Dünya şöhrətli yazıçı Çingiz Aytmatovun yubiley ili Azərbaycana səfərlə başladı
Tanınmış humanist yazıçı və ictimai xadim Çingiz Aytmatovun Azərbaycana səfərinin fevralın sonuncu həftəsinə düşməsi təsadüfi deyil. Əqidəsinə görə kosmopolit olan Aytmatov həmişə türk toplumunun milli birlik ənənələrinə sadiq oğlu kimi yaşayıb. Ç.Aytmatovun rəhbərliyi ilə qırğız nümayəndə heyətinin səfərinin başlıca məqsədi dünya ictimaiyyətini Xocalı faciəsi ilə bağlı həqiqətlərlə tanış etmək idi. Şəhidlər Xiyabanını və Xocalı  faciəsi qurbanlarının abidəsini ziyarət edən yazıçı Dünya Azərbaycanlıları Konqresində, ATRAM Azərbaycan-Türk Tədqiqat  Mərkəzində görüşlər keçirib. Ölkənin rəsmi şəxsləri və ictimai xadimləri ilə dialoqlar da faydalı olub.
Səfər zamanı Ç.Aytmatov prezident İ.Əliyevin qəbulunda da olub və  yazıçının Azərbaycan-qırğız münasibətlərinin möhkəmlənməsindəki xidmətlərini yük-sək qiymətləndirən ölkə başçısı onu "Xalqlar dostluğu" ordeni ilə təltif edib.
Müsahibələrinin birində yazıçı belə bir etiraf edib: "Azərbaycanın uğurlarını sevinclə qarşılayıram və demək istəyirəm ki, bu ölkə müstəqillik qazanaraq öz müqəddəratını təyin edib və Avropa Birliyinə fəal inteqrasiyaya çalışır. Bu, bütün postsovet məkanında ən böyük uğurlardan biridir".
Onun əsərləri çox şeylə: mövzuları, hadisələri, süjetləri, qəhrəmanları ilə, amma ən çox sevmək istedadının olması ilə fərqlənir. Axı insanı sevəndə onu Tanrının yaratdığı kimi görürsən. Bu tapıntı yazıçının bütün yaradıcılığını işıqlandırır.
"Cəmilə" povesti ona böyük şöhrət gətirib. Qəhrəman - gənc qadın əski patriarxal adətlərə rəğmən məhəbbətinə doğru gedərək, xoşbəxtlik hüququnu təsdiq edir. Sonralar bu əsər "Dağlar və çöllərin povestləri" toplusuna daxil oldu. 1963-cü ildə otuz üç yaşlı Aytmatov bu kitaba görə ölkənin ən yüksək  ödülünə - Lenin mükafatına layiq görüldü.
1961-ci ildə "Qırmızı yaylıqlı qovağım mənim" povesti nəşr olundu, sonralar bu əsər ekranlaşdırılaraq tamaşaçılara "Qırmızı yaylıq" adı ilə təqdim edildi. Növbəti povestlərin - "İlk müəllim", "Ana tarla", "Əlvida, Gülsarı" və s. leytmotivini  əməkçi insana, inamını nə müharibənin, nə dağıntıların, nə aclığın sındıra bilmədiyi qurucu insana himn təşkil edir. Bütövlükdə Aytmatovun bütün qəhrəmanları  mənən zən-gin, güclü, məqsədyönlü, yer üzərində öz xoşbəxtliklərini arayan fəal insanlardır.
1970-ci ildə çap olunmuş "Ağ gəmi" povesti oxucunu valideynli yetimlik, məhrumiyyət, atılmışlıq mövzusu ilə dərindən həyəcanlandırdı. Yazıçını böyüklərin laqeydliyi ucbatından həlak olmuş balaca oğlana qəddar münasibətdə günahlandıran məktublar yazılırdı. Bu oğlan çaya atılır ki, "balıq olsun" və onun gözü qarşısında uşaq qəlbi üçün dəhşətli  cinayət törətmiş böyüklərdən uzaqlaşsın. Oğlan çoşğun dalğalarda qərq olur, onun özünü, dostlarını, arzusunu müdafiə etməyə gücü çatmır. O, İssık-Kula çatmır, ağ gəmini görüb ona "Salam, ağ gəmi!.. "Salam, ata, bu mənəm - sənin oğlun. Məni özünlə gəmiyə apar!" - deyə bilmir. Aytmatov  povesti qəhrəmanın nurlu xatirəsinə xitabla bitirir: "Sən uşaq qəlbinin barışmadığını qəbul etmədin. Və bu mənə təskinlik verir. Sən bir dəfə parlayıb-sönən ildırım kimi yaşadın...". Uşağın dünyadan getməsi ilə bağlı bütün məsuliyyəti yazıçı etinasız böyüklərin üzərinə qoyur. Sonda hər şey yaşamın əbədi məğzinə - Xeyirlə Şərin toqquşmasına çevrilir - bu paradiqma müəllifin "Əsrə bərabər gün", "Edam kötüyü", "Kassandranın damğası" romanlarında və sonuncu - "Dağlar yıxılanda" əsərində çox inandırıcı verilir. Yaradıcılıq qayəsinə sadiq olan Aytmatov əsatirlərə - əfsanələrə, nağıllara müraciət edir. Onun sözlərincə, "miflər - əcdadlarımızdan ismarışlardır və onların bədii qiyməti oxucunu keçmişdən qalmışların sehrinə və fəlsəfəsinə cəlb etməkdədir".
