Milli bank bankların xarici borclanmaları ilə bağlı vəziyyəti nəzarətdə saxlayır
Azərbaycan Milli Bankı (AMB) 2008-ci ildə ölkənin bank sektorunun subyektlərinin artım dinamikasının azalacağını proqnozlaşdırır. Məsələ bundadır ki, dünya maliyyə böhranı şəraitində AMB banklara artım siyasətinə daha təmkinli yanaşmağı tövsiyə edir və bu xüsusilə də ildə 2-3 dəfəlik artım planlaşdıran banklara aiddir.
AMB İdarə Heyətinin sədr müavini Rüfət Aslanlının sözlərinə görə, bu heç də ölkə iqtisadiyyatının maliyyə xidmətləri ilə tam əhatə edilməyəcəyi demək deyil. "Bizim siyasətimiz ona yönəlib ki, artım özü ilə daha çox inkişaf və daha az risk gətirsin", - deyə Aslanlı vurğulayıb.
Avropa səviyyəsi
Bu gün ölkə iqtisadiyyatı bankların artımı üçün şərait yaradır, yəni maliyyə xidmətlərinə ehtiyac yaranır. Ancaq xüsusi üçillik inkişaf strategiyası hazırlayan hər bir bank risklərin qiymətləndirilməsini nəzərə almaqla öz institusional potensialına diqqətlə yanaşmalıdır. "Ancaq biz bu ilin ilk iki ayının göstəricilərinə baxsaq, görərik ki, bütün bank bölməsi üzrə artım dinamikası ötənilkindən aşağı deyil. Belə ki, bu müddət ərzində bankların məcmu aktivləri 9 faiz artıb, ötən il bu göstərici 4 faizə bərabər olmuşdu. Bizim proqnozlarımıza görə, 2008-ci ildə bank bölməsinin artım dinamikası 60-70 faiz təşkil edəcək", - deyə R.Aslanlı vurğulayır.
Ümumiyyətlə, artıq bu gün Azərbaycanın aparıcı bankları məxsusi kapitalın minimum ölçüsünün səviyyəsi üzrə Avropa standartlarına çatıblar, buna görə də Milli Bank artıq bu göstərici üzrə tələblərin yenidən baxılmasına ehtiyac duymur. İndi bu tələb 10 milyon manata çatıb və bu, Avropa Birliyi ölkələrindəkindən yüksək göstəricidir.
Bəllidir ki, kapital bankların aktivlərindən gələ biləcək mümkün risklərin qarşısının alınmasına yardım edir. Beynəlxalq təcrübəyə uyğun olaraq bu, kapitalın uyğunluq normativi ilə tənzimlənir. Bu normativ isə bankın kapitalının idarə edə biləcəyi aktivlərin həcminə nisbəti ilə təyin edilir. Hazırda bu normativ 12 faizdir, Bazel standartları isə bunun ən azı 8 faiz olmasını nəzərdə tutur, buna görə də AMB bu məsələyə yenidən baxmaq fikrində deyil. "Ancaq bu normativin olması banklardan lazım olanda kapitallaşmalarını artırmağı tələb edir, çünki bu normativlərin pozulması zamanı onlar öz akitvlərini artıra bilmirlər",- deyə R. Aslanlı vurğulayır.
Onun sözlərinə görə, hazırda Azərbaycan bankları üçün orta kapital uyğunluğu göstəricisi 20 faizə bərabərdir. Bu da onların yetərincə kapitallaşmış olmasının göstəricisidir. Elə banklar var ki, bu göstərici 15-16 faiz arasında dəyişir və onlar daim kapitallaşmanı artırırlar. 2007-ci ildə Azərbaycanda bankların məcmu kapitallaşması 2 dəfə artıb və 1 milyard manatı ötüb. "Əgər bu il banklar artım templərini 50-60 faiz səviyyəsində saxlaya bilsələr, kapitalın uyğunluq normativi nəzərə alındıqda, bankların məcmu kapitallaşması orta hesabla 30-35 faiz olacaq",- deyə Rüfət Aslanlı vurğulayır.
Kreditlər təhlükəli deyil... Hələlik!
AMB idarəçilərinin fikrincə, orta müddətli və qısa müddətli perspektivdə Azərbaycan bank sistemini xarici borclara ödənişlər üzrə risklər gözləmir. Cəlb edilən vəsaitlərin yarıdan çoxunun - 600 milyon manata qədərinin yaxın illərdə ödənilməli olması Milli Bankda buna inam yaradır. "Bu borclar Azərbaycanın fəaliyyətdə olan 46 bankının 21-i tərəfindən cəlb edilib. Milli Bank bu proses üzərində diqqətlə müşahidə aparır və bu gün aydındır ki, bu bankların likvidliyi borcları ödəməyə imkan verir",- deyə Rüfət Aslanlı vurğulayır. Onun sözlərinə görə, banklar bu borcların üçdəiki hissəsini beynəlxalq maliyyə institutlarından alıblar.
