MÜQƏDDƏS TORPAQ SÜLH İNTİZARINDA
Yaxın Şərq, çox güman ki, böyük dəyişikliklər ərəfəsindədir. Artıq 60 ildir, dünya ictimaiyyətini gərginlikdə saxlayan Yaxın Şərq münaqişəsi bu ilin sonunadək həllini tapa bilər. Amma illərboyu fələstinli və israillilərin bir neçə nəslinin qurbanı olduğu bu münaqişənin həlli yalnız problemə cəlb edilmiş bütün tərəflərin ardıcıl səyləri nəticəsində mümkündür.
Düşmənçilik "girdabı"
Fələstin-İsrail münaqişəsinin həlli üzrə beynəlxalq "dördlük"ün (ABŞ, Rusiya, Avropa İttifaqı, BMT) son iclasında bir daha təsdiqlənib ki, artıq bu ilin sonunadək Yaxın Şərq münaqişəsilə bağlı sülh əldə oluna bilər. Lakin bunun üçün tərəflər arasında ən azı prinsipial fikir ayrılıqlarının bəzi məqamları aradan qaldırılmalıdır. Birincisi, buraya fələstinli qaçqınların problemi aiddir (hazırda onların sayı 4,5 milyon nəfərə çatır. Çünki BMT-nin qərarına əsasən, 1948-ci ildə İsrail dövlətinin yaradılmasından sonra doğma torpaqlarından kənar düşmüş insanların sonrakı nəsilləri də bu siyahıya aiddir). İkincisi isə, ərazi problemi məsələsi həllini tapmalıdır. Burada söhbət İordan çayının qərb sahili və Qəzza zolağı, İsraillə Fələstinin sərhədinin müəy-yənləşdirilməsi və əlbəttə ki, yəhudi dövlətinin özünün paytaxtı elan etdiyi Qüdsün taleyindən gedir.
Hələlik tərəflərin mövqelərinin kifayət qədər ziddiyyət təşkil etdiyi bütün bu məsələlər ətrafında razılaşmanın əldə edilməsini gözləmək tezdir. Çünki tərəflər arasında ziddiyyətlərlə yanaşı, qarşılıqlı nifrət də çox dərindir. Son zamanlar İsrailin Qəzza zolağına, fələstinlilərin isə İsrailin blok-postlarına hücumları da buna əyani sübutdur.
Məlum olduğu kimi, artıq rəsmi Təl-Əviv yaraqlıların İsrail-Fələstin sərhədində "Naxal-Oz" terminalına hücumuna cavab olaraq, Qəzza zolağına yanacaq nəqlini dayandırıb. Bu isə, təbii ki, fələstinlilərin yaşayış səviyyəsinə, həmçinin Birləşmiş Millətlər Təşkilatının yerli nümayəndəliyinin fəaliyyətinə olduqca neqativ təsir göstərib: artıq BMT yanacaq çatışmazlığı üzündən Qəzza zolağı sakinələrinə humanitar yardımın paylanması prosesini dayandırıb.
Bütün bu neqativ halların fonunda yeganə ümidverici məqam odur ki, İsrail və Fələstinin liderləri istənilən halda, münaqişənin həlli yollarını axtarmaqda davam edirlər. Hər halda, israillilər üçün bu, təhlükəsizliyin təmin olunmasının yeganə yolu, fələstinlilər üçün isə özlərinin müstəqil dövlətinin yaradılması üçün yeganə vasitədir.
