Abxaziyadakı terror aktlarının və Cənubi Osetiyadakı atışmanın təşkilatçılarının niyyəti nədir?
Qazaxıstanın yeni paytaxtı Astananın yubileyində iştirak edən Rusiya prezidenti Dmitri Medvedev səfər zamanı keçirdiyi çoxsaylı görüşlər çərçivəsində gürcüstanlı həmkarı Mixail Saakaşvili ilə də bir araya gəldi. Bu görüş haq-da olduqca quru məlumatlar yayan mətbuat yalnız görüş faktının özünü qabartmaqla kifayətləndi. KİV-də yer alan xəbərlərə görə, görüş zamanı D.Medvedev M.Saakaşvilini "vəziyyəti gərginləşdirməməyə" çağırıb. Daha sonra isə Rusiya mətbuatı Rusiya-Gürcüstan münasibətlərinin D.Medvedevin ABŞ prezidenti Corc Buşla (onun 2005-ci ildə Moskvanın açıq-aşkar narazılığına rəğmən, Tbilisiyə səfər etməsi hələ yaddaşlardan silinməyib) görüşdə də müzakirə obyekti olduğunu xəbər verdi.
Gürcüstan ərazisindəki "dondurulmuş münaqişələr" bu gün artıq dünya birliyinin diqqətini ən çox cəlb edən məsələyə çevrilib. Bu günlərdə ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri, Finlandiyanın xarici işlər naziri Aleksandr Stubb bu bölgədə yaranmış vəziyyətdən son dərəcə narahat olduğunu bəyan edib. Diplomat tərəfləri vəziyyəti daha da gərginləşdirə biləcək addımlardan çəkinməyə çağırıb. "Mən tərəfləri dialoqun və qarşılıqlı etimadın bərpası üçün lazım olan bütün vasitələrdən istifadə etməyə çağırıram. ATƏT vəziyyəti diqqətlə izləyir və gərginliyin aradan qaldırılmasında tərəflərə yardımçı olmağa hazırdır", - deyə Stubb vurğulayıb.
Həqiqətən də, narahatlıq üçün kifayət qədər əsas var. Ötən istirahət günləri gürcü-osetin münaqişəsi zonasında artıq artilleriya və minaatan-lar, bəzən hətta aviasiyadan da istifadə edilib. Rusiya və Cənubi Osetiya mənbələrinin iddiasına görə, əvvəlcə Sixinvali və yaxınlıqda yerləşən iki osetin kəndi - Dmenisi və Ubiat minaatanlardan atəşə tutulub. Nəticədə, 2 nəfər həlak olub, 11 nəfər, o cümlədən, yerli televiziyanın 2 operatoru yaralanıb. Cənubi Osetiya nümayəndələri və rusiyalı sülhməramlılar atəşin gürcülər tərəfdən açıldığını bildirirlər.
Ancaq gürcü sülhməramlılarının qərargahından verilən məlumata görə, atışma osetinlərlə rusiyalı sülhməramlıların təxribatına cavab olub: "Bizim nümayəndələrdən heç kəs ərazini tərk etməyib. Biz sadəcə bizə qarşı başlanan atəşə cavab vermişik".
Gürcüstan parlamentinin vitse-spikeri Mixail Maçavariani isə daha konkret olub: "Biz Sixinvalinin quldurcasına həyata keçirdiyi təxribata cavab olaraq atəş açmışıq".
Qeyd edək ki, bu bölgələrdə belə insidentlərə tez-tez rast gəlinir. Tbilisidən verilən məlumatlara görə, gürcü kəndləri Tamaraşeni və Nikozi mütəmadi olaraq Sixinvali tərəfdən atəşə məruz qalır. Bu gürcü kəndlərini birləşdirən Böyük və Kiçik Liaxva çaylarının keçdiyi ərazidə isə avtomobillər də atəşə tutulur.
Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl Sixinvali regionunun müvəqqəti administrasiyasının rəhbəri Dmitri Sanakoyevin olduğu avtomobil məhz burada gülləbaran edilmişdi. Məktəbli uşaqları Tbilisiyə ekskursiyaya aparan avtobus da bu ərazidə atəşə tutulmuşdu. Cənubi Osetiyanın Dmenisi kəndində baş vermiş parltayış nəticəsində isə yerli milis şöbəsinin rəisi Nodar Bibilov həlak olub.
