"Qərb-Şərq" qatarı artıq yoldadır, "Şimal-Cənub" isə səfərə hazırlaşır
Nəqliyyat sektoru bu gün Azərbayjanın neftdənkənar bölməsinin prioritet inkişaf istiqamətlərindən biridir. Bu sistemi və ona müvafiq olan infrastrukturu inkişaf etdirmək xariji biznesi ölkə ərazisindən tranzit kimi istifadə etməyə jəlb etməyə imkan verər. Bu da öz növbəsində milli iqtisadiyyatın özəl bölməsinin inkişafına səbəb olar.
Dünya iqtisadiyyatının əsas inkişaf istiqamətlərinin təhlili göstərir ki, XXI yüzilliyin əsas maliyyə, əmtəə və informasiya axınları ABŞ - Avropa - Asiya üçbujağında jəmləşəjək. Hazırda onların arasında tijarət dövriyyəsi ildə 3 trilyon ABŞ dollarına çatır.
Beynəlxalq Valyuta Fondunun ekspertlərinin qiymətləndirməsinə görə, Asiya və Avropa arasında illik tijarət dövriyyəsi 600 milyard dollar təşkil edir və 2010-ju ilə kimi bu, 1,5 dəfə artajaq. Buna görə də Jənubi Qafqazın və Mərkəzi Asiyanın kommunikasiya damarlarından keçməklə iki qitəni birləşdirən nəqliyyat dəhlizlərinin yaradılması region dövlətlərinin iqtisadiyyatının çox növlülüyünün təmin olunmasına təsir vasitələrindən biridlir. Şərqdən Qərbə, Şimaldan Jənuba və əksinə gedən nəqliyyat yollarının kəsişməsində yerləşən Azərbayjan bu baxımdan çox əlverişli joğrafi vəziyyətdədir.
"Şimal - Jənub"
"Şimal-Jənub" nəqliyyat dəhlizinin formalaşdırılması barədə ideya 2000-ji il sentyabrın 12-də Rusiya, Hindistan və İran dəmir yollarının rəislərinin ijlasında qəbul edilib. 2005-ji ildə Azərbayjan da bu layihəyə qoşulub və nəzərdə tutulan istiqamətdə ən qısa marşrut yaratmaq üçün öz ərazisini təklif edib.
Artıq neçə ildir ki, "Şimal-Jənub" layihəsi Rusiya tərəfindən dəstəklənir, Moskva layihənin gerçəkləşdirilməsi hesabına "şimal" ölkələri ilə Hind okeanı hövzəsi ölkələri arasındakı yük axınının böyük hissəsini öz ərazisinə jəlb etmək istəyir. "Rusiya Dəmir Yolları" (RDY) ASJ-nin prezidenti Vladimir Yakunin bildirib ki, bu dəhlizin istifadəsi Finlandiyadan Hind okeanı hövzəsinə daha 20 milyon ton yükün daşınmasına imkan verər. Rusiya ekspertlərinin dediyinə görə, ilk başdan "Şimal-Jənub" dəhlizi üzrə müxtəlif nəqliyyat növlərindən istifadə etməklə bir neçə marşrut təklif edilirdi. Bunlardan biri transxəzər variantı idi. Həmin marşruta görə, yüklər Xəzərin Həştərxan, Mahaçqala və Ole limanları arasında gəmi ilə, daha sonra isə dəmir yolu ilə Qazaxıstan, Özbəkistan və Türkmənistandan keçirilməli idi və sərhədyanı Təjən-Səraxs keçidindən İranın dəmir yolu şəbəkəsinə çıxmalı idi. İranlılar bu varinata mane olublar və bildiriblər ki, yükləri bir neçə dəfə doldurub-boşaltmaq məjburiyyəti marşrutun iqtisadi səmərəliliyini xeyli azaldır.
