Rusiyanın yeni prezidenti Dmitri Medvedev dövlət başçısı qismində qafqaza ilk səfərinə gəlir
İyulun əvvəlində Rusiya prezidenti Dmitri Medvedevin Azərbaycana baş tutacaq səfəri, əlbəttə ki, həm ikitərəfli münasibətlərdə, həm də ümumilikdə ölkəmizin siyasi həyatında mühüm hadisə olacaq. Rusiyanın yeni dövlət başçısının postsovet məkanında ikinci səfərini (Qazaxıstandan sonra) Azərbaycana etməsi faktı iki ölkə arasında siyasi münasibətlərin yüksək səviyyəsinin, Şimal qonşumuzun xarici siyasi maraqlar strukturunda Azərbaycanın prioritet yer tutmasının daha bir göstəricisidir.
Son illər iki ölkə arasında bir çox istiqamətlərdə - iqtisadi-ticari, siyasi, humanitar və s. qarşılıqlı fəaliyyət dinamik şəkildə inkişaf edir. Ötən ilin yekunlarına görə, Rusiya Azərbaycanın Türkiyədən sonra ikinci iqtisadi-ticari tərəfdaşı olub. Ölkələrimizin ayrı-ayrı nazirlikləri və qurumları, həmçinin güc strukturları arasında da əməkdaşlıq fəal surətdə inkişaf edir.
Azərbaycan-Rusiya dövlət sərhədlərinin delimitasiyası ilə bağlı işlər də konstruktiv məcrada aparılır. Bundan başqa, Bakı ilə Moskva arasında Xəzər dənizinin hüquqi statusuna dair Konvensiya layihəsinin razılaşdırılması kimi vacib məsələ ilə bağlı da qarşılıqlı etimada söykənən dialoq gedir.
Ötən il iyunun 16-da keçirilmiş Xəzəryanı dövlət başçılarının Tehran sammitində prezident İlham Əliyev Azərbaycan, Rusiya və Qazaxıstan arasında Xəzərin dibinin orta xətt prinsipi ilə bölüşdürülməsinə dair ikitərəfli razılaşmaların əldə edilməsini yüksək qiymətləndirərək bildirmişdi ki, bu, dənizin yekun statusunun müəyyənləşdirilməsinin özülü və vacib hissəsi sayılmalıdır. Bu səbəbdən, Bakı sammitinin gedişində bu istiqamətdə də konstruktiv dialoqun aparılması üçün yaxşı imkan var.
Bununla yanaşı, əminliklə söyləmək olar ki, əvvəlki görüşlər və sammitlərdə olduğu kimi, bu dəfə də iki ölkə prezidentləri əsas diqqəti Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli məsələsinə yönəldəcəklər. Məlum olduğu kimi, rəsmi Moskva bu il martın 14-də BMT Baş Assambleyasının 62-ci sessiyasında səsə qoyulmuş "Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki vəziyyət" qətnaməsinin əleyhinə səs verib. Azərbaycan mətbuatının yazdığı kimi, sonradan Rusiya tərəfi ölkəmizin ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini bəyan etsə də, Moskvanın Nyu-Yorkda keçirilən səsvermədəki demarşı iki ölkə arasındakı münasibətlərdə müəyyən gərginliyin yaranmasına səbəb oldu.
Görünən odur ki, Bakıda Azərbaycan tərəfi, əsasən, bu məsələyə diqqət ayıracaq və sözügedən münaqişənin Azərbaycanın beynəlxalq aləm tərəfindən tanınmış sərhədləri çərçivəsində həllinə nail olunması üçün Moskvanın daha fəal və davamlı mövqe tutmasına səy göstərəcək.
Obyektivlik naminə qeyd etmək lazımdır ki, bu cür yanaşma Medvedevin şəxsi mövqeyinə də uyğundur. Belə ki, Kremlin yeni sahibi öz açıqlamalarında dəfələrlə bəyan edib ki, dünyada idarəolunan inkişaf üçün əsas şərt daxili və beynəlxalq məsələlərdə hüquq normalarına əməl edilməsidir.
İyunun 5-də Berlində Almaniya-nın siyasi və ictimai dairələrinin nümayəndələri ilə görüşü zamanı etdiyi çıxışında Rusiya prezidenti bildirib ki, onun ölkəsi beynəlxalq məsələlərdə hüququn aliliyinə, bütün dövlətlərin, ilk növbədə aparıcı ölkələrin beynəlxalq hüquqa əsaslanmasına israr edəcək.
