Ukraynada siyasi böhran artıq köklər buraxıb
Ukraynada artıq uzun müddətdir davam edən siyasi böhranın növbəti mərhələsinin pik nöqtəsi martın əvvəllərinə təsadüf etdi. Kiyevin NATO-ya inteqrasiyası ilə bağlı qanunvericiliyinə dəyişikliklər tələb edən Regionlar Partiyası və kommunistlər faktik olaraq, Ali Radanın işini iflic vəziyyətinə salıblar. Uzun müddət ərzində keçirilən məsləhətləşmələr və toplantılar nəticə verməyib. Amma getdikcə ukraynalı siyasətçilərin əsəbləri artıq tab gətirmir, çünki ölkə qanunvericiliyinə əsasən, 30 gün ərzində Ali Rada fəaliyyətə başlaya bilməsə, parlament buraxılmalı və növbədənkənar seçkilər elan olunmalıdır.
Bu təhlükənin real olduğunu prezident Viktor Yuşşenko da Təhlükəsizlik Şurasının katibi Rais Boqatıryeva vasitəsilə bəyan etmişdi. Yəqin ki, son iki ildə təkrar-təkrar parlament seçən Ukrayna ictimaiyyəti üçün növbəti dəfə parlament seçkisinə getməyin nə olduğunu izah etməyə ehtiyac yoxdur...
Məlum olduğu kimi, ukraynalı deputatlar müəyyən kritik anlarda hətta əlbəyaxa davadan belə çəkinmirlər. Sonuncu dəfə isə hər şey davasız ötüşdü - sadəcə prezidiumun girişi stullar vasitəsilə bağlandı, spikerin kürsüsünə isə onun sahibi Arseni Yasenyukun əvəzinə, "regional" Aleksey Juravko əyləşdi.
Artıq qeyd etdiyimiz kimi, deputatlar arasında mübahisəyə səbəb Ukraynanın NATO-ya qəbulu ilə əlaqədar qərarın qəbulu mexanizmi ilə bağlı yaşanan fikir ayrılıqlarıdır. Xatırladaq ki, bu ilin yanvarında prezident Viktor Yuşşenko, baş nazir Yuliya Timoşenko və Ali Radanın spikeri Arseni Yasenyuk NATO-nun mənzil-qərargahına məktubla müraciət edərək, Kiyevin alyansa üzvlüklə bağlı Fəaliyyət Planına daxil edilməsini istəmişdilər. Bunu Ukraynanın "zor gücünə NATO-ya sürüklənməsi" kimi qəbul edən narazı "regionçular" və kommunistlər yalnız parlamentin işini iflic etməklə kifayətlənməyərək, kütləvi etiraz aksiyaları keçirməyə qərar verdilər. Nəhayət, sonda müxalifət və hakim koalisiya barışıq qətnaməsini imzalaya bildi. Sənəddə bildirilir ki, Ukraynanın NATO-ya qəbuluna dair qərar "xalqın təşəbbüsü ilə keçiriləcək referendumda qəbul oluna bilər". Xatırladaq ki, əvvəllər bu məsələ sənəddə öz əksini belə tapmışdı: "Qərar xalqın təşəbbüsü ilə keçirilən referendumun nəticələrinə əsasən, Ali Rada tərəfindən qəbul edilir".
Qeyd edək ki, ukraynalı parlamentarilərin stullarla barrikada qurmaqla məşğul olduğu vaxtda Şimali Atlantika Alyansının rəhbərliyi, görünür, problemdən kənar durmaq məqsədi ilə əvvəlcədən Kiyev və Tbilisiyə bloka qəbulla bağlı rədd cavabı verdi: hələlik Ukrayna ilə Gürcüstan NATO-ya qəbul edilməyəcək. Səbəb də açıqlandı - alyans daxilində bu məsələlərlə bağlı konsensus yoxdur.
