MUĞAM SEVGİSİNİN SEHRİ
Şərq musiqisinin təbliği sahəsində tarixboyu öndə gedən Azərbaycan indi də bu liderliyi qoruyub-saxlamaqdadır
Müəllif: Arif Hüseynov Bakı
Azərbaycanın yerüstü və yeraltı sərvətlərinə görə əfsanəvi diyar olduğu dünyəvi xarakter daşıyır. Hazırda ərazicə çox da böyük olmayan bu ölkədə dünyanın bütün coğrafi gözəlliklərinə təsadüf edilir.
Vətən övladlarımız Tanrının verdiyi təbii gözəlliklərdən zövq alaraq lap qədim zamanlardan musiqiyə, heykəltəraşlığa, rəngkarlığa maraq göstərmiş, qarğıdan, ağac parçasından düzəltdikləri primitiv musiqi alətlərində ilkin musiqi "əsərləri" bəstələmiş, ovladıqları vəhşi heyvanların sərt sümüklərindən düzəltdikləri tişə ilə qaya rəsmləri yaratmışlar. Əlbəttə, insanı yaradıcılığa şirnikləndirən amillərdən ən ümdəsi onun qida məhsulları ilə təmin olunması idi. İbtidai insan ye-yib-doyduqdan sonra gördüklərini qaya təsvirlərində maddiləşdirməyə çalışırdı. Rəsmlərin yaxşı görünməsi üçün cızdığı konturlara heyvan yağı sürtürdü. Belə gözəlliklər aləmində yaşayanlar çox zaman keçdikdən sonra poezi-yaya və musiqiyə də maraq göstərməyə başlamış, beləliklə də ilk incəsənət nümunələri yaranmağa başlamışdı. Tarixin gedişiboyu yaranmış incəsənət nümunələrindən biri də minilliklərin sınağından çıxaraq ölməzlik qazanmış muğamlarımızdır.
Azərbaycanda bütün mahnılar, rəqslər muğam əsasında ərsəyə gəlmişdir. Muğam sehrli musiqidir, onun çox mürəkkəb quruluşu vardır. Xalq artisti, bənzərsiz muğam ustadı Hacıbaba Hüseynov deyirdi ki, muğamı dərindən öyrənə bilmək hələ heç kimə müyəssər olmamışdır. Muğamı mən də dərindən bilmirəm, o, əfsanəvi dünyanın əfsanəvi örnəyidir.
Muğam şifahi xalq musiqi yaradıcılığı nümunəsidir. Onun nə vaxt və kimlər tərəfindən ərsəyə gətirildiyi də bir sirr olaraq qalır. Muğam ecazkarlıq nümunəsidir. Muğam bütün musiqi əsərlərinin açarıdır. Ona görə ki, bütün musiqi əsərləri bu və ya digər muğam üstündə yazılır. Muğam bir sıra tarixi səbəblərə görə xüsusi bir sistemə malikdir və tamamilə formalaşmış müstəqil bir incəsənətdir. Hər muğamın xüsusi əhəmiyyəti, özünəməxsus xüsusi koloriti vardır.
Azərbaycanın professional opera musiqisinin banisi Üzeyir bəy Hacıbəyovun "Azərbaycan musiqisinin əsasları" kitabından məlum olduğu kimi,Yaxın Şərq xalqlarının musiqisinin nəzəri və praktik inkişafı tarixində iki Azərbaycan alimi - Səfiəddin Əbdülmömin bin-Yusif əl-Urməvi (12-ci əsr) və Əbdül Qadir Marağayi (14-cü əsr) böyük rol oynamışlar. 19-cu əsrin musiqişünas alimi, əslən şuşalı olan Nəvvab Mirmöhsüm Hacı Seyid Əhməd oğlu Qarabaği yuxarıda adları çəkilən alimlərin əsərlərinə istinad edərək yazdığı "Vizuhul Arqam" (musiqi terminlərinin izahı) kitabında Yaxın Şərq xalqlarının qədim musiqisindən bəhs edir. Məlum olur ki, bu xalqların musiqi mədəniyyətlərinin ən geniş çiçəklənmə dövrü 14-cü əsrə təsadüf edir. Həmin musiqi mədəniyyəti xanəmanı 12 sütunlu və 6 qülləli tikili (yəni dəstgah) üzərində qərar tutmuşdu. Oradan baxanda dünyanın Əndəlisdən Çinə qədər və Orta Afrikadan Qafqaza qədər dörd bir tərəfi aydın görünürdü. Musiqi mədəniyyəti sarayının inşa olunmasında ensiklopediyaçı alim və qədim yunan musiqi nəzəriyyəsinin bilicisi Əbu Nəsr- Fərabi, böyük alim, Avropada Avisenna kimi tanınan Əbu -Əli Sina və başqaları iştirak etmişdilər. Üzərində bu musiqi tikilisinin möhkəm qərar tutduğu 12 sütun 12 əsas muğamı, 6 qüllə isə 6 avazı təmsil edirdi. 12 əsas muğam aşağıdakılar idi: Üşşaq, Nəva, Busəlik Rast, İraq, İsfahan, Zirafkənd, Bozurq, Zəngulə, Rahavi, Hüseyni və Hicaz. 6 havacatsa bunlardı: Şahnaz, Maye, Selmək, Novruz, Gerdaniyə, Kuvast.