"Yaxın Şərqin gələcəyi uğrunda dava başladı"
Yaxın Şərqdə sülh prosesinin hazırkı mərhələsinin əsas "mühərriki" ABŞ-dır. Hər şeyə rəğmən, Vaşinqton əmindir ki, dünya ictimaiyyətində antiamerika əhval-ruhiyyəsinin aradan qaldırılmasına təsir göstərə biləcək qlobal və sivilizasiyalararası razılaşmanın əldə edilməsi ərəb-İsrail münaqişəsinin həllindən keçir. Bunun təməlində isə dünya xəritəsində Fələstin adlı dövlətin yaranması dayanır. 2009-cu ilin yanvarında prezidentlik müddəti başa çatan Corc Buş, həmin vaxta qədər fələstinlilərlə israilliləri barışdırmaq üçün əlindən gələni edir. Ötən ilin noyabrında Amerikanın Annapolis şəhərində keçirilmiş sülh konfransı da məhz buna xidmət edirdi. Hələ ki problemin həllində nəzərəçarpacaq irəliləyiş hiss edilməsə də, Annapolisdə əsas məqsədə nail olundu - 7 il əvvəl dayandırılmış Fələstin-İsrail danışıqları, nəhayət, bərpa edildi. Nəticədə müasir dünyanın ən uzun-müddətli və ağrılı münaqişəsinin həlli prosesinin "ölü nöqtə"dən tərpənəcəyinə ümid yaranıb.
İsrailin baş naziri Ehud Olmertlə Fələstin lideri Mahmud Abbasın Annapolisdə qəbul etdikləri birgə bəyanatda bildirilirdi: "Biz xalqlarımız arasında onilliklərlə davam edən münaqişəyə, əzablara və zorakılığa son qoyulmasına çalışırıq. Biz Fələstin və İsrail tərəfi olaraq, qeyri-zorakılıq mədəniyyətini dəstəkləmək, qarşılıqlı nifrət və terrorçuluğa qarşı fəaliyyət göstərmək əzmindəyik".
Artıq İsraillə Fələstin ABŞ-ın nəzarəti altında sülh danışıqlarının aparılması üçün daimi qrupun yaradılmasına dair razılıq əldə ediblər. Bu prosesin qiymətləndirilməsi və monitorinqi funksiyasını ABŞ öz üzərinə götürüb.
Yeri gəlmişkən, Annapolisdə keçirilmiş konfransdan bir ay sonra Yaxın Şərqə səfər etmiş ABŞ prezidenti Corc Buş bəyan etdi ki, "Yaxın Şərqin gələcəyi uğrunda döyüş başlandı". "İsraillilər və fələstinlilər anlayırlar ki, onlar bir-birlərinə yardım etsələr, bu onlara şəxsi maraqlarının reallaşmasına imkan yaradacaq. Onların hər ikisinə müstəqil, demokratik, həyat qabiliyyətli Fələstin dövləti lazımdır. Bu dövlət fələstinlilərə azadlıq, israillilərə isə neçə-neçə nəslin uğrunda mübarizə apardığı əmin-amanlıq və qonşularla sülh şəraitində yaşamaq imkanı verəcək", - deyə ABŞ prezidenti qeyd etmişdi.
Yaxın vaxtlarda Corc Buşun yəhudi dövlətinin yaradılmasının 60 illiyinə həsr edilmiş tədbirdə iştirak etmək məqsədi ilə Yaxın Şərqə yeni səfəri gözlənilir. Artıq bununla əlaqədar, Birləşmiş Ştatların dövlət katibi Kondoliza Rays regiona səfər edib. Hər iki tərəfin himayəçisi qismində çıxış edən Rays İsraili İordan çayının qərb sahilində fələstinlilərin sərbəst hərəkətinə imkan yaratmağa, fələstinliləri isə regionun təhlükəsizliyinə görə məsuliyyəti öz üzərlərinə götürməyə çağırıb.
Türk missiyası
Son zamanlarda Yaxın Şərqdə sülhün əldə edilməsində əvəzsiz rol oynaya biləcək Türkiyə də müvafiq təşəbbüslə çıxış edib. Xatırladaq ki, 2007-ci ilin aprelindən etibarən rəsmi Ankara İsraillə Suriya arasında vasitəçi kimi çıxış edir və bununla da özünün regionun aparıcı "oyunçu"larından olduğunu təsdiqləyir. Artıq Ankaranın bu missiyasının müəyyən müsbət nəticələri göz qabağındadır. Dəməşqdəki mənbələrin bildirdiyinə görə, İsrailin baş naziri Ehud Olmert türkiyəli həmkarı Rəcəb Tayyib Ərdoğanla danışıqlar zamanı ölkəsinin 1967-ci ildə ələ keçirdiyi Holan yüksəkliyini geri qaytarmağa hazır olduğunu bildirib. Buna Suriya prezidenti Bəşər Əsədin "dost ölkələrin Suriya və İsrail arasında əlaqə yaratmaq cəhd-ləri" haqda bəyanatı da təsir edib.
