BEYRUTDA SAKİTLİKDİR?
Bu günlərdə Livanda yaşananları əsl mö-cüzə saymaq olar. Vətəndaş müharibəsinin bir addımlığında olan, Yaxın Şərq adlı barıt çəlləyinin maketinə çevrilmiş, region sakinlərinin sakit yaşamasına maneə olan bütün elementləri özündə birləşdirən, maraqlı dövlətlərin öz geostrateji təsirini artırmaq üçün hərbi, iqtisadi və siyasi-texnoloji vasitələri sınaqdan keçirdiyi poliqona çevrilmiş Livan daxili sülhün əldə edilməsi istiqamətində böyük addım atdı. Hələlik bu sülh kifayət qədər zərifdir, amma əsas odur ki, razılıq son illərdə yüzlərlə livanlının qurbana çevrildiyi qırğını dayandırıb; tək Livanın yox, bütün-lükdə Yaxın Şərq qarşısında həlli ilk baxışdan mümkünsüz görünən münaqişələrin çözülməsi üçün perspektiv açıb.
Parçalanma
Hələ bir müddət əvvəl Livan son iki onilliyin ən ağır siyasi böhranını yaşayırdı. Ölkə qarşı-qarşıya dayanmış iki düşərgəyə parçalanmışdı. Onlardan biri ABŞ və Avropa İttifaqı tərəfindən dəstəklənən hökumət və parlament çoxluğu, digəri isə radikal şiə qruplaşması olan "Hizbullah"ın rəhbərlik etdiyi müxalifət idi. Xatırladaq ki, bu qurum 1982-ci ildə İsrailin Livanı işğalına qarşı mübarizə aparmaq məqsədilə yaradılıb. Qərb və İsrailin terrorçu təşkilat kimi tanıdığı "Hizbullah" Suriya və İrana arxalanır. İki il əvvəl məhz "Hizbullah" 34 gün ərzində radikal qruplaşmanı zərərsizləşdirmək məqsədilə Livan ərazisinə girmiş İsrail ordusuna müqavimət göstərərək, onun raket zərbələrinin qarşısını ala bilmişdi. Bununla da ölkənin daxili siyasi aləmində təşkilatın nüfuzu günü-gündən yüksəlməyə başladı.
Livanda siyasi qüvvələr arasında münasibətlər hələ 2005-ci ildə sabiq baş nazir Rafiq Həririnin qətlindən sonra gərginləşib. Ondan sonrakı 3 il ərzində də ölkədə bir neçə siyasi qətl baş verib. Daxili siyasi qüvvələr bu qətllərə görə, bir-birlərini günahlandırıb, xarici ölkələrin planlarını icra etməkdə ittihamlayıblar. Bununla da Livan aram-aram, lakin birmənalı olaraq vətəndaş müharibəsinə doğru yuvarlanıb. Ölkə parlamentinin ötən ilin noyabrından indiyədək prezident seçə bilməməsi də yaşanan böhranın göstəricisidir. Bu müddət ərzində ali qanunverici orqan qərbpərəst siyasətçi olan baş nazir Fuad əs-Sinyora hökumətini qanunsuz hesab edən müxalifətin boykot qərarı üzündən fəaliyyət göstərə bilməyib. Müxalifətlə parlamentdəki çoxluq arasında fikir ayrılığının kökündə isə hakimiyyətin "daha ədalətli" bölüşdürülməsi, yəni faktiki olaraq, Livanın siyasi gələcəyi məsələsi dayanırdı.
Əs-Sinyoranın labüd addımı
Mayın 5-də - hökumətin "Hizbullah"a məxsus və dövlət qurumlarına tabe olmayan rabitə və tele-radio yayımı şəbəkələrini qanunsuz elan etməsi və paytaxtın beynəlxalq aeroportunun təhlükəsizlik xidmətinin radikal qruplaşmanın tərəfdarı olan rəhbərini vəzifəsindən kənarlaşdırmasından sonra siyasi qarşıdurma dəhlizlərdən Beyrutun küçələrinə çıxdı. Bunu müharibənin elan edilməsi kimi qiymətləndirən "Hizbullah" cəmi bir gün sonra hökumət tərəfdarları ilə toqquşmaya getdi.
