Uşaq psixoloqu uşaqların erkən inkişafı, həyatının ilk illərində körpələri nə ilə məşğul etmək barədə fikirlərini "Region Plus"la bölüşüb
Azərbayjanın internet portallarından birinin "Qadın forumu" ilə maraqlandım. Gənj analar öz üç-dörd yaşlı körpələrinin erkən inkişaf çağı barədə qayğılanaraq, onun dünyanı yaxşı tanıması üçün harasa göndərmək barədə fikir mübadiləsi aparırlar. Yəni söhbət heç də uşaq bağçalarından, ixtisaslaşdırılmış dərnəklərdən və uşaqlar üçün başqa tədris müəssisələrindən getmirdi. Məlum oldu ki, uşaqların dünyanı tanıması üçün nəzərdə tutulmuş xüsusi mərkəzlər Azərbayjanda bir-iki dənədir və onları barmaqla saymaq olar. Qonşu Rusiyada isə seçim imkanı genişdir. Orada həm bir yaşına qədər uşaqların inkişaf mərkəzləri, həm oxuma və riyaziyyat öyrənmə, həm də estetik tərbiyə mərkəzləri mövjuddur. Ümumiyyətlə, seçim imkanı böyükdür və uşaq psixologiyası üzrə mütəxəssislər körpəni müayinə etdikdən sonra, onun maraq dairəsində nələrin olduğunu və tərbiyəsində nələrə diqqət yetirmənin vajib olduğunu müəyyən edirlər.
Bizim ölkədə, təəssüf ki, bu jür bolluq yoxdur. İqtisadi baxımdan bu hər şeydən önjə belə uşaq klublarına tələbatın olmaması ilə izah edilir. Həm də valideyn uşağını bu jür mərkəzlərə göndərmək üçün pul xərjləməlidir. Belə çıxır ki, bir çox, hətta bunda maraqlı olan insanlar belə övladını bu mərkəzlərə göndərmək imkanında deyillər. Anjaq bu jür problemlərin müzakirəsinin olmasını da müsbət addım saymaq olar, yəni artıq müzakirə varsa, deməli, yaxın zamanlarda mərkəzlərin çoxluğunu da müşahidə etmək mümkün olajaq. Əgər tələb varsa, təklif də olajaq, bu isə öz növbəsində əlverişli qiymətin formalaşmasına gətirəjək.
Forum iştirakçısı olan "Mamochka" yaratdığı mövzunu aşağıdakı sualla başlayır: "Xahiş edirəm, yazın görək, uşağınızı belə inkişaf üçün nəzərdə tutulmuş yerlərə aparırsınızmı? 3 yaşlı uşaqlar üçün nəsə varmı? Məşğələlərdə nə ilə məşğul olurlar və bu neçəyə başa gəlir? Məlumat üçün təşəkkür edirəm!".
Javablar müxtəlif idi. Onların bir neçəsi ilə tanışlıqdan sonra aydın olur ki, çox az ata və ana uşağın erkən inkişafının nə demək olduğunu anlayır. Bakıda olan klubların sayı da dördü keçmədi. Əyalətlərdən isə danışmağa dəyməz. Bəs onda nə etməliyik, uşağın tərbiyəsi ilə özümüz məşğul olaq, yoxsa onu mütəxəssislərin ixtiyarına verək?
Bakıda yerləşən erkən uşaq inkişafı mərkəzlərindən birinin uşaq psixoloqu Lətifə Allahverdiyeva "Region plus"la söhbətində bildirib ki, indiki valideynlər heç də hər zaman uşaqlarına həyatının ilk illərində inkişaf üçün lazım olan diqqəti ayırmırlar.
"İnkişaf nədir, hamı bilir, erkən nədir, onu da bilirlər. Erkən inkişaf deyəndə anlamırlar. Soruşurlar ki, niyə məhz erkəndir? Görəsən, bu lazımdırmı? Uşağı körpəliyindən məhrum etməyə dəyərmi? Və s... Çox sayda suallar, müzakirələr və mübahisələr ortaya çıxır...".
