Çərşənbə axşamı, 07:12
Son dövrlərdə Afrika dövlətləri ən nüfuzlu mətbuat orqanlarının diqqət mərkəzinə daha tez-tez düşür. Və bu, təəccüblü deyil. Sudan və Zimbabve ətrafında baş verən son hadisələr beynəlxalq münasibətlərə ciddi təsir göstərir. Özü də çoxları həmin hadisələrin ABŞ-la Moskva arasında Amerikanın Şərqi Avropa ölkələrində raketdən müdafiə sistemi (RMS) yerləşdirmək planı ilə bağlı yaranmış gərginlik və Gürcüstanın separatçı regionları olan Abxaziya və Cənubi Osetiya ətrafında yaşanan ziddiyyətlərlə üst-üstə düşdüyünə diqqət yetirmir.
Rusiya və Çinin vetosu
Rusiya və Çinin BMT Təhlükəsizlik Şurasında Zimbabvenin Robert Muqaba rejiminə qarşı sanksiyaların (maliyyə məhdudiyyətləri, silah təchizatına embarqo, ölkə rəhbərlərinin səfərlərinə qadağa) tətbiqini nəzərdə tutan qətnaməyə veto qoyması Qərb siyasətçilərini həm qəzəbləndirib, həm də pərt edib. Xüsusilə, Moskvanın bu mövqeyi əksər ölkələr üçün gözlənilməz olub. Çünki əksər KİV-in xəbər verdiyi kimi, Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev «Böyük səkkizlik» ölkələrinin sammitində Zimbabvenin dövlət başçısına qarşı cəza tədbirlərini dəstəkləyəcəyini vəd etmişdi.
Nəticədə, Moskvanın vetosunu anlaşılmazlıqla qarşılayan Qərb siyasətçiləri belə qənaətə gəliblər ki, Rusiyanın bu addımı Kremlin «Səkkizlik daxilindəki tərəfdaş kimi etibarlılığını şübhə altına salır».
Baş verənlər BMT TŞ-nin effektivliyini də bir daha şübhə altına aldı. «The Guardian» qəzeti yazır ki, Rusiya və Çinin vetosu «bu iki ölkənin beynəlxalq münasibətlərə necə pis təsir göstərmək iqtidarında olduğunu açıq şəkildə nümayiş etdirib». Bununla belə qəzet yazır ki, «Təhlükəsizlik Şurası özünün qeyri-effektivliyini göstərsə də, Böyük Britaniya (Avropa İttifaqının dəstəyi ilə) və ABŞ Muqabe rejiminə diplomatik, iqtisadi və mənəvi təzyiq göstərmək üçün kifayət qədər təsir imkanlarına malikdir».
Xatırladaq ki, Zimbabvedə artıq 28 ildir hakimiyyətdə olan Muqabe bu il iyunun 27-də keçirilən növbəti prezident seçkisində müxalifətin seçkini boykot etməsi nəticəsində yeganə namizəd olduğu üçün qələbə qazanıb. Həmin vaxtdan ölkədə ciddi siyasi böhran yaşanmaqdadır. Ölkənin iqtisadi durumu da faciəvidir - inflyasiyanın səviyyəsi 2,2 milyon faiz təşkil edir (bəzi müstəqil iqtisadçılar isə bu rəqəmin 7 milyon olduğunu bildirir). Qeyd edək ki, İkinci Dünya müharibəsindən sonra heç bir ölkənin iqtisadiyyatı belə acınacaqlı durumda olmayıb. Hazırda Zimbabvedə 100 milyard yerli dollarlıq pul banknotları dövriyyədədir. Nəticədə, «Los Angeles Times»ın yazdığı kimi, ölkədə pul çapı üçün kağız qıtlığı yaranıb. Avropa İttifaqı isə Zimbabve rejiminə qarşı sanksiyalara uyğun olaraq, Almaniyanın «Giesjke&Devrient» şirkətinə bu ölkə üçün pul əsginaslarının çapını qadağan edib.
