Yol tikintisi Azərbaycanda infrastruktur inkişafının başlıca istiqamətlərindən birinə çevrilib
Layiqli yol infrastrukturunun olması hər hansı bir ölkənin dünya birliyi çərçivəsində inkişaf səviyyəsini müəyyən edən ən vajib parametrlərdən biridir. Bu gün Avropa İttifaqına girmək baxımından yolların nəinki miqdarı, həm də keyfiyyəti önəm daşıyır. Sirr deyil ki, Azərbayjan bu nüfuzlu beynəlxalq təşkilatın üzvü olmaq istəyir. Buna görə də avtomobil yollarının vəziyyəti və yol infrastrukturunun inkişafı məsələsi hökumətin diqqət mərkəzindədir, neft-qaz layihələrinin gerçəkləşdirilməsindən əldə edilən külli miqdarda vəsait bu istiqamətdə xərjlənir. Və burda təəjjüblü heç nə yoxdur. Bakıda yolların ümumi uzunluğu 2200 kilometrdən çoxdur və onların 70-80 faizi "yararlılıq müddəti"ni bitirib.
İş pulda deyil
Vətəndaşlar da artıq sıradan çıxmış və ya çıxmaqda olan avtomobil yollarından beziblər. Avtomobil yolu keçidlərinin sayının az olması da paytaxtdaxili yollarda çoxsaylı tıxajların yaranmasına səbəb olur. Bunu nəzərə alan ölkə prezidenti İlham Əliyev 2006-jı ilin noyabr ayında "Regionların sosial-iqtisadi inkişafı ilə bağlı yerli əhəmiyyətli avtomobil yollarının tikintisi və təmiri ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" sərənjam verib.
Yada salaq ki, sənəddə yerli əhəmiyyətli avtomobil yollarının və yerli ijra hakimiyyəti orqanlarının balansında olan avtomobil yollarının durumu dinamik sosial-iqtisadi inkişaf baxımından və əhilinin ehtiyajları baxımından tələblərə javab vermir.Yaranan durumu şərtləndirən əsas səbəblərin sırasında yol təsərrüfatında lazımi texnikanın olmaması, həmçinin mövjud əmlakın səviyyəsinin aşağı olmasını göstərmək olar.
Avtomobil yollarının tikintisi, saxlanması, təmiri, yenidənqurulması və istifadəsi üzrə işlərin sonrakı səmərəli gerçəkləşdirilməsini təmin etmək məqsədi ilə ölkə prezidenti Nazirlər Kabinetinə bir ay müddətinə 2006-2015-ji illər üzrə respublikanın avtomobil yolları şəbəkəsinin yenidən qurulması və istifadəyə verilməsi ilə bağlı dövlət proqramı layihəsini hazırlamaq və təqdim etmək barədə göstəriş verib. Beləliklə, 2006-jı ildən başlayaraq avtomobil yollarının lazımi vəziyyətə  gətirilməsi üçün tələb olunan xərjlər də dövlət büdjəsinə daxil ediləjək.
Xariji maliyyələşmənin də həjmi artır. Məsələn, 2008-ji ilin birinji rübünə xarijdən jəlb edilmiş 2,6 milyard dollar kreditin 85,5 faizi və ya 2,2 milyard dolları Azərbayjanın investisiya layihələrinin maliyyələşməsinə yönəlib. Özü də onların yetərinjə əhəmiyyətli hissəsi - 18,1 faizi və ya 471 milyon dolları yol və nəqliyyat sahəsində tikinti layihələrinin gerçəkləşdirilməsi üçün nəzərdə tutulub.
