MÜQƏDDƏS TORPAQ SÜLH İNTİZARINDA
Yaxın Şərq, çox güman ki, böyük dəyişikliklər ərəfəsindədir. Artıq 60 ildir, dünya ictimaiyyətini gərginlikdə saxlayan Yaxın Şərq münaqişəsi bu ilin sonunadək həllini tapa bilər. Amma illərboyu fələstinli və israillilərin bir neçə nəslinin qurbanı olduğu bu münaqişənin həlli yalnız problemə cəlb edilmiş bütün tərəflərin ardıcıl səyləri nəticəsində mümkündür.
Düşmənçilik "girdabı"
Fələstin-İsrail münaqişəsinin həlli üzrə beynəlxalq "dördlük"ün (ABŞ, Rusiya, Avropa İttifaqı, BMT) son iclasında bir daha təsdiqlənib ki, artıq bu ilin sonunadək Yaxın Şərq münaqişəsilə bağlı sülh əldə oluna bilər. Lakin bunun üçün tərəflər arasında ən azı prinsipial fikir ayrılıqlarının bəzi məqamları aradan qaldırılmalıdır. Birincisi, buraya fələstinli qaçqınların problemi aiddir (hazırda onların sayı 4,5 milyon nəfərə çatır. Çünki BMT-nin qərarına əsasən, 1948-ci ildə İsrail dövlətinin yaradılmasından sonra doğma torpaqlarından kənar düşmüş insanların sonrakı nəsilləri də bu siyahıya aiddir). İkincisi isə, ərazi problemi məsələsi həllini tapmalıdır. Burada söhbət İordan çayının qərb sahili və Qəzza zolağı, İsraillə Fələstinin sərhədinin müəy-yənləşdirilməsi və əlbəttə ki, yəhudi dövlətinin özünün paytaxtı elan etdiyi Qüdsün taleyindən gedir.
Hələlik tərəflərin mövqelərinin kifayət qədər ziddiyyət təşkil etdiyi bütün bu məsələlər ətrafında razılaşmanın əldə edilməsini gözləmək tezdir. Çünki tərəflər arasında ziddiyyətlərlə yanaşı, qarşılıqlı nifrət də çox dərindir. Son zamanlar İsrailin Qəzza zolağına, fələstinlilərin isə İsrailin blok-postlarına hücumları da buna əyani sübutdur.
Məlum olduğu kimi, artıq rəsmi Təl-Əviv yaraqlıların İsrail-Fələstin sərhədində "Naxal-Oz" terminalına hücumuna cavab olaraq, Qəzza zolağına yanacaq nəqlini dayandırıb. Bu isə, təbii ki, fələstinlilərin yaşayış səviyyəsinə, həmçinin Birləşmiş Millətlər Təşkilatının yerli nümayəndəliyinin fəaliyyətinə olduqca neqativ təsir göstərib: artıq BMT yanacaq çatışmazlığı üzündən Qəzza zolağı sakinələrinə humanitar yardımın paylanması prosesini dayandırıb.
Bütün bu neqativ halların fonunda yeganə ümidverici məqam odur ki, İsrail və Fələstinin liderləri istənilən halda, münaqişənin həlli yollarını axtarmaqda davam edirlər. Hər halda, israillilər üçün bu, təhlükəsizliyin təmin olunmasının yeganə yolu, fələstinlilər üçün isə özlərinin müstəqil dövlətinin yaradılması üçün yeganə vasitədir.
"Yaxın Şərqin gələcəyi uğrunda dava başladı"
Yaxın Şərqdə sülh prosesinin hazırkı mərhələsinin əsas "mühərriki" ABŞ-dır. Hər şeyə rəğmən, Vaşinqton əmindir ki, dünya ictimaiyyətində antiamerika əhval-ruhiyyəsinin aradan qaldırılmasına təsir göstərə biləcək qlobal və sivilizasiyalararası razılaşmanın əldə edilməsi ərəb-İsrail münaqişəsinin həllindən keçir. Bunun təməlində isə dünya xəritəsində Fələstin adlı dövlətin yaranması dayanır. 2009-cu ilin yanvarında prezidentlik müddəti başa çatan Corc Buş, həmin vaxta qədər fələstinlilərlə israilliləri barışdırmaq üçün əlindən gələni edir. Ötən ilin noyabrında Amerikanın Annapolis şəhərində keçirilmiş sülh konfransı da məhz buna xidmət edirdi. Hələ ki problemin həllində nəzərəçarpacaq irəliləyiş hiss edilməsə də, Annapolisdə əsas məqsədə nail olundu - 7 il əvvəl dayandırılmış Fələstin-İsrail danışıqları, nəhayət, bərpa edildi. Nəticədə müasir dünyanın ən uzun-müddətli və ağrılı münaqişəsinin həlli prosesinin "ölü nöqtə"dən tərpənəcəyinə ümid yaranıb.
