YENİ BÖYÜK DEPRESSİYA KABUSU
Üç ildə bir dəfə keçirilən dünya neft konqresi bu il İspaniya paytaxtında qərar tutdu. Bu beynəlxalq birliyin 75 illiyinə həsr olunmuş Madrid  forumunun mövzusu "Dünya keçid dövründədir: dayanıqlı iqtisadi inkişaf naminə enerci təjhizatı" kimi müəyyən edilmişdi. Anjaq bu qurultayın aparıjı müzakirəsi son zamanlarda bütün rekordları arxada qoyan kəskin qiymət artımı olub. Dünya neft konqresi "qara qızıl"ın qiymət artımını jilovlamaq üçün qlobal səviyyədə aparılan qlobal ölçülü diskussiyaya meydan olub.
"Qara qızıl" ikili ölçmədə
Dünyanın neft və qaz istehsalçısı, həmçinin istehlakçısı olan 50-dən çox ölkəsindən gəlmiş 800 şirkəti təmsil edən 5 mindən çox nümayəndə dünya iqtisadiyyatının ən  mühüm problemlərindən birini müzakirə ediblər. "Brent" markalı neftin barrelinin tarixdə ilk dəfə olaraq 146 dolları keçməsinə baxmayaraq, OPEK təmsilçiləri yayın sonuna kimi neftin barrelinin qiymətinin 170 dolları ötəjəyini proqnozlaşdırırlar.  Özü də istehlakçı ölkələr  kimi istehsalçı ölkələr də tələbatı fəlakətli sürətdə aşağı sala biləjək yüksək qiymətləri arzulamırlar. Qərb ekspertlərinin hesablamalarına görə, dünya iqtisadiyyatı böyük depressiyanın astanasındadır və etiraf edirlər ki, son 78 ildə vəziyyət bu qədər bərbad olmayıb. Anjaq yaranmış vəziyyətin və inkişaf perspektivlərinin bu qədər əlverişsiz vəziyyətdə olmasını anlamaq hələ ki beynəlxalq qurumlara, dövlətlərə, enerci şirkətlərinə və inetellektual topluma indiki böhranın təbiəti və vəziyyətdən çıxış yolları barədə vahid fikrə  gəlməkdə yardımçı olmur.
İstehlakçı ölkələrin əksəriyyəti düşünür ki, neftin qiymətinin qalx-masının əsas səbəbi dünya enercidaşıyıjıları bazarındakı möhtəkirlikdir. Başlıja olaraq aparıjı dövlətlərdən ibarət neft istehlakçıları isə öz növbəsində əsas səbəbin dünya bazarındakı neft qıtlığı ilə bağlı olduğunu vurğulayır və problemin həllini ilk növbədə neft hasilatının artılırlmasında görür. Xammal istehlakçılarının maraqlarını təmsil edən Beynəlxalq Energetika Agentliyi də OPEK-in tezliklə yeni güjlər işə salmalı olduğunu vurğulayır.
Neft istehsal edən ölkələrin qapalılığından şikayət edən və bu ölkələrin neft zənginliklərinə çıxış imkanları tələb edən Qərb neft şirkətləri də bu mövqeyi dəstəkləyirlər. Bununla yanaşı, onlar azad bazarın tərəfdarı kimi çıxış edərək, bütün bəlalarda OPEK-i günahlandıran möhtəkirlərin müdafiəsinə qalxdılar. Neft nəhəngləri spekulyasiya haqqında tezisi rədd etsələr də, etiraf ediblər ki, investisiya fondları daha etibarlı sərmayə yatırımı kimi xammal sazişləri bazarında əməliyyatlarını artırırlar. "BP",  "Shell", "Exxon Mobil" və başqa transmilli şirkətlərin bu jür mövqe sərgiləməsinin səbəbləri aydındır. Çünki məhz "spekulyant-sərmayəçilərin" hesabına onlar nəhəng gəlirlər əldə edirlər.
Qərb ölkələrinin dövlət qurumlarının mövqeyinə gəldikdə isə, onlar birca möhtəkirliyini neftin qiymətinin əsas qalxma səbəbi saymırlar, anjaq bununla belə "neft köpüyü"nün şişməsində onların da rolunun olduğunu etiraf edirlər. Təsadüfi deyil  ki, ABŞ hökuməti də fond bazarının tənzimlənməsini sərtləşdirib. ABŞ-ın əmtəə fyuçersləri üzrə komissiyası bir treyderin neft sahəsində gerçəkləşdirə biləjəyi əqdlərin sayına məhdudiyyət qoyub. Komissiya həm də Londonda Amerika nefti sazişləri ilə tijarət gerçəkləşdirən  "ICE Futures Europe" bircasından da bu jür məhdudiyyətlər tətbiq etməsini tələb edib.
