Demokratların bir-birilə çəkişməsini izləyən respublikaçılar, baş verənlərdən məmnun görünürlər
ABŞ-da seçkiqabağı yarış dünya KİV-i üçün "bir nömrə" olaraq qalır. Burada məsələ heç də yalnız hazırda dünyanın informasiya məkanında Amerikanın mediakonsernlərinin dominatlığı ilə əlaqədar deyil.
Ən vacibi odur ki, "çoxqütblü dünya", Çinin artmaqda olan qüdrəti və Rusiyanın "dirçəlişi" haqda söhbətlərə baxmayaraq, ABŞ dünyada yeganə fövqəldövlət olaraq qalmaqdadır.
Əksər dairələrin fikrincə, ABŞ-da keçiriləcək prezident seçkisində kimin qələbə qazanacağından asılı olmayaraq, Vaşinqtonun daxili və xarici siyasətində hər hansı ciddi dəyişiklik baş verməyəcək: bu ölkə inqilablar dövrünü çoxdan arxada qoyub.
Odur ki Birləşmiş Ştatlarda keçiriləcək prezident seçkisinə olan böyük maraq Ağ evin beynəlxalq münasibətlərə göstərdiyi təsirlə bağlıdır.
Bundan başqa, ölkədə seçkiqabağı kampaniya da kifayət qədər maraqlı keçir. Bu fikri xüsusilə onun hazırkı mərhələsinə - "praymeriz"ə aid etmək olar.
Amerikada prezident seçkisi çoxmərhələli prosesdir. Və bu gün ABŞ-da baş verənlər qanun nöqteyi-nəzərindən hələ ki seçki yox, Respublikaçılar və Demokratlar partiyalarından namizədlərin müəyyənləşdirilməsi üçün partiyadaxili mübarizədir. Lakin analitiklər gizli razılaşmaların baş verdiyi, seçki favoritlərinin daim mövqeyini dəyişdiyi və hər səs uğrunda mübarizənin getdiyi bu dövrü daha intriqalı mərhələ hesab edirlər. Bu müddət ərzində iddiaçılar kameraların hədəfində olur, bəyanatlar səsləndirir, jurnalistlər isə onların tərcümeyi-halındakı ən kiçicik "yanlış"lıqları belə diqqətdənkənar qoymurlar. Əslində, bu mərhələdə söhbət sadəcə respublikaçılar və demokratların nümayəndələrinin partiya qurultayında edəcəyi seçimdən gedir - hər bir partiya prezidentliyə öz namizədini məhz bu qurultayda müəyyənləşdirəcək.
Namizəd olmaq uğrunda mübarizə aparanlar bu və ya digər ştatın nümayəndələrinin səslərini qazanmağa çalışır. Bunu "kokus", yəni fəalların səsverməsi və ya "praymeriz" - ilkin seçki adlandırırlar.
Budəfəki seçkilərin autsayderi kimi lap əvvəldən respublikaçılar göstərilirdi. Səbəb kimi isə Ağ evin hazırkı rəhbəri Corc Buşun populyarlığının ən aşağı həddə olması gətirilirdi. Doğrudan da, prezidentin hazırkı reytinqi fonunda onların seçkilərdə uğur qazanmaq şansı az görünür. Amma demokratlar arasında gedən daxili rəqabət vəziyyəti dəyişə bilər.
Məlum olduğu kimi, demokratların təmsilçiləri - Hillari Klinton və Barak Obama bir-birlərinə güzəştə getmək fikrində deyillər. Onlardan fərqli olaraq, respublikaçılarda yarışın lideri artıq müəyyənləşib - Con Makkeyn.
Yeri gəlmişkən, ABŞ-ın azərbaycanlı və türk lobbisi məhz onu dəstəkləyir, ermənilər isə Barak Obamaya üstünlük verirlər.
"Praymeriz"in növbəti mərhələsi - İndiana və Şimali Karolina ştatlarında keçirilən ilkin seçki də demokratlar daxilindəki yarışa aydınlıq gətirməyib. İndianada Klinton o qədər də ciddi fərq olmadan - 52% səs toplamaqla qalib gəlib. Obama bu ştatda 48% səs toplayıb.
Şimali Karolinada isə nəticələr əksinə olub: Obama 56%, Klinton isə 42% səs toplayıb.
Qeyd edək ki, İndianadakı "praymeriz"də 72, Şimali Karolinada isə 115 qurultay nümayəndəsinin səsi uğrunda mübarizə gedirdi.
Partiyanın prezidentliyə rəsmi namizədi olmaq üçün demokratların iddiaçısı qurultayda ən azı 2025 nüma-yəndənin səsini qazanmalıdır. Lakin nə Obama, nə də Klinton hələ ki bu rəqəmə yaxınlaşa bilirlər. Analitiklərin əksəriyyəti isə hesab edir ki, son günədək onlardan heç biri lazımi dəstəyi əldə edə bilməyəcək.