Psixoloqun sözlərinə görə, hər bir uşaq özünə məxsusudur. O öz tempi ilə inkişaf edir, addım-addım öz imkanlarını mənimsəyir. Bunu heç kimə sübut etməyə ehtiyaj yoxdur. Hər bir uşağın bu və ya başqa funksiyası özünəməxsus şəkildə inkişaf edir. Bunu heç kimə sübut etməyə gərək yoxdur. Anjaq bununla yanaşı, normalar vardır. Və bu, uşaq oturmağa, durmağa, yeriməyə, qaçmağa, şəkil çəkməyə, oxumağa, yazmağa başlayanda özünü göstərir...
"Bütün bu çərçivələr pedaqoqlara və valideynlərə bu və ya başqa funksiyanın hansı müddətdən gej olaraq inkişaf etməsini göstərir, həmin müddətə kimi bu, norma sayılır. Əgər bu və ya başqa funksiya yaşa uyğun formalaşmırsa, adətən, uşağın inkişafının ləngiməsindən danışırlar. Bir qayda olaraq, belə hallar ya uşaq jiddi xəstə olanda, ya da valideynləri tərəfindən lazım olan səviyyədə qayğı görməyəndə və onunla heç kim məşğul olmadıqda baş verir. Uşağa, heç olmasa, bir qədər vaxt ayırmaq lazmdır, onunla oynamaq, şəkillər göstərmək, kitab oxumaq lazımdır. O, inkişafa başlayan kimi ağıllanır və göz qabağında yetkinləşir.
Belə uşaq üçün hər şey maraqlıdır və onunla getdikjə daha çox məşğul olmağı istəyir. Burada sadəjə oxuyub-yazmaqdan söhbət getmir. Erkən inkişaf üsullarından birini tətbiq etmək lazımdır. Uşağı parta arxasında oturdub öyrətmək olmaz, təbii ki, oyunlar vasitəsilə təsir göstərmək lazımdır. Onda körpə sürətlə inkişaf etməyə başlayır. Onun nitqi həm başqa yaşıdlarının, həm özünün bir qədər əvvəlki nitqindən kəskin fərqlənir. O öz ağlı və yaddaşı, fərasəti və yaradıjılığı ilə valideynlərini heyran qoymağa başlayır. Yəni uşaq mümkün olandan sürətlə inkişaf etməyə başlayır. Bax, bunu uşağın "erkən inkişafı" adlandırmaq olar".
Uşağın vaxtını doldurmaq lazımdır
Bir çox psixoloqlar iddia edirlər ki, bu jür inkişaf erkən deyil, əslində, öz vaxtında inkişafdır, çünki ənənəvi pedaqogika elmi ötən əsrlərin təjrübəsinə əsaslandığından, çağdaş üsullardan geri qalır. Çünki insan potensialı indiyə kimi sanıldığından çox-çox yüksəkdir. Amma buna baxmayaraq, son 20-30 ildə ümumi qəbul edilmiş normalar xeyil dəyişib. İndi beş yaşında uşağın kitab oxuması ilə heç kimi təəjjüblənlirmək olmur. Amma əvvəllər, demək olar ki, bütün uşaqlar məktəbə oxuma-yazma bilmədən yollanırdılar.
Məsələ bundadır ki, klalssik pedaqoqlar tədrisin başlanma müddəti ilə bağlı yenilikçilərdən geri qalırlar və uşaqlar təhsilə beynin artımı dayandıqdan sonra başlayırlar. Bu, 7 yaşda baş verir. Belə olan halda, uşaq, doğrudan da, məktəbdə verilən dərs yükü ilə bajara bilmir. O, çətinliklə saymaq, oxumaq öyrənir, yazını mənimsəyə bilmir. Daha sonra bütün məktəb fənlərində bu çətinliyə səbəb olur.