XII Peterburq Beynəlxalq İqtisadi Forumundakı çıxışında isə D.Medvedev Rusiyanın qlobal oyunçu olduğunu, dünyanın tale-yindəki məsuliyyətini hiss etdiyini, "yeni oyun qaydalarının formalaşdırılmasında iştirak etmək istədiyini" bildirib. Bununla yanaşı, prezident qeyd edib ki, Moskvanın bu istəyi bədnam "imperiya ambisiyalarından" irəli gəlmir, Rusiyanın bunun üçün imkanlar və müvafiq resurslara malik olması ilə əlaqədardır.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi isə qanunun aliliyinin çoxdan təsdiq edilməli olduğu bir sahədir. Yəqin ki, Bakı görüşü zamanı Azərbaycan prezidenti rusiyalı həmkarının diqqətini artıq uzun illərdir ki, Bakının etirazına baxmayaraq, bəzi Rusiya şirkətlərinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni fəaliyyət göstərməsinə də yönəldəcək.
Söhbət, əsasən, telekommunikasiya və bank xidmətləri sahəsində fəaliyyət göstərən qurumlardan gedir.
Müxtəlif çəkiliş qrupları və jurnalistlərin Azərbaycanın bu regionunu rəsmi Bakının icazəsi olmadan ziyarət etməsi də qəbuledilməzdir. Bakı ümid edir ki, Moskvanın daxili və xarici siyasətində hüquqi qayda-qanunun yaradılması kimi prioriteti belə halların aradan qaldırılmasına səbəb olacaq.
Azərbaycan üçün ikitərəfli iqtisadi-ticari və xüsusilə, investisiya əməkdaşlığına yüksək dinamizmin verilməsi də son dərəcə vacib məqamlardan biridir. Bakı görüşündə bu məsələnin də diqqət mərkəzində olacağını söyləmək müm-kündür.
Yuxarıda qeyd olunduğu kimi, ötən il Rusiya Azərbaycanın ticari tərəfdaşı olan ölkələr sırasında 1,5 milyard dollarlıq göstərici ilə (Rusiya tərəfinin məlumatında bu rəqəmin 1,7 milyarddan artıq olduğu bildirilir) ikinci yeri tutub. Lakin bu rəqəm iki ölkədə sürətlə inkişaf edən iqtisadiyyatın fonunda son hədd deyil. 2008-ci ilin ilk 4 ayına əsasən, Rusiya ilə Azərbaycan arasında bu rəqəm 488 milyon dollardır ki, bu da Moskvanın müvafiq göstərici üzrə İtaliya (1,1 milyard dollar) və ABŞ-dan (559 milyon dollar) sonra üçüncü yerdə olması deməkdir.
İnvestisiya sahəsində isə vəziyyət bir qədər pisdir.
2006-cı ildə Azərbaycanın Rusiya iqtisadiyyatına qoyduğu investisiyanın həcmi 7 milyon dollar, Rusiyanın ölkəmizə yatırdığı kapitalın həcmi isə 72 milyon dollar olub. Azərbaycanın Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2007-ci ildə Rusiya investisiyasının həcmi cəmi 2 milyon dollar təşkil edib və bu ilin ilk beş ayı üçün olan göstərici də təxminən bu qədərdir.
Bu cür situasiyanın aradan qaldırılması üçün məsələyə qeyri-adi yanaşma vacibdir. İnvestisiya əməkdaşlığına yeni impuls verilməsi hər iki ölkənin marağındadır və bunu birgə nəhəng (o cümlədən, yüksək texnologiyalar sahəsində) layihələrin reallaşdırılması vasitəsilə etmək mümkündür.
Bundan başqa, dünya bazarlarında və üçüncü ölkə bazarlarında Azərbaycan və Rusiya şirkətlərinin öz səylərini birləşdirmək imkanında olduğunu da unutmaq lazım deyil.
