Dünya böhranı Azərbaycandan yan keçir
Dolların məzənnəsinin düşməsi, ipoteka maliyyə sistemində böhran... Ötən 2007-ci il ABŞ iqtisadiyyatı üçün əməlli-başlı uğursuz olub. Özü də ABŞ İpoteka Bankları Assosiasiyasının (MBA) məlumatına görə, Birləşmiş Ştatların ipoteka böhranının həll ediliməsinə hələ çox var. Hələ ki ABŞ krelditləri ödəyə bilmədiyindən mənzillərini banka təhvil verməli olan insanların sayına görə tarixi rekordunu yaşayır. Assosiasiyanın məlumatına görə, 2007-ci ilin sonuncu rübündə ödənməmiş kreditlərin səviyyəsi 5,59 faizdən 5,82 faizə qalxaraq, 1985-ci ildə qeydə alınan maksimuma çatıb. İmkanı çatmadığından banka ödənişlərdən imtina edən borcluların sayı artıq 1 milyonu keçib. Assosiasiyanın belə statistika yığmağa başladığı 1953-cü ildən bəri bu, mütləq rekorddur. Ekspertlər düşünür ki, bu il 2 milyondan çox Amerika ailəsi mənzil kirayəsi bazarına dönməyə məcbur olacaq.
Qeyri-sabit əmlak
Yeni il öncəsi ABŞ prezidenti Corc Buş krediti ödəmək istəyən, amma buna imkanları çatmayan vicdanlı amerikalıları dəstəkləməyə söz vermişdi. İndi ekspertlər 2008-ci ilin birinci rübünün nəticələrini gözləyirlər. Yekunlar hakimiyyətin ipoteka böhranının mənfi təsirlərini azaltmaq üçün verdikləri vədləri necə yerinə yetirdiyini göstərəcək. Kredit qurumları bir zaman çox etibarlı olan əmlak bazarının gündən-günə geriləməsini, boşalan evlərin sayının artmasını dəhşətlə izləyirlər. ABŞ Federal Rezerv Sisteminin başçısı Bena Bernankenin bu yaxınlarda etdiyi çıxış vəziyyəti bir az da ağırlaşdırıb. O, ABŞ banklarının rəhbərlərinə borcların girov əmlakın dəyərindən çox olduğu hallarda ipoteka aktivlərini silməyi xahiş etmişdi. Bir yandan da Federal Kəşfiyyat Bürosu (FKB) ABŞ-ın iri "Countrywide Financial" ipoteka şirkəti ilə bağlı araşdırmaya başlayıb (The New York Times). İstintaq şirkətlərin ipoteka borclarının yoxlanmasını və yerləşdirilməsini necə gerçəkləşdirdiklərini, ipoteka böhranı ilə bağlı yaranmış zərərlər haqqında göstəriciləri saxtalaşdırıb-saxtalaşdırmadıqlarını araşdıracaq. "Countrywide Financial"ın yoxlanması FKB tərəfindən Amerika ipoteka şirkətlərinə qarşı qaldırılmış 14 istintaqdan biridir. FKB ipoteka bazarı ilə bağlı 30-dan çox işi araşdıran ABŞ qiymətli kağızlar və birjalar komissiyası (SEC) ilə də əməkdaşlıq edir.
İpoteka böhranı Britaniyanı da hədəfə götürüb. "Daily Mail"in məlumatına görə, Britaniyanın İpoteka Kreditləri Şurası (Council of Mortgage Lenders) xəbərdarlıq edib ki, bu il yüz minlərlə potensial mənzil alıcısı ipoteka alarkən ciddi problemlərlə qarşılaşacaq. Şuranın qiymətləndirməsinə görə, bu il ipoteka kreditləri üçün 90 milyard funt gərək olacaq, banklar isə əmanət depozitləri hesabına yalnız 60 milyard funt maliyyələşdirə bilərlər. Bu o deməkdir ki, 200 min adam kredit ala bilməyəcək.