Bunu nəzərə alaraq, "erkən inkişaf" termininə ikinji tərif vermək olar - bu, erkən yaşlarda (2-3 yaşa qədər) körpənin bajarığının intensiv inkişafı deməkdir. Təbii ki, həmin yaşda bu, ənənəvi "bağça-məktəb" tədris üsuluna uyğun gəlmir. Bu, nəsə ayrı şeydir.
Bu, xüsusi yaradılmış mühitdir. Körpə oraya doldurulmuş maraqlı və qeyri-adi obyektləri görməklə və başqa hissiyyat üzvləri ilə duymaqla yaşayır. Adi materiallardan düzəldilmiş oyunjaqlar çox sayda görüntü, səs, lamisə effektləri verir. Uşaqların otağında künjə bərkidilmiş xüsusi avadanlıqlar ona məhdudiyyətsiz fiziki fəallıq imkanı yaradır, öz bədənini daha erkən yaşda tərbiyə etmək, özünü təhlükəsiz hiss etmək imkanı verir. Bu körpə üçün məhz valideynləri tərəfindən uşağın maraqlarına və yaş imkanlarına uyğun düzəldilmiş və satışda çətin tapılan oyunlar yaradılır. Uşaq üçün böyük şəkilləri və iri hərfləri olan kitablar düzəldilir. Oyunjaq kimi ona üzərində hərflər yazılmış və anası ilə birgə oynadığı kubiklər verilir. Onu daimi gəzintiyə aparır, ona kitablar oxuyurlar.
Erkən inkişaf həyatının ilk illərində ananın uşaqla bağlı fəal mövqeyi deməkdir. Bu, fasiləsiz proses və ağır əmək deməkdir. Uşağın həyatına daimi müdaxilə və daimi yaradıjılıq gərginliyi tələb edir. Erkən inkişaf valideynlərin uşağın mənasız və jansıxıjı vaxtlarını bilik və birgə yaradıjılıq sevinji ilə doldurması deməkdir.
Dərs başlayana qədər körpə ilə birgə
Anjaq bu işdə əsas məsələ qarşıya vunderkind, dahi yetişdirmək məqsədi qoyulması demək deyil. Nətijələrin arxasınja qaçmaqla uşağı yükləmək qorxusu var. Həm də bu nətijələri ətrafdakılarına nümayiş etdirməklə uşağın xasiyyətini də korlamaq olar. Ona görə də bir dəbdə olan məsələdən o birisinə keçməyə ehtiyaj yoxdur.
Balaja uşaqlar konservatordurlar, onlar bu və ya başqa həyat tərzinə çox tez alışırlar. Həyat tərzinin dəyişdirilməsi həmişə müəyyən qədər travma deməkdir. Əgər valideynlər uşaqlarının inkişafı və tərbiyəsi ilə bağlı fikirlərini tez-tez dəyişirlərsə, onda hətta onun psixikasına zərbə vura bilirlər.
Bu və ya başqa tədris üsulu seçərkən valideynlər bir az tələbkar olmalıdırlar. Kor-koranə inanmaq olmaz. İstənilən metodikada uşağa uyğun gəlməyən məqamlar ola bilər. Peşəkar olmasalar da, yalnız valideynlər onların uşaqları üçün nə lazım olduğunu dəqiq bilirlər.
Körpə ilə məşğul olan zaman az sayda tədris vəsaitindən istifadə etmək gərəkdir. Gündən-günə yeni-yeni inkişafetdiriji materiallar və oyunlar almağa dəyməz. Uşağı onlarja oyun və vəsaitlə inkişaf etdirmək əvəzinə, birini maksimal qaydada istifadə etmək daha yararlıdır. Oyun sayı çox olanda, o, birini belə mənisəyə bilmir, sadəjə dolaşıq salır.