İsrailin baş naziri Ehud Olmertlə Fələstin lideri Mahmud Abbasın Annapolisdə qəbul etdikləri birgə bəyanatda bildirilirdi: "Biz xalqlarımız arasında onilliklərlə davam edən münaqişəyə, əzablara və zorakılığa son qoyulmasına çalışırıq. Biz Fələstin və İsrail tərəfi olaraq, qeyri-zorakılıq mədəniyyətini dəstəkləmək, qarşılıqlı nifrət və terrorçuluğa qarşı fəaliyyət göstərmək əzmindəyik".
Artıq İsraillə Fələstin ABŞ-ın nəzarəti altında sülh danışıqlarının aparılması üçün daimi qrupun yaradılmasına dair razılıq əldə ediblər. Bu prosesin qiymətləndirilməsi və monitorinqi funksiyasını ABŞ öz üzərinə götürüb.
Yeri gəlmişkən, Annapolisdə keçirilmiş konfransdan bir ay sonra Yaxın Şərqə səfər etmiş ABŞ prezidenti Corc Buş bəyan etdi ki, "Yaxın Şərqin gələcəyi uğrunda döyüş başlandı". "İsraillilər və fələstinlilər anlayırlar ki, onlar bir-birlərinə yardım etsələr, bu onlara şəxsi maraqlarının reallaşmasına imkan yaradacaq. Onların hər ikisinə müstəqil, demokratik, həyat qabiliyyətli Fələstin dövləti lazımdır. Bu dövlət fələstinlilərə azadlıq, israillilərə isə neçə-neçə nəslin uğrunda mübarizə apardığı əmin-amanlıq və qonşularla sülh şəraitində yaşamaq imkanı verəcək", - deyə ABŞ prezidenti qeyd etmişdi.
Yaxın vaxtlarda Corc Buşun yəhudi dövlətinin yaradılmasının 60 illiyinə həsr edilmiş tədbirdə iştirak etmək məqsədi ilə Yaxın Şərqə yeni səfəri gözlənilir. Artıq bununla əlaqədar, Birləşmiş Ştatların dövlət katibi Kondoliza Rays regiona səfər edib. Hər iki tərəfin himayəçisi qismində çıxış edən Rays İsraili İordan çayının qərb sahilində fələstinlilərin sərbəst hərəkətinə imkan yaratmağa, fələstinliləri isə regionun təhlükəsizliyinə görə məsuliyyəti öz üzərlərinə götürməyə çağırıb.
Türk missiyası
Son zamanlarda Yaxın Şərqdə sülhün əldə edilməsində əvəzsiz rol oynaya biləcək Türkiyə də müvafiq təşəbbüslə çıxış edib. Xatırladaq ki, 2007-ci ilin aprelindən etibarən rəsmi Ankara İsraillə Suriya arasında vasitəçi kimi çıxış edir və bununla da özünün regionun aparıcı "oyunçu"larından olduğunu təsdiqləyir. Artıq Ankaranın bu missiyasının müəyyən müsbət nəticələri göz qabağındadır. Dəməşqdəki mənbələrin bildirdiyinə görə, İsrailin baş naziri Ehud Olmert türkiyəli həmkarı Rəcəb Tayyib Ərdoğanla danışıqlar zamanı ölkəsinin 1967-ci ildə ələ keçirdiyi Holan yüksəkliyini geri qaytarmağa hazır olduğunu bildirib. Buna Suriya prezidenti Bəşər Əsədin "dost ölkələrin Suriya və İsrail arasında əlaqə yaratmaq cəhd-ləri" haqda bəyanatı da təsir edib.