Son yarım ildə bir çox Rusiya bankları da ipoteka kreditləri üzrə faiz dərəcələrini yüksəldiblər, borc götürənlərə qarşı tələbləri artırıblar. Bir sıra banklar isə ümumiyyətlə bu kreditləşdirmə növündən imtina ediblər. Bununla yanaşı, Rusiyanın bank sektorunda hələ də likvidlik problemi qalmaqdadır. Bunun nəticəsi olaraq, Rusiya Federasiyasının Mərkəzi Bankı təkrar maliyyələşdirmə dərəcəsini qaldırıb, bu da kommersiya banklarında kreditlərə xidmətin dəyərini artıracaq.
ABŞ-da yeganə müsbət amil ipoteka qiymətli kağızlarının ilkin yerləşdərməsinə başlanmasıdır. Faizlərin xeyli yüksək olmasına baxmayaraq, fiziki şəxslərin bir sıra kreditləri təkrar maliyyələşdirilməyə başlayıb. Ancaq maliyyə bazarında ümumi durum yetərincə gər-gin olaraq qalır. Qərb ekspertlərinin qiymətləndirməsinə görə, yaxın yarım il prinsipial olaraq iş adamları və maliyyəçilər üçün rahat olmayacaq. Həm də ki ABŞ-da ipoteka böhranı ilə bağlı məqsədli mübarizə tədbirləri lazım olan səviyyədə aparılmır. Belə ki, prezident Buş iqtisadiyyatın sağlamlaşdırılması üzrə planını açıqlayıb və onun əsasında xərclərin vergi güzəştləri yolu ilə stimullaşdırılması barədə təkliflər dayanır. Fevralın 8-də Senat bu proqramı təsdiq edib. İqtisadiyyata yardımın toplam məbləği 167 milyard dollara yaxın olacaq. Bu, vergi güzəştləri şəklində ailəbaşına 600-1200 dollar arasında düşməklə 117 milyon ailəni əhatə edəcək. Göründüyü kimi, bu tədbirlər heç də ipoteka kələfini açmağa yox, tələbatı dəstəkləməyə yönəlib.
Milli Bankın üç səbəbi
ABŞ-da baş verən ipoteka böhranı Azərbaycana toxunmasa da, Milli Bank (AMB) dərhal ölkənin bank sisteminin dünya maliyyə böhranı qarşısında immunitetini yüksəltmək üçün əlavə tədbirlər görməyə başlayıb. Məsələn, 2007-ci ilin iyun ayında AMB Azərbaycan İpoteka Fondunun (AİF) standartları üzrə kreditləşdirilmə prosesinin, yəni dövlət ipoteka kreditləşdirilməsinin müvəqqəti dayandırılması barədə qərar qəbul edib və bunun doğru olduğunu əsaslandırıb.
Əvvəlcə bu addımın büdcə-maliyyə çətinlikləri ilə bağlı olduğu bildirilirdi. AİF Maliyyə Nazirliyindən 2007-ci ilin büdcəsində nəzərdə tutulmuş 20 milyon manatı almaq istəyirdi. Bu vəsait 2007-ci ilin oktyabr ayına kimi olan 3-4 ay ərzində ipoteka kreditlərinin təkrar maliyyələşdirilməsinə çatmalı idi. Ancaq fond yalnız 3 milyon manat ala bildi və ipoteka kreditlərinin verilməsində texniki çətinliklərlə üzləşdi.
