Azərbaycan hesablama palatası işini fəallaşdırır
Müxtəlif ölkələrin hökumətləri tez-tez fəaliyyətlərinin sosial-iqtisadi nətijələrinin  effektif idarəetmədən asılı olduğunu vurğulayırlar. Strategiyaların formalaşdırılmasında və gerçəkləşdirilməsində siyasi niyyətlərin açıqlığı, yəni gizli saxlanılmaması səmərəli idarəetmənin əsas elementidir. Büdjə hökumətin maliyyə siyasətinin ifadə edildiyi xüsusi sənəddir və strateci öhdəlikləri nizama salır və onların konkret yerinə yetirilmə üsullarını nəzərdə tutur. Azərbayjanın dövlət büdjəsi  böyüyür  ildən-ilə və əhatə dairəsini genişləndirir. Uyğun olaraq, ölkədə dövlət maliyyə nəzarətinin təkmilləşdirilməsinin vajibliyi artır. Bu, dövlət maliyyə resurslarını yalnız məqsədəuyğun və səmərəli istifadə etməyə imkan verməklə bitmir, həm də maliyyə axınlarını göndərəndən alan kimi hərəkətini izləməyə imkan verir. Bu da pul vəsaitlərinin yolda iz qoymadan yoxa çıxmasının qarşısını alır.
Azərbayjanın maliyyə axınlarının üzərində nəzarət sisteminin təkmilləşdirilməsi və dövlət qurumlarının səlahiyyətlərinin müəyyən edilməsi üçün "Vahid dövlət nəzarəti haqqında" qanun layihəsi hazırlanıb. Hazırda sənəd beynəlxalq maliyyə institutları tərəfindən ekspertiza edilir. Bu qanunun qəbul edilməsi dövlət büdjəsinin proqnozlaşdırılması və yerinə yetirilməsi sistemində şəffaflığı artırajaq, həmçinin büdjə vəsaitlərinin xərjlənməsi üzərində nəzarəti güjləndirəjək. Qanunda həm də dövlət maliyyə tənzimlənməsinin müddəaları müəyyən edilib. Həmçinin orada dövlət maliyyə nəzarəti sistemində rəsmi qurumlar arasında səlahiyyət bölgüsü daha dəqiq göstərilib.
Əlavə səlahiyyətlər və status
Azərbayjanda maliyyə nəzarətini hazırda daxili və xariji nəzarətlərə bölmək olar. Bunlar uyğun olaraq Maliyyə Nazirliyi və dövlət maliyyə nəzarəti üzrə müstəqil qurum olan Hesablama Palatası (HP) tərəfindən gerçəkləşdirilir. İndiki mərhələdə onların əsas vəzifəsi dövlət maliyyə nəzarəti sahəsində səmərəliliyin artırılması və maliyyə-nəzarət fəaliyyətinin lüzumsuz təkrarlanmasının qarşısını almaqdır.
"Azərbayjanın yeni borj bazarlarına çıxması, dövriyyədə olan pul kütləsinin artması Hesablama Palatası qarşısında yeni vəzifələr qoyur. Palata artan maliyyə axınlarında şəffaflığın təmin edilməsində, büdjə vəsaitlərinin təyinatı üzrə istifadəsində hesabat sisteminin yaxşılaşdırılmasında işini fəallaşdırmalı və ölkədə iqtisadi durumun təhlili ilə məşğul olmalıdır", - deyə HP sədri Heydər Əsədov vurğulayıb. Onun fikrinjə, HP təsərrüfat subyektləri ilə qarşılıqlı münasibətlərini güjləndirməlidir.
