AZƏRBAYCAN ŞİRKƏTLƏRİ, BİRLƏŞİN!
Dünyanın iqtisadi səhnəsində baş verən qloballaşma və böyümə  meyillərinin fonunda son illərdə Azərbayjanda da biznesin inkişafı məqsədilə şirkətlərin birləşdirilməsindən çox danışmağa başlayıblar. Özü də bu, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində - bank, sığorta, telekommunikasiyalar və kənd təsərrüfatı bölmələrində müşahidə edilir.
Bir tərəfdən, bu, müəyyən mənada, inhisarçılığa və bazarda az sayda brend saxlamağa səbəb ola bilər. Anjaq başqa tərəfdən, çoxsaylı yerli şirkətlərin eyni jür məhsulları arasında seçim edə bilməyən sadə istehlakçının nəzər nöqtəsinə görə isə iriləşmə bazarda artıq təkliflərin sayını azaltmaq və onları daha keyfiyyətli etmək üçün oxşar biznes sahələrini  birləşdirməyə imkan verəjək.
Eyni zamanda, Azərbayjan bazarı getdikjə daha çox beynəlxalq bazara yaxınlaşır.
Hamıya yaxşı məlumdur ki, Azərbayjan bazarının iştirakçıları 10 il əvvəl olandan xeyli fərqlidirlər. Məhsulların, xidmətlərin və məsləhətlərin səviyyəsinə tələblər indi bizdə də Avropa bazarlarında olan kimidir.
Bu, inteqrasiya prosesi və Azərbayjanın  Ümumdünya Tijarət Təşkilatına daxil olmaq istəyi ilə bağlıdır. Başqa sözlə, bazar böyüyür və  yetişir. Uyğun olaraq, kiçik şirkətlər üçün də yalnız ən yaxşıların qələbə çaldığı rəqabət mübarizəsinə dözmək çətinləşir. Ən yaxşı olmaq üçün isə böyük inkişaf imkanlarına malik olmaq lazımdır. Bunu isə səyləri birləşdirməklə əldə etmək mümkündür.
İlk meyvə şirələri korporasiyası
Azərbayjan hökuməti oxşar məhsul istehsal edən özəl şirkətlərin ixraj mövqelərini möhkəmlətmək üçün alyanslarda birləşmək jəhdlərini  müsbət qiymətləndirir. İqtisadi inkişaf naziri Heydər Babayev hesab edir ki, ölkədə yaranan alyanslar məhsulun keyfiyyəti və qiymətləri üzərində nəzarət sahəsində birgə siyasət yürütmək niyyətindədirlər. "Biz hələ də ixraj edilən məhsulların keyfiyyətinin aşağı olması barədə şikayətlər alırıq, bu jür təşəbbüslər həmin məsələni həll edə bilər, həmçinin kənd təsərrüfatı məhsullarının artımına yardımçı ola bilər",- deyə nazir vurğulayıb.
Aqrar sahədə Azərbayjanda İxrajın Təşviqi və Sərmayələr Fondunun (AZPROMO) təşəbbüsü ilə ilk dəfə şirə istehsal edən və tərəvəz müəssisələrinin  səylərini birləşdirmək təklif edilib. Bütövlükdə, bu ideya bütün istehsalçılar tərəfindən bəyənilib, anjaq onlar hər şeydən qabaq yaranan meyvə korporasiyasının nizamnaməsi ilə və AZPRMO-nun sifarişi ilə beynəlxalq tədqiqat qrupu tərəfindən meyvəçilik məhsulları sahəsində aparılmış araşdırmalarla tanış olmaq  istəyiblər.
Bununla belə, bu yaxınlarda Bakıda "Azeri Fruit Co." birgə səhmdar jəmiyyətinin yaradılması barədə qarşılıqlı anlaşma memorandumu imzalanıb. Layihə iştirakçıları sırasına Azərbayjan İnvestisiya Şirkəti (AİŞ), AZPROMO,  "Qarnet" ASJ  (Milk-PRO qrupuna daxildir) və "Saf" MMJ daxildir. Bu, MDB məkanında ilk bu jür struktur ola bilər.
