YENİ BÖYÜK DEPRESSİYA KABUSU
Üç ildə bir dəfə keçirilən dünya neft konqresi bu il İspaniya paytaxtında qərar tutdu. Bu beynəlxalq birliyin 75 illiyinə həsr olunmuş Madrid  forumunun mövzusu "Dünya keçid dövründədir: dayanıqlı iqtisadi inkişaf naminə enerci təjhizatı" kimi müəyyən edilmişdi. Anjaq bu qurultayın aparıjı müzakirəsi son zamanlarda bütün rekordları arxada qoyan kəskin qiymət artımı olub. Dünya neft konqresi "qara qızıl"ın qiymət artımını jilovlamaq üçün qlobal səviyyədə aparılan qlobal ölçülü diskussiyaya meydan olub.
"Qara qızıl" ikili ölçmədə
Dünyanın neft və qaz istehsalçısı, həmçinin istehlakçısı olan 50-dən çox ölkəsindən gəlmiş 800 şirkəti təmsil edən 5 mindən çox nümayəndə dünya iqtisadiyyatının ən  mühüm problemlərindən birini müzakirə ediblər. "Brent" markalı neftin barrelinin tarixdə ilk dəfə olaraq 146 dolları keçməsinə baxmayaraq, OPEK təmsilçiləri yayın sonuna kimi neftin barrelinin qiymətinin 170 dolları ötəjəyini proqnozlaşdırırlar.  Özü də istehlakçı ölkələr  kimi istehsalçı ölkələr də tələbatı fəlakətli sürətdə aşağı sala biləjək yüksək qiymətləri arzulamırlar. Qərb ekspertlərinin hesablamalarına görə, dünya iqtisadiyyatı böyük depressiyanın astanasındadır və etiraf edirlər ki, son 78 ildə vəziyyət bu qədər bərbad olmayıb. Anjaq yaranmış vəziyyətin və inkişaf perspektivlərinin bu qədər əlverişsiz vəziyyətdə olmasını anlamaq hələ ki beynəlxalq qurumlara, dövlətlərə, enerci şirkətlərinə və inetellektual topluma indiki böhranın təbiəti və vəziyyətdən çıxış yolları barədə vahid fikrə  gəlməkdə yardımçı olmur.
İstehlakçı ölkələrin əksəriyyəti düşünür ki, neftin qiymətinin qalx-masının əsas səbəbi dünya enercidaşıyıjıları bazarındakı möhtəkirlikdir. Başlıja olaraq aparıjı dövlətlərdən ibarət neft istehlakçıları isə öz növbəsində əsas səbəbin dünya bazarındakı neft qıtlığı ilə bağlı olduğunu vurğulayır və problemin həllini ilk növbədə neft hasilatının artılırlmasında görür. Xammal istehlakçılarının maraqlarını təmsil edən Beynəlxalq Energetika Agentliyi də OPEK-in tezliklə yeni güjlər işə salmalı olduğunu vurğulayır.
Neft istehsal edən ölkələrin qapalılığından şikayət edən və bu ölkələrin neft zənginliklərinə çıxış imkanları tələb edən Qərb neft şirkətləri də bu mövqeyi dəstəkləyirlər. Bununla yanaşı, onlar azad bazarın tərəfdarı kimi çıxış edərək, bütün bəlalarda OPEK-i günahlandıran möhtəkirlərin müdafiəsinə qalxdılar. Neft nəhəngləri spekulyasiya haqqında tezisi rədd etsələr də, etiraf ediblər ki, investisiya fondları daha etibarlı sərmayə yatırımı kimi xammal sazişləri bazarında əməliyyatlarını artırırlar. "BP",  "Shell", "Exxon Mobil" və başqa transmilli şirkətlərin bu jür mövqe sərgiləməsinin səbəbləri aydındır. Çünki məhz "spekulyant-sərmayəçilərin" hesabına onlar nəhəng gəlirlər əldə edirlər.