Anjaq belə bir mövqe də var ki, möhtəkirlərə qarşı təmiz iqtisadi üsullarla mübarizə aparmaq problemin həllinə nail olmağa imkan verməyəjək. Ekspertlər hesab edirlər ki, əqdlərin sayına məhdudiyyət qüvvəyə minənə qədər spekulyantlar daha çox əməliyyatlar gerçəkləşdirməyə çalışajaqlar ki, bu da qiymətləri bir az da şişirdəjək. Məhdudiyyət tətbiq edildikdən sonra isə onlar rahatlıqla qiymətlərin əvvəlki tendensiyasına qayıdırlar ki, bu da istənilən halda qiymətlərin indikindən yuxarı olması ilə nətijələnəjək.
Burada başqa problem də mövjuddur. Bəllidir ki, neftin qiyməti ABŞ dollarında nominallaşdırılıb və bu valyuta son illərdə xeyli zəifləyib. ABŞ federal rezerv sistemi 2007-ji ilin sentyabr ayından 2008-ji ilin mart ayı arasında faiz dərəjələrini 5,25-dən 2-yə qədər endirdiyi bir müddətdə dünya bircalarındakı möhtəkirlər öz vəsaitlərini dollar aktivlərindən neft fyuçerslərinə yönəltdilər, bununla da bazardakı tipik "neft köpüyünü" bir az da şişirtdilər. Buna görə də neft möhtəkirləri ilə mübarizədə ABŞ federal rezerv sisteminin uçot dərəjəsini qaldırmaq real nətijə verə biləjək addım kimi görünür. Onda möhtəkir sərmayəçilər çox sürətlə xammal bazarlarını tərk edərək dollar aktivlərinə qoşulajaqlar. Nətijədə ABŞ valyutasının möhkəmlənməsi və neftin ujuzlaşması müşahidə ediləjək.  Anjaq ABŞ-ın maliyyə rəhbərliyi bu addımı atmaq niyyətində deyil, çünki aşağı faiz dərəjəsinin və zəif dolların ölkə iqtisadiyyatını tam tənəzzüldən qoruduğunu düşünür.
Qaz "hüjumu" gözlənilir
Bununla yanaşı, OPEK-in ayrı-ayrı ölkələri kartelin neft hasilatı sahəsində sərmayələrin artırılmasına qarşı çıxırlar və bazarda xammala böyük tələbatın olmasına kimsənin zəmanət vermədiyini vurğulayırlar, anjaq bununla belə hasilatı artırmağa həmişə hazır olduqlarını bildirirlər.  Səudiyyə Ərəbistanı, məsələn, günlük neft hasilatını 200 min barrel artıraraq, 9,7 milyon barrelə çatdırmağa söz verib.
Anjaq hasilatın artırılması neft bazarlarında heç bir yüngülləşməyə səbəb olmadı. Anjaq daha bir qiymət sıçrayışı da yetişməkdədir. Rusiyadan sonra təbii qazın iki böyük ixrajatçısı - Qətar və Əljəzair neft və qaz qiymətlərinin nisbətinə yenidən baxmağı təklif edir (hazırda qaz neftdən təxminən 40 faiz ujuzdur). Qətarın ener-getika naziri Abdalla əl-Atiyyə Madriddəki neft konqresində bəyan edib ki, qaz ən azından neftlə eyni qiymətə satılmalıdır, çünki qaz neftə alternativ olan ekoloci təmiz yanajaqdır.
Əljəzairin energetika və mədənlər naziri olan OPEK sədri Şakib Xəlil də bunun tezliklə gerçəkləşdiriləjəyinə ümid etdiyini bildirib. O həm də vurğulayıb ki, Əljəzair uzunmüddətli qaz sazişləri imzalamaq praktikasından imtina edəjək. Onun fikrinjə, bu, ədalətsiz olaraq, qazın qiymətinin qalxmasına və yenidən baxılmaq üçün müştərilərlə sövdələşməyə mane olur.
Bu qərar son günlərdə barəsində geniş danışılan qaz kartelinin yaradılmasında ilk real addımlardan biri ola bilər. İstənilən halda sıxılmış qaz ixrajatçılarının bir neçəsinin qiymət formalaşdırılması mexanizmini dəyişmək niyyətində olduğu göz qabağındadır.
