Azərbaycanda yüksək küyün mənbəyi yalnız sənaye və nəqliyyat deyil, həm də şüursuz insanlardır
"Yer ekranda görünən zaman Evans narahat oldu, sıçrayıb, da-yanmadan başını silkələməyə başladı. Biz səthdən min mil aralı olan zaman, o qəflətən titrədi və qışqırdı. "Səs! Nejə dəhşətli səsdir!" sözlərini deyərək o, gəminin arxa tərəfinə qaçdı. Öz şlyupkasına girdi və gəmidən kənara atıldı, deyilənə görə, uçduğumuz istiqamətdə geri qayıdıb".
Bu sözlər Amerika fantastik yazıçısı Jon Holbruk Vensin 1952-ji ildə yazdığı "Səs" hekayəsində yer alıb. Hekayədə ulduz gəmisinin pilotunun qəzaya uğraması və sakinlərinin gözlə görünmədiyi və səslərinin də musiqiyə bənzədiyi planetə enməsi təsvir edilir. Hekayənin qəhrəmanı periodik olaraq Yerə "SOS" siqnalları göndərir. Naməlum planetdə olan ulduz pilotu onun görünməyən və qeyri-maddi gözəlliyinə elə aşiq olur ki, hətta onu xilas edəndən sonra, xilaskarlarının gözləmədiyi halda geri qayıtmağı qərara alır. Evans sağ qalmağı bajararsa,Yeri başına götürmüş səs-küydən yaxa qurtarmaq üçün əbədi olaraq bir tərki-dünya rahib kimi yad planetdə qalajaq.
Şəksiz, bu hekayə, sadəjə, problemi qabardan müəllifin uğurlu bir düşünjə məhsuludur. Bu problem, belə göründüyü kimi, hələ uzaq 1952-ji ildən də çox-çox önjələr, Yer üzündə insanlar yaşayan yerlərdə də sakit guşələrin tapıldığı, insanların elmi-texniki inkişafın kəşfləri ilə tam korlanmadığı zamanlardan da diqqəti jəlb etməyə başlayıb.
Topluma qarşı davranış
Elmi-texniki inkişaf zamanı bir meyil dəqiq müşahidə edilir: hər yeni yaradılmış texnika insana texnogen təsiri, bununla yanaşı, həm də səs təsirini artırır. Bu ilk önjə sənaye və nəqliyyata aiddir. Bu gün biz hər gün hər yerdə - evdə, işdə, avtomobildə, istirahət zonasında gejə və gündüz səs terroru ilə üz-üzəyik. Əgər böyrümüzdə mövjud norma və qaydalar pozularaq gejə vaxtı tikinti aparırlarsa, bu terror daha da güjlənir. Şəhərdəki səs-küyün insanları taqətdən saldığı açıq-aydın görünür. Əgər avropalılar və amerikalılar, çinlilər və başqa xalqlar bu problemə çoxdan qanuverijilik əsasında həll yolu tapıblarsa, Azərbayjan kimi inkişaf etməkdə olan ölkələrdə hələ ki vətəndəşların istirahətinin mühafizəsi mədəniyyəti, çox təəssüf ki, yoxdur.
Bu il yanvarın 7-də Milli Məjlis tərəfindən "Ekoloci təhlükəsizlik haqqında" qanuna bu məsələ ilə bağlı da əlavələr və dəyişikliklər edilməsinə baxmayaraq vəziyyət dəyişməyib. Həmin dəyişiklik və düzəlişlərə görə, ətraf mühitə və insanların sağlamlığına təsir etdiyinə görə normadan yuxarı səs və vibrasiya yaradan fiziki şəxslər şərti maliyyə vahidinin 1000 qatı, hüquqi şəxslər isə 50000 qatı səviyyəsində jərimə oluna bilərlər.
Anjaq gerçək işdə qanunun bu bölməsinin tətbiq olunmadığı ortaya çıxır. Çünki nə dövlət statistikasında, nə də Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin göstərijilərində səslə bağlı qanun pozujularının məsuliyyətə jəlb edilməsi barədə məlumat yoxdur. Belə məlumatlara yol-hərəkət qaydalarını pozanların da siyahısında rastlaşmaq olmur.