Yaradılma anında memoranduma korporasiyanın əsas səhmdarları kimi yalnız iki şirkətin qoşulmasına baxmayaraq, daha sonra ona qatılajaq şirkətlərin sayı genişlənəjək. AİŞ-in korporasiyada iştirak payı 25 faizi keçməyəjək. Çünki AİŞ həmişə minoritar səhmdar kimi çıxış edir.
Özü də şirkətlər korporasiyada tam birləşə bilməzlər, anjaq müəyyən istehsal güjləri təqdim edə bilərlər. Şirkətlərin  korporasiyalarda iştirak payı bundan asılı olajaq və korporasiyaya daxil olmaq şirkətlərin müstəqil fəaliyyətinə təsir göstərməyəjək. Onların hər birinin korporasiyaya daxil olması verilən güjlərin auditor qiymətləndirilməsi ilə müşaiyit olunajaq.
"AZPROMO"nun ixrajı təşviq departamentinin direktoru Emil Əliyev bildirib ki, korporasiyaya jəlb edilmiş şirkətlərin aktivlərinin qiymətləndirilməsi məqsədilə bir ay ərzində hüquq və qiymətləndirmə şirkətləri müəyyən ediləjək və onun təsisi ilə bağlı təşkilati məsələlər həll ediləjək. Korporasiyanın yaradılması üçün formalaşdırılmış işçi qrupun birinji ijlası artıq keçirilib və şirkətlərə "Azeri Fruit Co."ya verilən aktivləri dəqiqləşdirmək tapşırılıb.
"Korporasiya xariji bazarlarda yerli meyvə şirəsi istehsalçılarının təmsilçisi rolunu oynayajaq, ixrajı bu brend altında gerçəkləşdirəjək, istehsalı beynəlxalq standartlara uyğun şəkilə gətirməyə yardımçı olajaq. Diqqəti vahid brendə yönəltmək istehsalın səviyyəsini artırajaq və xariji bazarlara meyvə şirəsi ixrajını sabitləşdirəjək",- deyə E.Əliyev vurğulayıb.
Hazırda yerli meyvə şirəsi istehsalçılarının əsas problemi menejmetlə, marketinq və keyfiyyətə nəzarətlə bağlıdır. Anjaq texnoloci baxımdan problem yoxdur, çünki respublikada model konsentrant istehsalı var. Azərbayjanın şirə istehsalçıları istehsalat xətlərini  7-8 il qabaq alıblar və bir çox istehsalat xətləri texnoloci baxımdan xətləri 20 il qabaq almış Türkiyə və Almaniya istehsalçılarından inkişaflıdır.
Hazırda ölkə üzrə 13 iri və orta meyvə məhsulları istehsalçısı var, kustar istehsalçıların sayı isə 40-a yaxındar. Meyvə şirəsi istehsalı rentabelli olduğundan, demək olar ki, ölkənin bütün konserv və ət-süd kombinatlarında şirə xətti var.
Bu bazarda problemlərin həlli üçün şirə ixrajatçılarının alyansı yaradıılb. Onun tərkibinə bu sahədə ən aparıjı olan doqquz şirkət ("Milk-PRO", "Gilan", "SAF", "Granet Haji", "Gamalhan" və başqaları) daxil olub. Alyans çağdaş texnologiyaların tətbiqi, marketinq və Azərbayjanın meyvə şirəsinin xarıjı bazarlarda mövqeyinin güjləndirilməsi ilə məşğul olajaq. Almaniya Texniki Yardım Jəmiyyəti   (GTZ) alyansın əlaqələndirmə şurasının dəstəklənməsində, şirkətlərin maddi-texniki bazasının güjləndirilməsində yardım edir.
