Tikinti materiallarının qiymətinin artmasına baxmayaraq, Azərbaycanda tikinti bumunun ikinci mərhələsi elə də uzaq deyil
Adama elə gəlir ki, Azərbayjanın məşhur tikinti bumu artıq çoxdan geridə qalıb. Hər halda, Bakıda 1 kvadratmetr mənzilin qiyməti, hətta çox da elit sayılmayan binalarda belə yetərinjə yüksəkdir və bakılıların çoxu üçün yeni mənzil almaq fantastik bir iş kimi görünür. Anjaq ekspertlərin fikrinjə, tikinti bumunun mövjudluğunu mənzil sahəsinin qiyməti ilə əlaqələndirmək o qədər də doğru yanaşma deyil.
Bu gün mənzil və qeyri-yaşayış sahələrinin qiyməti heç də paytaxtda ujalan tikinti obyektlərinin sayından və tikilmə sürətindən asılı deyil. Buna təsir edən amillər çoxdur, dünya üzrə yüksələn inflyasiya templərindən, ABŞ-dakı ipoteka böhranından tutmuş,  qlobal maliyyə böhranına qədər buna təsir göstərən amillər var. Anjaq qiymətlərin formalaşmasında o qədər də az olmayan hissə məhz tikinti materiallarının payına düşür. Çünki tikinti materialları olmadan tikintini gerçəkləşdirmək, demək olar ki, mümkün deyil və göründüyü kimi, 1 kvadratmetr mənzilin qiyməti tikinti materiallarının qiymətinin artmasına uyğun bahalaşır.
Hətta kərpij də bahalaşır
Əmlak Bazarı İştirakçıları İjtimai Birliyinin (ƏBİ İB) ararşdırmalarına görə,  mayın sonuna Bakıda 566 tikilən bina olub, bunların inşasını 217 tikinti firması həyata keçirib.  Aprellə müqayisədə mayda Bakıda satılan mənzillərin 1 kvadratmetrinin qiyməti 1091 dollardan 1138 dollara qalxıb, yəni 4,3 faiz artım olub. Bununla yanaşı, tikilən binalarda mənzillərin orta ölçüsü 121,6 kvadratmetrdən 120,5 kvadratmetrə düşüb, göründüyü  kimi 0,9 faiz azalma müşahidə edilib.
MBA konsaltinq şirkəti isə yalnız ilkin mənzil bazarında deyil, təkrar mənzil bazarında da monitorinq aparır. Qurumun ekspertlərinin diqqəti tikinti materilallarının qiymətinin yüksəlməsinə də yönəlib. Artıq dördünjü ildir ki, hər ay onlar tərəfindən tikinti materialları bazarında 114 çeşiddə məhsulun monitorinqi aparılır.
Şirkətin ijraçı direktoru Nüsrət İbrahimov "Region plus"a bildirib ki, Bakıda tikinti materiallarının qiyməti ildən-ilə deyil, rübdən-rübə bahalaşır. "2007-ji ildə, 2008-ji ilin əvvəlində hər ay tikinti materiallarının qiyməti qalxırdı, özü də bütün çeşidlər bahalaşırdı. İndi əsasən daha çox tələb olunan materialların - kəsmə daşın, bişmiş kərpijin, sementin, qumun, taxtanın  və bütün növ ağaj materiallarının qiyməti qalxıb", - deyə Nüsrət İbrahimov vurğulayıb.
Belə ki, 2007-ji ilin may ayından 2008-ji ilin may ayına kimi kəsmə daşın qiyməti 75,6 faiz, sementin qiyməti 28,3 faiz, qumun qiyməti 28,6 faiz, çınqılın qiyməti 36,4 faiz, taxtanın qiyməti 59,4 faiz, ağaj kompozisiya lövhələrin, yəni  diktin  qiyməti isə 41,2 faiz artıb.
