Azərbaycanda görkəmli bəstəkarımız Qara Qarayevin 90 illik yubileyi qeyd olunur
HƏr hansı bir ildönü-mü bu və ya digər şəkildə dəbdəbə tələb edir. 90 yaşını qeyd etdiyimiz Qara Qarayevə münasibətdə isə bu, mümkün deyil. Yaradıjılıq "məhşər"indən keçmiş bəstəkar bütün varlığı ilə süniliyi, sözçülüyü, lovğalığı, mədhiyyəni, santimentləri, riyakarlığı və patetikanı rədd edirdi. Hər bir məsələdə mənaya üstünlük verirdi.
Musiqi titanları
1982-ji ilin 13 mayı. Filarmoniya matəm libasındadır, bakılılar sevimli bəstəkarı ilə vidalaşırlar. Simalarda böyük itkinin ağrısı, baş verənləri qəbul etməmək istəyi həkk olunub. Qarayevə həmişə xüsusi münasibət olub - o hətta bizim dövrümüzdə yaşayan görkəmlilər sırasında belə seçilirdi. Və yəqin bir də ona görə ki, Azərbayjanda bəstəkar adi musiqi xadimi sayılmayıb. Jiddi görkəmli əjnəbi - fin, ya da isveçli nəzərə çarpır. O, göz yaşlarını silir. Bu görüntü həmin günün ən güjlü təəssüratlarından biri oldu. Məlumdur ki, avropalılar göz yaşlarına və jəmiyyətdə emosiyalarının nümayişinə xəsis olurlar. Burada isə... -"Qohumusunuz?". O tutulur. "Yox, mən rəssamam. İsveçdənəm". - Onun Moskva ləhjəsi, demək olar ki, anlaşılandır. - "Bilirsiniz, siz xoşbəxtsiniz. Millətin təsdiqi üçün adlar gərəkdir. Görkəmli adlar. Onlar sizdə var",- deyə o, nəzərlərini səhnəyə zilləyir.
Konservatoriyada xatirələr yaşayır. Bir qədər önjə Qara Qarayev və Niyazi, Rəşid Behbudov və Fikrət Əmirov aramızda idilər. Yox, biz o zaman da bilirdik ki, bu adamlar dahidirlər. Amma vaxt keçir və bu gün anlayırıq ki, onlar titanlar imiş. Və zaman keçdikjə, onların təkrarsız olduğunu dərk etməkdən doğan ağrı güjlənir. Həm şəxsiyyətlərinin dərinliyinə, həm də yaradıjılıq miqyaslarına görə unikal insanların müasiri olduğumuza görə özümüzə həsəd aparır, bir vaxt əhəmiyyətsiz saydığmız detalları, səbəbsiz atılan replikaları, baxışları, zarafatları xatırlayır, onları ömürlük dəruni müjrümüzə toplayırıq.
Deyilənlərə görə, sənətkarın taleyində eniş-yoxuşun çoxluğu, onun yaradıjılığına da öz təsirini göstərir. Qarayev zahirən xoşbəxt idi, əslində isə mürəkkəb və çətin yaradıjılıq taleli insandı. Onun eniş və yoxuşları daxilində idi - şöhrət astanasında dayananda qəflətən istiqaməti dəyişib hər şeyi təzədən başlayırdı. Öyrənilmiş aləm, hamıya məlum olan hər bir şey onu maraqlandırmırdı. O, həqiqəti eksperiment yolu ilə meydana çıxarmağı daha çox xoşlayırdı.
Tarixə nəzər salsaq, görərik ki, böyük sənətkarlar, demək olar ki, heç bir vaxt stereotip aludəçisi olmayıblar. Musiqidə heç bir islahat müasirlərin müqaviməti, "təjavüz" aktları olmadan keçinməyib - Bethoven və Berliozun, List və Vaqnerin, Musorqski və Prokofyevin vaxtında da belə olub. Qarayevin dolanbajları... Onlar vaxtilə nə qədər dinləyijini şoka salırdı: "Yeddi gözəl"in parlaq melodik, "doğma" tonal-konkret musiqisindən Üçünjü simfoniyanın intellektual, mürəkkəb lirikasına, göz qamaşdıran rəngkarlıqdan lakonik qrafikaya doğru irəliləyiş həmişə heyrət doğururdu. Ona görə də Qarayevin bu yaradıjılıq eksperimenti birmənalı qəbul oluna bilməzdi.Bəstəkar Üçünjü simfoniyasında texniki vasitələrə önəm vermişdi, bu isə o dövrdə populyar deyildi. Onun "riskli" səs uyarlıqları bir çox diskussiyalara səbəb olurdu. Amma heç nə bəstəkarı özünü haqlı saydığı yaradıjılıq yolundan sapdıra bilmirdi.