Anjaq ölkənin yol infrastrukturunun inkişafı haqqında danışmaq üçün bunu heç də xüsusi diqqət yetiriləsi göstəriji saymaq olmaz. Azərbayjan nəqliyyat nazirinin müavini Musa Pənahov bildirib ki, yalnız bu il Azərbayjanın nəqliyyat bölməsinə kapital qoyuluşlarının həjmi 2 milyard dollara çatajaq: "Bu vəsaitlər yol və hava limanları infrastrukturu layihələrinin gerçəkləşdirilməsi üçün nəzərdə tutulub", - deyə Musa Pənahov vurğulayıb. Yalnız son iki ildə nəqliyyat bölməsinə sərmayələrin həjmi 1 milyard dolları keçib. Növbəti beş ildə isə ölkə bu bölməyə daha 7 milyard dollar yatırmağı planlaşdırır. Musa Pənahovun sözlərinə görə, hazırda Nəqliyyat Nazirliyi bu sərmayələrin yatırılması üçün texniki iqtisadi əsaslandırma (TİƏ) hazırlayır. Vəsaitlər əsasən avtomobil və dəmir yollarının inkişafına, yeni gəmilərin alınmasına və başqa infrastrukturlara yönəldiləjək. Bunlar həm büdjə vəsaitləri, həm kreditlər, həm də təsərrüfat subyektlərinin öz vəsaitləri olajaq.
Başqa sözlə, Azərbayjanın nəqliyyat bölməsinə kapital qoyuluşlarının dinamikası dəyişmədən artır. Misal üçün, əgər 2004-jü ildə dövlət büdjəsindən nəqliyyat infrastrukturunun inkişafına 136 milyon manat ayrılmışdısa, hazırda bu göstəriji 500 milyon manata çatıb. Nazirliyin katibliyinin başçısı Namiq Həsənovun sözlərinə görə, "Bu, Azərbayjan üçün və hətta MDB məkanının bir sıra başqa dövlətləri üçün yetərinjə yüksək göstərijidir". Namiq Həsənov davam edib: "Nəqliyyat bölməsinə kapital qoyuluşlarının artırılması Azərbayjanda postsovet məkanı üzrə analoqu olmayan bir sıra iri layihələrin gerçəkləşdirilməsi ilə bağlıdır".
Baha, amma keyfiyyətli
Bu, gerçəkdən belədir. Bunun sübutu kimi mayın 10-da Bakıda Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Hava Limanını Zığ yolu ilə birləşdirən altızolaqlı yeni beton avtoban istismara verilməsini xatırlatmaq yetərlidir. Yol kompleksinə həm də dörd keçid və iki körpü daxildir. Yol yeni alman texnologiyasının istifadəsi ilə tikilib və avtomobil sürüjülərinin çoxu artıq bunu gerçək işdə hiss edirlər. Yolun tikintisinə Nəqliyyat Nazirliyi 171 milyon manat xərjləyib.
Mayın 20-də isə Azərbayjanın tikinti şirkətləri tərəfindən Bakı-Quba-Rusiya sərhədi arasında uzunluğu 120 kilometr olan avtomobil yolu tikintisi layihəsinin gerçəkləşməsinə başlanılıb. Yol hər birinin eni 14 metr olan iki zolaqdan ibarət olajaq. İşlər hələ ki yolun 16 kilometrlik sahəsində başlayıb. O da betondan tikiləjək. Yol bu ilin oktyabr ayında istismara veriləjək.
Bu bahalı layihələr göstərir ki, Nəqliyyat Nazirliyi ölkənin magistral avtomobil yollarının bərpası konsepsiyasını dəyişib. Əgər əvvəllər "bəlaların məlhəmi" kimi adi asfaltdan istifadə edilirdisə, indi onun yerini daha bahalı, anjaq qat-qat funksional olan beton örtüklər tutur. Belə ki, bir kilometr monolit beton yolunun çəkilməsi asfalt yolun çəkilməsindən bir milyon dollar bahadır. Anjaq istismar müddətinin daha uzun, yəni 30 il olması səbəbindən hər yüz kilometrə çəkiləjək xərjlərə qənaət bir milyard dollara çatır. Azərbayjanın yol şəbəkəsinin bərpası layihələrinin xərjlərinin 3,4 milyard manatdan 5-6 milyard manata, yəni 7 milyard dollardan yuxarı səviyyəyə çatdırılması da məhz bu yanaşmadan qaynaqlanır.