Qeyd edək ki, Sanakoyevin başına gələn hadisə təsadüfi insidentə bənzəmir. Onun avtomobili sülhməramlı qüvvələrin postu yaxınlığında minaya düşüb. Bundan sonra isə naməlum şəxslər avtomat silahlardan avtomobili atəşə tutub. Sanakoyevin mühafizəçiləri cavab atəşi açıblar. Beləcə, bir neçə dəqiqə davam edən atışma nəticəsində 3 mühafizəçi yaralanıb.
Cənubi Osetiyada Sanakoyev kimi fiqurun mövcudluğu çoxlarının planlarını pozur. Xatırladaq ki, Dmitri Sanakoyev Gürcüstan rəhbərliyi ilə kompromisin tərəfdarıdır və rəsmi Tbilisi ilə Cənubi Osetiyanın muxtariyyət məsələsini müzakirə etməyə hazırdır. Sanakoyev 2006-cı ilin noyabrında Cənubi Osetiyada keçirilmiş "alternativ prezident seçkilərində" qalib gəlib. Elə həmin gün keçirilən "rəsmi seçkilər" isə əvvəlki "prezident" Eduard Kokoytının qələbəsi ilə başa çatıb. Özü də maraqlıdır ki, bütün saxtakarlıqlara baxmayaraq, E.Kokoytıya səs verənlərin sayı Sanakoyevə səs verənlərdən o qədər də çox olmayıb.
Daha sonra Gürcüstan parlamenti Cənubi Osetiyada müvəqqəti administrasiyanın yaradılması haqda qərar qəbul edib. Və 2007-ci ilin mayında Mixail Saakaşvili bu struktura rəhbərliyi D.Sanakoyevə təklif etməklə, E.Kokoytını çox çətin vəziyyətdə qoyub.
Regionda baş verənləri şərh edən Rusiyanın "Qazeta" internet-portalı yazır: "Əgər Cənubi Osetiyada artıq top atəşləri eşidilməyə başlanırsa, deməli, yeni münaqişə olduqca realdır. Tanınmamış respublikanın silahlı qüvvələri 3 min nəfər və üstəgəl, 15 min nəfərlik ehtiyat qüvvələrindən ibarətdir. Cənubi Osetiya ordusunda 87 tank, 95 top (onlardan 72 qaubitsa) və minaatan, 23 reaktiv "Qrad" qur-ğusu, 180 zirehli maşın və 3 ədəd "Mi-8" vertolyotu var. Müharibə başlasa, bu ordu modernləşdirilmiş və Qərbin köməyi ilə müasir silah-sursatla təchiz edilmiş gürcü ordusuna qarşı tab gətirə biləcəkmi? Sualın cavabı aydındır".
Son günlər mütəmadi olaraq terror aktları ilə üzləşən Abxaziyada da vəziyyət olduqca gərgindir. Qaqrı və Suxumidəki bazarlarda iki partlayış baş verib. Sonra Soçidə də yaşayış binası partlayıb. Düzdür, bunun terror aktı olduğu hələ təsdiqlənməyib. Və Soçidəki partlayışın Abxaziyadakı terror aktları ilə əlaqəsi də aşkar olunmayıb. Amma bununla əlaqədar müəyyən şübhələr qalmaqdadır.
Bunun ardınca sülhməramlıların Qali şəhərindəki qərar-gahı yaxınlığında yerləşən kafedə partlayış törədilib. Bu dəfə 4 nəfər, o cümlədən Qali şəhərinin "dövlət təhlükəsizlik xidməti"nin şöbə rəisi Cansux Muratiya, həmçinin BMT missiyasının Qali sektorunun əməkdaşları həlak olub. Daha 6 nəfər müxtəlif dərəcəli xəsarətlərlə xəstəxanaya çatdırılıb.