Əs-Sinyora kabinetinin qərarı lap əvvəldən lazımi "siyasi təminat"dan məhrum idi. Çünki hökumətin telekommunikasiya şəbəkəsini inhisara almaq cəhdinin hüquqi cəhətdən əsaslı görünməsi üçün cəmiyyət tam olaraq hakimiyyətin legitimliyini tanımalı, hakimiyyət isə ölkə daxilində istənilən müqaviməti qırmaq iqtidarında olmalıdır. Hadisələrin sonrakı gedişi göstərdi ki, hökumət lazımi resurslara malik olmadığından, onun qərarları siyasi intihara bərabər imiş. Şübhəsiz ki, əs-Sinyora yalnız xaricdən alacağı dəstəyə arxalanırdı. Lakin görünür, o bu dəstəyin "Hizbullah"ın daxildə günbəgün artan nüfuzuna adekvat ola bilməyəcəyini nəzərə almayıbmış.
Nəticədə yaşanan toqquşmalar Beyrutun müəyyən müddətdə "Hizbullah" fəalları, onun "Amal" şiə hərəkatının timsalındakı müttəfiqləri, həmçinin yenə də hazırkı hökuməti qəbul etməyən xristian müxalifətinin nəzarətinə keçməsinə səbəb oldu. Onların beynəlxalq aeroporta aparan yolu bağlamasından sonra hökumət başçısının Qərbdən yardım istəməkdən başqa yolu qalmadı. Lakin bu da qırğının qarşısını almadı və iki həftə davam edən toqquşmalarda 80-dən artıq insan həlak oldu, 200 nəfərdən çoxu isə yaralandı.
Livan hökuməti// üçün kritik olan bu dövrdə ABŞ ona "praktiki yardım" etməyə hazır olduğunu bəyan etdi. Və ənənəvi olaraq, yenə də Suriya və İranı "Hizbullah"a dəstək verməkdə günahlandırdı. Lakin vəziyyət yalnız yerli əhalinin yeganə ədalətli hakim kimi qəbul etdiyi ordunun müdaxiləsindən sonra sabitləşdi. İlk günlərdə proseslərə müdaxilə etməyən Livan Silahlı Qüvvələri hesab edirdi ki, o, qarşı-qarşıya dayanan qüvvələrdən hansınasa dəstək versə, ölkənin dini baxımdan parçalanması təhlükəsi real olacaq (ölkədə sünnü müsəlmanlar əsasən hakim koalisiyanın, şiələr isə müxalifətin tərəfindədirlər). Yeri gəlmişkən, xatırladaq ki, 1975-ci ildə Livanda başlamış və 15 il davam etmiş vətəndaş müharibəsinin əsasını məhz ordu daxilindəki parçalanma qoymuşdu. Lakin 2008-ci ilin mayında ordu öz birliyini qoruyub-saxlaya bildi və komandanlıq sabitliyi bərpa etmək naminə güc tətbiqinə qərar verdi. Nazirlər Kabineti daxili siyasi gərginliyin həlli səlahiyyətlərinin hərbi komandanlığa verildiyini elan etdi. Ordu komandanlığı isə dərhal Beyrut küçələrində qanlı toqquşmalara səbəb olmuş hökumət qərarlarının icrasını dayandırdı. Bundan sonra yaraqlılar paytaxt küçələrindəki mövqelərini nizami orduya verərək, şəhəri tərk etməyə başladılar.