Şimaldan Jənuba, Şərqdən Qərbə
Yeni konsepsiyanun tətbiqi Şimal-Jənub nəqliyyat dəhlizinin avtomobil seqmentinin çağdaşlaşması ilə başlayajaq. Burada mövjud yollarla yanaşı, 4 zolaqlı beton avtobanlar tikiləjək. Bakıdan İran sərhədinə qədər uzunluğu 195 kilometr olan və Bakıdan Rusiya sərhədinə qədər 198 kilometrlik yolun bərpası 2010-ju ilə qədər başa çatajaq.
Biz artıq yol layihələrinin gerçəkləşdirilməsi üçün xariji borjlanmalardan bəhs etmişdik. Qeyd edək ki, bu il aprel ayının 29-da Dünya Bankının Direktorlar Şurası Azərbayjana avtomobil yol infrastrukturunun yaxşı-laşdırılması üçün 300 milyon dollar həjmində əlavə kreditin verilməsini təsdiq edib. Bankın kredit vəsaitləri Beynəlxalq Yenidənqurma və İnkişaf Bankının şərtləri ilə 40 illiyə, onillik güzəşt müddəti olmaqla verilib. Bu əlavə kreditin vəsaitləri hesabına uzunluğu 112 kilometr olan Ələt-Masallı avtomobil yolunun tikintisi və yenidən qurulması, həmçinin uzunluğu 41 kilometr olan və Hajı Zeynalabdin qəsəbəsi ilə Sahil qəsəbəsini birləşdirən avtomobil yolunun tikintisi planlaşdırılır. Həm də ölkənin toplam uzunluğu 200 kilometr olan yerli avtomobil yollarının yenidən qurulması da nəzərdə tutulur.
Azərbayjanın yol infrastrukturunun yaxşılaşdırılması üzrə layihənin ümumi dəyəri 505 milyon dollar təşkil edir. Burada Dünya Bankının krediti 300 milyon dollar olajaq, daha 205 milyon dollar Azərbayjan hökuməti tərəfindən ayrılajaq.
Hazırda Azərbayjanda Dünya Bankının vəsaitləri hesabına 2 avtomobil yolu layihəsi gerçəkləşdirilir ki, bunlara bank 240 milyon dollar kredit ayırıb. 2007-2010-ju illər arasında əməkdaşlıq strategiyası çərçivəsində Dünya Bankı Azərbayjanın avtomobil yolları infrastrukturunun yaxşılaşdırılmasına 500 milyon dollara qədər sərmayə yatırmağa hazırdır.
Öz növbəsində 2007-ji ilin oktyabr ayında Asiya İnkişaf Bankının (AİB) Direktorlar Şurası Azərbayjanın avtomobil yolları şəbəkəsinin yenidənqu-rulması üzrə layihələrin çox tranşlı maliyyələşdirilməsi üçün 500 milyon dollar vəsait ayrılması qərarını bəyənib. Kredit 2006-1015-ji illər arasında avtomobil yollarının inkişafı üzrə dövlət proqramının dəstəklənməsi üçün ayrılıb. Proqramın sərmayə komponenti uzunluğu 9,5 min kilometr olan 124 prioritet yolun tikintisini, çağdaşlaşdırılmasını və bərpasını nəzərdə tutur. AİB mərhələli maliyyələşdirmə təmin edəjək. Kreditin 200 milyon dollarlıq birinji hissəsi yeni Masallı-Astara sürətli avtomagistralının tikintisinə, həmin magistralda nəqliyyat vasitələrinin ağırlığının çəkilməsi qurğusunun tikintisinə, yerli yolların bərpasına, yol şəbəkəsinin idarəetmə sisteminin dəstəklənməsinə və inkişafına yönəldiləjək.
Daha önjə bank tərəfindən Gənjə-Yevlax və Qazax-Gürjüstan sərhədi avtomobil yollarının bərpasına 52 milyon dollar vəsait ayrılmışdı. Kredit hesabına Gənjə-Yevlax avtomobil yolunun 88,8 kilometrlik sahəsinin bərpası və 38 kilometrlik Qazax-Gürjüstan sərhədi avtomobil yolunun tikintisi nəzərdə tutulur.
Bütövlükdə AİB ümumi uzunluğu 127 kilometr olan respublika əhəmiyyətli yolların, həmçinin 65 kilometr yerli avtomobil yollarının yenidənqurulmasını maliyyələşdirəjək.
