Rusiya ilə ABŞ arasında, hətta varşava paktının və SSRİ-nin süqutundan sonra qorunub-saxlanılmış strateji tarazlıq artıq açıq-aşkar pozulmaqdadır
2008-ci il iyulun 8-də ABŞ-ın dövlət katibi Kondoliza Raysın Praqaya qısamüddətli səfəri çərçivəsində iki ölkə arasında Çexiyada Amerikanın raketdən müdafiə sisteminin (RMS) yerləşdirilməsinə dair razılaşma imzalandı. Paralel olaraq, Polşada 10 ədəd qabaqlayıjı raket yerləşdirilməsi ilə bağlı da iş aparılır. Beləliklə, Avropada ABŞ-ın RMS-nin yerləşdirilməsi məsələsi artıq plandan reallığa çevrilir.
Bunun ardınca İran orta məsafəli ballisitik raketlərin sınağı ilə genişmiqyaslı hərbi təlimlər keçirməklə, faktiki olaraq, sanki Vaşinqtonun addımlarına bir qədər haqq qazandırdı. Həmin raketlər Avropaya çatmaq gücündə olmasa da, ABŞ və müttəfiqlərinin 2 min kilometr radiusda yerləşən bazaları üçün təhlükədir.
Gözlənildiyi kimi, Rusiyanın baş verənlərə reaksiyası neqativ oldu. Bu mövqeyi G8-in Yaponiyada keçirilən sammitində ortaya qoyan prezident Dmitri Medvedev Moskvanın baş verənlərdən isterikaya düşməyəcəyini və qarşı tərəfə hərbi-texniki cavab verəcəyini bəyan etdi. Müşahidəçilər və analitiklər isə artıq Rusiyanın ata biləcəyi cavab addımları haqda mülahizələr yürütməyə başlayıblar. Bunların arasında RLS-lərin fəaliyyətində problemlər yaratmaq məqsədi ilə elektromaqnit maneələrinin qurulması, Kalininqrad vilayətində Polşanı vura biləcək Rusiya raketlərinin yerləşdirilməsi kimi versiyalar var. ABŞ-ın bu istiqamətdəki addımlarının Rusiya üçün təhlükə yaradıb-yaratmadığı da müzakirə obyektidir.
Rusiya hərbçiləri və siyasətçilərinin fikrincə, ABŞ-ın İran və Şimali Koreyadan raket təhlükəsinin mövcudluğu ilə bağlı mülahizəsi süni şəkildə şişirdilir. Əslində, Vaşinqton Avropada qlobal RMS-nin üçüncü mövqe rayonunu yaratmaqla, Rusiya və Çinin strateji potensialını zəiflətmək məqsədi güdür. Rus hərbçiləri diqqəti xüsusilə bir məsələnin üzərinə çəkirlər: hazırda RMS proqramının inkişafı ilə yanaşı strateji hücum silahlarının, həmçinin yüksək dəqiqliyə malik silahların, informasiya-idarəetmə və kosmik sistemlərin yaradılması üzərində də iş aparılır.
Amerikalılar rus müfəttişlərinin yaradılacaq RMS obyektlərinə buraxıla biləcəyini, raketəleyhinə sistemlərin hazırlıq vəziyyətinə gətirilməyəcəyini və onlarda ani zərbəyə cavabın qarşısını ala biləcək hansısa qoruyucunun quraşdırılacağını bildirsə də, bunlar Moskvanı qane etmir. Rusiya düşünür ki, tərəflər arasında Varşava Paktının və SSRİ-nin süqutundan sonra qorunub saxlanılmış strateji balans artıq dağılmağa başlayıb. 2002-ci ilin iyununda RMS-ə dair müqaviləni tərk etmiş ABŞ öz ərazisinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün raket əleyhinə müdafiə sistemi yaratmaqla kifayətlənməyərək, qlobal RMS sisteminin qurulması kursu götürüb. Artıq qeyd edildiyi kimi, Vaşinqton özünün bu addımını KXDR və İran kimi dövlətlərdən gələn təhlükə, həmçinin raket və nüvə materiallarının terrorçuların əlinə düşməsi ilə bağlı fərziyyələrlə əsaslandırır.
