AŞIQLAR ÜÇÜN "DƏYİRMİ MASA"
Azərbaycan aşıqlarının 1928-ci ildə keçirilən I qurultayının 80 illik yubileyi diqqətdən yayınmadı. Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi bu əlamətdar hadisə ilə əlaqədar, Muzey Mərkəzində "Azərbaycanın aşıq sənəti: müasir durum və inkişaf perspektivləri" mövzusunda "dəyirmi masa" keçirdi. "Dəyirmi masa" ətrafında Azərbaycanın mədəniyyət və turizm naziri Əfülfəs Qarayev, aşıq yaradıcılığının müxtəlif aspektlərinin görkəmli tədqiqatçları və aşıqlar - incəsənətin bu qədim növünün ölkəmizin müxtəlif bölgələrindən olan müasir xadimləri toplaşdılar. "Dəyirmi masa"nın xüsusi qonaqları UNESCO təmsilçisi Devid Ştel və bu təşkilatın eksperti Jan Dürinq oldu.
Tədbirin gedişində iştirakçılara Azərbaycan aşıqlarının qurultaylarından arxiv materialları əsasında hazırlanan qısametrajlı videofilm nümayiş etdirildi. 1928, 1938, 1961... İllər keçir, Azərbaycan aşıq yaradıcılığının əfsanəvi nümayəndələri ekranda bir-birini əvəzləyir. Kadr arxasından Səməd Vurğunun şeiri səslənir. Sonuncu kadr - 2008-ci il. Hələlik yalnız tarix göstərilir, bütün nailiyyətlər isə hələ irəlidədir. Sanki filmin davamı kimi, mədəniyyət və turizm naziri bəyan etdi ki, rəhbərlik etdiyi qurumun kino şöbəsinin himayəsilə aşıq sənətimizin görkəmli nümayəndələri haqqında sənədli filmlər seriyası çəkiləcək.
"Dəyirmi masa"nın gündəliyinə aşıq sənətinin Azərbaycan xalqının mədəniyyət tarixində yeri, bu sənətin təkrarsız özəllikləri, qonşu ölkələrin incəsənətinə təsiri, müasir problemləri, dünya səviyyəsində mühafizəsi və təbliği barədə diskussiyalar daxil edilmişdi.
Ölkə rəhbərliyinin aşıq yaradıcılıgına verdiyi önəmi qeyd edən Əbülfəs Qarayev bildirdi: "Muğam bəşər mədəniyyəti tarixinə qızıl hərflərlə yzılıb və nazirliyimiz aşıq yaradıcılığının da dünyada belə məşhurlaşması üçün səylərini əsirgəmir. Qloballaşma şəraitində biz aşıq sənətinin mahiyyətini dünyaya çatdırmalı, səylərimizi UNESCO və digər beynəlxalq mədəniyyət institutları ilə birləşdirməli, bu sahədə bütün mövcud araşdırmaları bir yerə toplayaraq, dünya ictimaiyyətinə təqdim etməliyik".
Təkrarsız sənət
Çıxış edən alimlər müxtəlif səpkili məsələlər qaldırdılar. Məsələn, tanınmış tədqiqatçı, AMEA İncəsənət və Memarlıq İnstitutunun böyük elmi işçisi, UNESCO-nun qeyri-maddi irs üzrə eksperti Sənubər Bağırova aşıq sənətini "ümumdünya auditoriyasına ünvanlanan" incəsənət kimi səciyyələndirdi. O xatırlatdı ki, aşıq məktəbləri müasir Azərbaycan dövlətilə həmsərhəd ərazilərdə - Göyçə, Təbriz, Borçalıda da mövcud olub. Üstəlik, tarixi faktlar iddia etməyə imkan verir ki, digər xalqların aşıqları da şeirlərini Azərbaycan dilində və ya Azərbaycan şeir üslubunda qoşurdular! Bununla yanaşı, alim son onilliklərdə Şimali Azərbaycanda aşıqların sayının kəskin azaldığını və bu təkrarsız yaradıcılıq növünün özünün keyfiyyətinin təəssüf doğuracaq dərəcədə aşağı düşdüyünü də bildirib. Lakin o da qeyd edilib ki, Lider telekanalının keçirdiyi aşıq musiqisi müsabiqəsi, bütün çatışmazlıqlarına baxmayaraq, elə təkcə ilk belə təşəbbüs olduğuna görə qiymətlidir.