Qərb ölkələrinin dövlət qurumlarının mövqeyinə gəldikdə isə, onlar birca möhtəkirliyini neftin qiymətinin əsas qalxma səbəbi saymırlar, anjaq bununla belə "neft köpüyü"nün şişməsində onların da rolunun olduğunu etiraf edirlər. Təsadüfi deyil  ki, ABŞ hökuməti də fond bazarının tənzimlənməsini sərtləşdirib. ABŞ-ın əmtəə fyuçersləri üzrə komissiyası bir treyderin neft sahəsində gerçəkləşdirə biləjəyi əqdlərin sayına məhdudiyyət qoyub. Komissiya həm də Londonda Amerika nefti sazişləri ilə tijarət gerçəkləşdirən  "ICE Futures Europe" bircasından da bu jür məhdudiyyətlər tətbiq etməsini tələb edib.
Anjaq belə bir mövqe də var ki, möhtəkirlərə qarşı təmiz iqtisadi üsullarla mübarizə aparmaq problemin həllinə nail olmağa imkan verməyəjək. Ekspertlər hesab edirlər ki, əqdlərin sayına məhdudiyyət qüvvəyə minənə qədər spekulyantlar daha çox əməliyyatlar gerçəkləşdirməyə çalışajaqlar ki, bu da qiymətləri bir az da şişirdəjək. Məhdudiyyət tətbiq edildikdən sonra isə onlar rahatlıqla qiymətlərin əvvəlki tendensiyasına qayıdırlar ki, bu da istənilən halda qiymətlərin indikindən yuxarı olması ilə nətijələnəjək.
Burada başqa problem də mövjuddur. Bəllidir ki, neftin qiyməti ABŞ dollarında nominallaşdırılıb və bu valyuta son illərdə xeyli zəifləyib. ABŞ federal rezerv sistemi 2007-ji ilin sentyabr ayından 2008-ji ilin mart ayı arasında faiz dərəjələrini 5,25-dən 2-yə qədər endirdiyi bir müddətdə dünya bircalarındakı möhtəkirlər öz vəsaitlərini dollar aktivlərindən neft fyuçerslərinə yönəltdilər, bununla da bazardakı tipik "neft köpüyünü" bir az da şişirtdilər. Buna görə də neft möhtəkirləri ilə mübarizədə ABŞ federal rezerv sisteminin uçot dərəjəsini qaldırmaq real nətijə verə biləjək addım kimi görünür. Onda möhtəkir sərmayəçilər çox sürətlə xammal bazarlarını tərk edərək dollar aktivlərinə qoşulajaqlar. Nətijədə ABŞ valyutasının möhkəmlənməsi və neftin ujuzlaşması müşahidə ediləjək.  Anjaq ABŞ-ın maliyyə rəhbərliyi bu addımı atmaq niyyətində deyil, çünki aşağı faiz dərəjəsinin və zəif dolların ölkə iqtisadiyyatını tam tənəzzüldən qoruduğunu düşünür.
Qaz "hüjumu" gözlənilir
Bununla yanaşı, OPEK-in ayrı-ayrı ölkələri kartelin neft hasilatı sahəsində sərmayələrin artırılmasına qarşı çıxırlar və bazarda xammala böyük tələbatın olmasına kimsənin zəmanət vermədiyini vurğulayırlar, anjaq bununla belə hasilatı artırmağa həmişə hazır olduqlarını bildirirlər.  Səudiyyə Ərəbistanı, məsələn, günlük neft hasilatını 200 min barrel artıraraq, 9,7 milyon barrelə çatdırmağa söz verib.
Anjaq hasilatın artırılması neft bazarlarında heç bir yüngülləşməyə səbəb olmadı. Anjaq daha bir qiymət sıçrayışı da yetişməkdədir. Rusiyadan sonra təbii qazın iki böyük ixrajatçısı - Qətar və Əljəzair neft və qaz qiymətlərinin nisbətinə yenidən baxmağı təklif edir (hazırda qaz neftdən təxminən 40 faiz ujuzdur). Qətarın ener-getika naziri Abdalla əl-Atiyyə Madriddəki neft konqresində bəyan edib ki, qaz ən azından neftlə eyni qiymətə satılmalıdır, çünki qaz neftə alternativ olan ekoloci təmiz yanajaqdır.