Qətar razılaşması
Livanda yaşanan daxili gərginliyin həllində Ərəb Dövlətləri Liqası (ƏDL) da böyük rol oynadı. Qurumun mayın 11-də Qətərdə keçirilən fövqəladə toplantısında təşkilatın baş katibi Əmr Mussa və Qətarın baş nazirinin müavini şeyx Hamad Ben Casem Ben Caber Əl Taninin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Beyruta göndərilməsinə qərar verildi. Məhz bu nümayəndə heyəti Livan rəhbərliyini faciəli qərarın ləğvinin və "Hizbullah"la razılığın əldə edilməsinin vacibliyinə inandırdı. Bunun ardınca Qətarın paytaxtı Dohada Livanın hakim koalisiyası və müxalifət təmsilçilərinin iştirakı ilə sülh danışıqları başladı.
Beş gün davam edən danışıqlardan sonra tərəflər hakimiyyətin bölüşdürülməsinə dair razılıq əldə etdilər və bununla da dərin hökumət böhranına son qoyuldu. Dialoq zamanı Livan parlamentinin fövqəladə toplantısının keçirilməsi və Mişel Süleymanın prezident və Silahlı Qüvvələrin ali baş komandanı seçilməsi qərara alındı.
Qeyd edək ki, M.Süleyman hər iki tərəfi qane edən nüfuzlu şəxsdir.
Qətar danışıqları zamanı həmçinin milli birlik hökumətinin yaradılmasına dair də razılıq əldə edildi. Razılığa əsasən, yeni hökumətə daxil olacaq 30 nazirdən 16-sı hakim koalisiyanı, 11-i müxalifəti təmsil edəcək, üstəlik, müxalifətə veto hüququ da veriləcək. Üç nazir isə prezident tərəfindən təyin olunacaq.
Bundan başqa, 2009-cu ildə keçiriləcək ümumi seçki müxalifətin tələbinə uyğun olaraq, 1960-cı ilin qanununa əsasən təşkil ediləcək. Bu qanunda "parlamentdə əhalinin ayrı-ayrı qruplarının daha yaxşı təmsil olunması məqsədilə" seçki dairələrinin bölünməsi və onların sayının artırılması nəzərdə tutulur.
Parlamentdəki çoxluğun rəhbəri Saad Həriri tərəflər arasında əldə edilmiş razılığı "Livan üçün yeni səhifə" adlandırıb. "Hizbullah"ın liderlərindən olan Məhəmməd Raad isə hesab edir ki, tərəflərdən heç biri "istədiyini ala bilməsə də, balans yaradılıb".
Maraqlıdır ki, razılaşmanı Livan daxilindəki böhrana bu və ya digər formada aidiyyəti olan bütün kənar qüvvələr də dəstəkləyib. ABŞ, Avropa İttifaqı, Rusiya, Suriya və hətta İran Livan hökuməti ilə "Hizbullah" arasında barışığı alqışlayıb. Hadisə BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən də yüksək qiymətləndirilib. Qurum Livan daxilində "dövlətin suverenliyi və xalqın təhlükəsizliyinin təminatı məqsədilə dövlət hakimiyyətinin möhkəmlənməsinə yönəlmiş dialoqun davam etdirilməsini" bəyəndiyini bildirib. Təhlükəsizlik Şurasının bəyanatında Dohada tərəflərin problemin həlli zamanı zor tətbiqinin qadağan edilməsinə dair əldə etdikləri razılıq da alqışlanır.
Zərif ümidlər
Livandaxili barışıq bu ölkəyə uzun müddət davam edən vətəndaş qarşıdurmasından qurtulmaq üçün tarixi şans verir və bu da şübhəsiz ki, ümumilikdə Yaxın Şərqdə sülh prosesinə müsbət təsir göstərə bilər. Bununla yanaşı, son hadisələr sübut etdi ki, beynəlxalq ictimaiyyətin əksər hissəsinin "Hizbullah"a etinasızlıq göstərməsi doğru siyasət deyil. Çünki dünya birliyinin "Hizbullah"ı bəyənib-bəyənməməsindən asılı olmayaraq, bu təşkilat Livan ictimaiyyətinin əhəmiyyətli hissəsi tərəfindən dəstəklənən siyasi qüvvədir. Və həm "Hizbullah"ın Livan daxilindəki rəqibləri, həm də onun xarici əleyhdarları - ilk növbədə ABŞ, İsrail, Fransa, Səudiyyə Ərəbistanı baş verənlərdən nəticə çıxarmalıdır.
