AŞIQLAR ÜÇÜN "DƏYİRMİ MASA"
Azərbaycan aşıqlarının 1928-ci ildə keçirilən I qurultayının 80 illik yubileyi diqqətdən yayınmadı. Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi bu əlamətdar hadisə ilə əlaqədar, Muzey Mərkəzində "Azərbaycanın aşıq sənəti: müasir durum və inkişaf perspektivləri" mövzusunda "dəyirmi masa" keçirdi. "Dəyirmi masa" ətrafında Azərbaycanın mədəniyyət və turizm naziri Əfülfəs Qarayev, aşıq yaradıcılığının müxtəlif aspektlərinin görkəmli tədqiqatçları və aşıqlar - incəsənətin bu qədim növünün ölkəmizin müxtəlif bölgələrindən olan müasir xadimləri toplaşdılar. "Dəyirmi masa"nın xüsusi qonaqları UNESCO təmsilçisi Devid Ştel və bu təşkilatın eksperti Jan Dürinq oldu.
Tədbirin gedişində iştirakçılara Azərbaycan aşıqlarının qurultaylarından arxiv materialları əsasında hazırlanan qısametrajlı videofilm nümayiş etdirildi. 1928, 1938, 1961... İllər keçir, Azərbaycan aşıq yaradıcılığının əfsanəvi nümayəndələri ekranda bir-birini əvəzləyir. Kadr arxasından Səməd Vurğunun şeiri səslənir. Sonuncu kadr - 2008-ci il. Hələlik yalnız tarix göstərilir, bütün nailiyyətlər isə hələ irəlidədir. Sanki filmin davamı kimi, mədəniyyət və turizm naziri bəyan etdi ki, rəhbərlik etdiyi qurumun kino şöbəsinin himayəsilə aşıq sənətimizin görkəmli nümayəndələri haqqında sənədli filmlər seriyası çəkiləcək.
"Dəyirmi masa"nın gündəliyinə aşıq sənətinin Azərbaycan xalqının mədəniyyət tarixində yeri, bu sənətin təkrarsız özəllikləri, qonşu ölkələrin incəsənətinə təsiri, müasir problemləri, dünya səviyyəsində mühafizəsi və təbliği barədə diskussiyalar daxil edilmişdi.
Ölkə rəhbərliyinin aşıq yaradıcılıgına verdiyi önəmi qeyd edən Əbülfəs Qarayev bildirdi: "Muğam bəşər mədəniyyəti tarixinə qızıl hərflərlə yzılıb və nazirliyimiz aşıq yaradıcılığının da dünyada belə məşhurlaşması üçün səylərini əsirgəmir. Qloballaşma şəraitində biz aşıq sənətinin mahiyyətini dünyaya çatdırmalı, səylərimizi UNESCO və digər beynəlxalq mədəniyyət institutları ilə birləşdirməli, bu sahədə bütün mövcud araşdırmaları bir yerə toplayaraq, dünya ictimaiyyətinə təqdim etməliyik".
Təkrarsız sənət
Çıxış edən alimlər müxtəlif səpkili məsələlər qaldırdılar. Məsələn, tanınmış tədqiqatçı, AMEA İncəsənət və Memarlıq İnstitutunun böyük elmi işçisi, UNESCO-nun qeyri-maddi irs üzrə eksperti Sənubər Bağırova aşıq sənətini "ümumdünya auditoriyasına ünvanlanan" incəsənət kimi səciyyələndirdi. O xatırlatdı ki, aşıq məktəbləri müasir Azərbaycan dövlətilə həmsərhəd ərazilərdə - Göyçə, Təbriz, Borçalıda da mövcud olub. Üstəlik, tarixi faktlar iddia etməyə imkan verir ki, digər xalqların aşıqları da şeirlərini Azərbaycan dilində və ya Azərbaycan şeir üslubunda qoşurdular! Bununla yanaşı, alim son onilliklərdə Şimali Azərbaycanda aşıqların sayının kəskin azaldığını və bu təkrarsız yaradıcılıq növünün özünün keyfiyyətinin təəssüf doğuracaq dərəcədə aşağı düşdüyünü də bildirib. Lakin o da qeyd edilib ki, Lider telekanalının keçirdiyi aşıq musiqisi müsabiqəsi, bütün çatışmazlıqlarına baxmayaraq, elə təkcə ilk belə təşəbbüs olduğuna görə qiymətlidir.