Əljəzairin energetika və mədənlər naziri olan OPEK sədri Şakib Xəlil də bunun tezliklə gerçəkləşdiriləjəyinə ümid etdiyini bildirib. O həm də vurğulayıb ki, Əljəzair uzunmüddətli qaz sazişləri imzalamaq praktikasından imtina edəjək. Onun fikrinjə, bu, ədalətsiz olaraq, qazın qiymətinin qalxmasına və yenidən baxılmaq üçün müştərilərlə sövdələşməyə mane olur.
Bu qərar son günlərdə barəsində geniş danışılan qaz kartelinin yaradılmasında ilk real addımlardan biri ola bilər. İstənilən halda sıxılmış qaz ixrajatçılarının bir neçəsinin qiymət formalaşdırılması mexanizmini dəyişmək niyyətində olduğu göz qabağındadır.
Təbii ki, karbohidrogenlərlə zəngin olan ölkələr beynəlxalq səhnədə çəkilərini artırmaq üçün öz təbii potensiallarından istifadə etməyə jan atırlar. Və bu gün onlar daha yüksəkdən bəyan edirlər ki, dünya iqtisadiyyatındakı böhranın əsas səbəbkarı aparıjı ölkələr və transmilli şirkətlərdir. Həmçinin neft qiymətlərinin qalxıb- düşməsinin səbəbləri sırasında qlobal geosiyasi qarşıdurmanın və yeni müharibələrin olması ehtimalının da rolu az deyil. Bu müharibələrin qızışdırılmasında da iri kapitalist ölkələri az rol oynamırlar.
Şübhəsiz, neft qiymətlərinin son sıçrayışında İran ətrafında baş verənlərin rolu böyük olub. Əvvəljə İsrail öz döyüş təyyarələri ilə İslam Respublikasının nüvə obyektlərinin vurulması üzrə məşqlər keçirdi. Daha sonra ABŞ-ın Bəhreyndə yerləşən beşinji donanmasının komandanlığı özünü göstərdi. Dünya bazarına Fars körfəzinin neftinin daşınmasının əsas yollarından biri olan Hörmüz boğazının daim İran tərəfindən bağlanma təhlükəsi altında olduğunu bəyan edən komandanlıq Tehrana bunu etməyə imkan verməyəjəyini bildirdi.
İranın javabı da çox gejikmədi. İranın neft sənayesi naziri Qulamhüseyn Nozari neft konqresində xəbərdarlıq edib ki, onun ölkəsi bü jür istənilən hüjuma javab verməyə hazırdır. Və bununla da "Brent" neftinin barrelinin qiyməti 146 dollara qalxdı.
İranın BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini yerinə yetirmək istəməməsi üzündən hadisələrin son gərginləşməsi də, ABŞ və İsrail tərəfindən İrana qarşı hərbi zərbələrin hazırlanması barədə söhbətlərin getdikjə fəallaşması da neftin qiymətinin yeni artımları ilə nətijələnir.
Fransanın "Frans-24" telekanalına müsahibəsində OPEK başçısı Şakib Xəlil bildirib ki, əgər nüvə proqramı səbəbindən İrana qarşı güj tətbiq edilərsə, neftin barrelinin qiymətinin 200 dolları ötməsi, hətta 400 dollara qədər qalxması da mümkündür. Neft bazarı Yaxın Şərqdə gözlənən böyük müharibəyə dərhal reaksiya verdi. Hələ ki fərziyyə səviyyəsində olan müharibə artıq dünyaya öz zərərini vurmağı bajardı.

ПРИЗРАК НОВОЙ ВЕЛИКОЙ ДЕПРЕССИИ
Мировой нефтяной конгресс, проводящийся раз в три года, в этот раз почтил своим присутствием столицу Испании. Официальная тема Мадридского форума, состоявшегося в 75-летний юбилей этого международного объединения, была определена как "Мир в переходный период: поставки энергии в интересах устойчивого экономического развития". Однако доминирующим в ходе нынешнего съезда стал вопрос резкого скачка цен на нефть, которые за последнее время побили все рекорды. Мировой нефтяной конгресс стал той площадкой, на которой развернувшаяся в глобальном масштабе дискуссия, как сдержать рост цен на "черное золото", нашла свое наиболее полное выражение.