Rusiyanın yeni prezidentinin iqtisadi strategiyasında prioritet yer tutan nanotexnologiyadan istifadə və iqtisadi inkişafın innovasiya modelinin mənimsənilməsi, dünyada baş verən böhranlı halların, xüsusilə ərzaq böhranının qarşısının alınması üçün birgə fəaliyyətin qurulması kimi sahələrdə əməkdaşlıq da perspektivli sayıla bilər. Bu sahələrdə fəal əməkdaşlıq həm də ona görə vacibdir ki, müasir şəraitdə dünyada gedən sürətli qloballaşma prosesində heç bir ölkə təcrid durumda olmaqla innovasion inkişaf modelinə keçə bilməz.
İki ölkə arasında əməkdaşlığın və birgə fəaliyyətin uğurlu alınmasını şərtləndirən amillərdən biri də həm Rusiya, həm də Azərbaycanda prezidentlərin öz səylərini sənaye və infrastrukturun əsas sahələrinin modernləşdirilməsinə yönəltməsidir.
Həm İlham Əliyev, həm də Dmitri Medvedev informasiya cəmiyyətinin, İnternet texnologiyalarının sürətli inkişafının vacibliyini etiraf edirlər və anlayırlar ki, ölkələrimizin müasir qloballaşan dünyada lider roluna yüksəlməsi yalnız bu vasitə ilə mümkündür.
Ümumilikdə götürsək, Rusiya ilə iqtisadi və investisiya sahəsində əməkdaşlığın yeni formalarına keçid Azərbaycan üçün son dərəcə əlverişlidir. Çünki bu keçid ölkədə 21-ci əsrə uyğun rəqabətədavamlı milli iqtisadiyyatın qurulmasına təkan verir. Müasir elmi-texniki, texnoloji və informasiya inqilablarının nəticələrini isə yalnız bu cür iqtisadiyyat operativ şəkildə qəbul edə və reallaşdıra bilər.
Bir çox beynəlxalq problemlərlə bağlı Bakı ilə Moskvanın mövqeyi bir-birinə yaxındır və ya üst-üstə düşür. Bunu, həmçinin, Rusiyanın dünyada artan rolunu, Azərbaycanın xarici siyasi fəallığını nəzərə alsaq, iki ölkə diplomatiyasının beynəlxalq və regional məsələlərlə bağlı ən geniş spektrdə effektiv birgə fəaliyyət göstərməsi üçün bütün əsasların olduğunu söyləmək mümkündür.
Bu kontekstdə D.Medvedevin iyunun 5-də Berlində Almaniyanın siyasi, ictimai və parlament nümayəndələri qarşısındakı çıxışı zamanı irəli sürdüyü təşəbbüsə diqqət yetirməyə dəyər.
Məlum olduğu kimi, Rusiya prezidenti Berlindəki çıxışında hüquqi öhdəliklərin olduğu Avropa Təhlükəsizlik Müqaviləsinin - belə demək mümkünsə, "Helsinki-2"nin hazırlanması və qəbul edilməsi təklifini səsləndirib. Onun qeyd etdiyi kimi, bu sənəd BMT Nizamnaməsinə əsaslanan regional pakt rolunu oynaya və Avropada bütünlükdə təhlükəsizliyi və silahlanmaya nəzarəti təmin edə bilər.
Bu təşəbbüsünü daha da inkişaf etdirən Rusiya prezidenti Ümumavropa sammitinin keçirilməsi ideyası ətrafında düşünülməsini də təklif edib. Prezident hesab edir ki, məhz bu sammitdə sözügedən müqavilə üzərində işləmək mümkündür.
Azərbaycanla Rusiyanın regionun və Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində tərəfdaşlığı da xeyirli olardı. Bakı və Moskva bu məsələdə səylərini və potensiallarını birləşdirməklə, qlobal enerji bazarlarının sabitliyinin təmin edilməsinə böyük töhfə verə bilərlər.
İki ölkənin humanitar sahədə, xüsusilə təhsil, mədəniyyət, gənclər və idman sahələrində əməkdaşlığı daha dolğundur.
Rusiya tərəfi ənənəvi olaraq, rus dilinin və informasiya məkanının öz mövqeyini qoruması məsələsinə böyük önəm verir və Azərbaycanda da buna nail olmağı vacib sayır. Bu məsələdə bizim ölkəmiz MDB-də Rusiyanın ən etibarlı və nümunəvi tərəfdaşıdır və gələcəkdə də bu cür davam edəcək. Bununla əlaqədar müəyyən faktlara nəzər salmaq kifayətdir: Azərbaycanda 350 məktəbdə tədris prosesi Azərbaycan və rus dillərində, 20-də isə yalnız rus dilində aparılır.