İstənilən halda, Qərb dövlətlərində hamı əminliklə bildirir ki, qarşısında rəsmi Beyrutun aciz qaldığı bir siyasi qüvvə ilə danışıqların aparılması zəruridir. Hətta bu qüvvə "islamçı" və "antiqərb" təşkilat kimi tanınsa belə...
Bir məqam da mütləq nəzərə alınmalıdır ki, Livandakı daxili siyasi böhran öz kökləri ilə ərəb-İsrail münaqişəsinə dirənir. Bu faktor birbaşa münaqişəyə cəlb olunmuş ərəb dövlətlərində cəmiyyətin radikallaşmasına, deməli, "Hizbullah" tipli təşkilatların populyarlığının artmasına təkan verir.
Və daha bir məqam: Livan cəmiyyətindəki parçalanma (Qətər razılaşmaları hələlik bu parçalanmanı müvəqqəti olaraq aradan qaldırıb), bütün ərəb dünyasındakı parçalanmanın tərkib hissəsidir. Parçalanmanın katalizatoru, birincisi, ABŞ-a münasibətdir: ərəb dünyasının və xüsusilə Livan cəmiyyətinin bir hissəsi bu fövqəldövlətlə müttəfiq münasibətlərinin qurulmasının tərəfdarıdır. Digərləri isə əmindirlər ki, Vaşinqtonun məqsədi müsəlman Şərqini əsarətdə saxlamaqdır. Bu işdə alət kimi isə İsraildən istifadə edilir.
İkinci və daha bir ciddi məqam yəhudi dövlətinə münasibətin perspektivi ilə bağlıdır. Livanlılar da daxil olmaqla, ərəblər arasındakı parçalanmanın bir səbəbi də bu məsələyə yanaşmadır. Bəzi qüvvələr İsraillə mübarizənin qələbəyədək davam etdirilməli olduğunu düşünürsə, digərləri, məsələn, Livanın qərbpərəst qüvvələri müsəlman Şərqində sülhün əldə edilməsi naminə İsraillə barışığı lazım bilir.
Bu ziddiyyətlərə baxmayaraq, Livanda başlanmış sülh dialoqu onların həlli imkanlarını artıra bilər. Və Yaxın Şərq münaqişəsinin özünəməxsus güzgüsü olan bu dövlət geosiyasi baxımdan böyük əhəmiyyət daşıyan regionda ilk və qiymətsiz sülh nümunəsi göstərə bilər.
Doğrudur, buna ümid çox azdır. Çünki hələ Livanın milli birlik hökuməti çox sınaqlardan çıxmalı olacaq. Amma istənilən halda, bu ümid var. Bu isə uzun illərdir hərbi münaqişələr nəticəsində bölünmüş Yaxın Şərq və onun kiçik incisi olan Livan üçün az iş deyil.

The rival factions in Lebanon reach an agreement on reconciliation
What happened in Lebanon in recent days can be regarded as a real miracle. The country, which was on the verge of a civil war and turned into some sort of Middle Eastern powder keg that contained all the explosive elements which prevented the peaceful life of regional residents and was some kind of a testing ground where interested foreign forces tested military, economic and political-technological methods of expanding their geostrategic influence, took a great step towards domestic civil peace. Even though this possibility is still fragile, the most important thing is that it stopped the bloodshed that had victimized hundreds of Lebanese in recent years, and gave not just Lebanon, but also the whole of the Middle East a chance to solve conflicts that seemed insurmountable at first sight.
