İLHAM ƏLİYEVİN QƏLƏBƏSİNƏ ŞÜBHƏ YOXDUR
Oktybarın 15-də Azərbaycanda prezident seçkisi keçiriləcək. Bununla əlaqədar olaraq, Milli Məclis ölkənin Seçki Məcəlləsini müzakirəyə çıxararaq, ona əlavə və dəyişikliklər etdi. Redaktə xarakterli dəyişiklikləri nəzərə almasaq, diqqətçəkən və mübahisəyə səbəb olan əsas məqamlar seçki kampaniyası müddətinin 4 aydan 75 günə enidirilməsi, seçki girovu vasitəsilə namizədin qeydə alınması təcrübəsinin ləğvi, həmçinin prezidentliyə və deputatlığa namizədlərin seçki fondunun miqdarının dəfələrlə artırılması oldu. Müxalifətin təbəblərinə rəğmən, siyasi baxımdan ən kəskin mübahisə doğuran məsələyə - seçki komissiyalarının formalaşdırılması qaydasına dəyişiklik edilmədi.
Seçki kampaniyasının rəsmən başlanmasına bir aya yaxın vaxt qalsa da, ölkədəki siyasi ab-hava seçkiqabağı situasiyanı az xatırladır. Düzdür, bəzi siyasi qüvvələr və birliklər seçkini boykot edəcəklərini açıqlayıblar, digər partiya və siyasi liderlər prosesə qatılacaqlarını bildirirlər və s. Lakin bu qüvvələrin heç birinin siyasi prosesləri öz istədikləri istiqamətə yönləndirmək şansları yoxdur.
Yerli və əcnəbi analitiklər və müşahidəçilərin böyük əksəriyyəti əmindir ki, bu ilin payızında Azərbaycanda keçiriləcək prezident seçkisinin qalibi hazırkı dövlət başçısı İlham Əliyev olacaq. Keçirilən rəy sorğuları göstərir ki, qarşıdan gələn seçkidə müxalifət vahid namizədlə mübarizə aparsa belə (hərçənd, müxalifət cəbhəsinə nəzər saldıqda onların yarışa vahid namizədlə qatılmaq ehtimalının az olduğu görünür), onların hazırkı prezidentə qalib gəlmək şansı yoxdur.
İlham Əliyevi isə sıralarında yüz minlərlə insanı birləşdirmiş Yeni Azərbaycan Partiyası, həmçinin çoxsaylı müttəfiq partiyalar, nüfuzlu ictimai birliklər dəstəkləyir.
Aparılan əksər sorğuların nəticələrinə görə, xalqın inandığı siyasətçilər sırasında İlham Əliyev lider mövqeyini qoruyub-saxlayır. İlin əvvəlində "Puls-R" sosioloji xidmətinin bu yazının müəllifinin rəhbərliyi ilə keçirdiyi sorğu göstərib ki, ölkədə sabit atmosfer hökm sürür, insanların maddi durumu isə yavaş-yavaş olsa da yaxşılaşır.
Diaqramlardan göründüyü kimi, bu ilin payızında keçiriləcək prezident seçkisinə maraq kifayət qədər yüksəkdir.
Qeyd edək ki, mayın ortalarında "Rəy" Monitorinq Mərkəzinin keçirdiyi ümumxalq sorğusunun nəticələri də analojidir.
Seçkinin demokratik keçirilib-keçirilməyəcəyi ilə bağlı sualı cavablandıranların əksəriyyəti praqmatik olaraq belə düşünür ki, prosesdə müəyyən pozuntular qaçılmaz olsa da, nəticə həqiqətən də xalqın iradəsini əks etdirəcək.
Bununla yanaşı, respondentlərin böyük əksəriyyəti hazırkı dövlət başçısına alternativ görmür.
Alternativ olaraq, birinci ledi Mehriban Əliyevanın adının çəkilməsi isə cəmiyyətdə ona olan pozitiv münasibətin və birinci xanımın artan siyasi çəkisinin göstəricisidir. Digər tərəfdən, M.Əliyevanın seçkiyə qatılmayacağına şübhə yoxdur, bu isə birinci xanımın səslərinin də İ.Əliyevə veriləcək səslərin üzərinə gəlməsi deməkdir.