Yol infrastruktur sektoruna qoyulan xariji sərmayələrin həjmi getdikjə artır. Əgər bu bölmədə xariji yatırımlar 2007-ji ildə 99,3 milyon dollar təşkil edirdisə, bu il həmin məbləğin 250 milyon dollar səviyyəsinə qalxajağı gözlənilir. Özü də ölkə yol layihələri üzrə yalnız Dünya Bankı və AİB-lə deyil, Koreyanın "Woori Bank", Fransanın "BNP Paribas" qurumları, İslam İnkişaf Bankı, Avropa İnkişaf Bankı və sairlə də əməkdaşlıq edir.
Azərbayjanda tranzit beynəlxalq avtomobil daşınmalarının genişləndirilməsi strategiyası çərçivəsində də bir sıra layihələr gerçəkləşdirilir. Bu layihələr ölkə ərazisindən keçən nəqliyyat dəhlizlərinin çağdaşlaşdırılmasını nəzərdə tutur. Buna misal kimi Şimal-Jənub dəhlizini göstərmək olar. Bu layihənin Azərbayjan hissəsi 2010-ju ilə qədər başa çatajaq, anjaq Bakıdan Gürjüstan sərhədinə qədər olan trassın, yəni TRASEKA dəhlizinin yenidənqurulmasınun başa çatdırılması bu ilə nəzərdə tutulub. Özü də bütün magistral yollar birinji kateqoriyalı və dördzolaqlı olajaq.
Qərb istiqamətində görülən işlərin dəyəri 800 milyon dollara qədər təşkil edir və maliyyələşmənin yarıdan çoxu Dünya Bankı tərəfindən təqdim edilir. Özü də TRASEKA ölkənin əsas prioritetlərindən biridir. Bu kontekstdə Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun tikintisi də gerçəkləşdirilir. Bu dəmir yolun yük dövriyyəsi perspektivdə ildə 10 milyon tonu keçəjək.
Daha bir prioritet isə GUAM çərçivəsində Bakı-Tbilisi-Poti-İliçevsk-Kiyev-Kişinyov dəhlizinin inkişa-fıdır.
Yalnız artıma doğru
Bütün bu layihələrin gerçəkləşdirilməsinin ölkənin nəqliyyat bölməsində artıma səbəb olajağı açıq-aydındır. Son beş ildə nəqliyyat bölməsində illik artım 12 faizə yaxındır və bu, dünya üzrə ən yüksək göstərijilərdəndir. Hökumətin proqnozlarına görə, 2011-ji ilə qədər ölkənin yük dövriyyəsinin həjmi ildə 212 milyon tona qədər artajaq. Deməli, tranzit hesabına dövlət büdjəsinə milyonlarla dollar daxil olajaq.
Anjaq bu da son deyildir. Nəqliyyat Nazirliyinin gələjək layihələri sırasında əlavə nəqliyyat keçidlərinin - yolların, körpülərin, piyada keçidlərinin, avtomobil keçidlərinin tikintisi, yeni sərnişin avtobuslarının alınması, həmçinin 2009-ju ildə paytaxtda nəqliyyatın hərəkətının idarəedilməsi üzrə vahid dispetçer mərkəzinin yaradılmasını nəzərdə tutan intellektual sistemin qurulması planlaşdırılır. Nazirliyin bu iddialı layihəsinin gerçəkləşdirilməsinə Jənubi Koreya yardım edəjək. Layihənin ümumi dəyəri 55 milyon dollardır.
Həmçinin nazirlik tərəfindən Bakı buxtasında ümumi dəyəri 1,4 milyard dollar olan körpünün tikinti layihəsinin maliyyə hissəsi ilə bağlı danışıqlar və müzakirələr aparılır. Şıx qəsəbəsindən Zığa qədər uzanajaq və əsas hissəsi dənizin üstündən keçəjək körpünün uzunluğu 13,5 - 15 kilometr olajaq. Tikinti, təxminən, 5 ilə başa çatajaq. Bakı dairəvi avtomobil yolu ilə birləşəjək körpünün uzunluğu kommunikasiyalarla birgə 26 kilometrə çata bilər. Beləliklə, bu, Çindəki körpüdən sonra dünya üzrə ikinji olajaq.
