DANİMARKA QURANA VƏ MƏHƏMMƏD PEYĞƏMBƏRƏ HÖRMƏTSİZLİK EDİB
Fevralın ortalarında Danimarkanın bir neçə qəzeti hələ 2005-ji ilin payızında Məhəmməd Peyğəmbərin yerli "Jyllands-Posten" qəzetində dərj olunmuş 12 karikaturasından birini təkrar nəşr etdi. Xatırladaq ki, bir neçə il əvvəl Peyğəmbərin karikaturasının dərji bütün dünyada müsəlmanların Danimarkaya qarşı çıxmasına səbəb olmuşdu.
Bu dəfə çalmalı Məhəmməd Peyğəmbərin bomba formasındakı karikaturası eyni zamanda Danimarkanın üç ümummilli qəzetində, həmçinin daha iki regional nəşrində yer aldı - curnalistlər karikaturanın müəllifi, 73 yaşlı rəssam Kurt Vesterqaarda qarşı sui-qəsd olunajağına dair informasiyalara bu jür reaksiya verdilər. "Biz söz azadlığına açıq dəstəyimizi nümayiş etdirmək üçün belə etdik və qəzetçi olaraq daim onu müdafiə edəjəyik", - deyə qalmaqallı şəkli yenidən çap etməsinə izah vermək istəyən "Berlingske Tidende" redaksiya məqaləsində belə yazıb.
Sui-qəsdə hazırlıqda ittiham olunan üç nəfər isə Danimarkanın qərbində yerləşən Aarxus şəhərində saxlanılıb. Bunlar 40 yaşlı Mərakeş əsilli danimarkalı və iki nəfər Tunis vətəndaşıdır. Onlardan birinjisinə qarşı terrorizmlə bağlı ittiham irəli sürülüb. Yaxın vaxtlarda Tunisə deportasiya olunajaq tunislilər isə öz ölkələrinin məhkəməsi qarşısında javab verməli olajaqlar.
Danimarka mətbuatının məlumatına görə, karikaturaçı çoxdan hədələnirmiş və son üç ayı xanımı ilə birlikdə polis nəzarəti altında keçirib. Bütün bu vaxt ərzində isə hüquq-mühafizə orqanları yuxarıda qeyd olunan üç nəfəri gizli şəkildə izləyrmiş. "Lakin lazımsız riskə getməmək üçün biz ilkin mərhələdəjə məsələyə müdaxilə etmək və qətlin qarşısını almaq qərarına gəldik", - deyə Danimarkanın Təhlükəsizlik və Kəşfiyyat Xidmətinin baş direktoru Jakob Şarf bildirib.
Ölkənin ikinji böyük qəzeti, karikaturanı təkrarən öz səhifələrində dərj etmiş "Politiken" "Jyllands-Posten"in rəssamına hazırlanan sui-qəsd haqqında xəbərə belə reaksiya verib: "Kurt Vesterqaardın öldürülməsinə jəhd yalnız ona yox, ümumilikdə bizim demokratik mədəniyyətimizə qəsddir. Düzdür, "Jyllands-Posten" söz azadlığından ağıllı şəkildə istifadə etmədi və nətijədə dramatik hadisələrə yol açdı, amma istənilən halda, terrorla üz-üzə qaldığı vaxt qəzetlə həmrəylik nümayiş etdirilməlidir".
Bununla yanaşı, bir çoxları düşünür ki, söz azadlığının təxribatçı şəkillərin təkrarən çap edilməsi yolu ilə müdafiəsi müsəlmanlar tərəfindən yeni etiraz dalğasına səbəb ola bilər. Məlum olduğu kimi, Danimarka KİV-nin bu əməli ilə bağlı yaşanan ilk qalmaqal bir sıra müsəlman ölkələrində bu ölkənin səfirliklərinə basqınlara yol açmışdı. Müxtəlif ölkələrdə yaşanan iğtişaşlarda isə onlarla insan həlak olmuşdu. Hətta bəzi ölkələrdə, xüsusilə İndoneziya və Pakistandakı diplomatik missiyalar bağlanmaq məjburiyyətində qalmışdı.
Danimarkanın özü isə uzun müddət radikal müsəlmanlar tərəfindən terror təhlükəsi ilə üzləşmək təhlükəsindən narahatçılıq keçirirdi. 2006-jı ilin fevralında Danimarkanın xariji işlər naziri Pyer Stiq Meller etiraf etdi ki, karikatura qalmaqalı onun ölkəsini hətta İkinji Dünya müharibəsi dövründən bəri gözləmədiyi xariji siyasi böhranla üz-üzə qoyub.
