QIRMIZI ROYALIN TALEYİ
İçərişəhərdə həyata göz açmış, orada da boya-başa çatmış böyük jazmen Vaqif Mustafazadə məhəllə uşaqlarının yanında özünü onlar kimi aparır, sadə rəftarı ilə ürəkləri fəth edirdi. O, öz sənət böyüklüyünü heç vaxt büruzə vermir, hamı kimi olmaqdan daha çox zövq alırdı. Heç vaxt şöhrət dalınja qaçmırdı. Halbuki Vaqif  bəstəkar, eksperimenti  xoşlayan bənzərsiz  pianoçu idi. Təvazökar, şöhrət sınağından mənən saf çıxmış bu gənj əlçatmaz sənətkarlıq zirvəsinə yüksəlmişdi. Tənqidçilər bir səslə deyir və yazırdılar ki, Vaqif jazda  Azərbayjan lad sisteminə söykənən prinsip etibarilə yeni  istiqamətin başlanğıjını qomuş sənətçidir.
Natamam ali
Onun dünyasını dəyişməsi xəbəri göy gurultusu kimi səsləndi. Adamın inanmağı gəlmirdi ki, həmişə eyni dəri gödəkjə geyməyi xoşlayan, utanjaq təbəssümü ilə yaddaşlara həkk olan, bakılıların televiziya axşamlarını özünün "Sevil" vokal ansamblının ifası ilə rövnəqləndirən  Vaqif həyatdan getmişdir.  Mərkəzi qəzetlərin birində dərj edilmiş "Nekroloqdan əvvəl və sonra" adlı məqaləni yaxşı xatırlayıram. Məqalə Vaqif Mustafazadənin Bəstəkarlar İttifaqına üzv qəbul olunması istəyi  ilə  yazdığı ərizə ilə başlanırdı.  Sonra ittiham kimi səslənən arayış verilmişdi: "Azərbayjan Bəstəkarlar İttifaqının İdarə Heyəti V.Mustafazadəni İttifaq üzvlüyünə qəbul  etmədi, çünki onun natamam  ali təhsili vardı…".
Vaqifin ötən əsrin 70-ji illərində öz qızını məktəbə aparması səhnəsi öz oricinallığı ilə unudulan deyil. Bu  səhnədə, onun təbəssümü  xüsusi yer alıb.  Vaqif  qızının məktəbdə axşamadək qalması fikrindən təşviş keçirir, ona görə də qızın onunla bir qədər də çox qalmasını istəyir: əyilərək balasının ayaqqabılarının qaytanını bağlayır,  saçlarına vurduğu sanjağı düzəldir. Lap axırda yanağından öpüb uzaqlaşır, gedə-gedə elə hey dönüb uşağın ardınja  baxır. Balası məktəbin qapısına çatanda gözlənilmədən onu səsləyir, gözlərində hiyləgər təbəssümlə "Heç nə yadımdan çıxmayıb ki?" - deyə soruşur. Qızjığaz başının hərəkəti ilə "yox"  demək istəyir, Vaqif  özünü saxlaya bilməyib  geriyə qaçaraq, daha bir dəfə də qızını öpəndən sonra öz yoluna davam edir.
Vaqifin diqqətdən kənarda qaldığını demək olmazdı, onun haqqında az yazmırdılar, amma bu yazılar daha çox pianoçuya, jaz musiqisinin təbliğatçısına həsr olunurdu. Solo-konserti haqqında o illərin rəylərindən biri: "Parlaq texnikası və geniş yaradıjı diapazonu  sayəsində Mustafazadə manipulyasiyaçı kimi, tamaşaçını jazın zaman və məkanında  səyahətə çağırır, Jorj Gerşvinin romantik, zərif lirizm dünyasından özünün "Bugünkü gün" kompozisiyasının  urbanist formalarına, Telounis Monkun pyesinin pıçıltılarından Qara Qarayevin "Yeddi gözəl"inin  ağlasığmaz harmoniya dərinliklərinə aparır. Bu yerdəyişmələrdə Mustafazadə özünə sadiqdir: heç bir əsərində, o, jaz klassiklərinin əsərlərinə öz musiqi stilistikasının oricinallığını və təravətini əlavə edən  zərif improvizəçi məharətini itirmir".
Onun əfsanəvi çalğısı daim heyranlıq doğururduı. Vaqif özünəməxsus, hər dəfə təkrarsız traktovkasını təqdim edəndə, salondakılar heyrətdən donub qalırdılar. Belədə fortepiano sanki görünməmiş ruh yüksəkliyi ilə səslənir, musiqiçinin daxili aləminin möhtəşəmliyini  bütün injəliklərinədək açıb göstərirdi. Bu, həqiqi istedadın heyrətamiz, poetik lirizmdən ramolunmaz partlayışa doğru yüksələn ifadəsi idi.