Sonra nazirlik ölkə üzrə ipoteka kreditləşdirilməsində yaranmış vəziyyəti yoxlamağa başladı. Yoxlamanın nəticələri ipoteka kreditləşdirməsi zamanı çox sayda mənfi faktlar ortaya çıxardı. Burada borc götürənlərin mənzilləri özlərindən satın almasından tutmuş bankların ipoteka və kommersiya faiz dərəcələri arasında fərqdən öz xeyirlərinə sui-istifadəsinə qədər hallara rast gəlinirdi. Maliyyə Nazirliyi yalnız bir rüb ərzində 1,3 min ipoteka kreditinin verilməsini də şübhəli saydı. Belə ki, 2007-ci ilin yanvar ayından may ayına qədər fondun standartları üzrə verilmiş kreditlərin sayı 7,3 dəfə artıb. Xatırladaq ki, daha əvvəl AİF-in tərəfdaşı olan 7 bankın verdiyi 200 ipoteka krediti yoxlanmışdı və bunun yalnız 0,5 faizində pozuntular aşkarlanmışdı.
Ancaq sonra aydın oldu ki, dövlət ipoteka kreditləşdirilməsinin dayandırılmasının əsas səbəbi heç də AİF-in xəzinədən vəsait ala bilməməsi və ipoteka kreditlərinin verilməsi zamanı yol verilmiş müəyyən pozuntular deyil. Məsələ bundadır ki, Milli Bank özü ipoteka əməliyyatlarının maliyyələşdirmə sxeminə dəyişiklik etməyi qərara alıb. Onda ipoteka əməliyyatlarının maliyyələşdirilməsi üçün Milli Bank bir neçə sxem nəzərdə tuturdu. Onların sırasında əlavə büdcə maliyyələşdirməsi, qiymətli kağızların buraxılması və xarici maliyyələşdirmənin cəlbi yer alırdı. Ancaq istənilən halda vəsait çatmırdı və ilk növbədə bu, ölkənin artan ipoteka çantasının AİF tərəfindən təkrar maliyyələşdirməsi üçün problem yaradırdı. Və onda Milli Bank ölkə hökumətinə AİF-in xəttilə verilən kreditlərin təkrar maliyyələşdirilməsinə vəsait çatışmazlığı ilə bağlı müraciət edərək fondun fəaliyyətini təmin etməyi təklif etdi. Dövlət büdcəsindən əlavə maliyyə istənilməsi ilə yanaşı, fond üçün vəsaitlərin cəlb edilməsi üzrə təkliflər də göndərildi.
Başqa sözlə, Milli Bank təkrar maliyyələşdirməni təmin etmək üçün bütün imkanlardan istifadə etməyə hazır idi. Həmçinin "ipotekanın daha azad təkrar maliyyələşdirilməsi üçün" AMB ipoteka kreditləşdirilməsi üzrə faiz dərəcələrini bazar səviyyəsinə qədər qaldırmağı təklif etdi. Sözsüz ki, AMB sosial ipoteka üzrə yetərincə yüngül olan şərtləri dəyişdirmək niyyətində deyildi. Ancaq bununla belə o, kommersiya ipotekasını qismən də olsa bazar şərtlərinə uyğunlaşdırmağa, bazardakı mövcud şəraitə yaxınlaşdırmağa çalışırdı.
Bankların öz proqramları
Bütün bunlar baş verərkən Azərbaycanın bir sıra kommersiya bankları kreditlərin təkrar maliyyələşdirilməsi üzrə öz sxemlərini işlədilər. Bundan başqa, 2006-cı ildə bir sıra banklar xüsusi qanun qəbul edilməsini gözləmədən yığım ipotekasının sxemini hazırlayıblar. Bəzi banklar müstəqil qaydada faiz dərəcələrini artırdılar. Bu şərtlər o qədər də sərt saylmır. Dünyanın bir çox ölkələrində, o cümlədən keçid iqtisadiyyatlı ölkələrdə bu cür kreditlərin verilməsini səmərəli və əlverişli hesab edirlər.
Kredit bazarının daha geniş əhatə edilməsi üçün xidmətlərin sayının artırılması məqsədi ilə ölkədə ipoteka ilə qeyri-bank təşkilatları da məşğul olmaq niyyətindədirlər.