Abxaziya rəhbərliyi baş verənlərə görə bu dəfə də Gürcüstanı ittiham edib. "Abxaxziya prezidentinin Qali rayonundakı nümayəndəsi" Kişmariya tam əminliklə bəyan edib ki, bu partlayışların arxasında "Gürcüstanın təhlükəsizilk xidməti" dayanır.
"Prezident"in özü - Sergey Baqapş isə Qalidəki partlayışın Qaqrı və Suxumidəki terror aktlarının davamı olduğunu bildirərək, Gürcüstan rəhbərliyini "dövlət terrorizmi yolunu tutmaqda" ittiham edib.
Təbii ki, Tbilisidə bu ittihamları qətiyyətlə rədd edirlər. "Kommersant" qəzeti Gürcüstanın Təhlükəsizlik Şurasının katibi Aleksandr Lomayaya istinadən yazır ki, bu ilk insident olmadığı kimi, sonuncu da deyil: "Bu cür hallara qanun və asayişin olmadığı yerlərdə rast gəlinir. Bu insidentlər - gizli kapitalın yenidən bölüşdürülməsi uğrunda gedən mübarizənin göstəricisidir. Baş verənlər bir daha hamıya, o cümlədən Rusiya rəhbərliyinə də nümayiş etdirdi ki, regionda təcili olaraq Gürcüstanın suverenliyini bərpa etmək lazımdır".
Öz növbəsində, Gürcüstan Daxili İşlər Nazirliyinin informasiya-analitik departamentinin rəhbəri Şota Utiaşvili də Abxaziyadakı terror aktlarına görə Suxuminin səsləndirdiyi ittihamları "absurd" və "tamamilə əsassız" adlandırıb. Onun sözlərnə görə, "gürcü tərəfinin nə bu, nə də əvvəllər baş vermiş digər insidentlərə heç bir aidiyyəti yoxdur", Tbilisinin ünvanına səslənən "əsassız ittihamlar" isə Suxuminin de-fakto hakimiyyətinin "Gürcüstan rəhbərliyinin siyasətini istənilən yolla ləkələmək niyyətindən xəbər verir".
Doğrudan da, abxaz separatçıları baş vermiş son partlayışlar seriyası ətrafında əməlli-başlı siyasi kampaniyaya başlayıblar. Guya yeni terror aktlarına yol verməmək üçün iyul ayından kurort mövsümünün sonunadək Abxaziyanın Gürcüstanla "sərhədi" bağlı elan edilib. Abxaziyanın "daxili işlər naziri" Sergey Şambanın jurnalistlərə bildirdiyinə görə, sərhədin bağlanması həm istirahətə gələnlər, həm də abxazların özlərinin təhlükəsizliyini təmin etmək niyyətilə atılmış "müvəqqəti addımdır". "Suxumi və Qaqrıda törədilmiş partlayışların arxasında Gürcüstanın təhlükəsizlik orqanlarının dayandığı bizdə şübhə doğurmur", - deyə Şamba vuğulayıb.
Lakin bu terror aktlarının sifarişçilərinin yeganə ünvanı Tbilisi deyil. Gürcüstanın özündə əmindirlər ki, baş verənlər Abxaziyada Baqapş və Xadjimba klanları arasında gedən kriminal "razborkalar"ın nəticəsidir. Ədalət naminə etiraf etmək lazımdır ki, Abxaziyada mülkiyyətin təkrar bölüşdürülməsinin başlandığı haqda xəbərlər yalnız Gürcüstan deyil, Rusiya KİV-də də yer alıb. Məsələ bundadır ki, Xadjimba Şimali Qafqazda ciddi əlaqələrə malik olduğunu dəfələrlə, özü də fəxrlə etiraf edib. Yeri gəlmişkən, məşhur Şamil Basayev ilk "hərb dərsləri"ni məhz Abxaziya müharibəsində alıb.