Neft və fındıq
"AZPROMO" ölkədə daha iki alyansın - neft sektoruna xidmət və fındıq ixrajatçılarının alyanslarının yaradılmasına təşəbbüs göstərib. Hələ ki, neft xidmətləri ixrajatçılarının alyansının yaradılması qeyri-müəyyən müddətə təxirə salınıb. Anjaq "AZPROMO" prezidenti Emil Məjildovun sözlərinə görə, bu planlar Qazaxıstanla əlaqəlidir. Böyük ehtiyaj olduğundan, Azərbayjan neft xidmətlərini ilkin mərhələdə məhz bu ölkəyə ixraj etmək düşünülür.
"Bizim beş-altı şirkətimiz olajaq. Onlar Qazaxıstan bazarında işə başlayıblar və ya orada yaxşı perspektivlərə malikdirlər. Məhz onların bazasında neft xidmətləri ixrajatçılarının alyansını yaradajağıq", - deyə E.Məjidov bildirib.
Hazırda Azərbayjanda xariji şirkətlər tərəfindən həyata keçirilən neft layihələrinin bir hissəsi başa çatır. Bununla da yüksək ixtisaslı işçi qüvvəsi azad edilir. Məhz onların Qazaxıstana göndərilməsi düşünülür. Azərbayjanda həmçinin bp şirkətinin subpodratçısı olan bir neçə yerli şirkət də var. Onlar neft xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində biliklərə və beynəlxalq sertifikata malikdirlər. "Bizim məqsədimiz onları Qazaxıstan bazarına, daha sonra isə neft layihələri ilə məşğul olan başqa ölkələrə çıxarmaqdır. Biz düşünürük ki, bu çox perspektivli və maraqlı layihədir", - deyə "AZPROMO"dan bildirirlər.
Bununla yanaşı, "AZPROMO" 2008-ji ilin sonuna kimi fındıq  istehsalı bazarında hissediləjək dəyişikliklər gözləyir və ixraj potensialının artırılması üçün istehsalçılara korporasiyalarda birləşməyi təklif etmək niyyətindədir.
Məsələ bundadır ki, Azərbayjan fındıq ixrajı üzrə dünyada beşinji yeri tutur. Bu sahənin lideri Türkiyədir. Azərbayjan istehsalçıları ölçü və keyfiyyət baxımından Türkiyə məhsulu ilə rəqabət aparırlar. Anjaq dadına və formasına görə Azərbayjan fındığına dünyada böyük tələbat var.  "Hazırda bir sıra fındıq istehsalçılarının məhsulunda aflotoksin olması problemi həll edilib. Bununla bağlı Azərbayjan məhsulunun Avropa ölkələrinə ixrajına qadağan qoyulmuşdu",- deyə E.Əliyev bildirir.
Bununla yanaşı, o düşünür ki, sözügedən qadağan təsadüfi qoyulmamışdı. Bu, Azərbayjandan fındıq ixrajının artması ilə bağlı idi və vəziyyət xariji istehsalçılar üçün əlverişli deyildi. Aflotoksin yalnız bir istehsalçının məhsulunda tapılsa da, qadağan bütün istehsalçılara qarşı tətbiq edildi. Emil Əliyevin sözlərinə görə, bu problem artıq həll edilib və Azərbayjan istehsalçıları artıq öz məhsullarını xariji bazarlara çıxarmağa başlayıbldar.
Hazırda "AZPROMO" istehsalçılarla birlikdə fındıq istehsalçıları alyansının yaradılması imkanlarına baxır. Bu planın ləngiməsi alyansın statusunun müəyyənləşdirilməsi ilə bağlıdır. Alyansın tərkibinə beş şirkət - "BakFem", "Gilan", "ElFem", "Azersun Holding" qrupuna daxil olan "Zakatala-findig" və  "Ali Said" şirkətləri qatılajaqlar.
Alyans beynəlxalq təjrübədə qəbul olunduğu kimi kommersiya qurumu və ya operator tərəfindən idarə edilən ijtimai təşkilat şəklində yaradıla bilər. Son varianta üstünlük veriləjəyi istisna deyil. Özü də operator kimi xariji şirkətin jəlb edilməsi düşünülür.
