Çərşənbə axşamı, 08:16
Kiprin ən böyük şəhəri olan Lefkoşanın (Nikosiya) mərkəzi kü-çəsi - 1963-cü ildən şəhəri yunan və türk hissələrə ayıran Lokmacı (Ledra) aprelin 3-ü səhər açıldı və bununla da 70 metrlik "ölü zona" minadan təmizləndi. Beləliklə, 45 il əvvəl yaradılmış "yaşıl zona"dakı (bufer zonası) Nəzarət-Buraxılış Məntəqəsi (NBM) qismən dağıdıldı, on illər ərzində oraya yaxın olan və boş qalmış evlərin bərpasına başlanıldı.
Lokmacı münaqişə tərəfləri arasında 2003-cü ilin aprelindən indiyədək açılan sayca altıncı NBM olsa da, o özünə xüsusi diqqət cəlb edib. Bu da tamamilə izaholunandır. Məsələ ondadır ki, onillər ərzində məhz bu NBM Kiprin parçalanmasının rəmzi hesab olunurdu. O, bir dəfə - 1968-ci ildə açılsa da, 1974-cü ildə yunan xuntasından sonra məntəqə birdəfəlik bağlandı. 1963-cü ildə burada qurulan barrikadalar 1974-cü ildə qalın divarla əvəzləndi. Nəticədə şəhərin ticarət sırası, həmçinin turist mərkəzi iki hissəyə parçalandı. Adanı iki sektora ayıran xətt isə o vaxtdan BMT-nin Kiprdə Sülhün Qorunması üzrə Silahlı Qüvvələri tərəfindən mühafizə edilir.
Son aylarda iki icmanın liderlərinin barışıq əhval-ruhiyyəsində olması, NBM-in açılış mərasimində səslənən bəyanatlarda da öz əksini tapdı. Mərasimdə nazirlər, parlamentarilər, hər iki icmanı təmsil edən çoxlu sayda insanlar, həmçinin Lefkoşanın yunan və türk bələdiyyələrinin rəhbərləri iştirak edirdilər. Təntənəli mərasimdən sonra küçə açıq elan edilib. Lakin hələlik yalnız piyadalar üçün...
Qeyd edək ki, NBM-in açılması haqda qərar hələ martın 21-də BMT-nin himayəsilə yunan Kiprinin (Kipr Respublikası) prezidenti Dimitris Xristofiasla Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin (ŞKTC) lideri Mehmet Əli Tələt arasında keçirilmiş görüşdə qəbul olunmuşdu. Onlar uzun illərdir davam edən Kipr münaqişəsinin həlli üzrə razılaşmanın hazırlanması üçün ekspert qrupunun yaradılması haqda da  razılıq əldə ediblər.
Qeyd etmək lazımdır ki, türk tərəfi ortaya çıxa biləcək bəzi problemli məqamların qarşısını almaq üçün əvvəlcədən müvafiq tədbirlər görüblər. Məsələn, NBM-də xidmət çəkən türk əsgərlərin hərəkəti üçün yerüstü keçid açılıb. Şimali Kipr rəhbərliyinin fikrincə, bu keçid Türkiyə əsgərlərinin şəhərin türk tərəfinə gedib-gələn yunan-kiprlilər ilə əlaqələrini minimuma endirəcək. Keçidin inşası üçün xərclənən 800 min dollar vəsaiti isə Türkiyənin ŞKTC-dəki səfirliyi ayırıb.
Yunan tərəfi ilkin mərhələdə keçidin tikintisinə maneə yaratmağa çalışsa da, Şimali Kipr lideri Mehmet Əli Tələtin Azərbaycanda, baş nazir Fərdi Sabit Söyərin isə Almaniyada səfərdə olduğu zamanda gözlənilməz addım atdı:  2007-ci il martın 8-də bir gecədə Lokmacı Nəzarət-Buraxılış Məntəqəsindən şəhərin yunan hissəsini ayıran divar buldozer vasitəsilə dağıdıldı. Təbii ki, bu, icmaların yaxınlaşması üçün zəmin yaradan bir amildir.
Hələ ki Lokmacı məntəqəsinin açılmasının siyasi dividentlərindən danışmaq, əlbəttə ki, tezdir. Lakin yerli sahibkarlar artıq qələbəni bayram edirlər: ticarət əlaqələrinin inkişafından əldə olunan gəlir artıq hiss edilməkdədir. NBM-in açılmasının təşəbbüskarları hesab edirlər ki, yerli səviyyədə əlaqələr icmalar arasında iqtisadi əlaqələrin güclənməsinə, sonda isə Kiprin birləşməsinə gətirib çıxaracaq.
