İDMANI SİYASƏTƏ QATMAĞA DƏYƏRMİ?
Olimpiya məşəlinin öz ərazisindən keçməsi şərəfinə nail olmaq istəyən əksər ölkələrdə bu məşələ əsl ov başlayıb. Çünki Çinin (2008-ci ilin Yay Olimpiya Oyunları məhz bu ölkədə keçiriləcək) Tibetə qarşı yeritdiyi siyasətdən narazı olan hər kəs, o cümlədən, tibetlilərin özləri də nifrətlərinin hədəfi kimi Olimpiadanın rəmzini seçmək qərarına gəldilər. Nəticədə, tarixən çox təmtəraqlı və maraqlı bir hadisə olan məşəl estafeti bu dəfə əməlli-başlı "ov" obyektinə çevrildi.
Hər şey hələ Yunanıstanın qədim Olimpiya şəhərində məşəlin yandırılması zamanı yaşanan kütləvi etirazlarla başladı. Parisdə o, bir neçə dəfə söndürüldü, xüsusi avtobusda gizlədildi, hətta az qala əlil arabasında əyləşmiş qızın əlindən alınırdı.
Polis Olimpiadanın rəmzini Londonda da güclü mühafizə etməli oldu. San-Fransiskoda estafet çox sürətlə keçdi və çətinliyinə görə Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin xüsusi əməliyyatını xatırlatdı.
100 minədək tibetlinin yaşadığı Hindistanda məşəlin "hərəkəti" zamanı asayişin qorunmasına 15 min polis cəlb edildi, alovun daşındığı əsas prospekt isə divar və metal torla qapadıldı.
Bütün bunlar məşəlin beş qitədə hərəkəti zamanı baş vermiş ekstremal hadisələrin hələ tam siyahısı deyil.
Situasiya o qədər qarışdı ki, bir məqamda, hətta Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi məşəlin estafetinin sonrakı mərhələsindən imtina edilə biləcəyini bəyan etdi. Lakin o hələ də davam edir və bütün dünya yenidən sual qarşısındadır: "İdmanı siyasətə qatmağa dəyərmi?".
Bununla yanaşı, bəzi Avropa ölkələrinin siyasi və ictimai təşkilatlarının nümayəndələri, hətta bəzi dövlət başçıları Pekində Olimpiadanın açılış mərasimini boykot edə biləcəklərini bildirirlər. Yeri gəlmişkən, qeyd etmək lazımdır ki, bəzi siyasətçilərin Pekin Olimpiadasına münasibəti bir qədər anlaşılmaz görünür. Məsələn, bəziləri bildirir ki, onlar bu mötəbər mərasimin açılış yox, başa çatması ilə bağlı mərasimə qatılacaqlar. Burada hansısa prinsipial fərq varmı? Söhbət boykotdan gedirsə, onda 1980-ci illərdə ABŞ və SSRİ-nin seçdikləri "total boykot" taktikasından istifadə edilməlidir. Axı Olimpiadanın açılış mərasimində bu və ya digər ölkənin liderinin iştirak edib-etməyəcəyindən asılı olmayaraq, həmin ölkənin idmançıları yarışa qatılacaqlar.
Hər halda, hələ ki Olimpiadanın boykot olunacağını heç kim konkret olaraq bəyan etməyib. Amma hər halda, belə tendensiyanın mövcudluğu göz qabağındadır.
İstənilən halda, söhbət hər şeydən əvvəl idmandan gedir. Olimpiadanın açılış mərasimi siyasi sammit deyil. Bu, insanın fiziki mükəmməlliyi, cəldliyi, ruhu və sağlamlığı bayramının açılışıdır. Yuxarıda qeyd olunduğu kimi, Olimpiya Oyunlarının tam siyasi səbəblərdən boykot edilməsi artıq "soyuq müharibə" dövründə baş verib. Həmin vaxt ABŞ başda olmaqla bir çox Qərb dövlətləri keçmiş Sovet İttifaqı ordusunun Əfqanıstana girməsinə etiraz olaraq, 1980-ci ildə Moskvada keçirilmiş Olimpiadanın nəinki açılış mərasiminə gəlmədilər, ona ümumiyyətlə qatılmadılar. Buna cavab tədbirləri də özünü çox gözlətmədi - dörd ildən sonra keçmiş SSRİ başda olmaqla, sosialist düşərgəsinin idmançıları Los-Ancelesdə keçirilən Olimpiadaya qatılmadılar.