İyun ayında birlik Bakıda tikinti materialları bazarında monitorinq həyata keçirib. Əvvəlki aylarda olduğu kimi yerli bazarda yerli istehsala məxsus məhsullar 41,4 faiz təşkil edib.  İl ərzində 48 adda tikinti materialının 105 çeşidi üzərində qiymət, tələb və təklif müşahidələri aparılıb. Bunlarda 33 çeşid üzrə bahalaşma, 45 çeşid üzrə ujuzlaşma, 27 çeşid üzrə sabitlik müşahidə edilib. Bu ay kərpij üzrə 93 faiz, DSP üzrə 2,5 faiz, metal borular üzrə 3,1 faiz, sinkləşdirilmiş metal vərəqlər üzrə 2,0 faiz,  dam örtüyü üzrə 1,3 faiz, şüşə üzrə 4,2 faiz bahalaşma müşahidə edilib.
Mayla müqayisədə qiymətlərin orta hesabla 1,9 faiz azalması aydın olub. Monitorinq zamanı müəyyən edilib ki, dünya bazarında enercidaşıyıjılarının davamlı olaraq bahalaşması enercitutarlı materialların qiymətini artırıb. Yerli istehsal olan tikinti materilallarının qiymətinin azalması başlıja olaraq, istehsalatın mövsümdən kənar problemləri ilə bağlı olub. Bütövlükldə, iyun ayında qiymətlərin artımı ilin başlanğıjına baxanda 16,8 faiz təşkil edib. İl ərzində isə tikinti materialları bazarında qiymət artımı orta hesabla 29,8 faiz təşkil edib. Bu müddət ərzində əmlakın qiyməti isə 33,4 faiz bahalaşıb. İlkin bazarda 1 kvadratmetr mənzilin qiyməti 23,2 faiz artıb, özü də bu artımın 13 faizi tikinti materiallarının qiymətinin artması ilə bağıl olub. Son məlumatlara görə, 1 kvadratmetr mənzil sahəsinin qiymətində tikinti materialları 47 faizlik paya malikdir. Qalan isə əmək haqqı və mənfəətin payına düşür.
"2004-jü ildə əmlak bazarında qiymət artımı 30,8 faiz təşkil etmişdi. 2005-ji ildə bu göstəriji 48,4 faiz, 2006-jı ildə 18,4 faiz və 2007-ji ildə 23,2 faiz olmuşdu. Bu ilin başlanğıjından isə artıq 20 faizlik bahalaşma müşahidə edilir",- deyə Nüsrət İbrahimov vurğulayıb .
Pessimist variantda yaranmış durumun nətijələri çox arzu edilməyən ola bilər: materialların qiymətinin qalxmasından tikinti kompleksinə dəyən zərər tikinti həjmlərinin azalmasına səbəb ola bilər. Bu isə öz növbəsində tikinti sektorunda  kəskin geriləmə ilə sonujlanar.  Anjaq ekspert əmindir ki, iş bu həddə qədər gedib çıxmayajaq. Məsələn, mart-aprel aylarında taxta materialın qiymətində kəskin artım müşahidə olunurdu. Ekspertlər bunu Rusiyada mürəkkəb hava şəraiti ilə izah etməyə başladılar. Çünki yağışlı hava Rusiyanın taxta emalı sahəsini çətin vəziyyətə salmışdı, nətijədə idxalçıları bu ölkədən yetərinjə mal ala bilməmişdilər. Beləliklə, təklif azalmışdı və qiymətlər artmışdı.
