç də Cənubi Osetiya və Abxaziya sakinlərindən az ehtiyac duymur, bəlkə də buna daha çox ehtiyacı var. Özü də bu ehtiyac həm Gürcüstan hökuməti, həm regionda maraqları olan nüfuzlu beynəlxalq qurumlar və dövlətlər, o cümlədən həm də Azərbaycan tərəfindən  təmin edilməlidir.

Ahead of the opening of the Beijing olympics, hostilities began in South Ossetia, putting the whole region on the verge of a humanitarian catastrophe
The crisis in relations between Tbilisi on the one hand, and Moscow, Sukhumi and Tskhinvali on the other, which has deteriorated in the recent period, entered its decisive stage as a full-scale armed conflict on the territory of South Ossetia.
Georgia had earlier put its troops on high alert in order to demonstrate the seriousness of its intentions, while Russia moved from a defensive policy to an offensive one, carrying out two-week (from 15 to 30 July) military exercises "Kavkaz 2008" on the territory of 11 regions of the Southern Federal District. The total number of troops which took part in them was about 8,000. Almost in parallel with Russia, Georgia held its own exercises "Immediate Response 2008" at the military base in Vaziani (about 25 km from Tbilisi) on 15-31 July. The exercises were attended by US, Georgian, Ukrainian, Armenian and Azerbaijani servicemen. The exercises were held within the framework of NATO's Partnership for Peace programme. The exercises which began on 15 July focused on "scenarios of interaction in peacekeeping operations in Iraq". It must be noted that the preparation and holding of these exercises were totally financed by the USA. All in all, 1,640 servicemen - 1,000 Americans, 600 Georgians and 10 officers from the Azerbaijani, Ukrainian and Armenian armies each - took part in the exercises.
As it turned out, all these military exercises were a prelude to the forthcoming war in the Georgian-South Ossetian conflict zone. The full-scale Georgian military offensive on South Ossetia began on the night of 8 August. It is notable that this was preceded by an evening statement by the Georgian president about a unilateral cease-fire. Two hours later, the capital of South Ossetia, Tskhinvali, came under fire from three sides from artillery guns and Grad installations. After that, the Georgian troops started an offensive on the city. By the morning, they managed to enter the southern part of the city, and fierce fighting began in Tskhinvali. The Georgian government named the operation "restoration of constitutional order" on the territory of South Ossetia. Moreover, the Georgian president announced national mobilization of reservists.
Previously, the escalation of the "war of statements" and artillery fire into an armed conflict involving Georgia, Abkhazia, South Ossetia and Russia was regarded as unlikely as the USA and the EU had given Moscow clear signals that such an option would not be supported and would get a negative reaction. But everything was the other way round - the "war of statements" and the military exercises escalated into a war of tanks and planes. Many military experts unanimously said that the level of the Georgian army's preparedness and equipment had increased considerably in recent years. In this regard, they thought that victory over South Ossetia and Abkhazia was quite possible. However, Russia's quick military interference upset their plans. Objectively, the new Russian leader did not really need a deterioration of the regional confrontation as he has reputation as a balanced politician inclined to make careful and legal decisions. For this reason, Russia could resort to a conflict with Georgia "behind the back" of Abkhazia and South Ossetia only in the worst-case scenario. This scenario happened on the night of 7-8 August. If previously the forcefulness of Russia's policy with regard to Abkhazia and South Ossetia could be regarded as a signal to members of NATO, which were planning to give Georgia and Ukraine the NATO membership action plan at a session of the alliance's foreign ministers in December, in the current situation - in connection with the humanitarian catastrophe in Tskhinvali after the Georgian storming and artillery fire, Moscow has no more doubts. What is more, Russia's authority as a great power which claims a special role and responsibility in the Caucasus was also in question. As a result, the Russian authorities decided to use the experience of the United States which initiated a NATO operation in former Yugoslavia without a UN sanction, substantiating it with ethnic cleansing against the Albanian population. Moscow and Tskhinvali spoke about genocide and ethnic cleansing. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said that Russia's interference was triggered by ethnic cleansing against the Ossetian population.
The international situation was also quite favourable for Moscow's interference. It is exactly the lack of consensus on South Ossetia among the leading Western powers that can be regarded as Russia's main success. The fact that the UN in fact proved to be helpless untied Moscow's hands in order to solve the conflict as it wants. At an emergency meeting of the Russian Security Council on 8 August, Russian President Dmitriy Medvedev blessed Russia's interference in the conflict, saying that in South Ossetia "the Georgian troops in fact committed an act of aggression against the Russian peacekeepers and civilians and that according to the constitution and federal law, as president he must defend the lives and dignity of Russian citizens wherever they are". At this moment, the Russian troops were already entering South Ossetia. At a meeting with Defence Minister Anatoliy Serdyukov and Russian army chief of staff Nikolay Makarov on 9 August, the Russian president said that a peacekeeping operation would be held in the conflict zone. "Our peacekeepers and the units under their command are currently carrying out an operation enforce peace on the Georgian side. They are responsible for defending the population. We are dealing with all this at the moment," the president said. Later, at a meeting on humanitarian aid to the republic, Dmitriy Medvedev said that "people who are responsible for this humanitarian catastrophe should be held to account for what they have done, including the international-legal aspect of this problem".
Russian Prime Minister Vladimir Putin made an even tougher statement, questioning Georgian statehood. "A deadly blow has been dealt to the territorial integrity of Georgia itself, which means tremendous damage to its statehood. The actions of the Georgian authorities in South Ossetia are a crime, of course, and first of all, a crime against their own people," the premier said. After all this, the prime minister does not imagine how Georgia will be able to persuade South Ossetia to be part of the Georgian state. Putin in fact made it clear to Tbilisi that Russia intends to dismember Georgia as was the case with Yugoslavia.