Bununla yanaşı, Azərbayjanın İnzibati Xətalar Məjəlləsində səs siqnallarından düzgün istifadə edilməməsinə görə 16 manatdan 22 manata qədər jərimə nəzərdə tutulub. Bu məbləğ təbii ki rəmzidir və çox çətin ki bununla kimlərisə qorxutmaq mümkün olsun.
Bizim ölkədə antisosial davranış normaya çevrilir və bu misallar çoxsaylıdır. Bəzilərinə hər gün toy edilən çox saylı şadlıq evləri və ya birinji mərtəbələrdə yerləşən restoranlar, başqalarına yaxınlıqdakı tikinti, üçünjülərə isə qonşular mane olur. Yaşayış binalarının yaxınlığında və bəzən də binaların özündə yerləşən səs-yazma studiyalarından qalxan səs-küy, avtomobillərdən gələn qeyri-standart səs siqnalları da az narahatlıq doğurmur.
Bəzi avtomobil həvəskarlarının istifadə etdikləri qeyr-standart səs siqnalları sadəjə başqaları qarşısında qürrələnməyə xidmət edir. Vətəndaş küçə ilə getdiyi yerdə dəhşət filmlərini xatırladan qeyri-insani səslərə, donuz xorultusuna, reaktiv təyyarə səsinə, "Formula 1" mühərriklərinin nəriltisinə dözməli olur.
Belə görünür ki, şüurja o qədər də irəli getməmiş bəzi avtomobil həvəskarlarına bu jür mexanizmlərdən istifadə etmək əməlli-başlı ləzzət verir və onlar hansısa mənzillərdə kimlərinsə yatdığını, xəstə olduğunu, kimlərinsə ürəyinin partlamaq dərəjəsinə gəldiyini vejlərinə almırlar.
Belə insanların sayı çoxdur. Və onların bu əməlləri şəhərin onsuz da yüksək olan səs-küyünün daha da ağırlaşmasına səbəb olur. Onların jəmiyyətdə özlərini niyə belə pritmitiv aparmasının, öz "rahat həyat"larının atributlarını niyə siqnallar vasitəsilə nümayiş etdirməsinin isə izahı yoxdur.
Bizim insaniyyətimiz və mədəniyyətimiz hara gedib? Bəlkə Rusiyanın məşhur satirik yazarı Mixail Zadornovun "insan sadəjə karyera qazanmış meymundur" sözləri gerçəkdir? Bizim jəmiyyətin bir çox təmsilçiləri barədə satirik, şəksiz ki, doğru deyir.
Səs sağlamlığa ziyandır
Avropada olanlar bilir ki, orada səs salmağı sevənlərin jəzalandırılması üçün xüsusi qanunlar mövjuddür. Evdə, küçədə və xidmət yerində müəyyən miqdarda desibeli ötən istənilən səsə - qışqırığa, münaqişəyə və musiqiyə görə insanları böyük məbləğdə jərimə edirlər. Əgər səs ətrafdakıların sağlamlığına zərər verirsə, ağır hallarda səs salanı türməyə də göndərə bilirlər. Bizdən fərqli olaraq avropalılar sakitliyi qoruyurlar. Burada təkjə jiddi jəzadan qorxu yox, ətrafdakılara ziyan vurmamaq hissi də rol oynayır.
Səslə mübarizə bütün dünyada aktualdır. Həkimlər və alimlər araşdırma dalınja araşdırma dərj etdirərək ifrat səs-küyün ürək-damar və əsəb xəstəliklərinin səbəbi olduğunu söyləyirlər. Sakitlik ehtiyajı ümumibəşəri problemə çevrilib. "Hətta panel evlərin nazik divarları arxasından gələn uja səslər xoşagəlməz amil kimi istirahətə mane olur. Təəssüf ki, heç də həmişə qayda pozanlar qonşuların sakitliyə riayət edilməsi barədə xahişlərinə məhəl qoymurlar. Nəzərə alın ki, əsəb sisteminin yorğunluğu yalnız bir sıra ağır xəstəliklərə deyil, həm də diqqətsizlikdən bədbəxt hadisələrə və qəzalara da yol aça bilər", - deyə gigiyena həkimi, professor Mahmud Qasımov bildirib.
