"Böyük səkkizlik"in Yaponiya toplantısı yaddaşlarda doğrulmamış ümidlər sammiti kimi qalacaq
İyulun 7-9-da Yaponiyanın Hokkaydo adasında keçirilmiş dünyanın aparıcı dövlətlərinin liderləri - ABŞ prezidenti Corc Buş, Böyük Britaniyanın baş naziri Qordon Braun, Fransa prezidenti Nikolə Sarkozi, Almaniya kansleri Angela Merkel, Rusiya lideri Dmitri Medvedev, İtaliyanın baş naziri Silvio Berluskoni, Yaponiyanın baş naziri Yasuo Fukuda və Kanada hökumətinin başçısı Stiven Harper ənənəvi yapon bayramı olan "Tanabata"da iştirak etmək imkanı qazandılar. Bu bayram bir-birindən ayrı düşmüş sevgililərin qovuşması anlamına gəlir. Ənənəyə görə, "Tanabata" zamanı tutduğun arzunu kağıza yazaraq, bambuk ağacının budağında asmaq lazımdır. Bayram sammitlə eyni günə təsadüf etdiyindən, G8 liderlərinə xüsusi kağız parçaları paylandı ki, onlar da öz arzularını yaza bilsinlər. Odur ki yapon rəvayətinin həqiqətən də "işlək" olduğu halda, dünyanı nələrin gözlədiyi çoxları üçün maraqlıdır.
Qeyd edək ki, yalnız ABŞ prezidenti Corc Buş arzusunu gizli saxlamadı. "Mən ətraf mühitin qorunması və insanların yaşayış şəraitini yaxşılaşdıracaq yeni texnologiyaların inkişafını arzuladım. Mən arzu edirəm, dünya tiraniyadan - aclıq, xəstəlik və siyasi tiraniyalardan azad olsun. Mən arzulayıram ki, Allah hamıya yar olsun", - deyə Ağ ev sahibi "arzu kağızı"nda yazıb.
Beləliklə, 8 liderdən birinin arzuları çox cəlbedici görünür. İndi nəticəsini gözləyək...
"Səkkizlik"in daimi iştirakçıları olan dövlət başçıları ilə yanaşı, sammitdə BMT-nin baş katibi Pan Gi Mun, Avropa Komissiyasının rəhbəri Joze Manuel Borrozu, həmçinin inkişaf etməkdə olan 22 ölkənin rəhbərləri də iştirak ediblər. "Böyük səkkizlik"in "veteranı" Corc Buş, "cavanlar"ı isə Dmitri Medvedev, Qordon Braun və Yasuo Fukuda idilər. Görüşün yeniliklərindən biri o idi ki, bu dəfə dövlət başçıları ənənəvi "dəyirmi masa"da yox, dördkünc masa arxasında toplaşmışdılar. Sammitin keçirildiyi Toya kurort gölünün ətrafında 46 kilometrlik ərazidə aviasiya uçuşları qadağan edilmişdi və orada təhlükəsizliyin təmin edilməsinə, təxminən, 20 min polis cəlb olunmuşdu.
Görüşün qrafiki həddindən artıq gərgin idi. Üç gün ərzində G8 liderləri qlobal istiləşmə, Afrikanın inkişafına dəstək, dünya iqtisadiyyatı, ərzaq böhranı kimi məsələlərə dair sənədlər, həmçinin bir sıra siyasi bəyanatlar qəbul etdilər.
Forumun əsas mövzuları qlobal istiləşmə, ərzaq böhranı və enerji daşıyıcılarının bahalaşması oldu. Əgər liderlərdən asılı olsaydı, onlar böyük məmnuniyyətlə bu problemləri "Tanabata arzuları" çərçivəsində, yəni, magiya vasitəsilə həll edərdilər. Amma hər şey belə asan olsa, nə var idi...
İldən-ilə bəşəriyyət üçün daha ciddi problemə çevrilən iqlim dəyişikliklərinin həlli üçün hələ vaxt var, (düzdür, bəzi ekspertlər bəşəriyyətin artıq gecikdiyini düşünür), amma enerji daşıyıcalırının qiymətinin gün-gündən artması və ərzaq böhranı bugünün real faciələridir.