Xatırladaq ki, bundan əvvəl də dəfələrlə oxşar bəyanatlar və fikirlər səslənirdi, amma sonradan onların həqiqətdən uzaq olduğu üzə çıxırdı. Bu dəfə isə situasiya bir qədər fərqlidir. Təl-Əvivlə Dəməşq arasında razılaşmanın ehtimalının real olduğunu ABŞ-ın sabiq prezidenti, Nobel mükafatı laureatı Cimmi Karter kimi nüfuzlu şəxs də təsdiqləyib. Xatırladaq ki, o da Yaxın Şərq münaqişəsinin həllində vasitəçi kimi çıxış etməyə cəhd göstərir. Suriya prezidenti Bəşər Əsədlə görüşdən sonra Ağ evin sabiq rəhbəri bəyan edib ki, artıq İsrail və Suriya arasında fikir ayrılıqlarının 85%-i aradan qaldırılıb və sərhədlərin müəyyənləşdirilməsi, təhlükəsizlik zonasının yaradılması və bölgədə beynəlxalq sülhməramlı kontingentin yerləşdirilməsi məsələlərinə dair razılıq var.
Hələlik tərəflər arasında tezliklə razılaşmanın əldə ediləcəyinə olan ümidlər kövrək olsa da, Təl-Əviv və Dəməşqin həqiqətən də razılığa gəlməkdə maraqlı olduqları şübhə doğurmur. İsrail üçün bu, ərəb dünyasında qəbul edilmək və təhlükəsizlik zəmanətinin artması, Suriya üçün isə Qərblə münasibətlərin yaxşılaşdırılması və ölkə iqtisadiyyatına böyük investisiyaların cəlbi deməkdir.
Parçalanmış Fələstin
Fələstinin radikal HƏMAS qruplaşması ilə bağlı vəziyyət ətrafında da müəyyən işıqucu var. Məlum olduğu kimi, 2006-cı ildə Fələs-tin parlamentinə keçirilən seçkidə HƏMAS-ın qələbə qazanmasından sonra, bu qruplaşma ilə Mahmud Abbasın rəhbərlik etdiyi FƏTH partiyası arasında qarşıdurma yaşanıb. Və bu gərginlik bu gün Fələstinin, faktik olaraq, ikiyə parçalanmasına səbəb olub. Hazırda Qəzza zolağını tam ələ keçirmiş HƏMAS İordan çayının qərb sahilini FƏTH-ə "verib". Bu səbəbdən də İsrail və Fələstin təmsilçiləri arasında danışıqlar yalnız Abbasa loyal qüvvələrin nəzarətindəki ərazilər ətrafında gedir. Başqa sözlə desək, Olmert hökuməti FƏTH administrasiyası ilə sülh danışıqları ilə paralel olaraq, HƏMAS-la müharibə aparır.
Və belə bir qeyri-müəyyən şəraitdə, nəyahət, fələstinli radikalların İsraillə sülh əldə etməyə hazır olmasına dair məlumat yayılıb. Bu haqda aprelin sonlarında HƏMAS rəhbərliyinin misirli vasitəçilər və Cimmi Karterlə apardığı danışıqlarından sonra məlum olub. Doğrudur, HƏMAS sülh razılaşmasının əldə edilməsi üçün öz şərtlərini irəli sürür. Və bu şərtlər sırasında nəzarət-buraxılış məntəqələrinin açılışı və HƏMAS-ın nəzarətində olan ərazilərdə bütün hərbi əməliyyatların dayandırılması tələbi də var. Amma istənilən halda fakt faktlığında qalır: indiyədək İsraili dövlət kimi tanımaqdan imtina edən və terrorçu qurum kimi tanınan bu radikal Fələstin qruplaşması ilk dəfə olaraq İsrailin tanınmasının mümkünlüyünü etiraf edib.
Bu kontekstdə bir məqam da şübhə doğurmur ki, Yaxın Şərqdə sülhün əldə edilməsi yolunda parçalanmış Fələstin, heç də ərəb-İsrail münaqişəsindən az əngəl deyil. Bu baxımdan, "Fələstinin bütövlüyünün bərpası əsas məqsəddir" deyən Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovla razılaşmamaq mümkün deyil. Onun fikrincə, buna nail olmadan istənilən nailiyyət, hətta Qəzza zolağında humanitar problemin aradan qaldırılması və Fələstinlə İsrail arasında yekun sülh razılaşması belə effekt verməyəcək.
"Cahanda sülh məhz buradan başlayır"
Mayın 5-də Qüdsdə Ehud Olmertlə Mahmud Abbas arasında keçirilmiş növbəti görüş bir daha göstərib ki, çoxlu problem və maneələrə rəğmən, Yaxın Şərq münaqişəsinin həlli üçün, həqiqətən də, real şans yaranıb. Bu ilin yayında Moskvada keçirilməsi gözlənilən beynəlxalq konfransda bu sahədə ciddi irəliləyişin əldə olunacağı istisna deyil. Xatırladaq ki, Annapolisin davamı kimi qəbul olunan bu tədbir, özündə ərəb-İsrail probleminin yalnız Fələstin məsələsində deyil, Suriya və Livan istiqamətlərində də çözülməsi perspektivlərini əks etdirməlidir.