Qarayev nadir zəka sahibi idi, özünün öz dünya görüşü var idi. O, dəqiq bilirdi ki, əsl musiqi və pis musiqi mövjuddur. Musiqinin mürəkkəb, yaxud sadə, jaz və simfoniya olmasının, hansı sistemdə yazılmasının onun üçün fərqi yox idi. Qarayevi yaradıjılıq istiqamət və ya tendensiyası yox, olayın özü, onun dəyəri və perspektivi maraqlandırırdı. Bunun üçün, hər şeydən əlavə, daxili aləmində yaradıjılıq jəsarəti və azadlığı tələb olunurdu, ona görə ki, böyük bəstəkar təqiblər və gözümçıxdıya salma dövründə yaşayırdı. Nəyin təqiblərə məruz qalmadığını sadalamaq daha asan idi. Bir də ki insanlar çox vaxt istər-istəməz hadisə və olayları hazır nətijə-diaqnozlar əsasında qiymətləndirirdilər. Heç kimə - nə Vaqif Mustafazadəyə, nə də Vladimir Vısotskiyə aman verilmirdi. Həmin illərdə bəstəkarların bir çoxu "olar, ya olmaz" prinsipi ilə yaradırdı, özləri-özlərinin senzorlarına çevrilmişdilər. Bəlkə, elə bu səbəbdən, ötən əsrə nəzər saldıqda Qara Qarayev kimi həqiqi sənətkar adına bir o qədər də rast gəlmirik.
...Yaddaşımız bizi həmin bür-külü yaz gününə - böyük bəstəkarla vida gününə qaytarır. Çoxsaylı əklillər, fajiə kimi səslənən "Ayşənin rəqsi" jansıxıjı ovqat yaradır, adamlara elə gəlir ki, hətta yeriməyə də taqətləri qalmayıb.
Yol sonsuz, vaxt isə dayanmışdı...
Qarayev...
O, son dərəjə səmimi sənətkar idi, bu isə öz-özlüyündə nadir hadisədir. Paqanini və Çaplin, Van Qoq və Tarkovski belə idilər - insanı və onun peşəsini çərçivəyə salmaq mümkün olmayan həddə yaşayırdılar. Hətta ən həqiqətpərəst insan belə öz yaradıjılığında həmişə doğrujul ola bilmir: sənətkarın hiss etdiyi və yerinə yetirdiyinin arasına vasitəçi vəsilələr, xarijdəngəlmə klişelər daxil olur və o, demək olar ki, qeyri-ixtiyari bu əlavələrdən istifadə edir. Qara Qarayevdə onun müəllif səsini boğan və dəyərdən salan belə vəsilələr yox idi. Bu onun hətta azajıq belə qəlp münasibətə, kiminsə zövqünə uyğunlaşmağa qadir olmayan şəxsiyyətinin xüsusiyyətlərindən irəli gəlirdi. O istəsə də kompromislərə gedə bilmirdi.
Bəlkə onun musiqisi məhz buna görə belə tanınandır: müasirlərindən biri yazırdı ki, "Onun istənilən dörd taktını dinləyən kimi, siz səhv-siz deyəjəksiniz: bu Qarayevdir!".
Bizim günlərimizdə bəşəriyyət səylə "dahilik genini" axtarmaqdadır. Axı QARA QARAYEVİN həyata gəlişini nejə "əvvəljədən müəyyənləşdirmək?!" olar. Bunun üçün həddindən artıq çox amil üst-üstə düşməlidir: o məhz bu xeyir-dualı torpaqda doğulmalı, bu şəfalı havanı udmalı və müəllimləri mütləq iki dahi bəstəkar - Üzeyir bəy Hajıbəyov və Dmitri Şostakoviç olmalıdır. Və bir də bunu Tanrı da istəməlidir.