Xatırladaq ki, bundan əvvəl də dəfələrlə oxşar bəyanatlar və fikirlər səslənirdi, amma sonradan onların həqiqətdən uzaq olduğu üzə çıxırdı. Bu dəfə isə situasiya bir qədər fərqlidir. Təl-Əvivlə Dəməşq arasında razılaşmanın ehtimalının real olduğunu ABŞ-ın sabiq prezidenti, Nobel mükafatı laureatı Cimmi Karter kimi nüfuzlu şəxs də təsdiqləyib. Xatırladaq ki, o da Yaxın Şərq münaqişəsinin həllində vasitəçi kimi çıxış etməyə cəhd göstərir. Suriya prezidenti Bəşər Əsədlə görüşdən sonra Ağ evin sabiq rəhbəri bəyan edib ki, artıq İsrail və Suriya arasında fikir ayrılıqlarının 85%-i aradan qaldırılıb və sərhədlərin müəyyənləşdirilməsi, təhlükəsizlik zonasının yaradılması və bölgədə beynəlxalq sülhməramlı kontingentin yerləşdirilməsi məsələlərinə dair razılıq var.
Hələlik tərəflər arasında tezliklə razılaşmanın əldə ediləcəyinə olan ümidlər kövrək olsa da, Təl-Əviv və Dəməşqin həqiqətən də razılığa gəlməkdə maraqlı olduqları şübhə doğurmur. İsrail üçün bu, ərəb dünyasında qəbul edilmək və təhlükəsizlik zəmanətinin artması, Suriya üçün isə Qərblə münasibətlərin yaxşılaşdırılması və ölkə iqtisadiyyatına böyük investisiyaların cəlbi deməkdir.
Parçalanmış Fələstin
Fələstinin radikal HƏMAS qruplaşması ilə bağlı vəziyyət ətrafında da müəyyən işıqucu var. Məlum olduğu kimi, 2006-cı ildə Fələs-tin parlamentinə keçirilən seçkidə HƏMAS-ın qələbə qazanmasından sonra, bu qruplaşma ilə Mahmud Abbasın rəhbərlik etdiyi FƏTH partiyası arasında qarşıdurma yaşanıb. Və bu gərginlik bu gün Fələstinin, faktik olaraq, ikiyə parçalanmasına səbəb olub. Hazırda Qəzza zolağını tam ələ keçirmiş HƏMAS İordan çayının qərb sahilini FƏTH-ə "verib". Bu səbəbdən də İsrail və Fələstin təmsilçiləri arasında danışıqlar yalnız Abbasa loyal qüvvələrin nəzarətindəki ərazilər ətrafında gedir. Başqa sözlə desək, Olmert hökuməti FƏTH administrasiyası ilə sülh danışıqları ilə paralel olaraq, HƏMAS-la müharibə aparır.
Və belə bir qeyri-müəyyən şəraitdə, nəyahət, fələstinli radikalların İsraillə sülh əldə etməyə hazır olmasına dair məlumat yayılıb. Bu haqda aprelin sonlarında HƏMAS rəhbərliyinin misirli vasitəçilər və Cimmi Karterlə apardığı danışıqlarından sonra məlum olub. Doğrudur, HƏMAS sülh razılaşmasının əldə edilməsi üçün öz şərtlərini irəli sürür. Və bu şərtlər sırasında nəzarət-buraxılış məntəqələrinin açılışı və HƏMAS-ın nəzarətində olan ərazilərdə bütün hərbi əməliyyatların dayandırılması tələbi də var. Amma istənilən halda fakt faktlığında qalır: indiyədək İsraili dövlət kimi tanımaqdan imtina edən və terrorçu qurum kimi tanınan bu radikal Fələstin qruplaşması ilk dəfə olaraq İsrailin tanınmasının mümkünlüyünü etiraf edib.
