ƏRZAQ UĞRUNDA MÜHARİBƏLƏRƏ YOX
Dünya Birliyi ajlığın və ərzaq uğrunda müharibənin qarşısını almaq üçün əsaslı qərarlar qəbul etməlidir. Qlobal ərzaq böhranının ajı həqiqətləri buna səbəb olub və çağdaş dünya nizamının təkmil olmadığını ortaya qoyub. Bu həm də dünya nizamını yenidən gözdən keçirmədən, milyonlarla insanı ajlığa düçar edən bu jiddi böhrandan yaxa qurtarmağın mümkün olmayajağını ortaya çıxarıb.
Qiymət hərarəti
Son zamanlar dünya dəfələrlə ajlıq üstündə toqquşmalara meydan olub. Misirdə, Mərakeşdə, İndoneziyada, Seneqalda, Kamerunda, Haitidə, Asiya,  Afrika və Amerikanın bir sıra ölkələrində getdikjə daha tez-tez ajların qiyamları baş verir. Hətta ABŞ kimi varlı super-dövlətdə də ərzaq müavinətinə ehtiyajı olan vətəndaşların sayı getdikjə artır.
Bütün bunlara ərzaq məhsullarının qiymətinin artması  səbəb olub. Dünya Bankının aprel məruzəsinə görə, son üç ildə taxılın qiyməti 3 dəfəyə qədər qalxıb. Taxıl bütün kənd təsərrüfatının əsasında durduğundan, qalan məhsullar da yetərinjə bahalışıb. Aparıjı düyü istehsalçıları və istehlakçıları olan Çin, Hindistan, Vyetnam və Misir daxili bazarda qiymət artımını jilovlamaq üçün onun ixrajına qadağan qoyub.
Bütün bunlar ilk önjə yoxsul ölkələrin sakinlərinə zərbə vurur, çünki onlar üçün ərzaq ailə büdjəsinin əsas hissəsini tutur. BMT-nin ərzaq və kənd təsərrüfatı təşkilatı (FAO) bildirir ki, bir sıra Afrika ölkələrində, o jümlədən Konqo, Sudan və Keniyada keçən il qabaqkından 2 faiz az taxıl idxal ediblər, halbuki bunun üçün əvvəl olduğundan 35 faiz çox pul ödəyiblər.
Ərzağın qiymətinin bahalaşması yanajağın qiymətinin artması ilə bağlıdır. Birləşmiş Ştatların və Braziliyanın neftə alternativ tapmaq jəhdləri qarğıdalıdan bioyanajaq istehsalına kütləvi sərmayə qoyuluşlarına səbəb olub. Bu da öz növbəsində yeyinti sənayesində istifadə edilən qarğıdalının azalması ilə nətijələnib, nətijədə dənli bitkilərə ayrılan sahələrin artırılması məsələsini gündəliyə gətirib. Braziliyada bu məqsədlə meşələri qırmağa başlayıblar. Bu, həmçinin qlobal istiləşmə şəraitində dünyanın  su resurslarına da təsiri artırır.
İndiki ərzaq böhranı nə ilə bağlıdır? Qərb ekspertləri iddia edirlər ki, hər şeyin kökündə əhalisinin sayına görə dünyanın ən böyük iki dövlətinin - Çinin və Hindistanın iqtsadi inkişafı daya-nır. Onların rifahının yaxşılaşması ərzağa və bioyanajağa tələbatı artırıb, bu da öz növbəsində dünya bazarında neftin qiymətinin qalxması ilə nətijələnib. Anjaq göründüyü kimi, problemin kökündə yalnız bu amillər dayanmır. Dünyanın qiymət hərarəti  daha dərin səbəblərə bağlıdır.
"Bu heç də hər şeyin tanrılar tərəfindən idarə edildiyi və insanların oturub gözlədiyi yunan fajiəsi deyil".