Bir müddət sonra isə Almaniya kansleri Angela Merkel də bu iki dövlətin NATO-ya qəbuluna qarşı çıxdı. Onun fikrincə, bloka o dövlətlər üzv olmalıdır ki, bu inteqrasiyanı həmin ölkələrin yalnız siyasətçiləri yox, həm də əhalisinin əhəmiyyətli hissəsi istəsin.
Rusiyada alyansın bəyanatı dərhal ölkə prezidenti Vladimir Putinin "Rusiyanın Ukraynanın NATO-ya üzv olacağı halda, öz raketlərini bu ölkəyə tərəf yönəldəcəyini düşünmək belə qorxuludur" bəyanatı ilə əlaqələndirdilər. Bununla yanaşı, bəzi rusiyalı analitiklər bu fikirdədirlər ki, Brüssel bu addımı ilə sadəcə blef edir və Ukrayna ilə Gürcüstanın alyansa qəbulu məsələsində "konsensus" üçün daha əlverişli məqamı gözləyir.
İstənilən halda, hələlik "regionçular"ın müəyyən uğur əldə etdiklərini söyləmək mümkündür. Xüsusilə, nəzərə alsaq ki, onların "Ukrayna zorla NATO-ya sürüklənir" tezisinin arxasında yenidən hakimiyyətə gəlmək məqsədi dayanır. Ən azı, "narıncılar" buna əmindirlər. O da məlumdur ki, həm müxalifətin taktiki qələbəsi, həm də barışıq qətnaməsi yenidən stulların və hədələrin meydana çıxacağı böhran mərhələsi öncəsi yaşanan müvəqqəti sakitlikdir.
Diqqəti cəlb edən isə tamamilə başqa bir məqamdır. Məsələ ondadır ki, hakim koalisiya ilə müxalifət arasında parlamentdə qarşıdurmanın yaşanması tamamilə normal haldır. Ukraynada isə vəziyyəti dramatikləşdirən amil hakim "narıncı koalisiya"nın möhkəm olmamasıdır. Məlum olduğu kimi, onun əsas liderləri olan Yuliya Timoşenko və Viktor Yuşşenko "narıncı ideyalar"a ümumi sadiqliklərinə baxmayaraq, bir-birlərini o qədər də sevmirlər. Bu, çoxdan belədir və məlum olduğu kimi, artıq bir dəfə prezident Timoşenko kabinetini istefaya göndərib. Görünür, bu ssenarinin gələcəkdə də təkrarlanmasının mümkünlüyünü anlayan Y.Timoşenkonun Ukraynada konstitusiya islahatlarının məqamının çatması haqda bəyanatı məhz bununla bağlıdır. Baş nazir hesab edir ki, ölkədə faktik olaraq, icraedici hakimiyyətin iki qanadı var: biri prezidentin, digəri isə baş nazirin başçılığı altında. Timoşenko Brüsseldə keçirilən "Ukrayna - Avropa İttifaqı" konfransında bəyan edib ki, o, Ukraynanın Ali Radasının ölkənin parlament-prezident idarəçiliyindən parlament idarəçiliyinə keçməsinə dəstək verəcək: "Ali Rada yalnız parlament idarəçilik formasına səs verəcək". Onun fikrincə, prezident idarəçiliyi forması Ukrayna deputatları tərəfindən dəstək qazanmayıb.
Ölkədə prezident və baş nazir arasında gərginlik Ukrayna ilə Rusiyanın növbəti "qaz müharibəsi" fonunda daha qabarıq şəkildə üzə çıxıb. Sanki bu iki şəxs Rusiya qazı ilə bağlı problemi kimin aradan qaldıracağı, borcları ödəyəcəyi və Rusiya qazının effektiv şəkildə alınması yolunu təklif edəcəyi məsələsində yarışa girib. Əgər bu ziddiyyətin bütün detallarını bir araya gətirsək, məsələnin mahiyyəti bundan ibarətdir: "Neftoqaz Ukrayna" və "Qazprom" 2008-ci il üçün müqavilə və Ukraynanın Rusiyaya yığılıb-qalmış borcu məsələlərində razılığa gəlməyə çalışırlar. Məsələ hətta o yerə gəlib çıxıb ki, Moskva Ukraynaya qaz ixracını xeyli azaldıb.