"Uşaqla daha çox danışmaq lazımdır. Evdə, metroda, gəzintidə olarkən, dünyada olan hər şey barədə onunla danışmağa çalışın. Yaşlı adamın söhbəti istənilən vəsaitdən daha önəmlidir. İlk andan çox şeydən və ya mürəkkəb üsullardan yapışmağa dəyməz. Uşağın özünün bilikləri əldə etməsinə yardımçı olun. Bu məsələdə ona yaradıjılıq azadlığı verin. Öz uşağınızın hər bir uğuruna sevinin, bu əgər ilk uğurdursa, ən kiçik irəliləməyə belə sevinin. Qalanlarını yaddan çıxarmaqla bir sahəyə, məsələn, oxumağa, riyaziyyata, musiqiyə və ya fiziki tərbiyəyə diqqətinizi dərinləşdirməyin. Uşağın bir sahə üzrə rekord qazanmasındansa, hərtərəfli inkişafı daha önəmlidir. Buna görə də valideynlərin bu işi mütəxəssislərlə birgə görməsi çox vajibdir. Mütəxəssislər valideynlərə uşağın həyatınn məna və rəngarəngliklə doldurulmasının yollarını öyrədirlər", - deyə L.Allahverdiyeva bildirir.

WHEN IT IS WORTH IT...
A child psychologist shares with R+ her thoughts about the early development of children and how they can be occupied during the first years of their life
I happened to visit a women's forum on one of the Azerbaijani websites, on which young mums who take an interest in the early development of their three and four-year-olds discussed where to send their toddlers to help them to familiarize themselves with the outside world. And they did not mean kindergartens, specialized children's groups or other educational establishments for young children.  It seems that there were only a couple of centres of this nature in Azerbaijan, whereas in neighbouring Russia, the choice is quite wide: there are development centres for babies, centres for the development of movement, centres that teach reading and maths, centres for aesthetic development and so on. In short, the choice is wide and there are a large number of child psychologists, so they will give you advice on what areas of interest your child should be involved in and what you should focus on in bringing them up.
In our country, unfortunately, there is no such abundance yet and, in economic terms, this is most likely the result of an absence of demand for these sorts of facilities for children. And sending children to the already existing children's centres will be far too expensive for their parents. So many parents, even if they are interested, clearly cannot afford this kind of development for their children.  But the very fact that parents are asking these types of questions is a good sign because this means that soon we too will boast numerous different kinds of children's educational centres for early development. If there is demand, there will be supply and prices, too, might start coming down.
For example, a member of the Mamochka forum opened this topic by asking the following question: "Tell us please where you take your kids for their development? Is there anything for children older than 3? What do they do during classes and how much are the classes? I would appreciate any information." There were various replies. But after reading just a few, it became clear to me that only a minority of mums and dads have any idea about what the early development of their kids means. And there turned out to be only four children's clubs in Baku, leave alone the provinces. "So what should we do? Start developing our children by ourselves, or it is still better to entrust them to specialists?"
Latifa Allahverdiyeva, child psychologist at one of the centres for children's early-stage education in Baku, said in conversation with R+ that not all parents pay due attention to the question of child development in the first few years of life. "There are words and expressions which are clear to everyone but which resist exact definition. The notion of 'early development' belongs precisely to that group. Everyone knows what development is. And you don't have to explain what 'early' means either. But what is 'early development'? Why is it early? Is it necessary? Should one deprive one's child of childhood? And so on.... This gives rise to many questions, debates and objections."
The psychologist said that every child is unique and develops at a unique pace, realizes his or her potential gradually, step by step... Different functions emerge in different children in different ways.  This too is widely known. But, certainly, there are norms for every age: when and how the child should be able to sit, stand, walk, run, draw, read, write...