Bir il sonra oxşar qamalaq İsveçdə yaşandı. 2007-ji ilin avqustunda "Nerikes Allehanda" qəzetində Məhəmməd Peyğəmbərin başqa bir karikaturası dərj edildi və orada Peyğəmbər it bədəni ilə əks olundu. Şəkili dərj etmiş qəzet bildirdi ki, bu addımı rəssam Lars Uilksə dəstək vermək xatirinə atmışlar. Məsələ bundadır ki, L.Uilksin bu jür şəkillərini təhlükəsizlik baxımından nümayiş etdirməyi lazım bilməyən rəsm qalereyaları onunla əməkdaşlıqdan imtina etmişdilər. Bu karikaturaları dərj edən qəzet isə bu addımı ilə "İsveçdə vijdan və söz azadlığının mövjud olduğunu" sübut etmək istəyirmiş.
Gözlənildiyi kimi, İsveç qəzetinin addımı müsəlman dünyasında yeni etirazlara və qalmaqal müəlliflərinin ünvanına hədələrə səbəb oldu. Məsələn, "İraq İslam Dövləti" terrorçu təşkilatı Lars Uilksi qətlə yetirənə 100 min, karikaturanın qəzetində dərjinə şərait yaratmış "Nerikes Allehanda" qəzetinin baş redaktorunu öldürənə isə 50 min dollar mükafat vəd etdi.
Beləliklə, bu iki qalmaqaldan sonra, üçünjü analoci hal zamanı müsəlmanların hiddətli reaksiyasını önjədən görməmək mümkün deyildi.
Lakin Danimarka mətbuatı prinsipə getməyə qərar verdi.
Bəs müsəlmanlar üçün təhqiramiz sayılan bu karikaturaların dərjinin səbəbi nədir? Nəyə görə, bu karikaturaların müəllifləri müsəlmanlara açıq şəkildə öjəşirlər,bəs onun neqativ nətijələr verəjəyindən xəbərdar ola-ola münaqişəyə getməkdən çəkinmirlər? Fikrimizjə, burada məsələ heç də yalnız söz azadlığı ilə bağlı deyil.
Avropa jəmiyyətində sayı getdikjə artan müsəlmanlara qarşı qərəz və narazılıq da artmaqdadır. Avropa ölkələrində müsəlman ijmalarının sürətlə çoxalması milli və dini kökə - xristianlığa təhlükə sayılır. Bütün bunlar isə yalnız müsəlmanların özünə deyil, onların müqəddəs rəmzlərinə, ilk önjə isə Qurana və Məhəmməd Peyğəmbərə qərəzli münasibət yaradır. Belə münasibətin səbəbləri ilə bağlı çox da dərinə getmədən qeyd edək ki, avropalıların narazılığı üçün səbəblər də az deyil. Avropa ölkələrindəki müsəlman ijmaları, təəssüf ki, orada sosial, iqtisadi, mədəni və ideoloci baxımdan "yad" hesab edilir. Obyektiv reallıq ondan ibarətdir ki, ən çox məhz Afrika və Yaxın Şərqin müsəlman ölkələrindən olan insanlar yerli qanunlara etinasızlıq göstərir, jinayətlərə yol verir; işsizlik, aşağı təhsil səviyyəsi və digər neqativ sosial xüsusiyyətlər əsasən onların adı ilə bağlıdır.
Lakin müsəlmanların da Avropa ölkələrinin hakimiyyət strukturları və jəmiyyətdən narazı qalmağa əsasları var. Əsas narazılıq ondan ibarətdir ki, əksər Avropa ölkələrində müsəlmanların inteqrasiyası prosesi bilərəkdən ləngidilir, müsəlman ijmalarının sosial-iqtisadi və mədəni inkişafına lazımi diqqət ayrılmır, savadlı müsəlmanların Avropa ölkələrində hökumət orqanlarında təmsilçiliyə iddia etmələrinə maneələr törədilir. Bu faktorlar Avropa müsəlmanlarında radikallıq yaranması üçün obyektiv əsaslar verir və nətijədə onların arasında etiraz ovqatı güjlənir.
Beləliklə, qarşılıqlı soyuqluq və münaqişə spiralı daha da çox burulur.