Yaponiyada keçirilmiş sammitdən cəmi bir neçə gün əvvəl "Qazprom"un rəhbəri Aleksey Miller "2008-ci ilin sonuna Avropada təbii qazın min kubmetrinin qiymətinin 500 dollar olacağına" dair proqnozla çıxış edib. O bildirib ki, "əgər dünya bazarında neftin barrelinin qiyməti 250 dolları ötərsə, "mavi yanacaq"ın min kubmetrinin qiyməti 1000 dollaradək yüksələcək".
Bununla əlaqədar olaraq, G8 liderləri yekun bəyannamədə "dünya iqtisadiyyatı üçün təhlükə olan" neftin qiymətinin rekord həddə çatmasına qarşı mübarizə aparmaq niyyətlərini açıqladılar. Sənəddə bu qiymətin qeyri-müəyyənlik yaratdığı və buna görə də artıq "nisbətən ucuzlaşma tendensiyasının hiss olunduğu" qeyd edilir. Dövlət başçılarının fikrincə, neft və ərzaq məhsullarının qiymətinin yüksəlməsi dünyada investisiya təzyiqinin artmasına səbəb ola bilər və bu, ilk növbədə zəif dövlətlər üçün təhlükədir. Buna görə də dünyanın aparıcı dövlətləri bundan sonra neft bazarının şəffaflığının təmin olunması üçün əllərindən gələni edəcək. Düzdür, buna hansı vasitələrlə nail olunacağı sənəddə göstərilmir. Yalnız qeyd olunur ki, "qara qızıl" istehsalçıları və istehlakçıları arasında dialoq olmadan bu sahədə tələb və təklif arasında balans mümkün deyil.
Sammitdə həmçinin bəyan edilib ki, ən qısa müddət ərzində neft və neft məhsullarının istehsalı və neft sahəsinə qoyulan investisiyaların həcmi artırılmalıdır. Enerji bazarının şəffaflığının artırılması da G8 liderlərinin vacib saydığı amildir.
Xarici mətbuatın yazdığına görə, "Böyük səkkizlik"ə daxil olan yeganə xam neft ixrac edən ölkə - Rusiya neft istehsalçıları ilə tərəfdaşlığı artırmaq niyyətini açıqlayıb. Bu məqsədlə Moskva enerji effektivliyi və yeni texnologiyalarla məşğul olacaq "Enerji Forumu" yaratmaq niyyətindədir.
Bəzi ekspertlərin fikrincə, yeni heç nə bəyan etməyən "səkkizlik" üzvləri heç bir öhdəlik götürməsə də, aparıcı dövlətlərin konsensus əsasında qərarlar qəbul etməsinin özü sevindirici haldır.
Qlobal istiləşmə probleminə gəlincə, burada əsas problem aparıcı iqtisadiyyatlarla inkişaf etməkdə olan dövlətlər arasındakı fikir ayrılıqlarıdır. Məlum olduğu kimi, atmosferə buxar qazının tullanmasına məhdudiyyət qoyan Kiotsk müqaviləsinin müddəti 2012-ci ildə başa çatır. Ötən ilin sonlarında BMT-nin iqlim dəyişikliklərinə dair konfransında yaxın iki il ərzində Kiotsk protokolunu əvəzləyəcək razılaşmanın hazırlanmasına dair qərar qəbul olunub. Həmin sənədin əsasını Yaponiya görüşündəki razılaşmaların təşkil edəcəyi güman olunsa da, G8 sammitinin yekun bəyannaməsində konkret hədəflər haqda fikirlər yer almayıb.
Beləliklə, 2050-ci ilə atmosferə atılan sözügedən tullantıların ikiqat azaldılmasına dair razılıq bu dəfə də əldə edilmədi. Daha dəqiqi, G8 daxilində məsələyə dair razılığın əldə edilməsi mümkün olmayıb - Çin və Hindistan kimi nəhəng enerji istehlakçıları hesab edirlər ki, "səkkizlik" üzərinə daha böyük öhdəliklər götürməli, əsrin ortalarına atmosferə atılan tullantıların həcmi iki dəfə yox, 85-90% azaldılmalıdır. Nəticədə 16 böyük sənaye fövqəldövlətinin liderləri (G8 və daha 8 sənayesi inkişaf etmiş ölkə) yalnız "iqlim dəyişikliyinə qarşı ümumi, lakin diferensiasiya olunmuş məsuliyyət" əsasında mübarizə aparmaq əzmini, həmçinin BMT-nin iqlimin dəyişməsinə dair konvensiyası əsasında səylərini artırmağa hazır olduqlarını bildirməklə kifayətləndilər.
