Ötən nömrəmizdə Kosovo presedentinin ilk növbədə bölgənin birtərəfli qaydada elan etdiyi müstəqilliyini tanımış Avropa üçün təhlükə olduğunu yazmışdıq. İndi məlum olur ki, pis nümunə həqiqətən də yoluxucu imiş... Kosovonun müstəqilliyini elan etməsindən bir ay keçmədi ki, Avropanın bir neçə ölkəsində yaşayan etnik macarlar yaşadığı dövlətlərdən geniş müxtariyyət tələb etməyə başladılar. Bununla belə, onlar Kosovoya presedent kimi yox, etnik problemlərin nəzərə alınması üçün səbəb kimi yanaşdıqlarını deyirlər.
Xatırladaq ki, Kosovonun müstəqilliyini elan etməsindən dərhal sonra Macarıstan baş verənlərdən narahatlığını ifadə etmişdi. Rəsmi Budapeşt serb millətçilərinin öz hirsini Serbiya əyaləti olan Voyavodinada yaşayan macarların (onların öz muxtariyyəti var) üstünə tökəcəyindən ehtiyat edir. Qeyd edək ki, 2 milyon əhalisi olan Voyevodina bölgəsində 300 min macar yaşayır və onlar Kosovo ətrafında baş verənləri əsl presedent hesab edir.
Rumıniyada isə macarların sayı daha çoxdur - 1,4 milyon (bu, ölkə əhalisinin 7%-i deməkdir).
Slovakiyada isə əhalinin düz 10%-i (560 min nəfər) etnik macarlardır. Təsəvvür edin: Avropada birdən-birə üç yeni macar dövləti yaranır!
Kosovo "virusu"nun yayılma sürəti dünya tarixinin xeyli sayda digər "infeksiya"larını geridə qoyub. Məsələn, artıq Kosovonu yamsılamağa çalışan Basklar ölkəsi var, həmçinin korsika separatçıları böyük məmnuniyyətlə Priştinaya dəstək verib. Biz hələ İspaniyada Kataloniya, Belçikada Flandriya, İtaliyanın şimalında Lombardiya və digər potensial münaqişə ocaqlarından danışmırıq...
Qərb diplomatları iddia edirlər ki, Kosovo unikal haldır və o, presedent ola bilməz. Doğrudur, hər bir situasiya öz-özlüyündə unikaldır. Amma belə getsə, Avropa xəritəsi orta əsrlərdəki kimi, ayrı-ayrı knyazlıqlardan ibarət "parça yorğan"a bənzəməyə başlayacaq.
Həqiqətən də, hər bir situasiyanın öz xüsusiyyətləri var. Lakin o da faktdır ki, bu gün çoxları Kosovodan presedent kimi istifadə etməyə çalışacaq. ABŞ və bir sıra Avropa ölkələri Kosovonun müstəqilliyini tanımaqla, Rusiya və digər maraqlı dövlətlərin tanınmamış respublikalarla əlaqələrini möhkəmləndirmək işini asanlaşdırdı. Yeri gəlmişkən, bu prosesə artıq başlanıb. Doğrudur, Rusiya qonşu dövlətlərin ərazilərindəki "respublikalar"ın müstəqilliyini tanımaq fikrində olmadığını bildirir. Lakin Qərbin Kosovonun müstəqilliyini tanımasına cavab olaraq, Moskva qonşuluqdakı tanınmamış qurumlarla münasibətinin formatını dəyişib.
Martın 13-də Rusiya Dövlət Dumasının qurumun MDB dövlətləri və vətəndaşları ilə əlaqə komitəsində "MDB məkanında münaqişələrin həlli vəziyyəti və Abxaziya Respublikası, Cənubi Osetiya Respublikası və Dnestryanı Moldova Respublikasının müstəqilliklərinin tanınması ilə bağlı Rusiya Federasiyasına müraciətləri" mövzusunda dinləmələr keçirilib. Təbii ki, Duma bu qurumlardan heç birinin müstəqilliyini tanımağı planlaşdırmamışdı. Lakin hökumətə tövsiyə layihəsində Abxaziya, Cənubi Osetiya və Dnestryanı Respublikada Rusiyanın missiyasının açılması, Cənubi Osetiya və Abxaziya ilə rüsumsuz ticarətin yaradılması və s. təkliflər yer alıb.