Lakin Qərb ölkələrindən fərqli olaraq, Moskva və Pekin Muqabe rejimini sanksiyalar vasitəsiilə «ağıllandırmağın» mümkünlüyünə şübhə ilə yanaşırlar. Rusiyanın Böyük Britaniyadakı səfiri Yuri Fedotov bildirib ki, G8 sammitində qəbul edilmiş yekun sənəddə Təhlükəsizlik Şurası ilə bağlı heç bir fikir yer almayıb və bu, Rusiyanın israrı ilə mümkün olub. Onun sözlərinə görə, Moskva Zimbabvedəki vəziyyətə dair Cənubi Afrika Respublikasının hazırladığı və kifayət qədər sərt olan qətnaməni dəstəkləməyə hazır idi. Amma Böyük Britaniya və ABŞ bu sənədin müzakirəyə çıxarılmasına imkan verməyərək, özlərinin alternativ qətnamələrini təqdim etdilər. Bu sənəd isə artıq Zimbabveyə qarşı sanksiyaları nəzərdə tuturdu.: «G8 sammitində iştirak edən dövlətlərin hamısı özlərini elə göstərməyə çalışırlar ki, guya məqsədlərinə nail olublar. Britaniya hökuməti ölkələrin Zimbabve rejiminə qarşı yeni sanksiyaların tətbiqinə dair razılığa gəldiklərini iddia edir. Bu, tam doğru olmasa da, hər halda başadüşüləndir. Amma ümumiyyətlə heç bir razılaşma olmadığı halda, «Səkkizlik»dəki tərəfdaşı bu «razılaşmanı» pozmaqda ittiham etmək yolverilməzdir».
Diplomatın fikrincə, BMT TŞ «qlobal sülh və təhlükəsizliklə bağlı təxirəsalınmaz məsələlərin həlli mexanizmidir və ondan ayrı-ayrı dövlətlərin daxili problemlərini həll etmək üçün istifadə edilməsi BMT Nizamnaməsinə ziddir».
Rusiya hesab edir ki, Muqabe rejiminə qarşı sanksiyaların tətbiqi Zimbabvedə sabitliyin bərpa edilməsi üçün hökumətlə müxalifət arasında aparılan vacib danışıqlara zərər vura bilər. Moskva arqument kimi, Afrika Şurasının özünün iyul sammitində bütün ölkələrə müraciət edərək, danışıqlara mənfi təsir göstərməmək üçün istənilən fəaliyyətdən çəkinmək çağırışını da xatırladır.
Amma bütün bu əsaslı dəlillərin köməyi olmayıb və Qərb Rusiyanı «ikili standartlar»da ittiham edir. Qərb hesab edir ki, Moskva bir tərəfdən «dövlətlərin daxili işlərinə qarışmağı yolverilməz adlandırırsa», digər tərəfdən özü Gürcüstana qarşı eyni cür davranır.
Qərb üçün «mesaj»
Bu arada isə Sudan Rusiyaya müraciət edərək, Kremldən ölkə prezidenti Ömər əl-Bəşirin müdafiə olunmasını xahiş edib. Qeyd edək ki, Beynəlxalq Tribunal Darfur əyalətində baş verənlərə görə məhz əl-Bəşiri günahlandırır.
Beynəlxalq Məhkəmənin prokuroru Luis Moreno-Okampo ortaya Ömər Həsən Əhməd əl-Bəşirin üç millət - fur, masalit və zaqavaların yaşadığı Darfur əyalətində 35 mindən artıq insanın məhvinə görə birbaşa məsuliyyət daşıdığını sübut edən faktlar qoyub. Faktlara əsasən, daha 80 mindən 265 minədək insan evlərini tərk edərək, müharibədən qaçmaq məcburiyyətində qalıb və bu da onların tədricən məhvinə səbəb olub. Bütün bunları əsas gətirən Beynəlxalq Məhkəmə Sudan prezidentinin həbsini tələb edir.