Təbii ki, forumda ənənəvi məsələlər - beynəlxalq terrorizm, həmçinin İran və Şimali Koreyanın nüvə proqramlarına qarşı mubarizə mövzularına da toxunulub. "Səkkizlik" ölkələrinin liderləri bir daha bəyan ediblər ki, KXDR nüvə proqramından imtina etməli, Tehran isə uranın zənginləşdirilməsi prosesini dayandırmalıdır.
Aydındır ki, İran çətin ki bu tövsiyəni qəbul etsin. Sammitin ilk günündə Britaniyanın nüfuzlu "Telegraph" qəzeti təhlükəsizlik orqanlarının hesabatına istinadən xəbər verdi ki, Tehran uranın zənginləşdirilməsi üçün yüksək texnologi sentrifuqaların hazırlanması prosesini bərpa edib. P-2 nəslindən olan yeni qaz sentrifuqalarından əsasən nüvə silahının istehsalı üçün istifadə olunur. Nüvə proqramının reallaşmasına cavabdeh olan İranın İslam İnqilab Keşikçiləri Korpusu (İİKK) bu layihə üzərində işləmək üçün bir neçə özəl şirkət yaradıb. Tehranın ətrafında qurulmuş bu firmaların fəaliyyəti MAQATE-nin müfəttişlərindən gizli saxlanılır. Əsas işlər isə İranın hələ ötən əsrin 90-cı illərində "Pakistanın atom bombasının atası" Əbdül-Qadir Xandan aldığı plan əsasında aparılır.
Sammitin son günündə isə Tehran G8 liderləri üçün növbəti sürpriz təqdim edib: İİR-də müxtəlif tipli 9 ballistik raketin, o cümlədən 2000 kilometrə qədər məsafəni vurmaq qabiliyyətində olan "Şahab-3" (onlar asanlıqla İsrailin istənilən ərazisini vura bilər) raketinin sınağı uğurla həyata keçirilib.
G8 sammitində daha bir ənənəvi məsələ diqqət mərkəzində olub: sammit öz işinə Afrikada vəziyyətin müzakirəsi ilə başlayıb. Bu diskussiyalarda iştirak etmək məqsədilə Əlcəzair, Efiopiya, Qana, Nigeriya, Seneqal, CAR, Tanzaniya prezidentləri və Afrika Şurasının rəhbəri də Yaponiyaya təşrif buyurublar. Daim müxtəlif silahlı münaqişələr və humanitar faciələrdən əziyyət çəkən "Qara qitə"yə dünyanın aparıcı dövlətlərinin yardım etməsi zərurəti ortadadır. Xatırladaq ki, hələ G8-in 2005-ci ildə keçirilmiş sammitində Afrikanın yoxsul ölkələrinə 10 milyard dollar məbləğində yardım edilməsi haqda qərar qəbul edilmişdi. Bu dəfə isə söhbət daha çox maliyyə yardımından yox, əvvəllər ayrılmış məbləğin daha effektiv şəkildə xərclənməsindən gedirdi.
Bundan başqa, sammit iştirakçıları Zimbabvedəki böhran haqda da müzakirələr aparıblar. "Səkkizlik"in fikrincə, BMT Təhlükəsizlik Şurasında müvafiq qərar qəbul edilərsə, bu ölkəyə qarşı sanksiyaların tətbiqi mümkündür.
Bu ölkədəki humanitar vəziyyətdən dərin narahatlıq ifadə edən "səkkizlik" Zimbabve rəhbərliyini humanitar əməliyyatların təcili şəkildə bərpasına çağırııb, əhalinin dərhal humanitar yardımdan istifadəsinə imkan yaradılmasını tələb ediblər. Bundan başqa, Zimbabvedə siyasi və humanitar situasiya, həmçinin insan haqları və təhlükəsizlik sahəsində vəziyyətlə bağlı məruzənin hazırlanması üçün BMT baş katibinin xüsusi nümayəndəsinin təyin edilməsi məsələsi də nəzərdən keçirilib.