Başqa marşrut isə dəhlizin Qərb qanadı ilə hərəkəti nəzərdə tuturdu. Bu, yüklərin Həştərxan - Mahaçqala - Samur arasında hərəkəti, daha sonra isə Azərbayjan və Ermənistandan keçməklə sərhədyanı Julfa stansiyasında İran ərazisinə çıxması demək idi. Anjaq Azərbayjanla Ermənistan arasında münaqişənin olması "Şimal - Jənub" tərəfdaşlarının bu planını da pozub. Bütün bunlara yeganə səmərəli alternativ kimi yüklərin Azərbayjan ərazisindən keçirilməsi qalıb. Özü də Rusiya ilə Azərbayjan arasında sabit dəmir yolu əlaqəsinin olması bu layihənin şansını artırır. İşin tam başa çatması üçün yalnız Qəzvin - Rəşt - Astara (Azərbayjan) - Astara (İran) dəmir yolu tikilməlidir. Bu variant yüklərin heç bir boşaldılıb- doldurulma olmadan Azərbayjan ərazisindən dəmir yolu ilə birbaşa keçirilməsi deməkdir və iqtisadi baxımdan İran və Rusiya ekspertləri tərəfindən ən əlverişli sayılır. Anjaq İran tərəfi jiddi-jəhdlə yeni xətti təkbaşına tikməkdən imtina edirdi və Rusiyanı da maliyyələşdirməyə jəlb etməyə çalışırdı. "Şimal-Jənub" nəqliyyat dəhlizinin 33 faizi Rusiyanın payına düşür və təbii ki, daşınmadan ən çox qazanj RDY əldə edəjək.
Bu barədə uzun sürən danışıqlar aparılıb və sonda məsələnin iqtisadi tərəfi üstün gəlib. Martın son günlərində Azərbayjan, Rusiya və İran dəmir yolları idarələrinin rəhbərlərinin Tehran görüşündə Qəzvin - Rəşt - Astara dəmir yolunun tikintisi üzrə konsorsium yaradılması barədə anlaşma bağlayıblar.
Danışıqların növbəti mərhələsinin may ayında Bakıda olması nəzərdə tutulub. Azərbayjan Dövlət Dəmir Yolunun (ADDY) mətbuat xidmətinin başçısı Nadir Əzməmmədovun sözlərinə görə, maydakı görüşdə Rusiya tərəfi sözügedən xəttin tikintisinin biznes-planını təqdim etməlidir. İran tərəfi isə Azərbayjan dəmiryolçularına sərhədyanı çay üzərində nəzərdə tutulan 101 metr uzunluqlu körpünün tikilntisinin layihəsini göstərməlidir. Nadir Əzməmmədov qeyd edib ki, bu beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi layihəsi çərçivəsində Azərbayjan ərazisində 8,4 kilometr dəmir yolunun, hər birinin uzunluğu 1050 metr olan 4 stansiya yolunun, gömrük və nəzarət-buraxılış məntəqələrinin, təkər qoşqularının dəyişdirilməsi məntəqəsinin tikintisi nəzərdə tutulur.
Azərbayjan ərazisindən keçəjək layihəni təhlil edən Qərb mətbuatı onun şansını aşağı qiymətləndirir. Başlıja arqumentlər kimi Vaşinqtonun Rusiya layihələrinə mənfi münasibəti və Xəzər hövzəsində ABŞ-ın əsas tərəfdaşı olan Azərbayjanın İranla iqtisadi əlaqələr qurmasından xoşlanmaması göstərilir. Bunu iki amillə tarazlaşdırmaq mümkündür. Birinji amil iqtisadi mənfəət əldə etmək istəyi ilə İrana qarşı o qədər də aqressiv davranmayan Avropa dövlətlərinin dəstəyi ola bilər. İkinji amili isə sadəjə biznes marağına aid etmək olar. İranla dəmir yolu əlaqəsinin olması Azərbayjana xüsusilə böyük gəlirlər vəd edir. Bu, Asiya dövlətləri ilə indi avtomobil daşınması ilə məhdudlaşan yük dövriyyəsini artırmağa imkan verəjək. Bundan başqa, Bakı Asiya bazarları ilə münasibətlərin çoxçeşidliliyini artırmağa imkan tapajaq. Bir-birinə alternativ olan quru və dəniz yollarına malik Azərbayjanın tranzit yükləri jəlb etmək qabiliyyəti yüksələjək.
