Azərbaycanın icmal büdcəsi 2007-ci illə müqayisədə 2,2 dəfə artıb
Son illərin təcrübəsinə uyğun olaraq Azərbaycan hökuməti bu ilin büdcə proqnozlarına da yenidən baxıb. Dəyişikliklər layihəsi Milli Məclisin iclaslarında müzakirə edilərək, deputatlar tərəfindən, demək olar ki, yekdilliklə qəbul edilib və dövlət başçısı tərəfindən təsdiq edilib.
Düzəlişlər nəticəsində 2008-ci ilin icmal büdcəsinin gəlirləri bu il üçün əvvəlcə təsdiq edilmiş proqnozlarla müqayisədə 66,4%, 2007-ci ilin faktiki daxilolmaları ilə müqayisədə isə 2,2 dəfə artaraq, 17,5 milyard manat təşkil edib. İcmal büdcənin xərcləri isə 12,8 milyard manat həcmində təsdiq edilib. Bu da 2008-ci ilin əvvəlki proqnozları ilə müqayisədə 25,3%, 2008-ci ilin faktik xərcləri ilə müqayisədə 72,9% artım deməkdir.
Gəlirlər xərclərdən çox artıb
Proqnozlara yenidən baxdıqdan sonra, dövlət büdcəsinin gəlirləri 10,5 milyard manat səviyyəsində müəyyən edilib. Bu, 2008-ci ilin əvvəlki proqnozlarına nisbətən 41,8% və 2007-ci ilə baxanda isə 74,5% artım deməkdir. Naxçıvan Muxtar Respublikasının büdcəsinin gəlirləri üzrə proqnoz 219 milyon manata  çatdırılıb ki, bu da 2008-ci ilin əvvəlki proqnozları ilə müqayisədə 1,4% artım, lakin 2007-ci ilə nisbətən 4,3% azalma deməkdir. Dövlət Neft Fondunun gəlirləri üzrə proqnozda da dəyişiklik olub və bu il üçün təxminən 10,2 milyard manat gəlirin daxil olması nəzərdə tutulub. Bu isə ötənilki göstəricidən 5,4 dəfə, bu ilin əvvəlki proqnozundan isə 2,8 dəfə çoxdur. Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun da gəlirləri artıb və 1,4 milyard manat olub. Uyğun olaraq bu da 2008-ci il proqnozlarının 10,8% artması deməkdir. 2007-ci ilin göstəricisinə baxanda isə artım 30,2% olub.
Dövlət büdcəsinin əlavə gəlirləri dörd istiqamətdə formalaşdırılacaq. Vergilər Nazirliyinin xətti ilə vergi yığımı 7,6%  və ya 380 milyon manat artaraq 5,4 milyard manat olacaq. Dövlət Gömrük Komitəsi isə yığımları 0,9% və ya 10 milyon manat artıraraq 1,1 milyard manata çatdıracaq. Dövlət Neft Fondundan büdcəyə köçürmələr 2,7 milyard manat artaraq, 3,8 milyard manata qalxacaq. Büdcə təşkilatlarının pullu xidmətlərindən gələn daxilolmalar isə 1,5 milyon manat çoxalaraq 137,5 milyon manata çatacaq.
Dövlət büdcəsinin xərcləri isə 2008-ci ilin əvvəlki proqnozlarına nisbətən 29,8% artaraq, 11,2 milyard olacaq ki, bu da 2007-ci ilin göstəricisindən 81,7% çoxdur. Bu həm də ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 34%-nə bərabərdir. Əlavə vəsaitlərin 983 milyon manatı (38,1%) cari büdcə ehtiyaclarına, 1,5 milyard manatı (60,7%) sərmayələrə, 17 milyon manatı (0,2%) xarici borcların ödənilməsinə, 3 milyon manatı diplomatik xidmətlərin saxlanmasına, 2,8 milyon manatı isə beynəlxalq maliyyə qurumlarına üzvlük haqlarının ödənməsinə yönəldiləcək. Ölkənin müdafiə potensialının gücləndirilməsi üçün isə əlavə 276 milyon manat veriləcək. Bundan başqa hüquq-mühafizə qurumlarının saxlanması xərcləri də 4,8 milyon manat artıb.