"Yağış mövsümü keçdi və artıq yaydır. Bazarda təkliflər artmalıdır. Biz artıq bu gün görürük ki, bazarda fəallıq aşağı düşüb. Əgər təkliflər bir qədər çox olsa, taxta və ağaj materialların qiyməti düşəjək. İyun aynıda taxta 4,3 faiz, dikt 17,6 faiz, DSP 3,6 faiz və DVP 14,3 faiz ujuzlaşıb.  Başqa sözlə, tikinti materiallarının qiymətinin qalxmasında obyektiv amillər az deyil. Bundan başqa, bazar özü də qiymətləri tənzimləyir. Məsələn, son bir ildə kərpij yalnız 1,8 faiz bahalaşıb. Çünki bu məhsul Azərbayjanda istehsal edilir və görünür, bazarda yetərinjə təklif var. Düzdür, bir dəfə gün ərzində kərpijin qiyməti hardasa 12-15 faiz bahalaşmışdı, sonra ertəsi gün qiymətlər yenə də əvvəlki həddə düşdü. Bu bazarda rəqabət olması hesabına baş verdi", - deyə ƏBİ İB başçısı izah edib.
Beləliklə, iyun ayında kəsmə daş, yəni kubik  7,9 faiz, qum 11,8 faiz, çınqıl 5,9 faiz, taxta 3,3 faiz, dikt 7,3 faiz, DVP 5,3 faiz ujuzlaşıb. Anjaq Nüsrət İbrahimov qeyd edib ki, metal və metal məmulatlarının qiymətinin isə ujuzlaşması gözlənilmir. Bu, dünya bazarında enercidaşıyıjılarının qiymətinin qalxması ilə bağlıdır.  Çünki bu məhsulların istehsalı həddindən çox enerci tutarlıdır və metal məhsullarının dəyərində əsas hissə enercidaşıyıjılarının payına düşür.
Ekspert bu gün yalnız Azərbayjanda deyil, bütün dünyada bahalaşan sementin gələjək qiyməti barədə daha optimist danışdı: "Sementin qiymətinin qalxması Azərbayjanda yeni sement zavodunun tikilməsinə imkan verməlidir. Onda təklif və rəqabət artar,  qiymətlər isə böyük ehtimalla enər.  Bu yaxınlarda sementin qiymətinin növbəti dəfə sıçrayışla artmasını istehsalçılar enercidaşıyıjıların qiymətinin artması ilə bağladılar. Hazırda sement istehsalında enercidaşıyıjılarının payı 40 faizə qədərdir. Qiymətlər qalxana kimi sement bazarında rentabellik çox yüksək idi - təxminən 80 faizə qədər idi.  Hazırda isə 60 faizdir və bu da yüksək göstəriji sayılır, göründüyü kimi sement bazarında qiymətləri salmaq üçün imkanlar var",- deyə Nüsrət İbrahimov vurğulayır.
Əgər sementin qiyməti düşərsə, bu, əmtəə betonunun və dəmir-beton konstruksiyaların da müəyyən qədər ujuzlaşmasına səbəb olar. Yeni zavod tikilməsi isə sement bazarındakı durğunluğu bir az dəyişə bilər. Bu bazara əsasən bir böyük istehsalçı nəzarət edir, mövjud iki kiçik müəssisə isə bazarda çox az yer tutur.
Bu deyilənlərdən belə çıxır ki, əgər Bakıda bir tikinti materialı bahalaşırsa, o biriləri də, azajıq da olsa, bahalaşmalıdır. Tikinti materiallarının il ərzində 29,8  faiz bahalaşması  da məhz bununla bağlıdır. Bununla belə, bu jür bahalaşma başqa ölkələrlə müqayisədə o qədər də qorxulu sayılmır.
Bu zaman Azərbayjanda tikinti materiallarının qiymətinin postsovet məkanının başqa ölkələrindəkindən nə qədər fərqlənməsi ilə bağlı sual yaranır. Bəlli olub ki, Orta Asiya ilə müqayisədə bizdə tikinti materialları 23-25 faiz bahadır. Ermənistanla Gürjüstana nisbətən də fərq böyükdür. Bu, təbii ki, Azərbayjanda yüksək iqtisadi inkişaf və tikinti işlərinin miqyasının böyük olması ilə bağlıdır.