"Böyük İpək Yolu" yol üstündədir
Əgər "Şimal - Jənub" dəhlizinin gerçək gələjəyi hələ bir az dumanlı görünürsə, "Qərb - Şərq" istiqaməti artıq tam fəaliyyətə hazırdır. Tarixin müxtəlif dövrlərində Azərbayjandan keçməklə Avropa ilə Asiyanı birləşdirmiş Böyük İpək Yolunun bərpası ideyasının praktiki tətbiqinə çox illər önjə başlanıb. Anjaq Böyük İpək Yolunun səlahiyyətində tammiqyaslı dəmir yolunun olmaması marşrutdan istifadə səviyyəsini məhdudlaşdırır. Xəzərin hər iki tərəfində iki qitəni birləşdirən çağdaş infrastruktura malik dəniz limanlarının və dəmir yolu magistrallarının olması Jənubi Qafqazla birgə Xəzər bölgəsini qitələrarası önəmə malik əsas nəqliyyat qovşaqlarından birinə çevirərdi. Bu baxımdan, Bakı yaxınlığında yeni beynəlxalq dəniz limanının tikintisi və Türkiyədən keçməklə Mərkəzi Avropa bazarlarına çıxmağa imkan verən Bakı - Tbilisi - Qars (BTQ) dəmir yolu layihəsinin gerçəkləşdirilməsi önəmli strateci rola malikdir.
Bir il önjə BTQ barədə saziş bağlayan Azərbayjan, Türkiyə və Gürjüstan artıq layihənin gerçəkləşdirilməsi mərhələsindədirlər. Yolun Gürjüstan bölümünün tikintisi Azərbayjan - Gürjüstan işçi qrupunun martın sonunda Tbilisidə keçirilmiş son ijlasında diqqət mərkəzində olub. Tərəflər bir sıra işgüzar məsələlər üzrə məsləhətləşmələr və müfəssəl müzakirələr aparıblar. Onların sırasından, məsələn, Türkiyə-Gürjüstan sərhədində inşa ediləjək Axalkalaki stansiyasının tikintisini göstərmək olar.
Layihənin Gürjüstan hissəsi bir neçə müstəqil layihəyə bölünüb. Bunlardan biri mövjud yolların bərpasını, ikinjisi isə əvvəllər yol olmayan yerlərdə yeni xəttin tikintisini nəzərədə tutur. Tikilməli hissə Axalkalakidən Türkiyə sərhədinə qədər uzanır. Ötən ilin sonlarında keçirlmiş tenderin nətijələrinə görə, həmin hissəni Azərbayjanın "Azərinşaatservis" şirkəti tikəjək. Onun qarşısında 33 kilometr dəmir yolu çəkmək və bir tunel tikmək durur.
Daha bir layihə isə vaqonların təkərlərinin dəyişdiriləjəyi çağdaş stansiyanın tikintisi ilə bağlıdır. Yəni orada vaqonlar bizim alışdığımız enli təkər qoşqularının üzərindən götürülərək Türkiyədə ümumi Avropa standartlarına uyğun olaraq istifadə edilən nisbətən dar təkər qoşqularının üzərinə oturdulajaq.
Bir sıra yerli kütləvi informasiya vasitələrinin məlumatına görə, daha önjə Gürjüstan tərəfindən Axalkalaki stansiyası üzrə təqdim olunmuş sənədlərdə qiymətlər şişirdilmiş şəkildə göstərilibmiş. Bu səbəbdən Azərbayjan Nəqliyyat Nazirliyi layihə üzərində yenidən işləməyi, bəzi işləri ikinji mərhələyə keçirməyi, bəzilərini isə ümumiyyətlə ixtisar etməyi məqsədəuyğun sayır.