Məsələ ondadır ki, nə Obama, nə də Klinton "ikinci" olmağa, yəni seçkiyə vitse-prezidentliyə namizəd kimi qatılmağa razılaşmırlar. Şimali Karolinada əldə etdiyi qələbədən sonra Barak Obama bəyan edib ki, o artıq Demokratlar Partiyasından ABŞ prezidentliyinə rəsmi namizəd olmağa daha yaxındır. "Rəsmən prezidentliyə namizəd olmaq üçün biz artıq cəmi 200-dən də az nümayəndənin səsini qazanmalıyıq", - deyə Obama qeyd edib.
Senator Klinton da İndianada əldə etdiyi qələbədən sonra mübarizəni davam etdirmək fikrində olduğunu açıqlayıb: "Artıq sizin sayənizdə biz Ağ evə doğru sürət götürürük". Bundan sonra Qərbi Virciniya, Kentukki, Oreqon və digər ştatlarda da qələbə qazanmaq əzmini gizlətməyən sabiq birinci ledi növbəti "praymeriz"lərin "yeni sınaq olacağını" bəyan edib.
Analitiklər isə hesab edirlər ki, yerdə qalan ilkin seçkilər də demokratların namizədini müəyyənləşdirməyə kömək etməyəcək. Nəzərə almaq lazımdır ki, artıq qurultay nümayəndələrinin daha çox səsini vəd edən "super-çərşənbə axşamları" və "super-meqa çərşənbə axşamları" geridə qalıb.
Bu şəraitdə partiyanın super-nümayəndələrinin səsini əldə etmək vacib məsələyə çevrilir. Qeyd edək ki, bu nümayəndələrə qubernatorlar, senatorlar, ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasının üzvləri, partiyanın tanınmış aparatçıları və digər məşhur şəxslər aiddir. İlkin seçkidə müəy-yənləşdirilmiş nümayəndələrdən fərqli olaraq, super-nümayəndələr heç bir öhdəliyə malik deyillər və qurultayda istədikləri namizədə səs verə bilərlər.
Hazırda Obamanı 257, Klintonu isə 267 super-nümayəndə dəstəkləyir. Bununla yanaşı, 270 super-nümayəndə hələ də mövqeyini müəyyənləşdirməyib. Odur ki məsələyə hələ ki aydınlıq gəlməyib.
Bir sözlə, qurultayadək demokrat namizədlərin birləşmə şansı son dərəcə azdır və məhz bu səbəbdən belə bir fikir daha çox səsləndirilir ki, daxili çəkişmənin uzanması demokratların yarışı uduzmasına gətirib çıxaracaq.
Belə vəziyyətdən çıxış yolu isə var: namizədlər öz aralarında "prezident - vitse-prezident bölgüsü"nü həyata keçirməlidirlər. Lakin bu halda kim birinci, kim ikinci olacaq?
Xatırladaq ki, hələ Pensilvanidə keçirilən "praymeriz"dən əvvəl Klinton Obamaya "vitse-prezident" olmağı təklif etsə də, qarşı tərəf bunu dərhal rədd etmişdi: axı səslərin sayına görə Obama Klintonu üstələyir.
Eyni zamanda, Hillari də vitse-prezidentliyə razı deyil: həyatının 8 ilini Ağ evdə "birinci ledi" qismində - prezidentin kölgəsində keçirən Hillari Klinton, indi də vitse-prezident rolu ilə razılaşmaq istəmir.
Əksər dairələrin fikrincə, demokratlar namizədin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı son şansı Pensilvanidəki "praymeriz"də əldən veriblər. Əksər analitiklər əmindirlər ki, bu səsvermədə qələbəni Barak Obama qazansa idi, Hillari Klintonun mübarizəni davam etdirməsinin mənası qalmayacaqdı. Lakin qaradərili namizəd buradakı ilkin seçkidə məğlub oldu. Odur ki Klinton və Obamanın rəqabəti daha da kəskinləşib və bu, demokratlar arasında parçalanmanı bir qədər də dərinləşdirib. Şübhəsiz, baş verənləri kənardan izləyən respublikaçılar gördükləri mənzərədən çox məmnundurlar. Niyə də olmasınlar?