Çox xüsusiyyətləri təəjjübləndiriji idi. Məsələn, bir insanın şəxsində çox nadir hallarda təsadüf olunan uşaqlıq və müdriklik. Bu həmin uşaqlıqdır ki, onunla bəstəkar eksperimentin növbəti burulğanına atılırdı və həmin müdriklik idrakın dərin fəlsəfiliyidir ki, onunla Nizami qəhrəmanlarının fajiəsini açırdı. Bu xüsusiyyətləri, fikrimizjə, rəssam Tahir Salahov öz ekspressiv işində heyrətamiz injəliklə təsvir edib. Öz daxilinə köklənən bəstəkarın jəmlənmiş diqqəti nəhəng energetika daşıyıjısıdır. Sanki o bu dəqiqə qalxıb royal arxasına keçəjək ki, ağlına gəlmiş fikri maddiləşdirsin.
Qarayev dünyanı xeyli dərəjədə beyni ilə dərk edirdi. Hissi qavrama isə sanki nəzarət altındadır, həm də bu nəzarət şüurlu və intellektualdır. "Yeddi gözəl"in yüksək harmoniyası, "Don Kixot"un nəfis kamera partiturası. Musiqişünas Leo Mazel yazırdı: "O özünün Qarayev Şərqini yaratmışdı, burada emosiyaların, rənglərin, ritmlərin zənginliyində hisslər burulğanı deyil, zərif intellekt hökmrandır". Bizim dövrü-müzdə bəstəçilik ağlabatan çərçivələrdən çıxıb, daxili fizioloci tələbə çevrilib, Qəribə də olsa az qala, hər iki həmvətənimizdən biri əgər bəstələmirsə, hökmən oxuyur. Ümumiyyətlə, bu gün intellektin yaradıjı tərəfindən daha çox, praktik tərəfi inkişaf edib. Jəmiyyətimizdə həyat müvəffəqiyyəti kimi anlaşılan yüksəyə çatmaq üçün mümkün qədər hündürə tullanmaq arzusunun artıq reklam üçün yeşiyə çevrilmiş televiziyada hər gün şahidi oluruq. Və kart-blanş layiq olanlara verilmir. Belə jansıxıjı situasiyada Qara Qarayev musiqisi, onun yaradıjılığa, az qala, ibadətsayağı münasibəti - xilas yolu, özünü qorumaq şansıdır.
Mərasimdə iştirak edən İsveç rəngkarı inandırmaq istəyirdi ki, "...Onun musiqisində Şərq Qərbin dilində danışır, Qərb isə maraqla Şərqi dinləyir". Millilik və kosmopolitlik, emosiyalar və şüur, istedad və peşəkarlıq, eksperiment və ənənə, jaz və simfoniya, Qərb və Şərq" bunun parlaq sübutudur.
Yol dağa qalxırdı, əjnəbi jənab təngnəfəs olmuşdu. Bu, Yürüş idi - Qarayevin musiqisindəki həmin o yürüş...
Musiqi dəryası
Qara Qarayev haqqında nə qədər çox düşünürsənsə, axırda belə qənaətə gəlirsən ki, əsl bəstəkar müstəqil dünyagörüşünə və barışmazlıq qabiliyyətinə malik şəxsiyyət olmalıdır. Nə yaxşı ki o, pedaqoci fəaliyyətə biganə deyildi. Axı çox vaxt elə olur ki, dahi sənətkarlar pedaqoci fəaliyyətdən qaçır, özlərini "boş-boşuna" sərf etməkdən çəkinirlər. Qarayev məktəbi bütöv bir əqidə sistemi, yaradıjılıq prinsipləri dünyası həyata və injəsənətə etik münasibət meyarıdır.