Gürjüstan və Türkiyə ərazilərində tikinti işlərinin 2009-ju ildə başa çatdırılması nəzərdə tutulur. Bu, Bakıdan Avropaya birbaşa və kəsə dəmir yolu əlaqəsi qurmağa imkan verəjək. Ekspert hesablamalarına görə, işə başladığı ilk ildə BTQ ilə 3 milyon ton yük daşınajaq. Sonrakı üç ildə bu, 5 milyon tona qalxajaq. Ehtimal edilir ki, 2015-ji ilə kimi yeni xətt ilə ildə 15 milyon tona yaxın yük daşınajaq.
Yolpulunu kim verəjək?
Bir az da sadalanan dəmir yolu layihələrinin maliyyə məsələləri barədə. Azərbayjan hökuməti 2008-2012-ji illərdə dəmir yolunun inkişafı üzrə dövlət proqramı hazırlayıb. Proqram infrastrukturun və hərəkət heyətinin kompleks çağdaşlaşdırılmasını nəzərdə tutur. Proqrama uyğun olaraq xariji kreditorlarla danışıqlar aparılır. Məlumat var ki, hökumət artıq şimal sərhədindən jənub sərhədinə qədər olan sahədə, yəni "Şimal - Jənub" dəhlizi üzrə dəmir yollarının yenidən qurulması üçün sərmayəçilər tapıb.
Bu işin maliyyələşdirilməsinə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) və həmçinin Asiya İnkişaf Bankı (AİB) də qoşulmağa hazırdır.
Həmin bankların hər biri bu məqsəd üçün 500 milyon ABŞ dolları verməyə hazırdır. Özü də AYİB Avropa Sərmayə Bankı (ASB) ilə birgə iştirak etmək niyyətindədir. ASB Azərbayjanla yenijə əməkdaşlığa başlayıb.
Hazırda potensial kreditorların təklifləri baxılmaq üçün uyğun nazirlik və qurumlara verilib. Bu özü də bu jür tək saziş olmayajaq, çünki ölkənin nəqliyyat sahəsində dəmir yolu bölməsi strateci mövqedədir. Dəmir yollarının inkişafı üzrə dövlət proqramının ümumi dəyəri 1,2 milyard manatdır, yəni 1,5 milyard ABŞ dollarından çoxdur. Bir sıra beynəlxalq maliyyə qurumları da yenidənqurmaya qatılmaq barədə niyyət bildiriblər.
Dünya Bankı da "Qərb -Şərq" dəmir yolu dəhlizinin sahələrini maliyyələşdirmək istədiyini bildirib, buna 450 milyon ABŞ dolları verməyə hazır olduğunu vurğulayıb. Yaponiya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Bankı (JBIC) da Bakıdan Gürjüstan sərhədinə qədər olan dəmir yolunun elektrik təjhizatının yenidən qurulmasına artıq bu il 260 milyon ABŞ dolları ayırmağa hazırdır. Vəziyyətin bu jür dəyişməsi hökumətə Dünya Bankının ayırdığı kreditin bir hissəsini başqa zəruri istiqamətlərə yönəltmək imkanı yaradır. "Qərb-Şərq" istiqamətində bərpa işləri çərçivəsində 240 kilometr yol yenidən qurulajaq və 50 yeni lokomotiv satın alınajaq.
Almaniya İnkişaf Bankı (KfW) da bu dövlət proqramının gerçəkləşdirilməsində öz iştirakının istiqamətlərini müəyyənləşdirib. Bank ADDY-nin hərəkət heyətinin yeniləşdirilməsinin maliyyələşdirilməsində iştirak etmək niyyətindədir. Özü də KfW bütün lazım olan təjhizatı təmin edəjəyini bəyan etməklə, kreditin məbləğini məhdudlaşdırmayjağını vurğulayır.
