Dünya şöhrətli yazıçı Çingiz Aytmatovun yubiley ili Azərbaycana səfərlə başladı
Tanınmış humanist yazıçı və ictimai xadim Çingiz Aytmatovun Azərbaycana səfərinin fevralın sonuncu həftəsinə düşməsi təsadüfi deyil. Əqidəsinə görə kosmopolit olan Aytmatov həmişə türk toplumunun milli birlik ənənələrinə sadiq oğlu kimi yaşayıb. Ç.Aytmatovun rəhbərliyi ilə qırğız nümayəndə heyətinin səfərinin başlıca məqsədi dünya ictimaiyyətini Xocalı faciəsi ilə bağlı həqiqətlərlə tanış etmək idi. Şəhidlər Xiyabanını və Xocalı  faciəsi qurbanlarının abidəsini ziyarət edən yazıçı Dünya Azərbaycanlıları Konqresində, ATRAM Azərbaycan-Türk Tədqiqat  Mərkəzində görüşlər keçirib. Ölkənin rəsmi şəxsləri və ictimai xadimləri ilə dialoqlar da faydalı olub.
Səfər zamanı Ç.Aytmatov prezident İ.Əliyevin qəbulunda da olub və  yazıçının Azərbaycan-qırğız münasibətlərinin möhkəmlənməsindəki xidmətlərini yük-sək qiymətləndirən ölkə başçısı onu "Xalqlar dostluğu" ordeni ilə təltif edib.
Müsahibələrinin birində yazıçı belə bir etiraf edib: "Azərbaycanın uğurlarını sevinclə qarşılayıram və demək istəyirəm ki, bu ölkə müstəqillik qazanaraq öz müqəddəratını təyin edib və Avropa Birliyinə fəal inteqrasiyaya çalışır. Bu, bütün postsovet məkanında ən böyük uğurlardan biridir".
Onun əsərləri çox şeylə: mövzuları, hadisələri, süjetləri, qəhrəmanları ilə, amma ən çox sevmək istedadının olması ilə fərqlənir. Axı insanı sevəndə onu Tanrının yaratdığı kimi görürsən. Bu tapıntı yazıçının bütün yaradıcılığını işıqlandırır.
"Cəmilə" povesti ona böyük şöhrət gətirib. Qəhrəman - gənc qadın əski patriarxal adətlərə rəğmən məhəbbətinə doğru gedərək, xoşbəxtlik hüququnu təsdiq edir. Sonralar bu əsər "Dağlar və çöllərin povestləri" toplusuna daxil oldu. 1963-cü ildə otuz üç yaşlı Aytmatov bu kitaba görə ölkənin ən yüksək  ödülünə - Lenin mükafatına layiq görüldü.
1961-ci ildə "Qırmızı yaylıqlı qovağım mənim" povesti nəşr olundu, sonralar bu əsər ekranlaşdırılaraq tamaşaçılara "Qırmızı yaylıq" adı ilə təqdim edildi. Növbəti povestlərin - "İlk müəllim", "Ana tarla", "Əlvida, Gülsarı" və s. leytmotivini  əməkçi insana, inamını nə müharibənin, nə dağıntıların, nə aclığın sındıra bilmədiyi qurucu insana himn təşkil edir. Bütövlükdə Aytmatovun bütün qəhrəmanları  mənən zən-gin, güclü, məqsədyönlü, yer üzərində öz xoşbəxtliklərini arayan fəal insanlardır.
1970-ci ildə çap olunmuş "Ağ gəmi" povesti oxucunu valideynli yetimlik, məhrumiyyət, atılmışlıq mövzusu ilə dərindən həyəcanlandırdı. Yazıçını böyüklərin laqeydliyi ucbatından həlak olmuş balaca oğlana qəddar münasibətdə günahlandıran məktublar yazılırdı. Bu oğlan çaya atılır ki, "balıq olsun" və onun gözü qarşısında uşaq qəlbi üçün dəhşətli  cinayət törətmiş böyüklərdən uzaqlaşsın. Oğlan çoşğun dalğalarda qərq olur, onun özünü, dostlarını, arzusunu müdafiə etməyə gücü çatmır. O, İssık-Kula çatmır, ağ gəmini görüb ona "Salam, ağ gəmi!.. "Salam, ata, bu mənəm - sənin oğlun. Məni özünlə gəmiyə apar!" - deyə bilmir. Aytmatov  povesti qəhrəmanın nurlu xatirəsinə xitabla bitirir: "Sən uşaq qəlbinin barışmadığını qəbul etmədin. Və bu mənə təskinlik verir. Sən bir dəfə parlayıb-sönən ildırım kimi yaşadın...". Uşağın dünyadan getməsi ilə bağlı bütün məsuliyyəti yazıçı etinasız böyüklərin üzərinə qoyur. Sonda hər şey yaşamın əbədi məğzinə - Xeyirlə Şərin toqquşmasına çevrilir - bu paradiqma müəllifin "Əsrə bərabər gün", "Edam kötüyü", "Kassandranın damğası" romanlarında və sonuncu - "Dağlar yıxılanda" əsərində çox inandırıcı verilir. Yaradıcılıq qayəsinə sadiq olan Aytmatov əsatirlərə - əfsanələrə, nağıllara müraciət edir. Onun sözlərincə, "miflər - əcdadlarımızdan ismarışlardır və onların bədii qiyməti oxucunu keçmişdən qalmışların sehrinə və fəlsəfəsinə cəlb etməkdədir".
