Rusiya ilə ABŞ arasında, hətta varşava paktının və SSRİ-nin süqutundan sonra qorunub-saxlanılmış strateji tarazlıq artıq açıq-aşkar pozulmaqdadır
2008-ci il iyulun 8-də ABŞ-ın dövlət katibi Kondoliza Raysın Praqaya qısamüddətli səfəri çərçivəsində iki ölkə arasında Çexiyada Amerikanın raketdən müdafiə sisteminin (RMS) yerləşdirilməsinə dair razılaşma imzalandı. Paralel olaraq, Polşada 10 ədəd qabaqlayıjı raket yerləşdirilməsi ilə bağlı da iş aparılır. Beləliklə, Avropada ABŞ-ın RMS-nin yerləşdirilməsi məsələsi artıq plandan reallığa çevrilir.
Bunun ardınca İran orta məsafəli ballisitik raketlərin sınağı ilə genişmiqyaslı hərbi təlimlər keçirməklə, faktiki olaraq, sanki Vaşinqtonun addımlarına bir qədər haqq qazandırdı. Həmin raketlər Avropaya çatmaq gücündə olmasa da, ABŞ və müttəfiqlərinin 2 min kilometr radiusda yerləşən bazaları üçün təhlükədir.
Gözlənildiyi kimi, Rusiyanın baş verənlərə reaksiyası neqativ oldu. Bu mövqeyi G8-in Yaponiyada keçirilən sammitində ortaya qoyan prezident Dmitri Medvedev Moskvanın baş verənlərdən isterikaya düşməyəcəyini və qarşı tərəfə hərbi-texniki cavab verəcəyini bəyan etdi. Müşahidəçilər və analitiklər isə artıq Rusiyanın ata biləcəyi cavab addımları haqda mülahizələr yürütməyə başlayıblar. Bunların arasında RLS-lərin fəaliyyətində problemlər yaratmaq məqsədi ilə elektromaqnit maneələrinin qurulması, Kalininqrad vilayətində Polşanı vura biləcək Rusiya raketlərinin yerləşdirilməsi kimi versiyalar var. ABŞ-ın bu istiqamətdəki addımlarının Rusiya üçün təhlükə yaradıb-yaratmadığı da müzakirə obyektidir.
Rusiya hərbçiləri və siyasətçilərinin fikrincə, ABŞ-ın İran və Şimali Koreyadan raket təhlükəsinin mövcudluğu ilə bağlı mülahizəsi süni şəkildə şişirdilir. Əslində, Vaşinqton Avropada qlobal RMS-nin üçüncü mövqe rayonunu yaratmaqla, Rusiya və Çinin strateji potensialını zəiflətmək məqsədi güdür. Rus hərbçiləri diqqəti xüsusilə bir məsələnin üzərinə çəkirlər: hazırda RMS proqramının inkişafı ilə yanaşı strateji hücum silahlarının, həmçinin yüksək dəqiqliyə malik silahların, informasiya-idarəetmə və kosmik sistemlərin yaradılması üzərində də iş aparılır.
Amerikalılar rus müfəttişlərinin yaradılacaq RMS obyektlərinə buraxıla biləcəyini, raketəleyhinə sistemlərin hazırlıq vəziyyətinə gətirilməyəcəyini və onlarda ani zərbəyə cavabın qarşısını ala biləcək hansısa qoruyucunun quraşdırılacağını bildirsə də, bunlar Moskvanı qane etmir. Rusiya düşünür ki, tərəflər arasında Varşava Paktının və SSRİ-nin süqutundan sonra qorunub saxlanılmış strateji balans artıq dağılmağa başlayıb. 2002-ci ilin iyununda RMS-ə dair müqaviləni tərk etmiş ABŞ öz ərazisinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün raket əleyhinə müdafiə sistemi yaratmaqla kifayətlənməyərək, qlobal RMS sisteminin qurulması kursu götürüb. Artıq qeyd edildiyi kimi, Vaşinqton özünün bu addımını KXDR və İran kimi dövlətlərdən gələn təhlükə, həmçinin raket və nüvə materiallarının terrorçuların əlinə düşməsi ilə bağlı fərziyyələrlə əsaslandırır.