Göründüyü kimi, Azərbayjanın ərazisində səmərəli dəmir yolu dəhlizləri yaradılması üzrə proqramların gerçəkləşdirilməsi beynəlxalq maliyyə institutlarını jəlb edir. Bunu bu jür layihələrin gerçəkləşdirilməsinə bir növ zəmanət kimi də dəyərləndirmək olar. Bakı rəsmilərinin dəfələrlə bildirdiyi kimi, Azərbayjan hökumətinin bu proqramın önəmli istiqamətlərini müstəqil şəkildə maliyyələşdirməyə imkanı olması da Jənubi Qafqaz nəqliyyat qovşağını gerçəkliyə yaxınlaşdırır.

РЕЛЬСОВЫЙ ПЕРЕКРЕСТОК
Транспортный сектор является сегодня одним из приоритетных направлений развития ненефтяного сектора Азербайджана. Совершенствовать систему и сопутствующую инфраструктуру означает привлечь к транзиту через территорию страны зарубежный бизнес, что будет способствовать развитию частного сектора в национальной экономике.
Анализ прогнозирования основных направлений развития мировой экономики свидетельствует о том, что главные финансовые, товарные и информационные потоки в XXI веке будут сосредоточены в треугольнике США - Европа - Азия. На сегодняшний день торговый оборот между ними достигает $3 трлн. в год.
По оценкам же экспертов Международного валютного фонда, ежегодный товарооборот между Азией и Европой составляет $600 млрд., и к 2010 году он возрастет в полтора раза. Поэтому создание транспортных коридоров, способных привязать экономики стран двух континентов через коммуникационные артерии Южного Кавказа и Центральной Азии, - один из возможных путей диверсификации экономики государств региона.
Азербайджан в этом смысле имеет выгодное географическое положение, являясь перекрестком транспортных путей с севера на юг, с востока на запад и наоборот.
Север - Юг
Сама идея формирования транспортного коридора Север - Юг была принята на заседании начальников железных дорог России, Индии и Ирана 12 сентября 2000 года. В 2005 году Азербайджан подключился к этому проекту, предложив свою территорию для организации наиболее короткого маршрута в задуманном направлении.
Проект Север - Юг много лет лоббирует российская сторона, которая намерена таким образом привлечь на свою территорию большую часть грузопотока между "северными" странами и государствами в акватории Индийского океана. В частности, президент ОАО "Российские железные дороги" (РЖД) Владимир Якунин заявил, что использование этого коридора в перспективе означает транспортировку еще до 20 млн. тонн грузов от Финляндии до Индийского океана.
Изначально Север - Юг предполагал несколько маршрутов следования грузов с использованием разных видов транспорта, говорят российские эксперты. Один из них - транскаспийский, через порты Астрахани, Оле, Махачкалы, по железнодорожному сообщению через Казахстан, Узбекистан и Туркменистан с выходом на железнодорожную сеть Ирана по пограничному переходу Теджен - Серахс. Но этот вариант блокировали иранские партнеры, настаивая на том, что экономическая эффективность транскаспийского мультимодального маршрута снижается с необходимостью неоднократной перевалки грузов.
Другой маршрут предполагал пролегание по западной ветви коридора: это направление Астрахань - Махачкала - Самур, далее по территориям Азербайджана и Армении с выходом в Иран через пограничную станцию Джульфа. Однако конфликт между Азербайджаном и Арменией разрушил планы партнеров Севера и Юга.
