Nasizm üzərində qələbədən 70 il sonra ondan sığortalanmışıqmı?
Nasizmin pislənməsi Nürenberq tribunalının qərarlarında lazımınca öz əksini tapıb. Elə həmin qərarlarda ona bəraət qazandırılmasına qarşı müqavimətin vacibliyi də qeyd olunur. Ümumiyyətlə, beynəlxalq hüquq sisteminin özü məhz nasizmin dəhşətlərinin dərk olunması, bəşəriyyət tarixində, nə zamansa, bu halın təkrarlanmasından qaçılması üçün yaranıb. Sanki bu məsələ alimlər və siyasətçilər tərəfindən detallarınadək öyrənilib və mövzuya birdəfəlik nöqtə qoyulub. Bəs əslində, vəziyyət necədir? Bu fenomen tam araşdırılıbmı, yoxsa biz əvvəlkitək stereotiplər içində yaşayır və faktları simvollarla, hadisələrisə gözəl təqdimatlı saxtakarlıqlarla əvəz etmişik?
Nasizmin yaranmasına böyük ölçüdə mənəvi norma, tarixi hadisə və proseslərin qəsdən təhrif olunması da öz təsirini göstərib (və təəssüf ki, göstərməkdədir). Vəhşilik, varvarlıq davranış normalarına çevrilir, sosial institutlar vasitəsilə yayılır, insanlar sanki öz mənəvi meyarlarına uyğun davranmaq iradəsini itirirlər. Nasist təbliğatçılarından biri, radioda Üçüncü Reyxin verilişlərinin aparıcısı olmuş, yeri gəlmişkən, elə həmin Nürenberq prosesi zamanı ona qarşı irəli sürülmüş hər 3 ittihama görə bəraət almış Hans Friçe sonralar etiraf edirdi ki, "bəlkə də Hans Friçenin özü Hans Friçeni dinləyərək, iradəsini, sərbəst düşünmə qabiliyyətini məhv edib"... Yəni, bu məsələdə əsas məqam məhz öz mənəvi qərarlarının qəbulundakı azadlıqdır. Bəs bizim nasist, faşist adlandırdığımız, insanlara işgəncələr vermiş, öldürmüş, sobalarda yandırmış, uşaqları analarından ayırmış bu şəxslər kim olublar? Onlarda mənəviviyyat, azadlıq olmayıbmı?
"The Guardian" qəzetində bu yaxınlarda dərc olunmuş məqalədə bildirilir ki, "nasizm bayağılığa çevrilir, təhrif olunur və sadələşdirilir". Həqiqətən də, Hitler İnternetdən bizə baxır - o, müxtəlif formalarda, fürerəbənzər pişik şəkillərində gizlənir, onlayn oyunlarda tez-tez insanlara təklif olunur. You Tube portalında Hitlerin baş rolda olduğu maraqlı çarxları kim izləməyib ki? Söhbət "Bunker" (Downfall, 2004) filmindən olan səhnədən gedir. Hitler "alternativ kinolar"da, məsələn, Kventin Tarantinonun "Şərəfsiz alçaqlar" (Inglourious Basterds, 2009), yaxud "Dəmir səma" filmlərində yenidən dirilir. Timur Vermesin "Görün, necə qayıtdı" (Er Ist Wieder Da) adlı komediya romanı da var. Romanda Hitler günlərin birində müasir Berlində gözlərini açır. Müəllif əsərdə bir suala cavab axtarır: Hitleri və digər nasistləri şərin simvolu kimi təqdim edərək, onlara hər hansı mənəvi bəraəti yolverilməz sayanlar haqlıdırlarmı? Müəllif yazır ki, "bizim mədəniyyətimizdə Hitlerin göylərə qaldırılması yolverilməz olduğu üçün (kiçik, etinasız neonasist qrupları və Holokostu inkar edənlər istisna olmaqla) o, gülüş, bayağılaşdırma hədəfinə çevrilib". Bəs bu məntiq nə qədər doğrudur? Axı karikaturalar qəhrəmanı, tədricən, psixoloji cəhətdən qeyri-sağlam insan təsəvvürü yaradır, belə insanlardan isə məsuliyyət tələb etmək yersizdir. Daha çətin olanı nasistlərin də adi insanlar kimi yaşadıqlarını - görüşə getdiklərini, ailə qurduqlarını, dünyaya övlad gətirdiklərini, güldüklərini, ağladıqlarını anlamaqdır...