Milli Bank bu məsələ ilə bağlı MDB-nin digər ölkələrinin, məsələn, Qazaxıstanın təcrübəsini nəzərə alaraq, bankların xarici borcları üzrə məcburi ehtiyatlarının formalaşdırılması normalarının sərtləşdirilməsi üçün tədbirlər görməkdə davam edir.
Rüfət Aslanlının sözlərinə görə, bu proses 2007-08-ci illəri əhatə edir. "Əgər kreditlər üzrə əsas borc və faizlər üzrə borclar əmlakla təmin edilirsə, onda kreditlərin qiymətləndirilməsi üzrə prudensial normalar, yəni etibarlılığın, likvidliyin, ödəmə qabiliyyətinin və s. təmin edilməsi üçün qanunla müəyyən edilmiş normalar tətbiq edilir. Biz bu normaları bir az sərtləşdirmişik. Həmçinin mümkün itkilər zamanı riskləri azaltmaq üçün bankların aktivlərinin ehtiyatlarının formalaşdırılması üzrə tələbləri də artırmışıq",- deyə Rüfət Aslanlı vurğulayır.
Qeyd etmək gərəkdir ki, bütövlükdə Azərbaycanın valyuta ehtiyatlarının 32 faizinə bərabər olan xarici borcunun səviyyəsi regionun digər ölkələri ilə müqayisədə çox aşağıdır.

The National Bank of Azerbaijan is predicting a fall in the growth rate in the banking sector in Azerbaijan in 2008. Against the background of the worldwide banking crisis, the NBA is recommending that banks show restraint in their growth policy and this applies in particular to banks that are planning double or treble growth this year.
The deputy chairman of the NBA board, Rufat Aslanli, said that this does not mean that the country will not have the full range of financial services. "Our policy is aimed at growth that brings more development and creates less risk."
European level
The country's economy is today creating the conditions for banking sector growth, as demand for financial services is growing. But every bank that draws up a three-year development strategy must pay attention to its institutional capacity and take account of risk. "However, if we look at the figures for the first two months of this year, we can see that the growth rate in the whole banking sector is no lower than last year," Rufat Aslanli said. "During this period banks' total assets grew by 9 per cent, while last year this figure was 4 per cent. According to our forecasts, the growth rate in the banking sector will be 60-70 per cent this year."
The leading Azerbaijani banks have basically already reached the minimum size of capital according to European standards and the National Bank no longer considers it relevant to review this requirement. The requirement is now 10 million manats, which is higher even than in European Union countries.
Capital covers possible risk to bank assets. Under international practice this is regulated by capital ratio which is the percentage of a bank's capital to the assets at its disposal. This requirement is 12 per cent in Azerbaijan today, while the Basel standard is a minimum of 8 per cent and the NBA does not plan to review it. "However, the existence of such a requirement makes the banks increase their capitalization where necessary as, if this requirement is broken, they will not be able to increase their assets," Rufat Aslanli said.
The average capital adequacy ratio of Azerbaijani banks is 20 per cent, Aslanli said, which is evidence of their sufficient capitalization. In some banks this figure is 15-16 per cent, and they are constantly increasing their capitalization. In 2007 the total capitalization of banks in Azerbaijan doubled and exceeded one billion manats. "While this year banks are maintaining growth rates of 50-60 per cent, based on the capital adequacy ratio requirements, banks' total capitalization will increase by 30-35 per cent on average," Rufat Aslanli said.
Loans not dangerous - yet!
The NBA board thinks that in the short and mid-term the Azerbaijani banking sector is not facing risk in repaying foreign loans. The central bank's confidence is based on the fact that more than half of the funds attracted - around 600 million manats - must be paid off in the coming year. "These funds were attracted by 21 of the 46 banks operating in Azerbaijan. The National Bank is carefully following this process, and it is clear today that the liquidity of these banks allows them to pay off their loans," Rufat Aslanli said. He added that approximately two-thirds of these loans were obtained by banks from international financial institutions.
However, the National Bank is not planning to disregard the negative experience in this sphere of banks in CIS states, for example Kazakhstan, and is continuing to take steps to toughen the norms for compulsory reserves for banks' foreign borrowing. He said that this process will cover 2007-08. "If the main debt for credit and interest rates on it are guaranteed by property, then prudential norms are applied to assess credit. We have slightly toughened these norms. We have also slightly increased requirements for provisioning banks' assets in order to reduce risk in the event of possible losses," Aslanli said.
It should be noted that Azerbaijan's overall foreign debt (both state and private sector) makes up 32 per cent of the country's currency reserves which is very low in comparison with other countries in the region.