Digər tərəfdən, terror aktları Abxaziyadakı "Rusiya vətəndaşları" üçün real təhlükə yaranması haqda rəy formalaşdırmaq və bundan Gürcüstana təzyiq kimi istifadə etmək üçün də ideal bəhanədir. Elə isə partlayışların sifarişçilərini Moskvada da axtarmaq olar - axı Rusiya indiyədək gürcülərə qarşı "terror rıçaqları"ndan bir neçə dəfə istifadə edib. Amma 2006-cı ilin sentyabrında Gürcüstan tərəfinin Rusiya qoşunlarının Cənubi Qafqazdakı qrupunun bir neçə zabitini, həmçinin onlarla əlaqədə olan şəxsləri (onların əksəriyyəti milliyyətcə erməni idi) casusluqda ittiham edərək həbsə almasından sonra vəziyyət bir qədər dəyişdi. Görünür, Moskvada anlamağa başlayıblar ki, Gürcüstan ərazisində Qoridəki terror aktlarının təşkilatçılığı ilə "məşhurlaşmış" Dövlət Kəşfiyyat İdarəsinin zabiti Anatoli Sısoyevin metodları ilə fəaliyyət qurmaq artıq alınmayacaq. Çünki bundan sonra tele-xəbərlərin "qəhrəmanı"na çevrilmək risqi çox böyükdür. Bu mənada, Abxaziya Moskva üçün ideal variantdır: həm baş verənlərə görə bütün məsuliyyəti Gürcüstanın üzərinə atmaq olar, həm də Moskvanın sözü ilə oturub-duran yerli məhkəmə orqanlarından "sürprizlər" gözlənilmir.
Amma bütün bunlara rəğmən, bu gün analitiklər Abxaziyadakı partlayışların son nəticədə tərəflərdən hansına zərbə vurduğu haqda suala dəqiq cavab tapa bilmirlər. Çünki Abxaziyada təhlükəsizliyin təmin olunmasına görə rusiyalı sülhməramlılar cavabdehdirlər (baxmayaraq ki Gürcüstan bundan çox narazıdır). Və təsadüfi deyil ki, Gürcüstanın dövlət naziri Temur Yakobaşvili Nyu-Yorkda səfərdə olarkən bəyan edib ki, Abxaziyadakı partlayışlardan sonra buradakı sülhməramlı əməliyyatın formatının dəyişdirilməsi məsələsi yenidən gündəmə gəlir. "Gürcü tərəfi dəfələrlə bəyan edib ki, Abxaziyada MDB-nin egidası altında sülhməramlı əməliyyata son qoyula bilər", - deyə Yakobaşvili BMT qərargahında keçirdiyi görüşlərdən sonra vurğulayıb.
Dövlət nazirinin sözlərinə görə, indi gürcü tərəfi BMT-dən dəqiq cavab almaq istəyir: bu təşkilat münaqişənin nizamlanmasında real şəkildə iştirak etməyə hazır və qadirdirmi?

Чего добиваются организаторы терактов в Абхазии и перестрелок в Южной Осетии?
В ходе поездки на юбилей новой столицы Казахстана - Астаны президент России Дмитрий Медведев в числе прочих встреч провел переговоры и с президентом Грузии Михаилом Саакашвили. СМИ об этом сообщили весьма сухо, ограничившись констатацией факта. Дескать, российский президент посоветовал грузинскому коллеге "не нагнетать обстановку". Как отметили позднее российские СМИ, вопрос о действиях России в отношении Грузии был поднят на встрече Дмитрия Медведева с президентом США Джорджем Бушем, который в 2005 году, к явному неудовольствию Москвы, посетил Грузию с визитом.
Сегодня рост напряженности в зонах замороженных конфликтов на территории Грузии уже давно является предметом международного внимания. Так, председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Финляндии Александр Стубб выразил по этому поводу глубокую озабоченность. Дипломат призвал стороны конфликта принять все меры для деэскалации напряженности и воздержаться от действий, которые приводят к обострению ситуации. "Я призываю стороны применить все имеющиеся инструменты для возобновления диалога и восстановления доверия. ОБСЕ продолжает внимательно следить за ситуацией и выражает готовность помочь сторонам в снятии напряженности", - подчеркнул Стубб.