Artıq iki icmanı bir-birindən ayıran 180 kilometrlik "yaşıl zona"da bağlı buraxılış məntəqəsi qalmayıb. Başqa sözlə, artıq "lokal xarakterli" problem yoxdur. Bu ilin fevralında Dmitris Xristofiasın yunan-kiprlilərin yeni lideri seçilməsi isə danışıqlar prosesinin "ölü nöqtə"dən tərpənməsinə səbəb olub.
Lokmacının açılması xəbəri hətta əvvəllər münaqişənin həlli ehtimalına bədbinliklə yanaşan türkiyəli politoloqların da nikbinliyini artırıb. Artıq hamı etiraf edir ki, növbəti addım çoxdan gözlənilən sülh razılaşmasının imzalanması ola bilər. Bu isə həm türklər, həm də Türkiyə dövləti üçün çox vacibdir. Türkiyənin yalnız Kipr türklərinə ayırdığı maliyyə dəstə-yinin (bu vəsaitin bir qismi xarici kreditlər hesabına ayrılır) miqyasına diqqət yetirsək, uzun illərdir davam edən münaqişənin həllinin həm sıravi türklər, həm də hökumət dairlələri üçün nə qədər önəmli olduğunu anlayarıq.
Lakin bu məsələdə heç də hamı eyni dərəcədə nikbin deyil. Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi Yaşar Böyükanıtın timsalında generalitet bəyan edib ki, Lokmacı buraxılış məntəqəsinin açılması "qeyri-qənaətbəxş addımdır". Lefkoşada səfərdə olan Böyükanıt keçirdiyi mətbuat konfransında bəyan edib ki, "Türkiyə ordusu problemin ədalətli və əhatəli həllinədək adadan çıxmaya-caq". Lokmacının açılışına gəlincə, Böyükanıt vurğulayıb ki, "Lokmacı, açılışı problemin həllinə gətirib çıxaracaq məntəqələrdən yalnız biridir".
Həqiqətən də, adanın birləşməsi haqda danışıqlar çoxdan getsə də, hələ ki heç bir nəticə yoxdur. Bu istiqamətdə sonuncu cəhd 2004-cü il aprelin 26-da "Annan planı"na əsasən, BMT-nin himayəsi ilə keçirilən Referendum zamanı iflasa uğrayıb. BMT-nin təqdim etdiyi Kipr münaqişəsinin həlli planı ("Annan planı") adada vahid Kipr Respublikası əvəzinə, ikiicmalı və ikizonalı dövlətin yaradılmasını nəzərdə tuturdu və yunanların fikrincə, bu, adanın şimal hissəsinin türklər tərəfindən işğalının tanınması olardı. Sənəd qəbul olunsa,  türk tərəfi Kiprin birləşmiş hökumətində veto qoymaq və öz hərbi kontingentini adada saxlamaq haqqına malik olacaqdı. Bununla yanaşı, yunanların adanın şimal hissəsində toxunulmaz əmlakla bağlı əməliyyat hüquqları da məhdudlaşdırılırdı.
Odur ki referendumda Kipr yunanlarının 75%-i BMT planına qarşı çıxdı. Türklərin əksəriyyəti isə əksinə, planın lehinə səs verdi. Referendumun nəticələri sübut etdi ki, Kipr türkləri vahid Kiprin yaradılması naminə, hətta özləri üçün ən müqəddəs məsələ olan şəxsi dövlət quruculuğundan belə imtina etməyə hazırdırlar. Yunanlar isə, öz növbələrində, maksimum güzəştlərə nail olmaq üçün beynəlxalq rıçaqlardan istifadəyə çalışırlar.
Kipr münaqişəsinin yaranmasına səbəb olmuş tarixi şəraitə nəzər yetirsək, görərik ki, uzun illər davam edən fikir ayrılığının səbəbləri iki icmanın daxili qarşılıqlı problemlərindən çox, Yunanıstan, Türkiyə, Böyük Britaniya, sonradan isə Avropa İttifaqı kimi xarici "oyunçular"ın qüvvələr nisbətindəki ziddiyyətlərdən irəli gəlir.