Onun xüsusi maqnetizmi vardı. Pedaqoci təjrübəsindən bir faktı - Moskvadan 40 yaşlı "tələbə"nin onun yanına oxumağa gəlməsi, hər şeyi əlifbadan başlaması faktı bunun bariz nümunəsi deyildimi? Hazırda həmin adam tanınmış bəstəkardır. Qarayevin tərifini qazanmaq son dərəjə çətin bir iş idi. Qarayevin məşhur "danlamıram, deməli, tərifləyirəm" deyimini vaxtilə onun hətta çox istedadlı tələbələri də eşitmişdilər. Məktəbə dəxli olan hər bir məsələdə Maestro amansız idi. O, musiqi dilinin əlifbasına yiyələnmədən "modern" musiqiyə meyil göstərən gənj bəstəkarlara deyirdi: "Əvvəljə üzünüzün burun hissəsini nejə çəkdiyinizi göstərin, sonra isə burnunuzla nə edəjəyinizi öyrənin".
Qarayev yumoru! Təkjə bir epizod. Bir dəfə tələbələrdən biri demişdi: "Qara müəllim! Mənim əsərim getdikjə böyüyür. Qorxuram, sonata alınsın". Ona müəllimi məntiqli javab verdi: "Qorxmayın, sonata alınmaz". Bəstəkara minnətdar tələbələri öz müəllimlərini ağıl və aforizm dəryası adlandırırdılar. "Vaxt sürətlə gedir. Həyat isə bütün sferalarda daha sürətlə hərəkət edir. İnjəsənət ona çatır, bəzi hallarda isə onu ötür də. Və bədii yaradıjılıq nümunələrinin ən qiymətliləri musiqi mədəniyyətində uzun müddət janlı səhifələr kimi qalır".
Doğrudan da Qarayevin bu sözləri peyğəmbərjəsinə deyilmiş sözlərdir. Bu sözlərə yalnız "həmişəlik qalır" ifadəsini əlavə etmək yerinə düşər. Bir dəfə bədii film lenti üzərində işi başa çatdıran recissor son kadr üçün musiqi seçimində kömək göstərməyi böyük bəstəkardan xahiş etmişdi. Filmin bir yerində həllolunmaz görünən problemləri ilə təkbətək qalıb, vəziyyətdən çıxa bilməyən yetim oğlanın fajiəsi yaşanır. Dahi bəstəkar filmin recissoruna anjaq bunu dedi: "Aldonsa!". Daxilimizdəki ilkin rasionallığa istiqamətlənmiş bu psixofiziki monoloq, bir növ, ruhun rentgenidir - onun obertonları, çırpınan dramı və görünməmiş qarışıqlığı ilə. Bu sanki səmaya, tale buludları ilə örtülmüş göy qübbəsinə baxışdır. Qarayev musiqisinin kadra yatımı təkjə recissoru yox, sonralar lentin montac edildiyi xariji ölkədə də hamını heyran qoymuşdu. Melodiyanı təkrar-təkrar dinləyən kinoçəkənlər "Bu kimdir? Bu nədir? Bu kimindir?"- deyə suallar yağdırırdılar. Səfərdən sonra recissor danışırdı: "Onların üzlərinin ifadəsi çox qəribə idi... Musiqiyə nejə də heyranlıqla qulaq asırdılar! Şübhə etmirdilər ki, bəstəkar musiqini məhz bu film üçün yazıb. Onun musiqisi sanki kadrı daxildən işıqlandırırdı...".
Həyatında heç zaman görmədiyi kadrı - Qarayevin "zamanı qabaqlaması" bax budur! İnanmaq olmur, amma o, ölümündən sonra da zaman və həyata, dünyaya, insan ruhuna uyğun gəlir və gərəklilərin ən gərəklisi olaraq qalır. Özü də bu gün, sanki dünyanın, injəsənətin siması dəyişdiyi bir zamanda.
Yaddaş isə yenə həmin kədərli günü qaytarır, sanki kinokamera şüası ilə detalları bir-birinin ardınja ön plana çəkir. Bəstəkarın gözlərinə qəfil dəhşət qonmuş, baş verənləri dərk etmək iqtidarında olmayan nəvəsi, hönkürüb-ağlayan Şövkət xanım Ələkbərova və çıxışlar, çıxışlar... Bəstəkarın titul və adlarının sonsuz təkrarı. Qəribədir, amma bu məhz o məqam idi ki, mükafatların siyahısı torpağa tapşırılajaq şəxsiyyətin miqyasını kiçildirdi. Nə fərqi var, o, Sosialist Əməyi Qəhrəmanıdır, ya yox? Axı o, Qarayevdir!
