Kino sənayesinin son standartlarına uyğun olaraq çəkilmiş eyniadlı film tamaşaçılara təqdim ediləcək
Ölkəmiz haqqında nə bilirik? Bizə elə gəlir ki, hər şeyi. Anjaq papağımızı qabağımıza qoyub bir az düşünsək, aydın olar ki, o qədər də çox şey bilmirik. Azərbayjanın tarixini orta məktəb proqramından və ya institut kursundan öyrənmişik, ərazisini, əhalisinin sayını, milləti narahat edən problemləri bilirik. Uşaqlıqdan qəlbimizdə Vətən haqqında təsəvvürlərimiz, ona ana sevgisinə bərabər tutduğumuz sevgi yaranır. O bizi ayağa qaldırır, böyüdür və elə vaxt gəlir ki, ona qayğı göstərməlisən. Görəsən, biz nə vaxt Vətəni sevdiyimizi anlayırıq? Yəqin ki, onun bizim köməyimizə ehtiyajı olan zamanlarda. Vətən qarşısında borju olduğunu anlamaq üçün insan müəyyən vətənpərvərlik məktəbi keç-məlidir. Yəqin ki, valideynlərimizin bizə verdiyi tərbiyə Vətənə sevginin ilkin anlayışlarıdır, daha sonra onlar oxuduğumuz ədəbiyyatın, baxdığımız televiziya verilişlərinin təsiri altında jilalanır. Və bütün bunlar dövlət ideologiyasının ayrılmaz parçalarıdır. Anjaq görəsən, bizim çoxumuzmu öz Vətənimizi eninə, uzununa gəzmişik və onun insanlarının nejə yaşaması ilə maraqlanmışıq?  Etiraf edək ki, Vətən haqqında akademik biliklər heç də həmişə onun insanları ilə birbaşa ünsiyyətlə tamamlanmır, yəni biz heç də həmişə ölkəmiz haqqında hər şeyi bilmirik. Amma təbii ki, bu heç də Vətəni sevmədiyimizdən xəbər vermir.
Görəsən, bizdə vətənpərvərlik hissələrini nə yaradır? Tezliklə yerli teleekrana çıxajaq "Hökmdarın taleyi" filminin yaradıjıları bu suala düz iki il javab axtarıblar. Əsasında İlyas Əfəndiyevin "Hökmdar və qızı" fajiəsi dayanan tarixi kinofilmin çəkilişi məhz iki il çəkib. Filmin ssenarisini İlyas Əfəndiyevin oğlu yazıçı Elçin Əfəndiyev yazıb. Öz əsərlərində ata və oğul Əfəndiyevlər bu məsələyə javab tapıblar. Və milli kinematoqrafiyada analoqu olmayan filmin bu müəmmanı tamaşaçıya çatdırması çox önəmli xidmətdir. "Hökmdarın taleyi" filminin yaradıjıları düz iki il öz həyatları ilə yanaşı, filmdəki qəhrəmanların da həyatını yaşayıblar. Çünki azərbayjanlılar üçün çox həssas olan Qarabağ mövzusunda çəkiliş aparmaq elə də sadə iş deyil. Buna görə də filmin yaradıjıları və oyunçuları həmin müddət ərzində gərgin mənəvi həssaslıq halında olublar.
Dönmək istəyirəm...
Sabir Rüstəmxanlı 1990-jı ildə Bakıda çapdan çıxmış "Ömür kitabı"nda vurğulayır ki, Qarabağ, Şuşa haqqında danışanda xarı bülbülü unutmaq günahdır. Dünyanın ən gözəl əhvalatlarından biri məhz bu güllə bağlıdır. İndi bu hadisə əfsanəyə çevrilib. Azərbayjanda elə bir adam tapmaq çətindir ki, Ağabəyim ağanın taleyindən xəbərsiz olsun. İran taxt-tajının sahibinə ərə verilmiş və doğma yurdunu tərk etmiş bu Qarabağ gözəli gündən-günə solmağa başlayır. Qızıl qəfəsə salınmış bülbül kimi o, Vətəni üçün fikir eləyirmiş. Bundan çıxış yolu axtaran şah Qarabağdan ağajlar və çiçəklər gətirdərək sarayda "Qarabağ jənnət"i yaratmaq istəyib. Anjaq Ağabəyimin kədəri keçməyib. Çünki bu "jənnət"də Şuşanın möjüzəsi olan xarı bülbül yox imiş. Güllərin şahı -  xarı bülbül yalnız Şuşada bitir və çiçək açır. "Şuşa özü də Azərbayjanın xarı bülbülüdür. Onu görmədən, havasından, gözəlliyindən həzz almadan Vətən torpağı mənə daha yoxsul və daha bərbad görünərdi", - deyə S. Rüstəmxanlı bildirir.
