Ukraynada siyasi böhran artıq köklər buraxıb
Ukraynada artıq uzun müddətdir davam edən siyasi böhranın növbəti mərhələsinin pik nöqtəsi martın əvvəllərinə təsadüf etdi. Kiyevin NATO-ya inteqrasiyası ilə bağlı qanunvericiliyinə dəyişikliklər tələb edən Regionlar Partiyası və kommunistlər faktik olaraq, Ali Radanın işini iflic vəziyyətinə salıblar. Uzun müddət ərzində keçirilən məsləhətləşmələr və toplantılar nəticə verməyib. Amma getdikcə ukraynalı siyasətçilərin əsəbləri artıq tab gətirmir, çünki ölkə qanunvericiliyinə əsasən, 30 gün ərzində Ali Rada fəaliyyətə başlaya bilməsə, parlament buraxılmalı və növbədənkənar seçkilər elan olunmalıdır.
Bu təhlükənin real olduğunu prezident Viktor Yuşşenko da Təhlükəsizlik Şurasının katibi Rais Boqatıryeva vasitəsilə bəyan etmişdi. Yəqin ki, son iki ildə təkrar-təkrar parlament seçən Ukrayna ictimaiyyəti üçün növbəti dəfə parlament seçkisinə getməyin nə olduğunu izah etməyə ehtiyac yoxdur...
Məlum olduğu kimi, ukraynalı deputatlar müəyyən kritik anlarda hətta əlbəyaxa davadan belə çəkinmirlər. Sonuncu dəfə isə hər şey davasız ötüşdü - sadəcə prezidiumun girişi stullar vasitəsilə bağlandı, spikerin kürsüsünə isə onun sahibi Arseni Yasenyukun əvəzinə, "regional" Aleksey Juravko əyləşdi.
Artıq qeyd etdiyimiz kimi, deputatlar arasında mübahisəyə səbəb Ukraynanın NATO-ya qəbulu ilə əlaqədar qərarın qəbulu mexanizmi ilə bağlı yaşanan fikir ayrılıqlarıdır. Xatırladaq ki, bu ilin yanvarında prezident Viktor Yuşşenko, baş nazir Yuliya Timoşenko və Ali Radanın spikeri Arseni Yasenyuk NATO-nun mənzil-qərargahına məktubla müraciət edərək, Kiyevin alyansa üzvlüklə bağlı Fəaliyyət Planına daxil edilməsini istəmişdilər. Bunu Ukraynanın "zor gücünə NATO-ya sürüklənməsi" kimi qəbul edən narazı "regionçular" və kommunistlər yalnız parlamentin işini iflic etməklə kifayətlənməyərək, kütləvi etiraz aksiyaları keçirməyə qərar verdilər. Nəhayət, sonda müxalifət və hakim koalisiya barışıq qətnaməsini imzalaya bildi. Sənəddə bildirilir ki, Ukraynanın NATO-ya qəbuluna dair qərar "xalqın təşəbbüsü ilə keçiriləcək referendumda qəbul oluna bilər". Xatırladaq ki, əvvəllər bu məsələ sənəddə öz əksini belə tapmışdı: "Qərar xalqın təşəbbüsü ilə keçirilən referendumun nəticələrinə əsasən, Ali Rada tərəfindən qəbul edilir".
Qeyd edək ki, ukraynalı parlamentarilərin stullarla barrikada qurmaqla məşğul olduğu vaxtda Şimali Atlantika Alyansının rəhbərliyi, görünür, problemdən kənar durmaq məqsədi ilə əvvəlcədən Kiyev və Tbilisiyə bloka qəbulla bağlı rədd cavabı verdi: hələlik Ukrayna ilə Gürcüstan NATO-ya qəbul edilməyəcək. Səbəb də açıqlandı - alyans daxilində bu məsələlərlə bağlı konsensus yoxdur.
Bir müddət sonra isə Almaniya kansleri Angela Merkel də bu iki dövlətin NATO-ya qəbuluna qarşı çıxdı. Onun fikrincə, bloka o dövlətlər üzv olmalıdır ki, bu inteqrasiyanı həmin ölkələrin yalnız siyasətçiləri yox, həm də əhalisinin əhəmiyyətli hissəsi istəsin.
Rusiyada alyansın bəyanatı dərhal ölkə prezidenti Vladimir Putinin "Rusiyanın Ukraynanın NATO-ya üzv olacağı halda, öz raketlərini bu ölkəyə tərəf yönəldəcəyini düşünmək belə qorxuludur" bəyanatı ilə əlaqələndirdilər. Bununla yanaşı, bəzi rusiyalı analitiklər bu fikirdədirlər ki, Brüssel bu addımı ilə sadəcə blef edir və Ukrayna ilə Gürcüstanın alyansa qəbulu məsələsində "konsensus" üçün daha əlverişli məqamı gözləyir.