Yunanlar və türklər əsrlərlə vahid Osmanlı İmperiyasının tərkibində yaşayıblar və o dövrlərdə onlar arasında heç bir qarşıdurma olmayıb. Hər şey xeyli sonralar - XX əsrin ortalarında, ingilis müstəmləkəsində olan Kiprin 1960-cı il avqustun 16-da müstəqillik əldə etməsi ilə başlayıb. Müstəqillik üçün hüquqi əsas 1959-cu ildə Sürix-London razılaşması olub və o, respublikanın suverenliyini ciddi şəkildə məhdudlaşdırıb. Böyük Britaniya, Yunanıstan və Türkiyə bu razılaşma ilə Kiprin "müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü və təhlükəsizliyinə" zamin durublar. Bu müqavilə sözügedən dövlətlərə Kiprin daxili işlərinə qarışmaq haqqı verirdi ("Zəmanət haqqında müqavilə").
Bundan başqa, Yunanıstan və Türkiyə adada müvafiq olaraq, 950 və 650 nəfərlik hərbi kontingent saxlamaq hüququ əldə etmişdilər ("İttifaq haqqında müqavilə").
Ayrıca olaraq, Böyük Britaniya Kiprdə 99 kvadrat mil ərazi üzərində öz suverenliyini saxlayıb, həmin ərazidə iki böyük hərbi baza - Dekeliya və Akrotiri fəaliyyət göstərib, həmçinin digər "o qədər də böyük olmayan ərazilər" və infrastrukturu əlində saxlayıb. Bundan əlavə, ölkə ərazisində Böyük Britaniya və ABŞ-a məxsus bir neçə digər hərbi obyekt və tikili də var.
1974-cü ilin iyulunda Yunanıstanın hərbi xuntasının dəstəyi ilə adada hərbi çevriliş baş verib. Prezident Makarios hakimiyyətdən uzaqlaşdırılıb, adaya nəzarət isə Yunanıstanın gizli fəaliyyət göstərən ultramillətçi EOKA-B təşkilatının rəhbəri, Kiprin Yunanıstana birləşdirilməsinin tərəfdarı olan Nikos Sampsonun əlinə keçib. Etnik türklərin planlı şəkildə sıxışdırılması, kütləvi istismar və qətllər başlayıb və Türkiyə zamin ölkə olaraq, yerli türklərin müdafiəsinə qərar verib. Nəticədə o, 1974-cü il iyulun 20-də adanın şimalına öz qoşunlarını yerləşdirib. Bununla da adanın 33%-nə nəzarət türklərin əlinə keçib.
Danışıqların ilk illəri heç bir nəticə verməyib. 1975-ci il fevralın 13-də türk icmasının rəhbərliyi "Kipr Türk Federativ Dövləti"ni elan edib və Rauf Denktaş onun ilk prezidenti seçilib. 1983-cü il noyabrın 15-də isə Kipr Türk Federativ Dövlətinin qanunverici Assambleyası Kipr türk dövlətinin müstəqilliyini elan edib.
Prinsipcə, Kipr yunanlarının problemi hər iki tərəfi qane edəcək formada çözmək üçün kifayət qədər vaxtı var idi. Lakin adanın cənubunda millətçi tendensiyalar bu ideyanın gerçəkləşməsinə imkan vermədi.
Reallıq sübut edir ki, Türkiyənin adanın türk icmasına, Avropa İttifaqının isə Kipr yunanlarına təzyiqlərinə baxmayaraq, tərəflər arasında yaxınlaşma heç də asan keçmir. Axı münaqişə nəticəsində Kiprin hər iki tərəfi monoetnik bölgəyə çevrilib. 1974-1975-ci illərdə orada əhalinini "dəyişdirilməsi" baş verib: Kipr türkləri, praktiki olaraq, tamamilə adanın Türkiyə qoşunları tərəfindən işğal edilmiş ərazisinə, qarşı tərəf isə əksinə, cənuba köçüblər (hazırda adanın şimalında cəmi bir neçə yüz yunan yaşayır).
Avropa İttifaqı Kipr probleminə xeyli sonra - adanın yunan hissəsinin 2004-cü il mayın 1-də quruma qəbulundan sonra cəlb edilib. Kiprin bu üzvlükdən əldə etdiyi bütün imtiyazlar və üstünlüklər onun yalnız yunan hissəsinə aid olub, Avropa İttifaqı isə hələ də Şimali Kiprə qurumun kənar hərbi qüvvənin iş-ğalı altında olan ərazisi kimi baxır.
