Azərbaycanın icmal büdcəsi 2007-ci illə müqayisədə 2,2 dəfə artıb
Son illərin təcrübəsinə uyğun olaraq Azərbaycan hökuməti bu ilin büdcə proqnozlarına da yenidən baxıb. Dəyişikliklər layihəsi Milli Məclisin iclaslarında müzakirə edilərək, deputatlar tərəfindən, demək olar ki, yekdilliklə qəbul edilib və dövlət başçısı tərəfindən təsdiq edilib.
Düzəlişlər nəticəsində 2008-ci ilin icmal büdcəsinin gəlirləri bu il üçün əvvəlcə təsdiq edilmiş proqnozlarla müqayisədə 66,4%, 2007-ci ilin faktiki daxilolmaları ilə müqayisədə isə 2,2 dəfə artaraq, 17,5 milyard manat təşkil edib. İcmal büdcənin xərcləri isə 12,8 milyard manat həcmində təsdiq edilib. Bu da 2008-ci ilin əvvəlki proqnozları ilə müqayisədə 25,3%, 2008-ci ilin faktik xərcləri ilə müqayisədə 72,9% artım deməkdir.
Gəlirlər xərclərdən çox artıb
Proqnozlara yenidən baxdıqdan sonra, dövlət büdcəsinin gəlirləri 10,5 milyard manat səviyyəsində müəyyən edilib. Bu, 2008-ci ilin əvvəlki proqnozlarına nisbətən 41,8% və 2007-ci ilə baxanda isə 74,5% artım deməkdir. Naxçıvan Muxtar Respublikasının büdcəsinin gəlirləri üzrə proqnoz 219 milyon manata  çatdırılıb ki, bu da 2008-ci ilin əvvəlki proqnozları ilə müqayisədə 1,4% artım, lakin 2007-ci ilə nisbətən 4,3% azalma deməkdir. Dövlət Neft Fondunun gəlirləri üzrə proqnozda da dəyişiklik olub və bu il üçün təxminən 10,2 milyard manat gəlirin daxil olması nəzərdə tutulub. Bu isə ötənilki göstəricidən 5,4 dəfə, bu ilin əvvəlki proqnozundan isə 2,8 dəfə çoxdur. Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun da gəlirləri artıb və 1,4 milyard manat olub. Uyğun olaraq bu da 2008-ci il proqnozlarının 10,8% artması deməkdir. 2007-ci ilin göstəricisinə baxanda isə artım 30,2% olub.
Dövlət büdcəsinin əlavə gəlirləri dörd istiqamətdə formalaşdırılacaq. Vergilər Nazirliyinin xətti ilə vergi yığımı 7,6%  və ya 380 milyon manat artaraq 5,4 milyard manat olacaq. Dövlət Gömrük Komitəsi isə yığımları 0,9% və ya 10 milyon manat artıraraq 1,1 milyard manata çatdıracaq. Dövlət Neft Fondundan büdcəyə köçürmələr 2,7 milyard manat artaraq, 3,8 milyard manata qalxacaq. Büdcə təşkilatlarının pullu xidmətlərindən gələn daxilolmalar isə 1,5 milyon manat çoxalaraq 137,5 milyon manata çatacaq.
Dövlət büdcəsinin xərcləri isə 2008-ci ilin əvvəlki proqnozlarına nisbətən 29,8% artaraq, 11,2 milyard olacaq ki, bu da 2007-ci ilin göstəricisindən 81,7% çoxdur. Bu həm də ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 34%-nə bərabərdir. Əlavə vəsaitlərin 983 milyon manatı (38,1%) cari büdcə ehtiyaclarına, 1,5 milyard manatı (60,7%) sərmayələrə, 17 milyon manatı (0,2%) xarici borcların ödənilməsinə, 3 milyon manatı diplomatik xidmətlərin saxlanmasına, 2,8 milyon manatı isə beynəlxalq maliyyə qurumlarına üzvlük haqlarının ödənməsinə yönəldiləcək. Ölkənin müdafiə potensialının gücləndirilməsi üçün isə əlavə 276 milyon manat veriləcək. Bundan başqa hüquq-mühafizə qurumlarının saxlanması xərcləri də 4,8 milyon manat artıb.