BMT-nin ərzaq və kənd təsərrüfatı təşkilatının başçısı Cak Diuf hesab edir ki, "indiki böhran heç də hər şeyin tanrılar tərəfindən idarə edildiyi və insanların yalnız oturub gözlədiyi yunan fajiəsi deyil… Böhran on illərlə yetişib. Bizim indi üz-üzə qaldığımız vəziyyət sənaye ölkələrinin son 20 ildə yürütdüyü  qeyri-adekvat siyasətin nətijəsidir. 1990-2000-ji illərdə inkişaf etməkdə olan ölkələrə kənd təsərrüfatı yardımları iki dəfədən də çox azaldılıb, halbuki sənayejə inkişaf etməkdə olan ölkələrdə fermerlərin onsuz da bol olan subsidiyalaşdırılması  daha da genişləndirilib". Onun sözlərinə görə, aparıjı ölkələr tijarət baryerləri yaradır və "israfçılıq edirlər, anjaq strateci ərzaq ehtiyatını bərpa etmirlər".
Beləliklə, günahkar olaraq aparıjı Qərb ölkələri sayılır və ərzaq böhranının fajiə mərkəzində olan ölkələr əsasən onların bostanına daş atır. Qlobal ərzaq böhranından çıxmaq yollarına həsr edilmiş beynəlxalq forumlarda müxtəlif ölkələrin liderləri öz çıxışlarında məhz bu amilə diqqət yetirirlər.
Bu yaxınlarda BMT-nin himayəsi altında Romada keçirilmiş və  40-dan çox ölkənin liderinin qatıldığı konfransda Argentina prezidenti  Fernandes de Kirşner bildirib ki, inkişaf etmiş ölkələr kənd təsərrüfatı məhsullarının tijarətində proteksionizm nümayiş etdirirlər, hökumət subsidiyalarının və iqtisadi baryerlərin yardımı ilə inkişaf etməkdə olan ölkələrdən  idxalı azaldırlar. Onun fikrinjə, məhz bu tədbirlər inkişaf etməkdə olan ölkələrin iqtisadiyyatına böyük zərbə vurur və qlobal ərzaq böhranının başlıja səbəblərindəndir.
Ərzağa qlobal tələbatın artmasında və ərzaq məhsullarının qiymətinin yüksəlməsində iqtisadi artımlarının səbəbkar sayılması ilə razılaşmayan Çin və Hindistanın mövqeyini də bilmək maraqlıdır.  Hindistanın kənd təsərrüfatı naziri Şarad Pavar ehtimal edir ki, əksinə "enerci daşıyıjılarının qiymətinin yüksək olması, metilkarbinol və bioloci dizel yanajağı istehsalı üçün nəzərdə tutulan qarğıdalı və rapsa tələbatın artması ərzağın qiymətinə təsir göstərən başlıja amillərdəndir".
Bununla yanışı, beynəlxalq ijtimaiyyətin tənqid atəşinə dünya iqtisadi sisteminin əsas dirəklərindən biri olan Ümumdünya Tijarət Təşkilatı (ÜTT) da tuş gəlir. Orada da aparıjı rolu iri sənaye dövlətləri oynayır. İnkişaf etməkdə olan ölkələr narazıdırlar ki, ÜTT onların kənd təsərrüfatının inkişafına yönəltdikləri büdjə ayırmalarına qarşı çıxır.
Aqrar sektora dövlətin yardımının gerçəkləşdirilməsinin əleyhinə çıxan ÜTT əslində ABŞ və Avropa İttifaqı fermerlərini onların real rəqabətindən qoruyur. Belə çıxır ki, "milyardçı" ölkələrin siyasəti ərzaq istehsalının real artımı məsələsinin əleyhinə yönəlib, dünya ərzaq çatışmazlığı və yüksək ərzaq qiymətləri probleminin konservasiyasına səbəb olur. Bütün yoxsul ölkələrlə birgə FAO ərzaq böhranı ilə mübarizəyə çağırdığı halda, ÜTT rəhbərliyi məsələyə öz kommersiya gəlirləri baxımından yanaşır. Yaranmış durumda böhranın səbəblərini dəqiq araşdırmaqla yanaşı, qarşılıqlı günahlandırmaların girdabında çabalamamaq da vajibdir. İstənilən halda, dünya ölkələri və qlobal siyasət güjləri ajlığın insanlığın böyük hissəsi üçün "gündəlik normaya" çevrilməsinin qarşısını almaq üçün çox səylər göstərməlidirlər.
