Azərbaycanda ipoteka biznesi dünyadakı böhran fonunda inkişaf etməkdədir
ABŞ iqtisadiyyatını möhkəm sarsıdan və Avropanın bir sıra banklarını uçuruma sürükləyən ipoteka böhranı davam edir. Birləşmiş Ştatların iqtisadiyyatı barədə statistik məlumatlar onun hələ də zəif olduğunu göstərməkdədir. Belə ki, yanvarda ABŞ-da mənzil tikintisinin həjmi son 16 ildəki minimum səviyyəyə yaxın qalmışdır.
"Bloomberg" agentliyinin sorğuya jəlb etdiyi analitiklərin fikrinjə, bu, mənzil sektorunda son 25 ildə ən güjlü resessiya 2008-ji ildə də ABŞ iqtisadiyyatına mənfi təsir göstərəjək. Gözlənildiyi kimi, ötən ay təzə tikililərin sayı 0,4% - illik hesablamada 1,01 mln artıb. Gələjəkdə tikintinin həjminin indikatoru olan inşaat üçün ijazələrin sayı 2,2% - 1,045 mln azalıb ki, bu da son 16 ildə minimum göstərijidir. Güman ki, bütün bu amillər Federal Ehtiyat Sistemini (FES) baza faiz dərəjələrinin azaldılması tsiklini davam etdirməyə məjbur edəjək, çünki iqtisadiyyatın zəifləməsi risqi inflyasiya risqini üstələyir.
Okean küləkləri Amerikadakı ipoteka böhranını Avropa bazarlarına da "gətirdi". Kreditləşdirmənin bu növündə ixtisaslaşan bir çox bank ya artıq müflis olub, ya da tam iflasa uğramamaq üçün milliləşdirilir. İpoteka böhranının Rusiyanın daxili bazarına elə də jiddi təsir göstərəjəyi gözlənilməsə də, burada da dünya ipoteka bazarındakı durumla bağlı jiddi narahatlıq yaşanmaqdadır. Bəs ipoteka biznesinin təzəjə güjlənməyə başladığı Azərbayjan bundan nə dərəjədə zərər çəkib?
Olajaqmı?
Azərbayjan İpoteka Fondunun (AİF) ipoteka layihələrinin büdjədən maliyyələşdirilməsini dayandırmasına baxmayaraq, ölkədə kreditləşdirmənin bu növünə olan maraq azalmayıb. Əlbəttə, yerli bankirlərin təklif etdikləri şərtlər AİF-in əvvəlki şərtlərindən kifayət qədər sərtdir. Lakin onlar öz müştərilərini tapırlar. Təbiidir: Azərbayjanda mənzillərin qiyməti də, əhalinin gəlirlərinin səviyyəsi də durmadan artmaqdadır (təkjə 2008-ji ilin yanvar ayı ərzində gəlirlər ötən ilin müvafiq dövründəkindən 32,9% çox olub və beləliklə, 1 mlrd 218,7 mln manata çatıb).
Həmin seqmentdə qiymətli kağızların həjminin artması da elə məhz bununla izah olunur. Belə ki, ötən il Azərbayjanda 69 mln manat məbləğində 1743 ipoteka buraxılışı olub. Bu, 5 mln manat məbləğində jəmi 139 buraxılışın olduğu 2006-jı ildən 18 dəfə çoxdur. Mənzil setifikatı buraxılışı da artıb: 7 tikinti şirkəti 469 min kv. metri əhatə edən 4219 sertifikat buraxıb, halbuki 2006-jı ildə 117 min kv. m üçün 1174 sertifikat buraxılmışdı.
Bununla yanaşı, adambaşına gəlirin (143,2 manat) və hər işləyənə düşən əməkhaqqının məbləği (230 manat), məsələn, 1 il ərzində mənzil almağa imkan verən səviyyədən hələlik çox uzaqdır. Odur ki, indi ipoteka kreditləşdirməsi şəxsi mənzil əldə etmək arzusunda olan ailələr üçün yeganə əlverişli variantdır.
Lakin artıq əvvəldə qeyl edildiyi kimi, banklarımız kreditləşdirmə üçün kifayət qədər sərt tələblər irəli sürürlər. Bura, ilk növbədə, illik 15-20% arasında olan kredit dərəjələri aiddir. Üstəlik, ipoteka kreditləşdirməsinin maliyyələşdirmə müddəti də AİF-in təklif etdiyindən daha qısadır - 5-20 il. Beləliklə, əhalinin "orta" adlandırılan təbəqələri bu kreditlərdən heç də həmişə yararlana bilmir. Belələrinə isə əsasən gənj ailələr və dövlət büdjəsindən maliyyələşdirilən strukturlarda işləyənlər aiddir. Fonddan maliyyələşdirmənin bərpasını böyük səbirsizliklə gözləyən də elə məhz onlardır. Amma olajaqmı?