Büdjə prosesinin təkmilləşdirilməsi üçün Hesablama Palatası büdjə məjəlləsi hazırlamağı vajib sayır. Hazırda normativ-hüquqi bazada müəyyən çatışmazlıqlar var və bu, Hesablama Palatasına dövlət büdjəsinin, məjmu büdjənin, həmçinin dövlət büdjəsindən bələdiyyələrə ayrılmış vəsaitlərin təyinatdan kənar işlədilməsinə nəzarət üzrə funksiyaları tam həjmdə yerinə yetirməyə imkan vermir. O jümlədən, büdjə transferləri üzərində nəzarət mexanizmi yoxdur, daxili nəzarət sisteminin qeyri-təkmillik halları var və məlumatlar vaxtında təqdim edilmir. Məhz bunlara görə palataya əlavə səlahiyyətlər və ölkənin yüksək auditor qurumu statusu verilib.
"Hesablama Palatası haqqında" qanuna edilmiş dəyişikliklərə görə, HP apardığı yoxlamaların nətijəsində təqdim etdiyi göstərişləri yerinə yetirməyən dövlət müəssisələri və təşkilatlarının bank hesablarına həbs qoymaq səlahiyyətlərinə malikdir. Hələ ki hesabların bağlanması faktına rast gəlinməyib, anjaq bu artıq müəssisələrin rəhbərliyini dövlət vəsaitlərinin təyinatdan kənar xərjləməyi qərara almazdan qabaq yaxşıja düşünməyə vadar edir. Anjaq təjrübə göstərir ki, hətta hesabın bağlanması kimi xoşagəlməz perspektiv belə, həmişə dövlət pullarını bədxərjlikdən və mənimsəmədən xilas edə bilmir.
Üç yoxlama və üç milyon manat
2007-ji ildə Palata 3 qurumda auditor yoxlaması gerçəkləşdirib. Bunlar "Aztelekom" İB, Dövlət Pedaqoci Universiteti və "Aqrolizinq" SJ olublar. Həmçinin HP 34 təhlil ekspertizası keçirib. Burda qeyd etmək lazımdır ki, 2006-jı ildə 18 auditor yoxlaması və 24 təhlil ekspertizası keçirilib və bunlar  "Aztelekom" İB və "Azerenerci" SJ-ni, bələdiyyələri və notarial kontorları, İjtimai Televiziyanı, Nəqliyyat Nazirliyini, Qaçqın və Məjburi Köçkünlərin İşi üzrə Dövlət Komitəsini əhatə edib. Yoxlamaların sayının azalması Hesablama Palatasının strukturunun yeniləşməsi, yeni informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlıdır.  Dəyişikliklər nətijəsində daxili və xariji auditor nəzarəti şöbələri ayrılıb. Anjaq Hesablama Palatası 2008-ji ildə  vəziyyəti düzəltmək və 34 auditor yoxlaması həyata keçirmək niyyətindədir.
Ötənilki yoxlamaların nətijələrinə görə, əksər dövlət qurumlarında və müəssisələrində oxşar problemlər aşkarlanıb. Bunlar zəif mühasibat uçotunun təşkili, debitor borjların yaranması, büdjəyə ödənməli vergilərin düzgün hesablanmaması, əsaslı təmir üçün xərjlərin smetaların şişirdilməsi, əldə olan resursların səmərəsiz istifadə edilməsi kimi problemləri əhatə edirdi.
"Bizim yoxlama nətijəsində büdjə və başqa strukturlar üçün 3,523 milyon manat vəsaiti bərpa etmək mümkün olub. 300 min manat əlavə dəyər vergisi (ƏDV), 167 min manat dövlət büdjəsinə dividendlər ödənilməsi üzrə bərpa edilib. O jümlədən, "Aqrolizinq"də yoxlama zamanı alınan kənd təsərrüfatı texnikasının fermerlər arasında tam paylanması və verilmiş mineral gübrələrin pulunun yığılması ilə bağlı problemlər ortaya çıxarılıb. Bu problemlər Azərbayjanın baş naziri ilə müzakirə edilib. Bizim yoxlamanın əsasında aşkarlanmış üç pozuntu əsasında sənədlər prokurorluğa göndərilib, 19 adam işdən qovulub, 10 adama töhmət verilib", - deyə Heydər Əsədov bildirib.