Gələjəkdə isə Bakı ətrafında üç dairəvi yolun tikilməsi nəzərdə tutulur. Nəqliyyat Nazirliyində bildirirlər ki, bu layihələrin 2009-2011-ji illərdə gerçəkləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Yəni onda Bakı küçələrinin avtomobillə ifrat yüklənmə problemi birdəfəlik ortadan qalxajaq.

Road-building is a major part of Azerbaijan's infrastructure development
A good road network is one of the most important indicators of a country's level of development. Today both the quantity and quality of roads are significant for a country that is joining the European Union. It's no secret that Azerbaijan intends to become an EU member, so the state of the roads and the development of the road infrastructure are a cornerstone for the government which is spending huge sums on roads out of its oil and gas income. And no wonder when Baku has more than 2,200 km of roads, 70 to 80 per cent of which are obsolete.
Money at work
The public are already sick of roads that have become unusable (or are becoming unusable) while the small number of interchanges is causing many traffic jams on the capital's roads. In November 2006 Azerbaijani President Heydar Aliyev signed a decree "On additional measures relating to the construction and repair of regionally important roads in connection with the socio-economic development of the regions". The document said that the condition of regionally important roads and roads that are the responsibility of the local executive authorities do not fully meet the demands of dynamic socio-economic development and the needs of the people. One of the main reasons is the lack of the necessary equipment to maintain roads and the poor quality of existing equipment. In order to ensure future effective work on the construction, maintenance, repair, reconstruction and use of roads the president instructed the Cabinet of Ministers to draw up and present within a month a State Programme to Renew and Develop the Republic's Road Network in 2006 to 2015. Since 2006 the state budget has included expenditure on bringing roads up to scratch.
The volume of foreign financing is also increasing. For example, 85.5 per cent or $2.2bn of the $2.6bn in foreign credits attracted in the first quarter of 2008 are being spent on financing investment projects in Azerbaijan. A not insignificant sum - 18.1 per cent or $471m - is allocated to road construction and transport projects.
However, this is still small change as far as the development of the road infrastructure is concerned. Deputy Transport Minister Musa Panahov said that this year alone the volume of capital investment in the Azerbaijani transport sector will be $2bn. "These funds have been earmarked for road and airport infrastructure projects," Musa Panahov said.
In the last two years alone the volume of investment in transport has exceeded $1bn while in the next five years the country is planning to invest another $7bn.
Musa Panahov said that the Transport Ministry is at present drawing up a blueprint for these investments. The funds will mainly be spent on developing roads and railways, buying new ships and other infrastructure. Funds will come from the budget, credits and even the resources of economic entities.
In other words, capital investment in the Azerbaijani transport sector is increasing dynamically. In 2004 the state budget allocated 136m manats to development of the transport infrastructure, while today the figure is 500m manats. The head of the ministry's secretariat, Namiq Hasanov, commented, "This is a very high figure for Azerbaijan and even for several CIS countries."
"The increase in capital investment in the transport sector is connected to the implementation of major projects in the country which are unique in the post-Soviet area," Hasanov continued.
Expensive but high quality
On 10 May a new, six-lane, 29.5-km, concrete highway was opened in Baku, connecting Heydar Aliyev International Airport with the Zig road. The project includes four crossings and two bridges. The latest German technology was used in the road construction which many drivers have already been able to see for themselves. Its construction cost the Transport Ministry 171m manats.
On 20 May Azerbaijani construction companies began a project to build a 120-km highway from Baku to Quba and the Russian border. The concrete road will have two lanes, 14 metres wide. Work has begun on kilometre 16 of the road. The road will come into use in October this year.
These expensive projects are evidence that the Transport Ministry has changed the concept for the reconstruction of the country's major roads. The usual asphalt used to be the panacea for all ills but has now given way to more expensive but much more functional concrete. Laying one kilometre of solid concrete road costs $1m more, but savings of $1m can be made on every 100 kilometres over the 30 years of the road's life. This has led to an increase in spending on the reconstruction of Azerbaijan's road network from 3.4bn to 5-6bn manats (more than $7bn).