Maliyyə bölməsi ideyanı dəstəkləyir
Qeyd etmək gərəkdir ki, Azərbayjanda ilk dəfə konsilidasiya prosesi bank sektorunda müşahidə edilib. 2000-ji ilin əvvəlində üç dövlət bankının - Əmanət, Sənaye İnvestisiya və Aqrar Sənaye banklarının birləşdirilməsi nətijəsində "Kapitalbank" yaradıldı. O, Azərbayjanın beş ən iri bankından biridir və 2008-ji ilin I rübünün nətiəjələrinə görə, 290 mln manat həjmində aktivlərə malikdir.
Daha sonra özəl bankların xeylisi birləşdirildi və bu gün həmin maliyyə qurumları ölkə bazarında az paya malik deyillər. Bankların birləşmə prosesini həm beynəlxalq maliyyə qurumları, həm də Azərbayjan Milli Bankı (AMB) dəstəklədi.  AMB bank bazarında mövqelərin güjləndirilməsi və xidmət keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması baxımından bankların birləşməsi prosesini müsbət qiymətlənidirir.
2009-ju ildən başlayaraq, sığorta şirkətlərinin nizamnamə kapitallarının artırılması üzrə yeni proqramın başlanılması, hər il onun səviyyəsinin 1 milyon manat artırılmasının nəzərdə tutulması ilə bağlı bu sektorda da konsilidasiya prosesləri qaçılmaz olajaq.  Sığorta bazarında birinji yerdə kapitallaşma məsələsi durduğundan, normal kapitallaşma olmadan qalan amillər elə bir önəm daşımır. Maliyyə Nazirliyinin dövlət sığorta nəzarəti şöbəsinin rəisi Namiq Xəlilovun fikrinjə, normal kapital olmadan şirkət inkişaf edə bilməz və müştərilərin etibarını qazana bilməz.
Maliyyə Nazirliyinin təmsilçisinin sözlərinə görə, məxsusi kapital sığorta şirkətini müdafiə edən və təbii ki, onun müştərilərini mümkün müflisləşmədən qoruyan buferdir.  Yetərinjə kaptalı olması şirkətə xidmətlərin səviyyəsini artırmağa sərmayə yatırmaq imkanı verir.  Təjrübə göstərir ki, kapitallaşma ilə problemi olan şirkətlər sığorta halları üzrə ödənişləri verə bilmirlər. Kapitallaşmanın aşağı səviyyədə olması şirkətə hansısa sanksiyaların - lisenziyanın ləğv edilməsi və ya dayandırılması sanksiyalarının təbiq edilməsinə imkan yaradır. Bu da sığorta etdirən vətəndaşı zərbə altında qoyur.
Bununla yanaşı, bu gün ölkənin sığorta bazarının daha güjlü oyunçuları birləşmə haqqında niyyətlərini bəyan ediblər. "Ateshgah" Sığorta Şirkətinin Müşahidə Şurasının sədri, "ISR Holding"in prezidenti İsgəndər Xəlilov bu yaxınlarda bildirib ki, səhmdarlar şirkəti inkişaf etdirmək, iki kiçik sığorta şirkəti ilə birləşdirmə vasitəsilə onu böyütmək niyyətindədirlər. O, "Ateshgah"a birləşdiriləjək iki şirkətin adını açıqlamasa da, yaxın günlərdə bunun bəlli olajağını söyləyib.
İT sektoru müqavimət göstərir, amma…
Bəllidir ki, birləşmə bazarın tələbatı əsasında gerçəkləşdirilir. Məsələn, əksər hallarda İT şirkətləri bir-birləri ilə birləşmək istəmirlər. Anjaq rəqabətin artması sərt şərtlər diqtə edir. İT bazarının təmsilçilərinin fikrinjə, bu gün Azərbayjanın informasiya-kommunikasiya  texnologiyaları (İKT) bazarında məşğul olan subyektlərin sayı artıb və bu bazarda müəyyən təmizləmələrə ehtiyaj var. Dünyanın heç bir ölkəsində Bakıda olan qədər kompyuter mağazası yoxdur.
