Azərbaycanda görkəmli bəstəkarımız Qara Qarayevin 90 illik yubileyi qeyd olunur
HƏr hansı bir ildönü-mü bu və ya digər şəkildə dəbdəbə tələb edir. 90 yaşını qeyd etdiyimiz Qara Qarayevə münasibətdə isə bu, mümkün deyil. Yaradıjılıq "məhşər"indən keçmiş bəstəkar bütün varlığı ilə süniliyi, sözçülüyü, lovğalığı, mədhiyyəni, santimentləri, riyakarlığı və patetikanı rədd edirdi. Hər bir məsələdə mənaya üstünlük verirdi.
Musiqi titanları
1982-ji ilin 13 mayı. Filarmoniya matəm libasındadır, bakılılar sevimli bəstəkarı ilə vidalaşırlar. Simalarda böyük itkinin ağrısı, baş verənləri qəbul etməmək istəyi həkk olunub. Qarayevə həmişə xüsusi münasibət olub - o hətta bizim dövrümüzdə yaşayan görkəmlilər sırasında belə seçilirdi. Və yəqin bir də ona görə ki, Azərbayjanda bəstəkar adi musiqi xadimi sayılmayıb. Jiddi görkəmli əjnəbi - fin, ya da isveçli nəzərə çarpır. O, göz yaşlarını silir. Bu görüntü həmin günün ən güjlü təəssüratlarından biri oldu. Məlumdur ki, avropalılar göz yaşlarına və jəmiyyətdə emosiyalarının nümayişinə xəsis olurlar. Burada isə... -"Qohumusunuz?". O tutulur. "Yox, mən rəssamam. İsveçdənəm". - Onun Moskva ləhjəsi, demək olar ki, anlaşılandır. - "Bilirsiniz, siz xoşbəxtsiniz. Millətin təsdiqi üçün adlar gərəkdir. Görkəmli adlar. Onlar sizdə var",- deyə o, nəzərlərini səhnəyə zilləyir.
Konservatoriyada xatirələr yaşayır. Bir qədər önjə Qara Qarayev və Niyazi, Rəşid Behbudov və Fikrət Əmirov aramızda idilər. Yox, biz o zaman da bilirdik ki, bu adamlar dahidirlər. Amma vaxt keçir və bu gün anlayırıq ki, onlar titanlar imiş. Və zaman keçdikjə, onların təkrarsız olduğunu dərk etməkdən doğan ağrı güjlənir. Həm şəxsiyyətlərinin dərinliyinə, həm də yaradıjılıq miqyaslarına görə unikal insanların müasiri olduğumuza görə özümüzə həsəd aparır, bir vaxt əhəmiyyətsiz saydığmız detalları, səbəbsiz atılan replikaları, baxışları, zarafatları xatırlayır, onları ömürlük dəruni müjrümüzə toplayırıq.
Deyilənlərə görə, sənətkarın taleyində eniş-yoxuşun çoxluğu, onun yaradıjılığına da öz təsirini göstərir. Qarayev zahirən xoşbəxt idi, əslində isə mürəkkəb və çətin yaradıjılıq taleli insandı. Onun eniş və yoxuşları daxilində idi - şöhrət astanasında dayananda qəflətən istiqaməti dəyişib hər şeyi təzədən başlayırdı. Öyrənilmiş aləm, hamıya məlum olan hər bir şey onu maraqlandırmırdı. O, həqiqəti eksperiment yolu ilə meydana çıxarmağı daha çox xoşlayırdı.
Tarixə nəzər salsaq, görərik ki, böyük sənətkarlar, demək olar ki, heç bir vaxt stereotip aludəçisi olmayıblar. Musiqidə heç bir islahat müasirlərin müqaviməti, "təjavüz" aktları olmadan keçinməyib - Bethoven və Berliozun, List və Vaqnerin, Musorqski və Prokofyevin vaxtında da belə olub. Qarayevin dolanbajları... Onlar vaxtilə nə qədər dinləyijini şoka salırdı: "Yeddi gözəl"in parlaq melodik, "doğma" tonal-konkret musiqisindən Üçünjü simfoniyanın intellektual, mürəkkəb lirikasına, göz qamaşdıran rəngkarlıqdan lakonik qrafikaya doğru irəliləyiş həmişə heyrət doğururdu. Ona görə də Qarayevin bu yaradıjılıq eksperimenti birmənalı qəbul oluna bilməzdi.Bəstəkar Üçünjü simfoniyasında texniki vasitələrə önəm vermişdi, bu isə o dövrdə populyar deyildi. Onun "riskli" səs uyarlıqları bir çox diskussiyalara səbəb olurdu. Amma heç nə bəstəkarı özünü haqlı saydığı yaradıjılıq yolundan sapdıra bilmirdi.