Vaqif dünya jazının ulduzlarından biri sayılırdı. O, doğrudanmı ulduz idi? Əlbəttə. Amma indiki ulduzlara bənzəmirdi. Bu gün özü haqqında jəmiyyətə məlumat vermək istəyənlərə vaxtaşırı qalmaqal,  hay-küy, epatac  lazımdır - bu, çox jəzbedijidir. Vaqif bütün bunlarsız ötüşürdü. Amma biz dinləyijilər onun heyrətamiz ifasının  aludəçiləri idik.
Fərdilik fərqli görmə qabiliyyətidir, bu isə məlum olduğu kimi,  heç də həmişə alqışlanmır. Anlamazlıqdan inkara qədər  birjə addımlıq məsafə var. Vaqif  əsrarəngiz kompozisiyalar ərsəyə gətrmişdi. Onları indimizdə də bütün musiqi dünyası ilhamla ifa edir.Şedevrlər yaratmış  Vaqifi Bəstəkarlar İttifaqının astanasından içəri buraxmadılar: "Tam ali təhsili yoxdur", - dedilər. Elə düşünmək olardı ki, söhbət naşı  musiqiçidən gedir. Halbuki Vaqif  ölkəmizdə, Polşada, Fransada və digər ölkələrdə ifa olunan xeyli sayda əsərlərin müəllifi idi. Məşhur Ümumittifaq "Melodiya" firması Vaqifin öz ifasında əsərlərinin altı valını buraxmışdı. Ölümündən bir neçə həftə önjə özünün fortepiano ilə orkestr üçün konsertini dahi Azərbayjan diricoru Niyazinin mühakiməsinə təqdim etmişdi. Vaqif Mustafazadə o zaman artıq ölkəmizdə tanınmış, Polşada, Fransada və başqa ölkələrdə ifa olunan  bəstələrin müəllifi idi. O, teatr tamaşaları və  sənədli filmlər üçün musiqi yazırdı. V.Mustafazadənin "Əzizənin intizarında" əsəri 1979-ju ildə Monakoda jaz kompozisiyaları bəstəkarlarının səkkizinji beynəlxalq müsabiqəsində birinji mükafata layiq görülmüşdü. Vaqif o dövrün Bəstəkarlar İttifaqından  həmin mötəbər  forumda belə yüksək yer tutmuş ilk bəstəkar idi. Onu musiqi aləmində yaxşı tanıyırdılar. Buna baxmayaraq adını Bəstəkarlar İttifaqının məlumat kitabçasına da salmamışdılar. İndi onu  xalqın mədəni həyatında  bütün  bir epoxanın nümayəndəsi adlandırırlar, o  vaxtlar isə  - "natamam  ali təhsili" bəhanə gətirərək bənzərsiz jaz novatorunu gözüm-çıxdıya salmışdılar. Sovet dövrünün pedantlarının əsl sənət və sənətkar qarşısında sədd çəkməsinin bariz nümunəsi idi.
Mübarizə meydanı
"Kəşf nə qədər oricinal olsa, sonralar,  bir o qədər apaçıq görünür", - bu, ingilis yazıçısı və filosofu Artur Kestlerin fikridir. Vaqif Mustafazadənin yaradıjılıq nümunəsi bunun sübutudur. Bizə elə gəlirdi ki,  Azərbayjan jazı mövjuddur və həmişə də olmuşdur. Amma unutmuşduq ki, uzun illər "qeyri - amerikalı" ifaçıların heç biri jazda  prinsipial yenilik edə bilməmişdir. Bir sözlə, canrın banilərinin elitası alınmaz qala  təsiri bağışlayırdı. İndi V.Mustafazadənin yaradıjılığı sayəsində "Azərbayjan jazı" termini mövjuddur və rəsmi şəkildə musiqi kataloqlarına daxil edilib. Bu fenomenə görə dünya məhz ona -  Vaqif Mustafazadəyə borjludur.