Anjaq Rusiya və Ukrayna ilə müqayisədə qiymətlər eyni səviyyəlidir və hətta bir az aşağıdır. Belə ki, taxta materiallar Rusiyada bizə baxanada bir qədər ujuzdur, anjaq orada kərpij, metal məmulatları, boyalar, lak-boya və izolyasiya materialları daha baha satılır. Əgər Baltikyanı ölkələrlə müqayisə edilərsə, Azərbayjan tikinti şirkətləri üçün əsl jənnətdir. Bu üç keçmiş  sovet respublikasında qiymətlər getdikjə Avropa səviyyəsinə yaxınlaşır.
Və həm də Azərbayjana tikinti materiallarının çoxu, əsasən, Rusiya, Ukrayna, Türkiyə və İrandan idxal edilir. Nə qədər ki, idxal mövjud olajaq, dünya inflyasiyası tərəfindən qiymət artımının stimullaşdırılmasından qaçmaq mümkün olmayajaq.
Fəallıq ən aşağı nöqtədir
Nüsrət İbrahimovun sözlərinə görə, tikinti materialları bazarının fəallığı indi ən aşağı  nöqtədədir. 2007-ji ilin avqust ayında Bakıda yeni tikilən yüksək mərtəbəli binanın uçmasından sonra həm ilkin mənzil bazarında, həm də tikinti məhsulları bazarında fəallıq 37 faiz  düşüb. İndi fəallıq, hətta 2007-ji ilin avqust ayındakından da aşağı səviyyədədir.
Belə ki, bazarda tikinti mallarının nümayiş, yəni satış müddəti 27 faiz artıb. Yəni təklif artsa da, satış həjmləri azalıb. Tikinti materiallarının qiymətinin yüksək olması bazarın fəallığının aşağı omasına səbəb olub. Beləliklə, bazarda fəallıq ötən ayla müqayisədə 6,9 faiz aşağı düşüb, ötən ilin uyğun dönəmi ilə müqayisədə isə 12,8 faiz azalıb.
Bununla yanaşı, tikinti  işlərinin qiyməti ötən illə müqayisədə, demək olar ki, iki dəfə artıb. Bura həm rəsmi - torpaq sahələrinin alınması, rəsmiləşdirilməsi, işlənməsi və layihə sənədlərinin razılaşdırılması və s., həm də qeyri-rəsmi xərjlər aiddir.
Bununla bağlı olaraq son iki ayda ilkin mənzi bazarında alıjı sayının artması müşahidə edilir. İndi fərdi ev tikməkdən hazır mənzil almaq daha əlverişli sayılır. Bunun da əsas səbəbi tikinti materiallarının qiymətidir. Materialları topdan alan tikinti şirkətləri üçün qiymətlər fərdi ev tikənlərə baxanda xeyli ujuz olur.
Yeni yüksək mərtəbəli evlərin ödəniş variantları da alıjılar üçün əlverişlidir. Bazarın başqa seqmentlərinə baxanda, orada güzəşt daha çox müşahidə edilir. Həm də indi insanlar şəhər ətrafında torpaq sahəsi alaraq ev tikməyi çətin iş sayaraq, şəhərin içində çoxmərtəbəli evdə mənzil almağa daha artıq üstünlük verirlər.
"Buna görə də düşünürəm ki, tikinti materiallarının qiymətinin düşməsinə də imkan var", - deyə ekspert vurğulayır.
Düşünmək olar ki, məntiqlə ilkin bazar çiçəklənməlidir, çünki tələbat artmaqdadır. Belə ki, Azərbayjanda tikinti bumu davam edir. Nüsrət İbrahimov bildirir ki, Azərbayjanda tikinti bumunun birinji mərhələsi başa çatıb və ikinji bumu da elə uzaqda deyil. Onun üç ildən sonra başlayajağını düşünür və bunun yetərinjə məntiqli olduğunu deyir.