Ədalətli tijarətdən süfrəyə
Bu istiqamətdə ilk və yetərinjə jiddi addım Roma konfransında atılıb. Onun yekun bəyannaməsində "daha ədalətli tijarətə jan atmağın", tijarət baryerlərinin götürülməsinin və istər varlı, istər kasıb olmasından asılı olmayaraq hər kəsin durumuna təsir göstərən ərzaq böhranının aradan qaldırılması üçün kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalını artırmağın  vajibliyi vurğulanır. Həmçinin sənəddə bildirilir ki, ərzaq problemindən siyasi təzyiq vasitəsi kimi istifadə etmək olmaz. İndi dünya üzrə 860 milyonu keçən ajların sayını 2015-ji ilə kimi iki dəfə azaltmağı qərara alan FAO-nun qərarları da vajib sayılır.
Çin böhranın qarşısının alınması üçün konkret tədbirlər təklif edir. Bu ölkənin rəhbərliyi başqa dövlətlərin hökumətlərini taxıl istehsalına diqqəti artırmağa, aqrar sahədə beynəlxalq əməkdalığı artırmağa, bioenercinin inkişafı üzrə elmi siyasət işləməyə və bu çərçivədə ərzaq təhlükəsizliyinin təminini prioritetə çevirməyə, iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizəni  güjləndirəməyə və bu məqsədlə inkişaf etmiş ölkələr tərəfindən atmosferə atılan tullantı maddələrin səviyyəsini azaltmağa çağırıb.
Müxtəlif ölkələrin siyasi dairələrində Tailandın da təklifi müzakirə olunur. Dünya üzrə ən iri düyü istehsalçılarından olan bu ölkə dünya üzrə bu dənli bitkinin qiymətlərinə nəzarət edəjək kartelin yaradılmasını təklif edir. Doğrudur, bu jür kartelin yaradılması ilk önjə elə bunsuz da bir sıra Asiya ölkələrinin ABŞ və Avropanın iqtisadi güjlərinə jiddi rəqabət aparmaq səviyyəsinə gəlməsindən qayğılanan Qərbin maraqlarına ziyan vura bilər. Anjaq Qərb ölkələri Tailand təşəbbüslərini həyata keçirərlərsə, şəksiz, tutarlı siyasi və iqtisadi dividendlər əldə edərlər. Çünki dünya bazarlarında ərzaq qiymətlərinin qaydaya salınması Qərb ölkələrinin də həyatına zərbə vuran qlobal iqtisadi böhrandan çıxmağa imkan yaradar.
Nüfuzlu dövlətlər həm də inkişaf etməkdə olan ölkələrə ajlıqla mübarizədə yardım etmək üçün təjili tədbirlər görülməsinin vajibliyi ilə üz-üzədirlər. Sevindirijidir ki, BMT qurumları ajlıq probleminin həlli üçün imkanlar açan bilik və texnologiyalar verməklə böhranın qarşısının alınması üçün Afrika İttifaqı ilə əməkdaşlıq edirlər. Anjaq yoxsul ölkələri "aj" gələjəkdən xilas etməyə imkan verəjək uzunsürən qərarların işlənməsi məsələsi isə gündəmdə kəskin dayanıb .