Единственно экономически рациональной альтернативой осталось строительство межконтинентального мостика через Азербайджан. Тем более что Россия и Азербайджан имеют стабильное железнодорожное сообщение. Для "полного счастья" не хватает железнодорожной линии Казвин - Решт - Астара (Иран) - Астара (Азербайджан). Этот вариант будет означать прямой железнодорожный проход через Азербайджан без излишней перевалки грузов и с экономической точки зрения называется иранскими и российскими экспертами наиболее целесообразным. Однако иранская сторона напрочь отказывалась самостоятельно прокладывать новую ветку, намереваясь привлечь к финансированию и Россию, территория которой охватывает 33% коридора Север - Юг, а следовательно, самый крупный барыш выручат РЖД.
Долгие переговоры привели к тому, что экономическая составляющая взяла верх: в последних числах марта руководители железнодорожных ведомств Азербайджана, России и Ирана на встрече в Тегеране подписали меморандум о создании консорциума по строительству железной дороги Казвин - Решт - Астара.
Следующий этап переговоров намечен на май в Баку. По словам руководителя пресс-службы Азербайджанской государственной железной дороги (АГЖД) Надира Азмамедова, на предстоящей встрече российская сторона должна представить бизнес-проект строительства указанной ветви, а иранская сторона - ознакомить коллег из Азербайджана с проектом возведения через пограничную реку нового моста длиной 101 метр.
Н.Азмамедов подчеркнул, что проект международного транспортного коридора подразумевает строительство на территории Азербайджана 8,4 км путей, 4 станционных путей (каждый по 1050 метров), таможенного и пропускного пунктов, пункта по смене колесных пар.
Западная пресса, комментируя проект через Азербайджан, оценивает его шансы как очень низкие. В качестве главного аргумента приводится отношение Вашингтона к российским проектам, а также экономическим связям Азербайджана, который является основным партнером США в акватории Каспия, с Ираном. Противовесом могут послужить два фактора. Первый - решение европейских государств, которые настроены в отношении политики Ирана не столь агрессивно, чтобы потерять собственную экономическую выгоду. Второй же можно свести к чисто бизнес-интересам.
Азербайджану, в частности, наличие железнодорожного сообщения с Ираном сулит большие прибыли. Это позволит увеличить грузопоток с азиатскими государствами, который сейчас ограничен автомобильными перевозками. Помимо этого Баку диверсифицирует связь с азиатскими рынками. Имея альтернативу: сухопутный или морской маршрут, Азербайджан повышает свои шансы по привлечению транзитных грузов.
"Великий Шелковый путь" на колее
Если практическое будущее проекта железнодорожного коридора Север - Юг выглядит пока туманно, то направление Запад - Восток уже готовится к полноценному функционированию. Идея возрождения исторического Великого Шелкового пути (ВШП), который на протяжении различных этапов истории "протаптывался" между Европой и Азией через Азербайджан, свое практическое применение получила уже много лет назад.
Однако фактическое отсутствие в арсенале ВШП полномасштабного железнодорожного коридора существенно ограничивает загрузку маршрута. Наличие морских портов с развитой современной инфраструктурой по обе стороны Каспия, а также железнодорожных магистралей, которые могли бы соединить два континента, поправило бы ситуацию, превратило бы регион Каспийского бассейна с выходом на Южный Кавказ в ключевой транспортный узел межконтинентального значения.
В этом смысле строительство близ Баку нового международного морского порта и реализация проекта железной дороги Баку - Тбилиси - Карс (БТК) с выходом через территорию Турции на рынки Центральной Европы играют стратегическую роль.
В настоящее время Азербайджан, Турция и Грузия, подписавшие год назад соответствующий договор, находятся на стадии реализации проекта БТК. Строительство грузинского участка магистрали было в центре внимания последнего заседания азербайджано-грузинской рабочей группы, которое прошло в конце марта в Тбилиси. Стороны провели консультации и детальное обсуждение по ряду рабочих вопросов. Среди них можно, пожалуй, выделить возведение железнодорожной станции в Ахалкалаки, что близ турецко-грузинской границы.