Amma Qərb dövlətlərinin belə təhlükə qarşısında müdafiəsiz olduğunu söyləmək olmaz. ABŞ, Almaniya, Böyük Britaniya və İtaliya 1997-ci ildən müasir RMS-nin yaradılması sahəsində sıx əməkdaşlıq edir. Nüfuzlu xarici hərbi nəşrlərin məlumatına görə, ABŞ-ın raketdən müdafiə sisteminə hazırda bir neçə obyekt daxildir: Aleuts adalarında, Kaliforniyada, Böyük Britaniyada və Qrenlandiyada yerləşdirilmiş dörd xəbərdarlıq radarı, Alyaska ərazisindəki dəniz baza radarı, Yaponiyada yerləşən ön baza radarı.
Bundan başqa, hədəflərin tutulmasını Fort-Qrili (Alyaska) və Vandenberq (Kaliforniya) bazasında yerləşdirilmiş 16 tipli GBI raket, həmçinin AEGIS sinfinə daxil olan təyyarədaşıyan gəmidə quraşdırılmış 18 SM-3 raketi də həyata keçirə bilər. 2013-cü ilədək daha bir əvvəlcədən xəbərdarlıq edəcək radarın quraşdırılması (Çexiyada),  GBI  qabaqlayıjı raketlərin sayının isə 54-dək artırılması nəzərdə tutulub. Bundan başqa, trayektoriyanın son xəttində ballistik raketləri məhv edəcək 4 ədəd THAAD zenit-raket kompleksinin quraşdırılması, həmçinin dənizdə quraşdırılmış SM-3 raketlərinin sayının artırılması nəzərdə tutulub.
Bununla yanaşı, həm Rusiya, həm də xarici ölkələrin hərbi ekspertləri bildirir ki, hələlik ABŞ-ın RMS-i Rusiyanın strateji gücünü neytrallaşdırmaq iqtidarında deyil. Amma onlar vurğulayırlar ki, nüvə silahının ixtisarı, həmçinin raketlərin dəqiqliyinin artırılması və onların gücünün azaldılması strateji nüvə silahından istifadə ehtimalını artırır. 2002-ci ildə imzalanmış SNP müqaviləsinə əsasən, 2012-ci ilədək Rusiya və ABŞ-ın strateji nüvə potensialının hər bir ölkə üçün 1700-2200 ədəd azaldılması və 400-500 daşıyıcının (raket və ya ağır bombardmançı) saxlanılması nəzərdə tutulub. Belə ixtisarlar fonunda, tərəflərdən hansısa ilk zərbə endirərsə, qarşı tərəfin raketlərinin əksəriyyəti məhv edilir ki, bu da cavab zərbəsinin gücünü olduqca zəiflədir.  Qlobal RMS sistemi bu nisbəti xeyli azaldır. Bu isə o deməkdir ki, qlobal RMS üç eşolonda - yerüstü, dəniz və kosmik-hava eşelonlarının tərkibində tam şəkildə qurulduqdan sonra, ötən əsrin ortalarından sonra ilk dəfə olaraq ABŞ cavab addımlarından çəkinməyərək, Rusiya ərazisinə dağıdıcı nüvə zərbəsi endirmək imkanı əldə edəcək. İlk zərbədən sonra "sağ" qalmış az sayda raketi isə RMS neytrallaşdırmağı bacaracaq.
Rusiyaya gəlincə, o, Moskvanın RMS sistemini (bu sistem ölkənin Avropa hissəsinə tam nəzarət etmək imkanı verir) daim hazırlıq vəziyyətində saxlayır. Bu sistem A-135 raket komplekslərindən qurulub. 2007-ci ildən etibarən ZRK S-300 raketlərindən əlavə, yeni SRZ S-400 raketlərinin də yerləşdirilməsinə başlanılıb.  Bundan başqa, Rusiya rəqibin RMS-ni yara biləcək öz ballistik raketlərinin təkmilləşdirilməsi üzərində də iş aparır. Yeni yaradılan raketlər manevr edə bilən başlıqlarla təchiz olunur, onların aldadıcı hədəfləri, maneələri müəyyən etmək imkanı da artırılır.