Amma Qərb dövlətlərinin belə təhlükə qarşısında müdafiəsiz olduğunu söyləmək olmaz. ABŞ, Almaniya, Böyük Britaniya və İtaliya 1997-ci ildən müasir RMS-nin yaradılması sahəsində sıx əməkdaşlıq edir. Nüfuzlu xarici hərbi nəşrlərin məlumatına görə, ABŞ-ın raketdən müdafiə sisteminə hazırda bir neçə obyekt daxildir: Aleuts adalarında, Kaliforniyada, Böyük Britaniyada və Qrenlandiyada yerləşdirilmiş dörd xəbərdarlıq radarı, Alyaska ərazisindəki dəniz baza radarı, Yaponiyada yerləşən ön baza radarı.
Bundan başqa, hədəflərin tutulmasını Fort-Qrili (Alyaska) və Vandenberq (Kaliforniya) bazasında yerləşdirilmiş 16 tipli GBI raket, həmçinin AEGIS sinfinə daxil olan təyyarədaşıyan gəmidə quraşdırılmış 18 SM-3 raketi də həyata keçirə bilər. 2013-cü ilədək daha bir əvvəlcədən xəbərdarlıq edəcək radarın quraşdırılması (Çexiyada),  GBI  qabaqlayıjı raketlərin sayının isə 54-dək artırılması nəzərdə tutulub. Bundan başqa, trayektoriyanın son xəttində ballistik raketləri məhv edəcək 4 ədəd THAAD zenit-raket kompleksinin quraşdırılması, həmçinin dənizdə quraşdırılmış SM-3 raketlərinin sayının artırılması nəzərdə tutulub.
Bununla yanaşı, həm Rusiya, həm də xarici ölkələrin hərbi ekspertləri bildirir ki, hələlik ABŞ-ın RMS-i Rusiyanın strateji gücünü neytrallaşdırmaq iqtidarında deyil. Amma onlar vurğulayırlar ki, nüvə silahının ixtisarı, həmçinin raketlərin dəqiqliyinin artırılması və onların gücünün azaldılması strateji nüvə silahından istifadə ehtimalını artırır. 2002-ci ildə imzalanmış SNP müqaviləsinə əsasən, 2012-ci ilədək Rusiya və ABŞ-ın strateji nüvə potensialının hər bir ölkə üçün 1700-2200 ədəd azaldılması və 400-500 daşıyıcının (raket və ya ağır bombardmançı) saxlanılması nəzərdə tutulub. Belə ixtisarlar fonunda, tərəflərdən hansısa ilk zərbə endirərsə, qarşı tərəfin raketlərinin əksəriyyəti məhv edilir ki, bu da cavab zərbəsinin gücünü olduqca zəiflədir.  Qlobal RMS sistemi bu nisbəti xeyli azaldır. Bu isə o deməkdir ki, qlobal RMS üç eşolonda - yerüstü, dəniz və kosmik-hava eşelonlarının tərkibində tam şəkildə qurulduqdan sonra, ötən əsrin ortalarından sonra ilk dəfə olaraq ABŞ cavab addımlarından çəkinməyərək, Rusiya ərazisinə dağıdıcı nüvə zərbəsi endirmək imkanı əldə edəcək. İlk zərbədən sonra "sağ" qalmış az sayda raketi isə RMS neytrallaşdırmağı bacaracaq.
Rusiyaya gəlincə, o, Moskvanın RMS sistemini (bu sistem ölkənin Avropa hissəsinə tam nəzarət etmək imkanı verir) daim hazırlıq vəziyyətində saxlayır. Bu sistem A-135 raket komplekslərindən qurulub. 2007-ci ildən etibarən ZRK S-300 raketlərindən əlavə, yeni SRZ S-400 raketlərinin də yerləşdirilməsinə başlanılıb.  Bundan başqa, Rusiya rəqibin RMS-ni yara biləcək öz ballistik raketlərinin təkmilləşdirilməsi üzərində də iş aparır. Yeni yaradılan raketlər manevr edə bilən başlıqlarla təchiz olunur, onların aldadıcı hədəfləri, maneələri müəyyən etmək imkanı da artırılır.