"Qara Qarayev" fenomeninin paradoksallığı qalibanə səyahətini davam etdirirdi. Və bəlkə məhz buna görə İsveçdən olan o "naməlum rəssam"ın bir ifadəsi həmişəlik yaddaşıma köçdü. Bir ovuj torpaq üçün əyiləndə o dedi: "O mənə Servantesin sirrini açdı...".

В Азербайджане празднуют 90-летний юбилей выдающегося азербайджанского композитора
ЛюбаЯ годовщина так или иначе обуславливает высокопарность. В отношении Кара Караева, чье 90-летие отмечается в настоящем году, это исключено. Прошедший творческое "чистилище", он всем своим обликом отвергал нарочитость и апломб, славословие и сантименты, фальшь и патетику. Просто нес в себе сущность.
Титаны музыки
13 мая 1982 года. Филармония в траурном убранстве, бакинцы прощаются с любимым композитором. На лицах - потерянность, нежелание принять случившееся. К Караеву всегда относились особо - он выделялся даже в той плеяде выдающихся, которой мы были счастливо одарены. И еще, по-видимому, потому, что музыкант в Азербайджане всегда больше, чем музыкант. Бросается в глаза чопорный, нордического вида иностранец - финн или швед. Заметно, как он смахивает слезу, затем вторую. Возможно, что это было самым сильным впечатлением того дня. Европейцы, как известно, народ, скупой на слезу и прилюдное проявление эмоций. А тут… "Вы родственник"? - "Нет, - смутился он. - Я художник. Из Швеции. - Его московский русский был почти понятным. - Знаете, вы счастливые. Чтобы нация состоялась, нужны имена. Великие. Они у вас есть", - он глазами показал на сцену.
В консерватории бродит память. Еще не так давно среди нас были Караев и Ниязи, Рашид Бейбутов и Фикрет Амиров. Нет, мы и тогда знали, что это люди выдающиеся. Но прошло время. И сегодня понимаешь, что то были титаны. И чем больше времени проходит, тем больнее от сознания, что никто из них неповторим. Ни по глубине личности, ни по масштабам творчества. И начинаешь завидовать себе, что именно тебе посчастливилось быть их современником, вспоминаешь какие-то тогда ничего не значащие детали, ненароком оброненные реплики, взгляды, шутки, по крупицам собираешь их в то, что становится твоим сокровенным ларцем. На всю жизнь.
Принято считать, чем больше ухабов в судьбе художника, тем проникновеннее его творчество. Караев - человек внешне благополучной, а в действительности сложной и трудной творческой судьбы. Его ухабы были внутреннего порядка: это когда слава стоит у порога, а ты вдруг резко меняешь курс, все начав сначала. Мир освоенный, известный, как и многократно повторенные истины, не интересовал его. Манил эксперимент.
Если заглянуть в историю, большой художник почти всегда был низвергателем стереотипов. Ни одна из реформ в музыке не обходилась без сопротивления слуха современников, без акта "насилия" над ним - так было во времена Бетховена и Берлиоза, Листа и Вагнера, Мусоргского и Прокофьева. Караевские повороты… Скольких они в свое время повергли в шок: от ярко мелодической, "родной" тонально-конкретной музыки "Семи красавиц" к интеллектуальной, сложной лирике Третьей симфонии. От слепящей живописи к лаконичной графике. А эксперимент - он не мог восприниматься однозначно. В своей Третьей симфонии он обратился к техническим средствам, которые в то время, мягко говоря, не были популярными. Его "рискованные" звукосочетания вызвали немало дискуссий. Но ничто не могло поколебать композитора в сознании собственной художественной правоты.
