HƏR ŞEY ÖZ YERİNİ ALIR…
2004-cü ildən etibarən, Azərbaycan Milli Bankı xarici kapitalın ölkənin bank bazarına daxil olmasına dair limiti tamamilə ləğv edib. Bu qərar bank sisteminin liberallaşdırılması - ölkənin bank sektoruna xarici investisiyaların artırılması, xarici bankların Azərbaycanın maliyyə sektorunun layihələrində, yerli bankların təkrar kapitallaşdırılması prosesində iştirakının genişləndirilməsi, məşhur xarici bankların dövlət banklarında iştirak etmələri, bank sektorunda rəqabətin inkişaf etdirilməsi və əhaliyə və biznesə göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi məqsədilə qəbul olunub.
Bütün bu amillər vaxtilə HSVC bankının Azərbaycan filialına lisenziya verilməsi barədə qərarı əsaslandıran amilləri çox xatırladır. 1996-cı ildə Britaniya bankının filialına məhz yuxarıda sadalanan mülahizələrdən çıxış edərək lisenziya verilmişdi. Lakin cəmi 6 il keçdi və bank Azərbaycanda fəaliyyətinə xitam verməsi barədə qərarını açıqlayaraq, ölkəmiz üçün o qədər də xoşagələn olmayan səbəb göstərdi: yaxın 10 ildə ölkədə bank biznesi üçün ciddi perspektiv yoxdur.
Lakin elə həmin 2002-ci ildə Azərbaycanın maliyyə sektorunun Beynəlxalq Valyuta Fondu və Dünya Bankı tərəfindən aparılan monitorinqləri ölkənin bank sisteminin ümumi iqtisadi göstəricilərin aşağı düşməsi risqinə davam gətirmək imkanlarının yüksək olduğunu üzə çıxardı. Monitorinqlər göstərdi ki, göstəricilər hətta 50-70% pisləşdiyi halda da (ən pis ssenari) bank sistemi kapitalın sıfır səviyyəsinə enməyəcək, onun aktivləri isə öhdəliklərindən üstün olacaq.
HSBC-nin həddən artıq pessimist olmasına baxmayaraq, aparıcı dünya banklarının ölkədə öz təmsilçiliklərini açmaq istədiklərini bildirmələri üçün Azərbaycana cəmi bir neçə il lazım gəldi.
Limitsiz...
Azərbaycanda xarici kapital üçün limit 1996-cı ildən qüvvədə idi. Həmin müddət ərzində limit Azərbaycan banklarının məcmu nizamnamə kapitalının 30%-dən 50%-nə qədər yüksəlib. Bu, özlüyündə, məhdudiyyət deyildi. Sadəcə hansısa bir məqamda yerli bazar xarici banklar üçün maraqsızlaşdı və çətin ki, məhdudiyyətlərin ləğvi özü-özlüyündə onların münasibətini dəyişərdi. Bununla belə, bu qərar yerli bankların xarici səhmdarlar cəlb etmələrini asanlaşdırdı və bunun sayəsindədir ki, hazırda ölkədə xarici kapitalın iştirak etdiyi 21 bank fəaliyyət göstərir. Bunlardan 6 bankda xarici kapitalın xüsusi çəkisi 50-100% arasında, 13 bankda isə 50%-ə qədərdir. Bundan başqa, azərbaycanda 2 xarici bankın filialı işləyir.
Hazırda xarici banklar, yaxud xarici kapitalın iştirak etdiyi banklar Azərbaycan bank bazarının üçdən bir hissəsinə sahibdir. Həm də bu göstərici cəmi son dörd il ərzində formalaşıb ki, bu müddətdə AYİB, Almaniyanın KFW inkişaf bankı (DEG "törəmə"sinin simasında), SIDT beynəlxalq maliyyə korporasiyası, həmçinin Amerikanın Kazemir Partner Limited investisiya fondu Azərbaycanın bir sıra iri kommersiya banklarında səhmlərin bir hissəsini aldılar.
Bank qanunvericiliyinə müvafiq olaraq, səhmlərin önəmli paketini, yəni 10 və daha çox faizini yeni səhmdara (mənşəyindən asılı olmayaraq) satarkən AMB-dən sanksiya istəməlidir. Bu sıradan AMB-nin müəyyənləşdirdiyi ofşor zonaları siyahısında qeydiyyatda olan xarici bank və holdinqlər istisnadır. Həmin hüquqi şəxslər yerli bankların təsisçiləri və ya səhmdarları ola, o cümlədən Azərbaycanda törəmə banklar təsis edə, yerli filial və təmsilçiliklər aça bilməzlər.
