İLHAM ƏLİYEVİN QƏLƏBƏSİNƏ ŞÜBHƏ YOXDUR
Oktybarın 15-də Azərbaycanda prezident seçkisi keçiriləcək. Bununla əlaqədar olaraq, Milli Məclis ölkənin Seçki Məcəlləsini müzakirəyə çıxararaq, ona əlavə və dəyişikliklər etdi. Redaktə xarakterli dəyişiklikləri nəzərə almasaq, diqqətçəkən və mübahisəyə səbəb olan əsas məqamlar seçki kampaniyası müddətinin 4 aydan 75 günə enidirilməsi, seçki girovu vasitəsilə namizədin qeydə alınması təcrübəsinin ləğvi, həmçinin prezidentliyə və deputatlığa namizədlərin seçki fondunun miqdarının dəfələrlə artırılması oldu. Müxalifətin təbəblərinə rəğmən, siyasi baxımdan ən kəskin mübahisə doğuran məsələyə - seçki komissiyalarının formalaşdırılması qaydasına dəyişiklik edilmədi.
Seçki kampaniyasının rəsmən başlanmasına bir aya yaxın vaxt qalsa da, ölkədəki siyasi ab-hava seçkiqabağı situasiyanı az xatırladır. Düzdür, bəzi siyasi qüvvələr və birliklər seçkini boykot edəcəklərini açıqlayıblar, digər partiya və siyasi liderlər prosesə qatılacaqlarını bildirirlər və s. Lakin bu qüvvələrin heç birinin siyasi prosesləri öz istədikləri istiqamətə yönləndirmək şansları yoxdur.
Yerli və əcnəbi analitiklər və müşahidəçilərin böyük əksəriyyəti əmindir ki, bu ilin payızında Azərbaycanda keçiriləcək prezident seçkisinin qalibi hazırkı dövlət başçısı İlham Əliyev olacaq. Keçirilən rəy sorğuları göstərir ki, qarşıdan gələn seçkidə müxalifət vahid namizədlə mübarizə aparsa belə (hərçənd, müxalifət cəbhəsinə nəzər saldıqda onların yarışa vahid namizədlə qatılmaq ehtimalının az olduğu görünür), onların hazırkı prezidentə qalib gəlmək şansı yoxdur.
İlham Əliyevi isə sıralarında yüz minlərlə insanı birləşdirmiş Yeni Azərbaycan Partiyası, həmçinin çoxsaylı müttəfiq partiyalar, nüfuzlu ictimai birliklər dəstəkləyir.
Aparılan əksər sorğuların nəticələrinə görə, xalqın inandığı siyasətçilər sırasında İlham Əliyev lider mövqeyini qoruyub-saxlayır. İlin əvvəlində "Puls-R" sosioloji xidmətinin bu yazının müəllifinin rəhbərliyi ilə keçirdiyi sorğu göstərib ki, ölkədə sabit atmosfer hökm sürür, insanların maddi durumu isə yavaş-yavaş olsa da yaxşılaşır.
Diaqramlardan göründüyü kimi, bu ilin payızında keçiriləcək prezident seçkisinə maraq kifayət qədər yüksəkdir.
Qeyd edək ki, mayın ortalarında "Rəy" Monitorinq Mərkəzinin keçirdiyi ümumxalq sorğusunun nəticələri də analojidir.
Seçkinin demokratik keçirilib-keçirilməyəcəyi ilə bağlı sualı cavablandıranların əksəriyyəti praqmatik olaraq belə düşünür ki, prosesdə müəyyən pozuntular qaçılmaz olsa da, nəticə həqiqətən də xalqın iradəsini əks etdirəcək.
Bununla yanaşı, respondentlərin böyük əksəriyyəti hazırkı dövlət başçısına alternativ görmür.
Alternativ olaraq, birinci ledi Mehriban Əliyevanın adının çəkilməsi isə cəmiyyətdə ona olan pozitiv münasibətin və birinci xanımın artan siyasi çəkisinin göstəricisidir. Digər tərəfdən, M.Əliyevanın seçkiyə qatılmayacağına şübhə yoxdur, bu isə birinci xanımın səslərinin də İ.Əliyevə veriləcək səslərin üzərinə gəlməsi deməkdir.
"Puls-R" tərəfindən keçirilən sorğu nəticəsində hazırkı prezidentə əsas alternativ kimi daha çox Müsavat Partiyasının başqanı İsa Qəmbərin adı çəkilsə də, onu dəstəkləyənlərin sayı o qədər də çox deyil. Bu, "Rəy" MM-in sorğusu ilə də təsdiqlənir: respondentlərin cəmi 1,4 %-i İ.Qəmbərə səs vermək fikrində olduqlarını bildirib.
Seçkiyə qatılmaq fikrində olduğunu bildirən Müsavat rəhbərinin, bununla belə, məsələni hələ də açıq saxlaması da məhz bununla bağlıdır.