Neft hələ də öndədir
Yeniləşmədə əsas diqqət dünya bazarlarında neft qiymətlərinin yüksəlməsi şəraitində Azərbaycanın neft gəlirlərinin xüsusi çəkisinin artmasına yönəldilib ki, bu da dövlət büdcəsi daxilolmalarının artmasına səbəb olacaq. Belə ki, Dövlət Neft Fondundan ediləcək 3,8 milyard manat transfer də nəzərə alınmaqla, neft bölməsindən bu il dövlət xəzinəsinə 6,7 milyard manat veriləcək və bu, ümumi büdcə gəlirlərinin 63,9%-nə bərabər olacaq. Əvvəlki proqnozlara görə isə neft gəlirlərinin payı 51,9% (3,83 milyard manat) təşkil edirdi.
Hökumət də büdcənin gəlir və xərc hissəsinin formalaşması üçün nəzərdə tutulan neft qiymətini bir barrel üçün 50 dollardan 70 dollara qaldırıb. Məhz bu, Dövlət Neft Fondundan (ARDNF) dövlət büdcəsinə köçürmələrin məbləğini artırmağa imkan verib. Əgər əvvəlcə ARDNF-dən köçürmələrin 1,1 milyard manat olması nəzərdə tutulurdusa, düzəlişdən sonra bu, 3,8 milyard manata qədər artıb. Bu da icmal büdcəsinin profisitinin 4,7 milyard manata qədər artmasına gətircək.
Bununla yanaşı, dəyişikliklər Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) köçürmələri üzrə proqnozuna təsir etməyib və bu, əvvəlki kimi 1 milyard 350 milyon manat səviyyəsində qalıb. Neft sektorundan dövlət büdcəsinə daxilolmaların artımı "Azəri-Çıraq-Günəşli" yataqlar blokunun işlənməsi çərçivəsində ABƏŞ-dən gələn mənfəət vergisi hesabına təmin ediləcək. Bu, 1 550 milyon manat səviyyəsində proqnozlaşdırılır və neftin qiyməti dövlət büdcəsində nəzərdə tutulduğu kimi bir barrel üçün 70 ABŞ dollarından hesablanıb. Maliyyə nazirinin müavini Azər Bayramovun fikrincə, dünya bazarında neftin qiymətinin indiki konyukturası saxlanarsa, neft şirkətlərindən dövlət büdcəsi üçün 1,75-1,8 milyard manat almaq mümkün olacaq.
2008-ci ildə neftin müqavilə (ixrac)  və ölkədaxili topdansatış qiymətləri arasındakı fərqin artıq 30 faizi dövlət büdcəsinə ödənəcək, buna kimi isə 25 faizi ödənirdi.
Bununla yanaşı, ölkədə iqtisadiyyatın neftdənkənar bölməsinin inkişafı üzrə irimiqyaslı işlər görülməsi ilə bağlı bu sektordan daxilolmalar üzrə proqnoz əvvəl nəzərdə tutulmuş 2,27 milyard manat əvəzinə 2,48 milyard manata qalxıb.
Ərzaq təhlükəsizliyi üçün 156,6 milyon manat
2008-ci ilin yeniləşdirilmiş proqnozlarında əsaslı dövlət sərmayələri əvvəlki  proqnozlara baxanda 53,3% artaraq 4,3 milyard manat təşkil edib. Əsaslı sərmayələr maddəsinə əlavə edilən 1,5 milyard manat vəsaitin energetika proqramı üzrə layihələrin gerçəkləşdirilməsinə, Bakının enerji təchizatının yaxşılaşdırılmasına, avtomobil yollarının yenidənqurulmasına, Bakı metropoliteni üçün vaqonların alınmasına, Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin əsaslı fondlarınn artırılmasına, güc strukturlarının infrastruktur layihələrinə və s.-ə yönəldilməsi düşünülür.
Ölkə üzrə kapital qoyuluşlarının dinamikasında da müsbət dəyişiklik müşahidə edilir. 6,8 milyard manata bərabər olan ümumi sərmayə həcminin 59,6%-i yerli sərmayələrin hesabına təmin edilib. Bu, özəl bölmənin inkişafı və maliyyə bazasının möhkəmləndirilməsi ilə izah edilir. 10-12 il qabaq ölkə iqtisadiyyatının ümumi kapital qoyuluşlarında yerli sərmayələrin xüsusi çəkisi cəmi 1-2% təşkil edirdi.
Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev tərəfindən bu ilin əsas prioritetləri kimi neftdənkənar bölmənin inkişafı, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün ehtiyatların yaradılması, həmçinin investisiya layihələrinin gerçəkləşdirilməsinin sürətləndirilməsi elan edildiyindən bu istiqamətdə də xərclər artırılıb.
Belə ki, ərzaq təhlükəsizliyinin təmini üzrə tədbirlərin keçirilməsinə dövlət büdcəsindən əlavə olaraq 156,6 milyon manat ayrılması planlaşdırılır. Bu vəsaitlər dövlət tərəfindən kənd təsərrüfatının dəstəklənməsinə, meliorasiya və irriqasiya işlərinin görülməsinin sürətləndirilməsinə, taxıl saxlanması üçün xüsusi anbarların tikilməsinə yönəldiləcək. Kənd təsərrüfatı naziri həmçinin bildirib ki, ölkə hökuməti taxıl bitkiləri istehsalının həcminin artırılması üçün əlavə addımlar da nəzərdən keçirir. Bununla bağlı olaraq, toxumçuluğun inkişafına böyük önəm veriləcək.
Məzənnə amili
Azərbaycan iqtisadiyyatına neft gəlirlərinin yetərincə təsir etdiyi nəzərə alınsa, büdcə çərçivəsində düzgün məzənnə siyasətinin aparılması məsələsi daha böyük önəm alır.
Azərbaycan hökuməti bu il milli valyutanın məzənnəsinin ABŞ dollarına nisbətdə 5% möhkəmlənərək, dolların 0,81 manata bərabər olacağını gözləyir. Bir tərəfdən, bu, inflyasiyanın qarşısını alan amildir. Digər tərəfdən isə, proqnozların hazırlandığı ötən il dünya üzrə yetərincə ciddi proseslər baş verib - dünyanın aparıcı valyutalarına nisbətdə dolların qiyməti düşüb. Bununla bağlı olaraq, bütün dünyada dollar aktivlərinin dəyərinin yenidən qiymətləndirilməsi prosesi müşahidə edilib.
Bununla yanaşı, bu il hökumət yetərincə iri həcmlərdə neft dollarlarının gəlməsini gözləyir və bu, icmal büdcənin gəlirlərinə salınıb. Həm də Azərbaycan iqtisadiyyatına xaricdən böyük sərmayələr gözlənilir. Belə olan şəraitdə manatın dollar qarşısında məzənnəsinin uzun müddətli dönəmdə dəyişməsinin necə olacağını ehtimal etmək çətindir.  Həm də gözlənilir ki, ABŞ Federal Rezerv Sistemi və Avropa Mərkəzi Bankı faiz dərəcələrinin aşağı salınması üzrə addımlar atacaq. Bu da dolları daha da ucuzlaşmaqdan bir qədər xilas edəcək.
Maliyyə naziri Samir Şərifovun sözlərinə görə, bu gün hökumətin başlıca narahatlığı Azərbaycanın əsas xarici ticarət tərəfdaşlarının  ölkəyə idxal edilən malların müqavilə dəyərlərini ABŞ dolları ilə göstərməmələrindən qaynaqlanır.
"Neft satışından ölkəyə gəlirlər ABŞ dolları ilə daxil olur və müqavilə öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi zamanı idxal edilmiş məhsullar üzrə məzənnə fərqi baxımından risk yaranır və biz özümüzü bundan sığortalaya bilmirik",- deyə nazir vurğulayır.
Digər tərəfdən, dolların məzənnəsinin başqa sərbəst dönərli valyutalara nisbətən kəskin dəyişməsi Azərbaycana idxal olunan malların bahalaşmasına, başqa sözlə, inflyasiya idxalına səbəb olur. Ancaq bu o demək deyil ki, hökumət bu məsələdə müşahidəçi mövqeyi tutmaq niyyətindədir. Nazirin sözlərinə görə, qlobal inflyasiyanın mənfi təsirlərinin azaldılması üzrə artıq müəyyən planlar var. Bu tədbirlər əsasən aztəminatlı ailələrin müdafiəsinə yönəldilib və proqnozlara düzəlişlər ediləndən sonra 2008-ci ilin dövlət büdcəsinə pensiyaların, maaşların və sosial müavinətlərin artırılması üçün əlavə olaraq 400 milyon manat daxil edilib.

БЮДЖЕТ ПОДКОРРЕКТИРОВАЛИ
Следуя практике последних лет, правительство Азербайджана вновь пересмотрело бюджетные прогнозы на текущий год. Пройдя обсуждение на заседаниях Милли меджлиса, проект изменений был почти единодушно принят депутатами и утвержден главой государства.