Bizdə kompyuter satışı texnologiya satışından məhsul satışına çevrilib. Yəni İT tijarət obyektinə dönüb. Ekspertlər düşünür ki, bu doğru deyil. Çünki İT tijarət materiallarından fərqlənir. Axı burada söhbət dəmir parçalarının satışından deyil, kompleks həllərdən gedir. Belə olan halda intellektual imkanların olması vajibdir. Çünki bilik olmasa, kompyuter texnikasının satışını və ya hər hansı bir tapşırığın yerinə yetirilməsini gerçəkləşdirmək mümkün deyil. Özü də ekspertlər yaxın zamanlarda subyektlərin çoxunun birləşməsini deyil, bazarı tərk etməsini proqnozlaşdırırlar.
Bununla yanaşı, Azərbayjan hökuməti fəaliyyətdə olan üç rabitə müəssisəsindən  - "Aztelekom" İB, "Bakı telefon rabitəsi"  və  "Teleradio" İB-dən istifadə etməklə beynəlxalq rabitə üzrə vahid müəssisə yaradılması imkanlarına baxır.
Dövlət Əmlakının İdarəedilməsi və Özəlləşdirilməsi üzrə Dövlət Komitəsinin başçısı Kərəm Həsənov bildirib ki, bu jür müəssisənin yaradılması məsələsinin işlənilməsi üçün məsləhətçi - beynəlxalq auditor şirkəti "Ernst and Young" və müəssisənin yaradılması bazasının müəyyən edilməsi üçün yerli "Omni" şirkəti jəlb edilib. Ehtimal edilir ki, onların bazasında "Azertelekom" MMJ yaradılajaq.
Göründüyü kimi, böyümə və birləşmə prosesi Azərbayjan iqtisadiyyatının bütün sahələrini tutur və yuxarıda söylənilən kimi bu, dünya bazarında gedən proseslərin və yerli bazarda tələbatın artmasının fonunda təbiidir.

COMPANIES OF AZERBAIJAN, UNITE!
Against the backdrop of the trend toward globalization and upsizing in the international economic arena, there has been much talk in Azerbaijan too, in recent years, about the effectiveness of the amalgamation of private companies for the development of the business sector. It has started in different sectors of the economy - banking, insurance, telecommunications and agriculture.
On the one hand, this trend might lead to a certain amount of monopolization and a desire to leave only a limited number of brands on the market. But, on the other hand, and from the point of view of the ordinary customer who finds it increasingly difficult to choose between the absolutely identical products of numerous local firms, upsizing will make mergers in the same sectors of the industry reduce competition in the market and improve the quality of goods.
At the same time, the Azerbaijani market is increasingly integrated into international markets. Perhaps it is not necessary to say that today, both players and customers in the Azerbaijani market are very different from those of 10 years ago. The requirements for the quality of the goods and services in the country are the same as in, say, European markets. This is the outcome of both integration and Azerbaijan's accession to the WTO. In a word, the market is maturing and ripening. Accordingly, small companies are struggling to survive in a highly competitive market which is dominated by the best companies. And to be the best, there needs to be further opportunity for development, which is certainly easier to achieve by combined efforts.
First Juice Corporation
The Azerbaijani Government approves of the desire of private companies which manufacture similar products to amalgamate and form alliances to consolidate their opportunities for export. Azerbaijani Economic Development Minister Heydar Babayev said that newly formed alliances are poised to pursue a common policy in the areas of quality control and pricing. "We still receive some complaints about the poor quality of exported goods and these initiatives might see this problem resolved and help increase productivity in the agricultural sector," the minister said.
In the agricultural sector, on the initiative of the Azerbaijani Fund for the Promotion of Export and Investments (AZPROMO), a proposal was made for the first time to combine the efforts of juice and vegetable producers. The idea won the general support of all producers, but they decided to familiarize themselves with the charter of the fruit corporation and the results of studies of the fruit processing sector, which were conducted by an international researchers' group at AZPROMO's request.