Bundan başqa, problemlə əlaqədar fevralın 12-də Rusiya və Ukrayna prezidentləri V.Putinlə V.Yuşşenko arasında əldə edilmiş razılaşma Y.Timoşenkonu qane etmir. Bu məqamda onu da xatırladaq ki, qaz problemi ilə bağlı Ukraynanın baş naziri və prezidenti arasında yaşanan problemin dərin kökləri var. Bu ziddiyyətlərin kökündə isə maliyyə məsələləri dayanır.
Beləliklə, biz Ukrayna siyasətinin üç əsas qüvvələri olan Yuliya Timoşenko, Viktor Yuşşenko və Viktor Yanukoviçin hələ çox mübahisələrinin şahidi olacağıq. Bununla yanaşı, o da tam aydındır ki, onlardan istənilən ikisinin mübahisəsindən üçüncü tərəf yararlana bilər. Hazırkı mərhələdə, yəqin ki, V.Yanukoviç "ölkənin parlament-prezident idarəçiliyindən parlament idarəçiliyi sisteminə keçməsi" prosesinin mümkün gedişini diqqətlə izləyəcək...

Политический кризис в Украине пустил глубокие корни
Пик очередной фазы обострения политического кризиса в Украине, длящегося уже долгое время, пришелся на начало марта. Партия регионов и коммунисты, настаивая на поправках в законодательство страны, связанных с интеграцией Киева в НАТО, фактически блокировали работу Верховной рады. Многочасовые консультации и совещания заканчивались одинаково безрезультатно. Однако по мере приближения срока, когда, согласно Конституции страны, парламент, бездействовавший на протяжении 30 дней (отсчет отведенного срока начался 13 февраля), должен был быть распущен и соответственно назначены даты досрочных выборов, нервы у украинских политиков стали заметно сдавать. О том, что подобная угроза вполне реальна, через секретаря Совбеза Украины Раису Богатыреву напомнил и президент Виктор Ющенко. Что новые выборы значили бы для украинской общественности, переизбиравшей раду последние два года с "завидным" постоянством, наверное, уточнять излишне.
Как известно, украинские депутаты в наиболее критические моменты для отстаивания своих позиций порой не чураются и рукоприкладства. Впрочем, последний раз обошлось без рукопашной - проход в президиум был всего лишь заблокирован стулом, а в кресле спикера, опередив его законного хозяина Арсения Яценюка, довольно мирно восседал "регионал" Алексей Журавко.
Как уже было отмечено выше, бунтарское поведение у парламентариев спровоцировал спор по поводу механизма принятия решения по вступлению Украины в НАТО. В январе Виктор Ющенко, премьер-министр Украины Юлия Тимошенко и спикер Верховной рады Арсений Яценюк направили в штаб-квартиру НАТО письмо с просьбой о присоединении страны к ПДЧ (План действий по членству в НАТО).
В результате недовольные "регионалы" и коммунисты, уверенные в том, что Украину "насильно подталкивают" в НАТО, не только парализовали работу парламента, но и собирались начать массовые акции протеста. В конце концов оппозиции и правящей коалиции все-таки удалось согласовать текст примирительного постановления. В частности, в документе было отмечено, что решение о вступлении Украины в НАТО "принимается по результатам референдума, который может быть проведен по народной инициативе". Раньше в тексте была следующая формулировка: "Решение принимается Верховной радой по результатам референдума, который может быть проведен по народной инициативе".