14-cü əsrin sonunda baş vermiş sosial-iqtisadi və siyasi dəyişikliklər ilə əlaqədar olaraq, bu musiqi binasında yaranan çatlar son nəticədə sütunların və qüllələrin uçulub dağılması ilə nəticələnmişdi. Yaxın Şərq xalqları dağıntılar arasından qiymətli parçaları toplamış və hər bir xalq öz üslubunda məxsusi musiqi sarayları ucaltmışdır.
Şifahi ənənələrə əsaslanan muğamlara ərəblər və osmanlı türkləri "makam", azərbaycanlılar "muğam", mərakeşlilər və əlcəzairlilər "nuba", tacik və özbəklər "makom", uyğurlar "mukam", iranlılar "dəstgah", hindlilər "raqa", yaponlar "qaqaku", indoneziyalılar "patet", qazaxlar "küy", qırğızlar "kü" deyirlər. İran istisna olmaqla, bu ölkələrin hamısında muğamı xorla oxuyurlar. Azərbaycanda isə muğamı, məlum olduğu kimi, xanəndələr oxuyurlar. Həm zildə və həm də bəmdə oxuya bilən xanəndələrin ifasında muğam dəstgahlarımız xoş təsir bağışlayır və dinləyicidə yüksək ovqat yaradır. Muğam ifasının uğurla nəticələnməsində oxunacaq qəzəllərin yerinə görə düzgün seçilməsi böyük şərtdir. Hər necə gəldi seçilmiş qəzəllər dinləyicinin ovqatının ancaq korlanmasına gətirib çıxarır.
12 muğamın adı, habelə muğamlarımızın özləri də çox illərdən bəri böyük dəyişikliyə uğramışdır. Əvvəllər müstəqil sayılan muğamlar ayrı-ayrı xalqlarda muğam şöbələrinə, şöbələr isə müstəqil muğamlara çevrilmişdir. Zamanın və hadisələrin viranqoyucu təsirinə dözüm göstərərək özünün ilkinliyini saxlaya bilən yeganə muğam "Rast" olmuşdur. Bu muğamın durumu o qədər möhkəm və məntiqlidir ki, öz adının mənasını tamamilə doğrultmuşdur. "Rast" sözünün mənası düzgün, sərrast deməkdir. Qədim musiqişünaslar "Rast"ı muğamların anası adlandırmışlar. "Rast" indimizə qədər təkcə adını və özünün səs sırasını saxlamaqla bərabər, səs yüksəkliyini də saxlamışdır.
Yaxın Şərqin bütün xalqlarında "Rast" muğamının quruluşu və tonika yüksəkliyi eynidir. Ərəb-İran və Avropa musiqişünasları təsdiq edirlər ki, qədim yunanların anlamına görə yeddi səma cismindən hər biri Pifaqorun kəşf etdiyi 7 tondan birinə uyğun gəlir. Bu tonlar aşağıdakılardır:
1. mi - yunanca Ay; 2. fa - Merkuri; 3. sol - Venera; 4. lya - Günəş; 5. si - Mars; 6. do - Yupiter; 7. re - Saturn. Ərəb və farsca: 1. Nəva; 2. Busəlik; 3. Rast; 4. İraq; 5. Üşşaq; 6. Zirəfkənd; 7. Rahavi.
19-cu əsrdə muğamların sayı 18-dən artıq idi: Kərəmi, Omani-Gərayi, Qəribi, Qara kürd, Arazbarı, Bayatı, Osmanlı, Cığatayı, Ovşarı, Şikəsteyi-Şirvan, Şikəstəyi-Fars, Qarabağ şikəstəsi, Kəsmə-şikəstə, Əşiran, Keşiş oğlu, Heydəri, Aşığı, Bağlama və s.