Lakin Rusiya rəhbərliyi ölkənin iqtisadiyyatının inkişaf etdiyi və sabit maliyyə durumunun olduğu indiki şəraitdə belə, silahlanma yarışının yeni dalğasının başlanmasını arzulamır. Ölkənin ikinci prezidenti Vladimir Putin  bunu dəfələrlə bəyan edib. Kremlin hazırkı sahibi Dmitri Medvedev də ABŞ-ı qarşılıqlı təhlükəsizliyi təmin edən strateji balansı poza biləcək addımlardan çəkinməyə çağırır. Bu günlərdə diplomatik korpuslarla keçirdiyi iclasda Medvedev beynəlxalq siyasi problemlər haqda danışarkən bildirib ki, dünyada sülhün qorunmasına görə, Rusiya və ABŞ məsuliyyət daşıyır. "Tərəflərdən biri özünün strateji konstruksiyasında ayrı-ayrı elementləri pozarsa, bu, mümkün olmayacaq", - deyə o, qeyd edib: "Biz qəti şəkildə bildiririk: ABŞ-ın RMS-nin Şərqi Avropada yerləşdirilməsi yalnız situasiyanın pisləşməsinə xidmət edəcək. Biz buna adekvat reaksiya göstərməli olacağıq".
Hələlik isə, Çexiyanın öz ərazisində ABŞ-ın RMS-nin yerləşdirməsinə razılıq verdiyinə görə, Praqa Rusiya tərəfindən bu ölkəyə "Dostluq" borusu ilə nəql olunan neftin həcminin ikiqat azaldılması ilə cəzalandırılıb. Əlbəttə ki, Çexiyanın strateji neft ehtiyatları, həmçinin Almaniyadan gələn alternativ boru xətti var. Lakin bu, Çexiya ilə müqayisədə Rusiya neftindən daha çox asılı olan Polşaya əsaslı siqnaldır ki, Varşava Vaşinqtonla eyni razılığa gəlməyə tələsməsin. Axı, qışın ortalarında Moskvanın Polşaya qaz nəqlini dayandırması ölkədə ciddi problemlər yarada bilər.
Bununla yanaşı, bir məqam da aydındır ki, neft və qaz nəqlində Rusiyanın həyata keçirdiyi istənilən siyasi manipulyasiya Moskvaya etibarlı enerji təchizatçısı kimi inamı azaldır. Bu səbəbdən də Rusiya rəhbərliyinin bu sahədə tərəfdaşların narazılığına vaxtında reaksiya verməsi təəccüblü deyil. Hökumətin Rəyasət Heyətinin toplantısında baş nazir Vladimir Putin bir neçə gün əvvəl Çexiyaya dayandırılmış neftin nəqlinin bərpasına qərar verib. Bununla yanaşı, baş nazirin müavini İqor Seçin bildirib ki, Çexiya tərəfinin narazılığı doğru ünvana yönəlməyib: "Neft nəqli Rusiya şirkətləri ilə Çexiya istehlakçıları arasında əldə edilmiş razılaşmalar əsasında, offşor zonalarda qeydiyyatdan keçmiş vasitəçilər tərəfindən həyata keçirilir. Rusiya şirkətlərinin böyük əksəriyyəti Çexiya istehlakçıları ilə birbaşa uzunmüddətli müqavilələrə malik deyil".
Seçin Ukraynanın 2008-ci ildə Odessa-Brodı kəmərindən avers rejimində istifadəyə dair planından da narahatlığını ifadə edib. Onun sözlərinə görə, Çexiyaya neft nəqlində yaranmış fasilələrin əsas səbəblərindən biri məhz Ukrayna tərəfinin fəaliyyətidir.
Amma "Tatneft" şirkətinin Çexiyaya "qara qızıl" nəqlində yaranmış problemlərə görə günahı öz üzərinə götürməsinin fonunda yuxarıda qeyd olunanlar o qədər də əsaslı təsir bağışlamır. Qeyd edək ki, sözügedən şirkət Çexiya üçün nəzərdə tutulmuş nefti daha sərfəli qiymətlər təklif edən Türkiyəyə verib. Bununla yanaşı, qurum ən qısa müddətdə səhvini düzəldəcəyini vəd etsə də, necə deyərlər, artıq iş işdən keçib…
Polşaya gəlincə, bu ölkənin rəhbərliyinin özü ərazisində RMS yerləşdirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış edib. Lakin sonradan Varşava bunun əvəzində öz hərbi infrastrukturunun müasirləşdirilməsi üçün ABŞ-dan təxminən 20 milyard dollar tələb edib. Vaşinqton bunu "həddindən artıq böyük tələb" kimi qiymətləndirərək, alternativ axtarışına başlayıb. Bu məqamda Polşanın qonşuluğunda yerləşən Litva özünü alternativ kimi təklif edib.
