Abxaziyadakı terror aktlarının və Cənubi Osetiyadakı atışmanın təşkilatçılarının niyyəti nədir?
Qazaxıstanın yeni paytaxtı Astananın yubileyində iştirak edən Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev səfər zamanı keçirdiyi çoxsaylı görüşlər çərçivəsində gürcüstanlı həmkarı Mixail Saakaşvili ilə də bir araya gəldi. Bu görüş haq-da olduqca quru məlumatlar yayan mətbuat yalnız görüş faktının özünü qabartmaqla kifayətləndi. KİV-də yer alan xəbərlərə görə, görüş zamanı D.Medvedev M.Saakaşvilini "vəziyyəti gərginləşdirməməyə" çağırıb. Daha sonra isə Rusiya mətbuatı Rusiya-Gürcüstan münasibətlərinin D.Medvedevin ABŞ prezidenti Corc Buşla (onun 2005-ci ildə Moskvanın açıq-aşkar narazılığına rəğmən, Tbilisiyə səfər etməsi hələ yaddaşlardan silinməyib) görüşdə də müzakirə obyekti olduğunu xəbər verdi.
Gürcüstan ərazisindəki "dondurulmuş münaqişələr" bu gün artıq dünya birliyinin diqqətini ən çox cəlb edən məsələyə çevrilib. Bu günlərdə ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri, Finlandiyanın xarici işlər naziri Aleksandr Stubb bu bölgədə yaranmış vəziyyətdən son dərəcə narahat olduğunu bəyan edib. Diplomat tərəfləri vəziyyəti daha da gərginləşdirə biləcək addımlardan çəkinməyə çağırıb. "Mən tərəfləri dialoqun və qarşılıqlı etimadın bərpası üçün lazım olan bütün vasitələrdən istifadə etməyə çağırıram. ATƏT vəziyyəti diqqətlə izləyir və gərginliyin aradan qaldırılmasında tərəflərə yardımçı olmağa hazırdır", - deyə Stubb vurğulayıb.
Həqiqətən də, narahatlıq üçün kifayət qədər əsas var. Ötən istirahət günləri gürcü-osetin münaqişəsi zonasında artıq artilleriya və minaatan-lar, bəzən hətta aviasiyadan da istifadə edilib. Rusiya və Cənubi Osetiya mənbələrinin iddiasına görə, əvvəlcə Sixinvali və yaxınlıqda yerləşən iki osetin kəndi - Dmenisi və Ubiat minaatanlardan atəşə tutulub. Nəticədə, 2 nəfər həlak olub, 11 nəfər, o cümlədən, yerli televiziyanın 2 operatoru yaralanıb. Cənubi Osetiya nümayəndələri və rusiyalı sülhməramlılar atəşin gürcülər tərəfdən açıldığını bildirirlər.
Ancaq gürcü sülhməramlılarının qərargahından verilən məlumata görə, atışma osetinlərlə rusiyalı sülhməramlıların təxribatına cavab olub: "Bizim nümayəndələrdən heç kəs ərazini tərk etməyib. Biz sadəcə bizə qarşı başlanan atəşə cavab vermişik".
Gürcüstan parlamentinin vitse-spikeri Mixail Maçavariani isə daha konkret olub: "Biz Sixinvalinin quldurcasına həyata keçirdiyi təxribata cavab olaraq atəş açmışıq".
Qeyd edək ki, bu bölgələrdə belə insidentlərə tez-tez rast gəlinir. Tbilisidən verilən məlumatlara görə, gürcü kəndləri Tamaraşeni və Nikozi mütəmadi olaraq Sixinvali tərəfdən atəşə məruz qalır. Bu gürcü kəndlərini birləşdirən Böyük və Kiçik Liaxva çaylarının keçdiyi ərazidə isə avtomobillər də atəşə tutulur.
Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl Sixinvali regionunun müvəqqəti administrasiyasının rəhbəri Dmitri Sanakoyevin olduğu avtomobil məhz burada gülləbaran edilmişdi. Məktəbli uşaqları Tbilisiyə ekskursiyaya aparan avtobus da bu ərazidə atəşə tutulmuşdu. Cənubi Osetiyanın Dmenisi kəndində baş vermiş parltayış nəticəsində isə yerli milis şöbəsinin rəisi Nodar Bibilov həlak olub.
Qeyd edək ki, Sanakoyevin başına gələn hadisə təsadüfi insidentə bənzəmir. Onun avtomobili sülhməramlı qüvvələrin postu yaxınlığında minaya düşüb. Bundan sonra isə naməlum şəxslər avtomat silahlardan avtomobili atəşə tutub. Sanakoyevin mühafizəçiləri cavab atəşi açıblar. Beləcə, bir neçə dəqiqə davam edən atışma nəticəsində 3 mühafizəçi yaralanıb.
Cənubi Osetiyada Sanakoyev kimi fiqurun mövcudluğu çoxlarının planlarını pozur. Xatırladaq ki, Dmitri Sanakoyev Gürcüstan rəhbərliyi ilə kompromisin tərəfdarıdır və rəsmi Tbilisi ilə Cənubi Osetiyanın muxtariyyət məsələsini müzakirə etməyə hazırdır. Sanakoyev 2006-cı ilin noyabrında Cənubi Osetiyada keçirilmiş "alternativ prezident seçkilərində" qalib gəlib. Elə həmin gün keçirilən "rəsmi seçkilər" isə əvvəlki "prezident" Eduard Kokoytının qələbəsi ilə başa çatıb. Özü də maraqlıdır ki, bütün saxtakarlıqlara baxmayaraq, E.Kokoytıya səs verənlərin sayı Sanakoyevə səs verənlərdən o qədər də çox olmayıb.
Daha sonra Gürcüstan parlamenti Cənubi Osetiyada müvəqqəti administrasiyanın yaradılması haqda qərar qəbul edib. Və 2007-ci ilin mayında Mixail Saakaşvili bu struktura rəhbərliyi D.Sanakoyevə təklif etməklə, E.Kokoytını çox çətin vəziyyətdə qoyub.
Regionda baş verənləri şərh edən Rusiyanın "Qazeta" internet-portalı yazır: "Əgər Cənubi Osetiyada artıq top atəşləri eşidilməyə başlanırsa, deməli, yeni münaqişə olduqca realdır. Tanınmamış respublikanın silahlı qüvvələri 3 min nəfər və üstəgəl, 15 min nəfərlik ehtiyat qüvvələrindən ibarətdir. Cənubi Osetiya ordusunda 87 tank, 95 top (onlardan 72 qaubitsa) və minaatan, 23 reaktiv "Qrad" qur-ğusu, 180 zirehli maşın və 3 ədəd "Mi-8" vertolyotu var. Müharibə başlasa, bu ordu modernləşdirilmiş və Qərbin köməyi ilə müasir silah-sursatla təchiz edilmiş gürcü ordusuna qarşı tab gətirə biləcəkmi? Sualın cavabı aydındır".
Son günlər mütəmadi olaraq terror aktları ilə üzləşən Abxaziyada da vəziyyət olduqca gərgindir. Qaqrı və Suxumidəki bazarlarda iki partlayış baş verib. Sonra Soçidə də yaşayış binası partlayıb. Düzdür, bunun terror aktı olduğu hələ təsdiqlənməyib. Və Soçidəki partlayışın Abxaziyadakı terror aktları ilə əlaqəsi də aşkar olunmayıb. Amma bununla əlaqədar müəyyən şübhələr qalmaqdadır.