Yaxın Şərqdə situasiyanı müzakirə edən G8 liderləri fələstinlilərə yardım və onların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində çalışacaqlarını vəd edib, ümumilikdə muxtariyyatla İsrail arasında sülh razılaşmasının əldə edilməsi məsqsədi ilə aparılan danışıqlara dəstək verəcəklərini bildiriblər.
Beləliklə, Yaponiya sammitində hər hansı ciddi "irəliləyiş"ə nail olunmadığı ortadadır. Qurum liderlərinin əldə etdikləri razılaşmalar sammitdən əvvəl də məlum idi və onlar tərəfindən analoji siyasi bəyanatlar çoxdan səsləndirilirdi.
Bununla yanaşı, müşahidəçilər hesab edir ki, G8 sammitində əsas nailiyyətlər ikitərəfli görüşlər zamanı əldə edilir. Axı G8 "göz-gözə" söhbətləşmək üçün əla imkandır.
Bu imkandan hələ sammitin ilk günündə ABŞ və Rusiya prezidentləri Corc Buşla Dmitri Medvedev istifadə ediblər. Medvedev üçün bu, Kreml sahibi statusunda Buşla ilk rəsmi görüş idi. Danışıqların sonunda Amerika lideri Rusiya prezidentini "dünya siyasətini yaxşı bilən ağıllı oğlan" adlandırıb. Medvedev isə öz növbəsində qeyd edib ki, onun həmkarının prezidentlik müddəti hələ başa çatmayıb və bu səbəbdən onlar fəal diskussiyaları davam etdirəcəklər.
İki prezident arasında görüş bir məqamı ilə daha çox diqqət çəkir. Sammitin keçirildiyi günlərdə ABŞ-ın dövlət katibi Kondoliza Rays Avropa turnesi çərçivəsində Varşava və Praqaya baş çəkib. Praqada o, həmkarı Karel Şvarsenberqlə Çexiyada ABŞ-ın raketdən müdafiə sisteminə (RMS) daxil olan radiolokasiya stansiyasının yerləşdirilməsini nəzərdə tutan razılaşmaya imza atıb. Qeyd edək ki, radarın Praqanın 90 kilometrliyində yerləşən Brdıdakı poliqonda yerləşdirilməsi nəzərdə tutulub. Bundan başqa, ABŞ Polşa ərazisində 10 ədəd raket yerləşdirməyi planlaşdırır. Bu məqsədlə Vaşinqtonla Varşava arasında aparılan danışıqlar ümumilikdə tam yekunlaşsa da, hələ ki hər hansı razılaşma əldə olunmayıb.
Ağ ev əmindir ki, Avropada RMS-in yerləşdirilməsi "şər dövlətləri" olan İran və Şimali Koreya tərəfindən mümkün raket zərbələri təhlükəsinin qarşısını alacaq.
Rusiya isə öz sərhədləri ətrafında ABŞ-ın belə sistemlər yerləşdirməsi ilə bağlı tamamilə başqa fikirdədir. Moskva hesab edir ki, amerikalıların sözügedən planı Rusiyanın milli təhlükəsizliyinə təhtiddir. ABŞ-ın Polşa ilə apardığı danışıqlarda qeyri-müəyyənliyin hökm sürməsi ilə əlaqədar olaraq, alternativ kimi Litvanın adının çəkilməsi Moskvanı daha da hiddətləndirib. Bu narazılıq Kreml sahibi Medvedevin Yaponiyada Buşla keçirdiyi görüşdə də yumşaq formada ifadə edilib.
D.Medvedev onu da bildirib ki, ABŞ-la Çexiya arasında razılaşmanın imzalanması "Rusiyanı qane etmir". "Situasiya bizi son dərəcə təəsüfləndirir", - deyə dövlət başçısı bildirib. Onun fikrincə, "Avropanın təhlükəsizliyinin təmini məsələsi avropalıların özləri tərəfindən həll edilməldir". Medvedev Rusiyanın bu addımlar ətrafında düşünəcəyinə dair də maraqlı bəyanat səsləndirib.
G8+səkkiz inkişaf etmiş sənaye dövlətlətinin liderləri 2009-cu ildə İtaliyada toplaşacaqlar.