Bu kontekstdə bir məqam da şübhə doğurmur ki, Yaxın Şərqdə sülhün əldə edilməsi yolunda parçalanmış Fələstin, heç də ərəb-İsrail münaqişəsindən az əngəl deyil. Bu baxımdan, "Fələstinin bütövlüyünün bərpası əsas məqsəddir" deyən Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovla razılaşmamaq mümkün deyil. Onun fikrincə, buna nail olmadan istənilən nailiyyət, hətta Qəzza zolağında humanitar problemin aradan qaldırılması və Fələstinlə İsrail arasında yekun sülh razılaşması belə effekt verməyəcək.
"Cahanda sülh məhz buradan başlayır"
Mayın 5-də Qüdsdə Ehud Olmertlə Mahmud Abbas arasında keçirilmiş növbəti görüş bir daha göstərib ki, çoxlu problem və maneələrə rəğmən, Yaxın Şərq münaqişəsinin həlli üçün, həqiqətən də, real şans yaranıb. Bu ilin yayında Moskvada keçirilməsi gözlənilən beynəlxalq konfransda bu sahədə ciddi irəliləyişin əldə olunacağı istisna deyil. Xatırladaq ki, Annapolisin davamı kimi qəbul olunan bu tədbir, özündə ərəb-İsrail probleminin yalnız Fələstin məsələsində deyil, Suriya və Livan istiqamətlərində də çözülməsi perspektivlərini əks etdirməlidir.
Bu gün ərəb-İsrail qarşıdurması beynəlxalq münasibətlərin ən ağrılı problemidir və müasir dünya üçün əsas siyasi təhlükə sayılan "sivilizasiyalar müharibəsi" də məhz bu qarşıdurmadan qaynaqlanır. Münaqişə tərəfləri və oraya cəlb edilmiş bütün iştirakçılar 3 dinin birləşdiyi bu torpaqda uzun illərdir davam edən və qlobal sabitliyə problem yaradan bu münaqişədən bezib. Sülh prosesinin iflasa uğrayacağı təqdirdə isə regionu daha bir onillik ərzində sülhsüz yaşamaq və yeni  zorakılıq təhükəsi gözləyir. İndiyədək çoxlu əzablarla üzləşmiş Müqəddəs torpağın sakinləri isə, əlbəttə ki, bunda maraqlı deyillər. "Bütün dünyada sülh buradan başlayır", - deyə Fələstin lideri Mahmud Abbas bildirir.

СВЯТАЯ ЗЕМЛЯ В ОЖИДАНИИ МИРА,
На Ближнем Востоке, кажется, грядут большие перемены. Вот уже более шести десятилетий держащий в напряжении мировое сообщество арабо-израильский конфликт может быть урегулирован до конца нынешнего года. Положить конец жестокому противоборству, на алтарь которого принесены жизни нескольких поколений палестинцев и израильтян, может только подлинное стремление к миру всех вовлеченных в него людей.
"Вихри" враждебности
На последнем заседании международного "квартета" (США, Россия, Евросоюз, ООН) по урегулированию палестино-израильского конфликта было подтверждено, что мир на Ближнем Востоке должен быть достигнут уже в этом году. Но для этого необходимо снять хотя бы часть принципиальных разногласий между сторонами. Во-первых, это проблема палестинских беженцев (сейчас их число достигает 4,5 млн. чел., поскольку по решению ООН статус беженцев носят и потомки тех, кто после создания в 1948 году государства Израиль остался без родного очага), во-вторых, территориальные вопросы (принадлежность Западного берега реки Иордан и сектора Газа, окончательное определение границы между Израилем и Палестиной и, конечно же, судьба Иерусалима, который еврейское государство провозгласило своей столицей). До согласия по всем этим вопросам еще далеко, поскольку слишком противоположны позиции сторон и высока степень взаимной ненависти. О чем, в частности, свидетельствуют участившиеся в последнее время ракетные удары Израиля по сектору Газа и обстрелы еврейских поселений со стороны палестинского анклава, а также нападения на израильские блокпосты. Израиль прекратил поставки топлива в сектор Газа после нападения боевиков на терминал "Нахаль-Оз" на палестино-израильской границе, что негативно сказалось на жизни палестинцев и деятельности гуманитарных организаций, в том числе представительства ООН, которое прекратило раздачу гуманитарной помощи жителям сектора Газа из-за отсутствия горючего.