Karate üzrə qara kəmər və dördünjü dan almış, jiu-jitsu üzrə qara kəmər və beşinji dan sahibi olan Əli Jəfərov "Region plus"un əməkdaşı ilə söhbətində aktyor kimi özünü ilk dəfə sınadığı "Hökmdarın taleyi"ndən danışıb. Tanınmış idmançının filmin çəkilişi ilə bağlı təəssüratları o qədər güjlüdür ki, indi o, həyatını iki dövrə - filmin çəkilişinə qədər və çəkilişdən sonrakı dövrlərə bölür.
Filmin sücet xəttində XVIII yüzilliyin sonlarında - XIX yüzilliyin əvvəllərində İbrahim  xanın hakimiyyəti illərində 5 məlikliyə bölünmüş Qarabağ xanlığında baş vermiş tarixi hadisələr durur. İbrahim xan nəyin bahasına olur-olsun Qarabağ xanlığını birləşdirmək və İran işğalından qurtarmağa çalışırdı. İran hökmdarı Ağa Məhəmməd şah Qajar İranda hakimiyyəti ələ keçirəndən sonra Qarabağ xanlığına da hüjum etmişdi. Ağa Məhəmməd şah Qajarın ölümündən sonra hakimiyyət onun qardaşı oğlu Baba xana keçmişdi, o da Fətəli şah adı ilə taxta çıxmışdı.
Sələfi kimi Azərbayjana qarşı sərt siyasətini davam etdirən yeni İran hakimi əvvəljə "nikah diplomatiyası" yolu ilə İbrahim xanla münasibətləri düzəltməyə çalışıb. Fətəli şah Qarabağ xanına qızını ona ərə verməyi  təklif edib. Ağa Məhəmməd şah Qajarın hüjumundan sonra Qarabağın iqtisadiyyatı xeyli zəifləyibmiş. İranla münasibətləri gərginləşdirmək istəməyən İbrahim xan silahlı hüjumdan qorxaraq, qızı Ağabəyim ağanı İran hökmdarına ərə verməyə razı olub. Ağabəyim ağa atasının gənj və qəhrəman qoşun baş-çısı Saday bəyi sevsə də, İbrahim xan qızını İran hökmdarına ərə verməyə məjbur olub. Saday bəy rolunu filmdə Əli Jəfərov oynayır.
"Filmdə ayrılmağa məjbur olan aşiqlərin başına gələn fajiə təsvir edilir. Atası ilə danışdıqdan sonra qız anlayır ki, Vətən qarşısında borjuna görə o, İran hökmdarına ərə getməyə məjburdur. Filmin kulminasiyası İbrahim xanın qızı ilə dialoqudur. Xan qızına başa salır ki, hər hansı bir ölkənin dövlət başçısı öz əməllərində azad deyil və onlar bəzən öz ürəklərinin əleyhinə getməli olurlar. Kimlərsə düşünür ki, hökmdarların taleyi yalnız özlərindən asılıdır və özləri haqqında yalnız özləri qərar verə bilərlər. Anjaq xan qızına izah edir ki, bu, belə deyil, çünki xan dövlətin taleyi ilə bağlı məsuliyyət daşıyır. Bu, məhz hökmdarla qızının söhbətinin tamaşaçını ağlamağa məjbur etdiyi andır. Tamaşaçı da bu səhnəyə ağlamaqla Vətənin müstəqilliyi uğrunda öz həyatlarından keçmiş ulularımızın taleyinin ajısına yanır.