Əslində itkimizin miqyasını yalnız bir il ötəndən sonra anladıq. Yadımdadır, respublika televiziyası onun vəfatının ildönümünə həsr olunmuş veriliş hazırlamışdı. Yox, o, həyatda olanda da  uğurun nə olduğunu bilirdi.  Uğur onun hər çıxışını müşayiət edirdi. Populyarlığı həm keçmiş SSRİ-də, həm də xarijdə heyrətamiz  sürətlə artırdı. Təkrarolunmaz milli melosla zəngin improvizələri radio və TB-də səslənirdi. Amma yalnız ölümündən sonra o bütün yaradıjılıq möhtəşəmliyi ilə gözlərimiz önündə janlandı, əslində, məhz ölümündən sonrakı həmin veriliş  nətijəsində Vaqifin əsl nüfuzu görünməmiş dərəjədə yüksəldi. Onu "Azərbayjan jazının banisi" adlandırmağa, dünya jaz musiqisi metrlərinin  Vaqif haqqında fikirlərini səsləndirməyə başladılar. Birjə axşam ərzində insanların təsəvvüründə metamorfoza baş verdi: respublikanın əməkdar artisti V.Mustafazadə birdən-birə dünya əhəmiyyətli  sənətçiyə çevrildi. Beləliklə də həmvətənləri öz müasirlərinin əsl qiymətini verə bildilər.
"Mustafazadə ən əla pianoçudur. Jazda ona bərabər ikinji bir musiqiçi tapmaq mümkünsüzdür. O, mənim eşitdiyim ən lirik pianoçudur" - bu, tanınmış amerikalı musiqiçi və tənqidçi V.Konoverin fikridir. İsveçli jaz pianoçusu B.Yuxansson isə Vaqifin bəstələri haqqında belə deyirdi: "Onun musiqisi heyrətamiz dərəjədə müasirdir, eyni zamanda, onda  neçə-neçə şair nəslinin mədh etdiyi qədim Qafqaz melodiyalarının ejazkar mehi duyulur. Bu, Şəhrizadın 1002-ji gejədə danışdığı nağıldır!"
O, yaradıjılıqda titan,  məişətdə isə tam köməksiz idi. Tanrının sevdiyi hər kəs kimi, bəzən  ən elementar yaşam problemləri qarşısında ajiz qalırdı. Kövrəkliyi, daxili diskomfortla nətijələnən xroniki gündəlik çatışmazlıqlar, bir parça çörək qazanmaq  imkanı verən sevimli iş axtarışı…  Əsəb gərginliklərinin son həddində yaşanan həyat isə qaçılmaz dramatik sonluğa məhkumdur.
Vaqif Daşkənddə dünyasını dəyişdi. Elə səhnədə, royalın arxasındaja. Qızına həsr etdiyi "Əzizənin intizarında" kompozisiyası onun vida  ifası oldu.
Fransızlar  deyirlər ki, " İnjəsənət nətijə deyil, yaradıjılıq aktının özüdür". İndi artıq tarixə çevrilmiş Daşkənd konsertini yada salanda bu sözlərin, danılmazlığını anlayırsan. Vaqifə münasibətdə isə yaradıjılıq aktı qurbanvermə aktına çevrildi - səhnə həyatla ölüm arasında mübarizə meydanına döndü.  Hayıf səndən Vaqif!
Artıq əsrin  təqribən dörddəbiri qədər müddətdir ki,  o, aramızda yoxdur - bu nadir və fajiəvi şəxsiyyətin ürəyi 1980-ji ildən döyünmür. Virtuoz improvizələri ilə muğama yeni mabəd və həyat vermiş ustad aramızdan getmişdir. O, möhtəşəm istedadının ən yüksək çiçəklənmə dövründə dünyasını dəyişdi. Onda yaşı qırxa yaxın idi.
Bakı daim jaz mədəniyyətinə xüsusi sayğısı ilə fərqlənib. İndi də bu sönməz canrda işləyən xeyli musiqiçi var. Aralarında əsl ustalar da az deyil, ifaları keyfiyyətlidir, standartlaşdırılmışdır, bəzən hətta yaradıjı fantaziya da nəzərə çarpır. Amma fikrimjə, bəxtləri gətirməyib, ona görə ki, Vaqif Mustafazadə elə inanılmaz ifa yüksəkliyi yaradıb ki, hətta ən istedadlıları dinləyəndə belə, nəyinsə çatmadığını hiss edirik.   Bəlkə ona görə ki,  jaz orta statistik meşşanın zövqünü oxşamaq üçün kütləfi istehsal məhsulu ola bilməz. Axı biz başqa jaz və başqa jazmeni görmüşük, onunla yanan, özünü külə döndərən jazmeni!  Jazabənzər əsərlər (və ya "psevdojaz") isə elə ilk taktlardan bilinir. Çünki yaradıjılıq vərdişi ilham deyil. O, öz yaradıjılığında müxtəlif varlıqları - bəstəkarı, arancimançını, ifaçını, improvizəçini birləşdirmişdi. Amma fikrimjə, Vaqif Mustafazadənin əsas xidməti Azərbayjan jazmeni obrazı yaratmasındadır!