Başqa sözlə, Azərbaycanın bankları əhaliyə ipoteka kreditləri verilməsinə yetərincə böyük maraq göstərirlər. Onların sırasında dövlət ipoteka kreditləşdirilməsi proqramı üzrə işləyən bir çoxları xarici sərmayə cəlb edirlər və öz ipoteka proqramlarının gerçəkləşdirilməsinə başlayırlar. Məsələn, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC) Azərbaycanın kommersiya banklarının gerçəkləşdirdiyi ipoteka əməliyyatlarına yardım çərçivəsində maliyyələşdirmə həcmlərini artırmağı qərara alıb. IFC-nın Azərbaycan təmsilçisi Aliyə Əzimovanın sözlərinə görə, bu il korporasiyanın əsas prioriteti mənzil maliyyələşdirilməsinə istiqamətlənmiş kredit qurumları ilə layihələr olacaq. "Artıq kredit qurumları müəyyən edilib və onların hər biri ilə ayrıca danışıqlar aparılır. Bu layihələr çərçivəsində biz 3-4 bankın maliyyələşdirilməsini əhatə etməyə çalışırıq, proqramın büdcəsi isə 30-35 milyon dollar təşkil edəcək",- deyə A.Əzimova bildirib.
Qeyd edək ki, korporasiyanın proqramı seçmə kommersiya banklarını uzunmüddətli maliyyələşdirmə yolu ilə Azərbaycanın ipoteka sektorunun inkişafına hesablanıb. Vəsaitlər korporasiyanın standart faiz dərəcələri ilə veriləcək.
Bazarın qaydalarına uyğun
Bankların bu cür "özünü maliyyələşdirməsi" 2007-ci ilin iyun ayına kimi kommersiya ipoteka proqramını maliyyələşdirərək öz zərərinə "işləyən" dövlətin də işinə yarayır. Bu barədə çox ekspertlər danışıb. Milli Bankın rəhbərliyi də bu fikirdədir və hesab edir ki, kommersiya ipotekasının dövlət tərəfindən maliyyələşdirilməsi ləğv edilməlidir. AMB İdarə Heyətinin sədri Elman Rüstəmov da bu yaxınlarda ipoteka qaydalarına dəyişikliklər olacağını bildirmişdi. "Dünya təcrübəsi göstərir ki, kommersiya ipotekasını bazar özü tənzimləyir və Azərbaycanda bu təcrübə özünü doğruldub", - deyə E.Rüstəmov vurğulayıb.
Bununla belə, Milli Bankın rəhbəri bildirib ki, bu il Azərbaycan İpoteka Fondu tərəfindən dövlət büdcəsi vəsaitləri hesabına ayrılan ipoteka kreditlərinin faiz dərəcələrinin qaldırılması qaçılmazdır. Xatırladaq ki, bu il dövlət büdcəsindən ipoteka kreditləri üçün 35 milyon manat ayrılması nəzərdə tutulur, bu da 2007-ci ildəkindən 70 faiz çoxdur. Ehtimal edilir ki, vəsaitlər əsasən sosial ipoteka kreditlərinə yönəldiləcək. Bundan başqa, bu proseslə bir sıra xarici maliyyə qurumları da maraqlanırlar.
"Biz vəsaitlərin həm yerli qeyri-dövlət, həm də xarici maliyyə qaynaqları hesabına cəlbi imkanları barədə düşünürük. Bu cür təkliflər Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasından, Almaniya KfW bankından və başqa beynəlxalq qurumlardan və kommersiya banklarından daxil olub. Biz ipoteka kreditləşdirməsi prosesini davam etdirməyə ümid edirik. Azərbaycanın iqtisadi imkanları genişləndikcə maliyyə vəsaitlərinin təqdimi ilə bağlı yetərincə sayda təkliflər daxil olub. Ayrılacaq məbləğ barədə əvvəldən bir söz demək çətindir. Burada söhbət kreditlərin faizlərindən gedir. Biz ipoteka üzrə faiz dərəcələrini qaldırmaq istəmirik, göründüyü kimi bu, qaçılmazdır. Qonşu ölkələrin də təcrübəsi göstərir ki, indiki bazarda dərəcələr yüksəkdir və bu, Azərbaycanda ipoteka prosesinin kommersiya əsaslarına keçirilməsini tələb edir",- deyə E.Rüstəmov bildirib.