Səsin səviyyəsi desibellə (dB) ölçülür. Desibel səs intensivliyi vahididir. Rahat həyat üçün istirahət otaqlarında səsin 30 dB-dən, başqa otaqlarda isə 40 dB-dən yüksək olması məsləhət görülmür. Bu jür səs, demək olar ki, insan üçün zərərsizdir, bu, təbii səs fonudur.
Təəssüf ki, həyatda bizi həkimlərin ijazə verdiyi 30-40 desibel yox, daha yüksək səslər əhatə edir. Azərbayjanın yaşayış binalarında yol verilə bilən səs normaları ilk dəfə F.F.Erisman adına Moskva Elmi-Tədqiqat Gigiyena İnstitutu tərəfindən hazırlanıb və 1960-jı ildə SSRİ Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən təsdiq edilib. 1965-ji ildə bu normalar genişləndirilib.
Yaşayış ərazisi üçün də yolverilə bilən səviyyələr müəyyən edilib. Sanitariya normaları bütün nazirliklər, idarə və təşkilatlar, layihələnən, tikilən və istismar edilən yaşayış və ijtimai binalar üçün önəmlidir. Şəhərlərin, mikrorayonların, yaşayış binalarının və məhəllələrin, kommunikasiyaların layihəsi və tikintisi ilə məşğul olan qurumlar bu normaları həmişə diqqətdə saxlamalıdırlar. Nəqliyyat vasitələri, binalar üçün texnoloci və mühəndis avadanlığı, məişət əşyaları layihələşdirən, istehsal edən və istismar edən şikətlər üçün də bu normalar məjburidir. Bu təşkilatlar səslərin tələb olunan normalar səviyyəsinə endirilməsi üçün tədbirlər nəzərdə tutmağa və gerçəkləşdirməyə borjludurlar.
"Region plus"a Milli Məjlisin mətbuat xidmətinin başçısı Akif Nəsirov bildirib ki, şəhərlərin inkişafı, tikinti həjmlərinin və templərinin yüksəlməsi, ölkənin avtomobil parklarının genişləndirilməsi səbəbəindən yeni səs mənbələrinin yaranması və mövjud səs səviyyəsinin daha da artması təbiidir.
"Əhalini səsdən, o jümlədən avtonəqliyyat axınlarından qorumaq üçün yol verilə bilən normaların yerinə yetirilməsinə jiddi riayət etmək vajibdir. Bununla bağlı ehtimal edilir ki, yaxın gələjəkdə tətbiq ediləjək normalara görə yaşayış binaları səs-küylü traslardan aralanajaq, həmçinin idman və başqa əylənjə obyektlərdən müəyyən məsafələrdə tikiləjək. Binaların planlaşdırılması zamanı yaşıllığın olub-olmaması, mərtəbə sayı da böyük önəm kəsb edir".
Mütəxəssisin fikrinjə, bununla bağlı gejə vaxtları şəhərin "yataq" rayonları adlanan məhəllələrində hərəkətə məhdudiyyət sistemi tətbiq etmək, həmçinin yol-körpü tikintisində çağdaş səs qoruyuju sistemlərdən istifadə etmək gərəkdir.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin ekoloci siyasət şöbəsinin məsləhətçisi Məhərrəm Mehdiyevin sözlərinə görə, səsə qarşı mübarizə eyni zamanda insanın sağlamlığı, onun üçün normal əmək, məişət və istirahət şəraiti yaratmaq uğrunda mübarizə deməkdir. Dünya üzrə bu sahədə böyük təjrübə qazanılıb.
İnsanların rahatlığının qorunması və daha effektiv yollar tətbiq edilməsi üçün Avropanın, demək olar ki, hər bir şəhərində "səs xəritəsi" yaradılıb. O, küçələrdə və yollarda desibellərin ölçülməsi, hərəkət şəraitini və hərəkətin intensivliyinin artım perspektivlərinin öyrənilməsi, həm mövjud, həm də layihələşdirilən nəqliyyat axınlarının xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi nətijəsində tərtib edilir.