Neft hələ də öndədir
Yeniləşmədə əsas diqqət dünya bazarlarında neft qiymətlərinin yüksəlməsi şəraitində Azərbaycanın neft gəlirlərinin xüsusi çəkisinin artmasına yönəldilib ki, bu da dövlət büdcəsi daxilolmalarının artmasına səbəb olacaq. Belə ki, Dövlət Neft Fondundan ediləcək 3,8 milyard manat transfer də nəzərə alınmaqla, neft bölməsindən bu il dövlət xəzinəsinə 6,7 milyard manat veriləcək və bu, ümumi büdcə gəlirlərinin 63,9%-nə bərabər olacaq. Əvvəlki proqnozlara görə isə neft gəlirlərinin payı 51,9% (3,83 milyard manat) təşkil edirdi.
Hökumət də büdcənin gəlir və xərc hissəsinin formalaşması üçün nəzərdə tutulan neft qiymətini bir barrel üçün 50 dollardan 70 dollara qaldırıb. Məhz bu, Dövlət Neft Fondundan (ARDNF) dövlət büdcəsinə köçürmələrin məbləğini artırmağa imkan verib. Əgər əvvəlcə ARDNF-dən köçürmələrin 1,1 milyard manat olması nəzərdə tutulurdusa, düzəlişdən sonra bu, 3,8 milyard manata qədər artıb. Bu da icmal büdcəsinin profisitinin 4,7 milyard manata qədər artmasına gətircək.
Bununla yanaşı, dəyişikliklər Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) köçürmələri üzrə proqnozuna təsir etməyib və bu, əvvəlki kimi 1 milyard 350 milyon manat səviyyəsində qalıb. Neft sektorundan dövlət büdcəsinə daxilolmaların artımı "Azəri-Çıraq-Günəşli" yataqlar blokunun işlənməsi çərçivəsində ABƏŞ-dən gələn mənfəət vergisi hesabına təmin ediləcək. Bu, 1 550 milyon manat səviyyəsində proqnozlaşdırılır və neftin qiyməti dövlət büdcəsində nəzərdə tutulduğu kimi bir barrel üçün 70 ABŞ dollarından hesablanıb. Maliyyə nazirinin müavini Azər Bayramovun fikrincə, dünya bazarında neftin qiymətinin indiki konyukturası saxlanarsa, neft şirkətlərindən dövlət büdcəsi üçün 1,75-1,8 milyard manat almaq mümkün olacaq.
2008-ci ildə neftin müqavilə (ixrac)  və ölkədaxili topdansatış qiymətləri arasındakı fərqin artıq 30 faizi dövlət büdcəsinə ödənəcək, buna kimi isə 25 faizi ödənirdi.
Bununla yanaşı, ölkədə iqtisadiyyatın neftdənkənar bölməsinin inkişafı üzrə irimiqyaslı işlər görülməsi ilə bağlı bu sektordan daxilolmalar üzrə proqnoz əvvəl nəzərdə tutulmuş 2,27 milyard manat əvəzinə 2,48 milyard manata qalxıb.
Ərzaq təhlükəsizliyi üçün 156,6 milyon manat
2008-ci ilin yeniləşdirilmiş proqnozlarında əsaslı dövlət sərmayələri əvvəlki  proqnozlara baxanda 53,3% artaraq 4,3 milyard manat təşkil edib. Əsaslı sərmayələr maddəsinə əlavə edilən 1,5 milyard manat vəsaitin energetika proqramı üzrə layihələrin gerçəkləşdirilməsinə, Bakının enerji təchizatının yaxşılaşdırılmasına, avtomobil yollarının yenidənqurulmasına, Bakı metropoliteni üçün vaqonların alınmasına, Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin əsaslı fondlarınn artırılmasına, güc strukturlarının infrastruktur layihələrinə və s.-ə yönəldilməsi düşünülür.