Təbii ki, karbohidrogenlərlə zəngin olan ölkələr beynəlxalq səhnədə çəkilərini artırmaq üçün öz təbii potensiallarından istifadə etməyə jan atırlar. Və bu gün onlar daha yüksəkdən bəyan edirlər ki, dünya iqtisadiyyatındakı böhranın əsas səbəbkarı aparıjı ölkələr və transmilli şirkətlərdir. Həmçinin neft qiymətlərinin qalxıb- düşməsinin səbəbləri sırasında qlobal geosiyasi qarşıdurmanın və yeni müharibələrin olması ehtimalının da rolu az deyil. Bu müharibələrin qızışdırılmasında da iri kapitalist ölkələri az rol oynamırlar.
Şübhəsiz, neft qiymətlərinin son sıçrayışında İran ətrafında baş verənlərin rolu böyük olub. Əvvəljə İsrail öz döyüş təyyarələri ilə İslam Respublikasının nüvə obyektlərinin vurulması üzrə məşqlər keçirdi. Daha sonra ABŞ-ın Bəhreyndə yerləşən beşinji donanmasının komandanlığı özünü göstərdi. Dünya bazarına Fars körfəzinin neftinin daşınmasının əsas yollarından biri olan Hörmüz boğazının daim İran tərəfindən bağlanma təhlükəsi altında olduğunu bəyan edən komandanlıq Tehrana bunu etməyə imkan verməyəjəyini bildirdi.
İranın javabı da çox gejikmədi. İranın neft sənayesi naziri Qulamhüseyn Nozari neft konqresində xəbərdarlıq edib ki, onun ölkəsi bü jür istənilən hüjuma javab verməyə hazırdır. Və bununla da "Brent" neftinin barrelinin qiyməti 146 dollara qalxdı.
İranın BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini yerinə yetirmək istəməməsi üzündən hadisələrin son gərginləşməsi də, ABŞ və İsrail tərəfindən İrana qarşı hərbi zərbələrin hazırlanması barədə söhbətlərin getdikjə fəallaşması da neftin qiymətinin yeni artımları ilə nətijələnir.
Fransanın "Frans-24" telekanalına müsahibəsində OPEK başçısı Şakib Xəlil bildirib ki, əgər nüvə proqramı səbəbindən İrana qarşı güj tətbiq edilərsə, neftin barrelinin qiymətinin 200 dolları ötməsi, hətta 400 dollara qədər qalxması da mümkündür. Neft bazarı Yaxın Şərqdə gözlənən böyük müharibəyə dərhal reaksiya verdi. Hələ ki fərziyyə səviyyəsində olan müharibə artıq dünyaya öz zərərini vurmağı bajardı.

SPECTRE OF NEW GREAT DEPRESSION
This year, the honour of hosting the prestigious World Petroleum Congress, which is held once every three years, went to the capital of Spain. The official motto of the Madrid forum, held on the 75th anniversary of the international event, is "A world in transition: delivering energy for sustainable growth." However, the congress will focus on the dramatic rise in oil prices, which have beaten all records of late. The World Petroleum Congress has become the arena in which global discussion on ways to curb oil prices has manifested itself in the fullest possible manner.
Oil in two dimensions
Five thousand delegates, representing almost 800 companies from more than 50 oil and gas producing and consumer countries, discussed one of the most pressing problems for the international economy.
As if it were not enough that the price of Brent has exceeded the $146 mark for the first time in history, OPEC released a stunning forecast that, by the end of this summer, the price of oil might reach $170 a barrel. And this is likely to happen despite the fact that neither consumer nor producer countries are interested in excessively high oil prices, which might destroy demand. Western experts are concerned that the world economy is on the verge of yet another Great Depression and admit that things have not been this bad within the last 78 years.
However, the realization of the potential perils of the situation which has emerged, and the prospects of its development, does not help international organizations, nations, energy companies and intellectuals to reach a consensus on the nature of the present crisis and, still less, on ways out of it.
The majority of oil producer countries believe that the main causes of the rise in oil prices are speculative transactions in the global energy resource markets. The main consumers - the leading developed nations - argue, for their part, that the main culprit is a shortage of supply on the international market and that the problem can be resolved first and foremost by increasing oil output. The International Energy Agency insists that OPEC should put into operation new production facilities as soon as possible.
The Western oil companies, which complain that oil producing countries have very closed systems and request access to their oil reserves, also support this position. At the same time, although they profess their support for the principle of a free market, they endorsed the opinion of so-called speculative traders, who blame everything on OPEC. Rejecting the idea of speculative trade, the oil giants nonetheless admitted that investment funds are broadening their operations in the market for raw materials contracts as the most reliable sector for investment. The position of BP, Shell, Exxon Mobil and other multinational corporations is quite understandable because, thanks to these "speculative investors", they make huge profits.