In the meantime, a memorandum of understanding was signed recently in Baku on the creation of the Azeri Fruit Co. Joint Stock Company. Participants in the project include the Azerbaijani Investment Company (AIC), AZPROMO, Qarnet Joint Stock Company (a member of the Milk-PRO Group) and the Saf Joint Stock Company. It will be the first consortium of its kind in the CIS.
Despite the fact that at the initial stage only two companies, which will be the main shareholders of the corporation, signed the memorandum, the list of participant companies will be longer by the time of its establishment and afterwards. The AIC's share in the corporation will be no more than 25%, because this investment company is always a minority shareholder.
Incidentally, companies do not have to amalgamate fully into the corporation and may instead transfer some of their facilities to it. Their share in the corporation will be allocated accordingly, but this process will have little effect on their independent activities. An auditing company will appraise the company's contribution at the time of joining.
As the head of AZPROMO's Export Promotion Department, Emil Aliyev said, a legal and auditing company will be chosen within a month to appraise the assets of companies joining the corporation and deal with the organizational issues of establishing the corporation. The first meeting of the working group formed to establish the corporation has already taken place, and the companies were given time to decide what assets they will turn over to the Azeri Fruit Co.
"The corporation will play the role of representative of local juice producers in foreign markets, create a single brand for export goods and help bring production facilities into line with international standards. Concentrating attention on a single brand will improve the quality of production and stabilize the export of juices to foreign markets," said Mr. Aliyev.
At present, the main problems of local juice producers are those of management, marketing and quality control, but there are no production line problems, as the republic has exemplary concentrate producers. Azerbaijani juice producers started buying production lines as early as 7-8 years ago and many production facilities in the country are more advanced and better-equipped than at similar companies in Turkey and Germany, which bought their production equipment 20 years ago. At present, there are 12 large and medium-sized producers of fruit processing products and some 40 small workshops. Because of the high profit margins in juice manufacturing, practically all canned foods and dairy and meat producers in the country also run juice production lines.
To deal with problems in this market, an alliance of juice exporters was created by nine leading companies in this sector (Milk-PRO, Gilan, SAF, Granet Haji, Gamalhan and others). The alliance will be involved in the introduction of modern technology, marketing and positioning Azerbaijani-produced juices in foreign markets. The German Technical Cooperation Agency (GTZ) supports the coordination council of the alliance and helps the companies to improve their material assets.
Oil and nuts
AZPROMO has initiated the creation in the country of two more alliances - exporters of oil services and exporters of hazelnuts - although founding the alliance of oil service exporters has been postponed for now. AZPROMO President Emil Macidov said that these plans mainly target Kazakhstan, where demand was great and therefore, in the initial stage, Azerbaijani oil services were to be exported to that country.
"We will have five or six companies which are already present in the Kazakhstani market or have good prospects there, and will form the alliance of oil services exporters with their help," said Mr. Macidov. Some of the oil projects of foreign oil companies are about to end in Azerbaijan and the highly qualified workforce which used to be employed in those projects will be exported to Kazakhstan. Azerbaijan also has a number of local companies which are subcontractors of British Petroleum. They have expertise and international certificates authorizing them to provide oil services. "Our goal is to open the Kazakhstani market for them and, eventually, other oil-producing markets too. We think that this is a very promising and interesting project," said the AZPROMO director.
In the meantime, AZPROMO expects significant changes by the end of 2008 in the hazelnut processing business and is about to suggest that producers merge into a corporation to increase the export potential of the sector.
The point is that Azerbaijan is the fifth largest exporter of hazelnuts in the world. The leader in this field is Turkey. The Azerbaijani product is competitive in terms of size and quality, but is in greater demand than Turkish hazelnuts because of their better shape and taste. "At present, the problem of the presence of aflatoxin in the produce of a number of hazelnut plants has already been resolved, but it resulted in a ban on Azerbaijani produce to Europe," said Mr. Aliyev.