Sevgililərin ayrılma səhnəsi tamaşaçıda ən dərin hisslər yaradır. Onların təpə üzərində dikələn iki ağaj önündə keçən vida söhbəti filmin yaradıjılarının bilərəkdən qurduğu səhnədir. Quruluş irəliləyən ayrılığı əks etdirir. Saday bəy İbrahim xanın əməlindən baş açmır, ona elə gəlir ki, xan hərbi toqquşmadan yaxa qurtarmaq üçün qızını İran şahına verir. Anjaq Ağabəyim ağa ona başa salır ki, xan bu addımı Qarabağ xanlığının müstəqil yaşaması, bu torpaqda bu Vətəni sevən, onun üçün janından keçməyə hazır insanların yaşamının davam etməsi üçün atır. Saday bəy üçün həyat mənasını itirir və rus işğalçıları ilə qızğın döyüşlərin birində o, həlak olur",- deyə Əli Jəfərov söyləyir.
Əsas diqqət vətənpərvərlik mövzusuna yönəldilib. İbrahim xan öz qızının xoşbəxtliyini qurban verir və o da bütün həyatını Qarabağ həsrəti içində keçirir.  Azərbayjanın əfsanəvi zərb muğamı "Qarabağ şikəstəsi"nin də sözləri Ağabəyim ağaya məxsusdur. İran şahı ağıllı və müdrik xanımının məsləhətlərinə həmişə qulaq asıb.
İlk və çağdaş
"Hökmdarın taleyi" Azərbayjanın ilk rəqəmsal filmidir. "Bu filmin yaradılmasında işlədilən çağdaş kinosənaye texnologiyaları bizim ölkədə əvvəllər tətbiq edilməyib. İlyas Əfəndiyevin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi üçün yaradılmasına hələ 2000-ji ildə Heydər Əliyev tərəfindən sərənjam verilən filmin çəkilişinə 2005-ji ildə başlanılıb. Filmin baş prodüsseri Vaqif Əsədullayevdir. İbrahim Xəlil xan rolunu Fəxrəddin Manafov çox gözəl oynayıb. Quruluşçu operator Rusiya kinematoqrafiyasının janlı əfsanəsi Dilşad Fathulindir, bəstəkarı isə Polad Bülbüloğludur. Filmin əsas partiturası maestro Skripkanın dirijorluğu ilə Rusiya Dövlət Simfonik Orkestri tərəfindən ifa edilir. Bütün bu "ulduz toplusu" filmin çəkilişinin ilk günündən təmin edilmiş yüksək səviyyədən xəbər verir. Kütləvi səhnələr nəyə desən, dəyər. Çünki işə peşəkar kino xadimi, çağdaş texnologiyalar ustası, biliyi və təjrübəsi olan Dilşad Fathulin jəlb edilib. "O, əməkdar injəsənət xadimi olmaqla yanaşı, həm də SSRİ və Rusiya dövlət mükafatları laureatıdır. Bizə məhz belə peşəkar lazım idi",- deyə Ə.Jəfərov bildirir.
Əsas çəkilişlər, o jümlədən Rusiya işğalçları ilə döyüş səhnələri də Şəkidə aparılıb. Özü də Saday bəy roluna uyğun gələn tipac uzun müddət imiş ki, tapılmırmış. "Arif Əsədullayev təsadüfən məni görəndən sonra xeyli fikirləşdi və bir neçə gündən sonra mənə zəng edərək sınaq çəkilişinə dəvət etdi. Mən uzun müddət buna razılıq vermədim. Sonra anladım ki, bir qubadlılı kimi bu rolu oynamağa borjluyam. Nəhayət, mən Saday bəyin paltarlarını geyinib yoxlamağa başladım, əynimə dar gəlirdi, çəkmələr də ayağımı sıxırdı. Kostyumçu qız gülümsəyərək, "Axır ki bu rola adam tapdılar", dedi. Bu filmin mənim üçün çox böyük önəmi var. Bəlkə də bu, həyatımın ən vajib işidir. Film yalnız Azərbayjandan deyil, həm də Qarabağdan bəhs edir. Mən həmin filmə görə kinomuzun janlı ensiklopediyası Vaqif Əsədullayevə təşəkkür edirəm. Bizim ölkədə belə bir insanın yaşaması böyük xoşbəxtlikdir, biz onu qorumalıyıq. Məni bu filmdə çəkilməyə o məjbur edib. Filmin əsasında yalnız mənim üçün deyil, bütün azərbayjanlılar üçün aktual olan Qarabağ problemi durur. Bu lentdə ön plana milli məfkurə çıxıb. Əgər millətdə milli ideya yoxdursa, o bədbəxtdir. Mənjə, yalnız milli məfkurəsi olan millətləri xoşbəxt saymaq olar. Çox şadam ki, bizdə milli məfkurə var. Filmin çəkilişi mənim üçün xoş hadisə, başa çatması isə kədərli idi. Sanki həyatımın səhifələrindən biri qapandı. Buna görə bəzən hətta ürəyim də sanjır...", - deyir Ə.Jəfərov.