After two days of fighting in the South Ossetian capital, Tskhinvali was totally liberated from the Georgian troops. The local militia and Russian peacekeepers were "reinforced" with tank, infantry and reconnaissance units of the 58th army and its military hardware. The particularity of the current war is that the hostilities went far beyond the conflict zone and that Russian aircraft took an active part in them. Beginning from the early morning of 9 August, Russian war planes carried out air strikes on the Georgian Black Sea port of Poti, which was totally destroyed as a result, military bases in the villages of Senaki and Vaziani, as well as on the positions of Georgian artillery and military bases near Gori and air force bases in Marneuli and Bolnisi. Later, in order to reinforce the troops that participated in the "peace-enforcement operation", units of the 76th Pskov airborne division, the 98th airborne division from Ivanovo and special purpose units from the 45th separate reconnaissance regiment were sent into South Ossetia. The world's reaction to the events in South Ossetia was extremely reserved first. Only the USA, Ukraine and Lithuania openly sided with Georgia. Other NATO members, the Council of Europe, the OSCE and the EU urged all conflicting sides to cease fire immediately, but did not condemn Moscow as was demanded by the Georgian authorities. However, with the expansion of the geography of military operations by the Russian armed forces on Georgian territory, the West increased its critical statements about the Kremlin.
Western experts were more outspoken. James Nixey, an analyst at the Royal Institute of International Affairs in London, pointed out in this connection that the West was concerned that Saakashvili often takes too extreme actions in critical situations. He demonstrated such an approach last year when he suppressed anti-government demonstrations in Tbilisi, and now this is happening in South Ossetia. "If he starts a war, he will lose the support of many of his friends in the Wets," Nixey said. Fraser Cameron of the EU-Russia Centre in Brussels said that the West had repeatedly warned Mikhail Saakashvili that "it is not going to pull chestnuts out of the fire for him".
Azerbaijan displayed quite a balanced reaction to the events. Our country confirmed its support for the sovereignty and territorial integrity of Georgia and urged an end to violence and all hostilities. Sources at the Foreign Ministry told us that Baku also expressed to all involved sides its concern about the security of the Georgian Azerbaijanis living in Marneuli and other settlements of Kvemo Kartli (Borcali), as well as the infrastructure of international energy projects that run through the territory of the neighbouring country.
From this point of view, it must be noted that for Azerbaijan, the growing tensions around the neighbouring country may have a number of unpleasant, or to be more precise, extremely negative consequences.
First, we have "pumped" too much power and money into neighbouring Georgia, and risks to its security and the security of the energy transport projects going through its territory have already become our risks. It is clear that a large-scale conflict in the neighbouring country does not meet our long-term interests both in the political, economic, energy and other spheres.
Second, we should bear in mind that the growing military conflict with Russia, the Abkhaz and South Ossetians may increase authoritarian tendencies in Saakashvili's domestic policy. The result of this will be that the Azerbaijani community of Georgia, first of all in the region of Kvemo Kartli (Borcali), will be in danger. Under the state of emergency, Tbilisi will also get a chance to tighten the screw on the "Azerbaijani issue". It is known what kind of "warm" feelings the Georgian leadership has for national minorities, including Azerbaijanis, living in Georgia. The refined policy of restricting their rights and freedoms has never stopped, but now it can even increase against the background of the national campaign to "consolidate the whole people against a common enemy".
The actions of the Georgian authorities allow us to say that the Georgian Azerbaijanis may share the fate of South Ossetia. Let's remember that several years ago, the Georgian authorities closed a market in the village of Ergneti, depriving residents of South Ossetia of their main source of income - border trade. At the end of 2005, they also closed a market near the Azerbaijani village of Sadakhlo on the border between the two countries. The official version for the closure of the markets was the same - the fight against smuggling and border trade. But it seems to us that the main purpose was different - to deprive the local population of their main source of income and stimulate its mass exodus to the territory of "ethnically related" neighbouring countries - in this case, Russia (North Ossetia) and Azerbaijan. In the case with Sadakhlo, this idea was successfully implemented - hundreds of Azerbaijani families in Sadakhlo, who had taken loans from banks before the closure of the market in order to start their own small businesses, went bankrupt and got into debt. As a result, the Azerbaijani population has shrunk from 15,000-18,000 to 4,000-6,000 in recent years, and this process is continuing. It is notable that immediately after the closure of the market in Sadakhlo, the Georgian authorities opened a similar market in the village of Bagratashen (the former Azerbaijani village of Lembeli) near the Georgian-Armenian border. As can be seen, the matter is not about fighting smuggling, but about the ethno-political preferences of the Tbilisi government.
Commenting on prospects for the settlement of the Georgian-Abkhaz conflict in an interview with the Russian newspaper Kommersant, US Deputy Assistant Secretary of State Matthew Bryza said that "the Abkhaz should get four types of guarantees from the Georgian side, meaning the elimination of the threat of a military conflict, economic security and protection of their political and cultural rights. Luckily, the Borcali Azerbaijanis have not yet encountered the threat of a military conflict with Tbilisi. But the situation in Kvemo Kartli shows more and more that today the Azerbaijani minority in Georgia needs to ensure to no smaller (and maybe even greater) extent than the Abkhaz and South Ossetia minorities that their political, economic, cultural and other rights are protected both by the Georgian government and influential international organizations and countries that have their own interests in this region, including Azerbaijan.