SƏKKİZ NƏFƏRLİK TƏNHALIQ3
Akademik milli dram teatrında Elçinin pyesi əsasında Bəhram Osmanovun quruluş verdiyi "Arılar arasında" tamaşasının təqdimatı olub
Müəllif: Nailə BƏNNAYEVA Bakıй
Azərbayjan Akademik Milli Dram Teatrında yazıçı Elçinin pyesi əsasında hazırlanmış tamaşaya qapalı baxış keçirilib. "Arılar arasında" adlanan tamaşanın tanıtımı aprelin 4-də baş tutub. Dramaturq əsərinin canrını "ikihissəli istehza" adlandırıb. Tamaşanın quruluşçu recissoru əməkdar injəsənət xadimi Bəhram Osmanovdur.
Tamaşaçıya birbaşa çatdırılmasından və ya sücet gedişləri ilə müəyyən dərəjədə örtülü saxlanmasından asılı olmayaraq, çağdaş dramaturqların əsərlərinin başlıja mövzusu tənhalıqla, bu böyük dünyada insanların yalqız qalması ilə bağlıdır. Heç bir mobil rabitə, heç bir yüksək sürətli İnternet normal ünsiyyəti yadır-ğamış qəlbləri birləşdirə bilməz. Meqopolislərin toplumu hələ Drayzerin və O`Henrinin vaxtlarından insanların yadlaşması probleminin müzakirəsini vajib edir. Bir də ki tənhalıq yalnız böyük şəhərlərin problemi deyil, bunu Çexov çox aydın şəkildə təsvir edib. Və xalq yazıçısı Elçin bu gözəgörünməz zülmün girdabında qalmış çağdaşlarımızı və soydaşlarımızı təsvir etməklə parlaq ənənəni davam etdirib.
Pyesin süceti o qədər də mürəkkəb deyil. İstirahət günü ata və ana oğlunu və qızını, onların nişanlılarını götürərək, çoxdandır ki, özünü paytaxtdan 240 kilometr aralıda yerləşən dağlardakı otlaqlara bağlamış, tərki-dünya həyatı sürən babanı görməyə gedirlər.
Ailə Fərəj Qarayevin təntənəli və nikbin musiqisinin sədaları altında dağlara yola düşür. İnsanların göylərə daha yaxın olduğu yüksəklərdə onlar bir-birlərini daha yaxşı tanıyırlar, xasiyyətləri daha aydın ortaya çıxır. Sona yaxınlaşdıqja melodiya baş verənlərə daha fajiəvi uyğunsuzluqla səslənir. Buna görə də Babanın çox sevdiyi arılarının bol olduğu sevimli otlağındakı təkliyi törəmələrinin böyük və səs-küylü ailəsinin içərisindəki yalqızlığa baxanda, sadəjə, jənnət kimi görünür. Recissor baş verənlərin tamamilə məişət tərəfini və qəhrəmanlardan birinin gözünə görünən qəribə qarabasmaları ən yüksək şəkildə tamaşaçılara çatdırmağı bajarıb. Tamaşaçı arılar və insanlar arasında tutuşdurmanı da dərindən hiss edir və bu tutuşdurmanın sonujları heç də ürəkaçan deyil. Bu baxış bujağından yanaşanda, əsərin adı da yetərinjə kinayəli görünür.
Tamaşanın quruluşçu recissoru Altay Sadıxzadədir. O, tamaşanın rəngarəng "buqələmun" dekorasiyalarının müəllifidir. Rəngini şəraitə uyğun olaraq dəyişən bu dekorasiyalar eyni uğurla həm dar şəhər mənzilinin psevdo-abstrakt boyalarını, həm də dağların geniş, yüksək, Günəş işığı ilə dolu yamajlarını əks etdirə bilir. Geyimlər də maraqlıdır. Qəhrəmanlar bizim günün insanlarıdır və ilk replikasını səsləndirmədən önjə belə, geyiminə görə onların nə jür insan olduğunu yanlışlığa yol vermədən anlamaq olur. Bu, bəzən müəyyən qədər də şiti çıxmış qadın geyimlərinə xüsusilə aiddir.
Pyesin əsas qəhrəmanları Baba və Nənədir. Xalq artisti Firəngiz Mütəllimovanın aktyor aurasının gur işığı bütün tamaşaboyu nur saçır və tamaşaçıların diqqətini müəllifin sadəjə Arvad adlandırdığı qəhrəmanın üzərinə jəlb edir. O isə sadəjə evin xanımının etməli olduğundan artıq bir iş görmür. Və məgər bu azdır? Firəngiz Mütəllimovanın qəhrəmanı ərini qısqanjlıqla, uşaqlarını hökmü ilə, ev heyvanlarını tükənməz nəvazişləri ilə idarə edən adi bir qadındır. Arvad həm də onların hamısını sevir və yola verir.