Между тем во всем этом "вихре" враждебности обнадеживающим выглядит то, что лидеры Израиля и Палестины все-таки не прекращают искать пути разрешения конфликта. Ведь для израильтян это единственная возможность достичь безопасности, а для палестинцев - создать собственное независимое государство.
"Битва за будущее Ближнего Востока началась"
Главным "двигателем" нынешнего этапа мирного процесса на Ближнем Востоке являются США. Судя по всему, Вашингтон окончательно убедился, что достижение глобального и межцивилизационного согласия, которое только и может привести к снижению антиамериканских настроений по всему миру, лежит через разрешение арабо-израильского конфликта, основой для чего, в свою очередь, должно стать появление на карте мира государства под названием Палестина. Президент Джордж Буш стремится окончательно помирить палестинцев и израильтян до истечения в январе 2009 года своего президентского срока. Именно этой цели, призванной облагородить воинственную внешнюю политику 43-го хозяина Белого дома, и была посвящена состоявшаяся в ноябре прошлого года мирная конференция в американском городе Аннаполисе. Несмотря на то, что существенного прорыва пока не произошло, главная цель этой встречи все-таки была достигнута - прерванные 7 лет назад палестино-израильские переговоры наконец-то возобновились. В результате появилась надежда на то, что процесс урегулирования самого болезненного и затяжного конфликта в современной истории сдвинулся с мертвой точки.
В совместном заявлении главы правительства Израиля Эхуда Ольмерта и председателя Палестинской национальной автономии Махмуда Аббаса было отмечено: "Мы выражаем стремление положить конец насилию, страданиям и десятилетиям конфликта между нашими народами. Мы намерены утверждать культуру ненасилия и противодействовать терроризму и разжиганию ненависти - как со стороны палестинцев, так и израильтян". Израиль и Палестина под патронатом США договорились о создании постоянной переговорной группы по заключению мирного соглашения, причем Вашингтон взял на себя функции по мониторингу и оценке этого процесса.
Через месяц с небольшим после конференции в Аннаполисе, в ходе своего визита на Ближний Восток, Джордж Буш заявил, что "битва за будущее Ближнего Востока началась". "Израильтяне и палестинцы понимают, что если они будут помогать друг другу, это позволит им реализовать и собственные интересы. И тем, и другим нужно "независимое, демократическое, жизнеспособное палестинское государство", которое "позволит самим палестинцам обрести свободу, а израильтянам достичь цели, к которой стремились целые поколения - жить в мире с соседями", - подчеркнул президент США.
Турецкая миссия
В последнее время в качестве страны, чей вклад в дело ближневосточного мира может также стать неоценимым, зарекомендовала себя и Турция. С апреля 2007 года она выступает в качестве посредника между Израилем и Сирией, тем самым утверждая себя одним из ключевых региональных игроков. Миссия Анкары уже привела к определенным положительным результатам. Источники из официального Дамаска сообщают, что израильский премьер Эхуд Ольмерт в разговоре со своим турецким коллегой Реджепом Тайибом Эрдоганом выразил готовность своей страны вернуть Голанские высоты, занятые Израилем во время войны 1967 года. Этому предшествовало заявление президента Сирии Башара Асада о том, что "дружественные страны пытаются наладить контакты между Сирией и Израилем".