Qlobal ərzaq təhlükəsizliyi məsələsi "Böyük səkkizliyin" Hokkaydoda iyulun əvvəlinə nəzərdə tutulmuş sammitində gündəliyin ilk sıralarında dayanajaq. Yeri gəlmişkən, bu məsələ 1975-ji ildən bu yana bu iri dövlətlərin rəhbərlərinin forumunda heç zaman müzakirə edilməyib.  Yalnız  1981-ji ildə Ottava görüşündə "inkişaf etməkdə olan ölkələrdə ərzaq istehsalının sürətləndirilməsi və dünya üzrə ərzaq təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinin vajibliyi" vurğulanıb. Anjaq bu məsələnin üstündən bir neçə il keçəndən və anbarlar taxılla dolandan sonra ərzaq təhlükəsizliyi barədə artıq heç  kimi xatırlamaq belə istəməyib. Afrika və Asiyanın ehtiyajı olan ölkələrinə kənd təsərrüfatı yardımını artırmaq üzrə verilən sözlər də unudulub.
İndi isə edilənlərə görə javab verməyin vaxtı çatıb. Dünyanın ərzaq süfrəsində onun bütün xalqlarını və sakinlərini təmin edəjək qədər yemək olmalıdır. Bu məqsədə çatmaq isə heç də indi düşünüldüyü kimi əlçatmaz deyil. Axı dünyada sayı təxminən 1 milyarda çatan aj insanları doyuzdurmaq üçün hər il dünya üzrə silah alverinə xərjlənən vəsaitlərin 2,5 faizi yetərlidir.  Bu fakt lazımi nətijələr çıxarmağa imkan verir, anjaq əsas əməldir.

WITHOUT FIGHTING FOR FOOD
The international community must take fundamental measures to avert famine and food wars. The harsh realities of the global food crisis, which has quite clearly demonstrated the imperfection of the present world order, make this necessary. It is clear that without revising the existing system, it will be practically impossible to overcome the serious crisis which stands to condemn hundreds of millions of people to malnutrition.
Price fever
The world has seen hunger-induced clashes several times in recent years. In Egypt, Morocco, Indonesia, Senegal, Cameroon, Haiti and a number of other countries in Asia, Africa and the Americas, hunger riots are increasingly frequent. Even in the United States, the prosperous superpower, the number of citizens in need of food assistance is growing rapidly.
The root cause is the growing price of agricultural produce. According to the World Bank's April report, grain prices have increased three times in the last three years. But because grains are the main product of the agricultural sector, the prices of all other types of food have also gone up. The leading suppliers and consumers of rice, China, India, Vietnam and Egypt, have banned the export of rice to check the hike in domestic prices. All this has hit, first and foremost, the residents of poor countries in which food accounts for the largest share of household expenditure. The UN Food and Agriculture Organization reports that a number of African countries, in particular, Congo, Sudan and Kenya, imported 2% less grain last year, although they paid 35% more than they used to.
The growth in food prices is linked to the problem of rising fuel prices. Attempts by the United States and Brazil to find an alternative to oil resulted in huge investment in the manufacturing of biofuels, which are produced from corn. This, for its part, led to a reduced supply of corn to food industries and soon there were problems arising from the increase in area under grain crops. In Brazil, they began cutting down forests. And we can see the results: the process of global warming is accelerating and the pressure on the world's freshwater resources is increasing.
But what is the driving force behind the current food crisis? Western experts say that the main reason is economic growth in China and India, the world's most populous countries. This led to a growing demand for food and biofuels, resulting in more expensive international oil prices. But obviously these factors are not the only problem. The root of the global price fever lies much deeper.
"This is not a Greek tragedy, in which fate is decided
by the gods and in which humans are powerless."
Jacques Diouf, Director-General of the UN FAO, thinks that "this is not Greek tragedy, in which fate is decided by the gods and in which humans are powerless... The crisis has been gathering pace for decades. The situation in which we are now is a result of the inappropriate policies of industrialized nations over the past 20 years. Aid to agriculture in developing countries was halved between 1990 and 2000, while the industrialized world maintained generous farm subsidies." He also said that the leading industrial powers set up trade barriers and "use, but do not replenish, strategic food reserves."
So, the leading Western countries take the blame, and the countries which have found themselves at the epicentre of the food crisis make increasingly straightforward statements to this effect. The leaders of various countries point to this factor in their speeches at international forums to find solutions to the global food crisis.
