Azərbaycanda pullu TV: boş yer hələ dolmayıb
Dünya üzrə pullu televiziya bazarı artıq çoxdan kütləviləşib. Onun illik dövriyyəsi milyardlarla dolları ötür. Rusiyanın "TV za dengi" adlanan bazarı da həsədaparılajaq səviyyədə artım templəri nümayiş etdirir.  Onun dövriyyəsi ildə 1 milyard dollar səviyyəsində dəyişir.  Əgər əvvəllər dünya bazarının əsas hissəsini peyk telekanalları tuturdusa, indi abunəçi pulları uğrunda kabel televiziyaları və İnternet provayderləri mübarizə aparırlar. Başqa sözlə, kabel operatorları tərəfindən rəqabət güjlənir. Azərbayjanda da bu jür meyilləri görmək mümkündür. Burada da bir çox vətəndaşlar ənənəvi teleyayımdan vaz keçərək "çanaqlara" və "kabellərə" üstünlük verirlər. Başqa sözlə, pullu TV yaxın gələjəkdə müstəqil biznesə çevriləjək. Anjaq bu biznesin inkişaf səviyyəsi, gündən-günə artan tələbata javab verib-verməməsi ayrı söhbətin mövzusudur.
Tələbat var - təklif azdır!
Azərbayjanda peyk televiziyasının populyarlığı yetərinjə əvvəl başlayıb, anjaq ölkə ərazisindən Türkiyə və Rusiya kanallarının yayımı dayandırıldıqdan sonra əsl bum başlayıb. Onda zövqündən və maddi təminatından asılı olmayaraq yerli televiziya tamaşaçıları  yaranmış problemi peyk antennaları və kabel televiziyası vasitəsilə həll etməyə məjbur oldular.
Anjaq nətijə paradoksal alındı. Bu ola bilər ki, "kabelçi"lərin bazarda marketinq və sosioloci araşdırmalar aparmaması, maddi-texniki bazalarının inkişafı üçün imkanlarının çatmaması ilə bağlı oldu. Fakt budur ki, bir il əvvəl olduğu kimi, bu gün də Azərbayjanda kabel televiziyası şəbəkəsi yetərinjə zəif inkişaf edib.
Nəinki ölkə ərazisində, hətta paytaxtda belə, heç də hər kəs ayda 9 manata Türkiyə və Rusiyadan tutmuş, Birləşmiş Ştatlara qədər geniş ərazini əhatə edən və 45-52-i kanalı  nümayiş etdirən "CaTV" və ya "CaTV-1"in abunəçisi ola bilmir. Özü də indiyə kimi paytaxtın düz mərkəzinin - Səbail və Nəsimi rayonlarının sakinlərinin bu jür imkanı yoxdur. Anjaq Nizami, Yasamal və Xətai rayonlarında "CaTV" işləyir.
Bakıda kabel televiziya xidmətinin qiymətlərindən danışmağa belə  dəyməz. Bizdən elə də uzaq olmayan Moskvada uyğun xidmət televiziya tamaşaçılarına Azərbayjan valyutası ilə  hesabladıqda 9 manata deyil, 2 manatdan bir az artığa başa gəlir.
Şöz yox ki, Rusiyanın dövriyyəsi milyard dollarla ölçülən kabel televiziyası bazarını Azərbayjanla müqayisə etmək doğru olmazdı. Anjaq hər nə olur-olsun Azərbayjanda bu gün hər adam evinə "CaTV" və ya "B&B TV" kabel televiziyalarını çəkdirmək imkanında deyil. "B&B TV" abunəçilərə bir yox, üç tarifdə xidmət göstərir. Abunə haqqı 7 manat olan paketə 35 kanal daxildir, abunə haqqı 17 manat olan paketlə 62 kanala və abunə haqqı 27 manat olan paketlə 83 kanala baxmaq olur. Özü də istənilən paketi seçən abunəçi istifadə üçün 2 ay qabaqdan ödəniş etməlidir.
Maraqlıdır ki, Milli Tele-Radio Şurasında (MTRŞ) hesab edirlər ki, "Azərbayjanda kabel televiziyası xidmətinin dəyəri faktik olaraq minimaldır". MTRŞ başçısı Nuşirəvan Məhərrəmlinin sözlərinə görə, "kabel telekanallarına öz işlərini bazar iqtisadiyyatına uyğun şəkildə qurmağa ijazə verilib", qalan məsələlər, o jümlədən qiymət siyasəti "onların özlərindən asılıdır".