Çıxış edənlər vurğulayırdılar ki, aşıq sənətinin unikallığı onun hər bir təmsilçisinin multifunksionallığındadır. Axı aşıq həm bəstəkar, həm şair, həm müğənni, həm də musiqiçidir. Elə bircə onu demək kifayətdir ki, bölgələrimizdə heç bir toy aşıqsız keçmir. Dilinin və şeir ölçülərinin bölgədəki qonşular (həm də təkcə onlar yox) tərəfindən əxz olunmasından savayı, məhz Azərbaycan aşıq sənətinin unikallığına dəlalət edən daha bir fakt Azərbaycan aşıqlarının musiqi alətlərinin forma və quruluşlarının kəskin özünəməxsusluğu ilə fərqlənməsidir.
Tədqiqatçılar toplaşanlara xatırlatdılar ki, aşıq sənətinin müasir (həm də fövqəlzaman!) aktuallığını elə bircə o sübut edir ki, onun melodiyaları yeni dövr Azərbaycan bəstəkarlarının bir çox əsərlərinin ruhuna hopub - ilk milli operadan Qara Qarayevin Üçüncü simfoniyasına qədər.
Alimlər mövzunun daha bir çox maraqlı cəhətini qeyd etdilər: son üç əsrdə Azərbaycan aşıq yaradıcılığı həm də xalq yaradıcılığında heyrətamiz gender tarazlığına örnəkdir. Bunun müsəlman ənənəli incəsənətdə olması xüsusilə dəyərlidir. Axı hələ XIX əsrin ortalarında Azərbaycanın ən ucqar bölgələrində kişilərlə yanaşı, qadın aşıqlar da vardı. Aşıq Pərinin istedadlı qız və gəlinləri öz ətrafına toplayan və bir növ, antik Safo dərnəyinin Vətənimizdəki analoqu olan məşhur məclisi buna bariz nümunədir. Bir sözlə, artıq 200 ildir ki, Azərbaycan aşıq sənətində qadın ifaçılar heç də qeyri-adi bir hadisə deyil. Halbuki milli teatr tariximizdə peşəkar qadın aktrisalar yalnız ötən əsrin 30-cu illərində meydana çıxıb. Ona qədərsə ağlasığmaz dərəcədə cəsur Sarabskidən başlayaraq, Azərbaycan səhnəsində qadın rollarını kişilər ifa edirdilər. Maraqlıdır ki, indi artıq durum tam əksinədir: Azərbaycanda kinoda, teatrda, estradada yüzlərlə qadın olsa da, cəmi bir qadın aşıq var - Ulduz Əliyeva. Yeri gəlmişkən, o, aşıq sənətinin öyrədilməsi proqramının layihəsini yaradıb.
İncəsənət, ozan,
xüsusi məktəb
Bir az da layihələr barədə danışaq. "Dəyirmi masa" arxasında fikir mübadiləsinin gedişində yeni formaların axtarılması, aşıq sənətinin ensiklopediyasının, Bakıda ozan mərkəzinin, ölkənin bölgələrində isə onun filiallarının, xüsusi məktəbin yaradılması, həmçinin mədəniyyətin bu sahəsinə dövlət dəstəyinin artırılması ilə bağlı təkliflər açıqlandı.