Milli Bank ipoteka modelini dəyişdirir
Azərbayjan Milli Bankı İdarə Heyətinin sədri Elman Rüstəmov ipoteka qaydalarına dəyişikliklər ediləjəyini hələ ötən il bildirirdi. Məsələn, kommersiya ipotekasının dövlət tərəfindən maliyyələşdirilməsinin ləğv ediləjəyini: "Dövlət yalnız sosial ipotekanın qeydinə qalmalıdır. Kommersiya ipotekasını isə, bütün dünyada olduğu kimi, bazar öz öhdəsinə götürməlidir". E.Rüstəmovun sözlərinə görə, Azərbayjanın bank bazarı kommersiya səjiyyəli ipotekanın öhdəsindən gəlməyə tamamilə qadirdir: "Dövlət tərəfindən maliyyələşdirilən ipoteka kreditlərindən savayı, əhaliyə daha 220 mln manatlıq əlavə kreditlər verilməsi faktı Azərbayjanda ipotekaya tələbat və ehtiyaj olduğunu göstərir. Sosial ipotekanın faiz dərəjələrinə gəlinjə, burada dəyişiklik olmayajaq".
Lap bu yaxınlarda məlum oldu ki, MB Azərbayjanda ipoteka kreditləşdirməsinin modelinin özünü dəyişdirməyi təklif edir. Belə ki, o, "Azərbayjanda mənzil-tikinti bankları haqqında" qanun işləyib hazırlayaraq, hökumətə təqdim edib.
MB İH sədrinin müavini Rüfət Aslanlının sözlərinə görə, bu qanunun müddəaları hazırda mövjud olan ipoteka modelindən xüsusi mənzil-tikinti əmanət bankının yaradılması ilə fərqlənir. Müəyyən müddət ərzində bu bankda əmanət yığan vətəndaşlar sonra oradan əlavə kredit götürərək, daşınmaz əmlak alırlar. Alınan mənzil kredit müddəti bitənə qədər bankda girov şəklində qalır.
"Bu model II Dünya savaşından sonra Almaniyada tətbiq olunduğundan, "Alman modeli" adını alıb", - deyə R.Aslanlı bildirib. Bununla yanaşı, o, Avropa banklarının ipotekada təminatlı ipoteka istiqrazları vasitəsilə kreditləşdirməni nəzərdə tutan modellə iştirak etdiklərini də qeyd edib.
MB təmsilçisinin sözlərinə görə, Almaniyadan olan "jommerzbank" Azərbayjanda ipoteka əməliyyatlarını maliyyələşdirmək istədiyini açıqlayıb. R.Aslanlının dediklərindən: "jommerzbank" rəhbərliyi ilə Bakıda keçirilən danışıqlarda biz həmin layihə barədə söz açdıq və onlar da bununla maraqlandılar. Qonaqlar eyni modellə işləyən törəmə banklarının olduğunu qeyd etdilər və bu qanun qəbul edildiyi halda, əməkdaşlığın konkret istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsinin mümkünlüyünü bildirdilər".
Müxtəlif təşəbbüs qrupları vaxtaşırı "İpoteka haqqında" Qanuna öz dəyişikliklərini təklif edirlər. Bunlar əsasən əhalinin indi orta aylıq gəlirləri şəxsi mənzil barədə yalnız xəyala dalmağa imkan verən, sosial baxımdan zəif müdafiə olunan təbəqələrinə aiddir. Məsələn, lap bu yaxınlarda Milli Məjlisin javan üzvlərindən ibarət təşəbbüs qrupu təhsil və səhiyyə sahələri işçilərinə ipoteka kreditləri alınmasında güzəştlər verilməsini təklif edib. Qrupun lideri Fuad Muradovun sözlərinə görə, dünyada belə bir praktika artıq tətbiq edilir: "Müvafiq nazirliklər hökumətlə danışıqlar apararaq, belə bir mexanizm yarada bilərlər. Söhbət qanunun daha da təkmilləşdirilməsindən gedir".