Bu mövqe Ankaranın Aİ-yə üzvlüklə bağlı apardığı danışıqlara da mane olur. Yunanıstan və yunan Kipri bütün mümkün rıçaqlarla Ankaraya təzyiq etməyə çalışır, Türkiyə limanlarının cənubda Yunanıstan gəmilərinin üzünə açılmasını tələb edirlər. Gömrük İttifaqı da eyni tələbi irəli sürür. Məhz bu məqam üzündən Türkiyənin Aİ-yə qəbulu ilə bağlı danışıqlar qismən dondurulub.
Bununla yanaşı, Ankara bu məsələdə bir sıra Qərb dövlətlərinin, həmçinin ABŞ və Böyük Britaniyanın dəstəyinə malikdir. Bu dövlətlər beynəlxalq sanksiyalar və Yunanıstanın müqavimətinə baxmayaraq, Şimali Kiprdə rəsmi nümayəndəliklərinin açılmasına razılıq veriblər, həmçinin ŞKTC ilə müəyyən ticarət əlaqələrini dəstəkləyirlər. Türkiyə isə Yunanıstanın problemə dair danışıqları BMT-dən Avropa İttifaqı masasına keçirmək cəhdlərinə qarşı çıxır. Çünki bu, dialoqun "sıfırdan", həm də Türkiyə üçün sərf etməyən formada başlanması deməkdir. Qarşı tərəfin bu istəyinə cavab olaraq, Ankara yunan tərəfinin rədd etdiyi "Annan planı"nın müzakirəsini bərpa etməyə çağırır.
Bu gün tərəflər danışıqlar prosesinin mahiyyətindən yaxşı xəbərdardırlar. Münaqişənin nizamlanması yunan Kiprinin rədd etdiyi, ŞİKC-nin isə dəstəklədiyi qarşılıqlı güzəştlər vasitəsilə mümkündür.
Hələ ki Kipr Respublikasının yeni prezidenti Dimitris Xristofiasın bu məsələdə nə dərəcədə çevik olacağı, Levkoşada ölkəni ayıran divarın dağıdılmasının arxasınca böyük razılaşmanın gəlib-gəlməyəcəyi məlum deyil. Beynəlxalq vasitəçilik, faktik olaraq, susur. Belə qənaət yaranır ki, situasiyadan yeganə çıxış yolu icma liderlərinin özləri tərəfindən hazırlanacaq yeni sülh sazişi ola bilər. Amma buna da inanmaq çətindir. Çünki Ankara ilə Afina kiprlilərin arzuları ilə öz maraqlarını çox vaxt səhv salırlar.

ПОСЛЕДНИЙ РАЗЪЕДИНЕННЫЙ ГОРОД ЕВРОПЫ
Центральная улица крупнейшего города Кипра - Лефкоши (Никосии) - Локмаджи (Ледра), с 1963 года разделявшая город на греческую и турецкую части, была открыта утром 3 апреля после разминирования 70-метровой "мертвой зоны". Контрольно-пропускной пункт на "зеленой линии" (буферной зоне), сооруженный 45 лет назад, частично демонтировали, а близлежащие дома, пустовавшие в течение десятков лет, наконец-то начали реставрировать.
Хотя Локмаджи стал шестым по счету пропускным пунктом, открытым между конфликтующими общинами с апреля 2003 года, он привлек к себе особое внимание. И это вполне объяснимо, ведь именно этот КПП в течение десятилетий являлся символом разобщенности Кипра. Он открывался лишь один раз - в 1968 году, однако после греческой хунты 1974 года его закрыли, и, как оказалось, надолго. В 1963 году там впервые были сооружены баррикады, которые в 1974 году заменили стеной. В итоге торговый ряд города, а также туристический центр оказались разрезанными на две части. Линию, разделяющую остров на два сектора, до сих пор охраняет контингент Вооруженных сил ООН по поддержанию мира на Кипре (ВСООНК).
Впрочем, атмосфера примирения, царящая последние месяцы в отношениях лидеров двух общин, сказалась и на заявлениях, прозвучавших в ходе церемонии открытия КПП. На ней присутствовали министры, парламентарии и большое количество граждан обеих частей страны, а также главы турецкого и греческого муниципалитетов Лефкоши. С лозунгами о мире открытие приветствовала группа молодежной организации Республиканской турецкой партии - объединенные силы. После торжественной церемонии улицу официально объявили открытой, хотя пока только для пешеходов.
Решение об открытии КПП было принято еще 21 марта на встрече под эгидой ООН президента греческого Кипра (Республики Кипр) Димитриса Христофиаса и лидера Турецкой Республики Северного Кипра (ТРСК) Мехмета Али Талата. Они также договорились о создании групп экспертов для подготовки соглашения по решению многолетней кипрской проблемы.