Öz vaxtında Azərbayjanın ümummilli lideri Heydər Əliyev tərəfindən tikinti bazarının inkişafı üçün bütün maneələr aradan götürülmüşdü. Dövlət başçısı bu sahədə iş adamlarına "yaşıl işıq" yandırmışdı. Bazar fəallaşmışdı və tikilməkdə olan çoxmərtəbəli binaların sayı Bakıda  700-ə, bütün ölkə üzrə isə 750- yə çatmışdı.
Bununla da, iş yerlərinin sayı artıb, insanlar tikinti ilə fəal məşğul olmağa başlayıblar, orta maaş artıb. Bütün iqtisadi göstərijilər artıma doğru yönəlib. İndi isə görülən işlərin kəmiyyətinə deyil, keyfiyyətinə fikir verməyin vaxtı çatıb, çünki keyfiyyət göstərijiləri çoxdan əldə edilib. Məhz bu baxımdan 2006-jı ildə Bakı Şəhər İjra Hakimiyyəti yüksək mərtəbəli evlərin tikintisinə verilən ijazə sayını azaldıb.
Rəhbərlik tikintinin keyfiyyətinə daha sərt tələblər qoymağa, əmək şəraitinə nəzarət etməyə, texniki təhlükəsizlik normalarına riayət edilməsini yoxlamağa başladı. 2006-jı ildən başlayaraq, tikinti firma və şirkətlərinin sayı azalmağa başladı. Əgər 2006-jı ildə yalnız Bakıda 380 tikinti şirkəti vardısa, indi onların sayı 226-dır.
"Yəni kiçik oyunçular bazarı tərk etməyə başladılar. Bu tendensiya 2010-ju ilə kimi davam edəjək, nətijədə bütün kiçik oyunçular bazarı tərk edəjəklər. Paytaxtda 5 və ya 6 iri şirkət qalajaq. Anjaq 2010-ju ildən sonra tələbatın artması və rəqabətin azalmasına paralel olaraq, bazarada oyunçuların sayı artajaq. Çünki bazarın inkişafı üçün 5-6 oyunçu azdır. Onda dövlət müəyyən qədər "yüyəni" buraxajaq. Bax onda bazarın inkişafının ikinji mərhələsi başlayajaq",- deyə  Nüsrət İbrahimov vurğulayır.
Bununla yanaşı, artıq indidən əmlak bazarında "hərarət" müşahidə edilməkdədir. Belə ki, əmlakın ijarə qiyməti ilə satış qiyməti arasında hamı tərəfindən qəbul edilən bir nisbət mövjuddur. Yəni əmlakın biraylıq kirayə pulu satış dəyərinin 1 faizinə bərabər olarsa, bazarda durum sabit sayılır. Bakıda bu göstəriji 2 dəfə aşağıdır. "Bu, bazarda açıq-aydın hərarətin yuxarı olmasından xəbər verir",- deyə ekspert bildirir.
Yəni insanların alıjılıq qabiliyyəti artdıqja, ijarə pullarını da artırmaq mümkündür, çünki ijarə pulları birbaşa insanların imkanından asılıdır.
N.İbrahimovun proqnozlarına görə, ümumiyyətlə əmlakın qiymətinin kəskin düşməsi mümkün deyil. Çünki bütün dünya üzrə enercidaşıyıjılarının qiymətinin artması, inflyasiya prosesi gedir. Sadəjə, müəyyən enib-qalxmalar mümkündür.
Belə ki, əmlak bazarında qiymət artımı, adətən, fəal olaraq 6-8 il davam edir, daha sonra stabilləşmə gedir və 2-3 ildən sonra qiymətlərin azalması başlayır. Anjaq istənilən halda ujuzlaşma ümumi artımın 20 faizindən çox olmur. Yəni əgər mənzil 100 faiz bahalaşıbsa, onun 20 faiz ujuzlaşması mümkündür.