"Черное золото" в двух измерениях
5 тысяч делегатов, представляющих почти 800 компаний из более чем 50 стран-производителей и потребителей нефти и газа, обсуждали одну из самых злободневных проблем мировой экономики.
Мало того, что цена нефти сорта Brent впервые в истории перевалила за $146 за баррель, так ОПЕК выдал сногсшибательный прогноз - к концу лета стоимость нефти может достичь $170 за "бочку". И это при том, что как страны-потребители, так и страны-производители не заинтересованы в завышенной цене на нефть, способной обрушить спрос. Западные эксперты опасаются, что мировая экономика оказалась на грани Великой депрессии, и признают, что так плохо дела не обстояли уже 78 лет.
Однако осознание всей неприглядности сложившейся ситуации и перспектив ее развития пока что не помогает международным организациям, государствам, энергокомпаниям и интеллектуальному сообществу прийти к единому мнению о природе нынешнего кризиса и, тем более, о путях выхода из него.
Большинство стран - производителей нефти полагают, что основной причиной повышения цены на нефть являются спекуляции на мировом рынке энергоресурсов. Главные потребители нефти в лице ведущих держав, в свою очередь, считают, что всему виной недостаток нефти на мировом рынке, и видят решение проблемы, прежде всего, в увеличении объемов добычи. Представляющее интересы потребителей сырья Международное энергетическое агентство настаивает на том, чтобы ОПЕК скорее вводил в строй новые мощности.
Эту позицию поддерживают и западные нефтяные компании, сетующие на закрытость нефтедобывающих стран и требующие доступа к разработке их нефтяных богатств. При этом они, выступая приверженцами свободного рынка, встали на защиту так называемых спекулянтов, которые во всех бедах обвиняют ОПЕК. Отвергая тезис о спекуляции, нефтяные гиганты все же признают, что инвестиционные фонды расширяют свои операции на рынке сырьевых контрактов как наиболее надежной сфере капиталовложений. Такая позиция bp, Shell, Exxon Mobil и других транснациональных компаний вполне понятна, ведь именно благодаря "спекулянтам-инвесторам" они получают огромные прибыли.
Что же касается позиции государственных органов стран Запада, то они хоть и не считают биржевые спекуляции главной причиной роста цен на нефть, но все же признают их роль в раздувании "нефтяного пузыря". Не случайно в США решили ужесточить регулирование фондового рынка. Американская комиссия по торговле товарными фьючерсами ограничила количество сделок в нефтяной сфере, которое может совершать за день один трейдер. Более того, она даже потребовала от лондонской биржи ICE Futures Europe, торгующей контрактами на американскую нефть, ввести аналогичные ограничения.
Однако существует мнение, что борьба со спекулянтами мерами чисто экономического воздействия не приведет к решению проблемы. Эксперты опасаются, что до вступления в силу ограничения на количество сделок спекулянты постараются провернуть как можно большее число операций и еще больше вздуют цены. Ну а после того как ограничение будет введено, они преспокойно вернутся к прежней тенденции цен, которые могут все равно оказаться выше нынешних.
К тому же существует еще одна проблема. Известно, что цены на нефть номинированы в долларах США - валюте, которая сильно ослабла за последние годы. После того как американский Федеральный резерв за период  с сентября 2007 по март 2008 года понизил свою процентную ставку с 5,25 до 2, спекулянты на мировых биржах переложили свои средства из долларовых активов в дорожающие нефтяные фьючерсы, "надув" на этом рынке типичный "мыльный пузырь". Поэтому в качестве реальной меры, способной побороть спекулянтов нефтью, представляется повышение ставки американского Федерального  резерва. Тогда спекулянты-инвесторы, скорее всего, уйдут с сырьевых рынков и переключатся на долларовые активы. В результате может произойти укрепление американской валюты, а вслед за этим и удешевление нефти. Однако финансовое руководство Соединенных Штатов не проявляет какого-либо желания пойти на этот шаг, полагая, что именно низкая процентная ставка и слабый доллар удерживают экономику страны от окончательного спада.