"Puls-R" tərəfindən keçirilən sorğunun nəticəsinə görə, digər mümkün namizədlər ümumilikdə cəmi 5,6% səs toplayır (sorğu açıq formada keçirilib və respondentlər Əli Kərimli, Lalə Şövkət, Rəsul Quliyev, Eldar Namazov, Etibar Məmmədov və Ayaz Mütəllibovun adlarını çəkiblər).
Sabiq spiker R.Quliyev və keçmiş prezident A.Mütəllibovun seçkiyə qatılması uzun müddətdir ölkədən kənarda yaşamaları və barələrində cinayət işinin olması üzündən mümkün deyil.
AXCP sədri Ə.Kərimli və liberal-demokratların lideri Lalə Şövkət isə seçkini boykot etmək qərarı veriblər. Onlar bu qərarlarını hakimiyyətin Mərkəzi Seçki Komissiyasının tərkibini dəyişməyə razılaşmaması və ölkədə azad və ədalətli seçkinin keçirilməsi üçün şəraitin olmaması ilə əsaslandırıblar.
Amma bir məsələ də var ki, Azərbaycan qanunvericiliyi aktiv boykotu vətəndaşların sərbəst səsvermə hüququnun pozulması kimi qiymətləndirir və buna icazə vermir, seçkilərdə kvoruma ehtiyac olmaması isə bu aksiyanı ümumiyyətlə mənasızlaşdırır.
Digər potensial namizədlərə gəldikdə, Etibar Məmmədov hələ ki gözləməyə üstünlük verir və niyyətini açıqlamır. Onu başa düşmək olar: E.Məmmədovun lideri olduğu Milli İstiqlal Partiyası çoxsaylı parçalanmalardan sonra acınacaqlı durumdadır. Partiyanın lideri isə ötən prezident seçkisində cəmi 3% səs toplayıb, parlament seçkisində isə iflasa uğrayaraq, öz dairəsində heç ikinci də yox, üçüncü yeri tutub.
Payızda keçiriləcək seçkiyə qatılmaq niyyətini daha fəal şəkildə nümayiş etdirən "Azərbayan naminə" İctimai Forumun rəhbəri Eldar Namazovdur. Ötən prezident seçkiləri zamanı onun namizədliyini qeydə almaqdan imtina etmişdilər. Və bu gün E.Namazov işə ikiqat entuziazmla başlayır.
Amma özünü müstəqil namizəd kimi göstərən E.Namazovun siyasi müxalifətin müəyyən hissəsinin dəstəyini əldə etmək şansı yoxdur. Hər halda, hələ ki E.Namazovun səyləri nəticə vermir və müəyyən qədər məşhur olan partiyalardan heç biri onun namizədliyini irəli sürmək və kampaniyasını həyata keçirmək fikrində deyil. QHT-lərin isə qanuna əsasən, siyasi mübarizəyə qatılmaq hüququnun olmadığını nəzərə alsaq, bu gün E.Namazov yalnız ayrı-ayrı şəxslər və vətəndaş cəmiyyətinin fəallarının dəstəyinə bel bağlaya bilər.
Odur ki E.Namazova namizədliyinin qeydiyyata alınması üçün 40 min imza toplamaq heç də asan olmayacaq.
Bütün bunlara baxmayaraq, E.Namazov seçki qərargahına bənzər struktur yaradıb və və hazırlıq işi aparır.
Digər namizədlərdən Milli Məclisin üzvü, Böyük Birlik Partiyasının sədri Fazil Qəzənfəroğlunun, "Ümid" partiyasının lideri, deputat İqbal Ağazadənin adlarını çəkmək olar. Sosial-Demokrat Partiyasının rəhbəri Araz Əlizadə, yerli "Yaşıllar" partiyasının həmsədri Mais Güləliyev və digərləri də seçki kampaniyasına qoşulmağa hazırlaşdıqlarını vur-ğulayıblar. Əgər onlar üçün maliyyə qaynaqları yaranarsa, efir imkanı verilərsə və populizm yarışına qatılmalarına şərait yaradılarsa, onda onlar daha nüfuzlu namizədlərin səslərinin bir hissəsini ala bilərlər.
Müxalifətin İlham Əliyev üzərində qələbə qazanmaq imkanı olmasa da, onların heç olmasa hazırkı prezidentin opponentlərinə rəqib qismində çıxış etməsinin yeganə yolu vahid namizəd ətrafında birləşməkdir.
Lakin müxalifət sıralarındakı əhval-ruhiyyəyə nəzər salmaq, buna inanmaq çox çətindir.
Beləliklə, qüvvələr nisbəti və keçirilən ictimai rəy sorğuları göstərir ki, hazırkı dövlət başçısı İlham Əliyev tam demokratik seçki ilə təkrar prezident seçilə bilər.

IT'S CLEAR ILHAM ALIYEV WILL WIN
Presidential elections will be held in Azerbaijan on 15 October. After discussion the Milli Maclis has made several changes to the Electoral Code in this regard. Editorial corrections aside, most attention and disagreements have centred on the reduction in the length of the election campaign from four months to 75 days, the stopping of the registration of candidates on the basis of an election deposit and the increase in the size of the election funds of presidential and parliamentary candidates. Despite objections from the opposition, the most politically critical question, the procedure for the formation of election commissions, has remained unchanged.