Göründüyü kimi, yaxın gələjəkdə biz əmlakın qiymətinin bir az ujuzlaşmasını müşahidə edə bilərik. Ən azından bu yay bu mümkündür, çünki yay ayları mənzillərin ujuzlaşması üçün ən əlverişli vaxt sayılır.
Artıq indi bahalı əmlakın qiymətinin 8-10 faiz düşməsi ilə bir qədər ujuzlaşma meyli hiss edilir. Əgər yayda elit və orta elit səviyyəli əmlak ujuzlaşarsa, bu payız öz təsirini göstərəjək. Anjaq Bakı sakinlərinin çoxlarının arzuladığı səviyyədə qiymət enişini biz çətin ki görə biləjəyik…

Despite the hike in the prices of building materials, a second stage of the construction boom in Azerbaijan is just around the corner
The so-called construction boom in Azerbaijan seems to have become a thing of the past. However, the price of accommodation in Baku, even if it is not the best, is still quite high and many Bakuvians can only dream of buying a flat. In the opinion of experts, it is not strictly correct to link the presence or absence of a construction boom to the price of housing. Today's prices for residential and non-residential premises do not depend at all on the number and pace of buildings being constructed in the capital. There are many other factors - the increasing pace of inflation in the world, the mortgage crisis in the USA, the global financial crisis and so on. The cost of building materials also plays a significant role in the formation of housing prices. They are apparently rising at the same rate as the cost of housing.
Even bricks are more expensive
According to a public opinion survey by the public union 'Participants in the Real Estate Market', 556 buildings were under construction in Baku at the end of May. They are being built by 217 construction companies. In comparison with April, the average price of flats put on sale in Baku increased from $1,091 to $1,138 per square metre (4.3 per cent). At the same time, the average living space in buildings under construction in Baku shrank from 121.6 to 120.5 (0.9 per cent) square metres.
A monitoring group within the MBA consultancy company is monitoring both the primary and the secondary real estate markets. Company experts are paying special attention to the rise in prices of building materials. For four years in a row they have monitored 114 items in the building materials market.
MBA director-general Nusrat Ibrahimov told R+ that the price of building materials in Baku is growing not just year on year, but also from quarter to quarter. "In 2007 and, especially, in early 2008, we observed a monthly hike in prices for almost all building materials. Prices are increasing especially for the materials most in demand - building stone, building bricks, cement, sand, timber and all wooden materials," said Ibrahimov.
In one year alone - from May 2007 to May 2008, the cost of building stone increased by 75.6 per cent, cement - 28.3 per cent, sand - 28.6 per cent, gravel - 36.4 per cent, timber - 59.4 per cent and planks - 41.2 per cent.
In June, the company monitored the market for building materials in Baku. Local products, as expected, take 41.4 per cent of the market. During the year the company monitored prices and the demand and supply of 105 kinds and 48 items of building materials and noted a hike in prices for 33 kinds, a fall in prices for 45 kinds and stable prices for 27 items.
Over the past month, a rise was noted in the price of bricks - 9.3 per cent, particle boards - 2.5 per cent, metal pipes -3.1 per cent, zinc plates - 2 per cent, roofing - 1.3 per cent, glass - 4.2 per cent and so on.
In comparison with May, prices fell by 1.9 per cent on average. A conclusion was drawn from the monitoring that a steady increase in prices on the world energy market caused a hike in prices for power-intensive building materials. The fall in prices for local building materials is linked mainly to problems with off-season production. In June there was an overall increase in prices of 16.8 per cent in comparison with the beginning of the year. In one year, the average hike in prices in the building materials market totalled 29.8 per cent. In the same period, real estate prices increased by 33.4 per cent. The cost of one square metre of housing on the primary market increased by 23.2 per cent and 13 per cent of this hike was caused by the rise in prices of building material. According to the latest figures, building materials comprise 47 per cent of the cost of one square metre (of living space). The rest is accounted for by wages and other expenses.