Lakin Rusiya rəhbərliyi ölkənin iqtisadiyyatının inkişaf etdiyi və sabit maliyyə durumunun olduğu indiki şəraitdə belə, silahlanma yarışının yeni dalğasının başlanmasını arzulamır. Ölkənin ikinci prezidenti Vladimir Putin  bunu dəfələrlə bəyan edib. Kremlin hazırkı sahibi Dmitri Medvedev də ABŞ-ı qarşılıqlı təhlükəsizliyi təmin edən strateji balansı poza biləcək addımlardan çəkinməyə çağırır. Bu günlərdə diplomatik korpuslarla keçirdiyi iclasda Medvedev beynəlxalq siyasi problemlər haqda danışarkən bildirib ki, dünyada sülhün qorunmasına görə, Rusiya və ABŞ məsuliyyət daşıyır. "Tərəflərdən biri özünün strateji konstruksiyasında ayrı-ayrı elementləri pozarsa, bu, mümkün olmayacaq", - deyə o, qeyd edib: "Biz qəti şəkildə bildiririk: ABŞ-ın RMS-nin Şərqi Avropada yerləşdirilməsi yalnız situasiyanın pisləşməsinə xidmət edəcək. Biz buna adekvat reaksiya göstərməli olacağıq".
Hələlik isə, Çexiyanın öz ərazisində ABŞ-ın RMS-nin yerləşdirməsinə razılıq verdiyinə görə, Praqa Rusiya tərəfindən bu ölkəyə "Dostluq" borusu ilə nəql olunan neftin həcminin ikiqat azaldılması ilə cəzalandırılıb. Əlbəttə ki, Çexiyanın strateji neft ehtiyatları, həmçinin Almaniyadan gələn alternativ boru xətti var. Lakin bu, Çexiya ilə müqayisədə Rusiya neftindən daha çox asılı olan Polşaya əsaslı siqnaldır ki, Varşava Vaşinqtonla eyni razılığa gəlməyə tələsməsin. Axı, qışın ortalarında Moskvanın Polşaya qaz nəqlini dayandırması ölkədə ciddi problemlər yarada bilər.
Bununla yanaşı, bir məqam da aydındır ki, neft və qaz nəqlində Rusiyanın həyata keçirdiyi istənilən siyasi manipulyasiya Moskvaya etibarlı enerji təchizatçısı kimi inamı azaldır. Bu səbəbdən də Rusiya rəhbərliyinin bu sahədə tərəfdaşların narazılığına vaxtında reaksiya verməsi təəccüblü deyil. Hökumətin Rəyasət Heyətinin toplantısında baş nazir Vladimir Putin bir neçə gün əvvəl Çexiyaya dayandırılmış neftin nəqlinin bərpasına qərar verib. Bununla yanaşı, baş nazirin müavini İqor Seçin bildirib ki, Çexiya tərəfinin narazılığı doğru ünvana yönəlməyib: "Neft nəqli Rusiya şirkətləri ilə Çexiya istehlakçıları arasında əldə edilmiş razılaşmalar əsasında, offşor zonalarda qeydiyyatdan keçmiş vasitəçilər tərəfindən həyata keçirilir. Rusiya şirkətlərinin böyük əksəriyyəti Çexiya istehlakçıları ilə birbaşa uzunmüddətli müqavilələrə malik deyil".
Seçin Ukraynanın 2008-ci ildə Odessa-Brodı kəmərindən avers rejimində istifadəyə dair planından da narahatlığını ifadə edib. Onun sözlərinə görə, Çexiyaya neft nəqlində yaranmış fasilələrin əsas səbəblərindən biri məhz Ukrayna tərəfinin fəaliyyətidir.