"All these norms are supposed to indicate to teachers and parents a deadline for the development of this or that ability and at which age its absence is still a norm. If a function does not develop by the target age, we talk about delayed development. This usually happens when the child is ill, when it does not receive sufficient attention from adults or when no one nurses him or her. But as soon as you start paying even a little attention to a baby, play with it, tell it something, show pictures or read books, it begins to develop, becomes more intelligent, grows and matures right before your eyes. The baby becomes interested in everything, it starts to ask you to play or learn with him more. And if you do not merely play or read, but use any of the various and well-known methodologies for early development, teach the child something - naturally through playing, not by putting the child behind a pupil's desk - the child begins to develop even faster and more intensively. Its speech becomes dramatically different from the speech of its peers and even from his or her own speech just a short while before. The child begins to surprise the parents with his or her intelligence, good memory, ingenuity or creative streak in character. The child starts to develop faster than he or she would do if no one had cared about his or her development. Precisely this is what we call a child's "early development".
Making a child's daily life meaningful
Many psychologists insist that this kind of development is not early, but just well-paced in modern times; that traditional pedagogical science, which is based on the experience of past centuries, lags behind modern methods; and that human potential is much greater than previously believed.  However, we know that even traditional norms have changed greatly in the last 20-30 years. Who is surprised by a 5-year-old who can read these days? And just a few decades ago, almost all children were still unable to read when they began elementary school. The point is that classical pedagogy lags behind innovators in its norms for starting formal education, so the child begins to learn just when the development of the brain is already complete. This happens by the age of 7 years. In this case, the child really encounters difficulties absorbing what his school curriculum offers him. Then he has a difficult time learning counting, reading, and writing. Later this translates into difficulties with all school subjects.
This makes it possible to give another definition of the term "early development" - it means the intensive development of a child's potential at an early age (from 0 to 2-3 years). Naturally, the traditional "nursery school-elementary school" methods cannot be applied at such an early age. This is something completely different: a specially designed environment in which the baby or the toddler finds interesting and unusual objects which it can observe and interact with using all his senses - all kinds of toys which are made from the most basic materials but which generate many visual, audio or other stimuli. The physical activity of the child should not be limited, instead, it should be encouraged by specially designed corners of the child's room, which enable it to better master movement, better realize the body's potential, be more adroit, stronger, more robust and feel more secure. Parents can make special toys which best suit their child's interests and are hard to find in toy stores. There should be books in large type face, with big pictures. Toy cubes with letters or, better yet, with combinations of letters, which the child can play with, with mum's help. There should be walks in the street, excursions, conversations, reading of books and many other things. Early development is the mother's active involvement in the child's development in the early years of life. It is a continuous process, painstaking work that requires permanent "involvement" in the child's life, permanent inventiveness and creativity. Early development is the parent's desire to fill the child's humdrum daily life with the joy of learning and creativity.
Before you start with your baby
The most important thing here, however, is not to set a goal to bring up a prodigy or a genius. There is a risk that you will overburden the child. And if you start demonstrating his talents to others, you will spoil the child's character. In addition, you should not switch from one fashionable methodology to another. Young children are conservative by nature, they get used to their way of life quickly and a change in the way of life is always slightly traumatic. If the parents frequently change their views on the development and upbringing of the child, they might cause psychological damage. Parents should be critical in choosing a methodology. They should not believe anything blindly and without a second thought. There may be a component in any methodology which will not suit the child. Despite the fact that parents are not professionals, only they know what is beneficial for their child and what is not.
A limited number of educational aids should be used to develop your child. There is no need to keep buying new developing games or toys. It is better to take full advantage of one toy or aid than to develop the child using dozens of games or aids. The child will not be able to fully use the potential of any of them and will become confused.
"You should try to speak more to your child. Speak about everything - at home, when travelling by underground, when walking: an adult's speech is more important than any training method manual.  You should not try to cover all the topics at once or choose very difficult topics. Teach your child to acquire knowledge independently and give him or her freedom of creativity in this process. Rejoice at every success of your child, even if it is the smallest attempt to show his or her abilities, especially if it is for the first time. Do not go into one specific direction, for example, reading, maths, music or physical training at the expense of all others. It is much more important for the child to develop in all directions than to break a record in one particular area. That is why it is important that the parents work on their children with the help of specialists who will always help and advise on how to make the child's life full of purpose and diversity," Ms. Allahverdiyeva concluded.