Təhlil tədbirləri nətijəsində mərkəzi ijra hakimiyyəti orqanlarında boş yerlərə işçi götürülməsi, mənzil-kommunal xidmətləri üzrə xərjlərin proqnozlaşdırılması baxımından mürəkkəbliklər olduğu ortaya çıxıb. "Müdafiə sahəsində bizim təhlillər nətijəsində debitor borjların əsassız yüksəlməsi aşkar edildi ki, bu da narahatlıq doğurur. Hazırda bu jür təhlillər davam etdirilir. İlkin rəy budur ki, nazirliklər nəzərdə tutulandan çox pul xərjləyirlər", - deyə HP başçısı vurğulayıb.
Daxili auditlə yanaşı, HP xariji audit də gerçəkləşdirir. Məsələn, Qazaxıstanın dövlət büdjəsinin yerinə yetirilməsi üzərində nəzarət komitəsi ilə birlikdə biomüxtəlifliyin qorunması üzrə tədbirlərin səmərəliliyinin auditi keçirilib. Auditin nətijələrinə görə, Xəzərin ekoloci durumunun pisləşməsi və bioehtiyatların kasadlaşması, dəniz mühitinin qorunması üzrə konvensiyanın yerinə yetirilməsi, həmçinin bioresursların müdafiəsi üzrə vəsaitlərin işlədilməsinin səmərəsizliyi təsdiq edilib. Xüsusilə də, brakonyerliklə mübarizənin, sanitariya normalarının yerinə yetirilməsi və nəzarətdə saxlanılmasının səmərəsiz olduğu vurğulanıb.
Dövlət proqramı diqqət mərkəzindədir
Hazırda parlament də Hesablama Palatasına mürajiət edərək, qanunveriji orqanın narahatlığına səbəb olan məsələlərlə maraqlanır. O jümlədən, dövlət müəssisələrində uçotun təşkilinin qənaətbəxş olmadığı vurğulanıb. İqtisadi siyasət üzrə parlament komissiyası HP ilə birgə bu sahədəki durumu təhlil etməyi və vəziyyətin yaxşılaşdırılması üzrə tövsiyələr hazırlamağı vajib sayır. Komissiya rəhbəri Ziyad Səmədzadənin fikrinjə, palatanın fəaliyyətində priortetlər artan dövlət investisiya xərjləri və sosial siyasətin effektivliyi ilə bağlı olmalıdır. Həmçinin palataya ayrı-ayrı sektorlara dövlət  vəsaitlərinin ayrılması qaydalarını tənzimləyən yeni normativ sənədlərin işlənməsi prosesinə qatılmaq da təklif edilir.
H.Əsədovun sözlərinə görə, 2008-ji ildə HP əsas diqqəti dövlət investisiya proqramının vəsaitləri hesabına gerçəkləşdirilən bir sıra dövlət proqramlarının gerçəkləşdirilməsi məsələlərinə yönəltmək niyyətindədir. Bu çərçivədə Palata təhsil, səhiyyə, Bakı kəndlərində sosial vəziyyətin yaxşılaşdırılması sahələrində proqramların həyata keçirilməsini yoxlamağı planlaşdırır.  Yaxın zamanlarda o, auditor yoxlamalarının keçirilməsinə başlayajaq. HP-nin planları sırasına regionlarda əlillər üçün evlərin tikintisi prosesini yoxlamaq da daxildir. Anjaq Dövlət Neft Fondunun vəsaitləri hesabına maliyyələşdirilən investisiya layihələri hələ ki HP-nin yoxlamaları dairəsinə daxil deyil. H.Əsədovun sözlərinə görə, lazım gələrsə, onların yoxlanılması 2009-ju ildə gerçəkləşdirilə bilər.