Bəlkə də, bütün bunlar Polşanı güzəştə getməyə vadar etmək üçün həyata keçirilən diplomatik şantajdır. Xatırladaq ki, Qəbələ RLS-in istifadəsi ilə bağlı ABŞ-la Rusiyanın arasında fikir ayrılığı yaranan zaman mətbuatda alternativ radarın Türkiyədə quraşdırıla biləcəyinə dair xəbərlər yer almağa başlamışdı. ABŞ-ın RMS Agentliyinin rəhbəri Henri Oberinq isə ölkəsinin Cənubi Qafqazda da RMS yerləşdirməkdə maraqlı olduğunu dilindən qaçırmışdı.
Bir sözlə, ABŞ-ın respublikaçılar administrasiyası Avropada RMS üçün üçüncü mövqe rayonunun yaradılması niyyətindən geri çəkilmək fikrində olmadığını nümayiş etdirir. Lakin məsələni bitmiş saymaq hələ ki tezdir. Birləşmiş Ştatların yeni prezidentinin kim olacağından çox şey asılıdır. Bu postu Con Makkeyn tutarsa, hazırkı hərbi-strateji kursun nəinki davam etdiriləcəyini, hətta qarşıdurmanın daha kəskin xarakter alacağını gözləmək olar. Məlum olduğu kimi, Makkeyn Corc Buşdan da sərt mövqeyi ilə tanınır və o hətta Rusiyanın G8-dən kənarlaşdırılmalı olduğunu bildirir.
Bəzi rusiyalı və əcnəbi analitiklərin fikrincə, Ağ evə demokratların nümayəndəsinin rəhbərlik edəcəyi təqdirdə, Avropada RMS yerləşdirmək planı Moskvanın istəyinə uyğun olaraq, xeyli ixtisar edilə bilər. Amerikalılar Çexiyada yerləşdiriləcək radarın Qəbələ RLS-lə yanaşı, birgə istifadəsinə razılıq verə bilər. Polşadakı sistemin quraşdırılmasının isə, məsələn, İranın müvafiq məsafəni vura biləcək raketləri sınaqdan keçirməsinədək təxirə salınması mümkündür.
Məlum olduğu kimi, demokratlar artıq Konqresdə dəfələrlə Çexiya və Polşada RMS-nin quraşdırılmasının məqsədəuyğunluğunu şübhə altına qoyublar. Demokratların nəzarətində olan Konqres bu məqsədlə ayrılması nəzərdə tutulan maliyyənin həcmini də kəskin şəkildə azaldıb.
Demokratlar Partiyasının bir çox nüfuzlu nümayəndələri hesab edir ki, İranın raket proqramına qarşı addım atarkən, Avropada RMS yerləşdirməklə Moskvanı qıcıqlandırmaq yox, Rusiya ilə daha sıx münasibətlər qurmaq lazımdır. Konqresin komitə rəhbəri Levin bu məsələ ilə əlaqədar deyib: "İranın nüvə silahı əldə etməsində Rusiyanın heç bir marağı yoxdur".
Üstəlik nəzərə alınmalıdır ki, Rusiya yüksək rütbəli hərbçilərinin dililə dəfələrlə xəbərdarlıq edib ki, öz raketlərini Avropaya istiqamətləndirə bilər. Britaniyanın "Sunday Times" qəzeti Rusiyanın hərbi dairələrindəki adının çəkilməsini istəməyən mənbəsinə istinadən xəbər verir ki, Moskva nüvə başlıqlı raketlərini Kalininqrad və Belarusda yerləşdirə bilər.
"İzvestiya" qəzeti isə 21 iyul tarixli nömrəsində Rusiyanın adı gizli saxlanılan yüksək ranqlı nümayəndəsinə istinadən yazır ki, "onların Çexiya və Polşada RMS yerləşdirməklə məşğul olduqları vaxtda bizim uzaq strateji aviasiya təyyarələrimiz artıq Kubaya enəcək".
Bunun ardınca KİV-də belə məlumatlar yayılıb ki, ABŞ-ın RMS planlarına cavab olaraq, Moskva Kubada bir müddət əvvəl qapadılmış Lauderes elektron müşahidə bazasının fəaliyyətini bərpa edə bilər. Düzdür, bir çox hərbçilər və analitiklər bu cavab addımının hərbi nöqteyi-nəzərdən səmərəsinə şübhə ilə yanaşır və onun Rusiya ilə Avropanın gələcək münasibətlərinə siyasi zərər vuracağını düşünür.