Azərbaycanda milyon yarım məktəblinin 100 mindən artığı, 100 min tələbənin isə 15 mindən artığı məhz rus dilində təhsil alırlar. Azərbaycanın bir çox ali tədris ocaqlarında rus dili və ədəbiyyat kafedraları var, həmçinin Bakıda Slavyan Universiteti fəaliyyət göstərir ki, onun məzunları, hətta Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyində də işlə təmin olunurlar.
Bütün bu faktlar göstərir ki, Azərbaycan rəhbərliyi ölkədə rus dili, mədəniyyəti və ümumilikdə Rusiyanın humanitar mövcudluğuna son dərəcə müsbət yanaşır.
Lakin humanitar sahədə "açıq qapı və pəncərə" siyasətini yürüdən Bakı, ilk növbədə, Rusiya tərəfinin də adekvat addımlarına ümid bəsləyir. Məsələn, sirr deyil ki, hazırda Moskvada azərbaycanlıların sayı Azərbaycanda yaşayan etnik rusların sayından dəfələrlə artıq olsa da, Rusiya paytaxtında cəmi bir Azərbaycan məktəbi fəaliyyət göstərir. Bununla əlaqədar, rəsmi Bakı Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun 2007-ci ilin mayında Azərbaycana etdiyi səfəri zamanı üzərinə götürdüyü öhdəliyə əməl olunacağını gözləyir. Söhbət Rusiyada Azərbaycan dilinin tədrisi üçün şəbəkənin genişləndirilməsindən gedir.
Bundan başqa, artıq bir neçə ildir ki, iki ölkənin humanitar sahədə əməkdaşlığında Rusiyanın böyük ali məktəblərində Azərbaycan dili və ədəbiyyatı kafedralarının açılması məsələsi gündəmdədir (onların sayı az ola bilər, lakin əsası odur ki yaradılsın).
Bu məsələdə də Moskva hələ ki susur.
Bununla yanaşı, humanitar sahədə daha ciddi problemlər var. Hər şeydən əvvəl söhbət Rusiyada yaşayan və işləyən azərbaycanlıların hüquqlarının qorunması və təhlükəsizliyinin təmin edilməsindən gedir. Etiraf etmək lazımdır ki, bu sahədə vəziyyət çox pisdir. Rusiya rəsmilərinin ksenofobiya və rasizmə qarşı mübarizənin gücləndirildiyinə dair çoxsaylı bəyanatlarına baxmayaraq, bu sahədə mövcud statistik məlumatlar vəziyyətin hələ də dəhşətli olduğunu göstərir.
Kifayət qədər nüfuzlu informasiya mənbəyi sayılan Moskva İnsan Haqları Bürosunun (MİHB) məlumatına görə, 2007-ci ildə Rusiyada skinhedlərin hücumundan 5 azərbaycanlı həlak olub, 43-ü yaralanıb, özü də onların arasında Rusiya vətəndaşları olan şəxslər də var. 2008-ci ilin yanvar-may ayları ərzində Rusiyada ksenofobiya zəminində 150 hücum faktı qeydə alınıb.
Ümumilikdə, bu müddət ərzində 76 nəfər qətlə yetilirib, 163-ü isə yaralanıb. Hədəf seçilənlər arasında 20-dən artıq millətin nümayəndələri var. Ölənlərdən 6-sı, yaralananların isə 8-i azərbaycanlılar olub.
Göründüyü kimi, bu ilin ilk beş ayında qətlə yetirilənlərin sayı ümumilikdə 2007-ci ildə öldü-rülənlərin sayından artıqdır. Təəssüf ki, Rusiyanın hüquq-mühafizə orqanlarının bu sahədəki fəaliyyəti qaneedici hesab oluna bilməz. Milli zəmində hücumlar təşkil edən şəxslərin əksəriyyəti həbs edilməyib, saxlanılanlar barəsində isə çox yüngül, rəmzi hesab olunacaq cəza qərarı çıxarılıb.
Ksenofobiya zəminində Rusi-yada törədilən cinayətlərin xarakterik cəhəti ondadır ki, belə halların sayına görə ilk yerlərdə yenə də meqapolislər gəlir. Bu isə mərkəzlərdə millətlərarası münasibətlər sahəsində profilaktik situasiyanın nəzarətdən çıxdığını göstərir.