Bu məqamda bir maraqlı tendensiya qeyd edilməlidir: getdikcə "səkkizliy"in hansısa dünya hökuməti kimi qəbulu gündəmdən çıxır. Bu hətta o dərəcədə geniş miqyas alır ki, sammiti "səkkizlik" toplantısı adlandırmaq belə çətinləşir. Bunun G8-də böhranın göstəricisi olduğunu, yoxsa "səkkizliy"in önündə daha böyük perspektivlər açacağını yaxın illərdə görəcəyik.

Японская встреча лидеров "большой восьмерки" скорее запомнилась как саммит несбывшихся надежд
В ходе саммита "большой восьмерки" 7-9 июля на острове Хоккайдо в Японии лидеры ведущих мировых держав - президент США Джордж Буш, премьер-министр Великобритании Гордон Браун, президент Франции Николя Саркози, канцлер Германии Ангела Меркель, президент России Дмитрий Медведев, премьер-министр Италии Сильвио Берлускони, премьер-министр Японии Ясуо Фукуда и глава правительства Канады Стивен Харпер - получили возможность поучаствовать в одном из обрядов традиционного японского праздника "Танабата" (праздник воссоединения двух влюбленных звезд, разделенных Млечным путем), который пришелся как раз на время проведения форума. В этот день принято загадывать желание, записывать его на полоске бумаги и привязывать ее к ветке бамбука. Поэтому лидерам G8 были розданы полоски белой бумаги с серебристой каймой, и каждый из "сильных мира сего" написал свое желание. И теперь никто не знает, что ждет мир, если древний японский обряд действительно работает. Только администрация Джорджа Буша сочла нужным объявить, что именно загадал президент США. "Я желаю продвижения новых технологий, которые улучшат условия жизни людей и защитят окружающую среду. Я желаю, чтобы мир был свободным от тирании - от тирании голода, болезней и свободным от тиранических правительств. Я желаю, чтобы Бог благословил всех", - говорится в записке главы Белого дома. Что ж, одно из восьми пожеланий уже звучит заманчиво. Остается только дождаться результата…
Между тем помимо глав государств - постоянных участников "восьмерки", в саммите также приняли участие генсек ООН Пан Ги Мун, председатель Европейской комиссии Жозе Мануэль Баррозу, а также главы 22 развивающихся государств. "Ветераном" "большой восьмерки" стал Джордж Буш, а "новичками" - Дмитрий Медведев, Гордон Браун и Ясуо Фукуда. Одним из нововведений прошедшей встречи стало то, что в первый день форума главы государств собрались не за круглым, а длинным прямоугольным столом. Вокруг курортного озера Тоя, где проходил саммит, была создана 46-километровая зона, в которой запрещались полеты авиации и безопасность которой стерегли примерно 20 тысяч полицейских.
График встречи носил весьма напряженный характер. За три дня работы лидеры G8 приняли серию документов по борьбе с глобальным потеплением, помощи развитию Африки, мировой экономике, продовольственному кризису, а также ряд политических заявлений.
Главными темами форума стали глобальное потепление, продовольственный кризис и огромными темпами растущие цены на энергоносители. Вот уж где лидеры "большой восьмерки" наверняка с удовольствием применили бы магию для разрешения проблем. Но если бы все было так просто…
Если климатические изменения, которые, правда, с каждым годом доставляют человечеству все больше неприятностей, пока все-таки кажутся проблемой, для решения которой еще есть достаточно времени (хотя кое-кто из экспертов уверен, что человечество уже опоздало), то зашкаливающие цены на энергоносители и продовольственный кризис - это вполне реальные ужасы дня сегодняшнего. Причем ужасы, которые имеют то или иное влияние практически на все сферы повседневной жизни, конечно, если вы не живете где-нибудь в сельве Амазонки. Буквально накануне саммита в Японии глава "Газпрома" Алексей Миллер выступил с предположением, что "к концу 2008 года в Европе газ будет стоить 500 долларов за тысячу кубометров". При этом он добавил, что "если мировая цена на нефть поднимется выше отметки в 250 долларов за баррель, то цена газа превысит тысячу долларов за тысячу кубометров".