Təkliflərin hərtərəfli düşünülmüş olduğu dərhal hiss edilirdi. Əslində, bunlar bu və ya digər qəbildən olan bütöv layihələr idi. Belə ki, "dəyirmi masa" iştirakçılarının diqqətinə aşıq kostyumlarının İncəsənət Akademiyasının tələbələri tərəfindən slaydlar şəklində hazırlanan bir neçə eskizi təqdim edilmişdi. İştirakçılar bir səslə ən sadə, o qədər də bəzək-düzəyi olmayan, lakin klassik aşıq simasına ən yaxın eskizi bəyəndilər. Mütəxəssislərin rəyi həm bu, həm də digər məsələlərin rəsmi müzakirəsi zamanı nəzərə alınacaq. Müzakirələr bitdikdən sonra konsert proqramı təqdim edildi. Bu, tədbirə gələn bütün məşhur müasir Azərbaycan aşıqlarının çıxışları - əsl sənətkarların həqiqi sənətsevərlərə möhtəşəm bir töhfəsi idi. Konsert əməkdar incəsənət xadimi, Prezident təqaüdçüsü İsfəndiyar Rüstəmovun rəhbərliyi altında Gədəbəy xalq aşıqları ansamblının ifasında "Gəraylı" kompozisiyası ilə başladı. Sonra səhnəyə Tovuz, Kəlbəcər, Göyçə, Borçalı, Qazax, Şirvan aşıqları çıxdılar.
Ozanlıq əsasən kişilərə xas sənət olsa da, onlarla ən yaxşı ifaçımızın sırasında xanım aşıq Ulduz Əliyeva da parlayır. O, aşıq yaradıcılığının Gədəbəy ocağını təmsil edərək, Kələntər Zeynalovla birlikdə "Sönməz"i ifa etdi.
Konsertdə o da aydın oldu ki, aşığın papaq, uzunboğaz çəkmə və qalife şalvarda olması mütləq deyil. Bunu gənc aşıq Ramin Qarayev müvəffəqiyyətlə sübut etdi. Borçalı ocağının "Misri"ni ifadə edən bu təmsilçisi səhnəyə adi kostyumda çıxdı. Lakin bu onun parlaq ifasının yaratdığı təəssürata zərrə qədər də təsir göstərmədi. Tədbirin rəngarəng konsert hissəsi aşıq sənətinin zamanın fövqündə durduğunu deyən alimlərin sözlərinə ən gözəl illüstrasiya oldu.

A "ROUND TABLE DISCUSSION" FOR ASHIQS
A series of documentaries about Azerbaijani ashiq is in preparation, under the aegis of the Ministry of Culture
The 80th anniversary of the first congress of Azerbaijani ashiqs, held in 1928, has not gone unnoticed. The Ministry of Culture and Tourism marked this notable event by holding a round table discussion at the Museum Centre on the subject "The Ashiq Arts of Azerbaijan: The Modern State and Prospects for Development". The event brought together Azerbaijani Minister of Culture and Tourism, Abulfaz Qarayev, prominent theorists - researchers into various aspects of the ashiq arts and ashiqs themselves - modern exponents of this ancient art from various regions of our country. UNESCO representative David Stehl and an expert from the same organization, Jean During, were special guests of the event.
Participants were shown a short video created from archive materials of the congresses of Azerbaijani ashiqs held in 1928, 1938 and 1961… Years go by and faces change - not just faces, but also ashiq legends! There is a voice-over, reading poems by Samad Vurgun. The last picture reads '2008'. Just the date for the time being. All its achievements lie in the future. Expanding on the film, the Minister of Culture and Tourism said that a series of documentaries will be made, under the aegis of the cinema department of his ministry, about the major representatives of the Azerbaijani ashiq arts. The round table agenda included discussions on the role of ashiq in the history of Azerbaijani culture, its unique features, influence on the arts of neighbouring countries, modern problems and its protection and promotion at an international level.
Abulfaz Qarayev noted the importance that our country's leadership attaches to the ashiq arts, saying: "Mugham has taken its place in the history of human culture, and our ministry is making every effort to ensure that ashiq receives the same kind of recognition around the world. In the context of globalization, we must explain the essence of ashiq to the world, work with UNESCO and other international cultural institutions, combine all the surveys carried out in this sphere and present the results to the international community."