As for the position of the governing bodies of Western nations, although they do not consider speculative trade on stock markets to be the main cause of the hike in oil prices, they admit that traders do play a role in inflating the "oil bubble." It is no accident that the United States has decided to tighten the regulation of stock markets. The US commission for trade in commodity futures has limited the number of oil-related transactions that one trader can carry out per day. Furthermore, it even demanded that the London-based ICE Futures Europe stock exchange, which trades US oil contracts, introduce similar restrictions.
However, there is an opinion that dealing with speculative trade using purely economic methods will not tackle the problem. Experts predict that before the restrictions on the number of transaction come in effect, traders will try to make as many deals as possible and drive price even higher. And when the restrictions come into effect, they will revert to previous price trends, which will result in higher prices than we see today anyway.
In addition, there is yet another problem. It is well known that oil prices are set in US dollars, a currency which has become considerably weaker in recent years. Following the US Federal Reserve interest rate cuts from 5.25% to 2% between September 2007 and March 2008, speculative traders on the international stock exchanges withdrew their funds from dollar-based assets and invested them in developing oil futures contracts, thereby creating a typical "bubble" in the sector. That is why the only realistic measure capable of stopping the oil traders is to raise the Federal Reserve interest rate. Then speculative investors will probably withdraw from the markets in raw materials and switch back to dollar assets. This might result in a strengthening of the US currency and cheaper oil. However, the US financial authorities show no desire to take that step, arguing that it is just these low interest rates and weak dollar that keep the country's economy from collapsing.
Awaiting a gas "attack"
In the meantime, individual OPEC countries, although they question the need for more investment in the oil producing sector of the cartel, citing as the reason the absence of any guarantees of significant increase in demand for the raw materials it supplies, nonetheless express their readiness to increase oil production. Saudi Arabia, for example, promised to increase production by 200,000 barrels a day, in other words, to 9.7 million barrels a day.
However, increased production has brought relief to the oil markets. But yet another price hike is gathering steam. The two largest exporters of natural gas after Russia - Qatar and Algeria - insist on a revision of the oil-to-gas price ratio (currently natural gas is about 40% cheaper than oil). Qatar Energy Minister Abdallah al-Attiyah said at the Petroleum Congress in Madrid that the price of natural gas should at least equal the price of oil, because gas is an environmentally friendly fuel which is an alternative to oil.
OPEC Chairman Chakib Khelil, who is also the Algerian energy and mining minister, expressed his certainty that the prices would soon be equal. He added that Algeria will abandon its practice of signing long-term contracts which, in his opinion, unfairly keeps natural gas prices low and prevents agreement with buyers on revision of prices.
This decision might be one of the first real steps towards the creation of a natural gas cartel, which has been much discussed of late. At any rate, the desire of a number of manufacturers of condensed natural gas to change the pricing system is very clearly apparent.
Naturally, countries which are rich in hydrocarbons are trying to take advantage of their natural resources and increase their clout in the international arena. And today they are giving to understand in a much more conspicuous manner than before that the cause of the crisis in the global economy, which manifests itself in the present salient growth in oil prices, is rooted in the policies of the leading nations and multinational corporations. In addition, oil price fever is also partly an outcome of global geopolitical confrontation and the likelihood of new wars, which is also in a large part the fault of the "golden billion" nations.
The political factor
Undoubtedly, developments around Iran have also influenced the latest hike in oil prices. First Israel carried out a rehearsal of an air strike against the Islamic Republic's nuclear facilities. Then the command of the Bahrain-based US 5th Fleet made its presence felt. Citing the permanent threat of blockade by Iran of the Strait of Hormuz, through which large amounts of oil are supplied to world markets, the fleet command said that the United States will on no account allow Iran to do such a thing.
Tehran's reaction was prompt. Iranian Oil Minister Gholamhossein Nozari issued a warning at the Petroleum Congress that his country would retaliate against any attack. And the price of Brent immediately shot above $146 per barrel.
Further aggravation of the situation around Iran, which stems both from the nation's defiance of UN Security Council resolutions and from permanent discussions on the issue of preparation by the United States and Israel for a military strike against the Islamic Republic of Iran, stands to drive oil prices even higher. In his interview with the French France-24 TV channel, Chakib Khelil, touching on a possible scenario of such developments, warned that if strong-arm methods are used against Iran in connection with its nuclear programme, the price of a barrel of oil might go beyond $200, or even $400.
The oil market reacted immediately to the probability of a major new war in the Near East. Like any other war, this one too, while it only exists at a hypothetical level, has already dealt a blow to global interests.