TÜRKİYƏDƏKİ PARTLAYIŞLAR DÜNYANI SİLKƏLƏDİ
İyulun 27-si axşam İstanbulda 27 adamın həyatına son qoyan qanlı terror Türkiyənin son iki ildir ki, çıxa bilmədiyi  daxili siyasi böhranı arxa plana  keçirdi.  Güngörən rayonunda baş vermiş iki partlayış ölkənin son altı ildə şahidi olduğu  ən iri terror hadisələri sayılır.
Şahidlərin dediyinə görə, əhalinin gur olduğu tijarət məhəlləsində əvvəljə səs qumbarası partlayıb və yoldan keçənlərin arasında çaxnaşma  salıb. Bəziləri nə baş verdiyini görmək üçün, bəziləri zərərçəkənlərə yardım etmək üçün hadisə yerinə gediblər. On dəqiqə sonra birinji partlayışın baş verdiyi yerdən 50 metr aralıda böyük  partlayış güjünə malik həqiqi bomba işə salınıb. Bomba zibil yeşiyində gizlədilibmiş. 150 adam yaralanıb, onların 15-i ağır vəziyyətdə xəstəxanaya aparılıb.
Partlayış o qədər güjlü olub ki, onun dalğası partlama anında yaxında yerləşən binanın beşinji mərtəbəsinin eyvanında durmuş 12 yaşlı qızı da öldürüb. Ölənlər arasında həmçinin hamilə qadın da olub.
Curnal çapa getdiyi an terror hadisəsi ilə bağlı məsuliyyəti heç kim üstünə götürməmişdi. Kürdüstan Fəhlə Partiyası (PKK)  terror hadisəsi ilə bağlı hər hansı bağlılığının  olmamasını rəsmi şəkildə bildirsə də, hakimiyyət hadisəni PKK-nın törətdiyini istisna etmirdi.  İstanbul meri Müammər Gülərin bəyanatında da bu vurğulanırdı.  O bildirmişdi ki,  ilkin qiymətləndirmələr "PKK izi"nin olduğunu göstərir. Çünki bu təşkilatın fəalları, adətən,  RDX tipli maddədən istifadə edirlər, Güngörəndə partlayan bombalar da həmin maddə ilə doldurulub.
Merin sözlərinə  görə,  dəqiq bəllidir ki, PKK üzvləri ölkənin jənub-şərq rayonlarında Türkiyə Ordusuna qarşı təxribat işlərini RDX  doldurulmuş minaların yardımı ilə aparırlar. Ötən ilin may ayında Ankaranın "Anafartalar" tijarət mərkəzində 6 adamın həyatına son qoymuş partlayışda da bu maddədən istifadə edilmişdi.
Anjaq ekspertlərin böyük hissəsi M.Gülərin fikrini dəstəkləmir. Onlar bildirirlər ki, əhalinin gur olduğu mərkəzlərdə açıq terror əməliyyatı aparmaq PKK-ya xas deyil.  Onların fikrinjə, "nifrəti artırmamağa" çalışan PKK  daha çox diqqətini İraq sərhədində yerləşən və etnik kürdlərin çoxluq təşkil etdiyi əyalətlərdə Türkiyə Ordusuna qarşı yönəldir.
Məsələn, tanınmış Türkiyə  eksperti,  professor Dəniz Arıboğan bildirib ki, PKK dinj əhaliyə qarşı deyil, orduya qarşı döyüşən təşkilat kimi yalançı beynəlxalq avtoritetini  aşağı salmamaq üçün dinj əhaliyə qarşı bu səviyyədə terror etməyə  risk etməzdi.  Arıboğan da başqa siyasətçilər kimi düşünür ki, terror hadisəsinin məqsədi ölkədəki daxili siyasi və iqtisadi sabitliyi pozmaq olub.
Deməli, terror hadisələri Türkiyədəki son səs-küylü məhkəmə prosesləri, o jümlədən üzvləri hakmiyyəti yıxmaq üçün çevriliş hazırlamaqda  günahlandırılan "Ergenekon" təşkilatının işi üzrə məhkəməylə bağlı ola bilər. Özü də məhz "Ergenekon" məsələsi son zamanlarda ölkədə daxili siyasi böhranın gərginləşməsinin əsas səbəblərindən biridir.
Maraqlıdır ki, terror hadisəsi ölkənin Konstitusiya Məhkəməsi tərəfindən hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının (AKP) bağlanması barədə işə baxılması ərəfəsində baş verib.