"Puls-R" tərəfindən keçirilən sorğu nəticəsində hazırkı prezidentə əsas alternativ kimi daha çox Müsavat Partiyasının başqanı İsa Qəmbərin adı çəkilsə də, onu dəstəkləyənlərin sayı o qədər də çox deyil. Bu, "Rəy" MM-in sorğusu ilə də təsdiqlənir: respondentlərin cəmi 1,4 %-i İ.Qəmbərə səs vermək fikrində olduqlarını bildirib.
Seçkiyə qatılmaq fikrində olduğunu bildirən Müsavat rəhbərinin, bununla belə, məsələni hələ də açıq saxlaması da məhz bununla bağlıdır.
"Puls-R" tərəfindən keçirilən sorğunun nəticəsinə görə, digər mümkün namizədlər ümumilikdə cəmi 5,6% səs toplayır (sorğu açıq formada keçirilib və respondentlər Əli Kərimli, Lalə Şövkət, Rəsul Quliyev, Eldar Namazov, Etibar Məmmədov və Ayaz Mütəllibovun adlarını çəkiblər).
Sabiq spiker R.Quliyev və keçmiş prezident A.Mütəllibovun seçkiyə qatılması uzun müddətdir ölkədən kənarda yaşamaları və barələrində cinayət işinin olması üzündən mümkün deyil.
AXCP sədri Ə.Kərimli və liberal-demokratların lideri Lalə Şövkət isə seçkini boykot etmək qərarı veriblər. Onlar bu qərarlarını hakimiyyətin Mərkəzi Seçki Komissiyasının tərkibini dəyişməyə razılaşmaması və ölkədə azad və ədalətli seçkinin keçirilməsi üçün şəraitin olmaması ilə əsaslandırıblar.
Amma bir məsələ də var ki, Azərbaycan qanunvericiliyi aktiv boykotu vətəndaşların sərbəst səsvermə hüququnun pozulması kimi qiymətləndirir və buna icazə vermir, seçkilərdə kvoruma ehtiyac olmaması isə bu aksiyanı ümumiyyətlə mənasızlaşdırır.
Digər potensial namizədlərə gəldikdə, Etibar Məmmədov hələ ki gözləməyə üstünlük verir və niyyətini açıqlamır. Onu başa düşmək olar: E.Məmmədovun lideri olduğu Milli İstiqlal Partiyası çoxsaylı parçalanmalardan sonra acınacaqlı durumdadır. Partiyanın lideri isə ötən prezident seçkisində cəmi 3% səs toplayıb, parlament seçkisində isə iflasa uğrayaraq, öz dairəsində heç ikinci də yox, üçüncü yeri tutub.
Payızda keçiriləcək seçkiyə qatılmaq niyyətini daha fəal şəkildə nümayiş etdirən "Azərbayan naminə" İctimai Forumun rəhbəri Eldar Namazovdur. Ötən prezident seçkiləri zamanı onun namizədliyini qeydə almaqdan imtina etmişdilər. Və bu gün E.Namazov işə ikiqat entuziazmla başlayır.
Amma özünü müstəqil namizəd kimi göstərən E.Namazovun siyasi müxalifətin müəyyən hissəsinin dəstəyini əldə etmək şansı yoxdur. Hər halda, hələ ki E.Namazovun səyləri nəticə vermir və müəyyən qədər məşhur olan partiyalardan heç biri onun namizədliyini irəli sürmək və kampaniyasını həyata keçirmək fikrində deyil. QHT-lərin isə qanuna əsasən, siyasi mübarizəyə qatılmaq hüququnun olmadığını nəzərə alsaq, bu gün E.Namazov yalnız ayrı-ayrı şəxslər və vətəndaş cəmiyyətinin fəallarının dəstəyinə bel bağlaya bilər.
Odur ki E.Namazova namizədliyinin qeydiyyata alınması üçün 40 min imza toplamaq heç də asan olmayacaq.
Bütün bunlara baxmayaraq, E.Namazov seçki qərargahına bənzər struktur yaradıb və və hazırlıq işi aparır.