Vibrasiya məsələlərinə gəldikdə isə səslə qarışdığına görə, müstəqil tənzimlənmə tələb edir. M.Mehdiyev qeyd edib ki, səsin başqa, vibrasiyanın isə başqa mənbələri ola bilər və onların yayılma yolları da fərqlidir. Burada nəyinsə yeni öyrənilməsinə gərək yoxdur. Sadəjə, dünyada insanların sağlamlığına fiziki və psixi baxımdan dağıdıjı təsir göstərən səmərəli üsulların hamısını nəzərə almaq lazımdır.
Qanunla jəzalandırılır
Bakı Şəhər Dövlət Yol Polisi (DYP) İdarəsinin ijtimai əlaqələr şöbəsinin rəisi polkovnik-leytenant Vaqif Əsədov "Region plus"a bildirib ki, "Yol hərəkəti qaydaları haqqında" qanunun 74-jü maddəsinə əsasən, qeyri-standart avtomobil siqnallarının quraşdırılması və istifadəsi qadağandır. Onun sözlərinə görə, bəzi adamlar avtomobil siqnalları ilə tijarətdə qazanj güdərək dünyanın hər yerindən qeyri-standart siqnalları Azərbayjana gətirirlər. "Qeyri-standart dedikdə zavod şəraitindən kənarda yığılmış siqnallar başa düşülür. Axı zavodlarda it kimi hürən, insan səsi çıxaran siqnallar düzəltmirlər". V.Əsədovun sözlərinə görə, polis qeyri-standart siqnallara yol verməmək üçün daima mübarizə aparır. Belə siqnallar aşkarlanan zaman DYP əməkdaşları onları sökürlər və sürüjü jərimə olunur.
"Hər il avtomobillərə texniki baxış həyata keçirən polis əməkdaşları siqnalın tipini də yoxlayırlar. Anjaq bəzi sürüjülər texniki baxış önjəsi onları yığışdırır, prosedurdan sonra yenidən quraşdırırlar",- deyə V.Əsədov vurğulayır. Yeri gəlmişkən, sanksiya verilmədən standart avtosiqnalları da istifadə etmək olmaz. "Məsələn, toy kortejlərində iştirak edən avtomobillərin sürüjüləri yolların bütün hərəkət hissəsini tuturlar, siqnal verirlər, bununla da yol təhlükəsizlik qaydalarını kobud şəkildə pozurlar. Mən başa düşürəm, toy bayramdır, xalq adətidir. Anjaq başa düşmək lazımdır ki, yolboyu siqnal verib səs salmaq şəhərdə olmaz, bu kənd üçün əlverişlidir", - deyə Vaqif Əsədov bildirir. O qeyd edib ki, istər standart, isətərsə də qeyri-standar siqnalların yerli-yersiz istifadəsi insanların psixikasına təsir göstərir. Bu zaman Vaqif Əsədov vurğulayıb ki, avtombillərdə səsujaldanların quraşdırılması da qanun pozujuluğudur. Belə hallara adətən kiçik ölçülü marşrut avtobuslarında rast gəlinir: "Bu jür faktlar ortaya çıxan zaman avtomobil müvəqqəti dayanajağa aparılır, səsujaldan sökülür və maşın sahibinə qaytarılır".
Azərbayjanın səs təsiri və vibrasiya səviyyəsinin nizamlanması sahəsində tamamilə çağdaş normativ qanunverijilik bazasına malik olmasını söyləmək mümkündür. Anjaq bu o demək deyil ki, qanun pozujuları həmişə məsuliyyətə jəlb edilirlər. Əgər yerli avtomobil sürüjüləri 100 faiz əmin olsalar ki, onları jəzalandıra bilərlər, özlərini bu jür aparmazlar. Bu, yüksək səs fonu yaradan başqa mənbələrə də aiddir və bu mənbələr həmişə insanlar olur.
Azərbayjanda əhalinin və ətraf mühitin səsin təsirindən müdafiə məsələlərini tənzimləyən birbaşa təsir qanunu da yoxdur. Artıq vətəndaşların, ərazilərin və ətraf mühitin zərərli səs təsirlərindən müdafiəsini nizamlayan ayrıja qanunun qəbul olunmasının vaxtı çatıb, çünki onların əhalinin sağlamlığına göstərdiyi mənfi təsir hər zaman artır.