Baş prokurorun tələbi yerinə yetirilərsə, Türkiyənin Konstitusiya Məhkəməsi hakim partiyanın yuxarı elitasının fəaliyyətinə beşillik qadağan qoyajaq. Bu isə o deməkdir ki, indiki hökumət tərəfindən  2002-ji ildən başlayaraq bu yana keçirilmiş bütün islahatların üzərindən xətt çəkiləjək. Başqa sözlə, ölkə çıxmağın çətin olduğu dalana girəjək.
Bir az önjə, iyulun 9-da İstanbulda başqa terror hadisəsi baş vermişdi. Polis bunun jihad ideyasının yerli tərəfdarlarının işi olduğunu düşünür.  Onda Amerika konsulluğu hüjuma məruz qalmışdı və konsulluğun üç türk mühafizəçisi öldürülmüşdü. Diplomatik missiyanın binasına hüjum etmiş üç terrorçu həlak olmuşdu.
Rəsmi şəxslər İstanbuldakı terror hadisəsini daxili siyasi çəkişmələr ilə əlaqələndirməməyə çalışıblar və ona məsuliyyət daşıyanları "kor-koranə terror"da günahlandırıblar. "Bu hüjumlar ona məsuliyyət daşıyanların nə qədər rəhmsiz və jılız olduğunu göstərir", - deyə prezident Abdulla Gülün millətə mürajiətində bildirilir. Nazirlərin əhatəsində İstanbula gəlmiş Rəjəb Tayyip Ərdoğan isə vətəndaşları milli birliyə çağıraraq bildirib ki, hakimiyyət terror hadisəsinin təşkilatçılarını və ijraçılarını aşkar etmək üçün mümkün hər şeyi edəjək.
Müxalifət partiyaları vətəndaşları mitinqlərə çıxıb "Terrora yox" deməyə çağırmaqla təşəbbüsü hakimiyyətin əlindən almağa çalışırlar.  Ölkənin aparıjı müxalifət qurumu - Jümhuriyyət Xalq Partiyasının (JHP) lideri Dəniz Baykal Güngörəndə baş vermiş fajiədən sonra İstanbulda kütləvi mitinq keçirmək təşəbbüsü ilə çıxış edib. Anjaq hakimiyyət kütləvi tədbirlər ideyasına həvəs göstərməyib.
Qərbdə isə İstanbuldakı terror hadisəsinin PKK-nın işi olması versiyasına daha çox inanırlar. Almaniya Xariji İşlər Nazirliyi  vətəndaşları Türkiyəyə səfər etməkdən çəkinməyə çağırıb və bunu Berlinin ölkə ərazisində kürd telekanalı "Roj TV"nin yayımının qadağan edilməsi ilə bağlı PKK-nın mümkün "qisas"ları ilə bağlayıb. Almaniya hökuməti öz qərarını onunla əsaslandırıb ki, PKK-nın rəsmi telekanalı sayılan və Danimarka ərazisindən yayılan "Roj TV" ekstremizm mənbəyidir.
Eyni zamanda NATO baş katibi Yap de Hoop Sheffer terrorla mübarizədə Türkiyəyə dəstək barədə bəyanat yayıb.
Son həftələrin hadisələri göstərir ki, Türkiyədə avqust ayı siyasi hadisələrlə daha da qızmarlaşajaq.  Böyük ehtimalla, hakim partiyanın fəaliyyətinə qadağan qoyulmayajaq, anjaq bu, ölkədəki gərginliyi azaltmayajaq. Artıq payızda Türkiyə növbəti seçkiqabağı dönəmə daxil olajaq və bununla bağlı olaraq, hakimiyyət üçün terror əleyhinə addımlarının kəsərli olduğunu ijtimaiyyətə sübut etmək həyati vajib məsələdir.

ВЗРЫВЫ В ТУРЦИИ ПОТРЯСЛИ МИР
Кровавый теракт, унесший вечером 27 июля жизни 17 человек в Стамбуле, оттеснил на второй план внутриполитический кризис, из которого в последние два года не может выбраться Турция. Два взрыва, прогремевшие в районе Гюнгерен, стали самими крупными терактами, которые пережила страна в последние шесть лет.
Как сообщили очевидцы, сначала в оживленном торговом квартале была взорвана шумовая граната, вызвавшая панику среди прохожих. Одни бросились посмотреть, что происходит, другие - оказать помощь пострадавшим. Десять минут спустя в пятидесяти метрах от места первого взрыва в действие было приведено уже настоящее взрывное устройство большой мощности. Бомба была спрятана в мусорной урне. Ранения получили 150 человек, из которых 15 в критическом состоянии были доставлены в больницы.