Həmin muğamların ifası bəzən 3-4 saat çəkirdi. Dahi Üzeyir bəy öz həmkarlarını ətrafına toplayaraq muğamların sayını 12-yə endirmişdi. Muğam dəstgahları aşağıdakılardır: Rast (Rast ailəsinə daxil olan muğamlar- Mahur- hindi dəstgahı, Orta Mahur, Bayatı-Qacar, Dügah; Şur; Segah, Zabul-Segah; Çahargah; Şüştər; Bayatı-Şiraz; Hümayun.
Kiçik həcmli muğamlar - Qatar, Rəhab, Şahnaz, Bayatı-Kürd, Dəşti.
Zərbi muğamlar - Heyratı, Arazbarı, Mənsuriyyə, Səmayi-Şəms, Mani, Ovşarı, Heydəri, Qarabağ şikəstəsi və Kəsmə-şikəstə.
Üzeyir bəy geniş miqyaslı əsərlərin ərsəyə gəlməsində muğamın rolunu belə açıqlamışdı: ""Segah" muğamı lirik aşiqanə xarakterlidir. Bütün aşiqanə incə xalq nəğmələri bu muğam üstündə qurulmuşdur. Buna görə də mən öz operalarımda aşiqanə səhnələri bu muğamdan faydalanmaqla vermişəm. Musiqi boyaları ilə xalqın məzlum vəziyyətini, yaxud istismarçı siniflərin qəddarlığını ifadə etmək lazım gəldikdə, mən "Çahargah" muğamından faydalanıram. Bundan savayı, mərdlik, sevinc, mübarizə xarakterli "Rast" muğamı da vardır. Şəxsən bu fikirdəyəm ki, muğam sistemi ümumi musiqi mədəniyyətinə bir çox yeniliklər və təravət gətirəcəkdir. Təcrübə göstərdi ki, "Koroğlu" operası bütünlükdə geniş tamaşaçı kütləsinə çata bilmişdir. Bunun səbəbi də operanı yazarkən onun musiqi mətnində və həmçinin yaradıcılıq fantaziyamda muğam sistemini əsas götürməyim olmuşdur".
Böyük muğam bilicisi Əlibaba Məmmədov deyir ki, "Müxtəlif muğamlar üstündə yüzdən artıq mahnı bəstələmişəm, amma hansısa bir muğam şöbəsi yaratmaq təşəbbüsüm heç vaxt baş tutmayıb. Yəqin etmişəm ki, muğam özünün yaranma sirlərini əbədi olaraq özündə qoruyub-saxlayacaq. Muğam və Azərbaycan bir-birini tamamlayan ayrılmaz məfhumlardır. Pifaqor, Aristotel (Ərəstun), Platon, Əl-Fərabi, İbn Sina və Səfiəddin Urməvinin əsərlərini oxumuş Azərbaycan musiqişünası, əslən şuşalı olan Mir Möhsün Nəvvab muğamın yüksəkliyinə görə dörd əsas elementini (od, hava, su və torpaq) müəyyənləşdirmişdir. Milli muğamlarımızla tanış olanlar bilirlər ki, muğam şöbələrinin yeri onların səs yüksəkliyinə görə müəyyənləşir. Məsələn, Çahargah- (Bərdaşt) Mayeyi-Çahargah, Bəstənigar, Hasar, Müxalif, Mənsuriyyə şöbələrindən ibarətdir. Azərbaycan muğam dəst-gahının ifaçısı oxumağa aşağı tonlardan başlamalı, get-gedə yüksəklərə qalxmalı, kulminasiyaya çatmalı və axırda əvvəlki yerinə düşməlidir. Beləliklə, Azərbaycan məqamındakı "Od" inkişafın yüksək pilləsidir, bu isə öz növbəsində fiziki xassəyə uyğun gəlir. "Musiqi-muska-muğam məfhumlarının bir-birilə əlaqələndirilməsi göstərir ki, muğam termini ərəblərin Azərbaycana gəlişindən qabaq da mövcud olmuşdur . Bunu muğamlarda Novruz, Mani, Xürrəm, Kebri şöbələrinin olması da sübut edir.