Demokratların daxilindəki rəqabət qalmaqallara da yol açır. Bunlardan ən səs-küylüsü Barak Obama ətrafında, daha doğrusu, onun özünün yox, vaxtilə kilsədə eyni prixoda mənsub olduğu pastor Ceremi Rayt ətrafında baş verib. Qeyd edək ki, gənc Obama ilə onun xanımının nikahını məhz Rayt bağlayıb, onların övladlarının xaç atası da odur. Bu pastor Amerikada böyük reaksiya doğurmuş səs-küylü bəyanatların müəllifi kimi tanınır. Düzdür, bu gün özünü Raytdan uzaq saxlayır və onun antiamerika əhval-ruhiyyəli bəyanatları ilə razılaşmadığını deyir. Amma istənilən halda, müşahidəçilər hesab edirlər ki, bu qalmaqala görə Obama artıq ağ mühafizəkarların "orta sinif"inin dəstəyini itirib. Bu isə demokratların elektoratının böyük bir hissəsi deməkdir.
İstənilən halda, getdikcə Demokratlar Partiyasının daha çox tanınmış simaları namizədləri öz aralarında sülhə gəlməyə çağırırlar. Cənubi Dakotadan olan sabiq senator Corc Makqovern isə Hillari Klintonu partiyanın maraqları naminə yarışdan çəkilməyə çağıran ilk şəxs olub. CNN telekanalının efirindən verdiyi açıqlamada o bildirib ki, Şimali Karolina və İndiana ştatlarında keçirilən "praymeriz"lərin nəticələri Klintonun praktik olaraq 2008-ci il noyabrın 4-də keçiriləcək seçkidə Demokratlar Partiyasından namizəd olmaq şansının qalmadığını göstərib.
Xatırladaq ki, hələ ötən ilin oktyabrında Makqovern rəsmən Klintonun namizədliyini dəstəkləyirdi. Amma bu gün artıq o, sabiq birinci ledinin rəqibi Barak Obamaya dəstək verəcəyini açıqlayıb. "Artıq partiyanın vahid namizəd ətrafında birləşmək haqda düşünməsinin vaxtıdır", - deyə keçmiş senator qeyd edib. Onun fikrincə, Demokratlar Partiyası mümkün qədər tez müddətdə prezidentliyə namizədini müəyyənləşdirməlidir: "Klinton-Obama mübarizəsinin partiyanın qurultayı və ya forumadək davam etməsinə imkan verilməməlidir".
Makqovern xatırladıb ki, 1968 və 1972-ci illərdə də partiyanın qurultayı analoji vəziyyətlə üzləşmişdi: həmin vaxt prezidentliyə namizəd gərgin siyasi mübarizə nəticəsində müəyyənləşmişdi. Nəticədə isə baş verənlər partiyanın zəifləməsinə, onun seçicilərin gözündə nüfuzdan düşməsinə səbəb olbu. Və respublikaçı namizəd Riçard Nikson həm 1968, həm də 1972-ci illərdə demokrat rəqibini böyük üstünlüklə geridə qoya bildi.
Makqovern əmindir ki, Obama artıq praktiki olaraq partiyanın namizədi olmaq məsələsini həll edib: "O, qurultayın seçilmiş nümayəndələrinin səsini qazanmağa çox yaxındır. Mən ümid edirəm ki, Klinton öz seçki kampaniyasını mümkün qədər tez dayandırmaq haqda qərar qəbul edəcək, bununla da partiya noyabrda diqqəti Ağ evə rəhbərliyi ələ keçirmək uğrunda mübarizəyə yönəldəcək", - deyə sabiq senator qeyd edib.

While the democrats are fighting, the republicans are rubbing their hands with glee
The election race in the USA is in the world media spotlight. It is not just that American media companies are increasingly dominant in the global dissemination of information. It is rather more significant that the USA remains the only superpower in the world, despite all the talk of a "multi-polar" world, the growing might of China and the "revival" of Russia. Most believe that whoever wins the elections, no transformation is expected in Washington's foreign and domestic policy, as revolutions in this country have long been a thing of the past. As a result, the huge interest in the US presidential elections is explained by the influence that the White House exerts on international relations. Moreover, the election campaign itself, especially at its current stage - the primaries, is actually very exciting.
The American system for electing a president has several stages. Strictly speaking, what is happening in the USA today is not even an election campaign in terms of the law, but a struggle within the Republican and Democratic parties over the nomination of candidates for the national election.
Analysts regard this stage as the most intriguing, as it is accompanied by behind-the-scenes "plots", changes in the fortunes of the contenders and a fight for every single vote. Throughout this period those contenders are targeted by TV cameras and they make speeches, while journalists are looking for the smallest skeletons in their cupboards. Formally, all talk is about the election of delegates to the Republican and Democrat party conventions, at which the parties nominate their single candidate. The contenders are trying to enlist support from delegates from the various states, where internal party plebiscites are held. This may be in the form of "caucuses", i.e. voting by activists, or "primaries" - preliminary elections.
This year, the Republicans are regarded as the underdogs - due to the unpopularity of the incumbent, President George Bush, they have only a slim chance of winning the election. This assumes, of course, that the protracted race between the Democrat candidates does not change everything - neither Hillary Clinton nor Barack Obama intends to retreat. The Republicans have already identified their candidate - John McCain. He is also supported by the Azerbaijani and Turkish lobbies in the USA, whereas Armenian lobbyists favour Barack Obama.