В связи с этим лидеры стран G8 в своей финальной декларации заявили о намерении бороться с рекордными ценами на нефть, которые "представляют опасность для мировой экономики". Состояние последней было охарактеризовано как столкнувшееся с неопределенностью, и посему "есть тенденции к понижению". G8 выразила опасения, что высокие цены на нефть и продовольствие могут привести к повышению "мирового инфляционного давления", а также будут иметь "серьезные последствия для самых уязвимых". В результате теперь ведущие мировые державы будут делать все возможное для повышения прозрачности нефтяного рынка. Правда, никаких конкретных мер озвучено не было. Разве что "восьмерка" пришла к выводу, что баланс спроса и предложения в этой сфере невозможен без налаженного диалога между странами - производителями и потребителями "черного золота".
На саммите также было объявлено, что производство нефти и нефтеперерабатывающие мощности "должны увеличиться в короткий срок" и в среднесрочный период должны быть предприняты шаги по увеличению инвестиций в нефтяной сектор. Также была отмечена важность увеличения прозрачности энергетического рынка.
Как отмечают зарубежные издания, в "большую восьмерку" входит только один экспортер сырой нефти - Россия, и она заявила, что собирается углубить свое "партнерство" с производителями нефти и создаст новый "энергетический форум", который займется вопросами энергетической эффективности и новых технологий.
По мнению ряда экспертов, хотя "восьмерка" и не сказала ничего нового, не ввела какие-то особые обязательства, уже радует сам факт того, что ведущие мировые державы выступили с согласованным подходом.
Что же касается вопроса глобального потепления, то здесь главную трудность составляет невозможность согласовать позиции всех стран - и с сильнейшими мировыми экономиками, и индустриально развивающимися. Как известно, в 2012 году заканчивается действие Киотского протокола об ограничении выбросов углекислого газа в атмосферу. В конце прошлого года на Конференции ООН по изменению климата было решено, что в течение ближайших двух лет будет разработано новое соглашение, которое сменит Киотский протокол. Предполагалось, что в основу нового документа лягут договоренности, достигнутые на саммите в Японии, но принятая по итогам встречи декларация не содержит упоминания о конкретных целях. Прийти к согласию по долгосрочной программе двукратного сокращения парниковых газов к 2050 году в этот раз так и не удалось. Вернее, внутри самой "восьмерки" согласие достигнуто все-таки было. Однако остальные страны с этим не согласились - такие огромные потребители энергии, как Китай и Индия, уверены, что "восьмерка" должна взять на себя более серьезные обязательства. В частности, к середине века сократить объемы выбросов не наполовину, а на 85-90%. В результате лидеры 16 крупнейших индустриальных держав (G8 плюс еще 8 индустриально развитых стран) всего лишь заявили о своей "приверженности бороться с изменением климата на основе общей, но дифференцированной ответственности и соответствующих возможностей", а также о готовности "вносить вклад в усилия, предпринимаемые в соответствии с Рамочной конвенцией ООН по изменению климата".
Естественно, что представительный форум уделил внимание и так называемым традиционным вопросам - борьбе с международным терроризмом и ядерным программам Ирана и Северной Кореи. Лидеры стран "восьмерки" согласились, что КНДР должна отказаться от ядерной программы, равно как и Тегеран был призван свернуть программу по обогащению урана. Понятно, что ИРИ вряд ли прислушается к данной рекомендации. Во время первого дня саммита влиятельное британское издание Telegraph со ссылкой на данные последних докладов спецслужб заявило, что Иран возобновил работу над созданием высокотехнологичных центрифуг для обогащения урана. Разрабатываемые газовые центрифуги нового поколения P-2 главным образом предназначены для создания ядерного оружия. Корпус стражей исламской революции (КСИР), отвечающий за реализацию ядерной программы, создал для работы над проектом несколько частных компаний. Эти фирмы базируются в пригородах Тегерана, а их деятельность намеренно скрывается от инспекторов МАГАТЭ. За основу разработок взяты планы, полученные Ираном в начале 1990-х годов от "отца пакистанской атомной бомбы" Абдул-Кадир Хана. Тегеран также припас сюрприз и на последний день саммита, когда стало известно о том, что в ИРИ состоялся испытательный запуск девяти баллистических ракет разных классов, среди которых "Шахаб-3" с дальностью поражения 2000 километров, что с лихвой достаточно для достижения территории Израиля.