North-south and east-west
The new concept begins with the modernization of the road segment in the North-South transport corridor. Alongside the existing roads four-lane highways will be constructed. Reconstruction of the 195-km road from Baku to Iran and the 198-km road to the Russian border will be completed in 2010.
We have already mentioned foreign loans to complete road projects. On 29 April this year the World Bank board of directors confirmed the extension of an additional $300m credit to Azerbaijan to improve the road infrastructure. The funds have been loaned under World Bank conditions for 40 years including a 10-year grace period. The additional credit is to be used to build and reconstruct the 112-km Alat - Masalli road and the 41-km road from Tagiyev settlement to Sahil. The reconstruction of 200 kilometres of local roads is also planned.
The project to improve Azerbaijan's road infrastructure costs $505m overall. The World Bank credit is $300m and the remaining $205m will be allocated by the Azerbaijani government.
Two road projects are under way at present in Azerbaijan, funded by a World Bank credit of $240m. As part of its 2007-2010 cooperation strategy the World Bank is ready to invest up to $500m in improving Azerbaijan's roads.
In October 2007 the board of directors of the Asian Development Bank approved a multi-tranche financing facility of $500m to fund road network reconstruction projects in Azerbaijan. The credit has been provided to support the State Programme for the Development of Roads in 2006-2015. The investment component of the programme includes construction, modernization and restoration of around 9,500 km of 124 priority roads. The Asian Development Bank is providing funding in stages. The first part of the credit, $200m, is to be spent on the construction of a new, high speed, 59-km road from Masalli to Astara, including the construction of weighing stations on the highway, restoration of local roads and the maintenance and development of the road network management system.
The bank had previously allocated $52m to fund reconstruction of the 88.8-km section of the Ganca - Yevlax road and construction of a 38-km Qazax - Georgian border road.
In all the Asian Development Bank will finance the reconstruction of 127 km of major roads and 65 km of local roads.
The volume of foreign investment in the road infrastructure is constantly increasing. In 2007 foreign investment in the sector was $99.3m but this year is expected to be $250m. As well as cooperating with the World Bank and Asian Development Bank on road projects, Azerbaijan is also working with Korea's Woori Bank, France's BNP Paribas, the Islamic Development Bank, the EBRD and others.
Azerbaijan is also carrying out several projects as part of the strategy to expand international road freight which envisages the modernization of the transport corridors crossing the republic. The North-South road is an example. While the Azerbaijani segment of the corridor will be completed in 2010, reconstruction of the highway from Baku to the Georgian border (the TRACECA or Silk Road corridor) will be completed next year. All the major roads will have four lanes.
Work on the east-west roads is costing around $800 million, more than half of which is coming from the World Bank. TRACECA is a priority for the country. The project includes construction of the Baku - Tbilisi - Kars railway which is expected to carry more than 10 million tonnes of freight per year.
Another priority is the development of the Baku - Tbilisi - Poti - Ilichevsk - Kiev - Chisinau corridor as part of GUAM, the regional association of Georgia, Ukraine, Azerbaijan and Moldova.
Only growth
All these projects will of course boost growth in the country's transport sector. Over the past five years the transport sector has already grown annually by around 12 per cent on average which is one of the highest figures worldwide. According to government forecasts, by 2011 freight transport will increase to 212 million tonnes annually, which means millions of transit dollars coming into the state's coffers.
This is not all. The Transport Ministry's future projects include the construction of additional transport intersections - roads, flyovers, pedestrian subways, roundabouts - the purchase of new buses and the creation in 2009 of an intelligent traffic management system in the capital with a single control centre. South Korea will help the ministry to complete this ambitious project which will cost $55m.
The ministry is also holding talks and discussing the financing of a $1.4bn-project to build a bridge across Baku bay. The main part of the bridge over the sea from Sixovo to Zikh will be 13.5 to 15 km long. Construction will take around five years. The bridge, which will be linked to the Baku ring road, could reach 26 km in length overall, including feeder roads. This would make the bridge the second longest in the world, after a Chinese bridge.
There are plans for three roads around Baku and already in 2009-2011 the city will no longer be overloaded with road traffic, according to the Transport Ministry.