Караев отличался редким даром - своим видением мира. А еще он точно знал, что существует музыка настоящая и плохая, ему при этом было все равно - сложная она или простая, джаз ли то или симфония, или в какой системе она написана. Караева интересовали не направление или тенденции, а само явление, его ценность и перспективность. Для этого нужно было помимо всего прочего иметь мужество и свободу внутри себя - не надо забывать, что речь идет о временах, когда гонению подвергалось буквально все. Легче назвать, что не преследовалось. А ведь зачастую люди оценивают событие или явление - вольно или невольно - вот с такой предубежденностью, живя с готовыми выводами-диагнозами чуть ли не на все случаи жизни. Не щадя при этом ни Вагифа Мустафазаде, ни Высоцкого. Многие тогда творили по принципу "можно-нельзя", что называется, с включенным внутренним цензором. Может, потому сегодня, оглядывая век ушедший, мы находим там не так уж много истинных и подлинных. Таких, как Кара Караев.
…Память услужливо возвращает в тот душный весенний день. Прощание с композитором. Тяжелый венок, густая, полная трагизма музыка "Танца Айши", с ее тяжкими вздохами и придыханиями, как будто уже больше не можешь идти.
Дорога казалась бесконечной, а время - остановившимся…
Караев…
Он был художником предельной откровенности, что само по себе встречается не так уж и часто. Такими были, например, Паганини и Чаплин, Ван Гог и Тарковский - это когда невозможно разграничить человека и его профессию. Даже самому правдивому человеку не всегда удается быть всецело правдивым в своем искусстве: между тем, что чувствует художник, и тем, что он делает, зачастую вклиниваются посредствующие звенья, извне полученные клише, которыми он пользуется почти непроизвольно. У Кара Караева таких звеньев, приглушающих и нивелирующих его, авторский, голос, нет. Это исходило от особенностей его личности, не способной даже чуть-чуть притворяться, угождать чьим бы то ни было вкусам. Он не мог идти на компромиссы, если бы и захотел.
Может, потому так удивительно узнаваема его музыка: "Прослушав любой его четырехтакт, вы безошибочно восклицаете: это - Караев!" - писал о нем современник.
В наши дни человечество усиленно ищет тот самый "ген гениальности". Ну как можно "вычислить" КАРА КАРАЕВА! Слишком много для этого должно совпасть: чтобы он родился именно на этой благословенной земле, впитал этот благодатный воздух и чтобы его учителями стали два гения - Узеир Гаджибеков и Дмитрий Шостакович. И еще: чтобы этого пожелал Всевышний.
Многое удивляло в нем. Например непредсказуемая детскость и мудрость, которые столь редко "встречаются" в одном человеке. Та самая детскость, с которой он бросался в очередной водоворот эксперимента, и та самая мудрость, глубокая философичность мышления, с которой он вскрывал трагедию героев Низами. Эту характерность подметил и удивительно тонко передал в своей наиболее экспрессивной, на мой взгляд, работе художник Таир Салахов. Сосредоточенность мысли погруженного в себя композитора несет колоссальную энергетику. Кажется, он вот-вот встанет и бросится к роялю, чтобы воплотить озарившую его мысль.
Караев познает мир в большей степени через мозг. Чувственное же восприятие как бы находится под контролем, причем контролем сознательным и интеллектуальным. Высокая гармония "Семи красавиц", камерно-филигранная партитура "Дон Кихота". "Он создал особый, караевский Восток, где при богатстве эмоций, красок, ритмов господствует не стихия чувственности, а тонкий интеллект", - писал о нем музыковед Лео Мазель.
В наши дни музыкальное сочинительство вышло за пределы разумного, становясь явлением спонтанно-физиологическим, и едва ли не каждый второй соотечественник, если и не пишет, так уж непременно поет. У людей сегодня вообще-то больше развита практическая сторона интеллекта, нежели творческая. Желание прыгать повыше с тем, чтоб достичь того, что в нашем обществе принято считать успешностью в жизни, с ее сомнительной нравственной подкладкой, - все это мы наблюдаем изо дня в день по телевизору, вконец превратившемуся в ящик для рекламы. И карт-бланш выдается совсем не тем. В такой удручающей ситуации музыка Кара Караева, его прямо-таки молитвенное отношение к творчеству - как спасение, своего рода шанс на самосохранение.
"…В его музыке Восток говорит на языке Запада, а Запад с интересом внемлет Востоку, - продолжал "убеждать" швед. - Национальное и космополитизм, эмоции и разум, талант и профессионализм, эксперимент и традиция, джаз и симфония, Запад и Восток".