Sudan hökuməti isə bütün ittihamları rədd edir. Bu ölkənin Rusiyadakı səfiri Şol Denq Alak Moskvada keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib ki, prokuror Luis Moreno-Okamponun tələbləri «çox təhlükəlidir»: «Çünki söhbət Roma xartiyasını imzalamamış və Beynəlxalq Məhkəmənin üzvü olmayan suveren dövlətin prezidentinin həbsindən gedir. Belə tələb beynəlxalq ədliyyəyə inamı yox edir, beynəlxalq hüquqa ziddir və onu göstərir ki, müxtəlif region və dövlətlərə qarşı ayrı-ayrı standartlar tətbiq olunur». Diplomat hesab edir ki, onun ölkəsi demokratiya yolundadır (2009-cu ildə orada prezident seçikisi də daxil olmaqla, ümumxalq səsverməsi keçiriləcək).
Yenə də Moskvada keçirdiyi mətbuat konfransında Ərəb Dövlətləri Liqasının Rusiyadakı missiyasının rəhbəri Cumaa İbrahim əl-Fərcani bildirib ki, əl-Bəşirə qarşı çıxan dövlətlərin özləri Somali, İraq və Sudanda bəşəriyyətə qarşı cinayətlər törətmələrinə baxmayaraq, heç zaman özlərinin mühakimə olunmalarına imkan verməzlər.
Bir gün sonra isə ərəb dövlətlərinin xarici işlər nazirləri xüsusi bəyanat qəbul ediblər. Sənəddə bildirilir ki, Darfurda baş vermiş cinayətlə əlaqədar məsələni Sudanın öz məhkəmə orqanları araşdırmalıdır. Onlar Sudanda yüksək peşəkarlığa malik müstəqil məhkəmə sisteminin olduğunu da qeyd ediblər.
Beynəlxalq Məhkəmənin fəaliyyəti Afrika Şurası və İslam Konfransı Təşkilatı tərəfindən də tənqid olunub.
Rusiyanın rəsmi mövqeyinə gəlincə, Moskva da Çin kimi, məsələyə kifayət qədər ehtiyatla yanaşır. Rusiyanın BMT-dəki daimi nümayəndəsi Vitali Çurkin bildirib ki, «Beynəlxalq Məhkəmənin prokurorunun fəaliyyəti Darfurda həyata keçirilən sülhməramlı proseslərə və Sudandakı ümumi vəziyyətə təsir göstərə bilər».
Bununla Rusiya dünya birliyinə öz «mesajını» da göndərir. Axı, Sudan Beynəlxalq Məhkəmənin yurisdiksiyasını tanımadığından, son sözü yenə də Təhlükəsizlik Şurası deməlidir…
Bütün bunlarla yanaşı, Darfurda 2003-cü ildə başlamış vətəndaş müharibəsi hələ də davam edir. Hökumət qüvvələri və onların tərəfdarları qiyamın baş verdiyi əyalətin müstəqilliyi uğrunda çalışan çoxsaylı qiyamçı qruplara qarşı vuruşur. BMT-nin hesablamalarına görə, bu müddət ərzində 300 minədək insan qarşıdurmanın qurbanına çevrilib, 2,7 milyon nəfər isə qaçqın düşüb. Ekspertlər hesab edir ki, müxtəlif irqə və dinə mənsub insanların yaşadığı Darfurdakı (burada əhalinin 70%-dən artığı müsləman ərəblər, 5%-i neqroid xristianlar və təxminən 23%-i bütpərəstlərdir) mübarizə, əslində, təbii və torpaq ehtiyatları uğrunda gedir.
Afrikanın təbii resursları isə təbii ki, dünyanın aparıcı iqtisadiyyatlarına malik dövlətlərini də maraqlandırır. Son onillik ərzində yalnız Çinlə Afrika arasında ticarət dövriyyəsi ildə 5 milyard dollardan 40 milyarda yüksəlib. Qara qitə ilə ticarət dövriyyəsindəki artımın həcminə görə heç bir dövlət Pekinlə müqayisə oluna bilməz.
Bununla yanaşı, ABŞ, Rusiya, həmçinin Avropa İttifaqı da Afrika dövlətləri ilə ticarətdə fəaldırlar və öz mövqelərini möhkəmləndirmək fikrindədirlər.
Sanksiyalar: olsun, olmasın?