Стоит отметить, что с целью предвосхищения проблемных моментов турецкая сторона предприняла ряд упреждающих мер. В частности, был построен наземный переход для турецких солдат, проходящих службу на пропускном пункте. Этот шаг, по замыслу руководителей Северного Кипра, должен минимизировать возможные контакты солдат с греками-киприотами, которые посещают турецкую часть города. Деньги на строительство перехода в размере $800 тысяч выделило посольство Турции в ТРСК.
Греческая сторона на начальном этапе всячески противилась работам по строительству перехода для солдат, однако в период пребывания президента ТРСК Мехмета Али Талата в Азербайджане, а премьер-министра ТРСК Ферди Сабита Сойера в Германии предприняла совершенно неожиданный шаг. За одну ночь - 8 марта 2007 года - стена, отделявшая греческую часть города от пропускного пункта Локмаджи, была снесена бульдозерами, что создало почву для последующего сближения общин. Хотя говорить о политических дивидендах открытия пункта Локмаджи пока рано, местные предприниматели празднуют победу. Ведь прибыль от развития торговых связей уже налицо. Инициаторы открытия КПП не без оснований считают, что контакты на местном уровне помогут развитию экономических связей между общинами, что в конечном счете отразится на ликвидации разобщенности Кипра.
Сейчас на всем протяжении 180-километровой "зеленой зоны", разделяющей две общины острова, уже не осталось закрытых пропускных пунктов. То есть проблем "локального характера" уже нет. Избрание же в феврале нынешнего года нового лидера греков-киприотов Димитриса Христофиаса позволило сдвинуть с мертвой точки и сам переговорный процесс.
Новость об открытии Локмаджи вселила надежды даже в видавших виды политологов в Анкаре, положительными отзывами которых пестрела турецкая печать последних недель. Ибо следующим шагом должно стать заключение долгожданного всеобъемлющего мирного соглашения.
И это вполне объяснимо. Если учесть лишь объем финансовой поддержки, выделяемой Турцией туркам-киприотам, часть которой, кстати, Анкара направляет на остров за счет внешних кредитов, то становится понятно, насколько сильно хотят решения многолетнего конфликта как правительственные круги, так и рядовые турки.
Хотя оптимизм разделяют далеко не все. Турецкий генералитет устами главы Генштаба Яшара Беюканыта заявил, что открытие пропускного пункта Локмаджи "недостаточный шаг". Находясь с визитом в Лефкоше, Беюканыт провел пресс-конференцию, в ходе которой сделал особый акцент на вопросе открытия КПП. По его словам, "турецкая армия не оставит острова до всеобъемлющего и справедливого урегулирования проблемы". "Локмаджи - это лишь одна из многих дверей, открытие которых приведет к урегулированию проблемы", - подчеркнул Беюканыт.
Действительно, переговоры об объединении острова идут уже давно, но пока безрезультатно. Последняя крупная попытка провалилась на референдуме по "плану Аннана", который прошел на острове под эгидой ООН 26 апреля 2004 года. План кипрского урегулирования, предложенный ООН ("план Аннана"), предусматривал создание на острове двухобщинного и двухзонального государства вместо единой Республики Кипр, что, по мнению греков, означало бы фактическое признание турецкой оккупации северной части острова. Турецкая сторона получала бы право вето в объединенном правительстве Кипра и право сохранить свой военный контингент на острове. Ограничивались и права греков на операции с собственностью в северной части острова. Против объединения на основе плана ООН проголосовали 75% греков-киприотов в отличие от турок-киприотов, большинство из которых план поддержали. Итоги референдума доказали, что турки-киприоты готовы отказаться от самого дорогого - собственного государственного образования взамен на строительство единого Кипра, в то время как греки пытаются воспользоваться международными рычагами для достижения максимальных уступок.
Если проанализировать исторические предпосылки, итогом которых и стал кипрский конфликт, то становится ясно, что причины многолетних разногласий кроются не столько в противоречиях внутри самих общин, сколько в раскладе сил между внешними игроками, будь то Греция, Турция, Великобритания, а позже и Евросоюз. Греки и турки веками жили в составе единой Османской империи и какого-либо противостояния между ними не было.