Bu gün ərəb-İsrail qarşıdurması beynəlxalq münasibətlərin ən ağrılı problemidir və müasir dünya üçün əsas siyasi təhlükə sayılan "sivilizasiyalar müharibəsi" də məhz bu qarşıdurmadan qaynaqlanır. Münaqişə tərəfləri və oraya cəlb edilmiş bütün iştirakçılar 3 dinin birləşdiyi bu torpaqda uzun illərdir davam edən və qlobal sabitliyə problem yaradan bu münaqişədən bezib. Sülh prosesinin iflasa uğrayacağı təqdirdə isə regionu daha bir onillik ərzində sülhsüz yaşamaq və yeni  zorakılıq təhükəsi gözləyir. İndiyədək çoxlu əzablarla üzləşmiş Müqəddəs torpağın sakinləri isə, əlbəttə ki, bunda maraqlı deyillər. "Bütün dünyada sülh buradan başlayır", - deyə Fələstin lideri Mahmud Abbas bildirir.

THE HOLY LAND AWAITS PEACE
The Middle East seems to be entering a period of great change. The Arab-Israeli conflict, which has kept the world community in suspense for more than 60 years, may be settled by the end of this year. Only a true aspiration for peace from all the people involved in this conflict can put an end to the brutal confrontation that has claimed lives over several generations of Palestinians and Israelis.
"Vortices" of hostility
The last session of the international Quartet (USA, Russia, the EU and the UN) to settle the Palestinian-Israeli conflict affirmed that peace in the Middle East should be achieved this year. To this end it is necessary to eliminate at least some of the fundamental disagreements between the two sides. First, there is the problem of Palestinian refugees (their number has already reached 4.5 million because, according to a UN resolution, refugee status is also accorded to the descendants of those who left their homes after the establishment of the State of Israel in 1948), and second, the territorial issue (the status of the West Bank and Gaza Strip, the final delineation of the border between Israel and Palestine and, of course, the fate of Jerusalem, which the Jewish state has proclaimed its capital). There is still a long way to go to reach agreement on these issues because there is such a gap between the respective positions and there is so much mutual hatred. This has been seen recently in the frequent Israeli missile strikes on the Gaza Strip and attacks on Jewish settlements from the Palestinian enclave, as well as attacks on Israeli blockhouses. Israel halted fuel supplies to the Gaza Strip after a militant attack on the Nahal Oz terminal on the Palestinian-Israeli border. This has had a negative impact on the lives of Palestinians and on the activity of humanitarian organizations, including the UN office, which ceased the distribution of humanitarian aid to residents of the Gaza Strip, due to lack of fuel.
Meanwhile, what gives us hope in this "vortex" of hostility is that the leaders of Israel and Palestine continue their search for a solution to the conflict. For Israelis, this is the only way to ensure security and for Palestinians - to establish their own independent state.
"The fight for the future of the Middle East is under way"
The main "driving force" of the current stage of the peace process in the Middle East is the USA. It seems likely that Washington is finally convinced that the road to global and intercultural concord, which could help reduce anti-American sentiment around the world, goes by way of a settlement of the Arab-Israeli conflict. In turn, this should be based on the establishment of a state called Palestine. President George Bush is trying to reconcile the Palestinians and Israelis once and for all, before the expiry of his presidential term in January 2009. This was the aim of the Annapolis peace conference in the USA in November last year, which was intended to ennoble the bellicose foreign policy of the 43rd US president. Although there has been no major breakthrough yet, the main goal of this meeting was achieved - the Palestinian-Israeli talks, interrupted seven years ago, finally resumed. As a result, there is hope that the process of settling the most painful and protracted conflict of modern times has broken through an impasse.
Israeli Prime Minister Ehud Olmert and the chairman of the Palestinian Authority, Mahmud Abbas, said in a joint statement: "We express our aspiration to put an end to the violence, suffering and decades of conflict between our peoples. We intend to enforce a culture of non-violence and to counter terrorism and hatred among both Palestinians and Israelis." Israel and Palestine, under the aegis of the USA, agreed to set up a permanent negotiating group to sign a peace agreement, and Washington undertook to monitor and assess this process.