Qeyd etmək lazımdır ki, Zimbabvedə baş verənlər digər məqamlarla yanaşı, sanksiyaların nə qədər effektiv olub-olmaması məsələsini də gündəmə gətirib. Axı bunun hazırda dünya ictimaiyyətinin ən ciddi problemlərindən olan İranın nüvə proqramına birbaşa dəxli var.
Əksər ekspertlər hesab edir ki, sanksiyalar məqsədə nail olmağa kömək etmir, yəni beynəlxalq ictimaiyyətin mövqeyi ilə razılaşmaq istəməyən bu və ya digər dövlətin rəhbərliyini fikrindən döndərmək üçün bu vasitə kifayət etmir.
İkinci Dünya müharibəsindən keçmiş onilliklər ərzində dəfələrlə Kubanın Fidel Kastro rejiminə, Liviya lideri, polkovnik Müəmmər Qəddafiyə, İraqın sabiq lideri Səddam Hüseynə və digərlərinə qarşı sanksiyalar tətbiq edilib. Lakin göründüyü kimi, bir müddət əvvəl Kastro hakimiyyətini asanlıqla qardaşına ötürdü, Myanmanın hərbi xuntası hələ də hakimiyyət başındadır, İran isə nüvə proqramından imtina etməyəcəyini dəfələrlə bəyan edib. Əfqanıstanda talibləri, İraqda isə Səddam rejimini devirmək üçünsə genişmiqyaslı hərbi müdaxilələrə əl atılıb.
Bununla yanaşı, belə bir fikir də mövcuddur ki, sanksiyalar bütün problemləri həll edə bilməyəcək siyasi alət olsa da, sonrakı yolun axtarılması üçün vasitədir. Xüsusilə nəzərə alsaq ki, əhalinin çox zərər çəkməsinə imkan verməmək üçün sanksiyalar ümumilikdə ölkələrə yox, ayrı-ayrı siyasətçilərə və ya milli iqtisadiyyatın müəyyən sahələrinə tətbiq edilir.
Məsələn, ekspertlərin fikrincə, Liviyaya qarşı 11 il qüvvədə olmuş sanksiyaları müsbət nümunə hesab etmək olar - cəza (siyasi və iqtisadi təcrid) hakimiyyəti güzəştlərə getməyə və beynəlxalq ictimaiyyətin bütün tələblərini yerinə yetirməyə məcbur etdi.
Slobodan Miloşeviç rejiminə qarşı tətbiq edilmiş iqtisadi sanksiyalar da lazımi effekti vermiş addımlar hesab olunur.
Neqativ nümunə kimi isə İraqın Səddam rejiminə tətbiq edilmiş sanksiyalar göstərilir. Buradakı diktatura rejimi sanksiyalardan məharətlə istifadə edərək, bunu özlərinin gəlir mənbəyinə, həmçinin kənardan siyasi dividendlərin qazanılması vasitəsinə çevirməyi bacarmışdı.
Zimbabvedə baş verənlərə qayıdaraq qeyd edək ki, iyulun 21-də prezident Robert Muqabe ilə müxalifət lideri Morqan Tsvanqirai arasında hakimiyyətin bölüşdürülməsinə dair danışıqlara başlanması haqqında razılıq əldə olunub.
Bütün bunlar istər-istəməz belə bir düşüncə yaradır: biz Qara qitə haqda orada daim qanlı toqquşmaların baş verməsi və insanların aclıqdan, epidemiyadan qırılmasından başqa nə bilirik? Və dünyanın aparıcı fövqəldövlətləri arasında münasibətlərin aydınlaşdırılmasının Afrikanın onsuz da daim fəlakət içərisində yaşayan əhalisi üçün daha çox bəla gətirməsinə imkan verməmək üçün nə etmək lazımdır? Hələ ki bu suallar cavabsız qalır…

LESSONS THAT HAVEN'T BEEN LEARNT
The African countries have frequently, of late, been in the spotlight of the most influential media. And not surprisingly: developments in Sudan and Zimbabwe have created major tension in international relations. No one finds it unusual, either, that this has coincided with tension between Moscow and Washington over the deployment in Eastern Europe of components of the US missile defence system and over the situation in Georgia's separatist regions, Abkhazia and South Ossetia.