Все началось намного позже - в середине XX века, когда Кипр, входивший в состав английских колониальных владений, получил 16 августа 1960 года независимость. Юридическим оформлением предо-ставления независимости стали цюрихско-лондонские соглашения 1959 года, значительно ограничившие суверенитет республики. По этим соглашениям Великобритания, Греция и Турция объявлялись гарантами "независимости, территориальной целостности и безопасности" Кипра, что предоставило этим государствам возможность вмешательства в его внутренние дела (Договор о гарантиях). Кроме того, Греция и Турция получили право держать на острове свои военные контингенты - соответственно 950 и 650 человек (Договор о союзе). Великобритания сохранила на Кипре под своим полным суверенитетом территорию площадью в 99 квадратных миль, на которой расположены две крупные военные базы - Декелия и Акротири, а также обеспечила себе право использовать другие "небольшие участки" и инфраструктуру в связи с деятельностью баз и объектов. Помимо этих баз имеется еще несколько других военных объектов и сооружений Великобритании и США.
В июле 1974 года при поддержке греческой военной хунты на острове произошел военный переворот. Президент Макариос был отстранен от власти, а контроль над островом перешел к Никосу Сампсону, представителю греческой подпольной ультранационалистической организации EOKA-B, выступавшей за присоединение Кипра к Греции. Планомерные притеснения этнических турок приняли характер массовых грабежей и убийств, и Турция в качестве страны-гаранта воспользовалась правом защиты местных турок, высадив 20 июля 1974 года свои войска на севере острова. Как результат - 33% территории острова перешли под контроль турецкой стороны.
Первые годы переговоров так ничего и не дали. 13 февраля 1975 года руководство турецкой общины провозгласило "Турецкое федеративное государство Кипр", первым президентом которого был избран Рауф Денкташ, а 15 ноября 1983 года законодательная ассамблея "Турецкого федеративного государства Кипр" провозгласила независимое турецко-кипрское государство. В принципе у греков-киприотов было достаточно времени для взаимоприемлемого решения проблемы, но националистические тенденции на юге острова не позволили этой идее реализоваться.
Реалии доказывают, что, несмотря на давление Турции на турецкую общину острова, а ЕС - на греков-киприотов, процесс сближения сторон протекает весьма непросто. Ведь в результате конфликта обе части Кипра стали по сути моноэтническими. В 1974-1975 годах состоялся "обмен" населением: турки-киприоты практически полностью переселились на оккупированную турецкими войсками часть Кипра, а греки-киприоты - на юг острова (в настоящее время на севере острова проживают лишь несколько сотен греков).
Европейский союз был вовлечен в кипрский вопрос намного позже, когда греческая часть острова 1 мая 2004 года вступила в состав организации. Все льготы и преимущества, которые Кипр получил от членства, распространяются лишь на его греческую часть, а Евросоюз до сих пор продолжает рассматривать Северный Кипр как территорию ЕС, находящуюся под иностранной военной оккупацией.
Данная позиция мешает и самой Турции в переговорах по членству в Евросоюзе. Греция и греческий Кипр всеми возможными рычагами пытаются давить на Анкару, требуя открытия турецких портов для южногреческих судов. Того же требует Таможенный союз. В результате переговоры по членству Турции в ЕС были частично заморожены.
Вместе с тем Анкара в данном вопросе пользуется определенной поддержкой ряда западных стран, в том числе США и Великобритании, которые, несмотря на режим международных санкций и противодействие Греции, разрешили открытие официальных представительств Северного Кипра, а также поддерживают определенные торговые связи с ТРСК. Турция отвергает также попытки греческой стороны перевести переговорный процесс с плоскости ООН в рамки Европейского союза, что означает начало диалога "с нуля", причем в невыгодной для Анкары позиции. В ответ Турция призывает возобновить обсуждение "плана Аннана", отвергнутого уже греческой стороной.
На сегодня стороны прекрасно осведомлены о сути переговорного процесса. Разрешению конфликта могут способствовать взаимоприемлемые уступки, о которых ратует руководство ТРСК и которые отвергло прежнее руководство греческого Кипра.
Пока неизвестно, насколько гибким в данном вопросе будет новый президент Республики Кипр Димитрис Христофиас и последует ли за открытием разделительной стены в Лефкоше крупная договоренность. Международное посредничество фактически заглохло. Приходится констатировать, что единственный выход из сложившейся ситуации - новый документ по урегулированию, разработанный самими же лидерами общин. Хотя в это с трудом верится, ведь Анкара и Афины склонны смешивать пожелания островитян с собственными интересами. Конца туннелю пока не видно. Мяч на стороне греков.