Əlbəttə, sadalananlara baxmayaraq, Azərbayjan Hesablama Palatası qonşu ölkələrin, məsələn, Rusiyanın uyğun qurumlarının səviyyəsinə qalxmaq üçün güjlü inkişaf etməlidir. Hazırda palata üçün 2012-ji ilə kimi konkret inkişaf strategiyası işlənilb. Strategiya Amerikanın "Helm Corporation" təşkilatı tərəfindən Yaponiya hökumətinin 895 min dollar qrantı hesabına hazırlanıb.
"İlkin qiymətləndirməyə görə, strategiyanın gerçəkləşdirilməsinə 2 milyon dollar lazımdır. Bu vəsaiti də biz Dünya Bankından qrant şəklində almağı düşünürük", - deyə H.Əsədov bildirib. Qrant palatanın maddi-texniki bazasının, potensialının yaxşılaşdırılmasına, auditin müxtəlif təlimatlarının, milli standartlarının hazırlanmasına yönəldiləjək. Bütün bunlar HP üçün büdjə təşkilatlarına daha sürətli nəzarət etməyə imkan verəjək.

PROTECTING THE BUDGET
The governments of various countries have been increasingly acknowledging the inter-dependence of effective governance and socio-economic results of their activity. Transparency, i.e. openness in political intentions, the process of outlining and implementing strategies is a key element of effective governance. The budget is a separate and pivotal document laying out financial policy of the government, which harmonizes strategic objectives and envisions methods of their execution. Azerbaijan's budget is growing by the year. Accordingly, a need rises for improving state fiscal control in the country that would allow not only to purposefully and efficiently avail of state financial resources but also to track down the flow of funds from the sender to the addressee so that the funds do not disappear without a trace during the transfers.
To improve the system of control over financial flows in Azerbaijan and determine the credentials of state bodies, a draft law "On common state fiscal control" has been developed. The document is currently being reviewed by international financial institutions. The need to pass this law stems from the fact that first of all, it will allow to increase transparency in making projections and executing the state budget, as well as to tighten control over budgetary spending. Secondly, it outlines issues concerning state financial regulation and points to a distinct division of authority among official bodies with regard to the system of state fiscal control.
Additional powers and status
Fiscal control in Azerbaijan can be divided today into internal and external control, which is exercised by the Ministry of Finance and the Audit Chamber as an independent body dealing with state fiscal control. Their key tasks are to increase the effectiveness of efforts in state fiscal control and to avoid unnecessary duplications in fiscal control activities.
"Azerbaijan's entry to new loan markets and the increasing bulk of money in circulation are setting forth new tasks before the Aufit Chamber. The chamber is obliged to step up work in the area of ensuring transparency of growing financial flows, improving the system of accountancy on purposeful use of budgetary funds and tackling analysis on the economic situation in the republic," its chairman Heydar Asadov said.
He added that it was also necessary to step up interaction between the chamber and local businesses.
The chamber says the Budget Code should be developed to streamline the budgetary process. There are currently some shortfalls in the legal framework, which are preventing the chamber from fully carrying out the tasks related to the control over proper use of budgetary funds, overview budget as well as funds allocated to municipalities from the state budget. Notably, there is no mechanism of control over budgetary transfers, and the system of internal control has flaws, and some of the information is not provided in a timely manner. It is for this reason that the Audit Chamber has been granted additional authority and status of the country's supreme auditing body. According to the changes introduced to the Law on the Audit Chamber, the body was authorized to arrest bank accounts of state enterprises and organizations should they fail to comply with its instructions made based on an audit. There have been no instances of account arrests so far, but the measure has prompted the management of these enterprises to think twice before giving way to misuse of state funds, although such a grim prospect does not always prevent mismanagement or misappropriation.