Çıxış edənlər vurğulayırdılar ki, aşıq sənətinin unikallığı onun hər bir təmsilçisinin multifunksionallığındadır. Axı aşıq həm bəstəkar, həm şair, həm müğənni, həm də musiqiçidir. Elə bircə onu demək kifayətdir ki, bölgələrimizdə heç bir toy aşıqsız keçmir. Dilinin və şeir ölçülərinin bölgədəki qonşular (həm də təkcə onlar yox) tərəfindən əxz olunmasından savayı, məhz Azərbaycan aşıq sənətinin unikallığına dəlalət edən daha bir fakt Azərbaycan aşıqlarının musiqi alətlərinin forma və quruluşlarının kəskin özünəməxsusluğu ilə fərqlənməsidir.
Tədqiqatçılar toplaşanlara xatırlatdılar ki, aşıq sənətinin müasir (həm də fövqəlzaman!) aktuallığını elə bircə o sübut edir ki, onun melodiyaları yeni dövr Azərbaycan bəstəkarlarının bir çox əsərlərinin ruhuna hopub - ilk milli operadan Qara Qarayevin Üçüncü simfoniyasına qədər.
Alimlər mövzunun daha bir çox maraqlı cəhətini qeyd etdilər: son üç əsrdə Azərbaycan aşıq yaradıcılığı həm də xalq yaradıcılığında heyrətamiz gender tarazlığına örnəkdir. Bunun müsəlman ənənəli incəsənətdə olması xüsusilə dəyərlidir. Axı hələ XIX əsrin ortalarında Azərbaycanın ən ucqar bölgələrində kişilərlə yanaşı, qadın aşıqlar da vardı. Aşıq Pərinin istedadlı qız və gəlinləri öz ətrafına toplayan və bir növ, antik Safo dərnəyinin Vətənimizdəki analoqu olan məşhur məclisi buna bariz nümunədir. Bir sözlə, artıq 200 ildir ki, Azərbaycan aşıq sənətində qadın ifaçılar heç də qeyri-adi bir hadisə deyil. Halbuki milli teatr tariximizdə peşəkar qadın aktrisalar yalnız ötən əsrin 30-cu illərində meydana çıxıb. Ona qədərsə ağlasığmaz dərəcədə cəsur Sarabskidən başlayaraq, Azərbaycan səhnəsində qadın rollarını kişilər ifa edirdilər. Maraqlıdır ki, indi artıq durum tam əksinədir: Azərbaycanda kinoda, teatrda, estradada yüzlərlə qadın olsa da, cəmi bir qadın aşıq var - Ulduz Əliyeva. Yeri gəlmişkən, o, aşıq sənətinin öyrədilməsi proqramının layihəsini yaradıb.
İncəsənət, ozan,
xüsusi məktəb
Bir az da layihələr barədə danışaq. "Dəyirmi masa" arxasında fikir mübadiləsinin gedişində yeni formaların axtarılması, aşıq sənətinin ensiklopediyasının, Bakıda ozan mərkəzinin, ölkənin bölgələrində isə onun filiallarının, xüsusi məktəbin yaradılması, həmçinin mədəniyyətin bu sahəsinə dövlət dəstəyinin artırılması ilə bağlı təkliflər açıqlandı.
Təkliflərin hərtərəfli düşünülmüş olduğu dərhal hiss edilirdi. Əslində, bunlar bu və ya digər qəbildən olan bütöv layihələr idi. Belə ki, "dəyirmi masa" iştirakçılarının diqqətinə aşıq kostyumlarının İncəsənət Akademiyasının tələbələri tərəfindən slaydlar şəklində hazırlanan bir neçə eskizi təqdim edilmişdi. İştirakçılar bir səslə ən sadə, o qədər də bəzək-düzəyi olmayan, lakin klassik aşıq simasına ən yaxın eskizi bəyəndilər. Mütəxəssislərin rəyi həm bu, həm də digər məsələlərin rəsmi müzakirəsi zamanı nəzərə alınacaq. Müzakirələr bitdikdən sonra konsert proqramı təqdim edildi. Bu, tədbirə gələn bütün məşhur müasir Azərbaycan aşıqlarının çıxışları - əsl sənətkarların həqiqi sənətsevərlərə möhtəşəm bir töhfəsi idi. Konsert əməkdar incəsənət xadimi, Prezident təqaüdçüsü İsfəndiyar Rüstəmovun rəhbərliyi altında Gədəbəy xalq aşıqları ansamblının ifasında "Gəraylı" kompozisiyası ilə başladı. Sonra səhnəyə Tovuz, Kəlbəcər, Göyçə, Borçalı, Qazax, Şirvan aşıqları çıxdılar.