Alman-amerikan filosofu, o zaman "The New Yorker" jurnalının əməkdaşı olmuş Hanna Arendt məşhur qalmaqallı kitabında 1961-ci ildə Adolf Eyhmanla bağlı yaşamış proseslə bağlı fikirlərini açıqlayıb. Söhbət SS-in keçmiş oberşturmbannfüreri (polkovnik-leytanant), gestaponun "yəhudi məsələsinin birdəfəlik həlli"nə cavabdeh olmuş IV-B-4 şöbəsinə rəhbərlik etmiş Adolf Eyhmandan gedir. "Radikal" və "bayağı" şər arasında əlaqədən danışan Arendt əslində məhz elə mənəviyyat və azadlıq arasındakı əlaqədən bəhs edir. O vaxtdan illər ötür, Üçüncü reyxin süqutundan isə daha çox keçir. Amma bir çox suallar hələ də cavabını tapmayıb. Əslində, bunun səbəbi də aydındır - insanın öz mənəvi oriyentirlərini itirməsinə, öz düşüncəsindən imtinasına, yəni, iradəsi üzərində nəzarəti əldən verməsinə haqq qazandırmaq mümkün deyil. Biz nasist sistemindən danışsaq da, axı onun yayıcıları ayrı-ayrı şəxslər olublar və Nürenberqdə müttəhimlər kürsüsündə məhz onlar oturublar. Onlar bu kürsüdə məhz yol verdikləri cinayətlərə görə oturublar.
Cinayət - konkret, aydın əməldir. Bu, dəyişə biləcək ideologiya deyil. Cinayət faktına onun motivləri haqq qazandıra bilməz. Məhz bu üzdən öz cinayətlərini azadlıq, qardaşlıq kimi gurultulu səslənən söhbətlərlə pərdələməyə çalışan terrorçulara haqq qazandırmırıq. Cinayətə yol verilibsə, artıq onun nəyin uğrunda edildiyi önəmli deyil. İkinci Dünya müharibəsi zamanı "düşmənimin düşməni mənim dostumdur" prinsipi əsasında nasistlərlə əməkdaşlıq etmiş "azadlıq hərəkatı/ordu/təşkilat/legion"lara münasibətdə məhz bu məqam əsas götürülməlidir. Bu mərhələdə səbəbə baxmamalı, diqqəti yalnız cinaətin baş verdiyini sübuta yetirən və ya yetirməyən faktlara yönəltməli.
Amma nə qədər paradoksal olsa da, bir çox hallarda faktlar tarixin ən zəif hissəsi olur. Lap elə Birinci Dünya müharibəsi dövründə faciəvi hadisələrə "erməni yanaşması"nı götürək. Vaxt baxımından İkinci Dünya müharibəsi bizə daha yaxındır və bu mənada, 1939-1945-ci illərdə yaşanmış faktların təhrifi daha ağrılı ola bilər. Sanki açıq nasist ideologiyası "Seqakron"un yaradıcısı Qaregin Ter-Arutyunyanın (Ncde) və fürerə sədaqətlə xidmət etmiş Drastamat Kanayanın (general Dro) cinayətləri yaxşı məlumdur və sənədlərlə öz təsdiqini tapıb. Onlar Polşada, Ukraynada, Şimal cəbhəsində, Rostovda, Krımda insanları qətlə yetiriblər. Onların antisemit əməlləri də gizli deyil. Bununla yanaşı, bu gün İrəvanda Ncde böyük hörmətə malikdir - onun adına metro stansiyası, meydan var, medal təsis olunub. Dro ilə bağlı da vəziyyət oxşardır - Ermənistan Müdafiə Nazirliyinin Strateji Araşdırmalar İnstitutu onun adını daşıyır. Bundan başqa, Ncde haqqında yazılmış kitablar Moskvada sərbəst şəkildə satılır, Rusiyada onun haqqında filmlər çəkilir...