Aydındır ki, qeyd olunan bütün "cavab addımları"nın ABŞ-ın RMS-nin bilavasitə quraşdırılmasınadək atılması yalnız əks effekt verə bilər. Bu səbəbdən də, onları ancaq siqnal kimi qəbul etmək olar: uzun illər dezinteqrasiya və zəifləmə dövrü yaşadıqdan sonra, yenidən qüvvələrini bərpa etmiş Moskva özünün Avropa və qlobal təhlükəsizlik sistemindəki roluna dair baxışlarını çox sərt şəkildə müdafiə etməyə hazırdır. Və Kremlin bu qətiyyətini nəzərə almamaq çox çətin olacaq.
ABŞ-ın Avropada RMS yerləşdirməsinin birbaşa Azərbaycana da aidiyyəti var. Məsələ yalnız onda deyil ki, təhlükənin gözlənildiyi ölkələr və terrorçular tərəfindən Avropaya atıla biləcək raketlər Azərbaycanın hava məkanından keçəcək. Vaşinqtonla Moskva arasında kompromis variant kimi müzakirə edilən variantlar sırasında Qəbələ RLS-dən istifadə də var. Doğrudur, Rusiyanın Qəbələ RLS-lə bağlı öz istəyinə uyğun təklifi qəbul edilməyib və Vaşinqton Çexiya və Polşa ilə əlaqədar planlarından imtina etməyib. Lakin hər halda, dialoq davam edir. Bizim üçün nə ABŞ-ı, nə də Rusiyanı qıcıqlandırmadan Azərbaycanın özünün təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə nail olmaq, həmçinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində dəstək almaq vacibdir.
Amma bununla yanaşı, bu istiqamətdə həddindən artıq aktivlik nümayiş etdirmək və məsələ ilə bağlı özümüzün tam fərqli mövqeyimizi ortaya qoymaq da artıq olardı. Odur ki, Azərbaycanın tutduğu gözləmə mövqeyini tam doğru saymaq olar.

The strategic balance between Russia and the USA is clearly starting to erode
On 8 July 2008, during a brief visit of the US Secretary of State Condoleezza Rice to the Czech Republic, an agreement was signed on deployment in that country of a US radar system. At the same time, the United States and Poland are working on an agreement on the deployment of 10 interceptor missiles. In short, the issue of deployment in Europe of the third launch base area of the US missile defence system is no longer a purely abstract one and has entered the phase of implementation in practice. A little later - and as if to justify Washington's plans - Iran held large-scale military exercises with launches of medium-range missiles. Although they cannot reach Europe, they are a considerable threat to US bases and its allies within a range of 2,000 kilometres from Iran.
As expected, Moscow's reaction was unequivocally negative. It was voiced by President Medvedev during the G8 summit in Japan, where he said that Russia was not going to become hysterical but would come up with a military-technical retaliation. Observers and analysts alike are speculating what measures Moscow might take. There is talk about building radar jammers and deploying Russian missiles in Kaliningrad Oblast, which would be able to reach Poland. There are heated debates as to whether the US moves pose a real threat to Russia.
In the opinion of the Russian military and politicians, American assessments of the missile threat from the DPRK or Iran are clearly overestimated. They view the plans to set up a third European launch base area for the global missile defence system as an attempt to devalue the strategic potential of Russia and China. The Russian military insistently draw attention to the fact that, together with the development of the missile defence system plans, the United States continues to work on strategic nuclear weapons, high-precision weapons, information management systems and space-based systems.
US proposals to grant access to Russian inspectors to the missile defence facilities which are to be deployed and not to load the antimissile missiles into silos (and store them at a base in Poland instead) or install some "safety fuses" which will make it impossible to launch the missiles at a moment's notice, were described by Moscow as inadequate, although Russia did not turn them down right away. The Russian leadership is clearly worried that the strategic balance which survived even the dissolution of the Warsaw Pact and the Soviet Union has begun to wobble visibly. Having withdrawn in June 2002 from the ABM Treaty, the United States decided not to settle for developing missile defences to protect their own territory and chose a course towards the building of a global missile defence system. As already noted above, Washington cites threats from the DPRK and Iran and the hypothetical possibility of seizure of missiles and nuclear materials by terrorists to vindicate these measures.