"In 2004, the hike in prices in the real estate market amounted to 30.8 per cent, in 2005 - 48.4 per cent, in 2006 - 18.4 per cent and in 2007 - 23.2 per cent. A 20 per cent increase has been observed since the beginning of this year," Ibrahimov pointed out.
In a worst case scenario, the current situation may have most undesirable consequences: the damage caused to the construction industry by the rising cost of building materials will provoke a fall in the volume of construction, in the demand for building materials and a collapse of the construction sector. However, the expert is sure that things will not reach this point. For example, timber prices soared in May and April. Professionals linked this to bad weather conditions in Russia where the wood-processing industry, associated with many exporters, including Azerbaijan, was experiencing a crisis due to prolonged torrential rain. Prices soared due to short supply.
"But the rainy season is over, it is summer now and supply to the market should be higher. We can see already that activity in the market and demand have fallen and, if supply is higher, timber and wood prices will fall. For example, June saw a slight fall in the prices of boards (4.3 per cent), planks (17.6) per cent, particle boards (3.6 per cent) and fibre boards (14.3 per cent). In other words, there are a number of objective factors in the increase in the cost of building materials, apart from the fact that the market itself also regulates prices. It is true that, once, the price of bricks increased by 12-15 per cent, literally in one day, but, the next day it returned to its previous level. This was due to competition on the market," said the company.
Incidentally, prices for building stone fell by 7.9 per cent in June, sand by 11.8 per cent, gravel - 5.9 per cent, boards - 3.3 per cent, planks - 7.3 per cent, fibre boards - 5.3 per cent, etc. However, our interviewee said that no further fall in prices for metal and metal products is expected. This is related to the rise in energy prices, because the metal industry is quite energy-intensive and the basic cost of metal products is formed by expenditure on energy.
The expert was more optimistic about the future cost of cement, which is becoming more expensive today and not just in Azerbaijan. "The construction of a new cement plant in Azerbaijan will help reduce cement prices. In that case, supply and competition will be greater, and prices will probably fall. Manufacturers linked the recent rise in cement prices to the hike in the cost of cement production, saying that energy comprises about 40 per cent of the cost of cement production. Before the hike in prices, profitability in the cement market was quite high - more than 80 per cent, while today this figure is 60 per cent, which is still regarded as high. As can be seen, there is an opportunity to reduce prices in the cement market," believes Ibrahimov.
For our part, we would add that if cement prices fall, this will cause a fall in the prices of ready-mixed concrete and ferro-concrete construction. The new factory will probably "unfreeze" the situation in the cement market, where there are only one large and two small manufacturers who do not really have a sizeable niche in this sector.
On the basis of the above, we may conclude that if one building material becomes more expensive in Baku, another will also rise in price; hence the general increase in prices of building materials - 29.8 per cent, which seems "unfair" at first sight. However, in comparison with other countries in the world, it is not so horrifying.
Nonetheless, a question arises: how different are the prices of building materials in Azerbaijan from those in other post-Soviet countries? It turns out that in comparison with Central Asia, they are 23-25 per cent higher. There is also a big difference from Armenia and Georgia, which is due to the fast growth in the Azerbaijani economy and the large scale of construction work. But in comparison with Russia and Ukraine, prices here are either at the same level or slightly lower. For example, wood is cheaper in Russia than here, while building bricks, metal products, paint, varnishes and insulating materials are more expensive there. If we compare our country with the Baltic States, Azerbaijan is a real paradise for construction companies. In these three former Soviet republics, the prices of building materials are gradually approaching European levels.
Finally, Azerbaijan imports a great deal of various building materials - mainly from Russia, Ukraine, Turkey and Iran. As long as there are imports, there is also going to be a hike in prices stimulated by world inflation.