Еще один уже также ставший традиционным вопрос на заседаниях "большой восьмерки", с которого и началась работа саммита, - ситуация в Африке, в связи с чем во встрече приняли участие главы Алжира, Эфиопии, Ганы, Нигерии, Сенегала, ЮАР, Танзании и председатель Африканского союза. Черному континенту, постоянно страдающему от различного рода вооруженных конфликтов и гуманитарных катастроф, явно требуется помощь сильнейших стран мира. На заседании "большой восьмерки" в 2005 году было решено оказать помощь беднейшим африканским странам в размере $10 миллиардов. Впрочем, на этот раз речь шла не столько о финансовой помощи, сколько об эффективности использования ранее выделенных средств. Кроме того, был рассмотрен кризис в Зимбабве. По мнению "восьмерки", санкции в отношении этого государства станут возможными, если будут приняты соответствующие решения на уровне СБ ООН.
Была выражена глубокая обеспокоенность и гуманитарной ситуацией в этой стране. Лидеры "восьмерки" призвали зимбабвийские власти разрешить незамедлительное возобновление гуманитарных операций и предоставить полный недискриминационный доступ гуманитарной помощи для прекращения страданий наиболее уязвимых слоев населения страны. Предполагается назначить специального представителя генсека ООН для подготовки доклада по политической и гуманитарной ситуации, а также ситуации в области прав человека и безопасности в Зимбабве.
В отношении Ближнего Востока G8 пообещала оказывать помощь палестинцам и защищать их права, а также всецело поддерживать переговоры между Израилем и палестинцами, нацеленные на заключение мирного договора.
Таким образом, очевидно, что особых "прорывов" на саммите в Японии не произошло. Все выводы, к которым пришли мировые лидеры, были ясны и до этого, равно как до этого уже звучали аналогичные политические заявления. Впрочем, как утверждают наблюдатели, главные события на таких форумах происходят во время двусторонних встреч. Ведь G8 - это прекрасная возможность поговорить "с глазу на глаз".
В частности, еще в первый день саммита такой возможностью воспользовались американский и российский президенты - Джордж Буш и Дмитрий Медведев. Для Медведева, после вступления в должность руководителя России, это была первая официальная встреча с главой Белого дома. По окончании встречи Буш назвал российского президента "умным парнем, хорошо разбирающимся в мировой политике". В свою очередь Медведев отметил, что президентский срок его коллеги Джорджа еще не завершен и поэтому они будут активно вести дискуссии.
Между тем встреча привлекла особое внимание одним обстоятельством. В дни саммита глава американского внешнеполитического ведомства Кондолиза Райс в рамках своего европейского турне совершила поездки в Варшаву и Прагу. В Праге Райс подписала со своим коллегой Карелом Шварценбергом соглашение о размещении в Чехии радиолокационной станции, входящей в систему ПРО США. Радар планируется разместить на полигоне Брды в 90 километрах юго-западнее Праги. Кроме того, США намереваются установить десять ракет-перехватчиков на территории Польши. Польско-американские переговоры по ПРО в целом завершены, хотя договоренность пока и не достигнута.
Белый дом уверен, что элементы американской ПРО в Европе станут надежным щитом от возможной ракетной угрозы со стороны стран-изгоев - Ирана и Северной Кореи.
Однако Россия, близ границ которой появятся ракеты-перехватчики и радар, думает совершенно иначе. Москва считает, что американские планы угрожают ее национальной безопасности. Еще больше Кремль возмутило то, что из-за задержки окончательной договоренности с Польшей с американской стороны послышались разговоры, что альтернативой ей вполне могла бы стать Литва. О российских возражениях в мягкой форме новый российский президент и сообщил своему коллеге Джорджу Бушу в Японии.
Дмитрий Медведев также заявил, что подписание договора между США и Чехией и развитие всей ситуации в этой области "Россию не устраивают". "Ситуация нас крайне огорчает", - отметил российский президент, по мнению которого "вопросы обеспечения европейской безопасности должны решать сами европейцы". Медведев загадочно пообещал, что Россия подумает над ответными шагами.
В следующий раз лидеры G8 + восемь лидеров индустриально развитых стран встретятся в 2009 году в Италии. При этом стоит отметить одну интересную тенденцию. "Восьмерка" все меньше воспринимается как некое мировое правительство и все больше прибегает к кооперации и советам других стран. Порой это принимает такой масштаб, что называть саммит сбором "восьмерки" уже даже язык не поворачивается. Свидетельствует это о кризисе G8 или же, наоборот, открывает перед "восьмерочниками" большие перспективы, покажут ближайшие годы.