Ölkə üzrə kapital qoyuluşlarının dinamikasında da müsbət dəyişiklik müşahidə edilir. 6,8 milyard manata bərabər olan ümumi sərmayə həcminin 59,6%-i yerli sərmayələrin hesabına təmin edilib. Bu, özəl bölmənin inkişafı və maliyyə bazasının möhkəmləndirilməsi ilə izah edilir. 10-12 il qabaq ölkə iqtisadiyyatının ümumi kapital qoyuluşlarında yerli sərmayələrin xüsusi çəkisi cəmi 1-2% təşkil edirdi.
Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev tərəfindən bu ilin əsas prioritetləri kimi neftdənkənar bölmənin inkişafı, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün ehtiyatların yaradılması, həmçinin investisiya layihələrinin gerçəkləşdirilməsinin sürətləndirilməsi elan edildiyindən bu istiqamətdə də xərclər artırılıb.
Belə ki, ərzaq təhlükəsizliyinin təmini üzrə tədbirlərin keçirilməsinə dövlət büdcəsindən əlavə olaraq 156,6 milyon manat ayrılması planlaşdırılır. Bu vəsaitlər dövlət tərəfindən kənd təsərrüfatının dəstəklənməsinə, meliorasiya və irriqasiya işlərinin görülməsinin sürətləndirilməsinə, taxıl saxlanması üçün xüsusi anbarların tikilməsinə yönəldiləcək. Kənd təsərrüfatı naziri həmçinin bildirib ki, ölkə hökuməti taxıl bitkiləri istehsalının həcminin artırılması üçün əlavə addımlar da nəzərdən keçirir. Bununla bağlı olaraq, toxumçuluğun inkişafına böyük önəm veriləcək.
Məzənnə amili
Azərbaycan iqtisadiyyatına neft gəlirlərinin yetərincə təsir etdiyi nəzərə alınsa, büdcə çərçivəsində düzgün məzənnə siyasətinin aparılması məsələsi daha böyük önəm alır.
Azərbaycan hökuməti bu il milli valyutanın məzənnəsinin ABŞ dollarına nisbətdə 5% möhkəmlənərək, dolların 0,81 manata bərabər olacağını gözləyir. Bir tərəfdən, bu, inflyasiyanın qarşısını alan amildir. Digər tərəfdən isə, proqnozların hazırlandığı ötən il dünya üzrə yetərincə ciddi proseslər baş verib - dünyanın aparıcı valyutalarına nisbətdə dolların qiyməti düşüb. Bununla bağlı olaraq, bütün dünyada dollar aktivlərinin dəyərinin yenidən qiymətləndirilməsi prosesi müşahidə edilib.
Bununla yanaşı, bu il hökumət yetərincə iri həcmlərdə neft dollarlarının gəlməsini gözləyir və bu, icmal büdcənin gəlirlərinə salınıb. Həm də Azərbaycan iqtisadiyyatına xaricdən böyük sərmayələr gözlənilir. Belə olan şəraitdə manatın dollar qarşısında məzənnəsinin uzun müddətli dönəmdə dəyişməsinin necə olacağını ehtimal etmək çətindir.  Həm də gözlənilir ki, ABŞ Federal Rezerv Sistemi və Avropa Mərkəzi Bankı faiz dərəcələrinin aşağı salınması üzrə addımlar atacaq. Bu da dolları daha da ucuzlaşmaqdan bir qədər xilas edəcək.
Maliyyə naziri Samir Şərifovun sözlərinə görə, bu gün hökumətin başlıca narahatlığı Azərbaycanın əsas xarici ticarət tərəfdaşlarının  ölkəyə idxal edilən malların müqavilə dəyərlərini ABŞ dolları ilə göstərməmələrindən qaynaqlanır.
"Neft satışından ölkəyə gəlirlər ABŞ dolları ilə daxil olur və müqavilə öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi zamanı idxal edilmiş məhsullar üzrə məzənnə fərqi baxımından risk yaranır və biz özümüzü bundan sığortalaya bilmirik",- deyə nazir vurğulayır.