Aktrisanın temperamenti obrazın qayəsinə dəqiq uyğun gəlir, davranışlarındakı milli kolorit isə tipik şəhər qadınının parlaq portretini tamamlayır.
Təbii ki, Ər (əməkdar artist Jəfər Namiq Kamal) onun yanında yetərinjə kölgədə qalır. Bu, müəllifin yaratdığı nizama da uyğun gəlir. Ər də çox tanış obrazdır, kənarda münasibəti olan, amma bunu qadınından gizlədən, arvadağız biridir. Tək məhəbbət məsələlərini deyil, fikirlərini də, hisslərini də, planlarını da ətrafdakılarından gizlədə bilər. Anjaq o da hərdənbir həyat yoldaşının etdiklərinə dözə bilmir: "Mənim fikrimjə, Həvva tək almanı deyil, üstündə ilanı da yeyib jənnətdən çıxıb". Və bütün bunlara baxmayaraq, Jəfər Namiq Kamalın oynadığı Ər obrazı insan kimi xanımından daha ürəyəyatandır. Rəssamların ibarəsinjə deyilsə, bu rol sadəjə solğun bir sulu boya rəsmidir, qadının obrazı isə yağlı boya ilə çəkilmiş parlaq əsərdir və Mütəllimovanın oyunçu məharəti bu yağlı boya əsərini içəridən işıqlandıraraq rəngarəng mozaikaya çevirir.
Yaşlı jütlüyə baxanda gənjlərin dördü də daha kəskin, daha istehzalı və daha yayğın boyalarla təsvir edilib. Burda hər şey müəllifin istəyi ilə elə başlanğıjdan yetərinjə kəskinləşdirilib. Bunu təsviri sənətdə komikslərə bənzətmək olar. Ağırlıq qaldıran Zulya idmandan başqa heç nə ilə maraqlanmır və həyatının mənasını "kiloqramlar rekordunda" tapır. Çılğın Lyalya isə kabab çəkmək üçün alınmış toğluya baxaraq "yazıq, heç bir günahı olmayan quzu" deyib kədərlənir. Çevrədəkiləri tərəfindən, hətta öz adı ilə çağırılmağa belə layiq görülməyən, elə uşaqlıq ləqəbi ilə tanınan uğursuz biznesmen Topuş isə həmin kababı rahatlıqla gözünə təpir. Nişanlısından bir qədər qorxan xor müğənnisi Jaba isə hələ də öz ağlı ilə oturub-dura bilmir, fikrində birjə səsidir, qorxur ki, Allah göstərməsin, birdən səsi batar.
Aktyorların hər biri oynadığı rola bajardığı qədər jan qoyur. Rəşad Bəxtiyarov səhnələrin çoxunda ustalıqla rola girərək, oyunu ilə Jabaya ərköyün, əfəl ana uşağı görkəmi verir. Elşən Jəbrayılov isə bunun əksinə olaraq öz Topuşunda heç bir kəskin jəhət nümayiş etdirmir. Onun qəhrəmanı da atası - Ər obrazı kimi boz çıxıb. Bu, aktyor Jəbrayılovun öz istəyi idi, yoxsa elə bu jür alınmışdı, dəqiq demək çətindir. Anjaq Ərin boz görkəminin arxasından zəif, anjaq həssas və ağıllı bir insanın ruhu görünür, ən azından onun ruhsuz olmadığı aşkarlanır. Anjaq Topuşun boz görkəminin arxasında isə heç nə yoxdur, o, kölgə teatrında olduğu kimi tamamilə jizgisiz fiqurdur. Bununla yanaşı o həm də hamıya çox tanış gələn bir obrazdır… Bunu, əlbəttə ki, çağdaş gənjliyin böyük bölümünün ünvanına bir atmaja kimi də dəyərləndirmək olar.
Bu baxımdan, aktrisalar aktyorlardan xeyli irəlidədirlər. Şəhla Əliqızının oynadığı Zulya obrazı çox janlı alınıb, sözün hər mənasında… İlk baxışdan küt kimi görünən idmançı qız elə də axmaq görünmür. Hətta gələjək ər seçiminin uğursuz olmasını o, anasının dilətutmaları ilə izah edir, yəni artıq ərə getmək vaxtıdır və buna görə də razılaşmaqdan başqa çarə yoxdur. Bununla da o öz məsuliyyətini asanlıqla doğma anasının boynuna atır. Çünki məsuliyyətin ağırlığı bu ağırlıqqaldıran qızın altına girə bilmədiyi bir yükdür. Bununla belə, qalan yetərinjə süst "uşaqlar"a baxanda enercili Zulya çox jazibədar görünür. Gözlər onun daimi məşqlərindən yorulsa da, bu "daimi mühərrik" səhnədə baş verənləri xeyli janlandırır.