Bankların isə heç nə vejinə deyil…
Bununla yanaşı, xariji ekspertlər hesab edirlər ki, Azərbayjanda mənzil tikintisinin həjmi ipoteka kreditləşdirməsinin ölçülərinə müvafiq deyil. Məsələn, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (BMK, Ümumdünya Bankının bölməsi) "Mərkəzi Asiyada ipoteka kreditləşdirməsinin ilkin bazarının inkişaf etdirilməsi" layihəsinin rəhbəri Santyaqo Ruiz-Moralesin fikrinjə, ölkədə mənzil tikintisi güjlü inkişaf etsə də, ehtiyatlar məhdud olduğundan, o, ipoteka kreditləri hesabına yalnız qismən maliyyələşdirilir. "Əhalinin mənzillərə artan tələbatının təmin edilməsi üçün bu göstərijiləri dünyadakılara yaxınlaşdırmaq lazımdır. Lakin mən əminəm ki, hər şey düzgün istiqamətdə gedir", - deyə o bildirib.
Azərbayjan bankları isə, maliyyə bazarlarının ABŞ-dakı ipoteka böhranının doğurduğu problemlərdən yayınmaq naminə, uzunmüddətli kreditləşdirməyə ümumi kapitallarından yalnız 20% yönəltməlidir. Belə limitləşdirmə xarijdən maliyyələşdirilmənin ipoteka kreditlərinin verildiyi müddətdən (10-30 il) daha qısa müddət üçün jəlb olunduğuna görə zəruridir. Yalnız bu halda, qısamüddətli depozitlərin həmin hissəsi sabit sayıla bilər, qalan 80% hesabına isə uzunmüddətli kreditlər üzrə risqləri sığortalamaq mümkündür. Üstəlik, banklara mütləq təkrar maliyyələşdirmə lazımdır ki, hər bir ölkədə onun mexanizmi fərqlidir.
Bundan başqa, Morales diqqəti uzun müddət üçün dollarla ipoteka kreditləri alınmasının müəyyən qədər risqli olduğunu, Azərbayjanda isə bankların buna üstünlük verdiklərinə də jəlb edib. "Borjgötürənin dollar aktivləri olmadığı halda, valyuta kursunun dəyişkənliyi üzündən önəmli risk də mövjuddur", - deyə məsləhətçi bildirib.
Azərbayjan bankları isə heç də dünyanı bürüyən böhrandan təlaşlanmır. Əksinə, onlar öz ipoteka proqramlarını sürətlə gerçəkləşdirir və bildirildiyi kimi, buna uğurla nail olurlar. Doğrudur, ən iri yerli banklardan birinin rəhbərinin etiraf etdiyi kimi, kreditləşdirmənin bu seqmenti üçün xarijdən kredit xətləri almaq çətinləşsə də, hələ də mümkündür. Belə ki, ölkədə artıq 10 aparıjı yerli bank öz ipoteka proqramını gerçəkləşdirir, onlardan biri isə hətta kreditləşdirmənin bu növü üzrə ixtisaslaşan ayrıja filial da açıb.
Beləliklə, Azərbayjanda ipoteka kreditləşdirməsinin yer aldığını və öz müştərisini tapdığını demək olar. Deməli, dünyada jərəyan edən mənfi meyillərə rəğ-mən, bu biznes inkişaf edəjək.

The mortgage crisis, which has shaken the US economy and brought a number of European banks to the brink of bankruptcy, continues. Statistical data on the US economy continue to indicate its weakness. For example, the residential construction sector in the United States in January was only slightly above a 16-year low.
Analysts interviewed by the Bloomberg agency say that this is a signal that the most profound recession of the last quarter of a century will continue to adversely affect the US economy in 2008. The number of new development projects last month is estimated to have increased by 0.4% - up to 1.01 million, if extrapolated for the entire year. The number of construction permits, which is an indicator of the number of future projects, has fallen by 2.2% to 1.045 million, which is another 16-year low. These factors will probably force the Federal Reserve System to extend the series of successive interest rate cuts because the risk of a further weakening of the economy exceeds inflation-related risks.
The US mortgage crisis has been blown to European shores by the Atlantic winds. Many banks specializing in these types of loans are either already bankrupt or are being nationalized to avert total disaster. Neighbouring Russia is worried about the international mortgage market too, although it is not expected to have a big effect on the domestic market. So does this affect Azerbaijan, where the mortgage sector is only in the initial stages of development?
Will it happen?
Despite the suspension by the Azerbaijani Mortgage Fund (AMF) of mortgage loans from the national budget, interest in this sector is as keen as ever. Of course, the criteria set by local banks are much tighter than the AMF used to have, but they have their customers. It could not be any other way. Residential real estate prices are rising steadily in Azerbaijan, and so is average personal income (in January 2008 alone, it was 32.9% higher than in January 2007, reaching a total of AZN 1,218.7 million).
This explains the growth in stock prices in this sector. Last year 1,743 issues of mortgage stocks, worth AZN 69 million, were registered in Azerbaijan. This is 18 times higher than 2006, when only 193 issues, totalling AZN 5 million, were registered. The issuing of housing certificates is also on the increase: seven construction companies issued 4,219 certificates for 469,000 square metres of residential space, whereas in 2006 1,174 certificates were issued for 117,000 square metres.