Yeni başlayan aktyorlarla master-klassları Fəxrəddin Manafov keçib. Müsahibələrinin birində o, film haqqında deyib: "Ən önəmlisi aktyorun qarşısına qoyulmuş məqsəddir. Əgər sən bu məqsədi asanlıqla ayrıd edə biləjəksənsə, rol qəbul ediləjək. Elə vaxtlar olub ki, mən aktyora demişəm: başını sağa döndər, gözlərini endir və nəfəsini qıs...  Aktyor işi çox çətin işdir, əhvalının nejə olmasından asılı olmayaraq işləmək lazım gəlir. İnsan yalnız birjə filmdə çəkilə bilər və onu böyük aktyor kimi qəbul edə bilərlər. Əgər sən aktyor qarşısında dəqiq məqsəd qoyarsansa, onda IV kurs tələbəsi Günəş Əliyevanı da peşəkar aktrisaya çevirə bilərsən, çəkilişlər zamanı o, II kursda oxuyurdu. Pantomim Teatrının aktyoru Pərviz filmdə Fətəli şah rolunu oynayır. Mənə elə gəlir ki, Fətəli şah məhz belə olub. Mən Məmməd Səfini, Kamran Yunusu, Vidadi Həsənovu dünya səviyyəli aktyorlar sayıram. Aktyor təhsili olmayan Aysu Əfəndiyeva da filmdə çəkilib. O, Javad xanın qızının obrazını yaradıb. Səməd Vurğun adına Rus Dram Teatrının aktyoru, xalq artisti Yuri Barıyev də çəkiliş meydançasında öz peşəkarlığını sübut edib. Filmdə Mehriban Zəki və Sənubər İsgəndərli kimi aktrisalar da çəkilib. Manaf Dadaşov Bakı xanının bajısı oğlu Sonqulu ağa rolunu oynayır. Muxtar İbadov filmə xəstə-xəstə çəkilib. İş elə gətirib ki, o xəstələnib və həkimlər çəkilişdə iştirak etməyi ona qadağan ediblər. Anjaq buna baxmayaraq, Muxtar İbadov Vaqif Əsədullayevə zəng edib deyib ki, o çəkilməlidir, çünki burada söhbət onun Vətənindən gedir. Əli Jəfərovu xüsusilə qeyd etmək istəyirəm.  Bu adamın aktyor fəaliyyətinə heç bir dəxli yoxdur. O, filmdə Saday bəyi yaradıb, filmdə trükləri özü yaradıb. Əli Jəfərov əslən Qubadlıdandır. Onun da qəlbi ağrıyır, anjaq o, filmə çəkilməyə qərarı özü verib. Məsuliyyətsiz insan heç vaxt bunu etməzdi. Filmdə həmçinin rus aktyorları  Danil Spivakovski, Aleksandr Qalibin, İlyar Şakunov, tajik aktyoru Saydo Qurbanov və başqaları çəkiliblər".
Baş rollar "Mosfilm"in nəzdində fəaliyyət göstərən "Ton studio" şirkətində səsləndirilib. Filmdə beş dildə - Azərbayjan, rus, erməni və fransız dillərində danışılır. Film irimiqyaslıdır, ona hətta Napoleonun obrazı da daxil edilib. Çəkilişlər 3 oktyabr 2006-jı ildə başa çatıb.  Filmin çəkilişinə Nazirlər Kabineti, müdafiə, maliyyə, mədəniyyət və turizm nazirlikləri tərəfindən, şəxsən Elçin Əfəndiyev və Əbülfəs Qarayev tərəfindən yardımlar edilib. Bundan başqa, xüsusi olaraq filmdən ötrü silahlar, toplar hazırlanıb.