Ozanlıq əsasən kişilərə xas sənət olsa da, onlarla ən yaxşı ifaçımızın sırasında xanım aşıq Ulduz Əliyeva da parlayır. O, aşıq yaradıcılığının Gədəbəy ocağını təmsil edərək, Kələntər Zeynalovla birlikdə "Sönməz"i ifa etdi.
Konsertdə o da aydın oldu ki, aşığın papaq, uzunboğaz çəkmə və qalife şalvarda olması mütləq deyil. Bunu gənc aşıq Ramin Qarayev müvəffəqiyyətlə sübut etdi. Borçalı ocağının "Misri"ni ifadə edən bu təmsilçisi səhnəyə adi kostyumda çıxdı. Lakin bu onun parlaq ifasının yaratdığı təəssürata zərrə qədər də təsir göstərmədi. Tədbirin rəngarəng konsert hissəsi aşıq sənətinin zamanın fövqündə durduğunu deyən alimlərin sözlərinə ən gözəl illüstrasiya oldu.

"КРУГЛЫЙ СТОЛ" ДЛЯ АШЫГОВ
80-летний юбилей I съезда азербайджанских ашыгов, состоявшегося в 1928 году, не остался незамеченным. Министерство культуры и туризма приурочило к этому знаменательному событию проведение в Музейном центре "круглого стола" на тему "Ашыгское искусство Азербайджана: современное состояние и перспективы развития". За "круглым столом" собрались министр культуры и туризма Азербайджана Абульфас Гараев, видные теоретики - исследователи различных аспектов ашыгского творчества и сами ашыги - современные деятели этого древнего вида искусства из разных регионов нашей страны. Специальными гостями "круглого стола" стали представитель UNESCO Дэвид Штел и эксперт этой организации Жан Дюринг.
В ходе "круглого стола" участникам мероприятия был продемонстрирован короткометражный видеофильм, созданный на основе архивных материалов со съездов азербайджанских ашыгов. 1928-й, 1938, 1961-й… Идут годы, меняются лица - и какие лица, легенды ашыгского творчества Азербайджана! Звучит закадровый голос - стихи Самеда Вургуна. Последний кадр - год 2008-й. Пока только дата. Все свершения - впереди. И, как бы в продолжение фильма, министр культуры и туризма объявил, что под эгидой отдела кино вверенного ему ведомства будет снята серия документальных фильмов о крупных представителях отечественного ашыгского искусства.
В повестку дня "круглого стола" были включены дискуссии относительно места ашыгского творчества в истории культуры азербайджанского народа, его уникальных особенностей, влияния на искусство соседних стран, современных проблем, охраны и пропаганды на мировом уровне.
Абульфас Гараев отметил значение, придаваемое руководством страны ашыгскому творчеству, заявив: "В историю культуры человечества золотыми буквами вписан мугам, и наше министерство прилагает все усилия к тому, чтобы и ашыгское искусство приобрело в мире такую же известность. В условиях глобализации мы должны разъяснить миру суть ашыгского творчества, объединить усилия с UNESСO и другими международными культурными институтами, свести все имеющиеся исследования в этой области в единое целое и представить международному сообществу".
Уникальное искусство
Выступившие ученые подняли вопросы разного плана. Так, известный ученый-исследователь, старший научный сотрудник Института искусства и архитектуры НАНА, эксперт UNESСO по нематериальному наследию, этномузыковед Санубар Багирова охарактеризовала ашыгское искусство как "обращенное к общемировой аудитории". Она напомнила, что ашыгские школы существовали и на территории соседних с современным Азербайджаном государств: Гёйча, Тебриз, Борчалы и т.д. При этом исторические свидетельства дают основание утверждать, что ашыги других народов слагали свои стихи на азербайджанском языке и в азербайджанской стихотворной манере! Вместе с тем она заметила, что в Северном Азербайджане в последние десятилетия резко сократилось количество ашыгов и печально снизилось качество самого этого уникального вида творчества. В то же время она отметила, что конкурс ашыгской музыки, проведенный телеканалом Lider, при всех его недостатках - первая инициатива такого рода, а потому ценен уже хотя бы этим.