Diplomat missiyası
Martın əvvəlində o, ömrünün son 20 ilini həsr etdiyi diplomatik xidmətdən uzaqlaşdı. Üç müxtəlif ölkənin iki ölkədəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri! Yazıçı vurğulayır: "Bəli, xidmətlə yaradıcılığı uzlaşdırmaq həmişə mümkün olmur. Amma xaricdə və daha çox Avropada yaşamaq gerçəkliyin müasir anlamını qavramağa yardım edir və mən bu gerçəkliyi bacardığım qədər "Kassandranın damğası" romanında verməyə çalışmışam. Bu kitabın ən çox oxucusu məhz Avropadadır. Bu, müəllif kimi mənə dəstək oldu. Yeri gəlmişkən, "Dağlar yıxılanda" romanı  artıq fransız, alman və yapon dillərinə tərcümə olunub. Qloballaşma incəsənətdən, xüsusən, ədəbiyyatdan yan keçə bilməz. Amma onun məkanına daxil olanda milli mədəniyyətləri qorumaq və inkişaf etdirmək vacibdir".
Aytmatov fenomeninin daha bir xüsusiyyəti  - ona Tanrının verdiyi hər iki dildə eyni  istedadla düşünməsi və yazması - bilinqvist olmasıdır.
İki tale
Çingiz Aytmatovu Azərbaycana yalnız ümumi köklər, mədəni əlaqələr, ənənələr deyil, taleyi yazıçının öz taleyi ilə heyrətli dərəcədə oxşar olan insanla dostluq telləri bağlayır. Onlar repressiya zamanından keçmiş müasirlərdir. İyirminci əsrin qara ili, milyonlarla tale arasında sonralar "dünya adamı" adlandırılan Çingiz Aytmatovun atasını da udmuş 1937-ci il həm də Əli Əliyevin, indi ölkəmizdən çox-çox uzaqlarda məşhurlaşan texnika elmləri doktoru, texnologiyaları üzrə bütün postsovet məkanındakı yolların 70 %-i tikilmiş Azərbaycan aliminin ailəsini dağıtdı. Onlar Cambulda rastlaşdılar - Aytmatov zootexnikumun tələbəsi, Əliyev orta məktəb şagirdi idi. "Xalq düşmənləri"nin övladları bütün ömürləriboyu xalqlarına şərəflə xidmət etdilər! Dostluqlarını da Vətən müharibəsinin ağır günlərindən, müharibədən sonrakı aclıq illərindən keçirib-qorudular. Zaman insanın əsl dəyərlərə inamı qarşısında gücsüzdür. Uzun illərdən sonra onlar yenidən  Bakıda görüşdülər və yenə də onları ağrı birləşdirdi - Xocalı körpələrinin güllələnmiş uşaqlıqlarının ağrısı! Uşaqlıqları eyni zamana təsadüf etmiş bu iki mütəfəkkir yaxınlarını itirməyin ağrısını çox gözəl xatırlayırlar...
Daha bir dərs
Azərbaycana səfəri gedişində Çingiz Aytmatova ünvanlanmış çoxlu etiraf, maraqlı müsahibələr, arzular, mükafatlar, diplomlar, Rəsul Həmzətovun dediyi kimi, "dünyaya səs salan" istedada təqdim olundu. "Bu mükafatlar böyük məsuliyyətdir. Mən onları doğrultmağa çalışacağam" - bu etirafı ilə yazıçı bizə daha bir dərs - təvazökarlıq dərsi verdi.

УРОКИ НРАВСТВЕННОСТИ
Не случайно визит известного писателя-гуманиста и общественного деятеля Ч.Айтматова пришелся на последнюю неделю февраля. Будучи космополитом по убеждению, он всегда был и остается сыном тюркского народа, верным традициям национального единства.
"Человек мира" в Азербайджане
Главная цель визита киргизской делегации во главе с Ч.Айтматовым - ознакомить и донести до мировой общественности правду о событиях в Ходжалы. Посетив Аллею шехидов и памятник жертвам ходжалинской трагедии, писатель провел встречи в Конгрессе азербайджанцев мира, в Азербайджано-турецком исследовательском центре "АТ-РАМ", плодотворными оказались и диалоги с официальными лицами и общественными деятелями страны.
В ходе визита Ч.Айтматов был принят президентом страны Ильхамом Алиевым, который, высоко оценив заслуги писателя в укреплении азербайджано-киргизских отношений, наградил его орденом "Дружба".
В одном из интервью писатель признался: "Успехи Азербайджана я воспринимаю с радостью и хочу сказать, что эта страна, завоевав независимость, самоопределяется и активно интегрируется в европейское сообщество. Это одна из самых больших удач на всем постсоветском пространстве".