İstənilən halda, hələlik "regionçular"ın müəyyən uğur əldə etdiklərini söyləmək mümkündür. Xüsusilə, nəzərə alsaq ki, onların "Ukrayna zorla NATO-ya sürüklənir" tezisinin arxasında yenidən hakimiyyətə gəlmək məqsədi dayanır. Ən azı, "narıncılar" buna əmindirlər. O da məlumdur ki, həm müxalifətin taktiki qələbəsi, həm də barışıq qətnaməsi yenidən stulların və hədələrin meydana çıxacağı böhran mərhələsi öncəsi yaşanan müvəqqəti sakitlikdir.
Diqqəti cəlb edən isə tamamilə başqa bir məqamdır. Məsələ ondadır ki, hakim koalisiya ilə müxalifət arasında parlamentdə qarşıdurmanın yaşanması tamamilə normal haldır. Ukraynada isə vəziyyəti dramatikləşdirən amil hakim "narıncı koalisiya"nın möhkəm olmamasıdır. Məlum olduğu kimi, onun əsas liderləri olan Yuliya Timoşenko və Viktor Yuşşenko "narıncı ideyalar"a ümumi sadiqliklərinə baxmayaraq, bir-birlərini o qədər də sevmirlər. Bu, çoxdan belədir və məlum olduğu kimi, artıq bir dəfə prezident Timoşenko kabinetini istefaya göndərib. Görünür, bu ssenarinin gələcəkdə də təkrarlanmasının mümkünlüyünü anlayan Y.Timoşenkonun Ukraynada konstitusiya islahatlarının məqamının çatması haqda bəyanatı məhz bununla bağlıdır. Baş nazir hesab edir ki, ölkədə faktik olaraq, icraedici hakimiyyətin iki qanadı var: biri prezidentin, digəri isə baş nazirin başçılığı altında. Timoşenko Brüsseldə keçirilən "Ukrayna - Avropa İttifaqı" konfransında bəyan edib ki, o, Ukraynanın Ali Radasının ölkənin parlament-prezident idarəçiliyindən parlament idarəçiliyinə keçməsinə dəstək verəcək: "Ali Rada yalnız parlament idarəçilik formasına səs verəcək". Onun fikrincə, prezident idarəçiliyi forması Ukrayna deputatları tərəfindən dəstək qazanmayıb.
Ölkədə prezident və baş nazir arasında gərginlik Ukrayna ilə Rusiyanın növbəti "qaz müharibəsi" fonunda daha qabarıq şəkildə üzə çıxıb. Sanki bu iki şəxs Rusiya qazı ilə bağlı problemi kimin aradan qaldıracağı, borcları ödəyəcəyi və Rusiya qazının effektiv şəkildə alınması yolunu təklif edəcəyi məsələsində yarışa girib. Əgər bu ziddiyyətin bütün detallarını bir araya gətirsək, məsələnin mahiyyəti bundan ibarətdir: "Neftoqaz Ukrayna" və "Qazprom" 2008-ci il üçün müqavilə və Ukraynanın Rusiyaya yığılıb-qalmış borcu məsələlərində razılığa gəlməyə çalışırlar. Məsələ hətta o yerə gəlib çıxıb ki, Moskva Ukraynaya qaz ixracını xeyli azaldıb.
Bundan başqa, problemlə əlaqədar fevralın 12-də Rusiya və Ukrayna prezidentləri V.Putinlə V.Yuşşenko arasında əldə edilmiş razılaşma Y.Timoşenkonu qane etmir. Bu məqamda onu da xatırladaq ki, qaz problemi ilə bağlı Ukraynanın baş naziri və prezidenti arasında yaşanan problemin dərin kökləri var. Bu ziddiyyətlərin kökündə isə maliyyə məsələləri dayanır.
Beləliklə, biz Ukrayna siyasətinin üç əsas qüvvələri olan Yuliya Timoşenko, Viktor Yuşşenko və Viktor Yanukoviçin hələ çox mübahisələrinin şahidi olacağıq. Bununla yanaşı, o da tam aydındır ki, onlardan istənilən ikisinin mübahisəsindən üçüncü tərəf yararlana bilər. Hazırkı mərhələdə, yəqin ki, V.Yanukoviç "ölkənin parlament-prezident idarəçiliyindən parlament idarəçiliyi sisteminə keçməsi" prosesinin mümkün gedişini diqqətlə izləyəcək...

Political crisis in Ukraine runs deep
Early March saw a peak in the latest phase of the aggravation of the long-standing political crisis in Ukraine. The Party of Regions and the Communists have effectively blocked Rada's work, insisting that the country's laws relating to Kiev's accession to NATO need to be amended. Hours-long consultations and discussions ended equally fruitlessly. According to the country's constitution, once parliament has been inactive for 30 days (the countdown started on 13 February) it has to be dissolved and early elections scheduled. However, as the date draws near, Ukrainian politicians are noticeably losing their nerve. President Viktor Yushchenko reminded them, through Ukrainian Security Council Secretary Raisa Bohatyryova, that this threat was quite a real one. It is hardly necessary to explain what new elections would mean for the Ukrainian public, which has re-elected the Rada with "enviable" regularity in recent times.