Digər namizədlərdən Milli Məclisin üzvü, Böyük Birlik Partiyasının sədri Fazil Qəzənfəroğlunun, "Ümid" partiyasının lideri, deputat İqbal Ağazadənin adlarını çəkmək olar. Sosial-Demokrat Partiyasının rəhbəri Araz Əlizadə, yerli "Yaşıllar" partiyasının həmsədri Mais Güləliyev və digərləri də seçki kampaniyasına qoşulmağa hazırlaşdıqlarını vur-ğulayıblar. Əgər onlar üçün maliyyə qaynaqları yaranarsa, efir imkanı verilərsə və populizm yarışına qatılmalarına şərait yaradılarsa, onda onlar daha nüfuzlu namizədlərin səslərinin bir hissəsini ala bilərlər.
Müxalifətin İlham Əliyev üzərində qələbə qazanmaq imkanı olmasa da, onların heç olmasa hazırkı prezidentin opponentlərinə rəqib qismində çıxış etməsinin yeganə yolu vahid namizəd ətrafında birləşməkdir.
Lakin müxalifət sıralarındakı əhval-ruhiyyəyə nəzər salmaq, buna inanmaq çox çətindir.
Beləliklə, qüvvələr nisbəti və keçirilən ictimai rəy sorğuları göstərir ki, hazırkı dövlət başçısı İlham Əliyev tam demokratik seçki ilə təkrar prezident seçilə bilər.

ПОБЕДА ИЛЬХАМА АЛИЕВА ОЧЕВИДНА
15 октября в Азербайджане состоятся президентские выборы. В этой связи Милли меджлис обсудил и внес в Избирательный кодекс ряд изменений. Если не принимать во внимание правки редакционного характера, то более всего привлекли внимание и вызвали споры сокращение времени на проведение избирательной кампании с 4 месяцев до 75 дней, отмена практики регистрации в качестве кандидата путем внесения избирательного залога, а также кратное увеличение размеров избирательных фондов кандидатов в президенты и депутаты. Вопреки возражениям оппозиции наиболее острый в политическом отношении вопрос, а именно порядок формирования избирательных комиссий, остался прежним.
Хотя до официального старта избирательной кампании остается лишь около месяца,  политическая обстановка в стране мало чем напоминает предвыборную. Какие-то политические силы и объединения поторопились заявить о бойкоте выборов, другие партии и лидеры объявили о намерении поучаствовать в них. Но ни у тех, ни у других реальных шансов направить политические процессы в соответствии с собственной волей нет.
Для абсолютного большинства местных и зарубежных аналитиков и обозревателей очевидно, что победителем предстоящих этой осенью в Азербайджане президентских выборов станет действующий глава государства Ильхам Алиев. В его пользу говорят итоги опросов общественного мнения, даже если допустить, что оппозиция может выступить единым кандидатом. Хотя это, принимая во внимание настроения в оппозиционном лагере, маловероятно.
На стороне же Ильхама Алиева партия "Ени Азербайджан", насчитывающая в своих рядах несколько сотен тысяч членов, а также множество союзных партий, влиятельных общественных объединений.
Действующий президент страны по результатам большинства проведенных опросов устойчиво сохраняет лидерство по уровню доверия со стороны населения. По ощущению участников опроса, который был проведен в начале года социологической службой Puls-R под руководством автора этой статьи, атмосфера в стране стабильная, а материальное положение людей, пусть и медленно, но улучшается. Интерес к предстоящим этой осенью президентским выборам, как это показывают диаграммы, весьма высок. Аналогичные результаты демонстрируют и данные общенационального опроса общественного мнения, проведенного в середине мая Центром мониторинга "Ряй".
В отношении демократичности предстоящих выборов самую большую группу составляют те, кто прагматически предполагает неизбежными определенные нарушения, но при этом уверен, что итоги выборов отразят действительное волеизъявление граждан. При этом подавляющее большинство респондентов не видят альтернативу действующему главе государства.