Another round of "primaries" - this time in Indiana and North Carolina - did not clarify the outcome of the "Democratic" presidential race. In Indiana, Hillary Clinton won by a slight margin, gaining 52 per cent of the vote and Obama received 48 per cent. In North Carolina the votes were distributed the other way round: here Obama gained 56 per cent and Clinton 42 per cent. During the primaries in Indiana, the votes of 72 delegates to the convention were at stake and in North Carolina - 115 delegates; they will be distributed proportionally between Clinton and Obama according to the results.
In order to become the party's official candidate, a Democratic contender needs to be supported by at least 2,025 delegates to the convention. Neither Obama nor Clinton is able to reach this figure for the time being and more and more analysts believe that they will fail to do so by the appointed time.
The votes have been cast in such a way that neither Obama nor Clinton wants to make way and play a secondary role, i.e. to become vice-president. For example, Barack Obama said after his victory in North Carolina that he was even closer to becoming the official candidate of the Democratic Party. "We only need (to gain the votes of) 200 delegates in order to guarantee our nomination as candidate for the US presidency," he said.
Senator Clinton also said, after her victory in Indiana, that she will continue her struggle. "Now, thanks to you, it will be full speed ahead to the White House," she said. Pointing out that "now it is time to move to West Virginia, Kentucky, Oregon and other states", Clinton also let it be known that these next primaries will be a new test.
However, analysts predict that even the new primaries will not identify an outright winner, especially as Super-Tuesdays, Super-Mega-Tuesdays and voting in the states with most electors are now complete.
In this situation the votes of so-called super-delegates to the convention - governors, senators, members of the US Congress House of Representatives, prominent party functionaries and other authoritative Democrats - assume special importance. Unlike the delegates elected during the preliminary elections, super-delegates are not bound by any mandate and may vote for whoever they like during the convention. At present, Obama is supported by 257 and Clinton by 267 super-delegates. Another 270 super-delegates have yet to make up their minds. That is to say, there is no clarity here. In a word, the chances are low that the Democrats will close ranks by the party convention, which is why most are recalling that when rivalry lasted this long in the past, the Democrats lost the final race. Strictly speaking, there is a way out of this situation: the candidates could form a pairing - "president/vice-president". But who will be first and who will be second in this case? Before the primaries in Pennsylvania, Hillary Clinton suggested that Barack Obama accept the role of "vice-president", but her proposal was turned down: after all, Obama is in the lead. Nor does Hillary herself want to accept the role of vice-president: she did not spend eight years as "first lady" in the White House, i.e. in the shadow of the president, in order to accept the role of vice-president.
Most believe that the Democrats missed their last chance in Pennsylvania to identify their candidate on the basis of voting in the states. Many analysts are sure that if Barack Obama had won there, Hillary Clinton would have had no basis to struggle on. But she won. Against this background, the rivalry between Clinton and Obama is becoming sharper, deepening the split within the Democrats, and the Republicans can only rub their hands with glee. The scandal surrounding Barack Obama was the most sensational one; to be more exact, it was not about Obama himself, but Chicago pastor Jeremiah Wright, one of whose parishioners was the young Barack Obama. Wright married Obama and his wife and baptized his children. He came out with some scandalous statements that many TV channels are still broadcasting today. Although Obama has dissociated himself from Wright and his statements, observers believe he may already have lost the support of middle-class white conservatives - a considerable section of the "Democratic" electorate.
Either way, more and more prominent figures in the Democratic Party are advising their candidates "to smoke the pipe". The former senator from South Dakota, George McGovern, was the first to directly advise Hillary Clinton to drop out of the race for the sake of unity in the Democratic Party. He said on CNN that the results of the last round of the primaries in North Carolina and Indiana show that Clinton "has almost no chance of securing nomination from the Democratic party" for the 4 November 2008 elections. McGovern, who officially supported Clinton's candidacy in October last year, said that he will now support her rival - Senator Barack Obama. "It is time to think seriously about uniting the party around a single candidate," McGovern said. In his opinion it is important for the Democratic Party to make up its mind about its presidential candidate as soon as possible - the struggle between Clinton and Obama cannot continue up to or during the convention. McGovern recalled that this happened at the Democratic conventions of 1968 and 1972, when candidates were nominated following a fierce political fight that weakened the party and undermined its image in the eyes of voters. As a result, on both occasions the Republican candidate Richard Nixon won by a large margin. McGovern is sure that Obama "has almost secured his nomination, because he is very close to getting the support of most of the delegates elected to the convention". "I hope that Clinton will make a decision to end her election campaign as soon as possible so that we can concentrate our efforts on a single candidate who can conquer the White House in November," he said.