Bundan əvvəl isə Rusiya 1996-cı ildə MDB-nin Abxaziyaya qarşı sanksiyaların tətbiqi haqda qəbul etdiyi birgə qərardan imtina edib və bu, Qərbin ciddi narazılığına səbəb olub. ABŞ Moskvanın bu addımından təəssüfləndiyini bildirərək, onu Gürcüstanın ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşmağa çağırıb.
Lakin cəmi bir ay əvvəl Rusiya da eyni qaydada, qarşı tərəfi Serbiyanın ərazi bütövlüyünə hörmətə dəvət etmişdi.
Göründüyü kimi, Kosovo presedent olsa da, olmasa da, o, dünyanın güclü dövlətləri arasında münasibətlərin aydınlaşdırılması zamanı vasitəyə çevriləcək. Söhbət, ilk növbədə, Rusiya-NATO qarşıdurmasından gedir.
Moskvanın diqqəti NATO-ya üzv olmağa can atma-yan Azərbaycanın deyil, Gürcüstan və Moldovanın ərazisindəki separatçı rejimlərin tanınması məsələsinin üzərinə çəkməsi heç də təsadüfi deyil. Hər halda, Qarabağ separatçıları çətin ki Abxaziya, Cənubi Osetiya və Dnestryanı bölgədən olan həmkarlarının müraciətlərinə qoşulmaq istəməyə idilər. "Kommersant" qəzetinin yazdığına görə, bu sənəd (separatçı rejimlərin müstəqilliklərinin tanınması ilə bağlı müraciətləri) hələ ki sadəcə NATO-nun Gürcüstanla bağlı fəaliyyətindən "sığortalanma" xarakteri daşıyır. "NATO-nun apreldə Buxarestdə keçiriləcək sammitinədək Tbilisinin alyansın üzvlüklə bağlı fəaliyyət planına dəvət aldığı məlum olsa, Rusiya dərhal bu sığortadan istifadə edəcək və həm Abxaziyanın, həm də Cənubi Osetiyanın müstəqilliklərinin faktik olaraq tanınması istiqamətində digər addımlar atacaq", - deyə qəzet yazır.
Digər tərəfdən, Moldova prezidenti Vladimir Voronin bu günlərdə bildirib ki, "Rusiya Moldovanın NATO-ya üzvlükdən imtina edəcəyi təqdirdə, bu ölkənin ərazi bütövlüyünün bərpasına zəmanət verməyə hazırdır". "Heç kim Avratlantik məkana inteqrasiyanın mütləq NATO-dan keçməli olduğunu demir. Biz proqramlar çərçivəsində alyansla işləyirik və həmin proqramlar Moldovanın NATO-ya üzvlüyünü nəzərdə tutmur", - deyə Voronin qeyd edib.
Göründüyü kimi, Qərb Kosovonun müstəqilliyini tanımaqla, özünü heç də yaxşı vəziyyətdə qoymayıb. "R+"un ötən sayında yazdığımız kimi, "Kosovo bombası mexanizmi" artıq işə düşüb.

В прошлом номере мы уже писали об угрозе прецедента Косово в первую очередь для самой Европы, которая в спешке стала признавать односторонне провозглашенную независимость сербского края. Оказалось, что дурной пример и впрямь заразителен. Не прошло и месяца после провозглашения независимости Косово, как два миллиона этнических венгров, проживающих в нескольких странах Европы, потребовали от стран-метрополий широкой автономии. При этом они указывают на Косово не как на прецедент, а как на повод учитывать этнические проблемы.
Сразу после провозглашения независимости Косово Венгрия стала выражать беспокойство, что сербские националисты направят свой гнев против венгров Воеводины - северной сербской провинции, уже имеющей широкую автономию. Около 300 тысяч венгров Воеводины - самое крупное меньшинство провинции с двухмиллионным населением - считают независимость Приштины прецедентом. Еще 1,4 млн. человек насчитывает венгерское меньшинство в Румынии, что составляет около 7% населения страны. А в Словакии около 10% населения (560 тыс. человек) относится к венгерскому меньшинству. Подумать только: сразу три новых государственных образования венгров в Европе.