Bu qəbildən olan digər nümunələr də var ki, onların bəzilərində Çinin özü də iştirak edib.
Almaniya kansleri Angela Merkel bu günlərdə "Frankfurter Allgemeine Zeitung" qəzetinə müsahibəsində tam ədalətli fikir səsləndirib: "1980-ci il Olimpiadasının boykot edilməsi sonda 1984-cü ildə keçirilən analoji turnirin boykotundan başqa heç nə vermədi". Üstəlik, həmin boykot çoxlu həyəcanlı anların, bəlkə də rekordların itirilməsinə səbəb oldu. Çünki Olimpiya Oyunlarının məğzi bütün dünyadan olan idmançıların oraya axışmasında və həqiqətən ən güclünün qalib gəlməsindədir. Olimpiya ruhu siyasi səbəblərdən qırılarsa (hətta o, ədalətli olsa belə), onda bütün fəaliyyət sadəcə mənasını itirir. Atletlər yarışın keçirildiyi ölkənin yaxşı və pis keyfiyyətlərini qiymətləndirmək üçün yox, qaçmaq, üzmək, tullanmaq və sair üçün bir yerə toplaşırlar.
Kimlərsə bu mövqe ilə razılaşmaya və 1936-cı ildə nasist Berlinində keçirilmiş və boykot olunmayan Olimpiadanı misal gətirə bilər. Sual da oluna bilər: bəs həmin oyunlar boykot olunsaydı, nə baş verərdi? Lakin nəzərə almaq lazımdır ki, birincisi, tarix felin lazım formasını tanımır, ikincisi, indi İnternet və peyk televiziyasının mövcud olduğu XXI əsrdir. Odur ki, boykotlar və razılaşdırılmış siyasi demarşlar çətin ki lazımi effekti versin, çünki hazırkı dövrdə hamı sərbəst şəkildə İnternetdə - bloqlar, forumlar və müxtəliv KİV saytarı vasitəsilə öz mövqeyini sərbəst ifadə edə bilir.
Bundan başqa, əgər BMT-nin qətnamələri, sərt iqtisadi sanksiyalar, hətta bəzən güc tətbiqi belə, bu və ya digər ölkəyə təsir göstərə bilmirsə, Olimpiadanın açılış mərasiminin boykot edilməsi hansı təsirə malik ola bilər?
Amma istənilən halda, Pekin Olimpiadasının boykot edilməsinin hansı nəticə verə biləcəyi haqda sual meydana çıxır. Bu addım Tibet probleminin həllinə və ya əksinə, onun daha da dərinləşməsinə gətirib çıxara bilərmi? Bütün bunlar Çinin qıcıqlanaraq, özünün daxili və xarici siyasətini daha da sərtləşdirməsinə səbəb olmaz ki? Yaşananları insan haqları uğrunda mübarizə yox, onun uğura aparan yolunu kəsməyə cəhd kimi qiymətləndirərkən, düşünürsən: belə nəhəng dövlətin açıq şəkildə aşağılanması nələrə gətirib çıxarar?
Pekində keçiriləcək Olimpiada çinlilər üçün böyük əhəmiyyət daşıyır. Onlar üçün bu, ölkələrinə, onun qədim tarixinə və müasir dünyadakı yerinə verilən özünəməxsus qiymətdir. Bu yer isə adi yer deyil. Gündən-günə iqtisadi qüdrətini artıran Çin özünün fövqəldövlət statusunu da möhkəmləndirməkdədir. Hətta bəziləri tam əminliklə bildirirlər ki, nə vaxtsa Çin qlobal dünya düzənində ABŞ-ı da sıxışdıra bilər.
Bununla yanaşı, siyasətdə idarəedici amilin iqtisadiyyat olduğu məlumdur. Bunun Pekin Olimpiadasının boykotuna nə dərəcədə dəxli olduğuna Çin və Fransanın nümunəsində baxmaq olar. Məsələn, bəzi mətbuat orqanlarının bildirdiyinə görə, Fransa şirkətlərinin maliyyə baxımından Dalay-Lamanı dəstəklədiyini bilən çoxsaylı çinlilər buna cavab olaraq, sözügedən ölkəyə məxsus Carrefour, Louis Vuitton və The Body Shop şirkətlərinin mağazalarına girməkdən imtina ediblər. Beynəlxalq təcrübədə bu fənddən indiyədək dəfələrlə istifadə olunsa da, o, hər dəfə effekt verir.