Yalnız Lyalya obrazı Zulyadan parlaq görünür və bu da rolun tam dərinliyinə qədər baş vura bilmiş əməkdar aktrisa Münəvvər Əliyevanın zəhməti hesabınadır. Onun Lyalyası Günəşin qürubuna baxıb hönkürən, jild-jild şeirlər yazan və qurbağaların qurultusundan vəjdə gələn psevdo-ziyalı xanımlara öldürüjü parodiyadır. Bu, ajı, həddindən kəskinləşdirilmiş və gərgin parodiyadır və buna görə Lyalya qeyri-təbii görünən yeganə qəhrəmandır. Buna görə də tamaşanı kimin - bu aktrisanınmı, qalan oyunçu heyətininmi daha aydın qavradığını demək olmur. Amma bu, bir gerçəkdir ki, dramaturqun qoyduğu "kinayə" tələbinə ən yaxın olduğundan bu parodiya surəti tamaşanın ümumi "aura"sından seçilir.
Bütün bunlardan fərqli olaraq, qəhrəmanların baş jütlüyü maraqlı harmonik birlik nümayiş etdirir. İnsanların bir-birini itirdiyi bu intəhasız dünyada Baba və Nənə (xalq artisti Nurəddin Mehdixanlı və əməkdar artist Mətanət Atakişiyeva) - bu iki yaşlı insan hər kəsdən fərqli olaraq, bir-birlərini tapıblar. Yaşları onların gələjəyə tükənməz və sadəlövh ümidlə baxmağa imkan verməsə də, onlar ümidlərini itirmirlər. Və aktyorlar ustalıqla qəhrəmanlarının daxili dəyişmələrini göstərirlər. Bu çevrilmə Babanın dəhşətli və fajiəli qarabasmalarından və Nənənin rabitəsiz danışıqlarından keçərək baş verir.
Pyesin finalında daha bir "qəhrəman" - Külək peyda olur. O, keçmişi götürərək aparır. Anjaq nə gətirir? Sücet xəttinin tam bəlli olmasına baxmayaraq, bu, müəyyən dərəjədə bitməmiş sonluqdur.

THE LONELINESS OF EIGHT
The Azerbaijan drama theatre holds the premiere of bahram osmanov's production of "among the bees", based on elcin's play
The Azerbaijan State National Drama Theatre held a closed performance, based on a play by Elcin; the premiere took place on 4 April. The play is called "Among the Bees". The playwright himself defined this play as an "Irony in Two Parts". The director is prominent artist Bahram Osmanov.
The main subject of plays by contemporary playwrights, whether overtly or between the lines, is the loneliness and alienation of people in a big world. No mobile telephone or secure Internet connection can unite souls which have lost the habit of normal communication. Metropolitan society has been agonising the problem of alienation since the time of Dreiser and O'Henry. Loneliness is an evil not confined to the big city, as Chekhov brilliantly revealed. Popular writer Elcin continues this glorious tradition, showing how our contemporaries and countrymen are tormented by the same invisible evil.
The plot is not complicated: at weekends, a husband and a wife take their son, their daughter, their son's wife and daughter's husband to see their grandfather, who has been living 240 km from the capital for some time, having established an apiary somewhere in the mountains. The family sets out for the mountains to the accompaniment of Farac Qarayev's cheerful and optimistic music. Up in the mountains, where people are closer to the sky, know each other better and display greater depth in their characters. As the finale approaches, the music becomes increasingly more tragic, because the grandfather's loneliness in his favourite apiary, among the bees he loves, is simply paradise compared to the loneliness within the large and noisy family of his descendants. The director presents, as graphically as possible, the everyday aspects of unfolding events and the strange phantasmagoria of the vision of one of the characters. The audience is made keenly aware of the parallels between people and bees and these parallels are far from pleasant. The title itself takes on an especially ironic tone as the action unfolds.
The production designer is Altay Sadiqzada. The performance is indebted to him for its amazing, chameleon-like sets, which illumine equally well the pseudo-abstract daub on the narrow walls of a city apartment and the high, spacious and sunlit mountain spurs. The costumes are also interesting. These characters are our contemporaries and, going by their clothes, there is no difficulty in figuring out who belongs to which type of character, long before the first cues characterize the characters in some way. This applies particularly to the female characters, whose costumes are sometimes even changed.