Diplomat missiyası
Martın əvvəlində o, ömrünün son 20 ilini həsr etdiyi diplomatik xidmətdən uzaqlaşdı. Üç müxtəlif ölkənin iki ölkədəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri! Yazıçı vurğulayır: "Bəli, xidmətlə yaradıcılığı uzlaşdırmaq həmişə mümkün olmur. Amma xaricdə və daha çox Avropada yaşamaq gerçəkliyin müasir anlamını qavramağa yardım edir və mən bu gerçəkliyi bacardığım qədər "Kassandranın damğası" romanında verməyə çalışmışam. Bu kitabın ən çox oxucusu məhz Avropadadır. Bu, müəllif kimi mənə dəstək oldu. Yeri gəlmişkən, "Dağlar yıxılanda" romanı  artıq fransız, alman və yapon dillərinə tərcümə olunub. Qloballaşma incəsənətdən, xüsusən, ədəbiyyatdan yan keçə bilməz. Amma onun məkanına daxil olanda milli mədəniyyətləri qorumaq və inkişaf etdirmək vacibdir".
Aytmatov fenomeninin daha bir xüsusiyyəti  - ona Tanrının verdiyi hər iki dildə eyni  istedadla düşünməsi və yazması - bilinqvist olmasıdır.
İki tale
Çingiz Aytmatovu Azərbaycana yalnız ümumi köklər, mədəni əlaqələr, ənənələr deyil, taleyi yazıçının öz taleyi ilə heyrətli dərəcədə oxşar olan insanla dostluq telləri bağlayır. Onlar repressiya zamanından keçmiş müasirlərdir. İyirminci əsrin qara ili, milyonlarla tale arasında sonralar "dünya adamı" adlandırılan Çingiz Aytmatovun atasını da udmuş 1937-ci il həm də Əli Əliyevin, indi ölkəmizdən çox-çox uzaqlarda məşhurlaşan texnika elmləri doktoru, texnologiyaları üzrə bütün postsovet məkanındakı yolların 70 %-i tikilmiş Azərbaycan aliminin ailəsini dağıtdı. Onlar Cambulda rastlaşdılar - Aytmatov zootexnikumun tələbəsi, Əliyev orta məktəb şagirdi idi. "Xalq düşmənləri"nin övladları bütün ömürləriboyu xalqlarına şərəflə xidmət etdilər! Dostluqlarını da Vətən müharibəsinin ağır günlərindən, müharibədən sonrakı aclıq illərindən keçirib-qorudular. Zaman insanın əsl dəyərlərə inamı qarşısında gücsüzdür. Uzun illərdən sonra onlar yenidən  Bakıda görüşdülər və yenə də onları ağrı birləşdirdi - Xocalı körpələrinin güllələnmiş uşaqlıqlarının ağrısı! Uşaqlıqları eyni zamana təsadüf etmiş bu iki mütəfəkkir yaxınlarını itirməyin ağrısını çox gözəl xatırlayırlar...
Daha bir dərs
Azərbaycana səfəri gedişində Çingiz Aytmatova ünvanlanmış çoxlu etiraf, maraqlı müsahibələr, arzular, mükafatlar, diplomlar, Rəsul Həmzətovun dediyi kimi, "dünyaya səs salan" istedada təqdim olundu. "Bu mükafatlar böyük məsuliyyətdir. Mən onları doğrultmağa çalışacağam" - bu etirafı ilə yazıçı bizə daha bir dərs - təvazökarlıq dərsi verdi.

The birthday of the writer of world renown, Chingiz Aytmatov, begins with a visit to Azerbaijan
It is no accident that a visit by this prominent writer, humanist and public figure took place in the last week of February. Having cosmopolitan convictions, he has been and always will be a son of the Turkic people, loyal to the traditions of national unity. The main purpose of the visit by the Kyrgyz delegation, led by Chingiz Aymatov, was to familiarize the world community with the truth about the events in Xocali. After visiting Martyrs' Avenue and the monument to the victims of the Xocali tragedy, the writer held meetings at the Congress of Azerbaijanis of the World and the Azerbaijani-Turkish research centre ATRAM and engaged in a productive dialogue with officials and public figures of the country.