Azərbaycan şəhərlərində 19-cu əsrin 20-ci illərindən başlayaraq 20-ci əsrin başlanğıcına qədər davam etmiş ədəbi-musiqi məclisləri muğam ifaçılığının yayılmasında, ustad muğam ifaçılarının meydana gəlməsində əvəzsiz rol oynamışdır. Şuşadakı "Məclisi fəramuşan", Şamaxıda Mahmud Ağanın "Musiqiçilər Cəmiyyəti" və "Beyt üs-Səfa", Bakıdakı "Məcma üş-Şüara", Gəncədə "Divani-hikmət", Ordubadda "Əncü-man üş-Şüara", Lənkəranda "Fövcül-fusaha" çox məşhur məclislər kimi tanınmışdır. Dövrün tanınmış şair, ədəbiyyatçı, musiqiçi, ziyalı, klassik poeziya xiridarı və biliciləri belə məclislərə toplaşaraq oxunan mu-ğamların və qəzəllərin incəliklərinə varır, hamını maraqlandıran mətləbləri müzakirəyə çıxarırdılar. Bir sözlə, həmin məclislər muğam ifaçılığı mərkəzləri sayılırdı.
Azərbaycan musiqiçiləri müsəlman Şərqində ilk dəfə olaraq Avropada qastrol konsertləri verməklə əcnəbi dinləyici auditoriyasını muğamlarımızın gözəllikləri ilə tanış edir, həm də ifalarını qramofon vallarına yazdırırdılar. İlk dəfə 1906-cı ildə ingilis səhmdar cəmiyyəti- "Qrammafon" Azərbaycan musiqisini məşhur xanəndə Cabbar Qaryağdı oğlunun və digər Azərbaycan musiqiçilərinin ifasında vala yazdırmışdı. 1906-1914-cü illərdə bir neçə Avropa qramyazı firması, o cümlədən Fransanın "Pate qardaşları" şirkəti, Almaniyanın "Sport-Rekord" səhm-dar cəmiyyəti, Rusiyanın "Ekstrafon", "Konsert-Rekord", "Monarx-Rekord", "Qrammafon-Rekord", "Premyer-Rekord" şirkətləri Azərbaycan muğamları, təsnifləri və rəngləri yazılmış çox sayda valları satışa çıxarmışdılar.
Azərbaycanda sovet rejimi hakimiyyətə gələndən sonra, muğamlarımıza etinasızlıq göstərilməyə başladı. Muğamlarımızın keçmişin primitiv musiqi nümunələri olduğunu və xalqın zövqünü korlamaq məqsədi daşıdığını deyənlər də meydana çıxdı. Xalqımızın əzəli musiqi aləti olan tara düşmən münasibət göstərilirdi. Azərbaycan şairlərindən birinin "Oxuma, tar!" şeiri geniş təbliğ edilirdi. Deyirdilər ki, Avropa gitarası olan yerdə Azərbaycan tarına ehtiyac varmı?
Sovet hökumətinin apardığı "Dəmir pərdə" siyasəti musiqimizin dünya arenasında səslənməsinə qadağa qoymuşdu. Həmin dövrdə Qərb aləmində Şərq musiqisinə marağın artdığı bir zamanda (20-ci əsrin ilk onilliklərində) xalqımızın çox istedadlı musiqiçilərinin Avropaya çıxış yolu tamam bağlanmışdı. Qərbin bədii bazarında ərəb, İran və türk ənənəvi musiqisi təbliğ olunurdu.
20-ci illərdən başlayaraq 70-ci illərin başlanğıcına qədərki dövrədək Azərbaycan cəmiyyətində muğama primitiv incəsənət nümunəsi kimi baxılmasına baxmayaraq, xalqımızın muğama olan sevgisi azalmırdı. 20-ci əsrin 70-ci illərindən başlayaraq YUNESKO-nun hima-yəsi altında keçirilən beynəlxalq ənənəvi musiqi simpoziumları və festivallarından sonra muğam incəsənətinə münasibət yaxşılığa doğru dəyişdi. Muğam musiqisi yüksək professional incəsənət nümunəsi kimi dəyərləndirilməyə başlandı. 20-ci əsrin 90-cı illərindən etibarən Azərbaycanın muğam incəsənəti bütün dünyanın dinləyicilərinin, mütəxəssislərinin və menecerlərinin maraq dairəsində özünə yer tapdı. Bizim Alim Qasımov kimi və digər fenomenal xanəndələrimizin dünya səhnələrində uğurları xalqımıza başucalığı gətirir.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti kimi fəaliyyətə başladığı vaxtdan incəsənətimizin bir çox sahələrinin, xüsusilə də şifahi xalq incəsənətinin incisi sayılan muğamlarımızın vətənimizin sərhədlərini aşaraq dünya miqyasnda sevilməsinə yönəldilmiş təşəbbüsləri uğurla nəticələndi, Azərbaycan muğamı YUNESKO-nun "Qeyri-maddi irs dünyası" siyahısına salındı. Ölkə daxilində gənclərimizin muğam biliciləri səviyyəsinə qalxması üçün musiqi məktəblərində xüsusi muğam şöbələri açıldı. Muğamlarımızın sorağını alan əcnəbi ölkə musiqiçiləri bu sahədə ilk addımlarını atdılar. Onlardan biri də muğamlarla çoxdan maraqlanan ABŞ vətəndaşı Cefri Verbok idi. Cefri hazırda xarici ölkələrdə və vətəndaşı olduğu ABŞ-da muğamlarımızın qızğın təbliğatçısıdır. Bu yaxınlarda Rəşid Behbudov adına Mahnı Teatrında Cefri Verbokla keçirilmiş görüşdə çıxış edən ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri xanım Enn Ders iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafından danışmış, Verbokun Azərbaycan muğamlarının təbliğində əməyini xüsusi vurğulamışdır. Azərbaycana sonsuz məhəbbət bəsləyən, muğamlarımızı yüksək professionallıqla ifa edən Cefri Verbok verdiyi konsertdə tarda, kamançada və udda "Bayatı-Şiraz", "Şur", "Şüştər" muğamlarını və s. çalmışdır. Amerikalının bu ifaçılıq məharəti onu dinləyənləri heyran qoymuşdur. Cefrinin ana dilimizdə də səliqəli danışığı ona ümumxalq sevgisi qazandırmışdır.