Russia's and China's Veto
Western politicians were both angered and shocked by Russian and Chinese decisions to veto the UN Security Council's resolution which proposed sanctions (financial restrictions, embargo on weapons sales, ban on travel for the country's leadership) against the Robert Mugabe regime in Zimbabwe. Moscow's decision was particularly surprising, after the satisfaction expressed by the international media that Russian President Dmitriy Medvedev had promised, at the G8 summit, to support punitive measures against the Zimbabwe president.
As a result, Western politicians and analysts concur that Moscow's veto is "inexplicable" and makes them doubt "Russia's reliability as a G8 partner." The effectiveness of the Security Council has also been thrown into question once again. The Guardian notes that the Russian and Chinese vetoes clearly show "the malign influence both countries can play on the international stage." "The Security Council might have been exposed as toothless, but the UK, especially by acting through the EU, and the US still have real power to exert diplomatic, economic and moral pressure on the Mugabe regime," the paper declares.
On 27 June this year, Robert Mugabe, who has been in power for 28 years, won the presidential election solely because he was the only candidate left after the opposition boycott. From that day on, the country has been in acute political crisis. The economy there leaves much to be desired too: the inflation rate in Zimbabwe reached 2.2 million percent (although some independent economists mention 7 million percent). No economy in the world has seen such lamentable figures since the end of World War II. The country has a banknote worth $100 billion local dollars. As a result, the Los Angeles Times writes, the country has run out of paper to print money. The EU banned the German company Giescke & Devrient from printing currency for the country as part of the sanctions against the Mugabe regime.
However, Moscow and Beijing decided not to subscribe to the opinion of those who think that Mugabe can be brought to his senses via sanctions. Yuriy Fedotov, Russian ambassador to Britain, noted that the final document passed by the G8 made no mention of the Security Council at all, and this was done at Russia's demand. Moscow was ready to support the harsh tone of the resolution proposed to the Security Council by the Republic of South Africa, but Britain and the United States blocked it, intending to propose their own resolution on sanctions. "All the countries whose delegations come back from the G8 summit are trying to prove that they reached their goals. When the British Government says that the parties agreed on new, stricter sanctions against Zimbabwe, it is understandable, albeit a little unfair. It is much worse when they turn on their G8 partner when, in reality, there was no agreement," Yuriy Fedotov said. The diplomat also stressed that the UN Security Council is a mechanism for resolving emergency issues related to global peace and security" and that using it to "deal with the domestic problems of individual states directly contravenes the UN Charter."
The Russian side expressed its certainty that sanctions imposed on the Mugabe regime will thwart the very important talks in Zimbabwe between the government and opposition on the restoration of stability. The decision of the African Union, which at its July summit directly asked other countries to refrain from action because it would adversely affect the dialogue which the union is trying to start, was cited as yet another argument.
But even cogent arguments were of no help and the West condemned the "double standards" applied, in its opinion, by Russia in advocating "non-interference in the domestic affairs" of states on the one hand and, on the other, violating its own professed principles in Georgia.
Message for the West
In the mean time, Russia received a request from Sudan to protect President Omar al-Bashir, whom the International Criminal Court pronounced responsible the situation that has taken shape in the Darfour province. Luis Moreno-Ocampo, the ICC prosecutor, produced evidence showing that Omar Hassan Ahmad al-Bashir was personally associated with the extermination of 35,000 civilians belonging to three ethnic groups in the Darfour province, in the country's west - the Fur, Masalit and Zaghawa, who were killed on his instructions and with his assent. Some 80,000 to 265,000 people, who were forced to abandon their homes and flee from war, are doomed to a slow death. This is the first ever detention order issued by the ICC for an incumbent head of state.