Three audits and 3m manats
In 2007, the Accountancy Chamber conducted three audits - at Aztelecom production association, State Pedagogical University and Agroleasing JSC - and carried out 34 analytical evaluations. It is worth mentioning that 18 audits and 24 evaluations were conducted in 2006 covering Aztelecom, Azerenergy JSC, local bodies, notary public's offices, Public TV, the Ministry of Transport, and the State Committee for Refugees and Displaced Persons. The number of audits decreased last year due to a renewal in the chamber's structure and introduction of up-to-date information technologies. The departments of internal and external audit control were split up as a result of the changes. But in 2008, the chamber plans to amend the situation and conduct 34 audits.
But let's go back to the outcomes of last year's check-ups. In 2007, identical problems were revealed in most government agencies and enterprises. In particular, these included poor organization of accounting reports, outstanding debit arrears, inaccurate calculation of taxes, overstated estimates of expenses on capital repair, and ineffective use of the resources available.
"Our audit allowed to reimburse funds worth 3.523 million manats for the state budget and other entities, including 300,000 manats in VAT and 167,000 manats in the payment of dividends to the budget," Asadov said.
The audit conducted at Agroleasing JSC revealed problems with incomplete distribution of purchased agricultural machinery among farmers and the collection of payments for mineral fertilizers provided to them.
"These problems were discussed with the Azerbaijani prime minister. On the basis of our check-up, documents on three facts of revealed violations were forwarded to the prosecutor's office, 19 people were dismissed, and 10 others were reprimanded," Asadov said.
The analytical activities revealed difficulties in the central executive authority bodies with the reinstatement of vacancies and forecasting of expenses on housing services. "In the sphere of defense, our analyses revealed an unfounded growth in debit arrears, which has raised our concern. These analyses continue today, but the preliminary conclusions show that the problem is the fact that ministries are spending more than they are supposed to under envisioned expenses."
Along with internal audits, the Audit Chamber is also conducting external audits. In conjunction with Kazakhstan's Committee for Control over Execution of State Budget, it has conducted an audit on the efficiency of activities on the protection of bio-diversity. The joint audit revealed a deteriorating environmental plight and depletion of Caspian bio-resources, inefficiency in enforcing the convention on the protection of maritime environment and in mastering the means of protecting bio-resources. Notably, combat against poaching, monitoring and compliance with sanitary norms leave a lot to be desired.
State programs in spotlight
The parliament is currently raising some issues before the Audit Chamber that it deems as grounds for concern. Notably, the organization of accounting at state-run enterprises has been termed unsatisfactory. The parliamentary commission on economic policy says it is necessary to analyze the situation in this sphere jointly with the chamber and to develop recommendations on ways of improving it.
The commission chairman Ziyad Samadzada says control over growing state spending on investment and the effectiveness of social policy should lie at the core of the chamber's efforts. The chamber should also be actively involved in the process of drafting new normative documents regulating the order of designating state expenditure for various sectors of the national economy.
According to Asadov, the Audit Chamber plans to place an emphasis in 2008 on addressing issues concerning a number of state programs which are being implemented on account of the state investment program. Notably, it intends to conduct an audit on the realization of programs in the fields of education, healthcare and to pursue activities aimed at improving social standards in the settlements outside Baku. The chamber will embark on the audits shortly.
It also plans to audit the construction of housing for the disabled in Azerbaijani regions. However, the audits will not cover the investment projects funded on account of the State Oil Fund for the time being. If necessary, such audits will be conducted in 2009, Asadov said.
Given the mentioned results, the Azerbaijan Accountancy Chamber should certainly significantly improve its work in order to attain the level of similar entities of neighboring countries, such as that of Russia. The chamber has already mapped out a strategy of development until 2012, developed by US Helm Corporation at the expense of a $895,000 grant provided by the Japanese government.
"According to preliminary estimates, the implementation of the strategy requires $2 million, which we plan to acquire from the World Bank as a grant," Asadov said.
The funds will be channeled into improving the logistics, expanding the potential of the chamber, developing various instructions and national standards of auditing. In other words, the grant will be spent on the activities needed to turn the chamber into an entity that budget-funded organizations would reckon with.