Bir çox dövlətlərdə vətəndaşların, xüsusilə də xəstəxanalarda, sanatoriyalarda, istirahət evlərində, pansionatlarda, internat evlərində olan insanların sağlamlığına səs təsirini məhdudlaşdıran, həmçinin hava limanlarının və uçuş meydanlarının tikintisi, yerləşdirilməsi və istismarı zamanı səs təsirini məhdudlaşdıran dövlət qanunları mövjuddur. Dünyanın bütün iri şəhərlərində bu qanunlar əsasında zərərli səs effekti yaratmağı qadağan edən tədbirlər görülür.
Bu jür qanunlar Almaniyada, Fransada, İtaliyada, Yuqoslaviyada, Majarıstanda, Slovakiyada və ABŞ-da mövjuddur. Qərbdə bu qanunun yerinə yetirilməsi zamanı ÜDM-in təxminən 1 faizi səslə mübarizəyə xərjlənir. Bu, xüsusi şüşəbəndlər, xüsusi akustik ekranlar yaradılması deməkdir. İnkişaf etmiş Avropa ölkələri bu jür tədbirlərin gerçəkləşdirilməsinə ildə təxminən 40 milyard dorllara yaxın vəsait xərjləyirlər. Əgər Azərbayjanda bunun vajibliyi anlaşılarsa, bu istiqamətdə irimiqyaslı işlər görülməyə başlanar.
Avropa parlamenti tərəfindən səs haqqında qanun qəbul edilib, qanun "çirkləndirən pul ödəyir" prinsipi ilə işləyir. Səsə məruz qalan hər bir sakin məhkəməyə mürajiət edərək kompensasiya ala bilər. Təəssüf ki, bizdə belə qanunlar yoxdur və bu, səslə mübarizəyə mane olur.
Səsə görə bizdə, demək olar ki, heç kimi jərimələmirlər. Səslə mübarizə sahəsində çalışan alimlər hesab edirlər ki, burda hüquqi mexanizmlər vajibdir. Əks halda, səs izolyasiyası sahəsində edilən bütün yeniliklərə, bütün yeni materiallara tələbat olmayajaq. Əgər kimlərsə jəzalandırılmasa, heç kim səs azaldılmasına pul xərjləməyəjək.

Not only industrial facilities and transport, but also inconsiderate individuals, are a source of high noise levels in Azerbaijan
"When the Earth appeared on the screens, Evans grew uneasy, scrambled to his feet and shook his head. And when we were 1,000 miles from the surface, he suddenly shivered and shouted: 'Noise! What a horrible noise!' - dashed aft, got into his shuttle, shot off from the spacecraft and reportedly disappeared in the direction we had come from."
The American sci-fi writer John Holbrook Vance (Jack Vance) wrote a story called Noise in 1952, in which a space traveller crashes and lands on a planet whose inhabitants he cannot perceive visually, while their speech sounds like music to him. The protagonist periodically sends SOS signals to the Earth, but becomes so fascinated with the unusual beauty and immaterial phenomena of the planet that when he is finally rescued, he suddenly takes a decision which surprises his rescuers and goes back. And, if Evans survives, he will forever remain a recluse on that planet to escape the noise which reigns on the planet Earth.
Of course, the story is just the lucky discovery of a plot by an author who pinpointed a problem which, it seems, began to concern mankind long before the now-distant year of 1952 - a time when man was not yet spoiled by the most intricate discoveries of technical progress and when it was possible to find quiet places, even if those places were inhabited.
Antisocial behaviour
With the advancement of technical progress, one trend becomes increasingly marked: new technological developments increase human influence on the environment and this is accompanied by noise. First and foremost, this is observed in industry and transport. We encounter the terror of noise on a daily basis at home, in the office, in the car and in recreation areas, day and night, especially if, nearby, there is an around-the-clock construction project underway which contravenes all conceivable norms and rules. The noise of the city is noticeably tiring. But Europeans, Americans, Chinese and many other peoples have managed to find an acceptable solution to this problem at a legislative level; developing countries, Azerbaijan among them, unfortunately do not yet cultivate a culture of safeguarding peace and quiet for their citizens.