It has to be said that Western countries are not defenceless against this kind of threat. The United States, Germany, Britain and Italy have been working closely together on development of a modern missile defence system from 1997. Authoritative foreign military periodicals say that the US missile defence system today has the following components: four early warning radar systems in the Aleutian Islands, California, Britain and Greenland, warning radar in Alaska and forward radar in Japan. Targets can be intercepted by 16 GBI missiles at Fort-Greely (Alaska) and Vandenberg (California) bases and 18 SM-3 missiles on cruisers and destroyers of the AEGIS class. By 2013, yet another early warning radar system is to be put into operation (in the Czech Republic) and the number of GBI interceptors will be increased to 54. In addition, there are plans to deploy four THAAD missile systems aimed, against ballistic missiles in the terminal phase of their trajectory, and a large number of ship-based SM-3 missiles.
Nonetheless, military experts both in Russia and abroad say that, for now, the US missile defence system cannot neutralize Russian strategic missile forces. They point out, however, that the continuing reductions in the numbers of nuclear weapons, with the simultaneous growth of the accuracy and "purity" of the warheads they carry and decrease in their power, have brought strategic nuclear weapons to the usability threshold. According to the Strategic Offensive Reductions Treaty, which was signed in 2002, Russia and the United States are to reduce their strategic nuclear potential to 1,700-2,200 warheads on each side and keep in service 400-500 delivery vehicles (missiles and heavy bombers) by 2012.
With these cuts, if one side strikes first, the number of the other's surviving missiles will be barely adequate to inflict harm on the aggressor. And the global missile defence system helps to dramatically depress this threshold. When the system is fully deployed in the three echelons of ground-, sea- and aerospace-based weapons, the United States will have the possibility - for the first time since the middle of the last century - to deliver a nuclear strike against Russia without fearing retaliation. The several dozen missiles which will survive the first disarming strike will be intercepted by the missile defence system.
Russia maintains its own system for the air defence of Moscow at permanent readiness (it covers almost half of the European part of the country's territory) using the A-135 missile system. In 2007, Russia began to deploy the latest S-400 air defence systems in addition to the famous S-300 systems. The ability of Russian ballistic missiles to break through layered missile defences is also improving all the time. The newly manufactured missiles are equipped with manoeuvrable re-entry vehicles, improved anti-missile-defence systems, including fake targets, jammers, and so on.
However, the Russian leadership has no desire to become embroiled in yet another round of the arms race, even though the economy is on the rise and the country's financial situation is stable. The second Russian President, Vladimir Putin, has stressed this more than once. His successor Dmitriy Medvedev also urged the United States not to take steps that might undermine the strategic balance which has taken shape and which guarantees mutual security. Speaking at a recent meeting with the diplomatic corps, President Medvedev shared his views on international political problems and noted that Russia and the United States are responsible for the lasting stability in the world. "This common heritage of ours might disappear if one of the sides started dismantling individual components of the entire strategic balance," he stressed. "We say with firmness that the deployment of components of the US missile defence system in Eastern Europe will only aggravate the situation. We will be forced to react to this in an appropriate manner," Medvedev said.
For now, however, to "punish" the Czech Republic for its assent to the deployment of US radar, the amount of oil supplied to the country via the Druzhba oil pipeline was halved without any explanation. Naturally, the Czechs have their strategic oil reserves and there is an alternative pipeline which runs through Germany. But it was a clear signal to Poland, which is even more dependent than the Czech Republic on Russian oil and gas, that Warsaw should not rush to allow Washington to deploy its interceptor missiles there. After all, cutting, say, the gas supply in mid-winter might create grave difficulties.
It is obvious that any political manipulation of oil and gas supply undermines trust in Russia as a reliable energy supplier. It is not surprising, therefore, that the Russian leadership reacted to its partners' displeasure with these events in a timely manner. At a meeting of the presidium of the Russian Government, Prime Minister Vladimir Putin instructed officials to restore to the Czech Republic the oil supply which had been cut a few days before. At the same time, Deputy Prime Minister Igor Sechin explained that the Czech side's complaints were misplaced. "Oil is supplied under agreements made between the Russian companies and Czech customers via mediators registered in offshore zones. The vast majority of Russian companies have no long-term agreements with Czech customers." Sechin also voiced his concern about Ukraine's plans to use the Odessa-Brody oil pipeline in reverse mode in 2008. In his words, precisely these plans on the Ukrainian side were one of the reasons for the irregularities in oil supply to the Czech Republic. All of this does not sound very convincing against the admission by representatives of Tatneft of their fault in causing the inadequate supplies, because the company had sold a significant amount of the oil intended for the Czech Republic to Turkey, where a more advantageous price was offered. Tatneft promised to resume full supply in a very short time but, as in the famous joke, the "an [unpleasant] odour remains."