V.Əsədullayevin sözlərinə görə, dövlət həmişə çəkiliş qrupuna yardım edib: "İlk önjə, ssenarini qeyd etmək lazımdır. İlyas Əfəndiyevin yaradıjılığını layiqlə davam etdirən Elçin yeni nəsrin yaradılmasında böyük rol oynayır. Buna görə də biz ssenaridən kənara çıxmadıq. Artıq Elçin Əfəndiyev, mədəniyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev, nazirliyin kinematoqrafiya şöbəsinin müdiri Jahangir Məmmədov və Polad Bülbüloğlu filmə baxıblar və yüksək qiymətləndiriblər. Kütləvi səhnələrdə istifadə edilən geyimlər və silah əvəzsiz olaraq verilib. Onu deyim ki, geyimlər və bəzəklər üçün materiallar İrandan gətirilib. Rusiyanın və Türkiyənin mədəniyyət telekanallarının nümayəndələri bizə mürajiət edərək, filmi nümayiş etdirmək istəklərini bildiriblər. Hazırda danışıqlar aparılır. Mən istərdim ki, film Azərbayjan xalqında milli iftixar hissini artırsın. Biz heç vaxt unutmamalıyıq ki, bu filmin hadisələri bizim Vətənimizdə jərəyan edir. Qarabağ heç vaxt bizim yaddaşımızdan silinməməlidir…".
"Hökmdarın taleyi" dövlət başçısının tənhalığından danışır və bu problem dövlətçiliyin problemidir. "Bu film vahid dövlətin yaradılması üçün Azərbayjan xanlıqlarının birləşdirilməsi barədədir. Bu, montac prosesində recussuranın əsas mərhələsidir. Montacı əvvəldən-axıra kimi Vaqif Əsədullayev gerçəkləşdirib. Montac kinonun ən önəmli anıdır. Mən sadəjə istəyirəm ki, film ekranlara çıxsın. Filmdən sonra azərbayjanlıların gözlərində vətənpərvərlik və Qarabağ ağrısı görmək istəyirəm. Əgər mən bunu görəjəyəmsə, deməli, yaşamağa dəyər",-  deyə Əli Jəfərov vurğulayır.

"THE FATE OF THE MONARCH"
What do we know about our own country? We might think that we know everything. But if you dig deeper into your consciousness, you will realise that we don't really know much. We know the history of Azerbaijan from our school or university days, we know what territory it covers, its population and what problems concern it. Gradually, from childhood, we form an idea of, and love for, our homeland which is akin to the instinctive love for one's mother. Nonetheless, when do we begin to understand that we love our homeland? Probably when it needs our help. People go through certain stages of patriotism before accepting their obligation to their native land. I think that our parents bring us up with a basic idea of love for the homeland. Subsequently, these ideas are polished by the books we read and the TV programmes we see as part of state ideology. But how many of us can boast that they have travelled the length and breadth of their country and know about the people who live there? We must confess that academic knowledge of a country is not always backed up by personal experience and that we do not always know absolutely everything about our country. But, of course, this does not mean that we do not love our country.
So what generates our patriotic feelings? This question was answered two years ago by the producers of the film, "The Fate of the Monarch" which will soon be broadcast here. It took two years to shoot this historical movie based on Ilyas Afandiyev's tragedy, "The Ruler and His Daughter". The script was written by Afandiyev's son Elcin Afandiyev. The Afandiyevs found the answer to this question in their work and it was important convey it to people in a film, the like of which our cinema has not seen before. The producers of "The Fate of the Monarch" lived a double life for two years. It is very difficult to film anything about Karabakh, a very sensitive subject for Azerbaijanis. For this reason, the producers of the film, and its actors, lived in a state of spiritual-emotional passion throughout this period.
We want to be back…
"When you talk about Karabakh and Susa, it is a sin to forget about the xari bulbul. One of the most wonderful stories on earth is related to this flower. Now this story has entered legend. It is difficult to find anyone in Azerbaijan who is unaware of the fate of Agabeyim Aga. This beautiful Karabakh woman was married to an Iranian monarch, left her home and began to fade away. Just like a nightingale in a gilded cage, she missed her homeland. Having failed to find any other remedy, the shah decided to bring every species of tree and flower from Karabakh and create a "Karabakh Paradise" in his palace. However, Agabeyim Aga continued to feel homesick because this paradise did not have that miracle of Susa - the xari bulbul. Xari bulbul - the king of flowers - grows and blossoms only in Susa.
"It seems to me that Susa itself is also Azerbaijan's xari bulbul. If I don't see it and don't enjoy its air and its beauty, my native land will seem impoverished and imperfect to me," says Sabir Rustamxanli in his work "The Book of Life" (Baku, 1990).