Bunun ardınca sülhməramlıların Qali şəhərindəki qərar-gahı yaxınlığında yerləşən kafedə partlayış törədilib. Bu dəfə 4 nəfər, o cümlədən Qali şəhərinin "dövlət təhlükəsizlik xidməti"nin şöbə rəisi Cansux Muratiya, həmçinin BMT missiyasının Qali sektorunun əməkdaşları həlak olub. Daha 6 nəfər müxtəlif dərəcəli xəsarətlərlə xəstəxanaya çatdırılıb.
Abxaziya rəhbərliyi baş verənlərə görə bu dəfə də Gürcüstanı ittiham edib. "Abxaxziya prezidentinin Qali rayonundakı nümayəndəsi" Kişmariya tam əminliklə bəyan edib ki, bu partlayışların arxasında "Gürcüstanın təhlükəsizilk xidməti" dayanır.
"Prezident"in özü - Sergey Baqapş isə Qalidəki partlayışın Qaqrı və Suxumidəki terror aktlarının davamı olduğunu bildirərək, Gürcüstan rəhbərliyini "dövlət terrorizmi yolunu tutmaqda" ittiham edib.
Təbii ki, Tbilisidə bu ittihamları qətiyyətlə rədd edirlər. "Kommersant" qəzeti Gürcüstanın Təhlükəsizlik Şurasının katibi Aleksandr Lomayaya istinadən yazır ki, bu ilk insident olmadığı kimi, sonuncu da deyil: "Bu cür hallara qanun və asayişin olmadığı yerlərdə rast gəlinir. Bu insidentlər - gizli kapitalın yenidən bölüşdürülməsi uğrunda gedən mübarizənin göstəricisidir. Baş verənlər bir daha hamıya, o cümlədən Rusiya rəhbərliyinə də nümayiş etdirdi ki, regionda təcili olaraq Gürcüstanın suverenliyini bərpa etmək lazımdır".
Öz növbəsində, Gürcüstan Daxili İşlər Nazirliyinin informasiya-analitik departamentinin rəhbəri Şota Utiaşvili də Abxaziyadakı terror aktlarına görə Suxuminin səsləndirdiyi ittihamları "absurd" və "tamamilə əsassız" adlandırıb. Onun sözlərnə görə, "gürcü tərəfinin nə bu, nə də əvvəllər baş vermiş digər insidentlərə heç bir aidiyyəti yoxdur", Tbilisinin ünvanına səslənən "əsassız ittihamlar" isə Suxuminin de-fakto hakimiyyətinin "Gürcüstan rəhbərliyinin siyasətini istənilən yolla ləkələmək niyyətindən xəbər verir".
Doğrudan da, abxaz separatçıları baş vermiş son partlayışlar seriyası ətrafında əməlli-başlı siyasi kampaniyaya başlayıblar. Guya yeni terror aktlarına yol verməmək üçün iyul ayından kurort mövsümünün sonunadək Abxaziyanın Gürcüstanla "sərhədi" bağlı elan edilib. Abxaziyanın "daxili işlər naziri" Sergey Şambanın jurnalistlərə bildirdiyinə görə, sərhədin bağlanması həm istirahətə gələnlər, həm də abxazların özlərinin təhlükəsizliyini təmin etmək niyyətilə atılmış "müvəqqəti addımdır". "Suxumi və Qaqrıda törədilmiş partlayışların arxasında Gürcüstanın təhlükəsizlik orqanlarının dayandığı bizdə şübhə doğurmur", - deyə Şamba vuğulayıb.
Lakin bu terror aktlarının sifarişçilərinin yeganə ünvanı Tbilisi deyil. Gürcüstanın özündə əmindirlər ki, baş verənlər Abxaziyada Baqapş və Xadjimba klanları arasında gedən kriminal "razborkalar"ın nəticəsidir. Ədalət naminə etiraf etmək lazımdır ki, Abxaziyada mülkiyyətin təkrar bölüşdürülməsinin başlandığı haqda xəbərlər yalnız Gürcüstan deyil, Rusiya KİV-də də yer alıb. Məsələ bundadır ki, Xadjimba Şimali Qafqazda ciddi əlaqələrə malik olduğunu dəfələrlə, özü də fəxrlə etiraf edib. Yeri gəlmişkən, məşhur Şamil Basayev ilk "hərb dərsləri"ni məhz Abxaziya müharibəsində alıb.