During his visit, Aytmatov was received by Azerbaijani President, Ilham Aliyev, who praised the writer's contribution to the strengthening of Azerbaijani-Kyrgyz relations and decorated him with the Order of Friendship of Peoples.
In one of his interviews, the writer acknowledged: "I rejoice at the success of Azerbaijan and I want to say that, having gained its independence, this country is determining its own fate and is actively integrating into the European community. This is one of the greatest successes in the whole post-Soviet area."
The creative path
His works speak volumes through their subjects, situations, plots and characters, but what is more important is that they contain a talent to love. When you love someone, you see them the way God created them. This revelation permeates the whole creativity of the writer. He achieved great fame with his novel "Jamila". The main character is a young woman who, despite old-fashioned patriarchal traditions, takes her love with courage, asserting her right to happiness. Later this work was included in the collection "The Novels of the Mountains and Steppes". In 1963, the 33-year-old Aytmatov received the country's highest award - the Lenin Prize.
In 1961, he published his novel "My Little Poplar in a Red Headscarf", which was later screened; the film is known as "The Red Headscarf". The leitmotif of the following novels "The First Teacher", "The Mother's Field" and "Goodbye, Gulsary" - is an anthem to the working people whose faith and devotion cannot be broken by war, devastation or famine.
On the whole, Aytmatov's characters are spiritually rich, strong, single-minded and active people, who are searching for happiness on earth. The novel, "The White Steamboat", which appeared in 1970, excited and disturbed readers with its subjects of orphanhood and poverty within a family. He received letters which criticized him for his cruelty with regard to the little boy who dies because of the indifference of adults. He throws himself into a mountain river in order to "become a fish" and escape from those who committed a crime before his eyes - a crime both savage and fatal to a child's soul. The boy drowns in heavy waves, but he is unable to defend himself, his friends and his dream. He fails to reach Issyk-Kul and see the white steamboat. He does not manage to say: "Hello, white steamboat!.. Hello, father, it is me - your son. Take me on board please." Aytmatov ends the novel with the following words, addressing the bright memory of his character: "You rejected what your child's spirit could not put up with. And this is my consolation. You lived like lightning that flashed once and then died …" He places all responsibility for the death of the child upon the adults.
In the end, everything boils down to the eternal essence of being - the fight between Good and Evil. This paradigm was convincingly depicted by the author in the novels "A Day That Lasts More Than a Century" ("Snowstorm Halt"), "The Block", "The Brand of Cassandra" and his last novel "When the Mountains Fall". Being loyal to his creative path, Aytmatov addresses myths - legends, epics and stories. "A myth is a message from our ancestors, and its creative feature is that it involves the reader in the magic and philosophy of what has remained from the past," he said.
A diplomat's mission
In early March, he completed the diplomatic service on which he had spent the last 20 years. He worked as an ambassador of three different states to two different countries. "Yes, I could not always combine work with writing. But my experience abroad, specifically in Europe, which is living in an unprecedented unity of countries and nations, promotes a modern understanding of reality, which I did my best to convey in the novel "The Brand of Cassandra". Most of this book's readers are in Europe. This supported me as an author. Incidentally, the novel "When the Mountains Fall" has already been translated into French, German and Japanese. Globalization cannot but affect the arts, specifically literature. But at the same time, it is necessary to maintain and develop national cultures," the writer says. Another specific feature of the phenomenon ofAytmatov is that he is bilingual and thinks and writes equally well in both his native languages.
Two fates
Chingiz Aytmatov is linked to Azerbaijan not just by the community of roots, cultural relations and traditions, but also by his long-term friendship with someone with whom he shares a similar fate. They are contemporaries who survived the terrible tragedy of the period of repression. It is 1937 - the black year of the 20th century which claimed millions of lives, including that of the father of Chingiz Aytmatov, who then became a "man of the world", and the family of Ali Aliyev, an Azerbaijani scientist and doctor of technical sciences, who is well-known far beyond Azerbaijan and whose technology was used to build 70 per cent of roads in the whole post-Soviet area. They first met in Jambul where Aytmatov was a student at a zoology college and Aliyev went to school. These sons of enemies of the people spent all their lives serving their people body and soul! They were friends despite the tough days of the Great Patriotic War and the famine-stricken post-war years. Time is helpless before people's faith in true values. Many years later, they met again in Baku and what re-united them was their pain for the broken childhoods of the children of Xocali. Sharing the same childhood, who else knows what it is like to lose your loved ones?
One more lesson
During his visit to Azerbaijan, Chingiz Aytmatov heard many warm words of gratitude, gave interesting interviews and received wishes, awards and diplomas as a talent of world renown - as Rasul Gamzatov described him. "All these awards are a great responsibility. I will try to justify it." With this confession, the writer gave us another lesson - a lesson in modesty, as it were, a writer's word is his deed.