Ölkənin hüquq mühafizə orqanları isə skinhedlərə və digər cinayətkar qruplara qarşı sistemli mübarizə aparmaq iqtidarında olsalar da, bunu etmirlər.
Bundan başqa, MİHB bildirir ki, artıq bu prosesin xüsusiyyətində dəyişiklik də var. Rusiyanın nəhəng mərkəzlərində, xüsusilə Moskvada, vilayətlərdə və Sankt-Peterburqda qətllər üzrə ixtisaslaşmış xüsusi skinhed qrupları formalaşıb.
Belə qruplar ilk dəfə 2004-2005-ci illərdə peyda olsalar da, artıq onlar kütləvi xarakter almaqdadır.
Bütün bu tendensiyalar Rusiyanın hüquq-mühafizə orqanlarının fəaliyyətinin effektiv olmadığının, ölkənin sabiq prezidenti Vladimir Putinin 2008-ci il fevralın 22-də Moskvada MDB dövlət başçıları ilə görüşdə bu biabırçılığa son qoymaq tələbi səsləndirməsinə baxmayaraq, ayrı-ayrı rəhbər şəxslərin bu istiqamətdə ciddi tədbirlər görmək istəməməsinin göstəricisidir.
Bakı ümid edir ki, Rusiyanın hüquq və hüquqi qaydaları prioritet elan etmiş yeni lideri ikitərəfli münasibətlərdə kifayət qədər həssas olan bu sahədə səliqə-sahman yaradacaq.
Ümumilikdə, Azərbaycan-Rusiya münasibətlərindəki potensial və tərəflərdə strateji tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsi ilə bağlı siyasi iradənin olması ikitərəfli əməkdaşlığa aid bütün sahələrdə kompleks şəkildə irəliləyiş üçün ciddi özül yaradır.
Bu yalnız bizim xalqlarımız və dövlətlərimiz üçün yox, daha geniş kontekstdə qonşularımız və ümumilikdə region üçün vacibdir. Bakı ilə Moskva arasında münasibətlərin pozitiv xarakter daşıması bütünlükdə Qafqaz və Xəzər regionunda siyasi sabitlik və iqtisadi rifahın təmin edilməsi üçün vacib faktordur.

FIRST VISIT TO THE CAUCASUS
Russian President Dmitriy Medvedev's official visit to Azerbaijan, scheduled for early July, will certainly be an important event, both for bilateral relations and for the political life of our country as a whole.
The fact that the new Russian leader is visiting Baku on his second (after Kazakhstan) official visit to the post-Soviet area is further confirmation of the high level of political relations between the two countries and of Azerbaijan's leading role in the foreign policy interests of our northern neighbour.
Relations between our two countries have been developing quite dynamically in recent years in many spheres of cooperation - in trade-economic, political, humanitarian and other spheres.
Russia was Azerbaijan's second biggest trading partner, after Turkey, last year. Various ministries and departments, including the law-enforcement agencies, are actively developing cooperation.
The two states have established constructive cooperation on the delimitation of the Azerbaijani-Russian state border. Moreover, Baku and Moscow are conducting a confidential dialogue on the important issue of the harmonization of the draft convention on the legal status of the Caspian Sea.
At the Tehran summit of the leaders of Caspian littoral states, which was held on 16 June this year, the president of our country endorsed the bilateral agreements signed between Azerbaijan, Russia and Kazakhstan on the division of the Caspian Sea by the median line, stressing that they form the basis and an important part of a final agreement on the status of the Caspian Sea.
Thus the two countries have laid the groundwork for constructive talks during the Baku summit.
However, there is no doubt today that, as in previous years and at summits between the leaders of the two countries, the central issue on the bilateral agenda will be the settlement of the Nagornyy Karabakh conflict.
As we know, on 14 March this year Russia voted against the draft resolution on the situation on the occupied territories of Azerbaijan which our country placed on the agenda of the 62nd session of the UN General Assembly.
Although our press reported that Russia later confirmed its support for the territorial integrity of Azerbaijan, the position taken by Russia in the vote in New York caused some tension in relations between Baku and Moscow.
In all probability the Azerbaijani side will focus strongly on this issue in Baku and will insist that Moscow should take a more active and consistent position on settlement of the conflict on the basis of the inviolability of the internationally-recognized borders of Azerbaijan.