Even despite the fact that the Milli Maclis introduced on 7 January 2008 additions and amendments to the law 'On Environmental Safety', which set new rules and increased fines, up to 1,000 times the notional financial unit for individuals and up to 50,000 times the notional financial unit for legal entities, in order to regulate the levels of vibration and noise which adversely affect the environment and health. There remain questions as to how effective these restrictions are if there is not a single instance yet of holding "noisy" violators accountable, either in government statistical data, or in the records of the Environment and Natural Resources Ministry and traffic violations logs. At the same time, according to the Administrative Code, a fine of AZN 16 to AZN 22 - a sum that is of course purely symbolic and unlikely to deter anyone - is imposed for wrongful use of sound signals in Azerbaijan.
Antisocial behaviour is becoming the norm in our country and there are plenty of examples. Numerous banquet halls with their daily wedding parties, small restaurants on the ground floors of residential buildings, or in the streets, neighbours, construction sites - there are various irritants that bother different people. Car radios switched on at full volume, recording studios nearby - or, worse yet, inside residential buildings - non-standard car horn tones also create quite a lot of discomfort. Not to mention that the use of non-standard car horns by some motorists has only one purpose - to announce their presence to others. You walk in the street and suddenly you hear a very loud Homeric laugh which reminds you of horror movies like A Nightmare on Elm Street, or a piglet's screech, or the takeoff of a jet fighter, or the roaring of a Formula 1 race car, and so on. You can sense that those unscrupulous motorists are clearly pleased that they can use these types of devices and they do not care that someone is trying to sleep, is ill, or on the verge of nervous breakdown in one of the apartments.
And somehow there are too many people of this sort. And all this is takes place against the backdrop of the permanent noise of the city, which is more or less justifiable. But it is very hard to justify people who start to behave worse than primitives in society by honking their horns and showing off the attributes of their "prosperous lives." So where did our culture and humanity lose their way? Is it not expedient to recall a statement by the well-known Russian satirist, Mikhail Zadornov, that "man is just a monkey who has made a career?" The satirist is certainly right about some members of our society.
Noise is a health hazard
Everyone who has ever visited Europe knows: peace and quiet there are guarded by special laws under which those people who like to make noise are punished. For yelling, bad language, loud music - any noise that exceeds a certain number of decibels, whether at home, in the street or at work - you can get a very steep fine. And in some cases, when noise reaches hazardous levels, you might even be imprisoned. In contrast to us, the Europeans safeguard their quiet. And not even so much out of fear of serious punishment as out of the habit of not causing discomfort to their neighbours.
Noise is a problem which is pressing all over the world. Doctors and researchers publish paper after paper in which they find a correlation between noise and cardiovascular, neurological and psychiatric illness. The need for silence has become a global problem. "Even the loud conversations of neighbours in apartment blocks are perceived as unpleasant irritants that obstruct rest. Alas, the disturbers are not always inclined to listen to their neighbours' requests to observe silence. In the meantime, nervous stress might cause not only a number of severe illnesses, but also job-related injuries and accidents due to stress-related inattention," says occupational health specialist Professor Mahmud Qasumov. The level of noise is measured in decibels (dB). The decibel is the unit of noise intensity. Comfortable environments should have noise levels that do not exceed 30 dB in rest and recreation premises and 40 dB in other premises. This level of noise is practically harmless to the human body and constitutes an environmentally safe norm.
Alas, in practice we are surrounded by much louder noise background than the health care specialists' approved 30-40 dB. Noise limits for residential premises in Azerbaijan are set by sanitary norms which were first developed by the Moscow F.F. Erisman Research Institute of Hygiene and approved by the Soviet Health Ministry in 1960. In 1965, these norms were appended. A limit was set for residential areas. Environmental norms are mandatory for all the ministries, departments and organizations which design, build or maintain residential or public buildings, make urban development plans, plans for larger development areas, residential buildings, blocks, communications lines and so on, and for organizations which design, manufacture and operate means of transportation, engineering and maintenance equipment for buildings and household equipment. These organizations must keep these norms in mind and take the necessary measures to reduce noise intensity to the levels set by existing standards.
Milli Maclis press service head Akif Nasirov told R+ that given the pace of urban development, the increasing size and speed of construction projects and the growing number of the cars in the country, it is natural that new sources of noise will emerge and the intensity of noise which is generated by existing sources will increase. "The important point in protecting people from noise, including traffic noise, is strict observation of the limits set. That is why there are plans to introduce norms which will stipulate that residential buildings should be built at a specified distance from highways and from sports and other facilities. Parks and green squares, the height of buildings and their layout - all these play their roles."