Взрыв была настолько сильным, что его волной убило даже 12-летнюю девочку, находившуюся в момент происшествия на балконе пятого этажа близлежащего здания. Среди погибших также беременная женщина.
На момент сдачи журнала в печать ответственность за теракт на себя никто не взял. Хотя террористическая Курдская рабочая партия (ПКК) официально отвергла всякую связь с терактом, власти не стали исключать полностью фактор ПКК. Об этом свидетельствовало и заявление мэра Стамбула Муаммера Гюлера. Он объявил, что предварительные оценки указывают на "след ПКК", так как активисты этой организации, как правило, используют взрывчатые вещества типа RDX, которыми и были заполнены бомбы. По словам мэра, достоверно известно, что члены ПКК проводят диверсионные атаки против турецкой армии в юго-восточных районах при помощи мин, начиненных RDX. Это же вещество было использовано в мае прошлого года при взрыве торгового центра Анафарталар в Анкаре, унесшего жизни 6 человек.
Однако большая часть экспертов не разделяет мнения М.Гюлера, заявив, что открытая террористическая деятельность в густонаселенных центрах не присуща ПКК, которая стремится "не накалять страсти", концентрируя внимание на противодействии турецкой армии в приграничных с Ираком провинциях, где этнические курды составляют большинство населения.
К примеру, известный турецкий эксперт, профессор Дениз Арыбоган заявил, что ПКК не пошла бы на теракт подобного уровня против мирного населения, чтобы не принизить свой мнимый международный авторитет как организации, воюющей против армии, а не против мирного населения. Арыбоган, как и многие политологи, полагает, что целью терактов было нарушение внутриполитической и экономической стабильности в стране.
А значит, теракты могли быть связаны с громкими судебными процессами в Турции, в частности судом по делу организации "Эргенекон", фигурантов которого обвиняют в подготовке переворота с целью свержения правительства. Кстати, именно вопрос "Эргенекона" стал в последнее время одной из главных причин обострения внутриполитического кризиса в стране.
Примечательно также, что теракт был совершен накануне рассмотрения Конституционным судом страны дела о роспуске правящей Партии справедливости и развития.
В случае удовлетворения требования гепрокурора Конституционный суд Турции наложит пятилетний запрет на деятельность всей верхушки правящей партии, а значит, будет поставлен крест на всех реформах, проведенных действующим правительством, начиная с 2002 года. То есть страна войдет в пике, из которого будет очень сложно выйти, а тем более удержать нынешние темпы экономического развития.
Не далее как 9 июля в Стамбуле произошел другой теракт, задуманный, как полагают в полиции, местными сторонниками идеи джихада. Нападению тогда подверглось американское консульство, три турецких охранника которого были убиты. Атаковавшие здание дипмиссии три террориста погибли при попытке захвата.
Официальные же лица постарались не связывать теракты в Стамбуле с внутриполитическими баталиями, обвиняя ответственных за атаку в "слепом терроре". "Эти атаки показывают, насколько бесчеловечны и жалки ответственные за них", - говорилось в письменном обращении президента Абдуллы Гюля к нации, а прилетевший в Стамбул в сопровождении министров Реджеп Тайиб Эрдоган заявил, что власти сделают все возможное, чтобы выявить организаторов и исполнителей теракта, призвав граждан к национальному единству.
Оппозиционные партии постарались перехватить инициативу у властей, призвав граждан выйти на митинги и сказать "Нет террору". В частности, глава ведущей оппозиционной структуры страны - Республиканской народной партии Дениз Байкал после посещения места трагедии в Гюнгерене выступил с инициативой проведения массового митинга в Стамбуле. Но идея массовых акций не вызвала энтузиазма у властей.
На Западе в версию причастности ПКК к терактам в Стамбуле поверили больше. В частности, МИД Германии призвал граждан воздержаться от поездок в Турцию, что связано с вероятностью "возмездия" ПКК за решение Берлина о запрете вещания курдского телеканала "Roj TV" на территории страны. Свое решение немецкие власти аргументировали тем фактом, что телеканал, считающийся официальным телеканалом ПКК и вещающий с территории Дании, является рупором экстремизма.
В то же время генсек НАТО Яап де Хооп Схеффер заявил о поддержке Турции в борьбе с терроризмом.
События последних недель показывают, что август в Турции выдастся еще более жарким на политические события. Скорее всего запрет на деятельность правящей партии так и не будет введен, однако это не убавит накала страстей в стране. Уже осенью Турция войдет в очередную предвыборную полосу, и в данной связи властям жизненно важно доказать общественности действенность шагов по предотвращению террора.