Amma "Tatneft" şirkətinin Çexiyaya "qara qızıl" nəqlində yaranmış problemlərə görə günahı öz üzərinə götürməsinin fonunda yuxarıda qeyd olunanlar o qədər də əsaslı təsir bağışlamır. Qeyd edək ki, sözügedən şirkət Çexiya üçün nəzərdə tutulmuş nefti daha sərfəli qiymətlər təklif edən Türkiyəyə verib. Bununla yanaşı, qurum ən qısa müddətdə səhvini düzəldəcəyini vəd etsə də, necə deyərlər, artıq iş işdən keçib…
Polşaya gəlincə, bu ölkənin rəhbərliyinin özü ərazisində RMS yerləşdirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış edib. Lakin sonradan Varşava bunun əvəzində öz hərbi infrastrukturunun müasirləşdirilməsi üçün ABŞ-dan təxminən 20 milyard dollar tələb edib. Vaşinqton bunu "həddindən artıq böyük tələb" kimi qiymətləndirərək, alternativ axtarışına başlayıb. Bu məqamda Polşanın qonşuluğunda yerləşən Litva özünü alternativ kimi təklif edib.
Bəlkə də, bütün bunlar Polşanı güzəştə getməyə vadar etmək üçün həyata keçirilən diplomatik şantajdır. Xatırladaq ki, Qəbələ RLS-in istifadəsi ilə bağlı ABŞ-la Rusiyanın arasında fikir ayrılığı yaranan zaman mətbuatda alternativ radarın Türkiyədə quraşdırıla biləcəyinə dair xəbərlər yer almağa başlamışdı. ABŞ-ın RMS Agentliyinin rəhbəri Henri Oberinq isə ölkəsinin Cənubi Qafqazda da RMS yerləşdirməkdə maraqlı olduğunu dilindən qaçırmışdı.
Bir sözlə, ABŞ-ın respublikaçılar administrasiyası Avropada RMS üçün üçüncü mövqe rayonunun yaradılması niyyətindən geri çəkilmək fikrində olmadığını nümayiş etdirir. Lakin məsələni bitmiş saymaq hələ ki tezdir. Birləşmiş Ştatların yeni prezidentinin kim olacağından çox şey asılıdır. Bu postu Con Makkeyn tutarsa, hazırkı hərbi-strateji kursun nəinki davam etdiriləcəyini, hətta qarşıdurmanın daha kəskin xarakter alacağını gözləmək olar. Məlum olduğu kimi, Makkeyn Corc Buşdan da sərt mövqeyi ilə tanınır və o hətta Rusiyanın G8-dən kənarlaşdırılmalı olduğunu bildirir.
Bəzi rusiyalı və əcnəbi analitiklərin fikrincə, Ağ evə demokratların nümayəndəsinin rəhbərlik edəcəyi təqdirdə, Avropada RMS yerləşdirmək planı Moskvanın istəyinə uyğun olaraq, xeyli ixtisar edilə bilər. Amerikalılar Çexiyada yerləşdiriləcək radarın Qəbələ RLS-lə yanaşı, birgə istifadəsinə razılıq verə bilər. Polşadakı sistemin quraşdırılmasının isə, məsələn, İranın müvafiq məsafəni vura biləcək raketləri sınaqdan keçirməsinədək təxirə salınması mümkündür.
Məlum olduğu kimi, demokratlar artıq Konqresdə dəfələrlə Çexiya və Polşada RMS-nin quraşdırılmasının məqsədəuyğunluğunu şübhə altına qoyublar. Demokratların nəzarətində olan Konqres bu məqsədlə ayrılması nəzərdə tutulan maliyyənin həcmini də kəskin şəkildə azaldıb.
Demokratlar Partiyasının bir çox nüfuzlu nümayəndələri hesab edir ki, İranın raket proqramına qarşı addım atarkən, Avropada RMS yerləşdirməklə Moskvanı qıcıqlandırmaq yox, Rusiya ilə daha sıx münasibətlər qurmaq lazımdır. Konqresin komitə rəhbəri Levin bu məsələ ilə əlaqədar deyib: "İranın nüvə silahı əldə etməsində Rusiyanın heç bir marağı yoxdur".