Yuxarıda adını çəkdiyimiz Hans Friçe deyəsən Nürenberq prosesindən sonra daha bir fikir işlətmişdi: "Təbliğatı istənidən formada aparmaq olar. Bu zaman həqiqətlərin köməyilə yalan danışmaq, sadəcə bu zaman ayrı-ayrı faktları - bəndləri zəncirdən çıxarmaq lazımdır". Təəssüf ki, onun sözləri acı həqiqətdir. "The Guardian"ın yazdıqları fəlakətin yalnız bir hissəsidir. Biz bir tərəfdən 70 il sonra nasizmin bayağılaşdırıldığını, məzə obyektinə çevrildiyini müşahidə edir, digər tərəfdən, faktların unudulduğunu, yalnız simvollardan bəhs olunduğunu görürük. Məsələn, dünyanın bir çox ölkələrində nasizmin rəmzi sayılan svastikanın təbliği qadağandır. Məgər bu bizi nasist ideologiyasının dirçəlişindən sığortalayır? Doğrudur, svastikanın yaratdığı mənfi assosiasiya çox güclüdür və insanlar zaman keçdikcə, əslində, onu nasistlərin icad etmədiklərini, sadəcə, həyasızcasına mənimsədiklərini unudurlar. Əslində o, qədim qrafik simvoldur. Onu Mesopotomiyadan İrlandiyaya, Mərkəzi Asiyadan Kolumbdan əvvəlki dövrün Amerikasınadək geniş bir ərazilərin qədim ayinlərində tapmaq olar. Nasistlərdən əvvələ aid svastikanın yaratdığı assosiasiya son dərəcə dinc, sakit, hətta müsbət idi - kənd təsərrüfatı, günəş, işığın istiqaməti, nəsillərin dəyişməsi və uğur. İstənilən halda, bu, sadəcə simvoldur. Necə deyərlər, fərqi hiss edin. Üzərində svastika çəkilmiş "futbolka" geyməyə çalışın və sizi dərhal daş-qalaq edəcəklər. Amma minlərlə insanın ölümündə günahkar olan cinayətkarın adını meydana heç bir problemsiz vermək mümkündür... günəş rəmzini dəfələrlə qatilin əlində görsəniz, o, qətl rəmzinə çevriləcək. Əksinə, qatili durmadan qəhrəman kimi təqdim edərlərsə, o, insanların bir hissəsinin şüurunda elə qəhrəmana da çevriləcək, faktlar isə yenə unudulacaq.
Nürenberq tribunalı "gələcək nəsillərin müharibə bəlasından xilasını, insanlarda onların əsas hüquqlarına, ləyaqətinə, insan şəxsiyyətinin qiymətinə olan inamın bərpasını" qarşısına əsas məqsədi kimi qoymuşdu. Azadlıq olmadan ləyaqət mümkün deyil. Azadlıq isə yalnız dürüstlük üzərində qurula bilər. Başqa cür olmur. Üçüncü reyxin tarixi bunun təsdiqidir.

REVIVAL OF THE MONSTER
The condemnation of Nazism was embodied in the decisions of the Nuremberg Tribunal, which also stressed the importance of countering its rehabilitation. The very system of international law came into being as a result of realizing the horrors of Nazism and to prevent their recurrence at any time in human history. It would seem that this issue has thoroughly been studied by scholars and politicians, and we have closed the book on Nazism. But have we really? Have we got to the bottom of this phenomenon, or do we continue to be in thrall to stereotypes, often giving in to the current situation and substituting symbols for facts and nicely packaged fakes for real events?
The emergence of Nazism was largely facilitated (and is still being facilitated) by the deliberate distortion of moral standards as well as historical events and processes. The atrocities and barbarism become the norm of conduct and are "sanctioned" by social institutions, as a result of which people seem to lose the will to act on the basis of their own moral criteria. One of the Nazi propagandists and radio presenter of the Third Reich, Hans Fritzsche, who was acquitted of all three charges during the Nuremberg Trial, later admitted that "perhaps by listening to Hans Fritzsche, Hans Fritzsche himself paralyzed his own will to think independently". In other words, the point of reference is the freedom to make own moral decisions. So, who were those people, whom we call the Nazis and fascists, who tortured, killed, and burnt their victims in ovens and removed children from their mothers? Did they lack moral standards or freedom?