Unique arts
Scientists who addressed the round table raised various issues. For example, the well-known scientist and researcher, senior scientist at the Arts and Architecture Institute of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, UNESCO expert on non-material heritage and ethno-musicologist, Sanubar Bagirova, described the ashiq art as "something addressed to the global audience". She said that ashiq schools existed in neighbouring countries as well: Goyca, Tabriz, Borcali and so on. Historical evidence allows us to say that ashiqs of other nationalities, for example, Armenian ashiqs, composed their verses in Azerbaijan and in the Azerbaijani poetic style! At the same time, she said that the number of ashiqs has fallen sharply in Northern Azerbaijan in recent times and the quality of this unique art has also, sadly, deteriorated. At the same time, she observed that the contest of ashiq music organised by Lider TV, despite all its shortcomings, is the first initiative of this type and, as such, is a valuable contribution.
The speakers stressed that ashiq art is also unique because every exponent is multifunctional. An ashiq is at once a composer, poet, singer and musician. Suffice to say that not a single wedding party in the regions of our country is held without one. The unique quality of Azerbaijan's ashiq art, apart from the fact that the language and poetry of ashiq stories have been appropriated by our regional neighbours (and not only by them), is proven by the fact that the musical instruments used by Azerbaijani ashiqs are conspicuous for their particular form and structure, making it impossible to confuse them with any other instruments.
The researchers reminded participants that the timeless significance of ashiq is evidenced by its melodies, which permeate many works by modern Azerbaijani composers - from the first national opera to the Third Symphony by Qara Qarayev. Another interesting aspect of the subject was noted by the scientists: the Azerbaijani ashiq singing of the last three centuries demonstrates, among other things, an astonishing gender balance in folk music. At the beginning of the 19th century, alongside the men, there were female ashiqs in the remotest parts of Azerbaijan, not to mention the famous Ashiq Pari Maclis, which brought together the most talented girls and women and became a kind of Azerbaijani version of the ancient circle of Sappho. In a word, for 200 years now, a female singer has been nothing unusual among ashiqs, whereas professional actresses first appeared in the country's national theatre only in the 1930s. Before then, women's roles were played by men, starting with the crazily brave pioneer Sarabski. It is notable that the situation is exactly the opposite nowadays: there are hundreds of women in the cinema, theatre and pop music in Azerbaijan nowadays, while there is only one "sazwoman" - a professional female ashiq. This is Ulduz Aliyeva, who has created a draft programme on the teaching of ashiq skills.
Art, ozan and special school
And now for the projects. During the round table discussion, there were proposals to search for new forms, to create an ashiq encyclopaedia, an ashiq-ozan centre in Baku, with branches in the regions of the country, a special school, and to increase state support.
It was clear that the proposals were well-prepared and, in essence, these were fully developed projects of one sort or another. For example, the participants in the round table were given a chance to examine several slides of ashiq costumes made by students of the Arts Academy. One of the sketches was unanimously approved. It was the least pretentious and stylish, but it was closer than all the others to the classical image of an ashiq. Specialists' opinions will be taken into account when this issue is officially decided.
At the end of the discussions, a concert was held. There were a number of performances by well-known ashiqs of Azerbaijan who had attended the event - a rare gift from real masters to true connoisseurs. The concert began with the composition "Garayli", performed by the Gadabay ensemble of ashiqs, led by the prominent artist and presidential scholarship holder, Isfandiyar Rustamov. Then we heard ashiq voices from Tovuz, Ganca, Kalbacar, Goyca, Borcali, Qazax and Sirvan…
The highlight of the programme was a performance by the famous Ashiq Alasgar. The old master sang with a young voice, playing his old saz, which we think may be older than its owner. Ashiq is a man's profession but, among the 20 best singers, Ulduz Aliyeva, the only female ashiq in the country, stood out. She represented the Gadabay hearth of Ashiq and sang "Sonmaz", together with Galandar Zeynalov. We found out at the concert that an ashiq does not necessarily have to wear a tall hat, high boots and peg-top trousers. This was proven by the young ashiq Ramin Qarayev. He represented the Borcali hearth and performed "Misri", coming on stage in an ordinary suit. This did not spoil our impression of his brilliant performance. The concert held during the event was the best illustration of the words of the scientists who had spoken to the effect that ashiq does not bend the knee to time.