...Lakin diqqətlə seçdikdə
AMB artıq xarici bank kapitalının Azərbaycanın bank bazarına daxil olmağa daha çox maraq göstərdiyini qeyd edir. AMB İdarə Heyətinin sədri E.Rüstəmovun dediklərindən: "Bu gün Azərbaycanın bank sektoru müxtəlif xarici banklar, fondlar üçün böyük investisiya marağı doğurur. Təbii ki, biz müraciətləri diqqətlə nəzərdən keçirəcəyik, çünki Azərbaycanın bank sektorunda özlərilə təkcə pul yox, texnologiyalar, yeni korporativ mədəniyyət, kadr hazırlığı yönümündə yardım gətirəcək çox nüfuzlu və güclü bankları görmək istəyirik".
Artıq Fransadan Societe Generale, Qazaxıstandan "Bank TuranAlem" və "Xalık Bank" belə bir addım atmaqda maraqlı olduqlarını bəyan ediblər. Həm də "Bank TuranAlem" Azərbaycanda filialını açmağı, "Xalık Bank" isə bazara yerli bankı, sığorta şirkətini və digər maliyyə institutlarını almaqla daxil olmağı planlaşdırır.
"Fransız Srciete Generale korporativ və investisiya bankı Azərbaycanın bank sektoruna daxil olmaq planlarını qısamüddətli perspektivdə həyata keçirməyi planlaşdırır", - deyə bankın Azərbaycanda regional təmsilçisi Teybə Quliyeva bildirib. Societe Generale bankının strategiyasına görə, artıq fəaliyyət göstərən banklara daxil olarkən o, səhmlərin nəzarət paketinə iddialıdır. AMB-də hesab edirlər ki, hazırda Sociale Generale Azərbaycanda törəmə bank və ya filial açmaq məsələsini nəzərdən keçirir. Bu bank yerli bankda pay iştirakı əldə etmək imkanını nəzərdə tutsa da, tərəfdaş axtarışlarında çətinliklərlə üzləşdi - bir çox Azərbaycan bankı nəzarətli iştirakın satılmasına razı deyil.
Bundan başqa, Rusiyadan olan Vneştorqbank Azərbaycandakı AF Bank-da pay almaq niyyətindədir, Azərbaycanda təmsilçilik qismində fəaliyyət göstərən Latviyadan olan Parex Bank isə statusunu dəyişdirmək arzusunu bildirib.
Yalnız brendlər!
AMB brend banklarının Azərbaycana gəlişini alqışladığını gizlətmir və ötən ilin noyabrında Almaniyanın Commerz Bank, 2008-ci ilin fevralında isə Türkiyənin Citibank banklarına Azərbaycanda təmsilçiliklərini açmaq üçün icazə verilməsi bunu təsdiq edir. Ötən ilin maraqlı hadisələrindən biri də AMB-nin Gürcüstanın TBC Bank-ına Azərbaycan bazarına daxil olmağa icazə verməsi oldu. Bu bank SAO Credit qeyri-bank təşkilatının səhmlərinin 755-nin alınması barədə sövdələşmə həyata keçirdi.
Bəs Azərbaycan bu maliyyə institutlarını nə ilə maraqlandırıb? Birincisi, bu, Azərbaycanda iqtisadiyyatın son illər müşahidə olunan sürətli inkişafı və ölkənin böyük iqtisadi imkanlarıdır. Bunu Bakıda Commerzbank AG İdarə Heyətinin üzvü Martin Blessinq açıqlayıb (bankın aktivləri $900 mlrd təşkil edir, ötən il isə xalis gəliri $3 mlrd olub). Onun sözlərinə görə, bankın əsas funksiyası Azərbaycana alman investisiyalarının dəstəklənməsi olacaq və əksinə. "Bizim dünyanın müxtəlif ölkələrində işləmək təcrübəmiz var. Əvvəlcə, bankımız təmsilçilik kimi fəaliyyət göstərir. Müəyyən müddət işlədikdən sonra isə, biznesdəki uğurlardan asılı olaraq, status növbəti səviyyəyə keçir, yəni o, bankın filialı kimi fəaliyyət göstərir. Fikrimcə, Bakıda da belə olacaq. Qeyd edim ki, Bakıdakı təmsilçiliyimiz MDB ölkələri üzrə artıq 7-cidir", - deyə M.Blessinq bildirib.
Citibank da ölkəmizlə bağlı geniş planlara malikdir və bank əməliyyatlarının bir müddət sonra təmsilçiliyin filiala çevrilməsi yolu ilə həyata keçirilməsinə hazırdır. Bu barədə AMB-dəki görüşdə açıqlama verilib.