As for Poland, it was its leadership which came up with the initiative to deploy the missile defence system in the country. But then Warsaw demanded almost $20 billion in assistance to modernise the military infrastructure from the United States. Washington thought the Poles' demands excessive and began to look for an alternative. Neighbouring Lithuania gave them to understand that it was willing to allow deployment on its territory. Perhaps this was just a form of diplomatic blackmail to make the Poles bridle up their financial appetites. When Russia and the United States had a difference of opinion about use of the Qabala station, information leaked to the media that alternative radar could be deployed in Turkey. The Pentagon's Missile Defence Agency chief Henry Obering also mentioned that the United States would be interested in the deployment of air defence radar in the South Caucasus too.
In short, the Republican administration demonstrates its resolve to deploy the third launch base area in Europe. But it is too early to think this matter settled. A great many things depend on who will be the next tenant of the White House. If John McCain wins, we should expect not merely a continuation of the present strategic military course, but even greater confrontation. As we know, McCain's position is even more hard-line than George Bush's, and he calls for Russia's exclusion from the G9.
In the opinion of some Russian and US analysts, should the Democratic administration come to power, it is very likely that the deployment plans for the missile defence system in Europe will be adjusted to allow for greater consideration of Moscow's wishes. The Americans then might agree to use the Czech radar together with the radar in Qabala and refrain from deploying interceptors in Poland until Iran tests its missiles of appropriate range. The Democrats, including those in Congress, have many times raised the issue of the expediency of deploying the radar and interceptor missiles in the Czech Republic and Poland. The Democratic majority in Congress mercilessly curtailed all requests for allocations for this purpose.
Many influential representatives of the Democratic Party argue that in order to effectively combat Iran's nuclear programme, it would make sense not to irritate Moscow with plans to deploy missile defence systems in Europe, thus causing grave concern in Russia, and start cooperating with Moscow more closely instead. As Congressional Committee Head Levin said, "Russians have no interest in Iran's having nuclear weapons." Especially as Russia openly issues threats, using its high-ranking military officers as mouthpieces, that it will aim its nuclear missiles at Europe. The British Sunday Times wrote, citing an unidentified source among the military top brass, that Moscow intends to deploy nuclear missiles in Kaliningrad and Belarus.
The 21 July issue of the Izvestia newspaper cited the words of an unidentified high-level Russian source that "while they are deploying their missile defence systems in Poland and the Czech Republic, our long-range strategic aviation aircraft are already landing in Cuba." Then there was a report in the media that the recently closed Lauderes surveillance base, also in Cuba, might resume operations. Other military officers and analysts question the expediency of this type of reaction from a military point of view and deem it politically unfavourable for Russia's long-term relations with Europe.
Obviously, to implement all the abovementioned so-called "retaliatory measures" before the United States starts to mount the radar and deploy the interceptor missiles can only yield an effect opposite to that intended. Thus, they should be viewed more like a signal that Moscow, which has now regained its strength after a lengthy period of disorganization and disintegration, intends to staunchly defend its views and its role in the system of international and European security, and it would be problematic to ignore this fact.
The US plans to spread its strategic defence systems into Europe will directly affect Azerbaijan. And this is not simply a matter of the trajectories of hypothetical missile attacks on Europe by the countries and terrorist organizations in question running through our airspace. The Qabala radar is among the compromise options for the architecture of the global missile system which are being discussed by Washington and Moscow. Although the proposal did not get through in the form in which it was worded by the Russian leadership, and although Washington has not abandoned its plans for the Czech Republic and Poland, the dialogue continues. It is important for us to work on the consolidation of Azerbaijan's own security without causing displeasure to either the United States or Russia, including on issues of the defence of our country from possible missile attack and enlisting support for the process of regulation of the Karabakh conflict. But excessive activity or independence on these issues would be risky and caution and a wait and see approach are justified. And this is what we see, too.