В результате корректировки доходы сводного бюджета на 2008 год составили 17,5 млрд. манатов, увеличившись на 66,4% по сравнению с утвержденными ранее прогнозами на этот год и в 2,2 раза по сравнению с фактическими поступлениями 2007 года. Расходы сводного бюджета утверждены в размере 12,8 млрд. манатов, что означает рост на 25,3% относительно прежних прогнозов на 2008 год и на 72,9% относительно фактических расходов на 2007 год.
Доходы выросли больше, чем расходы
С пересмотром прогнозов доходы государственного бюджета определены на уровне 10,5 млрд. манатов (рост на 74,5% к 2007 году и 41,8% к прежним прогнозам 2008 года), бюджета НАР - около 219 млн. манатов (при снижении на 4,3% к 2007 году и росте на 1,4 % к прежним прогнозам 2008 года), доходы Госнефтефонда - примерно 10,2 млрд. манатов (рост в 5,4 раза и в 2,8 раза соответственно) и Госфонда соцзащиты - 1,4 млрд. манатов (30,2 и 10,8%).
Остановимся на госбюджете. Дополнительные доходы госбюджета будут сформированы за счет четырех направлений. Прогноз по сбору налогов для Министерства налогов увеличен на 7,6% (380 млн. манатов) - до 5,4 млрд. манатов, для Государственного таможенного комитета - на 0,9% (10 млн. манатов) - до 1,1 млрд. манатов, трансферты из Государственного нефтяного фонда - на 2,7 млрд. манатов (до 3,8 млрд. манатов), по поступлениям от платных услуг бюджетных организаций - на 1,5 млн. манатов (до 137,5 млн. манатов).
Расходы госбюджета выросли на 81,7% к 2007 году и на 29,8% - к прогнозам 2008 года, до 11,1 млрд. манатов (34% ВВП). Дополнительные средства будут направлены: на текущие бюджетные нужды - 983 млн. манатов (38,1%), капитальные инвестиции - 1,5 млрд. манатов (60,7%), обслуживание внешнего долга - 17 млн. манатов (0,2%), содержание дипломатических служб - 3 млн. манатов, выплату членских взносов в МФО - 2,8 млн. манатов. Еще 276 млн. манатов дополнительно предусмотрено на усиление оборонного потенциала страны. Расходы на содержание правоохранительных органов также увеличились на 4,8 млн. манатов.
Нефть - всему голова
Основной упор в новшествах сделан на увеличение удельного веса нефтяных доходов Азербайджана на фоне приемлемой конъюнктуры нефтяных цен на мировых рынках, что в свою очередь приведет к росту поступлений в госбюджет. Так, нефтяной сектор в этом году "поставит" в госказну 6,7 млрд. манатов (с учетом трансфертов из Госнефтефонда в объеме 3,8 млрд. манатов), что составляет 63,9% от общих бюджетных доходов. Для сравнения, по предыдущим прогнозам доля нефтяных доходов составляла 51,9% (3,83 млрд. манатов).
В продолжение нефтяной тематики отметим, что правительство приняло также решение о пересмотре цены на нефть, закладываемой в бюджет для формирования доходных и расходных статей, и повышении ее с $50 до 70. Именно это и позволило пересмотреть размер отчислений из Госнефтефонда в госбюджет дополнительно на 2,7 млрд. манатов. Если трансферты из ГНФАР были заложены в размере 1,1 млрд. манатов, то после корректировки они увеличились до 3,8 млрд. манатов, что приведет к увеличению профицита сводного бюджета до 4,7 млн. манатов.
Между тем изменения не коснулись прогноза по отчислениям Госнефтекомпании, которые сохранились на уровне 1 млрд. 350 млн. манатов. Однако рост поступлений в госбюджет будет обеспечен с учетом выплат по налогу на прибыль АМОК в рамках разработки блока нефтяных месторождений "Азери-Чираг-Гюнешли", прогнозируемых на уровне 1 550 млн. манатов. Эти расчеты проводились на основе заложенной в госбюджете цены на нефть - $70 за баррель. При сохранении нынешней конъюнктуры цен на нефть замминистра финансов Азер Байрамов не исключает вероятности получения от нефтяных компаний в госбюджет 1,75-1,8 млрд. манатов.