Artıq qeyd edildiyi kimi, dünyanı tam iqtisadi amillər idarə edir. Son hadisələrin fonunda, hətta Fransa prezidenti Nikolə Sarkozinin Çinə səfəri zamanı iki ölkə arasında imzalanmış çoxmilyonluq müqavilələrin ləğvi haqda təkliflər də səsləndirilib. Bir sıra KİV-də yer alan məlumatlara görə, Carrefour supermarketlər şəbəkəsi ciddi zərərdən ehtiyat edərək, qlobal estafetin qarşısını almaq üçün keçirilən kampaniyaya heç bir aidiyyətinin olmadığını bəyan edib.
Xüsusi olaraq, onu da qeyd edək ki, bu məqalənin müəllifi Tibet probleminin səbəblərinə toxunmaq fikrində deyil. Çoxları etiraf edir ki, Çin Tibetə münasibətdə çox sərt və heç də ədalətli olmayan tədbirlərə əl atır və bu nəhəng dövlətin hökuməti sözügedən məsələdə tamamilə haqsızdır. Pekin isə belə yanaşma ilə qətiyyən razılaşmır. Çin bildirir ki, o, ölkə ərazisində separatizmlə mübarizə aparır və əslində hər şey qaydasındadır. Lakin bütün bunların mübahisəyə heç bir aidiyyəti yoxdur. Tibet probleminə də bütün digər ərazi münaqişələri kimi, çox ehtiyatla yanaşılmalıdır və əlbəttə ki, bu, Olimpiadanın keçirildiyi dövrdə baş verməməlidir.
Yeri gəlmişkən, bu məsələdə ABŞ yaxşı nümunə göstərir. Bir müddət əvvəl bu ölkənin dövlət katibi Kondoliza Rays bəyan edib ki, o, "boykota səbəb görmür" və "Olimpiada təmiz idman hadisəsidir".
Odur ki Birləşmiş Ştatlar prezidenti Corc Buşun Pekində keçiriləcək Olimpiada-2008-in açılış mərasiminə qatılmaq qərarı qüvvədə qalır.
Beləliklə, bizə yalnız Pekin Olimpiadasının sakit və ədalətli idman mübarizəsi ruhunda keçəcəyinə ümid etmək qalır.

SHOULD SPORT AND POLITICS BE MIXED?
Is this an intimidating game of hide-and-seek or the revival of a centuries' old tradition? A determined pursuit of the Olympic torch was launched in many countries which were honoured with the privilege of hosting a stage in the journey of the "sacred torch". For many of those disgruntled with China's policy on Tibet, including Tibetans, the symbol of the 2008 Beijing Summer Olympics became a target of their wrath. The elaborate and exciting show has thus turned into a bedevilled race, already reduced in scale on several occasions, just to be on the safe side.
Everything began in the ancient Greek town of Olympia, where the ceremony of igniting the Olympic torch was accompanied by mass protests. In Paris, the torch was dropped on several occasions and hidden in a special bus. It was once nearly grabbed from the hands of a female athlete in a wheelchair. The police in London also had to provide close protection for the Olympic symbol. The passage through San Francisco was short and resembled a special CIA operation in its complexity. In India, which is home to about 100,000 Tibetans, 15,000 law enforcers were in charge of preserving public order during the race and the avenue along which the "sacred torch" proceeded was fenced off by metal wire. These are just a few examples of the challenges to the torch's advance along the streets of the largest cities around the globe.
Tensions ran so high that, at one point, the International Olympics Committee said it planned to cancel the torch procession in future. Nonetheless, the journey resumed and the world asked itself once again if sport should ever be mixed with politics.
Representatives of European political and public organizations, and even some heads of state, have talked about a possible boycott of the opening ceremony of the Beijing Olympics.