Üstəlik nəzərə alınmalıdır ki, Rusiya yüksək rütbəli hərbçilərinin dililə dəfələrlə xəbərdarlıq edib ki, öz raketlərini Avropaya istiqamətləndirə bilər. Britaniyanın "Sunday Times" qəzeti Rusiyanın hərbi dairələrindəki adının çəkilməsini istəməyən mənbəsinə istinadən xəbər verir ki, Moskva nüvə başlıqlı raketlərini Kalininqrad və Belarusda yerləşdirə bilər.
"İzvestiya" qəzeti isə 21 iyul tarixli nömrəsində Rusiyanın adı gizli saxlanılan yüksək ranqlı nümayəndəsinə istinadən yazır ki, "onların Çexiya və Polşada RMS yerləşdirməklə məşğul olduqları vaxtda bizim uzaq strateji aviasiya təyyarələrimiz artıq Kubaya enəcək".
Bunun ardınca KİV-də belə məlumatlar yayılıb ki, ABŞ-ın RMS planlarına cavab olaraq, Moskva Kubada bir müddət əvvəl qapadılmış Lauderes elektron müşahidə bazasının fəaliyyətini bərpa edə bilər. Düzdür, bir çox hərbçilər və analitiklər bu cavab addımının hərbi nöqteyi-nəzərdən səmərəsinə şübhə ilə yanaşır və onun Rusiya ilə Avropanın gələcək münasibətlərinə siyasi zərər vuracağını düşünür.
Aydındır ki, qeyd olunan bütün "cavab addımları"nın ABŞ-ın RMS-nin bilavasitə quraşdırılmasınadək atılması yalnız əks effekt verə bilər. Bu səbəbdən də, onları ancaq siqnal kimi qəbul etmək olar: uzun illər dezinteqrasiya və zəifləmə dövrü yaşadıqdan sonra, yenidən qüvvələrini bərpa etmiş Moskva özünün Avropa və qlobal təhlükəsizlik sistemindəki roluna dair baxışlarını çox sərt şəkildə müdafiə etməyə hazırdır. Və Kremlin bu qətiyyətini nəzərə almamaq çox çətin olacaq.
ABŞ-ın Avropada RMS yerləşdirməsinin birbaşa Azərbaycana da aidiyyəti var. Məsələ yalnız onda deyil ki, təhlükənin gözlənildiyi ölkələr və terrorçular tərəfindən Avropaya atıla biləcək raketlər Azərbaycanın hava məkanından keçəcək. Vaşinqtonla Moskva arasında kompromis variant kimi müzakirə edilən variantlar sırasında Qəbələ RLS-dən istifadə də var. Doğrudur, Rusiyanın Qəbələ RLS-lə bağlı öz istəyinə uyğun təklifi qəbul edilməyib və Vaşinqton Çexiya və Polşa ilə əlaqədar planlarından imtina etməyib. Lakin hər halda, dialoq davam edir. Bizim üçün nə ABŞ-ı, nə də Rusiyanı qıcıqlandırmadan Azərbaycanın özünün təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə nail olmaq, həmçinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində dəstək almaq vacibdir.
Amma bununla yanaşı, bu istiqamətdə həddindən artıq aktivlik nümayiş etdirmək və məsələ ilə bağlı özümüzün tam fərqli mövqeyimizi ortaya qoymaq da artıq olardı. Odur ki, Azərbaycanın tutduğu gözləmə mövqeyini tam doğru saymaq olar.

ПРО ХРУПКОЕ РАВНОВЕСИЕ…
Стратегический баланс между Россией и США, устоявшийся даже после распада варшавского пакта и СССР, начинает явно размываться
8 июля 2008 года в ходе кратковременного визита госсекретаря США Кондолизы Райс в Чехию было подписано соглашение о размещении на территории этой страны американской РЛС. Параллельно идет работа над соглашением с Польшей о размещении здесь стартовых позиций 10 ракет-перехватчиков. Таким образом, развертывание в Европе третьего позиционного района системы ПРО США из области планов переходит к практическому воплощению. Следом, и как бы в оправдание действий Вашингтона, Иран провел широкомасштабное военное учение с запусками баллистических ракет средней дальности. Они хоть и не достигают Европы, но уже представляют существенную угрозу базам США и их союзникам в радиусе 2 тысяч километров.