At the most critical moments, Ukrainian deputies do not shy away even from fisticuffs to protect their positions. However, this time around they have managed to get by without a melee: the passage to the speaker's podium was simply blocked with a chair and the speaker's seat, instead of its legitimate occupant, Arseniy Yatsenyuk, was occupied by the calm figure of Regional Faction member Oleksiy Zhuravko.
As mentioned above, the rebellious behaviour of the parliamentarians was triggered by a debate over the mechanism for reaching a decision on Ukraine's accession to NATO. In January, Viktor Yushchenko, Prime Minister Yuliya Timoshenko and Supreme Rada Speaker Arseniy Yatsenyuk sent a letter to NATO headquarters requesting a Membership Action Plan for the country.
As a result, the displeased "regionals" and "communists," who are certain that Ukraine is being "forced" into NATO, not only blocked Parliament's work, but also decided to start mass protest actions. At long last, the opposition and the ruling coalition managed somehow to agree on the text of a conciliatory decree. In particular, the document stated that a decision on Ukraine's accession to NATO will be reached "in accordance with the results of a referendum held on the people's initiative."
It should be noted that, while Ukrainian law makers were trying to break through the barricades of chairs, the leadership of the North Atlantic alliance - having apparently recalled the axiom "better safe than sorry" - decided to turn down the requests of both Kiev and Tbilisi. There will be no membership action plan for Ukraine or Georgia. The reason for this decision was also given: the absence of consensus on this issue among the NATO member countries. German Chancellor Angela Merkel spoke later against Georgia's and Ukraine's accession to NATO. In support of her position, she cited the argument that, in her opinion, only those countries where a significant part of the population, as well as the politicians, want to join the alliance should join NATO.
In Russia, the statement by Robert Simmons, the NATO Secretary General's Special Representative for the Caucasus and Central Asia, was immediately linked to Russian President Vladimir Putin's words that, "it is scary to even think about" what would happen if Moscow re-targeted its missiles at Ukraine in response to Kiev's accession to NATO. However, a number of Russian analysts have also suggested that Brussels is simply bluffing and biding its time until the moment is right for "consensus" on Ukraine and Georgia. It would be fair to say, therefore, that the "regionals", who have "made the moment wrong", had some degree of success. Especially if the ulterior motive for their anger over "Ukraine's being forced towards NATO" is the desire to return to power. The "Orange" coalition, at least, believes this to be the case. However, it is clear that both the tactical victory of the opposition and the "reconciliatory decree" signify only a brief calm before the next phase of aggravation, when chairs and threats will again be brought into play.
A completely different issue is worrying everyone, however. Confrontation between the ruling coalition and the opposition in Parliament is quite a normal phenomenon but, in Ukraine, the situation is complicated by the fact that the ruling "orange" coalition is so fragile. The leaders of its two constituent parts, Yuliya Timoshenko and Viktor Yushchenko, are not particularly fond of each other, despite their support for the "orange" ideas which they share. Their mutual resentment is quite a long-standing issue: Yushchenko has already once endorsed the resignation of a Timoshenko Cabinet. Apparently, in anticipation of a possible repetition of the scenario, Yuliya Timoshenko said that constitutional reform has gathered a head of steam in Ukraine because there are effectively two executive branches in the country: one headed by the president and the other by the prime minister. In particular, at the Ukraine-EU conference in Brussels, Timoshenko said she was certain that the Supreme Rada would support changes to the constitution envisaging a transition from the mixed parliamentary-presidential model to a parliamentary system of government. "Only the parliamentary form of government has a chance of approval by Parliament," the prime minister noted, adding that, in her opinion, the presidential form of government will not receive the approval of Ukrainian deputies.
The confrontation between the prime minister and the president manifested itself particularly clearly during the latest Russian-Ukrainian natural gas dispute. Yushchenko and Timoshenko competed for the title of solver of the Russian natural gas problem, that is, who would be able to pay off the debt and suggest an effective mechanism for buying gas from Russia. Without going into all the details and controversies of the debate between Kiev and Moscow over this issue, here is the essence: Naftohaz Ukrayiny and Gazprom are painfully seeking agreement on contracts for 2008 and on the amount of debt accrued to Russia by Ukraine. Moscow even went as far as turning off the gas valve to Kiev. Further, the agreements reached on 12 February in Moscow during a meeting between Viktor Yushchenko and Vladimir Putin left Yuliya Timoshenko dissatisfied. And it should be added here that the conflict between prime minister and president over the natural gas issue is deeply rooted in the question of access to the funds which are synonymous with power.
It is clear, therefore, that the three main forces in the Ukrainian political arena - Yuliya Timoshenko, Viktor Yushchenko and Viktor Yanukovich - will again cross swords more than once. And it is even clearer that any one of them might take advantage of a conflict between the other two. In particular, the chances are high that Viktor Yanukovich will now begin to follow closely the probable process of transition from the "combined parliamentary and presidential form of government to a parliamentary system...."