Дорога шла в гору, попутчик почти задыхался. Это было шествие - то самое, караевское…
Кладезь всего
Чем больше думаешь о Кара Караеве, тем больше убеждаешься в мысли: настоящий композитор должен быть личностью, с ее мировоззренческой независимостью и бескомпромиссностью. Как все-таки здорово, что он не игнорировал педагогическую деятельность! Ведь довольно часто случается и так, что гениальные художники избегают ее, боясь "попусту" растратить себя. Его школа - это целая система воззрений, творческих принципов, мерило этического отношения к жизни и искусству.
Он обладал особым магнетизмом. Иначе как объяснить факт из его педагогической практики, когда к нему приехал учиться 40-летний "студент" из Москвы, - бросив все, начав с постижения азов. Ныне он известный композитор. Добиться похвалы было очень непросто. Суровость знаменитого караевского "не ругаю - значит, хвалю" испытали на себе даже очень талантливые. Во всем, что касалось школы, Маэстро был неумолим. Начинающим композиторам, которые обычно склонны увлекаться "модерновой" музыкой, не овладев как следует азами музыкального языка, Кара Караев говорил: "Сначала покажите, как вы рисуете нос, а уж потом только - нечистую силу".
Караевский юмор! Один только эпизод: как-то один из студентов сказал: "Кара Абульфазович! Мое сочинение разрастается. Боюсь, соната получится". На что последовал резонный ответ: "Не бойтесь, не получится". Кладезь остроумия и афоризмов - именно так отзывались о Караеве боготворившие его ученики.
"Быстро летит время. Еще быстрее движется жизнь во всех своих сферах. Искусство догоняет, а иногда и обгоняет ее. И самое ценное из художественных творений надолго останется живыми страницами в музыкальной культуре". Воистину эти караевские слова можно отнести к пророческим. Хочется лишь добавить: навсегда. Режиссер, заканчивающий работу над художественной лентой, попросил помочь подобрать музыку к заключительному кадру - самой трагической сцене фильма, где мальчик-сирота остается один на один со своими фатальными, похоже, проблемами, не умея выйти из сложившегося положения. В отличие от того мальчика, долго раздумывать не пришлось: "Альдонса"! Этот психофизический монолог, обращенный к предрациональному в нас, своего рода рентген души, с ее обертонами, пульсирующей драмой и невиданным разбродом. Это как прогляд в небо. Небосклон, затянутый тучами судьбы. То, как караевская музыка легла в кадр, изумило не только режиссера, но и за рубежом, где позже монтировалась лента. "Кто это? Что это? Чье это?" - вопрошали тамошние киношники, прослушивая мелодию снова и снова. "Какие были лица - как они ее там слушали, - рассказывал по приезде режиссер. - Не сомневались, что композитор написал ее именно для этого фильма. Его музыка будто изнутри высвечивает кадр…"
Кадр, который он никогда в жизни не видел, - вот оно, караевское "обогнать время"! Невероятно, но он и после смерти приходится ко двору времени и жизни, ко двору мира, ко двору души человека, оставаясь нужным - самым-самым. И это-то сегодня, когда, кажется, изменилось само лицо мира, сам лик искусства.
А память вновь возвращает в тот печальный день, с беспощадной послушностью выдавая одну деталь за другой, словно выхватывая их вспышкой кинокамеры. Светловолосый внук композитора с вдруг поселившимся ужасом в глазах, не в силах осознать случившееся, в голос плачущая Шовкет ханым Алекперова, и речи, речи... Бесконечное перечисление титулов и званий композитора. Удивительно, но это был тот самый случай, когда перечень регалий занижал масштаб личности, которую предстояло предать земле. Ну какое это имеет значение - Герой он Соцтруда или не Герой. Ведь он - Караев!
Парадоксальность феномена "Кара Караев" продолжала свое победное странствие.
И может, потому на всю жизнь в память впечаталась фраза, оброненная все тем же "неизвестным художником" из Швеции. Нагнувшись за комом земли, тот произнес: "Он открыл мне тайну Сервантеса"…