At a recent conference in Rome, which was held under the aegis of the UN and in which leaders of almost 40 countries took part, Argentine President Cristina Fernandez de Kirschner said that the developed countries practice protectionism in the trade of agricultural products, cutting imports from developing countries by resorting to government subsidies and economic barriers. It has been precisely these measures, in her opinion, which have caused such great damage to the economies of developing countries and which have become one of the main causes of the global food crisis.
The opinions of India and China are noteworthy in this respect: they disagree that the pace of their economic growth is to blame for the rising international demand for food and food prices. Indian Agriculture Minister Sharad Pawar said that, on the contrary, "high fuel prices, the extraordinary demand for corn and rapeseed, which are used in the manufacturing of methylcarbinol and biological diesel fuel, are the main factors influencing food prices."
In the mean time, one of the pillars of the international economic system, the WTO, in which the same leading industrialized powers play leading roles, also came under fire from a considerable section of the international community. Developing countries voice their displeasure with the WTO's objections to greater investment in the development of the agricultural sector in the developing world. By hindering state support for the agrarian sector, the WTO effectively protects US and EU farmers against their competitors in poorer countries. So it seems that the policy of the "golden billion" nations hinders the achievement of the goal of increased total food output and helps perpetuate the problems of international food shortages and high food prices. At a time when the FAO and all developing nations are issuing a call to arms against the food crisis, the WTO is guided only by considerations of commercial benefit.
In the situation that has evolved, it is as important not to be washed over by a stream of mutual accusation as to clearly understand the causes of the crisis. One way or another, the countries of the world, and centres of influence in global politics, will have to combine their efforts to avoid making malnutrition a norm for the vast majority of humanity.
The first and most serious step in that direction was taken at the Rome conference. Its final declaration stresses the need to "strive to ensure that food, agricultural trade and overall trade policies are conducive to fostering food security for all," to remove trade barriers and increase agricultural production in order to overcome the food crisis whose consequences affect both rich and poor nations. The document also stresses the inadmissibility of using food problems as a lever of political influence.
The FAO decision to undertake to halve the current number of people starving in the world, 860 million, also seems important.
China proposed an action plan to overcome the crisis. That country's leadership urged the governments of other states to focus on grain production, to strengthen international cooperation in the field of agriculture, elaborate a scientific policy for the development of biofuels, and make food security a priority by stepping up their efforts against climate change by reducing air pollution.
Political circles in different countries discuss the proposal by Thailand, world's largest rice manufacturer, to create a cartel of rice exporters, which would control international rice prices. Of course creating a cartel may be against the interests of the West, which is already concerned with the fast economic development of a number of Asian countries and their growing potential to rival the economic domination of the United States and Europe in the future. But if the Thai initiative is acted upon, western countries will certainly derive weighty political and economic dividends, because regulation of prices in the world market will help end the global crisis which adversely affects their vital interests.
The influential countries are also faced with the need to take urgent measures to provide assistance to developing countries in their struggle against hunger. It is good that UN organizations work with the African Union to overcome the crisis, transferring expert knowledge and technology which open up new possibilities for resolving the problem of hunger. But the need to find long-term solutions which could "pull" the poorest countries away from the abyss of potential famine still remains pressing.
The issue of global food security will certainly be high on the agenda at the G8 summit on Hokkaido in early July. Incidentally, this problem has never been previously discussed - the first forum of the G7 countries was held in 1975. Only at the Ottawa summit in 1981, was the "importance of the acceleration of agricultural production in developing countries and the strengthening of international food security" noted. But, after a few productive years when the markets were flooded with grain, no one thought about food security. The promise to provide more agricultural assistance to needy African and Asian countries was also forgotten.
And now the time has come to pull together. There should be food to feed all the peoples and all the residents of the planet at the global dining table. Achieving this goal is not as impossible as it sometimes seems. After all, to feed almost 1 billion starving people, we need only spend about 2.5% of the funds allocated globally to the purchase of weapons - a fact which should force us to reach the right conclusions and, more importantly, to take the correct action.