Gürcüstanın $7,5 mln müqabilində SOA Kredit qeyri-bank kredit təşkilatında 75% iştirak payı alan TBC-bankına gəlincə, TBC müşahidə şurasının sədr müavini Badri Caparidzenin sözlərinə görə, gürcü bankı SOA Kredit təşkilatını Azərbaycandakı müştərilərə müxtəlif maliyyə xidmətləri və məhsullar təklif edə bilən güclü maliyyə institutuna çevirmək fikri var. Sövdələşmədən sonra SOA Kredit təşkilatının nizamnamə kapitalı artaraq, $10 mln təşkil edib ki (əvvəl $2,5 mln idi), burada $7,5 mln gürcü bankının yatırımıdır. Bundan başqa, TBC-bank gələcəkdə AMB-yə SOA Kredit üçün dolğun bank lisenziyası almaq məqsədilə müraciət etməyi nəzərdə tutur.
Beləliklə, xarici bankların Azərbaycan bazarına gəlişi, onların marağının artmasını ölkənin neft gəlirlərinin artması ilə əlaqələndirən bəzi ekspertlərin pessimistcəsinə dedikləri kimi, heç də müvəqqəti hal deyil. Hərçənd ölkə iqtisadiyyatının digər seqmentlərində olduğu kimi, həmin amil burada da öz müsbət rolunu oynayır. Bununla belə, artıq ölkənin bank sektorunda iştirak edən xaricilərin planlarının uzunmüddətli olması göstərir ki, onlar burada bizneslərini ölkənin enerji ehtiyatlarının satışından əldə etdiyi gəlirdən asılı olmayaraq inkişaf etdirmək niyyətindədirlər. Bu isə, öz növbəsində, hökumətin sabitliyi neft sektorundan asılı olmadan qoruyub- saxlamaq barədə bəyanatlarını təsdiqləyir.

ВСЕ ВОЗВРАЩАЕТСЯ НА КРУГИ СВОЯ…
С 2004 года Национальный банк Азербайджана полностью отменил лимит на доступ иностранного капитала на банковский рынок страны. Это решение было принято с целью либерализации банковской системы. А именно для увеличения иностранных инвестиций в банковский сектор страны, расширения участия иностранных банков в проектах финансового сектора Азербайджана, участия иностранных банков в процессе рекапитализации местных банков, привлечения современных банковских технологий и появления на рынке новых банковских продуктов, участия известных иностранных банков в приватизации государственных банков, развития конкуренции в банковском секторе и повышения качества банковского обслуживания населения и бизнеса.
Этот перечень очень напоминает аргументы решения о предоставлении лицензии азербайджанскому филиалу банка HSBC. Именно исходя из перечисленных выше соображений, в 1996 году филиалу британского банка была выдана лицензия. Но прошло всего 6 лет, и банк объявил о сворачивании своей деятельности в Азербайджане, сделав не совсем желательный для страны вывод: перспектив для серьезного банковского бизнеса в стране на ближайшие 10 лет нет.
Однако уже в том же 2002 году мониторинги Международного валютного фонда и Всемирного банка финансового сектора Азербайджана выявили высокую способность банковской системы страны противостоять рискам снижения общих показателей. Они показали, что даже при ухудшении показателей на 50-70% (наихудший сценарий) банковская система не опустится до нулевого уровня капитала, а ее активы будут превышать обязательства.
Несмотря на излишний пессимизм HSBC, Азербайджану понадобилось всего несколько лет, чтобы ведущие мировые банки изъявили желание открыть здесь свои представительства.
Без лимита…
Лимит на доступ иностранного капитала действовал в Азербайджане с 1996 года. В течение этого периода он повышался с 30 до 50% суммарного уставного капитала азербайджанских банков. Сам по себе он не являлся ограничением. Просто в какой-то момент местный рынок стал неинтересен иностранным банкам, и вряд ли сама по себе отмена ограничений изменила бы их отношение. Тем не менее решение облегчило местным банкам привлечение иностранных акционеров.
Благодаря этому на сегодня в стране действует 21 банк с участием зарубежного капитала. В шести из них удельный вес иностранного капитала сформирован в интервале от 50 до 100%, в 13 банках - до 50%. Кроме того, в Азербайджане работают два филиала зарубежных банков.
Иностранные банки или банки с участием иностранного капитала сегодня занимают треть банковского рынка Азербайджана. Причем этот показатель сформировался всего лишь за последние четыре года, когда ЕБРР, Германский банк развития KFW (в лице "дочки" DEG), Международная финансовая корпорация, SIDT, а также американский инвестиционный фонд Kazemir Partner Limited купили часть акций в ряде крупных коммерческих банков Азербайджана.
В соответствии с банковским законодательством местные банки должны запрашивать санкции НБА на продажу новому акционеру (независимо от его происхождения) существенного пакета акций, то есть 10 и более процентов. Исключение составляют зарубежные банки и холдинги, которые зарегистрированы в определенном НБА списке оффшорных зон. Эти юридические лица не могут быть учредителями или акционерами местных банков, в том числе не могут учредить дочерние банки в Азербайджане и открыть местные филиалы и представительства.