Digər tərəfdən, terror aktları Abxaziyadakı "Rusiya vətəndaşları" üçün real təhlükə yaranması haqda rəy formalaşdırmaq və bundan Gürcüstana təzyiq kimi istifadə etmək üçün də ideal bəhanədir. Elə isə partlayışların sifarişçilərini Moskvada da axtarmaq olar - axı Rusiya indiyədək gürcülərə qarşı "terror rıçaqları"ndan bir neçə dəfə istifadə edib. Amma 2006-cı ilin sentyabrında Gürcüstan tərəfinin Rusiya qoşunlarının Cənubi Qafqazdakı qrupunun bir neçə zabitini, həmçinin onlarla əlaqədə olan şəxsləri (onların əksəriyyəti milliyyətcə erməni idi) casusluqda ittiham edərək həbsə almasından sonra vəziyyət bir qədər dəyişdi. Görünür, Moskvada anlamağa başlayıblar ki, Gürcüstan ərazisində Qoridəki terror aktlarının təşkilatçılığı ilə "məşhurlaşmış" Dövlət Kəşfiyyat İdarəsinin zabiti Anatoli Sısoyevin metodları ilə fəaliyyət qurmaq artıq alınmayacaq. Çünki bundan sonra tele-xəbərlərin "qəhrəmanı"na çevrilmək risqi çox böyükdür. Bu mənada, Abxaziya Moskva üçün ideal variantdır: həm baş verənlərə görə bütün məsuliyyəti Gürcüstanın üzərinə atmaq olar, həm də Moskvanın sözü ilə oturub-duran yerli məhkəmə orqanlarından "sürprizlər" gözlənilmir.
Amma bütün bunlara rəğmən, bu gün analitiklər Abxaziyadakı partlayışların son nəticədə tərəflərdən hansına zərbə vurduğu haqda suala dəqiq cavab tapa bilmirlər. Çünki Abxaziyada təhlükəsizliyin təmin olunmasına görə rusiyalı sülhməramlılar cavabdehdirlər (baxmayaraq ki Gürcüstan bundan çox narazıdır). Və təsadüfi deyil ki, Gürcüstanın dövlət naziri Temur Yakobaşvili Nyu-Yorkda səfərdə olarkən bəyan edib ki, Abxaziyadakı partlayışlardan sonra buradakı sülhməramlı əməliyyatın formatının dəyişdirilməsi məsələsi yenidən gündəmə gəlir. "Gürcü tərəfi dəfələrlə bəyan edib ki, Abxaziyada MDB-nin egidası altında sülhməramlı əməliyyata son qoyula bilər", - deyə Yakobaşvili BMT qərargahında keçirdiyi görüşlərdən sonra vurğulayıb.
Dövlət nazirinin sözlərinə görə, indi gürcü tərəfi BMT-dən dəqiq cavab almaq istəyir: bu təşkilat münaqişənin nizamlanmasında real şəkildə iştirak etməyə hazır və qadirdirmi?

What are the organizers of terrorist attacks in Abkhazia and South Ossetia trying to achieve?
During his trip to Kazakhstan to celebrate the 10th anniversary of the country's new capital, Astana, Russian President Dmitriy Medvedev held negotiations with Georgian President Mikhail Saakashvili. The media remained quite tight-lipped about this meeting and simply said that the Russian president advised his Georgian counterpart "not to foment tension". The Russian media reported later that the issue of Russia's actions against Georgia was raised at a meeting between Dmitriy Medvedev and US President George Bush, who had visited Georgia in 2005, clearly displeasing Moscow.