Его произведения говорят многим: темами, положениями, сюжетами, героями, но больше всего они говорят присутствием содержащегося в них таланта любить. Ведь когда любишь человека, то видишь его таким, каким создал его Бог. Это откровение пронизывает все творчество писателя.
Большую известность ему принесла повесть "Джамиля". Героиня - молодая женщина, которая наперекор отжившим патриархальным обычаям смело идет навстречу своей любви, утверждая свое право на счастье. Позднее это произведение вошло в сборник "Повести гор и степей". В 1963 году за эту книгу тридцатитрехлетний Айтматов получит самую высокую награду страны - Ленинскую премию.
В 1961 году вышла в свет повесть "Тополек мой в красной косынке", позже экранизированная и известная зрителю как фильм под названием "Красная косынка". Лейтмотивом последующих повестей - "Первый учитель", "Материнское поле", "Прощай, Гюльсары!" - является гимн человеку-труженику, человеку-подвижнику, веру которого не сломить ни войне, ни разрухе, ни голоду.
В целом все герои Айтматова - духовно богатые, сильные, целенаправленные, активные люди, ищущие свое счастье на земле.
Появившаяся в 1970 году повесть "Белый пароход" глубоко взволновала, встревожила читателя поднятой темой сиротства при живых родителях, обездоленности, оставленности. Были письма, в которых осуждали писателя за его жестокость в отношении маленького мальчика, погибшего из-за равнодушия взрослых. Он бросается в горную реку, чтобы "сделаться рыбой", и уйти от тех, кто на глазах у него совершает преступление - дикое, ужасное для детской души. Мальчик утонул в бурных волнах, он не в силах защитить себя, друзей, свою мечту. Он не доплыл до Иссык-Куля, не увидел белый пароход, не сказал ему: "Здравствуй, белый пароход!.. "Здравствуй, папа, это я - твой сын. Ты возьми меня к себе на пароход!". Айтматов завершает повесть словами, обращаясь к светлой памяти героя: "Ты отверг то, с чем не мирилась твоя детская душа. И в этом мое утешение. Ты прожил, как молния, однажды сверкнувшая и угасшая…" Всю меру ответственности за гибель ребенка он переносит на плечи равнодушных взрослых.
В конечном счете все сводится к вечной сути бытия - столкновению Добра и Зла. Эта парадигма убедительно была дана автором в романах "И дольше века длится день" ("Буранный полустанок"), "Плаха", "Тавро Кассандры" и в последнем произведении "Когда падают горы". Верный своей творческой стезе, Айтматов обращается к мифам - легендам, былинам, сказаниям. По его словам, "миф - это послание от предков, и его художественная достопримечательность в том, чтобы вовлечь читателя в магию и философию того, что сохранилось от прошлого".
Миссия дипломата
В начале марта он завершил свою дипломатическую службу, которой отданы последние 20 лет. Чрезвычайный и Полномочный Посол трех разных государств в двух разных странах! "Да, не всегда удавалось сочетать службу и творчество. Но опыт зарубежного бытия, в частности в Европе, пребывающей в небывалом в истории человечества единстве стран и наций, способствует современному пониманию действительности, которое я, как умел, старался передать в романе "Тавро Кассандры". Именно в Европе больше всего читателей этой книги. Это меня поддерживало как автора. Кстати, роман "Когда падают горы" уже переведен на французский, немецкий и японский языки. Глобализация не может обойти искусство, в частности литературу. Но, включаясь в его стихию, необходимо сохранять и развивать свои национальные культуры", - подчеркивает писатель. Еще одна особенность айтматовского феномена - он билингвист, думающий и пишущий одинаково талантливо на обоих языках, данных ему от роду.
Две судьбы
С Азербайджаном Чингиза Айт-матова связывают не только общность корней, культурные связи, традиции, но и давняя дружба с человеком, чья судьба удивительным образом схожа с судьбой  писателя. Они - современники, пережившие страшную трагедию эпохи репрессий. 1937 год, черный год двадцатого века, погубившего среди миллионов судеб отца Чингиза Айтматова, впоследствии ставшего "человеком мира", и семью Али Алиева, ныне известного далеко за пределами родины азербайджанского ученого, доктора технических наук, по чьей технологии построено 70% дорог всего постсоветского пространства. Они встретились в Джамбуле, Айтматов - студент зоотехникума, Алиев - ученик средней школы. Сыновья так называемых "врагов народа" всю свою жизнь верой и правдой прослужили своему народу! И дружбу свою пронесли через суровые дни Отечественной войны, через голодные послевоенные годы. Время бессильно перед верой человека в истинные ценности. Спустя много лет они снова встретились, в Баку, и снова их объединила боль - боль за оборванное детство ходжалинских детей. Будучи родом из одного детства, кто как не они знает горечь потери ближнего!
Еще один урок
В ходе пребывания в Азербайджане было много теплых слов признания, интересных интервью, пожеланий, наград, дипломов, адресованных Чингизу Айтматову, таланту мирового звучания, как о нем отзывался Расул Гамзатов. "Все эти награды - большая ответственность. Я постараюсь оправдать их" - этим признанием писатель преподал нам еще один урок - урок скромности.