Azərbaycanda muğam ifaçılığını qeyri-peşəkarların da malı etmək, habelə istedadlı gənc xanəndələri üzə çıxarmaq üçün muğam müsabiqələri keçirilir. Heydər Əliyev Fondunun dəstəyilə Azərbaycan Mədəniyyəti Dostları Fondunun layihəsi əsasında keçirilən bu müsabiqələrdə bölgələrdən - Şamaxı, Şəki, Gəncə, Bərdə və Lənkərandan seçilib gətirilmiş gənclər gözəl ifaçılıq nümunələri göstərdilər. Əlamətdar bir hadisə də sonuncu televiziya müsabiqəsinin SMS əsasında keçirilməməsi idi. Ona görə ki, SMS seçimi bu və ya digər istedadın ifa qabiliyyətini düzgün müəyyənləşdirməyə imkan vermir. Arxası güclülər ifaçı kimi zəif olsalar da, SMS bolluğuna görə "qalib" sayılırdılar. Bu isə ədalətin boğulması deməkdir.
Bu müsabiqələr həm də oxumağın sirləri açıqlanan məktəb kimi də dəyərləndirilə bilər. Çünki istedadların müsabiqənin gedişi zamanı professionallıq xüsusiyyətlərinə nail olduqları göz qabağındadır.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə muğam sənətinin inkişafı istiqamətində atılan daha bir addım isə Bakıda Muğam Mərkəzinin yaradılmasıdır. Dənizkənarı Milli Parkda tikilməkdə olan bu mərkəz muğamlarımızın təbliği işini daha da gücləndirməyə imkan verəcək.
Bir sözlə, hazırda Azərbaycanda muğamın inkişafı heç də ölkənin ümumi inkişafından geri qalmır. Ümumilikdə milli mədəni dəyərlərimizin qorunması sahəsində görülən işlər isə göstərir ki, Şərq musiqisinin təbliği sahəsində hər zaman öndə gedən azərbaycanlılar indi də bu liderliyi qoruyub-saxlamaqdadırlar.

МАГИЯ ЛЮБВИ К МУГАМУ
Легендарные природные богатства Азербайджана прославили его на весь мир. В этой небольшой по территории стране сосредоточены все красоты Земли. Сыны нашей отчизны, издревле восхищаясь природой, выражали свои чувства в музыке, скульптуре, красках, создавали первые музыкальные "произведения", исполняя их на примитивных инструментах, изготовленных из камыша, кусков дерева, а их дети рисовали на скалах костяными тесаками. Безусловно, главным фактором, принуждавшим человека к творчеству, было обеспечение семьи пропитанием. Насытившись, первобытное создание пыталось запечатлеть увиденное на наскальных рисунках. А чтобы рисунки были заметны, человек смазывал  их животным жиром. Со временем люди, живущие в окружении природы несказанной красоты, стали проявлять также интерес к поэзии и музыке, появились первые образцы культуры. Одними из таких сокровищ, переживших столетия, являются азербайджанские мугамы.