More than a month after the conference in Annapolis Bush said, during his tour of the Middle East, that "the fight for the future of the Middle East is under way". "The Israelis and Palestinians understand that if they help each other, this will allow them to secure their own interests. Both need "an independent, democratic and viable Palestinian state" which will "allow the Palestinians themselves to obtain freedom and Israelis to achieve the goal that whole generations have striven for - to live in peace with their neighbours," said the US president.
George Bush is currently planning a new visit to the Middle East to participate in ceremonies to mark the 60th anniversary of the Jewish state. In this regard, US Secretary of State Condoleezza Rice has already visited the region. In a spirit of patronage to both sides in the conflict, she called on Israel to secure freedom of travel for Palestinians on the West Bank and on Palestinians "to assume responsibility for security in the region".
"Turkish mission"
In recent times, Turkey has been seen as a country which could make an invaluable contribution to the Middle East peace process. Since April 2007, Turkey has acted as mediator between Israel and Syria, establishing itself as one of the key regional players. Ankara's mission has already yielded some positive results. According to sources in the Damascus government, Israeli Prime Minister Ehud Olmert said in a conversation with his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdogan that he was ready to return the Golan Heights occupied by Israel during the 1967 war. This was preceded by a statement from Syrian President Bashar al-Asad that "friendly countries are trying to establish contacts with Syria and Israel".
Such judgments have been made many times in the past, but have turned out later to have raised false hopes. This time the situation is slightly different. The information about a possible agreement between Tel-Aviv and Damascus was confirmed by the authoritative Nobel Peace Prize nominee, Jimmy Carter, who is also trying to mediate in talks on a Middle East settlement. Following a meeting with Syrian leader Al-Asad, he said that 85 per cent of the issues between Israel and Syria had already been solved, including the delineation of the border, water resources, the creation of a security zone and securing the presence of a peacekeeping force.
There is a fragile hope that the sides will reach agreement, but it is clear that Tel-Aviv and Damascus are really very interested in a swift reconciliation. For Israel this means recognition within the Arab world and increasing guarantees of security. For Syria, this means improvements in its relations with the West and major investments in the Syrian economy.
Disunited Palestine
A glimmer of hope has also appeared in the situation around the radical Palestinian movement Hamas. After its victory in the 2006 elections to the Palestinian parliament, conflict broke out between this organization and Fath, led by Mahmud Abbas, as a result of which Palestine split into two parts. Hamas took control of the Gaza Strip, leaving the West Bank to Fath. For this reason, negotiations between representatives of Israel and the Palestinian Authority cover only that part of Palestinian territory controlled by forces loyal to Abbas. In other words, the Olmert government is holding peace talks with the Fath administration while, at the same time, waging a war against Hamas.
At the end of April news came of the readiness of the Palestinian radicals to sign a peace agreement with Israel. This surfaced during meetings between members of Hamas and Egyptian mediators, as well as Jimmy Carter. However, Hamas is setting its own conditions for peace - the opening of checkpoints and the end of any hostilities on the territory run by them. But facts are facts. This radical Palestinian group, which has denied the right of Israel to exist and which is notorious for its terrorist activity, admitted, for the first time, the possibility of the establishment of a Jewish state.
In this context, it is clear that division in Palestine is an even greater drag on the peace process in the Middle East than the Arab-Israeli conflict itself. It is difficult to disagree with Russian Foreign Ministr Sergey Lavrov who said that "the restoration of Palestinian unity is the key task; without a solution here all other actions, including the settlement of the humanitarian problem in Gaza and the clinching of a final agreement between the Palestinians and Israelis, will not be effective".
"Peace for the whole world starts here"
Ehud Olmert and Mahmud Abbas held another meeting in Jerusalem on 5 May, which confirmed that, despite numerous "buts", there is a real chance of a settlement to the Middle East conflict. It is not impossible that the peace conference expected to be held in Moscow this summer will see a breakthrough. This will be a continuation of Annapolis, with emphasis on a comprehensive Arab-Israeli settlement, not just on Palestine, but also involving Syria and Lebanon.
The Arab-Israeli confrontation has become that same "worm-eaten apple" of international relations from which the worm of the "war of civilizations" - the greatest political threat of modern times - has crawled out. Both sides in the conflict, and every single member of the international community involved, are tired of the many years of hostility in a land which is sacred to three religions - hostility that weakens the foundations of global stability. If the peace process fails, the region may remain without peace for another decade and experience many other upsurges in violence. Of course, the people of the long-suffering Holy Land do not want this. "Peace for the whole world starts here," Palestinian leader Mahmud Abbas said. And this is undeniably true.