Стоит отметить, что пока украинские законодатели пытались пробиться сквозь баррикады из стульев, руководство Североатлантического альянса, видимо, от греха подальше, решило заранее отказаться как от Киева, так и от Тбилиси.  Была названа и причина этого решения - отсутствие консенсуса по данному вопросу среди стран - членов НАТО. Позже против вступления в НАТО Грузии и Украины выступила канцлер Германии Ангела Меркель. Свою позицию Меркель аргументировала тем, что, по ее мнению, в НАТО должны вступать только те страны, в которых Североатлантический альянс поддерживают не только политики, но и значительный процент населения.
В России заявление Альянса сразу же было связано со словами президента РФ Владимира Путина, которому "подумать страшно" о том, что будет, если Москва в ответ на вступление Киева в НАТО перенацелит свои ракеты на Украину. Вместе с тем ряд российских аналитиков предположили, что Брюссель просто блефует и для "консенсуса" по поводу Украины и Грузии просто ждет более подходящего момента.
Таким образом, получается, что "регионалы", создавшие "не тот момент", добились определенного успеха. Тем более, если их возмущение по поводу того, что "Украину насильно подталкивают в НАТО", связано с желанием вновь прийти к власти. По крайней мере "оранжевые" в этом уж точно уверены. Впрочем, понятно, что и тактическая победа оппозиции, и "примирительное постановление" - это только временное затишье, до следующей фазы обострения, когда в ход вновь пойдут стулья и угрозы.
Настораживает, однако, совсем другое. Дело в том, что противостояние правящей коалиции и оппозиции в парламенте вполне нормальное явление. В случае же Украины ситуация осложняется тем, что правящая "оранжевая" коалиция слишком непрочная. Как известно, лидеры ее составных частей - Юлия Тимошенко и Виктор Ющенко, несмотря на общую приверженность "оранжевым" идеям, не слишком друг друга жалуют. Причем длится эта неприязнь уже давно - Ющенко, как известно, один раз уже отправил  кабинет Тимошенко в отставку. Видимо, предчувствуя возможность повторения подобного сценария в будущем, Юлия Тимошенко заявила, что в Украине назрела конституционная реформа, поскольку на сегодня фактически существуют две исполнительные ветви власти: одна, возглавляемая президентом, другая - премьер-министром. В частности, на конференции "Украина - Европейский союз" в Брюсселе Тимошенко выразила уверенность, что Верховная рада поддержит изменения в Конституции, которые предусматривают переход от парламентско-президентской к парламентской форме правления. "Шанс пройти через парламент имеет только парламентская форма правления", - отметила премьер, прибавив, что, по ее мнению, президентская форма правления не получит поддержки украинских депутатов.
Противостояние премьер-министра и президента особенно ярко проявилось на фоне очередного газового скандала между Россией и Украиной. Ющенко и Тимошенко соревновались за то, кто же все-таки решит проблемы с российским газом - заплатит  долги и предложит эффективную схему покупки газа у России. Если убрать все детали и противоречия данного спора между Киевом и Москвой, то суть его такова: "Нафтогаз Украины" и "Газпром" в муках пытаются договориться о контрактах на 2008 год и сумме долга, который накопился у Украины перед Россией. Дело дошло до того, что Москва на какое-то время даже прикрутила газовый вентиль. При этом договоренности, заключенные 12 февраля в Москве в ходе встречи Виктора Ющенко с Владимиром Путиным, не устроили Юлию Тимошенко. Тут стоит  добавить, что конфликт премьер-министра и президента вокруг газа имеет глубокие корни, которые завязаны на доступе к финансам, что, как известно, и означает власть.
Таким образом, понятно, что три основные силы украинской политики - Юлия Тимошенко, Виктор Ющенко и Виктор Янукович еще не раз сойдутся в споре. При этом совершенно очевидно, что плодами конфликта любых двух из них с успехом может воспользоваться третий. В частности, можно предположить, что сейчас Виктор Янукович с большим вниманием будет следить за возможным переходом "от парламентско-президентской к парламентской форме правления"…