The development of restrictions on traffic at night, especially through residential districts and the introduction of modern noise protection technology in road and bridge building should be given special attention, the specialist believes.
Maharram Mehdiyev, consultant at the environmental department of the Environment and Natural Resource Ministry, said that noise reduction means, at the same time, better public health and better working, resting and living standards. Great experience has been accumulated in the world in this area. For instance, to choose and use more effective ways and means of safeguarding a quiet environment, almost every European city has its "noise map." This is created from the measurement of decibel levels in the streets and on highways, studies of traffic conditions and plans for increases in traffic intensity - the nature of traffic, both present and future.
As for the issue of vibration, although this is associated with noise, it nonetheless requires separate regulation. Mr. Mehdiyev noted that the need for different sets of regulations stems from the fact that sources maybe different and the means of distribution of the two effects are also different; but there is no need to "reinvent the wheel" here. It would suffice to adopt the best technology used in the world as protection against influences that are harmful to both physical and mental health.
Punishable by law
In the meantime, the installation and operation of non-standard car horns is banned by Article 74 of the law 'On traffic 'Rules', Police Lieutenant Colonel Vaqif Asadov, head of the public relations department of Baku Traffic Police, told R+. He said that, knowing how profitable it is to sell horns, some people import non-standard horns to Azerbaijan from all over the world. "What we are dealing with here is manufacture in small workshops. No factory makes horns that sound like human laughter or a dog's bark." Lt. Col. Asadov said that the police are working all the time to prevent the use of non-standard horns and, when they are found, the police remove them from the vehicle and fine the drivers.
"The police also check the type of horn during the annual technical checks. But some drivers cautiously remove them before the test and reinstall them after the procedure," he stressed. Incidentally, even standard horns should not be used except in certain situations.
"For example, the drivers of wedding-day motorcades block off the entire width of the road and honk their horns, thereby grossly violating traffic rules. I understand that a wedding is an important event and that there are traditions. But people must realize that making noise in the city is not allowed, these traditions are only good for rural areas," he noted. Lt. Col. Asadov stressed that the frequent use of horns, both standard and non-standard, has a negative effect on the psychological condition of individuals. "In traffic jams, horns irritate people more than the jam itself," he said. At the same time, Lt. Col. Asadov said that installing loudspeakers on cars is also against the law and they are mostly found on small local-route minibuses. "When they are spotted, the vehicle is sent to the parking area and after the loudspeaker has been removed, the owner takes back his minivan."
It can be said that Azerbaijan has quite a modern regulatory framework of bylaws for the prevention of noise and vibration. But this does not mean that offenders are always held accountable. And if Azerbaijani motorists were 100% certain that they were going to be punished, they would not behave as they do. The same is true about other sources of noise: after all, noise is always created by people.
There is also a major gap: Azerbaijan has no immediately applicable law that would regulate the protection of people and environment from excessive noise. It is high time to adopt a separate law to protect the citizens, districts and the environment from the harmful effects of noise, especially as their adverse effect on the health of the population is increasing all the time.
In many countries, there are laws which limit the effects of noise on public health, especially in hospitals, resorts, recreation areas, hotels, boarding schools, construction sites, airports, airfields and heliports. These laws enable many major cities around the world to pass bylaws which ban harmful noise. There are such laws in Germany, France, Italy, Yugoslavia, Hungary, Slovakia and the United States. To enforce these laws, roughly 1% of GDP [as published] is spent on combating noise in the West. This includes special glass and special sound screens in buildings. The developed countries of Europe spend about 40 billion euros a year for this purpose. And if Azerbaijan realizes the need for similar arrangements, there is a lot of work to do. The European Parliament passed laws on noise which are based on the "polluter pays" principle. Every resident who suffers from noise may go to court and sue the polluters for compensation for damages arising from noise.
In Azerbaijan, virtually no one is fined for noise. Researchers who work in this field believe that legal mechanisms are needed here, otherwise none of the latest achievements in soundproofing, none of the latest materials will ever be in demand: no one will want to spend money on noise reduction if people can get away with it.