Growing tension in the "frozen conflict" zones on Georgian territory has long become the object of international attention. For example, OSCE chairman and Finnish foreign minister, Alexander Stubb, expressed his deep concern. The diplomat called on the conflicting sides to take all measures to de-escalate tension and refrain from actions that foment tension. "I urge the parties to use all available tools to resume their dialogue and restore trust. The OSCE is following the situation closely and is ready to help the sides to lift tension," Stubb stressed.
There is something to worry about. Last weekend artillery, mortars and even aircraft were used in the Georgian-Ossetian conflict zone. Russian and South Ossetian sources assert that Tskhinvali and the two surrounding Ossetian villages of Dmenisi and Ubiat came under fire from howitzers first, as a result of which two people were killed and 11 were wounded, including two cameramen from a local TV station. South Ossetian representatives and Russian peacekeepers claim that the Georgians opened fire.
The headquarters of Georgian peacekeepers said, however, that the shelling was provoked by the Ossetians and peacekeepers. "None of our representatives left the territory. We were forced to return fire," they said. The deputy speaker of the Georgian parliament, Mikhail Machavariani, was even more specific. "Of course, we opened fire in response to a bandit raid from Tskhinvali," he said.
Such incidents are not rare. Tbilisi says that the villages of Tamarasheni and Nikozi always come under fire from Tskhinvali. Vehicles come under fire on the roundabout road connecting Georgian villages in the gorges of the Great and Small Lakhva Rivers.
A car carrying the head of the Tskhinvali region provisional administration, Dmitriy Sanakoyev, was fired on just there. A bus carrying children on an excursion to Tbilisi also came under fire there. As a result of an explosion, local police chief Nodar Bibilov was killed in the South Ossetian village of Dmenisi.
It must be noted that the incident with Sanakoyev does not seem to have been accidental. His motorcade exploded on a land mine near a peacekeeping checkpoint. After that, unknown people fired at the car with automatic weapons. Sanakoyev's guard returned fire, and the shootout continued for several minutes. As a result of the incident, three guards were wounded.
The presence of a figure like Sanakoyev in South Ossetia has upset the plans of many people. It must be remembered that Dmitriy Sanakoyev is in favour of a compromise with the legal authorities of Georgia and is ready to discuss a decree of autonomy for South Ossetia with Georgia. He won the alternative "presidential elections" in South Ossetia in November 2006. The "official" elections that were held on the same day were won by "president" Eduard Kokoyty. What is more, despite all the ballot-rigging, the number of the votes the latter gained was only slightly higher than those going to Sanakoyev. Later the Georgian parliament adopted a law on the establishment of a provisional administration in South Ossetia. In May 2007, Georgian President Mikhail Saakashvili instructed Dmitriy Sanakoyev to head this structure, which put Eduard Kokoyty in quite an awkward position.
The Russian website Gazeta says: "Since guns have started talking in South Ossetia, it is clear that a new conflict is closer than ever before. The armed forces of the unrecognized republic are 3,000 strong, with 15,000 reservists. They have 87 tanks, 95 cannons (including 72 howitzers) and mortars, 23,000 reactive Grad missiles, 180 armoured vehicles and three Mi-8 helicopters. It is an open question whether they will be able, in the event of war, to confront the modernized Georgian army which has modern Western weapons and greatly outnumbers the Ossetians."
The situation in Abkhazia also causes great concern. The media regularly reports explosions and terrorist attacks in the region. Two explosions rocked markets in Gagra and Sukhumi recently. Then a residential building in Sochi was attacked - it has not been proven yet that it was a terrorist attack. What is more, no link has been discovered with the explosions in Abkhazia, although there are certain suspicions. Then an explosive device went off in an open caf? which is located near the peacekeeping headquarters in the town of Gali. Four people were killed, including the head of a department of the Gali "state security service", Jansukh Muratia, as well as employees of the Gali sector of the UN mission, whose office is situated close to the caf?. Another six people were hospitalized with various wounds.