Выступавшие подчеркивали, что уникальность ашыгского искусства как такового - в мультифункциональности каждого его представителя. Ведь ашыг - это композитор, поэт, певец и музыкант в одном лице. Достаточно сказать, что и поныне ни одна свадьба в регионах нашей страны не обходится без ашыга. Об уникальности именно азербайджанского ашыгского искусства, помимо того, что язык и стихотворный размер азербайджанских ашыгских сказаний заимствованы соседями по региону (и не только), говорит и тот факт, что музыкальные инструменты азербайджанских ашыгов отличаются резкой характерностью формы и устройства, которая не позволяет их спутать ни с чьими другими.
Исследователи напомнили собравшимся, что современная - и вневременная! - актуальность ашыгского искусства доказывается уже хотя бы тем, что его мелодика пронизывает многие произведения азербайджанских композиторов нового времени - от первой национальной оперы до Третьей симфонии Кара Караева. И еще один интересный аспект темы был тонко подмечен учеными: азербайджанское ашыгское творчество последних трех столетий является, помимо всего прочего, еще и примером изумительного гендерного баланса в народном искусстве. Причем, что особенно ценно, в искусстве народа с мусульманскими традициями. Ведь еще в начале позапрошлого века даже в самых отдаленных регионах Азербайджана имелись наряду с мужчинами и женщины-ашыги. Это не говоря уже о знаменитом меджлисе ашыга Пери, собиравшем талантливых девушек и женщин и ставшем в какой-то степени нашим отечественным аналогом античного кружка Сафо. Словом, в азербайджанском ашыгском искусстве уже лет двести, как женщина-исполнитель - не диво. Тогда как в истории национального театра страны профессиональные женщины-актрисы появились только в 30-х гг. прошлого века - до того, начиная с безумно смелого первопроходца Сарабского, женские роли на азербайджанской сцене играли мужчины. Любопытно, что в наши дни ситуация зеркально поменялась: женщин-актрис - и в кино, и в театре, и на эстраде - в Азербайджане теперь сотни, а вот "сазвумен", профессиональная женщина-ашыг, - всего одна. Это Улдуз Алиева, создавшая, между прочим, проект программы обучения ашыгскому ремеслу.
Искусство, озан, спецшкола
Кстати, о проектах. В ходе дискуссий за "круглым столом" были сделаны предложения о поиске новых форм, создании энциклопедии ашыгского искусства, ашыгского озанского центра в Баку и его филиалов в регионах страны, специальной школы, а также увеличении государственной поддержки этой области культуры.
Предложения были, сразу видно, тщательно обдуманными - по сути, это были целые проекты того или иного рода. Так, на рассмотрение участников "круглого стола" было выставлено в виде слайдов несколько эскизов ашыгского костюма, сделанных студентами Академии художеств. Хор восторженных голосов одобрил один из эскизов - наименее претенциозный, отнюдь не самый нарядный, но более других близкий к классическому облику ашыга. Мнение специалистов будет учтено при официальном рассмотрении этого вопроса. Как, впрочем, и других.
По завершении обсуждения была представлена концертная программа. Это был ряд выступлений всех приехавших на мероприятие знаменитых азербайджанских ашыгов современности - роскошный подарок от истинных мастеров истинным ценителям. Открылся он композицией "Герайлы" в исполнении Гядабейского ансамбля народных ашыгов под руководством заслуженного деятеля искусств, президентского стипендиата Исфандияра Рустамова. Затем зазвучали голоса ашыгов из Товуза, Гянджи, Кяльбаджара, Гёйчи, Борчалы, Газаха, Ширвана…
Ашыг - профессия мужская, но среди двух десятков наших лучших исполнителей блистала и Улдуз Алиева, одна из самых выдающихся в стране женщина-ашыгов. Она представляла Гядабейский очаг ашыгского творчества и исполнила вместе с Каландаром Зейналовым "Сёнмяз".
Выяснилось на концерте и то, что внешне ашыг - это необязательно папаха, сапоги и галифе. Это успешно доказал молодой ашыг Рамин Караев. Он, представлявший Борчалинский очаг и исполнивший "Мисри", вышел на сцену в самом обычном костюме. Впечатления от его блистательного исполнения это ничуть не испортило. Концертная часть мероприятия, во всем своем разнообразии, стала лучшей иллюстрацией к словам выступивших здесь ученых о том, что ашыгское искусство неподвластно времени.