Как и можно было предполагать, реакция Москвы на это оказалась однозначно негативная. Ее выразил президент Медведев в ходе саммита G8 в Японии, заявив, что Россия не будет устраивать истерику, а даст военно-технический ответ. Обозреватели и аналитики строят предположения о содержании этих мер. Говорят о создании электромагнитных помех для сбоя РЛС, о размещении в Калининградской области российских ракет, достигающих Польшу. Много рассуждений о том, представляют ли действия США такую уж угрозу для России.
По мнению российских военных и политиков, американские оценки ракетной угрозы со стороны КНДР или Ирана явно завышены. Они видят в планах размещения в Европе третьей позиционной площадки глобальной системы ПРО попытку обесценить стратегический потенциал России и КНР. Российские военные настойчиво обращают внимание на то, что одновременно с развитием программ ПРО ведутся работы по созданию стратегических наступательных вооружений, высокоточного оружия, информационно-управляющих и космических систем.
Предложение американцев допустить российских инспекторов на развертываемые объекты ПРО, а также не загружать противоракеты в шахты (складировать их на базе в Польше), либо установить некие "предохранители", затрудняющие мгновенный старт противоракет, хотя и не отвергались с порога, но представляются Москве недостаточными. Российское руководство явно беспокоит, что стратегический баланс, устоявшийся даже после распада Варшавского пакта и СССР, начинает явно размываться. Выйдя в июне 2002 года из Договора по ПРО, США не стали ограничиваться выстраиванием противоракетной обороны для защиты собственной территории, взяв курс на строительство глобальной системы ПРО. Как уже отмечалось выше, Вашингтон оправдывает свои действия угрозой со стороны таких стран, как КНДР и Иран, а также гипотетического попадания в руки террористов ракет и ядерных материалов.
Нельзя сказать, что западные страны беззащитны перед такой угрозой. США, ФРГ, Великобритания и Италия тесно сотрудничают в области создания современного ПРО с 1997 года. По информации авторитетных зарубежных военных изданий, противоракетная оборона США сегодня обеспечивается следующими силами: это четыре радара раннего предупреждения, расположенные на Алеутских островах, в Калифорнии, Великобритании и Гренландии, радар морского базирования в районе Аляски, радар передового базирования в Японии. Перехват целей могут осуществлять 16 ракет-перехватчиков GBI, размещенных на базах Форт-Грили (Аляска) и Ванденберг (Калифорния), 18 ракет SM-3, размещенных на крейсерах и эсминцах класса AEGIS. К 2013 году планируется ввести в строй еще один радар раннего обнаружения (в Чехии), а число ракет-перехватчиков GBI увеличить до 54. Кроме того, планируется развернуть четыре зенитно-ракетных комплекса THAAD, предназначенных для уничтожения баллистических ракет на конечном участке траектории, и значительное число ракет морского базирования SM-3.
Тем не менее военные эксперты, как в России, так и за рубежом, утверждают, что пока ПРО США не в состоянии нейтрализовать стратегические силы РФ. Однако они же обращают внимание на то, что продолжающееся сокращение ядерных вооружений, с одновременным повышением точности и "чистоты" зарядов и понижением их мощности, привело стратегическое ядерное оружие к порогу применимости. Согласно подписанному в 2002 году договору СНП, предполагается сократить до 2012 года стратегические ядерные потенциалы России и США до 1700-2200 зарядов для каждой из сторон, с сохранением в строю 400-500 носителей (ракет и тяжелых бомбардировщиков).
При таких сокращениях если одна из сторон наносит удар первой, то количество уцелевших ракет у противника оказывается на грани, едва достаточной для причинения агрессору ущерба. Система глобальной ПРО позволяет эту грань резко понизить. Когда она будет полностью развернута - в составе трех эшелонов наземного, морского и воздушно-космического базирования, у США впервые после середины прошлого века появится потенциальная возможность нанести по территории России сокрушительный ядерный удар, не опасаясь адекватного возмездия. Несколько десятков уцелевших после первого обезоруживающего удара ракет могут быть перехвачены средствами ПРО.