At the same time, income per person (AZN 143.2) and average monthly salary per person (AZN 230) are still far below a level which would enable the population to buy an apartment within one year. This is why a mortgage is the only affordable option for families wishing to acquire real estate today.
However, as mentioned above, Azerbaijani banks offer quite steep terms for mortgage loans. First and foremost, interest rates are very high, standing at 15-20% per year. The repayment period is shorter than that offered by the AMF - from 5 to 20 years - so these loans are not always affordable for the so-called "middle class." Young families and employees of national budget-funded organizations are particularly vulnerable. They are waiting with great impatience for the resumption of AFM funding. But will it be resumed?
National bank changes the mortgage model
As early as last year, National Bank Board Chairman, Elman Rustamov, said that mortgage procedures would be changed. In particular, the state was to stop financing commercial mortgage loans. "The state should only be concerned with social mortgage loans. Commercial loans should be regulated by the market, as is the case elsewhere in the world," said Rustamov. In his opinion, the Azerbaijani banking market is quite capable of dealing with commercial mortgage loans: "The fact that AZN 220 million worth of loans were issued on top of state-funded mortgage loans shows that there is a demand and need for mortgage loans in the country. As for the interest rate on social mortgage loans, there will be no change."
It has emerged just recently that the National Bank has proposed a change in the form of the mortgage system in Azerbaijan. It elaborated on the law, "On building the banks of Azerbaijan" and sent it to the Government for discussion.
According to Deputy National Bank Board Chairman, Rufat Aslanli, the provisions of the new law are different from the existing mortgage model in that a special savings bank will be created in which customers will accumulate funds for a period of time and then, by adding a loan to that sum, will buy real estate. The purchased property will remain the property of the bank as a form of security until the expiry of the credit term.
"This model was used in Germany after World War II, which is why it is called the German model," Aslanli said. He also noted that some European banks issue mortgage loans under the model, which envisages secured mortgage bonds.
The National Bank executive said that the German Commerzbank had expressed an interest in funding mortgage transactions in Azerbaijan. "During talks with Commerzbank management in Baku, we told them about the draft law and they showed an interest. Our guests said that they have subsidiary banks which operate to the same model and, if the law is passed, we will discuss details of cooperation in the future," Aslanli concluded.
Periodically, various initiative groups propose amendments to the law, "On mortgage."  They mainly target the socially vulnerable strata, whose average monthly income precludes any possibility of owning real estate. For example, a group of young Milli Meclis members recently proposed the introduction of favourable mortgage terms for employees of the education and health care sectors.
Fuad Muradov, a member of the group, said that there are international precedents. "The relevant ministries could create this mechanism by holding talks with the Government. We want to improve the law," he said.
And the banks are still faring well…
At the same time, foreign experts say that the extent of residential construction in Azerbaijan does not correspond to the total amount of mortgage loans. For example, in the opinion of Santiago Ruiz-Morales, Central Asia Mortgage Project Manager of the International Finance Corporation (a World Bank subsidiary), the residential construction sector is developing at an accelerated pace in the country, but the mortgage sector plays a minor role in its development, due to limited resources. "To meet the growing market demand for residential construction, the ratio should be brought closer to the international norm, although I am certain that the country is moving in the right direction," he said.
In the meantime, to avoid the problems which haunt international financial markets following the mortgage crisis in the United States, Azerbaijani banks have set a limit of 20% of assets for long-term loans. This limit is necessary because external funding sources are usually used for shorter-term loans, rather than for the usually long-term mortgage loans (10-30 years). Only if this condition is met can short-term deposits be considered stable, whereas the remaining 80% can be used to insure against the risks of long-term loans. In addition the banks, whose mechanisms are different in different countries, need refinancing.
Further, Morales drew attention to the increased risks associated with long-term mortgage loans in dollars, the most common lending currency in Azerbaijan. "If the borrower has no dollar assets, the risk becomes significant, due to variations in the exchange rate," said the consultant.
In the mean time, Azerbaijani banks are not particularly worried by the world crisis; on the contrary, they are implementing their own mortgage projects and, professedly, quite successfully too.  However, as the head of one of the leading local banks admitted, attracting foreign credit resources to this loan sector has become difficult, but it is still possible. The country's 10 leading banks are already implementing their own mortgage projects and one of them has even opened a separate subsidiary to specialize in this sector.
So it may be said that the mortgage loan sector has gained a foothold in Azerbaijan and established a customer base. This means that the business will continue to develop despite the negative international trends.