Беспокоиться явно есть о чем. В первую неделю июля в зоне грузино-югоосетинского конфликта в бой вступили артиллерия и минометы, а также частично - авиация. Как утверждают российские и югоосетинские источники, сначала по Цхинвали и двум близлежащим осетинским селам - Дмениси и Убиат был открыт гаубичный огонь, в результате чего 2 человека погибли и 11 были ранены, в том числе два оператора местного телевидения. Югоосетинские представители и российские миротворцы утверждают, что стреляли грузины.
В штабе грузинских миротворцев, однако, заявили, что обстрелы спровоцировали осетины и миротворцы: "Никто из наших представителей не покидал территорию. Мы вынуждены были ответить на огонь, который велся по нам". Вице-спикер парламента Грузии Михаил Мачавариани высказался еще более конкретно: "Конечно, был открыт огонь на бандитскую вылазку из Цхинвали".
Подобные инциденты вовсе не редкость. Как заявляют в Тбилиси, грузинские села Тамарашени и Никози постоянно подвергаются обстрелу из Цхинвали. А на объездной дороге, соединяющей грузинские села в ущельях рек Большая и Малая Лиахвы, обстреливают автомашины.
Именно здесь под огонь попала автомашина, в которой находился глава временной администрации Цхинвальского региона Дмитрий Санакоев. Там же был обстрелян и автобус, где были дети, направлявшиеся на экскурсию в Тбилиси. А в результате взрыва в югоосетинском селе Дмениси погиб начальник отделения местной милиции Нодар Бибилов.
Отметим, что произошедшее с Санакоевым на случайный инцидент походит мало. Его кортеж подорвался на мине неподалеку от поста миротворческих сил. После этого неизвестные обстреляли машину из автоматического оружия. Охрана Санакоева открыла ответный огонь, перестрелка продолжалась несколько минут. В результате инцидента трое охранников были ранены.
Сам факт существования в Южной Осетии такой фигуры, как Санакоев, слишком многим путал карты. Напомним, что Дмитрий Санакоев - сторонник компромисса с законными властями Грузии и готов обсуждать с Тбилиси степень автономии Южной Осетии. Он победил на альтернативных "президентских выборах" в Южной Осетии, которые состоялись в ноябре 2006 года. "Официальные" выборы, проводившиеся в тот же день, выиграл прежний "президент" Эдуард Кокойты. Причем число проголосовавших за него, при всех подтасовках, оказалось ненамного больше, чем у Санакоева. Позднее грузинский парламент принял закон о создании временной администрации на территории Южной Осетии. В мае 2007 года президент Грузии Михаил Саакашвили поручил Дмитрию Санакоеву возглавить эту структуру, чем поставил Эдуарда Кокойты в весьма двусмысленное положение.
Вот что теперь отмечает российское интернет-издание "Газета": "Раз в Южной Осетии заговорили пушки, то очевидно, что новый конфликт близок как никогда. Вооруженные силы непризнанной республики насчитывают 3 тысячи человек плюс 15 тысяч резервистов. Имеются 87 танков, 95 орудий (из них 72 гаубицы) и минометов, 23 реактивных "Града", 180 бронемашин, три вертолета Ми-8. Смогут ли они в случае войны противостоять модернизированной грузинской армии с современным западным вооружением, к тому же численно превосходящей осетин во много раз, - вопрос открытый".
Не меньшую тревогу вызывает ситуация в Абхазии, где СМИ регулярно сообщают о взрывах и террористических актах. Два взрыва прогремели на рынках - в Гагре и Сухуми. Затем настал черед жилого дома в Сочи - формально еще не доказано, что речь идет о теракте. Тем более не выявлена связь со взрывами в Абхазии, но определенные подозрения существуют. Далее взрывное устройство сработало в открытом кафе, расположенном неподалеку от штаба миротворцев в городе Гали. Погибли 4 человека, в том числе начальник отдела "службы госбезопасности" города Гали Джансух Муратия, а также сотрудники Гальского сектора миссии ООН, офис которой расположен в непосредственной близости от кафе. Еще 6 человек находятся с ранениями различной степени тяжести в больнице.
Во всем этом абхазские сепаратисты вновь обвинили Грузию. "Представитель президента Абхазии" в Гальском районе Кишмария выразил уверенность, что взрывы - "дело рук грузинских спецслужб". Сам же "президент"  Сергей Багапш заговорил о продолжении "цепи терактов в Гаграх и Сухуми", отметив, что  "Грузия встала на путь государственного терроризма".