Bununla yanaşı, "CaTV" və ya "B&B TV"dən "Region plus"a bildiriblər ki, "yaxın zamanlara tariflərin dəyişdirilməsi planlaşdırılmır". Doğrudur,  "CaTV-1"in prezidenti Samir Qurbanov başçılıq etdiyi şirkətin qiymət siyasətindən danışarkən bildirib ki, "zaman-zaman tarifləri azaldan mobil telefon operatorları kimi, "CaTV-1" də abunəçiləri artdıqja gələjəkdə kabel televiziya xidmətlərinin qiymətini azaltmağı düşünür". Özü də şirkətin abunəçilərinin sayı "daim artır". Anjaq tariflərin aşağı salınajağının nə zaman baş verəjəyini demək çətindir.
Statistikaya görə, bu günə kimi Azərbayjanda 12 kabel televiziyasının fəaliyyətinə ijazə verilib, onların  sırasında "LG Telecom", "ART", "B&B", "Neptun" və "CaTV" kimi qurumların adları var, lakin real olaraq onlardan yalnız 3-ü fəaliyyət göstərir. MTRŞ-in məlumatına görə, bu gün ölkədə 40 min ailə kabel televiziyasının abunəçisidir. Bu zaman MTRŞ kabel televiziyasının abunəçilərinin sayının mütəmadi artdığını bildirir və bu, ötən il yaranmış televiziya boşluğu fonunda yetərinjə izah ediləndir.
Gələjək İnternetindir
Yuxarıda göstərilən mənfi məqamlara baxmayaraq, getdikjə kabel televiziyası peyk televiziyasını sıxışdırır. İstifadəçilərdən birinin dediyi kimi, "İndi peyk televiziyası yetərinjə ujuz və populyar əylənjə vasitəsinə çevrilib. Anjaq quraşdırıjıların kustar və yararsız işi, çox vaxt da istifadəçilərin savadsızlığı  üzündən tez-tez onda problemlər yaranır".
Yeri gəlmişkən,  məhz MTRŞ-nin xariji kanalların bağlanması barədə qərarı  peyk antennalar ətrafında indiyə kimi görünməmiş aciotacın yaranmasına səbəb oldu. Onların satışı ilə məşğul olan şirkətlərdə növbələr yarandı. Rusiya və Türkiyə telekanallarına baxmaq üçün insanlar bir televizor üçün iki "çanaq" almağa məjbur oldular. Buna görə də Bakının bir çox binaları üstündə göbələklər bitmiş iri meşə kötüklərinə bənzəməyə başladılar.
Anjaq arzu etdiyi "çanağa" yiyələnən istehlakçı-tamaşaçı əksər halda fasiləsiz və keyfiyyətli yayıma və xidmət zəmanətinə sahib ola bilmir. Kabelin üstünlüyü yalnız abunəçinin mənzilində tüner və pult kimi əlavə avadanlığının olmaması deyil, həm də yayımın keyfiyyətinə görə xidməti təklif edən şirkətin məsuliyyyət daşımasıdır.
Yəni əgər yayım "çanağın" küləklə tərpədilməsi və ya üzərinə qar yığılması üzündən baş verirsə, bu, müştərinin problemi sayılır. Müştəri, adətən, bunun üçün mütəxəssis çağırmağa məjburdur. Çünki evin damına heç də hər kəs çıxa bilmir. Çox vaxt da mütəxəssis "çanağın" yenidən köklənməsi və tezliklərini tez-tez dəyişən kanalların yenidən tapılması üçün çağırılır. Əgər müştəri İnternetdə kanalları özü tapa bilmirsə, "tünerin yenidən yazılması" adlanan bu xidmət üçün 6 manat ödəməyə məjburdur.
Başqa məsələ isə IP TV-dir. Çoxları düşünürlər ki, TV xidmətləri təklif etmək provayderlərin nəyinə lazımdır? Anjaq İnternetə genişzolaqlı çıxış imkanı təklif edən operator üçün pullu TV abunəçilərin orta aylıq sayını artırmaq üçün əlverişli üsuldur, hələ ki bizim ölkədə genişzolaqlı internetdən istifadə imkanı məhduddur.  Həm də abunəçidən genişzolaqlı İnternetdən istifadəyə görə ayda 20 manat alan istənilən provayder bu məbləği daha 5-20 manat artıra bilər. Rusiyada bu xidmətin qiyməti  2-10 dollar arasında dəyişir. Bunu da anlamaq olar, yəni təklif olunan xidmətlərin sayı çox olduqja, operatorun gəliri də artır.