Если говорить о грузинской части проекта, то ее, как известно, "поделили" на несколько самостоятельных проектов. Один из них предполагает реконструкцию существующих путей, другой - прокладку абсолютно нового полотна по участкам, где раньше железной дороги и вовсе не было. Это - пролет от Ахалкалаки до границы с Турцией, который, согласно итогам проведенного в конце прошлого года тендера, будет строить азербайджанская компания "Азериншаатсервис". На ее долю пришлись 33 километра и один туннель.
Еще один проект призван построить современную станцию, на которой вагоны будут "менять колеса", то есть с привычной нам широкой колеи "пересядут" на более узкую, которую строят в Турции согласно общеевропейским стандартам.
По информации некоторых местных СМИ, в представленном ранее грузинской стороной документе по станции Ахалкалаки были отражены завышенные цены. По этой причине в Министерстве транспорта Азербайджана считают целесообразным выполнить новую проектировку, перенести часть работ на второй этап, а некоторые компоненты и вовсе исключить из проекта.
Завершить строительные работы на грузинской и турецкой территориях предполагается в 2009 году, после чего будет создана прямая и наикратчайшая железнодорожная связь из Баку в Европу. Согласно экспертным расчетам, в первый год по БТК будет перевезено 3 млн. тонн, а в последующие три года - 5 млн. тонн грузов. Предполагается, что в 2015 году по новой трассе будет транспортироваться ежегодно до 15 млн. тонн грузов.
Кто платит, господа?
И еще немного о финансовых аспектах перечисленных железнодорожных проектов. Азербайджанское правительство разработало Государственную программу развития железных дорог на 2008-2012 годы, которая предусматривает комплексную модернизацию инфраструктуры и подвижного состава. Согласно этой программе, ведутся переговоры с внешними кредиторами. Есть информация, что правительство уже нашло инвесторов для реконструкции железнодорожных путей в направлении от северной до южной границы Азербайджана (транспортный коридор Север - Юг).
Подключиться к финансированию этих работ готовы Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) и Азиатский банк развития. Оба банка предоставят на эти цели по $500 млн., при этом ЕБРР намерен выступать совместно с Европейским инвестиционным банком (EIB), сотрудничество которого с Азербайджаном только начинается.
В настоящее время предложения потенциальных кредиторов переданы на рассмотрение соответствующих министерств и ведомств. Это будет уже не первое подобное соглашение, поскольку в транспортной сфере страны железнодорожный сегмент занимает стратегическую позицию. Общая стоимость Государственной программы развития железных дорог 1,2 млрд. манатов (более $1,5 млрд.). О своем намерении принять участие в реконструкции уже заявил ряд международных финансовых институтов. Так, желание профинансировать участок железнодорожного коридора Запад - Восток (в рамках проекта развития торговли и транспорта) изъявил Всемирный банк, готовый предоставить $450 млн. Японский банк международного сотрудничества (JBIC) готов уже в нынешнем году предоставить порядка $260 млн. на финансирование реконструкции электроснабжения железной дороги от Баку до границы с Грузией. Причем при таком исходе правительство обсудит с Всемирным банком возможность перенаправления части средств его кредита на другие цели. Для реабилитации направления Восток - Запад будет реконструировано 240 км дорог и приобретены 50 новых локомотивов.
Тем временем Германский банк развития (KfW) уже определился с направлением собственного участия в реализации указанной госпрограммы. Банк намерен финансировать обновление подвижного состава АГЖД. При этом KfW не ограничивает сумму возможного кредита, заявляя о готовности обеспечить все необходимые закупки.
Очевидно, что сегодня реализация программ по созданию прибыльных железнодорожных коридоров через Азербайджан привлекает международные финансовые институты, что может считаться гарантией реализации подобных проектов. А возможность азербайджанского правительства самостоятельно финансировать важные направления этой программы, о чем однозначно заявляют официальные лица в Баку, приближает южнокавказский транспортный узел к реальному воплощению.