It is worth noting that the attitude of some politicians towards the Beijing event is rather inconsistent, with some saying they will attend the closing ceremony but not the opening ceremony. But is there a big difference? If one is talking about a boycott, the issue should be treated with the gravity which was displayed by the United States and the Soviet Union in the 1980s. Regardless of whether any given world leader will attend the Beijing Olympics opening, that country's athletes will take part in the tournament. No one is seriously talking about boycotting the Games. This is exactly the way this issue should be treated, as we are talking about sport, not politics. The Olympics opening ceremony is not a political summit. It is the precursor to a real demonstration of the physical perfection of the human body: dexterous movement, healthy spirit and physical fitness - qualities that many overly politicized residents of big cities obviously lack.
As mentioned above, a boycott of the Olympic Games for merely political reasons has already taken place - during the Cold War. A number of Western countries, led by the U.S., refused to attend the opening ceremony and take part in the competition held in Moscow in 1980, in protest at the Soviet military incursion into Afghanistan. Retaliation followed. Athletes from (then) Socialist republics, led by the USSR, refused to participate in the Olympics held in Los Angeles four years later. But there were also other examples, including those involving China. However, German Chancellor Angela Merkel has rightly said, in an interview with the Frankfurter Allgemeine Zeitung, that "the boycott of the 1980 Olympics ultimately accomplished nothing except the 1984 boycott of the Olympics". Moreover, it deprived us all of thrilling events and potential new records, as the true purpose of the Olympics is for athletes from around the world to gather to compete in a tournament in which the fittest win. And if the spirit of the Olympics can be undermined by political interests, even justified ones, then these activities become, by definition, meaningless. Athletes come together to show their prowess in running, swimming, jumping, etc., not to evaluate the good or bad qualities of the host country. Some may not agree with this, and may cite as an example the 1936 Olympic Games in Nazi Berlin, which were not boycotted.
What if those games had been boycotted though? First of all, it is pointless to speculate conditionally about history events. Second, we are living in the 21st century, the age of the internet and satellite television, which means boycotts or coordinated political gestures are unlikely to produce any result. Everyone today has their own opinion and expresses it freely via the internet - on various web blogs and in comments on news websites. Besides, if a given country will not respond to UN resolutions, tough economic sanctions and, at times, even the use of force, will it be moved by a boycott of the opening of the Olympics?
At the same time, one could not help wondering about the potential impact of a boycott of the Beijing Olympics. Would it help to solve the Tibet issue or just make things worse? Could it have a reverse affect, i.e. provoke China into a hard line and a further toughening of its domestic and foreign policy? What would be the result of the public humiliation of a huge country which would probably see such a move, not as advocacy for human rights, but as an attempt to pose obstacles on its way to success?
The Beijing Olympics means a lot to the Chinese. They also see it as a unique tribute to their country, a tribute to its ancient history and the place it occupies on the global stage. The "empire", with its rapidly expanding economy, is confidently taking on the role of a superpower. They say that, in time, China could displace the United States on the world stage.
As we know, economics rules in politics. In relation to a boycott of the Beijing Olympics this can be clearly seen in the example of China and France. For example, some media reports said that most Chinese, in reaction to news that French companies are providing financial aid to the Dalai Lama, said they would stop going to the French-owned stores Carrefour, Louis Vuitton and The Body Shop. Although this kind of action is used quite often in international practice, it works every time.
As mentioned above, economic considerations always dominate the game. There were even proposals to invalidate the multi-million-dollar contracts signed during French President Nicolas Sarkozy's official visit to China. A number of media reports circulated that the supermarket chain Carrefour, fearing heavy loss, had issued a statement making it clear it had no intention of blocking the Olympic torch.
We will not go into detail about the root causes of the Tibet issue. Many acknowledge that China is taking overly tough and completely unreasonable action against Tibet and that the Chinese government is fundamentally wrong. Beijing rejects the allegations, saying it is fighting separatism at home. But all this has no bearing on sport. The Tibet issue, just like any territorial dispute, should be treated with caution, and raising it during the Olympic Games is definitely not the right time.
The USA is setting a good example in this respect. Secretary of State Condoleezza Rice said earlier that she "sees no use in a boycott" and that "the Olympics are pure sporting events". Thus the plans for President George Bush to attend the opening ceremony in Beijing have not been changed. It remains for us to hope that the Games will proceed in a spirit of fair and honest competition, and will not be marred by political bickering.