Основа всей музыки
Все песни и танцы нашей родины созданы на основе мугамов. Мугам - музыка магическая, он обладает уникально строгой структурой. Как говорил народный артист, несравненный исполнитель мугамов Гаджибаба Гусейнов, постичь все глубины мугама не удалось еще никому. Он  - легендарный посланник мифического мира. Мугам - образец устного народного музыкального творчества. Время создания и автор этой божественной музыки неизвестны. Мугам - вековая тайна. Мугам - ключ ко всем музыкальным творениям. Ибо все музыкальные произведения созданы на основе того или другого мугама. По ряду исторических причин он обладает особой системой и является полностью сформировавшимся независимым искусством. Каждому из мугамов присущи своеобразное значение, особый колорит.
Как известно из книги "Основы азербайджанской музыки" основоположника азербайджанской профессиональной оперной музыки Узеирбека Гаджибекова, в истории теоретического и практического развития музыки народов Ближнего Востока значительная роль принадлежит двум азербайджанским ученым - Сафиеддину Абдульмомин-бин Юсифу-аль Урмави (ХII в.) и Абдуль Гадиру Марагайи (ХIV в.). Ученый-музыковед ХIХ века, уроженец Шуши Навваб Мирмохсун Гаджи Сеид Ахмед оглу Карабахи в своей книге "Визухул Аргам" (разъяснение музыкальных терминов), написанной со ссылкой на работы вышеназванных авторов, рассказывает о древней музыке народов Ближнего Востока. Выясняется, что период расцвета музыкальной культуры этих народов  приходится на ХIV век. Цитадель этой культуры зиждется на строении из 12 колонн и 6 башен (т.е. дестгяхе). С высоты ее отчетливо видны все четыре стороны света - от Андалусии до Китая и от Средней Африки до Кавказа. В возведении дворца музыкальной культуры участвовали ученый-энциклопедист и знаток теории древнегреческой музыки Абу Наср Фараби, гениальный ученый, знаменитый в Европе под именем Авиценна - Абу Али ибн Сина, другие 12 колонн, на которых покоится это музыкальное строение, олицетворяют 12 основных мугамов, а 6 колонн - 6 авазатов. В число основных мугамов входили: "Ушшаг", "Нава", "Буселик Раст", "Ираг", "Исфахан", "Зирафкенд", "Бозург", "Зенгюля", "Рахави", "Гусейни" и "Хиджаз". А 6 авазатов состояли из "Шахназа", "Майе", "Селмека", "Новруза", "Герданийе", "Куваста".
Трещины, появившиеся на этой цитадели музыки в  результате социально-экономических и политических катаклизмов в конце ХIV века, привели к разрушению колонн и башен. Народы Ближнего Востока подбирали среди разрушений ценные осколки и возвышали собственные храмы музыки. Мугамы, опирающиеся на устные традиции, арабы и турки называют "макам", азербайджанцы - "мугам", марокканцы и алжирцы - "нуба", таджики и узбеки - "маком", уйгуры - "мукам", иранцы - "дестгях", индусы - "рага", японцы - "гагаку", индонезийцы - "патет", казахи - "куй", киргизы - "ку". За исключением Ирана, во всех перечисленных странах мугам поют хором. А в Азербайджане, как известно, мугам исполняют ханенде. Их высокие и низкие голоса придают нашим мугамам неповторимые оттенки и вызывают у слушателей непередаваемые эмоции. Профессиональное исполнение мугама обусловлено удачным, правильным подбором  газелей. Небрежно подобранная газель только испортит слушателю настроение.
Названия 12 мугамов, как и они сами, за долгие годы претерпевали значительные изменения. Мугамы, ранее считавшиеся независимыми, у разных народов превращались в разделы мугамов, а разделы становились полноценными мугамами. Единственным мугамом, не поддавшимся разрушительным веяниям времени и сохранившим свою первобытность, стал "Раст". Он настолько тверд и логичен, что совершенно оправдывает свое название. "Раст" означает "верный, точный". Древние музыковеды называли "Раст" матерью мугамов, который донес до наших дней как название и звуковой ряд, так и высоту звучания.
У всех народов Ближнего Востока структура и высота тоники мугама "Раст" одинаковы. Арабо-иранские и европейские музыковеды подтверждают, что по понятиям древних греков каждое из семи небесных тел соответствует одному тону, открытому Пифагором. Это нижеследующие тона.
На греческом: 1. Ми - Луна. 2. Фа - Меркурий. 3. Соль - Венера. 4. Ля - Солнце. 5. Си - Марс. 6. До - Юпитер. 7. Ре - Сатурн. На арабском и фарси: 1. "Нава". 2. "Буселик". 3. "Раст". 4. "Ираг". 5. "Ушшаг". 6. "Зирафкенд". 7. "Рахави".