At the same time, he thinks that the ban was no accident and followed an increase in the export of Azerbaijani hazelnuts, which was not in the interests of foreign producers. And although aflatoxin was found in the produce of only one manufacturer, the ban was imposed on all. In Aliyev's words, the problem has already been resolved and Azerbaijani producers have begun to supply their produce to foreign markets.
Together with producers, AZPROMO is currently considering the possibility of starting an alliance of hazelnut producers and the delays in this plan are caused by problems with its status. The alliance will be formed by five Azerbaijani producers of hazelnuts (BakFem, Gilan, ElFem, Zakatala-Findiq [a member of Azersun Holding] and Ali Said).
The alliance may be incorporated as a commercial organization, which is the standard legal status internationally for these types of association, a public organization, or a public union which will be run by a managing company. It is possible that the latter option will be preferred, with a foreign company being invited to be the managing company.
Financial sector supports
It has to be said that the process of consolidation was first tested in Azerbaijan in the banking sector. In early 2000, three state-owned banks, Sberbank (legal successor to the Azerbaijani branch of the Soviet Sberegatelnyy Bank [Savings Bank]), Prominvestbank [Industrial Investments Bank] and Agroindustrial Bank formed the Kapital Bank (which was previously known as the United Universal Banking Corporation). It is now among the top five banks of Azerbaijan and at the end of the first quarter of 2008 its assets amounted to 290 million manats.
Following this, a whole series of mergers and amalgamations ensued, and those financial institutions' share of the country's market is currently quite significant. Both international financial institutions and the National Bank of Azerbaijan (NBA) supported the upsizing deals. The NBA views the consolidation process as an important move to strengthen the position and improve the quality of service in the banking market.
With the new programme to increase the incorporation capital of insurance companies to be launched in 2009, under which insurance companies will have to increase their incorporation capital by 1 million manats annually, a process of upsizing will become inevitable in this sector too. The capitalization issue is the priority in the insurance market, all other factors are not so important when the insurer's capitalization is low. Without sufficient capital, the company cannot develop and win the trust of its customers, says Namiq Xalilov, head of the state insurance inspectorate department of the Finance Ministry.
In the opinion of the Finance Ministry official, the company's own capital is a buffer which protects the insurance company and, naturally, its clients too from bankruptcy. The availability of sufficient capital enables the company to invest and improve its services. Practice shows that companies which have problems with capitalization usually have problems with paying out insurance indemnity. With low capitalization, there is a high risk that sanctions may be imposed on the company, such as suspending or revoking the licence, which again is not in the insurer's interests.
In the meantime, the largest players in the country's insurance market have begun to voice their expansion plans. Isgandar Xalilov, president of ISR Holding and chairman of the Ateshgah Insurance supervisory board, said that the shareholders intend to develop and upsize the company by amalgamating with two small insurance companies. He refrained from naming those companies, however, noting that this information will be available in the near future.
IT sector resists, but...
As we know, mergers are a way of better meeting market demand. For example, in most cases IT companies do not want to merge. But market competition dictates the rules. In the opinion of representatives of the IT market, the number of companies in the sector has increased and the market needs some tidying-up. No other city in the world has the number of PC shops that Baku has. Computer sales are not sales of technology any more in Azerbaijan, they are sales of goods. In other words, the IT sector has become a trade sector. Experts think this wrong because the IT sector is different from ordinary trades. After all, what is sold here is not steel and what should be sold are integrated solutions. This means that the company should have expertise and, if it does not, selling computer hardware or services is impossible. That is why they predict that the majority of IT companies will simply disappear from the market rather than merging.
In the meantime, the Azerbaijani Government is considering the possibility of creating a single landline communications company by merging three existing companies, Aztelekom, Baku Telephone Communications and Teleradio. As Karam Hasanov, head of the State Committee for State Property Management and Privatization, said, Ernst & Young and local auditors, Omni, were invited to work on the issue of this deal and to study the situation. Tentatively, the Azertelekom Joint Stock Company will be created by merging the three companies.
As we can see, the process of upsizing and merging is gradually spreading into all sectors of the Azerbaijani economy which, as we said above, is only natural given international economic trends and growing demand in the local market.