По скорости распространения косовский "вирус" оставил далеко позади многие другие "инфекции" мировой истории. Пример для подражания в провозглашении независимости Косово узрели в Стране басков, с радостью поддержали Приштину и корсиканские сепаратисты. Есть еще Каталония в Испании, Фландрия в Бельгии, Ломбардия на севере Италии…
Западные дипломаты утверждают, что Косово - случай уникальный и не может быть прецедентом. Все верно, каждый случай по-своему уникален. Однако как бы нам вскоре не обнаружить, что карта Европы напоминает карту времен средневековья, похожую на "лоскутное одеяло" из удельных княжеств.
Действительно, каждая ситуация имеет свои особенности, но ясно одно: многие захотят сделать Косово прецедентом. Признав независимость Косово, США и некоторые европейские государства облегчили России и другим заинтересованным государствам задачу укрепления своих связей с непризнанными государствами. Кстати, этот процесс уже пошел. Правда, в России заявляют, что не собираются признавать независимость самопровозглашенных республик на территории соседних государств. В то же время, в ответ на признание Западом независимости Косово, Москва сразу стала менять формат отношений с непризнанными образованиями на территориях соседей.
13 марта в Государственной Думе РФ состоялись слушания комитета по делам СНГ и связям с соотечественниками "О состоянии урегулирования конфликтов на территории СНГ и обращениях к Российской Федерации о признании независимости Республики Абхазия, Республики Южная Осетия и Приднестровской Молдавской Республики". Естественно, Госдума никаких решений о признании независимости этих образований принимать и не планировала. Однако в проект рекомендаций правительству были включены предложения об открытии российских миссий в Абхазии, Южной Осетии и Приднестровье, об установлении беспошлинной торговли с Южной Осетией и Абхазией и др. Уже до этого Россия сняла в одностороннем порядке введенные в 1996 году совместным соглашением стран СНГ экономические санкции с Абхазии, что вызвало крайне негативную реакцию на Западе. США выразили сожаление по поводу данного шага Москвы и призвали уважать территориальную целостность Грузии. Ровно так же месяц назад Россия призывала уважать территориальную целостность Сербии. Как видно, прецедент Косово или нет, он довольно часто будет использоваться в качестве предлога при выяснении отношений между сильными мира сего. В данном случае речь опять же идет о конфронтации между Россией и НАТО. Ведь не случайно Москва заостряет внимание на проблеме признания сепаратистских образований на территориях Грузии и Молдовы, а не Азербайджана, который не особо спешит с вступлением в НАТО. Вряд ли армянские сепаратисты Карабаха не желали бы присоединиться к обращению Абхазии, Южной Осетии и Приднестровья о признании своей независимости. Но их подписи под обращением не было, точнее в этом не было необходимости. Как подчеркивает "Коммерсант", этот документ (обращение непризнанных республик о своем признании) пока что является только "страховкой" Кремля от действий НАТО в отношении Грузии. "Если к началу апрельского саммита НАТО в Бухаресте станет известно, что Грузия получит приглашение присоединиться к плану действий по членству в НАТО, Москва непременно этой страховкой воспользуется и предпримет ряд других шагов по фактическому признанию Абхазии и Южной Осетии в качестве субъектов международного права", - пишет газета. С другой стороны, президент Молдовы Владимир Воронин не скрыл, что "Россия готова гарантировать восстановление территориальной целостности Молдовы в обмен на ее отказ от вступления в НАТО" и добавил: "Никто не ставит вопрос о том, что евроинтеграция обязательно должна пройти через НАТО. Мы работаем с Альянсом в рамках программ, не предусматривающих вступления в эту структуру". Как видно, признав независимость Косово, Запад поставил себя не в самое лучшее положение. "Механизм косовской бомбы", о котором мы говорили в прошлом номере журнала, уже заработал. Время идет, и она может взорваться в любую минуту.