Reaching the point
But it is interesting that, according to Ibrahimov, activity in the building materials market is at its lowest right now. Following the events of August 2007 when a multi-storey block of flats collapsed in Baku, activity in the primary housing market, as well as that for building materials, fell by 37 per cent. Even today it is still lower than in August 2007. For example, the term of exposition (sale) in the building materials market has increased by 27 per cent, while supply has also increased, as a result of which the volume of sales has fallen. High prices in the building materials market reduce activity in the market, while the growth in the volume of housing construction stabilizes activity in the market. As a result, activity in the market in comparison with previous months has fallen by 6.9 per cent and in comparison with the same period last year - by 12.8 per cent.
At the same time, in comparison with last year, the cost of construction has doubled. This includes both official (purchase of land, its registration, development, approval of project documents and so on) and unofficial expenses.
The number of buyers in the primary market has been increasing over the last two months. Today it is more profitable to buy flats in the primary market than to build private housing. The reason is the price of building materials - as wholesale buyers; it is a lot cheaper for construction companies to buy large amounts of building materials than for individual buyers. What is more, new high-rises are more comfortable in terms of payment - conditions here are easier than in other segments of the market. So people prefer to buy real estate in the city centre rather than on the outskirts because it can be problematic to buy a plot of land and build a house there.
"For this reason, I think that in the course of time and where possible, the cost of building materials may fall," said the expert.
Logically, we would have thought that the primary market would be flourishing because demand is rising. Does this mean that the construction boom is continuing? Ibrahimov maintains that the first stage of the construction boom in Azerbaijan is now a thing of the past. However, a second stage is just around the corner. It will arrive in three years' time. And this is quite natural.
In the past, Azerbaijan's national leader Heydar Aliyev eliminated all obstacles to the development of the construction market. The head of state gave "the green light" to businessmen in this sector. The market became more active and the number of high-rises reached 700 in Baku alone and about 750 in the rest of the country. The number of jobs increased, people started working more actively in the construction business and average salaries grew. All the economic indicators climbed. Now it is time to pay more attention, not to the quantity, but to the quality of work. For this reason, at the end of 2006, the Baku City Council reduced the number of permits to build high-rise buildings. The authorities began setting tougher requirements for the quality of construction, controlling labour conditions and monitoring safety norms. From 2006 the number of construction companies began to fall. While in 2006 there were about 380 construction companies in Baku alone, their number has now dropped to 226.
"That is to say small players have left the market, and this tendency will continue until 2010 - until all the small players have left the market. No more than five or six major companies will be left in the capital. But, beginning in 2010, the number of players in the market will start growing again, in parallel with growing demand and the lack of competition. Five or six players are not enough to develop the market. For this reason, the state will ease its 'grip' a little. This is when the second stage of the development of the market will start," said Ibrahimov.
A so-called "overheating of the market" may be observed today. There is a generally-accepted correlation between the cost of renting and selling housing. For example, monthly rents should account for one per cent of the value of sales, but in Baku the figure is half that. "This shows that the market is overheated," the expert said.
So an increase in rent is expected, as the buying capacity and solvency of the population grows, because the cost of renting depends directly on people's resources.
According to Ibrahimov, an overall fall in real estate prices is impossible because energy prices and inflation are rising throughout the world. Only small "breaks" are possible. For example, prices in the real estate market usually grow actively for 6-8 years, this is followed by a period of stabilization and a long-awaited fall in prices for two or three years. But again, this fall accounts only for 20 per cent of the previous growth. This means that if your flat becomes 100 per cent more expensive, its price may eventually fall by only 20 per cent.
As can be seen, in the foreseeable future we will all observe a small fall in real estate prices - at least this summer, because summer usually sees a fall in prices. The prices of more expensive housing are already lower on the market - by 8-10 per cent. Cheap housing is a different matter - its price remains persistently high. Even if elite and not so elite housing becomes cheaper this summer, autumn will see corrections anyway. So we will hardly notice the fall in prices for housing and building materials that many Bakuvians expect…