Bu, müştərilərin özü üçün də əlverişlidir.  Çünki bir kabeldən istifadə etməklə İnternet və IP TV əldə etməklə yanaşı, evin təhlükəsizlik sistemini qurmaq, yəni mühafizə xidmətləri ilə birbaşa əlaqə yaratmaq mümkündür. Hələ ki bu jür işlər Azərbayjanda qeyri-real görünür. Anjaq Rusiyada isə adi işə çevrilib, moskvalıların və piterlilərin arasında genişzolaqlı internet istifadəsinin kompleks xidmətlərinə üz tutanların sayı getdikjə artır. Bundan başqa, Rusiyanın "Tsentralnı teleqraf" kimi bir sıra internet provayderləri TV xidmətlərini genişzolaqlı internetdən istifadəyə mükafat kimi təqdim edirlər. Bu şirkət teleyayımla sadəjə, müştərilərə rəqəmsal TV ilə analoq TV-si arasında fərqi hiss etdirmək, onlara rəqəmsal yayımın üstünlüklərini başa salmaq üçün məşğul olur. Bu təjrübədən Azərbayjanda da istifadə edilməsi əlverişli olardı.
Operatorlar İnternetə TV-ni təkjə gəlirlərini artırmaq üçün əlavə etmirlər.  Həm də abunəçi operatordan aldığı xidmət artdıqja, ona qarşı loyal qalır və başqa operatora üz tutmaq istəmir. Həm də ki inkişaf etmiş ölkələrdə rəqəmsal televiziya artıq kütləviləşmə mərhələsinə keçib. Anjaq təjrübə göstərir ki, TV hələ ki yerli provayderlərin gəlirlərinin artmasında əsas rol oynamır və onlar əvvəlki kimi əsas diqqəti İnternetə yönəldirlər, çünki genişzolaqlı xidmət imkanı hələ yetərinjə inkişaf etməyib.
Bunun əksini də iddia etmək olar, çünki inkişaf etmiş ölkələrdə İnternet imkanları Rusiya və Azərbayjanla müqayisədə çox yüksəkdir. Anjaq peyk televiziyası Bakıda xüsusi yer tutur, o, kabel operatorlarını əldə etməyin mümkün olmadığı yerlərdə xidmət göstərir. Anjaq artıq indidən demək olar ki, gej-tez kabel interaktiv texnologiyaları inkişaf edərək peyk texnologiyalarını sıxışdırajaq, çünki "çanaqla" rabitə birtərəflidir və interaktiv əlaqə mümkün deyil. Bununla belə, peyk operatorlar da texnologiyanı təkmilləşdirməklə kompleks xidmətlər təqdim edə bilərlər. Ya da bir şirkət üçün müxtəlif texnologiyaların tətbiq edilməsi mümkündür.
İşlərin mövjud durumunda isə kabel televiziyası olmaması üzündən tamaşaçılar çox vaxt sevimli televerilişlərinə baxa bilmirlər. Anjaq bu, adətən, işin bir tərəfidir. Razılaşmaq lazımdır ki, indi çoxlarında belə bir sual yaranır ki, nədən, hətta paytaxtda belə kabel televiziyalarının xidmətinə olan tələbat ödənilmir?  Kabel televiziyası bazarının iki-üç oyunçu tərəfindən inhisara alınması yolveriləndirmi? Bu məsələlərə javab tapmaq çox çətindir.
MTRŞ-in məlumatına görə, hazırda Azərbayjanda 44 yerli tele və radioqurum fəaliyyət göstərir, onların 21-i telekanal  və 11-i radiokanaldır. Həmçinin ölkədə əksəriyyəti fəaliyyətsiz olan 12 kabel TV şirkəti var. Bununla yanaşı, Azərbayjanda 3 xariji radiostansiyanın və Türkiyə TRT-sinin verilişləri yayılır.
Yalnız ümid ona qalır ki, MTRŞ ötən il peyk antennalarına qarşı mübarizəyə başlamış və əhalisinin əksəriyyəti üçün yeganə müstəqil informasiya mənbəyi peyk antennaları olan Türkmənistan hakimiyyətindən örnək götürməyəjək. Halbuki MTRŞ onlarja kabel televiziyasının fəaliyyəti üçün şərait yarada bilərdi və təəssüf ki, bu gün bunu müşahidə etmək mümkün olmur.

ДОРОГОЕ УДОВОЛЬСТВИЕ?