Россия поддерживает в постоянной готовности собственную систему ПРО  Москвы (покрывает почти половину европейской части страны), базирующуюся на ракетных комплексах А-135. С 2007 года в дополнение к известным ЗРК С-300 начато развертывание новейших ЗРК С-400. Совершенствуются возможности российских баллистических ракет по прорыву эшелонированных систем ПРО. Вновь производимые ракеты оснащаются маневрирующими головными частями, усовершенствованными комплексами средств прорыва (КСП), включая ложные цели, системы постановки помех и т.д.
Однако втягиваться в новый виток гонки вооружений, даже при нынешнем подъеме экономики и стабильном финансовом положении страны, российское руководство не желает. Об этом неоднократно заявлял второй президент РФ Владимир Путин. Его преемник Дмитрий Медведев также призывает США не предпринимать действий, которые могут нарушить сложившийся стратегический баланс, обеспечивающий взаимную безопасность. Выступая на недавнем совещании с дипломатическим корпусом, президент Медведев поделился своим видением международных политических проблем, отметив, что Россия и США несут ответственность за сохранение стабильности в мире. "Это общее наследие не может сохраниться, если одна из сторон будет разрушать отдельные элементы всей стратегической конструкции", - подчеркнул он. "Мы твердо заявляем: размещение элементов глобальной ПРО США в Восточной Европе только усугубит ситуацию. Мы будем вынуждены реагировать на это адекватно", - сказал Медведев.
Пока же с целью "наказать" Чехию за согласие на развертывание американского радара без объяснения причин было вдвое уменьшено количество нефти, поставляемой в эту страну по трубопроводу "Дружба". Естественно, у чехов имеются стратегические запасы нефти, есть альтернативный трубопровод, который идет из ФРГ. Но это отчетливый сигнал Польше, которая еще больше, чем Чехия, зависит от российских поставок нефти и газа, чтобы Варшава не торопилась с согласием на размещение американских ракет-перехватчиков. Ведь приостановка, например, газовых поставок в разгар зимы может создать гораздо больше трудностей.
Очевидно, что любая политическая манипуляция нефтяными и газовыми поставками подрывает доверие к России  как к надежному энергетическому поставщику. Поэтому неудивительно, что российское руководство вовремя отреагировало на недовольство партнеров по этому поводу. На заседании президиума правительства премьер-министр Владимир Путин распорядился восстановить прерванную на несколько дней подачу нефти в Чехию. Вместе с тем, вице-премьер Игорь Сечин пояснил, что, по сути, претензии чешской стороны направлены не по адресу. "Поставки нефти осуществляются в рамках договоров между российскими компаниями и чешскими потребителями через посредников, зарегистрированных в оффшорных зонах. Подавляющее большинство российских компаний не имеют прямых долгосрочных договоров с чешскими потребителями". Сечин также выразил обеспокоенность планами Украины использовать в 2008 году нефтепровод Одесса - Броды в аверсном режиме. По его словам, именно действия украинской стороны стали одной из причин сбоев в поставках нефти в Чехию. Звучит все это не очень убедительно на фоне признания представителями "Татнефти" своей вины в сокращении поставок, так как компания перепродала предназначавшуюся Чехии нефть в Турцию, где сложилась более выгодная ценовая ситуация. "Татнефть" обещала в кратчайшие сроки восполнить поставки, но, как говорится в известном анекдоте, "осадок остался".
Что касается Польши, то ее руководство само выступило инициатором развертывания ПРО. Но потом Варшава попросила за это от  США почти $20 миллиардов на модернизацию военной инфраструктуры. В Вашингтоне посчитали притязания поляков чрезмерными и начали искать альтернативу. Расположенная рядом Литва дала понять, что готова предоставить для развертывания ПРО свою территорию. Возможно, это всего лишь форма дипломатического шантажа, чтобы побудить поляков поумерить свои финансовые аппетиты. Когда по использованию Габалинской станции мнение США разошлось с Россией, в СМИ пошла утечка, что альтернативный радар может быть развернут в Турции. Глава агентства США по ПРО Генри Оберинг также обмолвился о заинтересованности в размещении радара ПРО и на Южном Кавказе.