В прошлом подобные суждения высказывались не раз, но потом выяснялось, что они не соответствуют действительности. На сей раз, однако, ситуация несколько иная. Информацию о возможности соглашения между Тель-Авивом и Дамаском подтвердил и такой авторитетный источник, как бывший американский президент, лауреат Нобелевской премии мира Джимми Картер, также пытающийся выступить посредником на переговорах по ближневосточному урегулированию. После встречи с сирийским лидером Асадом он заявил, что 85% разногласий между Израилем и Сирией уже разрешены, включая вопросы об определении границ, водных ресурсах, создании зоны безопасности и присутствии международного миротворческого контингента.
Надежда на скорейшее соглашение между сторонами очень хрупкая, однако, понятно, что Тель-Авив и Дамаск действительно чрезвычайно заинтересованы в скорейшем примирении. Для Израиля это означает признание в арабском мире и повышение гарантий безопасности. Для Сирии - улучшение отношений с Западом и привлечение крупных инвестиций в сирийскую экономику.
Расколотая Палестина
Проблеск надежды появился и в ситуации вокруг радикального палестинского движения ХАМАС. После победы в 2006 году на выборах в палестинский парламент между этой организацией и ФАТХ, возглавляемым Махмудом Аббасом, произошел конфликт, в результате которого Палестина фактически раскололась надвое. ХАМАС полностью захватил сектор Газа, оставив за ФАТХ Западный берег реки Иордан. Поэтому переговоры между представителями Израиля и Палестинской автономии охватывают лишь ту часть палестинских территорий, которые контролируют силы, лояльные Аббасу. Иными словами, правительство Ольмерта одновременно ведет переговоры о мире с администрацией ФАТХ и войну против ХАМАС.
И вот в конце апреля пришли сообщения о готовности палестинских радикалов заключить перемирие с Израилем. Об этом стало известно из встреч хамасовцев с египетскими посредниками, а также с Джимми Картером. Правда, ХАМАС выдвигает свои условия заключение перемирия, которые заключаются в  открытии контрольно-пропускных пунктов и прекращении любых военных действий на управляемой этим движением территории. Однако факт остается фактом. Эта радикальная палестинская группировка, доселе отказывавшая Израилю в праве на существование и печально прославившаяся в качестве террористической, впервые допустила возможность признания еврейского государства.
В этом контексте очевидно и другое - расколотая Палестина является не меньшим тормозом в достижении мира на Ближнем Востоке, чем собственно арабо-израильский конфликт. Трудно не согласиться с главой МИД России Сергеем Лавровым, заявившим, что "восстановление палестинского единства является ключевой задачей, без решения которой все другие действия, включая решение гуманитарной проблемы в Газе и достижение окончательной договоренности между палестинцами и израильтянами, не будут эффективными".
"Мир во всем мире начинается отсюда"
5 мая в Иерусалиме состоялась очередная встреча Эхуда Ольмерта и Махмуда Аббаса, которая подтвердила, что, несмотря на многочисленные "но", ближневосточный конфликт действительно получил шанс на скорое урегулирование. Не исключено, что прорыв произойдет на мирной конференции в Москве, которая, как ожидается, состоится летом этого года. Она должна стать продолжением Аннаполиса с упором на всеобъемлющее арабо-израильское урегулирование не только на палестинском, но и на сирийском, и ливанском направлениях.
Арабо-израильское противостояние стало тем "червивым яблоком" международных отношений, из которого выполз червь "войны цивилизаций" - самой большой политической угрозы современности. Стороны конфликта, да и каждый из вовлеченных в него участников международного сообщества, устали от многолетней вражды на священной для трех религий земле, вражды, которая подтачивает устои глобальной стабильности. В случае провала мирного процесса региону грозит остаться без мира еще не одно десятилетие и пережить еще много всплесков насилия. В этом, конечно же, не заинтересованы народы многострадальной Святой земли. "Мир во всем мире начинается отсюда", - сказал палестинский лидер Махмуд Аббас. И это неоспоримая правда.