This was a first experience of acting for Ali Cafarov, holder of a black belt and a fourth dan in karate and a black belt and a fifth dan in ju-jitsu, who talked to our R+ correspondent about the film "The Fate of the Monarch". His life has now been divided into two periods - before and after filming, because the process of making the film made such a striking impression on him.
The main plot of the film is based on historical events which took place at the turn of the 18th and 19th centuries during the reign of Ibrahim Khan over the khanate of Karabakh, which was divided into five counties at the time. Ibrahim Khan wanted to unite the Karabakh khanate at any price and to defend it against Iranian expansion. Iranian ruler Aga Muhammad Qacar had seized power in Iran and launched an offensive against the khanate. After the death of Aga Muhammad Shah, power was assumed by his nephew Baba Khan, who ascended the throne under the name of Fatali Shah. The new ruler of Iran continued his predecessor's aggressive policy against Azerbaijan and decided, first, to settle relations with Ibrahim Xalil Khan by means of marriage diplomacy. Fatali Shah suggested that the Karabakh khan give him his daughter in marriage. Following the invasions of Aga Muhammad Shah Qacar, the economy of the Karabakh khanate was very weak. Trying not to exacerbate relations with Iran and fearing an armed attack, Ibrahim Xalil Khan was forced to agree to the shah's proposal. Ibrahim Khan was forced to marry his daughter Agabeyim to the ruler of Iran, although she was in love with Saday Bay - the brave young vizier to Ibrahim Khan, played by Cafarov.
"The film shows the tragedy experienced by the lovers - they had to separate. After talking to her father, the girl understands that she must marry the Iranian ruler because it is her duty to her homeland. The culmination of the film is the dialogue between Ibrahim Khan and his daughter. Ibrahim Khan explains to her that no ruler of a country is really free in his actions and he sometimes has to act against his heart. Some believe that the fate of a monarch lies in his own hands and only he can decide his fate. But this is not true, because a ruler has his country behind him, the khan explains to his daughter. This is the moment when the dialogue between the ruler and his daughter makes us cry and grieve for the fate of our ancestors who sacrificed their lives and fortunes for the independence of their homeland.
The scene of separation between the lovers evokes our deepest feelings. Their farewell conversation, which takes place against a backdrop of two trees on a hill, is a well-thought out solution by the film's producers. The environment itself indicates imminent separation. Saday Bay does not understand Ibrahim Khan's actions and it seems to him that he is giving up his daughter to the Iranian shah in order to avoid a military confrontation. But Agabeyim Aga explains to him that all this is being done in order to keep the Karabakh khanate independent so that people can continue to live in this land and defend their homeland later. For Saday Bay life becomes meaningless and, in a desperate battle against Russian invaders, he loses his life," says Cafarov.
The cornerstone of the film is patriotism. Ibrahim Khan sacrifices the happiness of his daughter who spends all her life missing Karabakh. The words of the legendary mugham, 'Karabakh Sikastasi' belong to Agabeyim Aga. The Iranian shah always follows the advice of his wise and clever wife.
First modern film
"The Fate of the Monarch" is the first digital film made in Azerbaijan. "The latest cinematic technology used in creating this historical film has not been used in our country before. Filming began in 2005, to the order of Heydar Aliyev (2000) in order to immortalize the memory of Ilyas Afandiyev. The principal producer of the film is Vaqif Asadullayev. Faxraddin Manafov is brilliant in the role of Ibrahim Xalil Khan. The director of photography is a living legend of Russian cinematography, Dilshad Fatkhulin and the score is by Polad Bulbuloglu. This "galaxy of stars" exemplifies the high level which was set for this film from the very beginning. The massed battle scenes alone involved considerable effort. This is why Dilshad Fatkhulin, a professional cinematographer and master of modern technology, with extensive knowledge and experience, was invited to work on the film. "Apart from being a prominent cultural figure, he is also a winner of Soviet and Russian state awards. We needed a professional like him," Cafarov explains.
The main filming was carried out in Saki. The scenes of fighting with Russian invaders were filmed in Ganca. Incidentally, it took them a long time to find the right person for the role of Saday Bay. "But when Asadullayev saw me he became thoughtful and, several days later, he called me, saying that he wanted to invite me for a film test. I did not accept his invitation for a long time. Then I realized that I had to play a part in this film, as I am originally from Qubadli. When I tried on Saday Bay's costume, which ripped, and his boots, which were too small, the costumier smiled and said "We have found him at last". This film is very important to me. This may be the most important work of my life. This film is not just about Azerbaijan, it is also about Karabakh. I am profoundly grateful to Vaqif Asadullayev, a living cinematic encyclopaedia. It is a great honour for us that a person like him lives and works in our country, and we must cherish him. He made me work on this film.