Although there is only about a month to go until the official start of the election campaign, the political situation in the country scarcely resembles an election build-up. Some political forces and alliances have rushed to declare a boycott of the elections, while other parties and leaders have declared their intention to take part. But neither have any real chance of influencing the political processes to their own liking.
It is obvious to the absolute majority of local and foreign analysts and observers that the current head of state, Ilham Aliyev, will win this autumn's presidential election in Azerbaijan. The results of opinion polls are in his favour, even if the opposition does manage to put forward a single candidate, which is highly unlikely to judge from the mood in the opposition camp.
Ilham Aliyev has on his side the New Azerbaijan (Yeni Azarbaycan) Party, which has several thousand members, and a large number of allied parties and influential public organizations.
The country's current president is well ahead in terms of public confidence, according to the results of most opinion polls. Respondents in a poll conducted at the start of the year by the Puls-R sociological service, led by the author of this article, felt that the atmosphere in the country was stable while people's material situation was improving, albeit slowly. Interest in the forthcoming elections was very high, as can be seen in the charts. A nationwide poll held in mid-May by the Ray Monitoring Centre produced similar results.
As for the democratic nature of the forthcoming elections the largest group are the pragmatists who think that some infringements are inevitable, but are still sure that the election results will reflect the real will of the people. The overwhelming majority of respondents do not see any alternative to the current head of state.
Mention of the name of Mehriban Aliyeva as an alternative produces mainly a positive reaction and shows her increasing political clout. On the other hand, it is clear that she will not stand in the elections and her rating can be given to Ilham Aliyev. In the Puls-R survey the leader of the Musavat opposition party, Isa Qambar, was mentioned more than others as a realistic rival to the head of state, but Isa Qambar's level of support is not great. This is confirmed by the Ray Monitoring Centre survey, which found that 1.4 per cent of respondents would vote for the Musavat leader. Although he has said that he will stand, Isa Qambar is, therefore, now wavering and a final decision on his participation in the election has not yet been taken.
Other possible candidates gained 5.6 per cent in the Puls-R poll (the question was an open one and the respondents themselves named the candidates Ali Karimli, Lala Sovkat, Rasul Quliyev, Eldar Namazov, Etibar Mammadov and Ayaz Mutallibov).
Former parliament speaker Rasul Quliyev and former President Ayaz Mutallibov cannot stand in the elections, as they have not lived in the country for a long time and have criminal cases against them. PFAP Chairman Ali Karimli and Liberal Democrat leader Lala Sovkat have said that they do not intend to stand and called for a boycott of the presidential elections.  They say that this is because the authorities have not agreed to change the procedure for the formation of the Central Election Commission and the country does not have the minimum conditions for free and fair elections. But under Azerbaijani legislation an active boycott is considered to be an obstacle to the expression of the people's will and is not allowed, while the lack of a minimum turnout at the elections makes a boycott pointless.
Etibar Mammadov is preferring to play a waiting game and is not revealing his intentions. It's easy to understand him. After numerous splits the National Independence Party, which he heads, is leading a miserable existence. At the last presidential elections he got just 3 per cent of the vote himself and suffered a complete collapse at the parliamentary elections, coming third in his constituency.
Eldar Namazov, leader of the In the Name of Azerbaijan public forum, is showing the greatest desire to stand in the presidential elections. He was denied registration at the last presidential elections and is now taking up the cause with unbridled enthusiasm. Namazov is positioning himself as an independent candidate, but hopes for the support of some of the political opposition. His efforts have yet to produce any result, and not one of the reasonably well-known parties is ready to nominate him and help his campaign. Under the law, non-governmental organizations do not have the right to take part in a political campaign, so he can count on the support only of individuals and civil society activists. It will be difficult for him to get the 40,000 valid signatures he needs to register as a presidential candidate in the tight time-frame. Nevertheless, Eldar Namazov has set up something like a campaign team and is doing the groundwork.
The other candidates worth mentioning are Fazil Qazanfaroglu, Milli Maclis deputy and chairman of the Great Creation Party, and Iqbal Agazada, Milli Maclis deputy and chairman of the Hope Party. The co-chairman of the Social Democratic Party, Araz Alizada, the co-chairman of the local Green party, Mais Gulaliyev and others have declared their intention to stand. If they get sources of funding and access to television air time and can practise a bit of populism, then these candidates can take some votes off other, more influential opposition candidates.
If the opposition does manage to consolidate around a single candidate, this will improve their chances of at least putting up some real competition to Ilham Aliyev, if not of winning.  However, it's difficult to imagine this if you know the mood amongst the opposition.
So taking into account the correlation of resources and the results of opinion polls, it is possible to say that the current president, Ilham Aliyev, could easily ensure his own democratic re-election.