В ожидании газовой "атаки"
Между тем отдельные страны ОПЕК хоть и ставят под сомнение необходимость наращивания инвестиций в нефтедобывающие мощности картеля по той причине, что нет никаких гарантий на существенный рост спроса на поставляемое сырье, все же выражают готовность увеличить объемы добываемой нефти. Саудовская Аравия, например, пообещала увеличить выкачку "черного золота" на 200 тысяч баррелей в день, то есть довести ее до 9,7 млн. баррелей в сутки.
Однако увеличение добычи не принесло пока никакого облегчения нефтяным рынкам. Зато зреет еще один ценовой скачок. Два крупнейших после России экспортера природного газа - Катар и Алжир - настаивают на пересмотре соотношения цен на нефть и газ (сейчас газ стоит примерно на 40% дешевле нефти). Министр энергетики Катара Абдалла аль-Аттия заявил на нефтяном конгрессе в Мадриде, что газ должен стоить по меньшей мере столько же, сколько нефть, поскольку газ - экологически чистое топливо, представляющее собой альтернативу нефти.
Председатель ОПЕК Шакиб Халиль, являющийся также министром энергетики и шахт Алжира, выразил уверенность, что вскоре так оно и будет. Более того, он сообщил, что Алжир прекратит практику подписания долгосрочных контрактов, которые, по его мнению, несправедливо сдерживают рост цен на газ и мешают договариваться с покупателями об их пересмотре.
Это решение может стать одним из первых реальных шагов на пути создания газового картеля, о котором все чаще говорят в последнее время. Во всяком случае налицо стремление ряда производителей сжиженного природного газа изменить систему ценообразования.
Понятно, что страны, богатые углеводородами, стремятся использовать природный потенциал для усиления своего веса на международной арене. И сегодня они гораздо громче, чем прежде, дают понять, что причина кризиса в мировой экономике, столь выпукло проявившегося в росте цен на нефть, коренится в действиях ведущих держав и транснациональных компаний. К тому же в лихорадке нефтяных цен повинны еще глобальное геополитическое противостояние и вероятность новых войн, в развертывании которых крупнейшие страны "золотого миллиарда" играют далеко не последнюю роль.
Горе-политический фактор
Вне всяких сомнений, на последний взлет цен на нефть повлияли и события вокруг Ирана. Вначале Израиль осуществил репетицию атаки боевых самолетов на ядерные объекты Исламской Республики. Затем отличилось командование пятым флотом США, базирующимся в Бахрейне. Ссылаясь на постоянную угрозу перекрытия Ираном Ормузского пролива, через который из Персидского залива на мировые рынки поступает большая часть нефти, оно заявило, что США ни за что не позволят Тегерану сделать это.
Ответ Тегерана не заставил себя долго ждать. Министр нефтяной промышленности Ирана Голямхосейн Нозари предупредил на нефтяном конгрессе, что его страна жестко ответит на любую атаку против нее. И цена на Brent тут же взметнулась выше $146 за баррель.
Дальнейшее обострение ситуации вокруг Ирана, вызванное как нежеланием последнего выполнять резолюции Совета Безопасности ООН, так и постоянным муссированием со стороны США и Израиля разговора о готовящемся нанесении военного удара по ИРИ, чревато новым взлетом цен на нефть. В интервью французскому телеканалу "Франс-24" Шакиб Халиль, касаясь возможного развития событий, предостерег, что если будут предприняты силовые меры против Ирана в связи с его ядерной энергетической программой, то цена барреля нефти рискует взлететь до $200 или даже $400.
Нефтяной рынок незамедлительно отреагировал на возможность начала новой большой войны на Ближнем Востоке. Как и любая другая, эта война, существующая еще только на уровне гипотетических разработок, уже успела ударить по интересам мира.