Bu problemin tarixi aspekti də vajibdir. Müsəlmanlara və onların rəmzlərinə hörmətlə yanaşılmamasının kökləri kifayət qədər dərindir və orta əsrlərə gedib çıxır. Xüsusilə, bir məqama diqqət yetirmək lazımdır ki, Məhəmməd Peyğəmbərin ilk karikaturaları hələ səlib yürüşləri dövrünə təsadüf edir. XX əsrin nüfuzlu tarixçi alimi, orta əsrlər Qərbi üzrə mütəxəssis Cak Le Qoff "Orta əsrlər Qərbinin sivilizasiyası" monoqrafiyasında yazır: "Məhəmməd orta əsrlər xristianlığının ən təhlükəli düşmənlərindən biri olub. Xristianların təsəvvüründə o, apokolipsisin, antixristin təjəssümüdür". Müəllif onu da bildirir ki, "Quranın 1162-ji ilə təsadüf edən latın dilinə tərjümələrindən birində Məhəmmədin yırtıjı şəklində karikaturası yer almışdı".
Le Qoffun fikrinjə, XI əsrədək xristianlıqla İslam arasında bu dərəjədə ziddiyyət olmayıb. "Amma XI əsrdən - Səlib yürüşləri təşkil olunduğu vaxtdan etibarən təbliğat elə quruldu ki, xristianların Məhəmmədin tərəfdarlarına nifrəti artmağa başladı. Artıq bütün hakim mifologiyalar xristian döyüşçü ilə müsəlman döyüşünü əks etdirirdi. Jəngavərliyin mahiyyətini kafirlərə qarşı müqəddəs müharibə təşkil etməyə başladı".
Bu jür yanaşmanın səbəblərini analiz edən fransız tarixçi bildirir ki, o vaxtkı dünyagörüşünə görə, "qeyri-xristian əsl insan deyildi və yalnız xristian insan hüquqlarından istifadə edə bilərdi".O, daha sonra bildirirdi ki, quldarlıq haqqında məsələdə xristianlıq mövqeyi xristian partikulyarlığını, xüsusiləşməni, primitiv həmrəyliyi, xariji qruplara münasibətdə korrelyativ "aparteid"siyasətini büruzə verir. Le Qoff belə nətijəyə gəlir ki, İslam xristian dünyasının ksenofobiyasını (tanış olmayan şəxslər qarşısında beyinə girmiş qorxunu) kristallaşdırmışdır. Danimarkada baş qaldıran yeni karikatura qalmaqalının müsəlmanalara qarşı yeni səlib yürüşlərinin başlanğıjı olduğunu, müasir Avropa idealının əsas mahiyyətini isə "kafirlərə" qarşı mübarizə təşkil etdiyini düşün-mək istəməzdik…

Denmark hits the holy place of Muslims
In mid-February, several Danish newspapers reprinted one of the 12 cartoons of the Prophet Muhammad which first appeared in the Danish newspaper Jyllands-Posten in autumn 2005. At that time their publication provoked large-scale unrest against Denmark among Muslims around the world. A picture showing the Prophet Muhammad wearing a bomb-shaped turban appeared on the pages of three national and two regional newspapers in Denmark. This was the journalists' response to information that an assassination attempt had been planned against the originator of the cartoon - 73-year-old artist, Kurt Westergaard. "We did this in order to express our clear support for freedom of speech, which we will always defend," Berlingske Tidende wrote in an editorial, explaining its decision to reprint the scandalous picture.
Three people were arrested in Aarhus in western Denmark on suspicion of planning an assassination; it is believed that they were plotting to kill Westergaard. One is a 40-year-old Danish man of Moroccan descent and the other two are Tunisian citizens. The former has been charged with terrorism, while the others will be tried at home, as they will soon be deported to Tunisia. The Danish press reports that the cartoonist has been under threat for some time and, in the last three months, he and his wife have been under round-the-clock police surveillance. The police had also mounted surveillance on the three now under arrest. "Trying to avoid any unjustifiable risk, we decided to intervene at an early stage of the planning to prevent an assassination," said the director-general of the Danish security and intelligence service, Jacob Scharf. "The plan to kill Kurt Westergaard was not just an attack on him, but also an attack on our democratic culture," the second largest Danish newspaper Politiken said in response to the assassination attempt on the Jyllands-Posten cartoonist. "Although Jyllands-Posten did not make judicious use of its freedom of speech, and this led to dramatic consequences, the newspaper deserves absolute solidarity when it is threatened with terror."