В Тбилиси обвинения абхазской стороны категорически отрицают. "Коммерсант" цитирует секретаря Совбеза Грузии Александра Ломая: "Эти инциденты не первые, но и не последние. Подобное происходит в зонах, где не существует законности и правопорядка. Подобные инциденты - отражение борьбы за передел теневого капитала. Это еще раз демонстрирует всем, в том числе властям России, что в регионе надо скорее восстановить суверенитет центральных властей Грузии".
В свою очередь руководитель информационно-аналитического департамента МВД Грузии Шота Утиашвили назвал "абсурдными и абсолютно безосновательными утверждения Сухуми о причастности грузинской стороны к взрыву в райцентре Гали". По словам Утиашвили, "грузинская сторона не имеет никакого отношения к данному инциденту, равно как и к остальным происшествиям, имевшим ранее место в других городах и районах Абхазского региона", а "безосновательными обвинениями в адрес грузинской стороны де-факто власти Сухуми стремятся любой ценой дискредитировать политику властей Грузии".
Действительно, абхазские сепаратисты  начали политическую кампанию вокруг недавней серии взрывов. Якобы для предотвращения новых взрывов с июля и до окончания курортного сезона объявлено о закрытии "границы" Абхазии с Грузией. Как пояснил журналистам местный "министр иностранных дел" Сергей Шамба, "закрытие границы - временная мера" для обеспечения безопасности и отдыхающих, и самих абхазцев. "У нас не вызывает сомнения то, что последние взрывы в Сухуми и Гаграх осуществлены спецслужбами Грузии", - утверждает Шамба.
Однако Тбилиси далеко не единственный и даже не самый вероятный адрес, где следует искать заказчиков терактов. В самой Грузии уверены, что все связано с криминальными "разборками" в непризнанной республике между кланами Багапша и Хаджимбы. Справедливости ради следует отметить: о том, что здесь начался передел собственности, и нередко - силовым путем, сообщали и российские СМИ. Хаджимба никогда не упускает случая похвастать своими связями на Северном Кавказе. Кстати, свою первую боевую "обкатку" небезызвестный Шамиль Басаев получил именно на абхазской войне.
Понятно также, что теракты - это идеальный повод еще громче заговорить об угрозе "российским гражданам", представляющий удобную причину для силового давления на Грузию. Выходит, тогда уже заказчиков следует искать в Москве. Однако после того как в сентябре 2006 года в Грузии по обвинению в шпионаже были арестованы несколько офицеров из Группы российских войск в Закавказье, а также их местные "связники", главным образом из числа этнических армян, ситуация несколько изменилась. Москва, похоже, пришла к пониманию того, что действовать на территории Грузии российской агентуре теми же методами, которыми "прославился" организатор терактов в Гори офицер ГРУ Анатолий Сысоев, уже не получится. Слишком велик риск попасть в теленовости. Абхазия же представлялась этаким беспроигрышным вариантом: и Грузию можно гарантированно обвинить во всех смертных грехах, и от местного "прирученного" правосудия неожиданных результатов расследования ждать не стоит.
Сегодня аналитики весьма уклончиво отвечают на вопрос, против кого в конечном счете "сработали" взрывы в Абхазии. За безопасность в Абхазии, вопреки неоднократным протестам Грузии, по-прежнему отвечают российские миротворцы. Госминистр Грузии Темур Якобашвили, находившийся с визитом в Нью-Йорке, сразу после взрывов вновь заявил о необходимости изменения формата миротворческой операции в Абхазии.
"Грузинская сторона неоднократно заявляла, что может быть принято решение о прекращении существующей миротворческой операции в Абхазии под эгидой СНГ, которая оказывает влияние на работу миссии по наблюдению ООН", - заявил Якобашвили  после ряда встреч, проведенных в штаб-квартире ООН. По словам госминистра, грузинская сторона хочет получить ответ от ООН: может ли эта организация  принять реальное участие в вопросе урегулирования конфликта?