"The concept of the film lies in the Karabakh problem, which is important not just to me but to all Azerbaijanis. This film foregrounds a national idea. If a nation does not have a national idea, it is unhappy. I think that a nation which has a national ideology can be called a happy nation. The process of making the film was a celebration for me, and its completion a sorrow, as if a chapter of my life had been closed. This makes my heart ache sometimes…"
Faxraddin Manafov held master classes with the novice actors. In one of his interviews about this film, the actor said.
"The most important thing is the goal that has been given to an actor. If you can explain this goal simply, it will be perceived. There were moments when I prompted an actor: turn your head to the right, lower your eyes, hold your breath… Acting is a very difficult job, and you have to work regardless of your mood. You can play in one film and everyone will acclaim you as a great actor. If you set a precise goal for an actor, even fourth-year student Gunas Aliyev, who was a second-year student during filming, can become a professional actress. Pantomime Theatre actor Parviz stars as Fatali Shah in the film. It seems to me that this is what Fatali Shah was like. I regard Mammad Safa, Kamran Yunis and Vidadi Hasanov as world class actors. The film also features Aysu Afandiyeva who has no training as an actor. She played Cavadxan's daughter. Yuriy Bariyev, of the Samad Vurgun Russian Drama Theatre, proved his professionalism on the film set. The movie also features such actresses as Mehriban Zaki and Sanubar Isgandarli. Manaf Dadasov plays the Baku khan's nephew, Sonqulu Aga. Muxtar Ibadov played in the film while he was ill. He had fallen ill and doctors forbade him to work. But, despite that, Muxtar Ibadov called Vaqif Asadullayev and said that he had to play in the film because it was about his motherland. I want to draw attention to Ali Cafarov. He had had nothing to do with acting. He stars as Saday Bay. He also performed stunts in the film. Ali Cafarov is from Qubadli. His heart aches, but he himself decided to star in the film. An irresponsible person would never do that. The film also features such Russian actors as Daniil Spivakovskiy, Aleksandr Galibin, Ilyar Shakunov, Tajik actor Saydo Gurbanov and others."
The main roles were dubbed at Ton Studio, operating at the Mosfilm film studio. Four languages are used in the film - Azerbaijani, Russian, Armenian and French. The scale of the film is such that it even features Napoleon. Filming was completed on 3 October 2006. The Cabinet of Ministers, the Ministries of Defence, Finance, Culture and Tourism, and Elcin Afandiyev and Abulfaz Qarayev, individually, rendered assistance in filming. Moreover, weapons and cannon were made especially for the film.
According to Asadullayev, the state provided continuous help to the film team. "First of all, we should highlight the script. The work of eminent playwright Elcin, who is a worthy successor to playwright Ilyas Afandiyev, contributes greatly to the formation of new prose. Thus, we did not deviate from the script. The film has already been seen and praised by Elcin Afandiyev, Minister of Culture and Tourism Abulfaz Qarayev, the head of the cinematography department of the Ministry of Culture and Tourism, Cahangir Mammadov, and Polad Bulbuloglu. The costumes and weapons, used in the crowd scenes of the film, were provided free of charge. I should also mention that materials for costumes and jewels were brought from Iran. Representatives of Russian and Turkish TV channels, who wish to show the film, have already contacted us. We are in negotiations at the moment. I hope that the film adds to the expression of national dignity among Azerbaijani people. We should never forget that the events in this film concern our homeland. Karabakh should never be erased from our memory…"
"The Fate of the Monarch" tells of a ruler's loneliness, and this problem is a problem of statehood. The disagreement within the ruler's circle over his policy leads to Ibrahim Xalil Khan's loneliness. "This film is about the unification of the khanates in Azerbaijan, with the aim of establishing a united state. This is the main direction of the process of editing. The film was edited by Vaqif Asadullayev from beginning to end. I just want this film to be shown on our TV screens - to see feelings of patriotism and pain for Karabakh in the eyes of Azerbaijanis. If I see this, it means life is worth living…," says Cafarov.