Bütün bunlarla yanaşı, Milli Bankın ipotekanın kommersiya əsaslarına keçirilməsi ilə bağlı təkliflər zərfi artıq Azərbaycan Nazirlər Kabinetinə təqdim edilib. AMB İdarə Heyətinin sədr müavini Rüfət Aslanlının sözlərinə görə, hökumət artıq bu zərfin öyrənilməsinə başlayıb. "Hazırda ipoteka kreditləşdirməsi çərçivəsinin yeniləşdirilməsi vacibdir və təkliflər zərfinin təsdiqindən sonra Maliyyə Nazirliyi 2008-ci ilin büdcəsində nəzərdə tutulmuş limit çərçivəsində Azərbaycan İpoteka Fondunun maliyyələşdirilməsinə başlayacaq",- deyə R.Aslanlı vurğulayıb.
Başqa sözlə, Azərbaycanda ipoteka sosial planda daha istiqamətlənmiş olur. Misal üçün, iqtisadi siyasət üzrə parlament komissiyasının sədr müavini Azər Əmiraslanov bu il sosial ipotekanın verilməsi ilə bağlı güzəştli əhali kateqoriyasına yenidən baxılmasının mümkünlüyünü istisna etmir.
Göründüyü kimi, ABŞ-ın ipoteka kreditləşməsi sistemində baş vermiş böhrana, dövlət ipoteka kreditləşdirməsinin dayandırılmasına baxmayaraq, Azərbaycanda banklar kreditlər verməyə davam edir. Bu, paradoks sayıla bilər, amma ötən il mənzil sertifikatlarının qeydiyyatında üç dəfə artım olub, toplam dəyəri 236 milyon manat olan 3759 ədəd bu cür qiymətli kağız buraxılıb. Bu, onunla izah edilir ki, sərmayəçilər mənzil sertifikatlarını artıq daha tez-tez qiymətli girov aləti kimi istifadə etməyə başlayıblar. Bu maliyyə alətinə bankların da etibarı artıb. Azərbaycanda ipoteka kreditləşdirilməsi aktual olduğundan, 2007-ci lidə ölkənin fond bazarında ən yüksək - 33 dəfədən yüksək artım tempini məhz ipoteka qiymətli kağızları seqmenti nümayiş etdirib.

International crisis does not affect Azerbaijan
The falling dollar, the crisis in the international mortgage system - 2007 was a very bad year for the US economy. And the USA's mortgage crisis still has a long way to go, according to figures from the US Mortgage Bankers Association (MBA). The number of households that cannot meet their mortgage payments and have had to leave their homes to the banks has reached record levels. According to the association, the number of unpaid loans in the fourth quarter of 2007 grew from 5.59 to 5.82 per cent, its highest figure since 1985. The number of borrowers unable to make repayments to the banks has already passed the one million mark. This is an absolute record since 1953 when the association began to collect these statistics. Experts forecast that this year more than two million American families will have to return to the housing rental market.
Unstable property
On the eve of 2008 US President George Bush promised to support honest Americans who want to meet their loan payments but are temporarily unable to do so. Experts are today awaiting the results of the first quarter of 2008 which will show how the authorities are keeping their promises, smoothing the negative effects of the mortgage crisis. Credit organizations are watching with horror as the once reliable property market slumps by the day with more and more houses falling empty. The situation was aggravated by the recent appeal by the chairman of the US Federal Reserve, Ben Bernanke, to the leadership of American banks to reduce mortgage principal if debts exceed the value of the mortgaged property. In addition, the FBI has begun an investigation into a major US mortgage company, Countrywide Financial (The New York Times). The investigation is seeking to clarify how the company carried out audits, placed mortgages and whether it falsified information on losses in the subprime mortgage crisis. The investigation into Countrywide Financial is one of 14 initiated by the FBI into American mortgage companies. The FBI is working with the US Securities and Exchange Commission which is investigating over 30 cases involving the mortgage market.