İllər ötüb. Amma hər dəfə Bülbül adına Musiqi Məktəbinin yanından keçəndə, gözüm önündə möjüzəli ilğım-səhnə yaranır - kiçik qızjığazı ilə dərsə tələsən Vaqif. Və bir qədər sonra - ona ünvanlanmış təbəssüm: "Heç nə yadımdan çıxmadı  ki?".
Vaqif Mustafazadə dünya  şöhrəti  astanasında  ikən, həyatdan getdi. 1300-ə qədər musiqi əsərinin müəllifinin böyük bir arzusu vardı - qırmızı royal almaq! 1979-ju ildə İspaniyada keçirilən, mükafat fondu 25 min dollar təşkil edən beynəlxalq pianoçular müsabiqəsində Azərbayjan jazmeni birinji yeri tutdu. Amma Vaqif mükafatdan imtina edib, hamını təəjjübləndirərək qırmızı royalı seçdi.  Arzusu həyata keçməmiş qaldı - böyük jazmen 1979-ju ilin 16 dekabrında dünyadan getdi, 1980-ji ilin yanvarında isə münsiflər onun qırmızı royalını Bakıya göndərmək  qərarına gəldi…

The great Azerbaijani jazz man Vaqif Mustafazada would have been 70
A boy from the Old City, with a charming, undemanding simplicity - that is how we always remember him - a modest boy who came spiritually unscathed through the temptations of fame. But was he famous? Memories of him divide into two feelings - pride and bitterness: pride in him as an experimental composer, pianist and musician, whom critics associate with a radically new trend in jazz, based on the Azerbaijani system of harmonies, and bitterness that needs no explanation.
Unfinished higher education
The news of his death came like thunder. Vaqif with the unique, almost guilty smile, never out of his leather jacket, a highlight of Baku TV evenings (as the leader of the Sevil vocal ensemble, ultra-popular in its day), had died! I still remember an article in one of the Moscow newspapers that sounded the peals of thunder rolling over the country. "Before and after the obituary" it was called. It began with Vaqif Mustafazada's application to join Soviet Azerbaijan's Composers' Union. It also included a document that basically contained the verdict, "The board of the Union of Composers of Azerbaijan has not accepted V. Mustafazada as a member of the union, as he has not finished his higher education."
It's his smile. He was taking his daughter to school, sometime in the mid-70s. You should have seen how he parted from her for a whole, long day, how he bent to carefully tie her laces, straightened her hairpin. At last he smacked a kiss on her cheek and left, constantly looking round to see her. Getting to the school gates, he called out unexpectedly, "Have I forgotten anything?" with a cunning glint in his eye. The little girl shook her head after which he ran up to her, kissed her once more and left again.
It would be wrong to say that he was ignored; he was written about quite a lot, but more as a pianist promoting jazz music. Here is a review of a solo concert from those years: "Thanks to his brilliant technique and broad, creative spectrum, Mustafazada manipulated the audience through jazz time and space, from the romantic world of George Gershwin, bathed in delicate lyricism, to the visible, urban shapes of his own composition Today, from the punctuated splashes of Thelonius Monk to the incomprehensible depths of harmony in Qara Qarayev's Seven Beauties. In these peregrinations Mustafazada is true to himself: not for one split second does he lose the fine mastery of the improviser, carefully weaving the originality and freshness of his style into a cloth of jazz classics."
His magical performances always created a storm of delight. The auditorium would fall silent in rapt attention when Vaqif created his, each time unrepeatable, interpretation. An invisible force of spirit, force of personality, would arise from the depths of the piano. It was a genuine gift from the Muses, a gift with a surprising temperament, which varied from the lyrical poetic to the indomitably explosive.
A star of world jazz. Was he a star? He certainly was, but not in today's terms, when the stars need gossip, scandals and shocks to remind the public of their existence. Vaqif did not need any of that, nor did we, his audience.
Individuality - seeing things differently - is rarely welcomed. It is just one step from incomprehension to rejection. Vaqif, whose brilliant compositions are today performed by the whole musical world, was not accepted over the threshold of the Composers' Union. "He has not finished his higher…" You might think that they are talking about a musical novice. At that time he was the author of several compositions, well known here in Azerbaijan and also performed in Poland, France and other countries. The Union-wide firm Melodiya had released six recordings of him performing his own work. Several weeks before his death he presented for the judgment of the great Azerbaijani conductor Niyazi his concert for piano and orchestra. He collaborated with the theatre, wrote music for documentary films. Vaqif Mustafazada's piece, Waiting for Aziza, won the first prize at the eighth international jazz composers' competition in Monaco in 1979. Vaqif was the first composer from the Soviet Union at that time to claim such a high spot in a prestigious forum. No, he was not a musical novice but he still found no place in the Composers' Union directory. Now he is talked about as an era in the people's cultural life, but then he was "not finished". The unforgiving pestilence of stagnation, when pedantry pronounced the verdict.