…но при тщательном отборе
Национальный банк Азербайджана уже констатирует рост интереса со стороны зарубежного банковского капитала к вхождению на азербайджанский банковский рынок. "Азербайджанский банковский сектор сегодня представляет большой инвестиционный интерес для различных зарубежных банков, фондов. Естественно, мы будем очень тщательно отбирать заявки, так как хотим видеть в азербайджанском банковском секторе очень авторитетные и сильные банки, которые принесут с собой не только деньги, но и технологии, новую корпоративную культуру, помощь в направлении подготовки кадров", - говорит председатель правления НБА Э.Рустамов.
Уже объявили о своей заинтересованности в подобном шаге французский банк Societe Generalе, казахстанские "Банк ТуранАлем" и "Халык Банк". При этом "Банк ТуранАлем" планирует открыть филиал в Азербайджане, а "Халык Банк" - войти на рынок путем приобретения местного банка, страховой компании и других финансовых институтов.
"Французский корпоративный и инвестиционный банк Societe Generalе намерен осуществить планы по вхождению на банковский рынок Азербайджана в краткосрочной перспективе", - сказала региональный представитель банка в Азербайджане Тейба Гулиева. Согласно стратегии Societe Generale, при вхождении в уже действующие банки он претендует на контрольный пакет акций. В НБА считают, что Societe Generale на сегодня рассматривает в Азербайджане открытие дочернего банка или филиала. Хотя банк предполагал еще возможность приобретения в азербайджанском банке долевого участия, но с поиском партнера возникли трудности. Многие азербайджанские банки не согласны на продажу контрольного участия.
Помимо этого российский Внешторгбанк собирается приобрести долевое участие в азербайджанском AF Bank, а латвийский Parex Bank, действующий в Азербайджане в качестве представительства, заявил о желании изменить статус.
Только бренды!
Нацбанк Азербайджана не скрывает, что приветствует приход в Азербайджан брендовых банков, подтверждением чему является предоставление разрешения в ноябре прошлого года на открытие представительства германского Commerz Bank и турецкого Citibank в феврале 2008 года. Интересным событием прошлого года также было разрешение НБА на вхождение грузинского TBC Bank на азербайджанский рынок. Он совершил сделку по приобретению 75% акций небанковской кредитной организации SOA Credit.
Чем же Азербайджан заинтересовал эти финансовые институты? Во-первых, это стремительный рост экономики, наблюдающийся в Азербайджане в последние годы, и большой экономический потенциал страны. Об этом заявил в Баку член правления Commerzbank АG Мартин Блессинг (активы Commerzbank составляют $900 млрд., а в прошлом году чистая прибыль банка достигла $3 млрд.). По его словам, основная функция банка будет заключаться в поощрении немецких инвестиций в Азербайджане и наоборот. "У нас есть большой опыт работы в различных странах мира. Сначала наш банк функционирует как представительство. После определенного периода работы, в зависимости от успеха в бизнесе, статус переходит на следующий уровень, то есть он функционирует как филиал банка. Думаю, что и в Баку будет так же. Отмечу, что Бакинское представительство является 7-м по счету по странам СНГ", - отметил М.Блессинг.
Citibank также имеет широкие планы в стране и через некоторое время готов к осуществлению банковских операций посредством преобразования представительства в филиал. Об этом было заявлено на встрече в НБА.
Что касается грузинского ТВС Bank, который выкупил за $7,5 млн. 75% доли участия в небанковской кредитной организации SOA Kredit, то, по словам Бадри Джапаридзе, заместителя председателя наблюдательного совета ТВС, грузинский банк намерен превратить SOA Kredit в мощный финансовый институт, который сможет предложить клиентам Азербайджана различные финансовые услуги и продукты. После сделки уставный капитал SOA Kredit повышен с $2,5 млн. до $10 млн., из которых $7,5 млн. - инвестиции грузинского банка. Более того, ТВС Bank намерен в будущем обратиться в Нацбанк Азербайджана с целью получить полноценную банковскую лицензию для SOA Kredit.
Таким образом, приход зарубежных банков на рынок Азербайджана явление не временное, как порой скептически выражаются некоторые эксперты, связывая рост их интереса с увеличением нефтедоходов страны. Хотя, безусловно, свою положительную роль данный фактор играет, впрочем, как и в других сегментах экономики страны. Тем не менее долгосрочность планов уже присутствующих в банковском секторе страны иностранцев указывает на то, что они намерены развивать здесь бизнес независимо от выручки страны от продажи энергоресурсов. А это, в свою очередь, подкрепляет заявления правительства о сохранении стабильности независимо от нефтяного фактора.