The mortgage crisis is also affecting Britain. The British Council of Mortgage Lenders has warned that this year hundreds of thousands of potential property buyers will have serious problems in getting a mortgage, the Daily Mail reports. According to the council's calculations, mortgage loans will require 30bn pounds sterling more than the banks can offer. This year mortgage loans will require 90bn pounds, while the banks can finance roughly 60bn pounds through savings deposits. This means that almost 200,000 people will not get a loan, the average size of which is 155,000 pounds in Britain.
In the past six months many Russian banks have raised mortgage lending rates, toughened the requirements on borrowers and some have refused this type of credit altogether. In addition, the Russian banking sector still has a problem with liquidity. As a result, the Russian Federation Central Bank has raised the refinancing rate, which will lead to a rise in the cost of loans from commercial banks.
The only plus - the first mortgage securities, though admittedly with unusually high interest rates, have already been issued in the USA and some loans to individuals have begun to be refinanced. However, the overall situation on the financial market remains extremely tense and, according to Western experts, it will not become much easier for businessmen and financiers in the next six months. Moreover, there is insufficient action in the USA to tackle the mortgage crisis. President Bush has announced a plan to revive the economy based on proposals to stimulate spending through tax deductions. The Senate approved the programme on 8 February. The cost of helping the economy will be around $167bn - tax benefits of between $600 and $1,200 for some 117 million families. At the same time this action is targeted not at unravelling the mortgage knot but at buoying demand.
Three reasons for the National Bank
Although the US mortgage crisis has not affected Azerbaijan, the National Bank of Azerbaijan (NBA) immediately began to work out additional measures to boost the immunity of the country's banking system to the international financial crisis. For example, in June 2007 the NBA decided on a temporary halt to lending by the Azerbaijani Mortgage Fund (AMF), that is, to state mortgage lending, which was wholly justifiable.
Initially budget-financing problems were cited as the reason for this step: the AMF was expecting 20 million manats from the Azerbaijani Finance Ministry, as envisaged in the 2007 budget. These funds were to have met the AMF's requirements for refinancing mortgage loans for three to four months - to October 2007. However, the fund received only 3 million manats and began to have technical problems in issuing mortgages.
The Finance Ministry then reviewed the practice of mortgage lending in the country. Its results revealed negative instances in mortgage lending - borrowers were buying their own apartments and profiting from the difference between mortgage and commercial rates. The Finance Ministry thought it suspicious that 1,300 mortgages had been issued in just one quarter (in January to May 2007 the number of mortgage loans issued under the standards of the loans fund increased by a factor of 7.3). Earlier the National Bank announced the results of a check of 200 mortgage loans by seven AMF agent banks and found that the rules had been broken in only 0.5 per cent of cases.
However, it emerged later that the real reason for the halt in state mortgage lending was not the AMF's failure to receive budget funds or the breaking of the mortgage lending rules. The National Bank had decided to correct the actual system of financing mortgage operations. At that time the National Bank considered several systems for securing mortgage operations. They included additional budget financing, issuing securities (securitization) and attracting external financing. Nevertheless, there was still not enough money, first of all to secure the refinancing by the AMF of the growing mortgage portfolio in the country. Then because of the lack of funds to refinance AMF loans the National Bank asked the government to secure the AMF's activity. They submitted proposals to attract funds to the AMF as well as asking for additional financing from the budget.
In other words, the National Bank was ready to use all the levers to secure refinancing. As part of its proposals on tackling the refinancing problem, the NBA also suggested raising mortgage interest rates to the market level for the "freer refinancing of mortgages". Of course, the NBA did not intend to change the fairly soft terms for social mortgages, but at the same time planned to bring commercial mortgages closer to market conditions so that they might at least partially meet market conditions.