Мировой рынок платного телевидения уже давно стал массовым. Его ежегодный объем зашкаливает за многие миллиарды долларов. Завидные темпы роста демонстрирует и российский рынок так называемого "TV за деньги", который приближается к отметке $1 млрд. Но если прежде львиную долю мирового рынка занимали спутниковые телеканалы, то сегодня за деньги подписчиков все активнее борются кабельные и интернет-провайдеры. Иными словами, конкуренция со стороны кабельных операторов обостряется. Такие же тенденции мы можем наблюдать и в Азербайджане, где большинство граждан отдают предпочтение "тарелкам" и "проводам", оставив в прошлом традиционное телевещание. Т.е. платное TV в обозримой перспективе станет самостоятельным бизнесом. Но насколько этот бизнес развит, отвечает ли предложение возрастающему день ото дня спросу - предмет отдельного разговора.
Спрос есть - предложений мало!
Начнем с того, что популярность спутникового TV возникла в Азербайджане достаточно давно, но вот самый настоящий бум грянул, когда на территории страны было приостановлено бесплатное вещание турецких и российских каналов. Тогда отечественным телезрителям независимо от вкусовых предпочтений и материального достатка (что немаловажно) пришлось решать проблему посредством спутниковых антенн или услуг кабельного телевидения. Но вот парадокс: то ли "кабельщики" не проводили маркетинговые и  социологические исследования, то ли материально-техническая база подкачала… Но факт остается фактом: как на тот "злополучный" момент, так и сегодня - а это год спустя! - сеть кабельного телевидения на территории Азербайджана по-прежнему развернута довольно слабо. Да что там на всей территории - даже в столице далеко не каждый может стать абонентом того же CaTV (или CaTV-1), предлагающего за 9 манатов просмотр от 45 до 52 отечественных и зарубежных каналов с довольно обширной географией - от Турции и России до Соединенных Штатов. Причем до сих пор этой возможностью не обладают жители самого сердца столицы - Сабаильского и Насиминского районов, зато, к примеру, в Низаминском, Ясамальском и Хатаинском районах CaTV представлен.
Что уж говорить о ценах на услуги кабельного телевидения в Баку. Так, в той же не далекой от нас Москве аналогичный пакет услуг обходится телезрителям в пересчете на азербайджанские манаты не в 9, а в 2 маната с несколькими гяпиками.
Безусловно, сравнивать миллиардный рынок кабельного TV России с тем же рынком Азербайджана не совсем уместно. Но, как бы то ни было, далеко не каждый в Азербайджане может позволить себе провести столь необходимые сегодня провода того же CaTV или другого поставщика - B&B TV, предлагающего абонентам не один, а целых три тарифных пакета: пакет на 35 каналов с ежемесячной абонентской платой в 7 манатов, на 62 канала за 17 манатов и на 83 канала за 27 манатов. При этом абонент, выбрав любой пакет, должен произвести предоплату за 2 месяца пользования.
Что интересно, в Национальном совете по телерадиовещанию (НСТР) считают, что "стоимость услуг кабельного телевидения в Азербайджане фактически минимальна". По словам главы нацсовета Нуширавана Магеррамли, "кабельным телеканалам разрешено строить работу в соответствии с рыночной экономикой", и все остальные вопросы -  в том числе и ценовая политика - "зависят от них самих".
При этом как в CaTV, так и в B&B TV R+ заявили, что "изменений тарифов в ближайшее время не запланировано". Правда, президент CаTV-1 Самир Гурбанов, рассказывая о ценовой политике возглавляемой им компании, сказал, что "по примеру мобильных операторов, которые время от времени снижают тарифы, CаTV-1, по мере увеличения числа абонентов, предполагает в будущем снизить расценки на услуги кабельного телевидения". Тем более число абонентов компании "постоянно увеличивается". Но когда произойдет снижение тарифов - сказать трудно.
А пока статистика такова: по сей день в Азербайджане выданы лицензии на деятельность 12 кабельных телеканалов (среди них LG Telecom, ART, B&B, Neptun, CaTV и пр.), но реально функционируют только три. По данным НСТР, сегодня абонентами кабельного телевидения являются 40 тыс. семей, т.е., можно сказать, что этим видом TV в Баку пользуются около 130 тысяч человек. При этом НСТР отмечает постоянный рост числа абонентов кабельного телевидения, что на фоне возникшего в прошлом году телевизионного вакуума вполне объяснимо.
Будущее за Интернетом
Несмотря на все вышеописанные негативные моменты, постепенно кабельное телевидение вытесняет спутниковое, поскольку, как выразился один из пользователей, "нынче спутниковое телевидение стало весьма доступным и популярным средством развлечения, но в связи с кустарной, некачественной работой установщиков у всех часто возникают проблемы, во многом даже из-за неграмотности пользователя".
Кстати, ведь именно решение НСТР о закрытии зарубежных каналов создало невиданный ажиотаж вокруг спутниковых антенн. В компаниях по их продаже появились очереди. Людям приходится покупать сразу по две "тарелки" для одного телевизора - чтобы смотреть передачи российских и турецких каналов, из-за чего многие здания Баку стали похожи на заросшие грибами лесные пни.