Digər tərəfdən, dolların məzənnəsinin başqa sərbəst dönərli valyutalara nisbətən kəskin dəyişməsi Azərbaycana idxal olunan malların bahalaşmasına, başqa sözlə, inflyasiya idxalına səbəb olur. Ancaq bu o demək deyil ki, hökumət bu məsələdə müşahidəçi mövqeyi tutmaq niyyətindədir. Nazirin sözlərinə görə, qlobal inflyasiyanın mənfi təsirlərinin azaldılması üzrə artıq müəyyən planlar var. Bu tədbirlər əsasən aztəminatlı ailələrin müdafiəsinə yönəldilib və proqnozlara düzəlişlər ediləndən sonra 2008-ci ilin dövlət büdcəsinə pensiyaların, maaşların və sosial müavinətlərin artırılması üçün əlavə olaraq 400 milyon manat daxil edilib.

THE BUDGET HAS BEEN REVISED
Following the practice of recent years, the Azerbaijani government has reviewed budget forecasts for the next year. After discussions in parliament, the draft changes were unanimously approved by deputies and endorsed by the head of state.
As a result, the revenues in the combined budget for 2008 totalled 17.5 billion manats, an increase of 66.4 per cent on the forecasts endorsed earlier this year and 120 per cent on actual revenues in 2007. Expenses in the combined budget have been endorsed at 12.8 billion manats, which is an increase of 25.3 per cent on previous predictions for 2008 and 72.9 per cent on actual expenses in 2007.
Revenues growing faster than expenses
Following the revision of forecasts, revenues in the state budget were set at 10.5 billion manats (an increase of 74.5 per cent on 2007 and 41.8 per cent on previous forecasts for 2008), the budget of the Naxcivan Autonomous Republic - about 219 million manats (a drop of 4.3 per cent compared with 2007 and an increase of 1.4 per cent on previous forecasts for 2008), the revenues of the State Oil Fund - about 10.2 billion manats (an increase of 5.4 times and 2.8 times respectively) and the State Social Security Fund - 1.4 billion manats (30.1 and 10.8 per cent).
Let's dwell on the state budget. The extra revenues in the state budget come from four directions. The forecast on the collection of taxes by the Tax Ministry has increased by 7.6 per cent (380 million manats), up to 5.4 billion mantas; by the State Customs Committee - by 0.9 per cent (10 million manats), up to 1.1 billion mantas; transfers from the State Oil Fund - 2.7 billion manats (up to 3.8 billion manats) and revenues from paid services provided by public sector organizations - 1.5 million (up to 137.5 million manats).
State budget expenses increased by 81.7 per cent on 2007 and by 29.8 per cent on forecasts for 2008 - up to 11.1 billion manats (34 per cent of GDP). Extra money will be spent on current budget requirements - 983 million manats (38.1 per cent); capital investment - 1.5 billion manats (60.7 per cent); the servicing of foreign debt - 17 million manats (0.2 per cent); diplomatic services - 3 million mantas and payments of membership fees to international financial organizations - 2.8 million manats. Another 276 million manats are earmarked for improving the country's defences. Expenses on the law-enforcement agencies also increased, by 4.8 million manats.
Oil matters most
These revisions place the main emphasis on increasing the volume of Azerbaijan's oil revenues, against a background of favourable oil prices on the world market, which will boost state budget revenues. For example, this year the oil sector "supplied" 6.7 billion manats to the state budget (including transfers worth 3.8 billion manats from the State Oil Fund), which is 63.9 per cent of overall budget revenues. For comparison, in previous forecasts the share of oil revenues was 51.9 per cent (3.83 billion manats).
Expanding on the subject of oil, we should point out that the government has also decided to review the price of oil set in the budget in order to calculate its revenues and expenses, and to increase it from 50 to 70 dollars. This made it possible to increase the size of transfers from the State Oil Fund to the state budget by another 2.7 billion manats. Transfers from SOFAR had been set at 1.1 billion manats; following the review they were increased to 3.8 billion manats, which will raise the combined budget surplus to 4.7 billion manats.