В ХIХ веке  количество мугамов превышало 18: "Кереми", "Омани-Герайи", "Гариби", "Гара кюрд", "Аразбары", "Баяты", "Османлы", "Джыгатаи", "Овшары", "Шикестейи-Ширван", "Шикестейи-фарс", "Гарабах шикестеси", "Кесмя шикесте", "Ширан", "Кешиш оглу", "Гейдари", "Ашыгы", "Баглама" и др. Исполнение этих мугамов иногда длилось 3-4 часа. Великий Узеирбек с соратниками сократили их число до 12. Мугам-дестгяхы включают нижеследующие: "Раст" (мугамы, входящие в семейство "Раст", - дестгях "Махур-хинди", "Орта Махур", "Баяты-Гаджар"), "Дюгях"; "Шур"; "Сегях", "Забул сегяхы"; "Чахаргях"; "Шуштер"; "Баяты-шираз"; "Хумаюн". Малые мугамы - "Гатар", "Рахаб", "Шахназ", "Баяты-кюрд", "Дешти".
Ритмичные мугамы - "Хейраты", "Аразбары", "Менсуриййе", "Семайи-шемс", "Мани", "Овшары", "Гейдари", "Гарабах шикестеси" и "Кесмя шикесте".
По мнению Узеирбека, роль мугама в создании масштабных произведений в следующем: "Мугам "Сегях" - лирико-любовного характера. Все любовные, проникновенные народные песни построены на этом мугаме. Поэтому в своих операх я создавал любовные сцены, используя "Сегях". Чтобы передать печальную участь народа или же жестокосердие угнетателей, я обращаюсь к "Чахаргяху". Кроме того, существует "Раст", характеризующий мужество, радость, борьбу. Убежден, что система мугама привнесет в общую музыкальную культуру ряд нововведений и свежесть. Опыт показал, что опера "Кероглу" всецело дошла до широких зрительских масс. А причиной послужило то, что при ее создании в музыкальном тексте, а также в  творческой фантазии я основывался на системе мугама".
Секрет вечности
Авторитетный знаток мугама Алибаба Мамедов отмечает: "Я сочинил более ста песен на основе различных мугамов, однако мне не удалось создать какой-либо раздел мугама. Уверен, что мугам будет хранить секреты своего создания вечно".
Мугам и Азербайджан - неделимые понятия, дополняющие друг друга. Азербайджанский музыковед, уроженец Шуши Мирмохсун Навваб, изучивший труды Пифагора, Аристотеля, Платона, Аль-Фараби, ибн-Сины, Сафиеддина Урмави, на основе высоты мугама определил четыре его главных элемента (огонь, воздух, вода и земля). Знатоки мугама определяют место разделов мугама по высоте звука. К примеру, составные разделы "Чахаргяха" - "Майейи-чахаргях", "Бестенигяр", "Хасар", "Мухалиф", "Менсуриййе". Исполнитель азербайджанского мугам-дестгяхы должен начинать с низких тонов, постепенно повышая голос, дойти до кульминации и вернуться на исходную позицию. Таким образом, огонь в азербайджанском мугаме - высокая ступень развития, а это, в свою очередь, соответствует физическому свойству. Связь между понятиями "музыка-муска-мугам" доказывает, что термин "мугам" существовал еще до прихода арабов в Азербайджан. Это также подтверждает наличие в мугамах таких разделов, как "Новруз", "Мани", "Хуррам", "Кебри".
Литературно-музыкальные меджлисы, проводившиеся в городах Азербайджана с 20-х годов ХIХ и до начала ХХ века, сыграли бесценную роль в распространении мугамов, формировании мастеров-исполнителей этого сокровища народного творчества. "Меджлиси-ферамушан" в Шуше, "Общество музыкантов" и "Бейт-ус сафа" Махмуда Ага в Шамахе, "Меджма-уш шуара" в Баку, "Дивани-хикмет" в Гяндже, "Энджуман-уш шуара" в Ордубаде, "Фовджул-фусаха" в Лянкяране были очень знамениты. Здесь собирались видные поэты, литераторы, музыканты, интеллигенция, знатоки и ценители классической поэзии, обсуждались тонкости исполняемых мугамов и газелей, интересующие всех нюансы. Словом, эти меджлисы считались центрами мугамного творчества.