Meanwhile, many fear that the reprinting of these provocative cartoons in an insistent defence of freedom of speech will lead to a new wave of protests from Muslims. The scandal caused by the original appearance in the Danish media, in early 2006, provoked demonstrations at Danish embassies in a number of Muslim countries, as a result of which dozens of people were killed. Some of Denmark's diplomatic missions, for example in Indonesia and Pakistan, were closed. Since then, Denmark itself has been under constant threat of terrorist attacks from Muslim radicals insulted by the cartoons of the Prophet. In February 2006, Danish Foreign Minister Per Stig Moeller admitted that the cartoon crisis had led the country to a foreign policy crisis, the likes of which Denmark had not seen since World War II.
One year later, a similar scandal broke out in neighbouring Sweden. In August 2007, the newspaper Nerikes Allehanda published a new cartoon of the Prophet Muhammad depicting him with the body of a dog. The newspaper explained that this was done in order to support the cartoonist, painter Lars Vilks, whose works had been rejected by the country's arts galleries for security reasons, and to demonstrate that "freedom of speech and faith in Sweden are not just empty words". As expected, the Swedish newspaper's action led to new protests in Muslim countries and threats to those responsible. For example, the terrorist group "The Islamic State of Iraq" offered a bounty of 100,000 dollars for killing Lars Vilks and 50,000 dollars for killing the editor-in-chief of Nerikes Allehanda who allowed the picture to be published. Muslims' reaction to the third action of this kind was predictable. However, the Danish media acted on principle.
So what is behind the publication of articles and cartoons insulting Muslims? What is behind this open challenge to Muslims, deliberately arousing conflict in full knowledge of the negative and scandalous consequences? In our view, the reason is not simply allegiance to freedom of speech. There is a growing aversion towards, and dissatisfaction with, Muslims, whose presence in Europe is becoming more noticeable and a source of anxiety within European society. The rapid growth in the number of Muslims is seen by indigenous Europeans as a threat to their national and confessional - Christian - identity. This leads to a negative attitude towards both Muslims themselves and their holy symbols, chiefly the Koran and the Prophet Muhammad. We won't go into detail about this attitude, but would point out that Europeans do have many grounds for dissatisfaction. Muslim communities are, unfortunately, "a foreign body" in European society from both the socio-economic and cultural-ideological points of view. The objective reality is that it is just those communities of Muslims from African and Middle Eastern countries which have most disregard for local laws and are noted for their involvement in crime, unemployment, a low level of education and other negative social characteristics.
However, Muslims also have well-founded reasons to be displeased with the authorities and societies of European countries. The fact is that many European countries deliberately resist the integration of Muslims, do not pay proper attention to the socio-economic and cultural development of Muslim communities and also create obstacles to the promotion of educated Muslims to high positions in the authorities of various European countries. A combination of these factors leads to the radicalization of some European Muslims who then protest, as a result of which indigenous Europeans take retaliatory measures. Thus the spiral of mutual alienation and conflict becomes even tighter.
The historical aspect of this problem is also important. The roots of disrespect for Muslims and their symbols are quite deep and date back to the Middle Ages. Specifically, cartoons of the Prophet Muhammad first appeared during the Crusades. One of the most authoritative scholars and historians of the 20th century, and a specialist on the medieval West, Jacques Le Goff, wrote in his monograph "Medieval Civilization": "Muhammad was one of the worst frights for medieval Christianity. He constantly haunted the imagination of Christians in apocalyptical visions. He was only mentioned in connection with the anti-Christ." The author also says that "on the margins of a manuscript dated 1162 - a translation of the Koran into Latin - a cartoon of Muhammad presents him as a monster." According to Le Goff, there was no such antagonism between Christianity and Islam until the 11th century. "But everything changed in the 11th century when the Crusades were prepared and skilfully organized by means of propaganda which prioritized Christians' hatred for the followers of Muhammad," he wrote. The dominant mythology is that of a fight between a Christian knight and a Muslim. The fight against the infidel becomes the ultimate purpose for the ideal knight. Analyzing the reasons for such an attitude, the French historian pointed out that "a non-Christian was not a real human, and only a Christian could exercise human rights". "The Christian position on the issue of slavery reveals Christian particularism, isolation, primitive group solidarity and a correlative policy of 'apartheid' with regard to external groups," he goes on. Islam "crystallized the xenophobia of the Christian world", Le Goff concluded.
But we would not like to think that the current cartoon scandal in Denmark could be the prologue to a new crusade against Muslims, or that the fight against the "infidel" will become the ultimate purpose of the modern European model.