The Abkhaz separatists once more blamed all this on Georgia. "A representative of the Abkhaz president" in Gali District, Kishmaria, expressed confidence that the explosions were "the doing of the Georgian special services". The "president" himself, Sergey Bagapsh, spoke about a continuation of the "chain of terrorist attacks in Gagra and Sukhumi", saying that "Georgia has taken the path of state terrorism".
Tbilisi flatly denies the Abkhaz accusations. Kommersant quotes Georgian Security Council Secretary Aleksandr Lomaia as saying that "these incidents are not the first or the last. They happen in zones where there is no law and order. Such incidents are a reflection of the fight for the division of the shadow capital. This demonstrates to everyone, including to the Russian authorities, once again that the sovereignty of the central authorities of Georgia should be restored in the region as soon as possible".
In turn, the head of the information-analysis department of the Georgian Interior Ministry, Shota Utiashvili, described "Sukhumi's allegations about Georgia's involvement in the explosion in the Gali district centre as absurd and absolutely groundless". According to Utiashvili, "the Georgian side has nothing to do with this incident or any other incidents that took place in other cities and districts of the Abkhaz region" and "the de facto Sukhumi authorities are issuing groundless accusations against the Georgian side in order to discredit the policy of the Georgian authorities at all costs".
Indeed, the Abkhaz separatists have launched a political campaign around the recent series of explosions. The Abkhaz "border" with Georgia has been closed, allegedly in order to prevent new explosions from July until the end of the holiday season. The local "foreign minister", Sergey Shamba, told journalists that "the closure of the border is a temporary measure" aimed at ensuring the security of holiday-makers and the Abkhaz themselves. "We have no doubt that the latest explosions in Sukhumi and Gagra were carried out by the special services of Georgia," claimed Shamba.
However, Tbilisi is far from being the only, or likely, place where the masterminds behind the terrorist attacks should be sought. Georgia itself is sure that everything is related to criminal "showdowns" between the clans of Bagapsh and Khajimba in the unrecognized republic. In the interests of fairness, it must be noted that the Russian media reported recently that a division of property has begun here, which often involves the use of force. Khajimba never misses a chance to boast about his connections in the North Caucasus. Incidentally, it was precisely in the Abkhaz war that the notorious Shamil Basayev gained his first military "experience".
It is also clear that terrorist attacks are a perfect excuse to cry about a threat to "Russian citizens"; it is a convenient excuse to put military pressure on Georgia. In this case, the masterminds should be sought in Moscow, especially as Russia has repeatedly used terrorist "levers" against Georgia. However, the situation has changed slightly since Georgia arrested several officers of the group of Russian troops in the South Caucasus and their local "informers", mainly ethnic Armenians, on charges of espionage in September 2006. Moscow seems to have understood that Russian spies can no longer use the same methods on Georgian territory that brought fame to the author of terrorist attacks in Gori, GRU officer Anatoliy Sysoyev. The risk of hitting TV headlines is too high. Abkhazia seemed to be a zero-risk enterprise: Georgia can be securely blamed for every mortal sin, and the local "tame" police and courts will not produce any unexpected results.
Today analysts are quite evasive in answering the question as to who the explosions in Abkhazia harmed most of all. The Russian peacekeepers are still responsible for security in Abkhazia, despite Georgia's repeated protests. Georgian Minister of State Temur Iakobashvili, who visited New York immediately after the explosions, said that it was necessary to change the format of the peacekeeping operation in Abkhazia. "The Georgian side has repeatedly said that a decision might be made to end the current peacekeeping operation in Abkhazia under the aegis of the CIS, which affects the work of the UN observation mission," Iakobashvili said after a series of meetings at UN headquarters. According to the state minister, the Georgian side wants an answer from the UN: is this organization able to take a real role in settling the conflict?