Впервые на мусульманском Востоке азербайджанские музыканты, гастролируя по Европе, знакомили зарубежную аудиторию с красотой наших мугамов, а также записывали свое исполнение на граммофонные пластинки. Английское акционерное общество "Граммофон" в 1906 году впервые осуществило грамзапись азербайджанской музыки в исполнении знаменитого ханенде Джаббара Гарягды оглу и других музыкантов. В 1906-1914 годах ряд европейских фирм грамзаписи, в том числе французская фирма "Братья Пате", немецкое акционерное общество "Спорт-рекорд", российские фирмы "Экстрафон", "Концерт-рекорд", "Монарх-рекорд", "Граммофон-рекорд", "Премьер-рекорд", вынесли на продажу многочисленные пластинки с записями азербайджанских мугамов, теснифов и ренгов.
После прихода к власти в Азербайджане советского режима воцарилось пренебрежительное отношение к нашим мугамам. Появились даже лица, утверждающие, что мугамы - примитивная музыка прошлого и  они портят вкус народа. Исконный музыкальный инструмент азербайджанцев - тар  стал "врагом народа". Широко пропагандировалось стихотворение некоего поэта "Не пой, тар". Вопрошали: в бытность европейской гитары нужен  ли азербайджанский тар?
Политика "железного занавеса", проводимая советским правительством, запрещала звучание нашей музыки на мировой арене. В первые десятилетия ХХ века, когда возрос интерес Запада к восточной музыке, выход талантливых музыкантов Азербайджана в Европу был наглухо перекрыт. На художественном рынке Запада пропагандировалась традиционная арабская, иранская и турецкая музыка.
Несмотря на пренебрежительное отношение к азербайджанской музыке в 20-70-е годы прошлого века, любовь народа к мугаму не иссякала. Начиная с 70-х, после проведения ряда международных симпозиумов и фестивалей традиционной музыки под эгидой ЮНЕСКО, отношение к мугаму стало меняться к лучшему. Его стали расценивать как образец высокого профессионального искусства. В 90-е годы ХХ века искусство азербайджанского мугама утвердилось в кругу интересов мировых слушателей, специалистов и менеджеров. Успехи феноменальных исполнителей Алима Гасымова и других - гордость нашего народа.
Мугам в исполнении американца
После начала деятельности первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой в качестве президента Фонда Гейдара Алиева инициативы, направленные на пропаганду ряда областей нашего искусства, особенно жемчужины устного народного творчества - мугама, имеют успешное продолжение: мугам включен ЮНЕСКО во Всемирный список нематериального культурного наследия. Для воспитания среди молодого поколения знатоков мугама в музыкальных школах открылись специальные отделения. Зарубежные музыканты, прослышав о жемчужине азербайджанской музыки, сделали первые шаги в этой области. Одним из них стал гражданин США Джеффри Вербок. Он является пламенным пропагандистом азербайджанских мугамов за границей, особенно в Соединенных Штатах. Выступая на недавней встрече с Джеффри Вербоком в Театре песни имени Рашида Бейбутова, посол США в Азербайджане Энн Дерси говорила о развитии отношений между двумя странами, особо подчеркнув роль Вербока в пропаганде азербайджанских мугамов. Питающий бесконечную любовь к Азербайджану Вербок профессионально исполнил на таре, кеманче и уде "Баяты-шираз", "Шур", "Шуштер" и другие мугамы. Мастерство исполнения американца привело в восторг его слушателей. А правильная азербайджанская речь вызвала к Вербоку всеобщее уважение.
Для привития непрофессионалам интереса к мугамам, а также выявления молодых талантливых исполнителей проводятся конкурсы мугама. На этих конкурсах, которые  проходят при поддержке Фонда Гейдара Алиева на основе проекта Фонда друзей азербайджанского искусства, молодые исполнители из регионов - Шамахи, Шеки, Гянджи, Барды, Лянкярана демонстрируют замечательные исполнительские качества. Примечательным является также то, что последний конкурс оценивался не на основе SМS - данный выбор не способствует верному определению мастерства талантливой молодежи, где слабые исполнители выходят в "победители" с помощью обеспеченных родственников. Эти конкурсы можно расценивать как школу, где раскрываются секреты исполнения, ведь в ходе состязания явно прослеживается рост профессиональных особенностей молодых талантов.
Еще одним шагом  в направлении развития искусства мугама по инициативе Мехрибан ханым Алиевой  стало создание в Баку Центра мугама. Строящийся в Национальном парке центр обеспечит условия для пропаганды мугама. Словом, сегодня мугам на подъеме и не отстает от общего развития страны. А работы, проводимые в целом для сохранения национальных культурных ценностей, показывают, что азербайджанцы, лидирующие в пропаганде восточной музыки, сохраняют свое превосходство и поныне.