Одним словом, республиканская администрация демонстрирует непреклонность в своем намерении развернуть в Европе третью позиционную площадку системы ПРО. Но считать дело решенным еще рано. Многое зависит от того, кто станет новым хозяином Белого дома. Если Джон Маккейн, то следует ожидать не просто продолжения существующего военно-стратегического курса, но и усиления конфронтации. Как известно, Маккейн выступает даже с более жестких позиций, чем Джордж Буш, и призывает исключить Россию из G8.
По мнению некоторых российских и американских аналитиков, в случае прихода в Белый дом демократической администрации вполне вероятно, что планы по развертыванию ПРО в Европе могут быть скорректированы с большим учетом пожеланий Москвы. Американцы могут согласиться на то, что радар в Чехии будет использоваться совместно с радаром в Габале, а, скажем, перехватчики в Польше не развертывать до тех пор, пока Иран не испытает ракеты соответствующей дальности. Демократы, в том числе и в Конгрессе, уже не раз ставили под вопрос целесообразность установки радаров и ракет-перехватчиков в Чехии и Польше. Финансовые запросы на эти цели Конгресс, контролируемый демократическим большинством, безжалостно сокращал.
Многие влиятельные представители Демократической партии полагают, что для противодействия ракетной программе Ирана целесообразно не раздражать Москву планами по развертыванию вызывающих у нее опасение систем ПРО в Европе, а наладить более тесное взаимодействие с Россией. Как заявил руководитель комитета Конгресса Левин: "У русских нет никакого интереса в том, чтобы Иран получил ядерное оружие". Тем более что Россия устами своих высокопоставленных военных открыто угрожает, что перенацелит на Европу свои ядерные ракеты. Так, британская Sunday Times со ссылкой на неназванный источник в военных верхах оповестила о намерении Москвы разместить ракеты с ядерными боеголовками в Калининграде и Беларуси.
Газета "Известия" в номере от 21 июля приводит слова неназванного высокопоставленного российского источника, что "пока они разворачивают системы ПРО в Польше и Чехии, наши самолеты дальней стратегической авиации уже садятся на Кубе". Далее в СМИ мелькнуло сообщение о том, что в качестве ответной меры рассматривается вопрос о восстановлении работы закрытой в недавнем прошлом базы электронного наблюдения в Лаудересе там же на Кубе. Другие военные и аналитики сомневаются в полезности такого ответа с военной точки зрения и полагают его политически ущербным для долгосрочных отношений России с Европой.
Очевидно, что реализация всех приведенных так называемых "ответных мер" до того, как США непосредственно приступят к монтажу радара и размещению ракет-перехватчиков, может дать лишь обратный эффект. Поэтому их следует рассматривать скорее как сигнал о том, что  Москва, восстановившая свои силы после длительного периода дезорганизации и дезинтеграции, намерена жестко отстаивать собственное видение и собственную роль в европейской и глобальной системе безопасности, и игнорировать это обстоятельство будет весьма сложно.
Планы США по продвижению в Европу систем стратегического ПРО имеют прямое отношение и к Азербайджану. Дело не только в том, что маршруты предполагаемых ракетных атак в сторону Европы со стороны вызывающих опасения стран и террористических организаций пролегают через наше воздушное пространство.  Среди обсуждаемых Вашингтоном и Москвой компромиссных вариантов архитектуры глобальной системы ПРО упоминается и Габалинская РЛС. Хотя в том виде, как сформулировало это российское руководство, предложение не прошло, а Вашингтон не отказался от своих планов в отношении Чехии и Польши, диалог продолжается. Для нас важно, не вызывая особого недовольства со стороны как США, так и России, продвигать вопросы, связанные с укреплением безопасности самого Азербайджана, в том числе от возможного ракетного удара, а также заручиться поддержкой в урегулировании карабахского конфликта. Но проявление чрезмерной активности или попыток формулирования самостоятельной позиции в данном вопросе излишне и выжидательная осмотрительность оправдана. Что мы и наблюдаем на практике.