The Sudanese authorities categorically deny the allegations. The country's ambassador to Russia, Chol Deng Alak, noted at a press conference in Moscow that ICC Prosecutor Luis Moreno-Ocampo's demand is "very dangerous, since it involves arresting the president of a sovereign state which did not sign the Rome Statute and is not a member of the ICC." "Such a request breaks confidence in international justice and violates international law because it shows that very different standards are applied to different regions and countries," said Chol Deng Alak. The diplomat said that his country was on its way towards democracy (universal elections, including those for president, are to be held there in 2009). At the same time, at another press conference in Moscow, the head of the League of Arab States mission to Russia, Giuma Ibrahim al-Ferjani, stressed that the countries behind the accusations against al-Bashir have never allowed anyone to judge their leaders, although they have perpetrated numerous crimes against humanity in Somalia, Iraq or Sudan. The next day, the heads of the Arab countries' foreign ministries issued a joint statement which reads that the Sudanese judiciary bodies should deal with crimes in Darfour themselves. The ministers stressed that Sudan has an independent and highly professional judiciary system. The ICC indictment was also condemned by the African Union and the Organization of the Islamic Conference. As for Russia's official reaction, it was quite reserved, similarly China's reaction. Russia's envoy to the United Nations, Vitaliy Churkin, said that the "ICC prosecutor's actions might affect the peacekeeping operation in Darfour and, generally, the situation in Sudan." Nonetheless, all that Russia needed to say to the West was included in this message. Because Sudan does not recognize the jurisdiction of the ICC, the Security Council must have its say...
In the meantime, the civil war in Darfour has been under way since February 2003. Government forces and their supporters are opposed by numerous rebel groups who fight for the independence of the province. Some 300,000 people have died and 2.7 million have become refugees. But experts note that the conflict in Darfour, a province which is populated by people of many races and religions (Muslim Arabs - more than 70%, black Christians - about 5%, pagans - almost 23%) is but a fight over natural resources and land.
The leading economies of the world are of course very interested in Africa's natural riches. The cargo turnover between China and Africa increased from $5 billion to $40 billion over the last decade. No country in the world compares to Beijing in terms of the rate of growth of its cargo turnover with the Black Continent. But the United States, Russia and the EU, whose shares in trade with the African nations are also large, do not lag far behind and intend to consolidate their positions.
Sanctions: To be or not to be?
It should be noted that the situation in Zimbabwe has again brought to the fore the issue of the effectiveness of international sanctions. After all, this is directly linked to the situation surrounding the Iranian nuclear programme, which is one of the most serious problems facing the international community at present. Increasing numbers of analysts point out that sanctions are not helpful at all in achieving the goal of influencing the authorities of the country in question, who are stubbornly unwilling to take account of international community opinion.
In the years following World War II, sanctions have been used many times against the Castro regime in Cuba, against Colonel Muammar al-Gaddafi's regime in Libya, against the former Iraqi dictator Saddam Hussein and others. But we can see that Fidel Castro recently transferred his power to his young brother, the military junta in Myanmar remains in power and Iran persists in stating that nothing will force it to abandon its nuclear programme. And toppling the Taleban regime in Afghanistan and Saddam Hussein's regime in Iraq took large-scale military intervention.
However, there is an opinion that sanctions are but a political instrument which cannot resolve all problems. They are part of the process of searching for a better course of action. Especially as the methods of punishment have become more localised of late, targeting not the entire country, but individual politicians or sectors of the national economy to minimize the suffering of ordinary people.
The sanctions against Libya, for example, which were in force for 11 years, are held up by international experts as a positive example: the punishment (political and economic isolation) proved effective and the authorities chose to comply with the demands of the international community. The economic sanctions against the Slobodan Milosevic regime are also considered to have achieved the intended effect.
The most memorable negative examples were the sanctions against Iraq which in the "skilful" hands of the dictatorial Saddam Hussein regime became a source of income and even foreign political dividends for the ruling class.
However, it emerged on 21 July that Zimbabwe President Robert Mugabe and opposition leader Morgan Tsvangirai had somehow reached agreement to resume talks on signing an agreement on a division of power.
All this makes one ponder over what we know about the Black Continent, beside the fact that bloody armed conflicts break out all the time there and people are dying from starvation and epidemics. What should we do to avoid making the long-suffering people of Africa suffer even more because of the settling of accounts between the leading global powers?