Однако, обзаведясь заветной "тарелкой", потребители-зрители в большинстве своем вовсе не получают гарантий на беспрерывное и качественное вещание и гарантийное обслуживание. Преимущество "проводов" не только в том, что в квартире абонентов отсутствует лишняя аппаратура в виде тюнера (тюнеров) и пульта (пультов) от него (них), но и в том, что ответственность за вещание несут сами компании, предоставляющие потребителям услуги. Прекратилось вещание из-за того, что "тарелку" сдвинуло ветром или запорошило снегом? Это проблема самого клиента, который чаще всего вынужден вызывать специалиста, поскольку совершать рейды на крыши могут далеко не все. И порой специалист востребован не только для переустановки "тарелки", но и для налаживания каналов, которые очень часто "меняют" частоты. И если вы не можете самостоятельно найти в Интернете частоту, стоимость этой услуги, именуемой "переписать тюнер", колеблется от 6 манатов (!).
Другое дело IPTV. Многие задаются вопросом, мол, зачем провайдеру TV? Но для оператора широкополосного доступа в Интернет (ШПД, данный сегмент в нашей стране пока не развит) платное TV - хороший способ повысить средний ежемесячный счет абонента. То есть любой провайдер, взимающий с абонента от 20 манатов в месяц за использование ШПД в Интернет, может увеличить эту сумму еще минимум на 5-20 манатов (в России - $2-10). Оно и понятно: чем больше услуг, тем выше доход оператора. Это удобно и для самих клиентов, использующих всего один кабель не только для Интернета, IPTV, но и для создания системы безопасности всего дома (есть прямая связь с охранными службами), что, может быть, кажется в Азербайджане чем-то нереальным. Но в России это уже стало обыденным, и все больше и больше москвичей, питерцев и пр. граждан РФ выбирают комплексные услуги ШПД. Более того, некоторые интернет-провайдеры, например "Центральный телеграф", пока предоставляют услугу TV… бесплатно, как бонус к ШПД. Эта компания занимается телевидением, прежде всего, чтобы показать клиентам разницу между аналоговым и цифровым TV, дать им оценить все преимущества "цифры". Такая практика, к слову, могла бы применяться и в Азербайджане.
Увеличение доходов - не единственная причина, по которой операторы добавляют к Интернету TV. Чем больше абонент получает услуг, тем он лояльнее к оператору. И потом, рынок цифрового телевидения в развитых странах мира перешел в массовую фазу. Но, как показывает практика, TV пока не является локомотивом роста выручки отечественных провайдеров, которые по-прежнему делают ставки на Интернет, поскольку ШПД пока не развит. Можно возразить: в развитых странах уровень интернет-доступа выше, чем в России и Азербайджане. Но ведь спутниковое телевидение в Баку занимает особую нишу: оно предоставляет услуги в тех местах, где нет кабельных операторов. Так что уже сегодня можно смело утверждать: рано или поздно кабельные интерактивные услуги, развиваясь, будут вытеснять спутниковые технологии, ведь связь "по тарелке" односторонняя, т.е. интерактивные услуги невозможны. При этом спутниковые операторы тоже могут предоставлять комплексную услугу либо путем совершенствования технологии, либо в партнерстве с несколькими компаниями или с использованием нескольких различных технологий одной компанией.
Вернемся, однако, к существующему положению дел. Мы уже упоминали, что из-за отсутствия сети кабельного телевидения телезрителям не всегда удается смотреть любимые телепередачи. Но это всего одна сторона медали. Согласитесь, у многих из нас возникает вопрос: почему сегодня даже в столице не удовлетворяется спрос на услуги кабельного телевидения? Может, рынок кабельного телевидения монополизирован двумя-тремя игроками? Ответы на эти вопросы найти очень трудно. По данным НСТР, сегодня в Азербайджане функционируют 44 национальные теле- и радиоструктуры, в том числе 21 теле- и 11 радиоканалов, а также в большинстве своем недееспособные 12 компаний, предоставляющие услуги кабельного TV. Помимо них в Азербайджане вещают 3 иностранные радиостанции и один турецкий телеканал - ТRТ.
Остается лишь надеяться, что руководство НСТР не последует примеру властей Туркменистана, начавших в прошлом году кампанию против спутниковых антенн (которые для многих жителей страны являются единственным средством получения независимой информации), и сможет создать условия для деятельности нескольких десятков кабельных телеканалов, чего сегодня, увы, не наблюдается.