Lebanese split
Until recently, Lebanon was engulfed in the most serious political crisis of the last two decades. The country split into two rival camps. One of them is represented by the government and parliamentary majority that relies on US and European support, and the other by the opposition led by the radical Shi'a organization Hezbollah which was founded in 1982 as a movement of resistance against the Israeli occupation of Lebanon and is now seen by the West and Israel as a terrorist organization supported by Syria and Iran. Two years ago it was exactly Hezbollah which managed to repel Israeli army attacks for 34 days after Israel invaded Lebanon to suppress the radical movement. Since then, its weight in the country's domestic political life has been growing day by day and hour by hour.
The confrontation between the political forces of Lebanon deteriorated in early 2005 when Prime Minister Rafiq Al-Hariri was assassinated. The last three years have seen several other political assassinations, and in a situation when some forces accused others of treasury and of implementing foreign plans, Lebanon was slowly but surely sliding into an abyss of civil war. The inability of the parliament to elect the country's new president beginning from November last year was reflective of the domestic political crisis. The supreme legislative body has been in fact inactive because of the boycott declared by the opposition which does not recognize the cabinet of the pro-Western politician Fu'ad As-Sanyurah. The dispute between the opposition and the parliamentary majority is based on conditions of co-existence, and what is more important, on a "fairer" redistribution of power, i.e. in essence, the political future of Lebanon.
As-Sanyurah's fatal step
The political action moved from the corridors of power on to the streets of Beirut after the government on 5 May outlawed the Hezbollah networks of communications and broadcasting, which were independent from the government agencies, and sacked the head of the security service of Beirut international airport who supported radical Shi'as. Hezbollah described this as an act of war, and the next day, clashes between the government's supporters and opponents began in Lebanon.
The decisions of the As-Sanyurah cabinet had no appropriate "political support" from the beginning. They would have been legally justified, if the authorities were trying to monopolize the telecommunications networks, if this government was fully legitimate in society and was sure that it would be able to oppose any resistance inside the country. But further events showed that the As-Sanyurah government counted only on foreign assistance, but failed to calculate its extent, which was not appropriate to the growing power and popularity of Hezbollah. As a result, in the space of a few hours, Beirut was taken over by radicals, Hezbollah activists and their allies from the Amal movement and the Christian opposition which also refuses to recognize the As-Sanyurah cabinet. They blocked the road to the international airport, and the prime minister had no choice but to ask the West for support officially. But this did not stop the bloodshed either - in two weeks of clashes, more than 80 people were killed and about 200 were wounded.
At this critical moment for the Lebanese government, the USA expressed its readiness to render "practical aid". The Americans did not miss their chance to level their angry criticism at Syria and Iran again, accusing these countries of supporting Hezbollah. However, the situation was salvaged by the intervention of the Lebanese army which has always been seen by the country's people as the only neutral arbiter. The armed forces first did not intervene in the events in the belief that if they used their weapons against one of the conflicting sides, Lebanon might split into confessions (most of the Sunni Muslims support the ruling coalition, while the Shi'as form the basis of the opposition). Everyone still remembers that it was a split inside the army that provoked in 1975 the civil war which lasted 15 years. But in May 2008, the Lebanese military managed to maintain their unity, and the command expressed its intention to use force to foil violence. The Cabinet of Ministers granted the military command the right to solve the domestic political crisis, and suspended the implementation of government decisions that led to clashes in the streets of Beirut. Immediately after that, militants started leaving the capital, making way to the regular army.