The central characters of the play are the Grandfather and the Nurse, but the burning flame of popular actress Firangiz Mutallimova lights up the whole performance, drawing the audience's attention to her character, whom the author simply names the Wife. And we have to say that she is just a wife and nothing else. But is this not enough? Firangiz Mutallimova's character is a typical woman who torments her husband with her jealousy, her children with her imperiousness and the domestic animals with her endless embraces while, at the same time, loving and pandering to everyone. The actress's temperament clearly suits her character, while the local colouring of her behaviour completes the portrait of a typical city woman.
Of course, she clearly overshadows her partner (actor Cafar Namiq Kamal) in the scenario created by the author. He is also very recognizable, this is the Husband - a henpecked husband who has an affair on the side, but hides it from his wife, as with so many other things - his thoughts, feelings and plans. But even he cannot stand the cavils of his wife, exclaiming: "I think that Eve ate the serpent, and not just the apple!" But still, this Husband, as played by Cafar Namiq Kamal, is no less attractive as a human being than his wife. Simply, this role was painted in watercolour, while his Wife is a bright fresco which Mutallimova's talent lights from the inside, turning it into a luxuriant stained glass.
The overgrown children - all four of them - are less sharp and ironic, but bolder than the adult couple. From the outset, all is writerly exaggeration here. If we continue the comparison with painting, this is a real comic. Weightlifter Zulya is uninterested in anything but sport, translating the meaning of life into "record weights", while the ecstatic Lala is one of those girls who feel sorry for a "poor and innocent lamb", but happily wolfs down a kebab. The unfortunate businessman Topus has never learned to use his brain, or even earned the right to be called his own name rather than a nickname, while the chorister Caba, who is just a little frightened of his own wife, is actually more afraid of losing his voice than anything else in the world. The actors who play these roles bring their own distinct contributions to the characters. Rasad Baxtiyarov gracefully, but with some flaws, creates in Caba a caricature of a spoilt and sickly mother's boy, supplementing this with wonderfully apt gesture. Elsan Cabrayilov, on the contrary, does not endow his Topus with anything so sharp. His character is as grey as that of his father - the Husband (it is difficult to say whether this is the intention of actor Cabrayilov or whether it happens by chance). But, while behind the greyness of the Husband, you discern a weak, but sensitive and intelligent man, behind the greyness of Topus, you cannot see anything: he is a completely two-dimensional character, as if in a shadow play. At the same time, no matter how terrible this is, he is recognizable… Of course, you may view this as a comment on the spiritual impoverishment of many of our contemporary youth.
In this aspect, the actresses outstrip the actors. Zulya, played by Sahla Aliqizi, is very cheery (in every respect). This sportswoman, who appears stupid at first sight, is no pushover. She has an explanation even for her unsuccessful choice of a husband (upon her mother's advice): that it is time to get married and that she herself is content with this. She does, however, shift responsibility for the choice onto her own mother, because the burden of responsibility is too heavy, even for a weightlifter. Nevertheless, compared with the other, quite flabby, "children", especially the guys, the "energizer" Zulya comes across as a very attractive character. You may be dazzled by her eternal exercises, but this "perpetuum mobile" considerably enlivens the action on the stage.
Perhaps, among the offspring of this family, only Lala looks livelier than Zulya, thanks to popular actress Munavvar Aliyeva, who invests her character with the grotesque. Her Lala is a terrible parody of the pseudo-intelligent girl who cries at a sunset, writes voluminous poems and admires the croaking of frogs.
This parody is evil, sharply delineated and extremely exaggerated, which is why Lala is the only character who comes across as unnatural. It is very difficult to judge who has grasped the essence of this play more clearly - this actress or the others. But the fact remains that a wonderful parody is at odds with the general thrust of the play: to meet as far as possible, the playwright's requirement to "be ironic".
In contrast to the other characters, the central couple form a surprisingly harmonic unit. The Grandfather and the Nurse (actor Nuraddin Mehdixanli and actress Matanat Atakisiyeva), two old and lonely people, have found each other in this infinite world, while everybody else, on the contrary, has lost touch. Their age does not allow them to look to the future with exaggerated or na?ve hope, but they also do not lose hope. The actors skilfully disclose the internal transformation of their characters. This occurs via the peculiar and tragic vision of the Grandfather and the Nurse's artless story about herself. Another "character" - the wind - appears at the end of the play. It blows the past away. But what will it bring? For all the certainty of the plot, there is an open-ended finale.