Such an approach coincides with the position of Medvedev himself, who has stressed in many of his public speeches and statements that adherence to the rule of law in domestic and international affairs is the key to maintaining the manageability of world development.
At a meeting with representatives of Germany's political and public circles in Berlin on 5 June, Medvedev began his speech by saying that in international affairs Russia will insist on the supremacy of the law and on the observance of international law and order by all states and, first of all, by the leading powers.
In his address to the 12th St Petersburg international economic forum, the Russian president said that Russia is a global player and, realizing its responsibility for the fate of the world, wants "to participate in the formation of new rules of the game, not because of its so-called 'imperial ambitions', but because it has both the relevant public potential and the relevant resources".
The Armenian-Azerbaijani conflict is one sphere in which it is high time the supremacy of the law was secured.
During the Baku meeting, the president of Azerbaijan will probably draw the attention of his Russian opposite number to the fact that, despite protests from Azerbaijan, some leading Russian companies, specifically companies working in telecommunications and in banking services, have been working illegally for many years in the occupied territories of our country.
It is also unacceptable that various film crews and journalists visit this region of Azerbaijan without obtaining permission from the Azerbaijani authorities.
Baku hopes that, within the context of Moscow's current priority to secure law and order in domestic and foreign affairs, this practice will be ended.
It is also extremely important for Baku to make bilateral trade and economic and, especially, investment cooperation more dynamic. This subject is also likely to take centre stage during the Baku meeting.
As we noted above, last year Russia was the second largest trading partner of our country, with business amounting to $1.5 billion (according to the Russian side, more than $1.7 billion).
However, this figure is not the upper limit for our fast-growing economies, although it is unlikely to be exceeded by the end of this year - according to the results of the first four months of 2008, Russia's trade turnover with our country totalled $488 million, occupying third place after Italy ($1.1 billion) and the USA ($559 dollars).
The situation is much worse in the sphere of investments. In 2006, our country invested about $7 million in the Russian economy, while Russia invested $72 million in the Azerbaijani economy.
According to the State Statistics Committee of Azerbaijan, in 2007 Russian investments totalled about $2 million, almost the same amount as in the first five months of this year. It is necessary to search for innovative approaches to rectify this situation.
It is in the interests of both states to give new impetus to investment activity and this could be achieved by the implementation of major joint projects, including in hi-tech sectors. We should not underestimate the potential for our companies to combine on ventures into the world market and into the markets of third countries.
Cooperation in the sphere of nanotechnology and the use of innovative models of economic development, as well as joint action to overcome crises, especially the food crisis, are also promising in view of the priority given to these directions within the economic strategy of the new Russian president.
Closer cooperation in these spheres is also important because, in modern conditions of active globalization, no single country can adopt an innovative model of development in isolation from the rest of the world.
A serious prerequisite for successful joint action and cooperation between the two countries is the compatibility of presidential directives on the comprehensive modernization of key industries and infrastructure in both countries.
Both Ilham Aliyev and Dmitriy Medvedev fully recognize the important role of the development of the information society and internet technology, as they understand that only in this way will the leading positions of our countries be ensured in the context of globalization.
On the whole, the adoption of new forms and directions for economic and investment cooperation with Russia is of benefit to Azerbaijan in forming a competitive national economy for the 21st century which will be able to quickly pick up and implement the results of a joint scientific-technical, technological and information revolution.
The positions of Baku and Moscow on many international problems are close or actually coincide.
With this in mind, as well as Russia's growing role in world affairs and Azerbaijan's foreign policy initiatives, there is every prospect of effective interaction between our diplomats across a wide range of world and regional issues.
In this context, it is worth studying the recent initiative proposed by President Medvedev in Berlin on 5 June while addressing a meeting with representatives of the political, parliamentary and public circles of Germany.
As we know, in Berlin the Russian president suggested the drafting and signing of a legally binding agreement on European security - a kind of Helsinki-2. This could be a regional pact based on the principles of UN regulations and would solve the issue of comprehensive security and the problems of armaments control in Europe as a whole, he said.
Developing his initiative, he also suggested considering a European summit to launch the drafting of such an agreement.
Partnership between our countries on issues of the energy security of the region and of Europe would also be useful. By joining their efforts and potential, Baku and Moscow could make a significant contribution to the stabilization of global energy markets.