The Qatar agreement
The League of Arab States (LAS) played a great role in solving the domestic crisis in Lebanon. At its emergency session held in Cairo on 11 May, this organization decided to send to Beirut a representative delegation led by LAS Secretary-General Amr Musa and the first deputy prime minister of Qatar, Sheikh Hamad ben Jasem be Jaber Al-Tani. This delegation managed to persuade the Lebanese leadership to cancel its fateful decisions and reach agreement with Hezbollah to end the armed confrontation. After that, a reconciliatory dialogue between the leaders of the ruling coalition and the radical opposition began in the Qatari capital Doha.
After fives days of talks, the sides reached agreement on the division of power, putting an end to the serious government crisis. They agreed to call an emergency session of the Lebanese parliament and elect the commander-in-chief of the Lebanese army, Michel Suleiman, an authoritative person that suits both camps, to the post of president. A decision was also made to form a government of national unity, which would include 30 ministers: 16 representatives of the ruling coalition, 11 opposition figures, giving them the right of veto, and three ministers appointed by the president personally. Moreover, the general election of 2009, at the demand of the opposition, will be held on the basis of a 1960 law which envisages the division of electoral constituencies in order to secure "better representation in parliament for various groups of the population".
The head of the parliamentary majority, Saad Hariri, called the agreement "a new page for Lebanon", and according to one of the Hezbollah leaders, Mohammad Raad, neither side "got what it wanted, but a balance was secured".
It is notable that the agreement was supported by all foreign forces that were this way or another involved in the Lebanese conflict. The USA, the EU, Russia, Syria and even Iran welcomed the reconciliation between the Lebanese government and Hezbollah. This was even highly rated by the UN Security Council which approved of the continuation of the Lebanese "dialogue to seek ways of strengthening state power in order to guarantee the sovereignty and security of the state and people of Lebanon". In its statement, the Security Council also welcomed the Doha agreement banning violence as a method of solving disputes.
The outlines of fragile hope
The Lebanese reconciliation gives this country a historical chance to put an end to the protracted civil confrontation, which will certainly have a positive effect on the whole Middle East peace process. At the same time, the recent events showed that it is inexpedient for a considerable part of the international community to ignore Hezbollah because this organization, whether they like it or not, is a political force supported by a significant part of Lebanese society. Both rivals of Hezbollah inside Lebanon and its foreign opponents, first of all the USA and Israel, as well as France and Saudi Arabia, which played a great role in the total rejection of this radical movement by Europe and some Arab countries, must draw the right conclusion from this. In any case, Western countries are saying more convincingly that a political dialogue is inevitable with a force against which Beirut is helpless, even if this force is reputed for being Islamic and anti-Western.
It is also extremely important to remember that the domestic political crisis in Lebanon results from the Arab-Israeli conflict which helps radicalize public opinion in Arab countries involved directly in the confrontation with the Jewish state and feeds the ground on which the popularity of organizations like Hezbollah is based.
Another aspect that results mostly from the previous one is that the split in Lebanese society, the depth of which is not denied by the Qatar agreements yet, is reflective of the split in the whole Arab world. First of all, the issue of the attitude to the United States is the catalyst of the split: part of the Arab world, and specifically, Lebanese society, tends to establish allied relations with this superpower, while others are convinced that Washington's aim is to enslave the Muslim East, using Israel as a tool. The issue of the future attitude towards the Jewish state is the second important factor that provokes a split among the Arabs, including the Lebanese. Some believe that the fight against Israel must continue to the very end, while others, for example, the pro-Western forces in Lebanon, though they regard Israel as an enemy of the Arab world, tend to believe that it is time to make peace with the State of Israel as a fait accompli in the interests of peace in the Muslim East.
Despite these contradictions, the incipient peaceful dialogue in Lebanon may significantly increase chances of solving them. The country that has become a kind of mirror for the Middle East conflict may provide the first valuable experience of peace in this region of geopolitical importance. However, the hope for that is fragile, because the Lebanese government of national unity still has to stand a serious test of durability. But this hope exists and has almost clear outlines. And this is a great step forward for the Middle East, which has suffered from many years of military conflicts, and for its little pearl - Lebanon.