В 2008 году в государственный бюджет будут отчисляться уже не 25%, а 30% поступлений от разницы между контрактной (экспортной) и внутригосударственной оптовой ценой на нефть.
Между тем в связи с проводимой в стране масштабной работой по развитию ненефтяного сектора экономики вырос прогноз поступлений и по этой части - до 2,48 млрд. против 2,27 млрд. манатов, прогнозированных ранее.
156,6 млн. манатов на продбезопасность
Государственные капитальные инвестиции в обновленных прогнозах на 2008 год увеличились на 53,3% по сравнению с прежними прогнозами и составили 4,3 млрд. манатов. Дополнительные средства в размере 1,5 млрд. манатов по статье капитальных инвестиций предусмотрены на реализацию проектов по энергетической программе, улучшению энергоснабжения Баку, реконструкции автомобильных дорог, приобретению вагонов для Бакинского метрополитена, капитализации Каспийского пароходства, инфраструктурных проектов силовых структур и т.д.
В динамике капиталовложений по стране также наблюдается улучшение. Из общего объема инвестиций в 6,8 млрд. манатов 59,6% обеспечены за счет внутренних инвестиций, что объясняется развитием частного сектора и укреплением финансовой базы. 10-12 лет назад удельный вес внутренних инвестиций в общем капиталовложении в экономику страны составлял всего 1-2%.
С учетом того, что основными приоритетами на текущий год президент Азербайджана Ильхам Алиев определил развитие ненефтяного сектора, создание резервов для обеспечения продовольственной безопасности, а также ускорение реализации инвестиционных проектов, увеличены расходы и по этим направлениям.
Так, на проведение мероприятий по обеспечению продовольственной безопасности из госбюджета планируется дополнительно выделить 156,6 млн. манатов. Эти средства будут направлены на увеличение господдержки сельского хозяйства, ускорение проведения мелиоративных и ирригационных работ, строительство специальных складов для хранения зерна. Министр также сообщил, что правительство страны рассматривает дополнительные шаги для увеличения объемов урожая зерновых культур, в связи с чем большое внимание будет уделяться развитию семеноводства.
Курсовой фактор
Возвращаясь к нефтяной тематике, необходимо коснуться еще одного момента. Учитывая значительное влияние нефтяных доходов на экономику Азербайджана, вопрос ведения правильной курсовой политики в рамках бюджета приобретает еще большую значимость.
Отметим, что правительство Азербайджана в этом году ожидает 5-процентного укрепления курса национальной валюты по отношению к доллару США - до 0,81 маната. Хотя с одной стороны - это фактор, сдерживающий инфляцию, с другой - в мировом масштабе в прошлом году (когда готовились прогнозы) происходили достаточно серьезные процессы - доллар обесценивался по отношению к ведущим мировым валютам. В этой связи во всем мире наблюдался процесс переоценки стоимости долларовых активов.
Помимо этого в этом году правительство ожидает притока достаточно большого объема нефтедолларов, которые заложены в доходах сводного бюджета. Также ожидаются крупные инвестиции из-за рубежа в экономику Азербайджана. На этом фоне трудно оценить дальнейший тренд изменения курса маната к доллару. К тому же ожидается, что Федеральная резервная система США и Европейский центральный банк пойдут на снижение процентных ставок, что несколько удержит доллар от дальнейшего глубокого падения.
По словам министра финансов Самира Шарифова, сегодня, в первую очередь, беспокойство правительства вызвано тем, что контрактную стоимость импортируемых в страну товаров зарубежные внешнеторговые партнеры Азербайджана уже указывают не в долларах США.
"От продажи нефти в страну поступают доходы в американской валюте, и в результате выполнения контрактных обязательств по импортируемым товарам возникает риск от курсовой разницы, от чего мы не можем застраховаться", - говорит министр. С другой стороны, резкое изменение курса доллара по отношению к другим конвертируемым валютам приводит к удорожанию импортируемых в Азербайджан товаров, то есть к импорту инфляции. Но это не означает, что правительство собирается занимать наблюдательную позицию в этом вопросе. По словам министра, уже есть определенные планы по снижению негативного воздействия глобальной инфляции. В основном эти мероприятия направлены на защиту малообеспеченных слоев населения, и после корректировки прогнозов на 2008 год в госбюджет заложено дополнительно 400 млн. манатов для повышения размеров пенсий, зарплат, социальных пособий.