Meanwhile, the changes did not affect the forecast on transfers from the State Oil Company, which remained at 1.35 billion manats. However, the growth in state budget revenues will be secured by the profit tax paid by the AIOC on its exploitation of the Azari-Ciraq-Gunasli oil fields. This profit tax is expected to be 1.55 billion manats. These calculations were made on the basis of the price of oil set in the state budget - 70 dollars per barrel. If oil prices stay high, the state budget may receive 1.75-1.8 billion manats from oil companies, said Deputy Minister of Finance Azar Bayramov.
In 2008, the state budget will get, not 25 per cent, but 30 per cent of income from the difference between the contract (export) and domestic wholesale price of oil.
Meanwhile, in connection with the large-scale work being carried out in the country to develop the non-oil sector of the economy, the forecast on revenues from this sphere is up to 2.48 billion, against the 2.27 manats forecast earlier.
156.6 million manats for food security
In the new forecasts for 2008, state capital investments increased by 53.3 per cent on previous forecasts and totalled 4.3 billion manats. Another 1.5 billion manats of capital investments are earmarked to implement energy projects, improve energy supplies to Baku, reconstruct roads, buy carriages for the Baku metro, capitalize the Caspian shipping company, infrastructure projects and so on.
The dynamics of capital investments in the country are improving. Of the overall volume of investments, worth 6.8 billion manats, 59.6 per cent are secured by domestic investment, which is explained by the development of the private sector and the strengthening of the financial base. About 10 or 12 years ago, the domestic element in general capital investment in the country's economy accounted for only 1-2 per cent.
Since Azerbaijani President Ilham Aliyev identified the development of the non-oil sector, the creation of reserves to ensure security of food supply and the acceleration of the implementation of investment projects as the main priorities for this year, expenses in these areas have been increased.
For example, in order to take measures to ensure food security, it is planned to allocate another 156.6 million manats from the state budget. This money will be spent on increasing state support for agriculture, accelerating melioration and irrigation work and building new grain depots. The minister also stated that the government is considering additional measures to increase the volume of the grain harvest, which is why greater attention will be paid to the development of seed growing.
The impact of the rate
Returning to the subject of oil, we have to touch on a further aspect. Taking into account the considerable influence of oil revenues on Azerbaijan's economy, the introduction of correct rates in the state budget is acquiring special importance.
It must be noted that the government expects the exchange rate of the national currency against the US dollar to increase by 5 per cent this year - to 0.81 manats per dollar. Although this is a factor that, on the one hand, contains inflation, on the other quite serious developments took place around the world last year (when the forecasts were made) - the dollar depreciated against leading world currencies. In this respect, the value of dollar assets was being reassessed around the world.
Moreover, this year the government expects quite a significant number of oil dollars to be set in the revenues of the combined budget. Major foreign investments in the Azerbaijani economy are also expected. Against this background, it is expected that the US Federal Reserve System and the European Central Bank will reduce interest rates, which will reel the dollar back from freefall.
According to Minister of Finance Samir Sarifov, the government is most concerned about the fact that Azerbaijan's foreign trading partners do not stipulate the contract cost of goods imported into Azerbaijan in US dollars.
"The country is receiving US dollars from the sale of oil and, as result of fulfilling our obligations on imported goods, there is a risk of losing out from the difference in rates, against which we cannot insure ourselves," the minister said. Further, a sharp change in the rate of the dollar against other convertible currencies increases the price of goods imported into Azerbaijan, i.e. it boosts inflation. But this does not mean that the government is going to take a wait-and-see position on this issue. According to the minister, there are already certain plans to reduce the negative effects of global inflation. These measures are aimed mainly at protecting the needy strata of the population and, after correcting the forecasts for 2008, another 400 million manats were earmarked in the state budget to increase pensions, wages and social allowances.