Banks' own programme
Against this background a number of commercial Azerbaijani banks announced they were drawing up their own schemes to refinance loans. Moreover, back in 2006 several banks drew up a scheme for accumulative mortgages, without waiting for special legislation to be passed. Some banks independently raised the interest rate. These terms are considered extremely favourable -loans for housing are issued effectively and beneficially in this way in many countries, including countries with a transition economy.
In order to expand the range of services for a broader share of the country's loans market non-banking credit organizations are also planning to enter the mortgage market.
In other words, Azerbaijan's banks have expressed a considerable level of interest in issuing mortgages to the population. Many of them, working under the State Mortgage Lending Programme, attract foreign lending and are beginning to implement their own mortgage programmes. For example, the International Finance Corporation decided to extend the volume of financing as part of its support for the mortgage operations of commercial banks in Azerbaijan. IFC representative in Azerbaijan Aliya Azimova has said that this year the corporation's main priorities will remain projects with credit organizations aimed at financing housing. "The credit organizations have already been identified and separate talks are under way with each of them. Within these projects we are planning to finance three to four banks, while the programme's budget will be $30-35 million," Aliya Azimova said.
The IFC programme is aimed at developing Azerbaijan's mortgage sector through long-term financing of selected commercial banks. Funds will be provided at the corporation's standard rates.
Market rules
This "self-financing" of the banks serves the interests of the state, which right until June 2007 operated at a loss, financing the commercial mortgage programme. Many experts talked about this, while this position is also supported by the National Bank leadership which thinks that the state should not be financing commercial mortgages. NBA Chairman Elman Rustamov said recently that "changes will be made to the mortgage rules". "International experience shows that the market itself regulates commercial mortgages and this experience has proved itself in Azerbaijan," Elman Rustamov said.
The National Bank chief also said that an increase is unavoidable this year in the rate for mortgage loans issued by the Azerbaijani Mortgage Fund at the expense of the state budget. (This year the state budget is to issue 35 million manats in mortgage loans, 70 per cent more than in 2007. It is assumed that the funds will mainly go on social mortgage lending. Several foreign financial organizations are also interested in the process.)
"We are considering the possibilities of attracting funds from non-state domestic and foreign sources of financing," Elman Rustamov said. "Similar proposals have come from the International Finance Corporation, the German KfW Bank and other international organizations and commercial banks. We hope to continue the mortgage lending process. With the expansion in Azerbaijan's economic capacities plenty of offers of funds have come in. It is difficult to specify the sum that will be offered in advance. It is a question of lending rates. We do not want an increase in mortgage rates, but this is clearly inevitable and the practice of neighbouring countries shows that, on today's market, rates are high which also requires the commercialization of the mortgage process in Azerbaijan."
The bank's package of proposals on the commercialization of mortgages has already been submitted to the Azerbaijani Cabinet of Ministers. The deputy chairman of the NBA, Rufat Aslanli, said that the government has already started examining the package. "The renewal of the mortgage lending framework is the priority at present and after this has been confirmed the Finance Ministry will open the funding of the AMF within the limits set by the budget for 2008," Rufat Aslanli said.
To put it another way, mortgages in Azerbaijan will be more socially targeted. For example, the deputy chairman of the parliamentary commission for economic policy, Azer Amiraslanov, does not rule out a review this year of the privileged categories for social mortgages.
Despite the crisis in the mortgage system in the USA and the halt in state mortgage lending, banks in Azerbaijan are continuing to offer loans. It is paradoxical but last year saw a more than threefold increase in the registration of housing certificates and the issuance of 3,719 of these securities for 236 million manats. This can be explained by the fact that investors began to use housing certificates more often as collateral. Banks' confidence in this financial instrument has also grown. And in connection with the topicality in Azerbaijan of mortgage lending the mortgage securities segment has shown the highest growth rate (more than 33-fold) on the country's share market.