Cooperation between the two countries in the humanitarian sphere, especially in the spheres of education, culture, youth and sports exchanges is becoming more and more interesting.
The Russian side traditionally pays great attention to the issue of maintaining the position of the Russian language and the Russian information area and ensuring the rights of its countrymen in post-Soviet countries, including in Azerbaijan.
From this point of view, our country has always been, and will continue to be, the most reliable, and a model, partner of Russia within the CIS.
In this respect, it is enough to cite the following facts. In 350 schools in Azerbaijan teaching is conducted in Azerbaijani and Russian, and in 20 - only in Russian.
Of the 1.5 million schoolchildren in our country, over 100,000 are being educated in Russian. Of the 100,000 students, more than 15,000 are being educated in Russian. Many Azerbaijani institutions of higher education have Russian language and literature departments. In Baku there is a Slavic university whose graduates are employed even by the Azerbaijani Foreign Ministry.
All these facts demonstrate the extremely positive and benevolent attitude of our country's leadership towards the maintenance of the position of the Russian language and culture, and a Russian humanitarian presence in Azerbaijan.
However, in conducting a policy of "open doors and windows" in the humanitarian sphere, Baku has the right to count on reciprocal measures by the Russian side.
It is no secret, for example, that there is only one Azerbaijani school in the Russian capital, although the number of Azerbaijanis in Moscow exceeds the number of ethnic Russians in Azerbaijan by several times.
In this connection, Baku expects that Moscow will take the necessary steps to honour the obligation that Russia undertook during the official visit to Baku by Russian Foreign Minister Sergey Lavrov in May 2007 to expand the network of Azerbaijani language teaching within the Russian Federation.
In addition, the issue of opening Azerbaijani language and literature departments in major Russian universities has been on the agenda of humanitarian cooperation between the two countries for several years. But Moscow is still silent on this question.
There are other, more serious problems in the humanitarian sphere. First of all, there is the problem of ensuring the rights and security of Azerbaijanis living and working in Russia. We must confess that the situation there is more than alarming.
Despite numerous statements by Russian officials on strengthening the fight against the manifestations of xenophobia and racism in Russian society, the statistics on such crimes are still horrifying.
According to the Moscow Human Rights Bureau (MHRB), an authoritative and informed source on this issue, five Azerbaijanis, including Russian citizens of Azerbaijani origin, were killed and 43 were wounded in skinhead attacks in Russia in 2007. From January-May 2008, about 150 xenophobic attacks were recorded. Seventy-six people were killed and at least 163 were wounded. Among the victims of the attacks, there were representatives of more than 20 nationalities, including Azerbaijanis - six killed and eight wounded.
As can be seen, the number of those killed in five months of this year has already exceeded last year's total.
Unfortunately, the work of the Russian law-enforcement agencies in this sphere cannot be regarded as satisfactory, because many of the assailants have not been arrested, and those who were arrested received light or token punishments.
The specific feature of Russian xenophobic crimes is that major cities are still ahead in the number of attacks, which shows that the prevention of such crimes is totally neglected and that there are tensions in ethnic relations in these centres.
The Russian law-enforcement agencies are able, but are not waging a systematic fight against skinheads and other criminal groups.
Further, the MHRB says that the process itself has undergone a qualitative change. Permanent skinhead gangs, which specialize in murder, have appeared in major Russian centres, especially in Moscow, the Moscow Region and St Petersburg. Such gangs first emerged in 2004-2005, but their number has now increased significantly.
All these tendencies are an objective consequence of the low efficiency of the Russian law-enforcement agencies and the unwillingness of some leaders to issue a clear state directive to eradicate outbreaks of xenophobia and intolerance in Russian society - although, during a meeting with CIS heads of state in Moscow on 22 February 2008, President Putin promised to put an end to this situation.
In this connection, Baku hopes that the new Russian leader, who has spoken clearly about the priority of law and order, will introduce order in this sensitive sphere of bilateral relations.
In general, the potential for cooperation in Azerbaijani-Russian relations and the presence of good political will to deepen a strategic partnership, create a firm foundation for dynamic progress in a whole range of issues of bilateral cooperation.
Such progress is important, not just to our countries and peoples, but also in a wider context, to our neighbours and the region as a whole, because the positive nature of relations between Baku and Moscow is a factor in the political stability and economic welfare of the entire Caucasus-Caspian region.