In a recent article carried by The Guardian, it is argued that "Nazism is being turned into banality", trivialized and simplified. Indeed, Hitler is looking at us from the Internet wherever you turn - he is hiding in various memes and pictures of cats resembling the Fuhrer and is actively offered in online gaming. Few would not have seen YouTube videos on the topics of the day with Hitler in the lead role - this refers to a scene from "Downfall", a 2004 German war film. Hitler is revived in "alternate history movies", such as "Inglorious Basterds" (2009) by Quentin Tarantino or "Iron Sky" (2012). There are satirical novels, too, such as "Er Ist Wieder Da" by Timur Vermes (published in English as "Look Who's Back"), in which Hitler wakes up in modern Berlin. The author of the article is focused on the issue of whether it is right to reduce Hitler and other Nazis to caricature villains of sorts - "the embodiment of evil, symbols of atrocities without any right to moral justification". The author writes that "precisely because it is unacceptable for our culture to admire Hitler (despite the best efforts of a small and utterly disregarded group of neo-Nazis and those who deny the Holocaust), he has become a target of ridicule and vulgarization". But to what extent this logic is correct? After all, a caricature character gradually becomes unreal, more and more endowed with the traits of a mentally unhealthy person, which cannot be held responsible for his deeds, but in fact we are talking about responsibility. It is much more difficult to comprehend that the Nazis lived like ordinary people - they went on dates, got married, had children, made friends, showed honour to their parents, laughed and cried…
In her notoriously controversial book, Hannah Arendt, a German-born American philosopher, who at the time worked as a New Yorker correspondent, presented her views on the 1961 trial of Adolf Eichmann, the former SS-Obersturmbannfuehrer (Lieutenant Colonel) in charge of the Gestapo's Department IV-B-4 that was responsible for the "final solution of the Jewish question". In arguing over the relationship between "radical" and "banal" evil, Arendt was in fact talking about the relationship between morality and freedom. Many years have passed since the trial, even more since the fall of the Third Reich, but questions still remain. Meanwhile, it should be obvious that it is impossible to justify the loss of one's own moral compass and the abandonment of one's own judgment, i.e. the loss of autonomy of the will. Well, we are talking about the Nazi system, but this system consisted of individuals who eventually stood trial in Nuremberg for their crimes.
Crime involves a specific and clear action. It is not an ideology, which may change; the commission of a crime cannot be justified by its motives. That is why we do not condone terrorists who cover their offences with lofty arguments of freedom and brotherhood. If a crime is committed, it does not matter for what reason it has been committed. This should define our attitude towards various "liberation movements/armies/organizations/legions", which collaborated with the Nazis during World War II on the principle "an enemy of my enemy is my friend". At this stage, it is important to ignore the causes and only pay attention to the facts, which can either prove or disprove a crime.
Ironically, facts are often the most vulnerable part of history. Suffice it to mention the "Armenian approach" to the tragic events which took place in the context of World War I. The events of World War II are closer to us in time, and therefore the factual distortion of what had happened in 1939-1945 can be even more painful. Thus, one would think that the crimes of Garegin Ter-Harutyunyan (General Nzhdeh), the founder of the explicitly Nazi ideology of Tseghakron, and Drastamat Kanayan (General Dro), who loyally served the Fuhrer, are well-known and documented. They killed people in Poland and Ukraine, at the North Caucasus Front, in Rostov-on-Don, and in Crimea; their anti-Semitic activities are no secret. Today, however, Nzhdeh is greatly honoured in Yerevan - a metro station and a square were named after him and a namesake medal was established. In the meantime, the Strategic Research Institute of the Ministry of Defence of Armenia bears the name of Dro, while a book about Nzhdeh is quietly on sale in Moscow and a movie about him is going to be shot in Russia…
The above-mentioned Hans Fritzsche also said, already after the Nuremberg trial, it seems, that "you can propagate whatever you like, you can even lie with the help of the truth by just pulling out some facts from the chain of relationships". Unfortunately, his words smack of the harsh truth. What is written in The Guardian is only part of the trouble. On the one hand, we are witnessing the reduction of Nazism to something banal and comic in 70 years after its defeat, and on the other, we see that the emphasis is only made on symbols, while facts are forgotten. For example, the propaganda of the swastika as a symbol of Nazism has been banned in many countries of the world, but can it insure us against the revival of the Nazi ideology? Indeed, negative associations with the swastika appear to be too strong, and people gradually stop paying attention to the fact that the Nazis did not invent the swastika, they brazenly appropriated it. And that this sign is the oldest graphic symbol that can be found in the ancient cults in wide areas from Mesopotamia to Ireland, from Central Asia to the pre-Columbian America. Associations with the "pre-Nazi swastika" were quite peaceful, even positive - agriculture, the solar wheel, directions of light, a change and success of generations. In the end, it is just a symbol. Feel the difference, as they say. Just try and wear a T-shirt with a swastika, and you will be greeted with stones, but it is quite easy to name a square after a criminal responsible for the death of thousands of people... If the symbol of the sun is frequently seen on the sleeves of murderers, it will become a symbol of murder; if a killer has been called a hero many a time, he will turn into a hero in the minds of certain people, whereas the facts will pass into oblivion once again. The Nuremberg Tribunal set as its main objective "to save succeeding generations from the scourge of war and to reaffirm faith in fundamental human rights, in the dignity and worth of the human person". The dignity is impossible without freedom, and freedom can only be built on honesty. There is no other way. The history of the Third Reich serves as an example.