Упоминание же имени Мехрибан Алиевой в качестве альтернативы скорее отражает позитивное отношение к ней в обществе, возросший политический вес. С другой стороны, очевидно, что в выборах она  участвовать не будет и ее проценты можно смело приплюсовать Ильхаму Алиеву. Из реальных претендентов на роль основного соперника действующего главы государства в ходе опроса Puls-R чаще других назывался лидер оппозиционной партии "Мусават", но уровень поддержки Исы Гамбара также не велик. Это подтверждают и итоги опроса ЦМ "Ряй", согласно которым за лидера "Мусават" проголосовали бы всего 1,4% респондентов. Поэтому Иса Гамбар, заявив о готовности баллотироваться, колеблется и окончательное решение по вопросу своего участия в выборах оставляет открытым.
Другие возможные претенденты, согласно опросу Puls-R (вопрос был поставлен в открытой форме и респондентами были упомянуты Али Керимли, Лала Шовкет, Расул Гулиев, Эльдар Намазов, Этибар Мамедов и Аяз Муталибов) в сумме набрали 5,6%.
Участие в выборах экс-спикера парламента Расула Гулиева и бывшего президента Аяза Муталибова невозможно уже в силу того, что они длительное время не проживают на территории страны и в их отношении возбуждены уголовные дела. Председатель ПНФА Али Керимли и лидер либеральных демократов Лала Шовкет заявили, что не намерены выдвигаться, призвав бойкотировать предстоящие президентские выборы. Свое решение они обосновывают тем, что власти не согласились изменить порядок формирования ЦИК и в стране отсутствуют минимально необходимые условия для свободного и справедливого проведения выборов. Но активный бойкот квалифицируется азербайджанским законодательством как препятствие волеизъявлению граждан и не допускается, а отсутствие кворума на выборах делает эту акцию вообще бессмысленной.
Этибар Мамедов пока предпочитает выжидать и не раскрывает своих намерений. Понять его несложно. Партия национальной независимости, лидером которой он является, после множества расколов влачит жалкое существование. Сам он на прошлых президентских выборах едва набрал 3% голосов и потерпел полный провал на парламентских выборах, придя в своем округе даже не вторым, а третьим.
Наибольшее желание участвовать в президентских выборах демонстрирует руководитель общественного форума "Во имя Азербайджана" Эльдар Намазов. На прошлых президентских выборах ему было отказано в регистрации, и сегодня он берется за дело с нерастраченным энтузиазмом.  Намазов позиционирует себя в качестве независимого кандидата, но не оставляет надежду заручиться поддержкой определенной части  политической оппозиции. Пока его усилия не дали результата, и ни одна из числа более или менее известных партий не готова его выдвинуть и содействовать в проведении кампании. НПО же по закону не вправе участвовать в политической борьбе и, следовательно, он может рассчитывать на поддержку лишь отдельных лиц и активистов гражданского общества. Собрать в достаточно сжатые сроки необходимые для регистрации в качестве кандидата в президенты 40 тысяч действительных подписей ему будет непросто. Тем не менее Эльдар Намазов сформировал некое подобие избирательного штаба и ведет подготовительную работу.
Из других претендентов можно отметить Фазила Газанфароглу - депутата Милли меджлиса, председателя партии "Великое созидание", Игбала Агазаде - депутата Милли меджлиса, председателя партии "Умид". О готовности включиться в выборы заявили сопредседатель АСДП Араз Ализаде, сопредседатель местной партии "зеленых" Маис Гюлалиев и др. Если им откроют каналы финансирования, дадут выход в телеэфир и позволят поупражняться в популизме, то какое-то количество голосов эти претенденты могут набрать в ущерб другим, более влиятельным оппозиционным кандидатам.
Шансы если и не победить, то хотя бы составить действительную конкуренцию для оппонентов       Ильхама Алиева несколько повышаются в случае консолидации оппозиции вокруг единого кандидата. Однако даже предположить это, зная существующие в рядах оппозиции настроения, можно с трудом.
Таким образом, принимая во внимание соотношение ресурсов, а также результаты опросов общественного мнения, можно утверждать, что действующий президент Ильхам Алиев вполне может обеспечить собственное демократическое переизбрание.