Theatre of war
"The more original the discovery, the more obvious it later appears," said Arthur Koestler. The example of Vaqif Mustafazada is confirmation of this. We are already used to the existence of Azerbaijani jazz, as though it had always existed. Moreover, we forget that for many years not one of the non-American performers could do anything radically new in jazz. The elite of the founding fathers of the genre was an unassailable bastion. It is thanks to the work of Vaqif Mustafazada that the term Azerbaijani jazz now exists and has been recorded in the music catalogues. The world owes this phenomenon to Vaqif.
We only realized the scale of our loss a year after he passed away. I remember that republican TV had made a programme dedicated to the anniversary of his death. But no, he did know success in his lifetime. Every one of his performances was a success. His popularity grew surprisingly quickly both in the former USSR and abroad. His improvisations, infused with luxuriant folk melodies, were heard on radio and TV. But it was only after his death that he stood before us in all his creative magnificence. Genuine recognition came with that programme about him after his death. He began to be called the "founder of Azerbaijani jazz" and comments about him were quoted from the maestros of world jazz. In a single evening a metamorphosis occurred in people's understanding - Vaqif Mustafazada, honoured artist of the republic, suddenly grew into a world phenomenon. His compatriots found the true worth of their contemporary.
"Vaqif Mustafazada is an extraordinary pianist. It is impossible to identify his equal," American musician and critic Willis Conover wrote about him. "He is the most lyrical pianist I have ever known." Jazz pianist B. Johansson from Sweden said of Vaqif's compositions: "His music is surprisingly modern and at the same time resonates with the mysteries of ancient Caucasian melodies, sung by bards for many a generation. They are the tale told by Scheherazade on the 1,002nd night!"
He was a giant in his creative work and utterly helpless in everyday life. Like all those whom God has marked, he was not practical and sometimes simply powerless to tackle the most basic domestic problems. He was vulnerable, led a chronically unsettled daily life, a cause of inner discomfort, and was always looking for work that suited him in order to earn his daily crust. Life on the edge of nervous tension is inevitably doomed to dramatic breakdown. Vaqif died in Tashkent, on stage, at the piano. Waiting for Aziza was the name of his farewell composition, dedicated to his daughter.
"Art is not the result but the act of creation," the French say. Thinking about that long ago Tashkent concert, you understand the truth of these words. With Vaqif the act of creation became an act of sacrifice when the stage transformed into a theatre of war between life and death. Alas!
More than a quarter of a century has passed since the heart of this tragic, unique individual stopped beating, in 1979. The master is no longer with us whose virtuoso improvisations gave a new continuation and new life to mugham. He died at the time of the greatest flowering of his exceptional talent. He was near 40 then.
Baku has always stood out for its special responsiveness to the culture of jazz. And today many musicians work in this unfading genre. They include genuine masters of their art, their jazz is high quality, they know all the standards and sometimes even play with creative fantasy. But I think they are unlucky - Vaqif Mustafazada set the bar so impossibly high that even when you listen to the most talented of them, something is missing, that special individuality and genuine artistry. Maybe it is because jazz cannot be mass produced, created to satisfy the statistically average person. We saw another jazz and another jazz man, someone who was on fire for jazz and burnt himself out for it! Jazz-like compositions (or pseudo-jazz) can be recognized from their first bars, because creative skill is not inspiration. He combined in his work many hypostases - composer, arranger, performer, improviser. But I think his main achievement is that he created the image of the Azerbaijani jazz man!
Years have passed, but whenever I pass the Bul-Bul Music School, I see the vision of Vaqif hurrying to lessons with his eight-year-old daughter. And a little later his smile and shout of "Have I forgotten anything?"
Vaqif Mustafazada died on the eve of international recognition, on the verge of fame. The author of nearly 1,300 musical pieces had a great dream - to have a red grand piano. He won an international piano competition in Spain in 1979, with a prize of $25,000. Vaqif refused the prize, preferring instead his cherished dream of a grand piano, surprising everyone with his choice. His dream was not to be fulfilled - the great jazz man died on 16 December 1979 and in January 1980 the jury decided to send his red piano to Baku.