Qarayev nadir zəka sahibi idi, özünün öz dünya görüşü var idi. O, dəqiq bilirdi ki, əsl musiqi və pis musiqi mövjuddur. Musiqinin mürəkkəb, yaxud sadə, jaz və simfoniya olmasının, hansı sistemdə yazılmasının onun üçün fərqi yox idi. Qarayevi yaradıjılıq istiqamət və ya tendensiyası yox, olayın özü, onun dəyəri və perspektivi maraqlandırırdı. Bunun üçün, hər şeydən əlavə, daxili aləmində yaradıjılıq jəsarəti və azadlığı tələb olunurdu, ona görə ki, böyük bəstəkar təqiblər və gözümçıxdıya salma dövründə yaşayırdı. Nəyin təqiblərə məruz qalmadığını sadalamaq daha asan idi. Bir də ki insanlar çox vaxt istər-istəməz hadisə və olayları hazır nətijə-diaqnozlar əsasında qiymətləndirirdilər. Heç kimə - nə Vaqif Mustafazadəyə, nə də Vladimir Vısotskiyə aman verilmirdi. Həmin illərdə bəstəkarların bir çoxu "olar, ya olmaz" prinsipi ilə yaradırdı, özləri-özlərinin senzorlarına çevrilmişdilər. Bəlkə, elə bu səbəbdən, ötən əsrə nəzər saldıqda Qara Qarayev kimi həqiqi sənətkar adına bir o qədər də rast gəlmirik.
...Yaddaşımız bizi həmin bür-külü yaz gününə - böyük bəstəkarla vida gününə qaytarır. Çoxsaylı əklillər, fajiə kimi səslənən "Ayşənin rəqsi" jansıxıjı ovqat yaradır, adamlara elə gəlir ki, hətta yeriməyə də taqətləri qalmayıb.
Yol sonsuz, vaxt isə dayanmışdı...
Qarayev...
O, son dərəjə səmimi sənətkar idi, bu isə öz-özlüyündə nadir hadisədir. Paqanini və Çaplin, Van Qoq və Tarkovski belə idilər - insanı və onun peşəsini çərçivəyə salmaq mümkün olmayan həddə yaşayırdılar. Hətta ən həqiqətpərəst insan belə öz yaradıjılığında həmişə doğrujul ola bilmir: sənətkarın hiss etdiyi və yerinə yetirdiyinin arasına vasitəçi vəsilələr, xarijdəngəlmə klişelər daxil olur və o, demək olar ki, qeyri-ixtiyari bu əlavələrdən istifadə edir. Qara Qarayevdə onun müəllif səsini boğan və dəyərdən salan belə vəsilələr yox idi. Bu onun hətta azajıq belə qəlp münasibətə, kiminsə zövqünə uyğunlaşmağa qadir olmayan şəxsiyyətinin xüsusiyyətlərindən irəli gəlirdi. O istəsə də kompromislərə gedə bilmirdi.
Bəlkə onun musiqisi məhz buna görə belə tanınandır: müasirlərindən biri yazırdı ki, "Onun istənilən dörd taktını dinləyən kimi, siz səhv-siz deyəjəksiniz: bu Qarayevdir!".
Bizim günlərimizdə bəşəriyyət səylə "dahilik genini" axtarmaqdadır. Axı QARA QARAYEVİN həyata gəlişini nejə "əvvəljədən müəyyənləşdirmək?!" olar. Bunun üçün həddindən artıq çox amil üst-üstə düşməlidir: o məhz bu xeyir-dualı torpaqda doğulmalı, bu şəfalı havanı udmalı və müəllimləri mütləq iki dahi bəstəkar - Üzeyir bəy Hajıbəyov və Dmitri Şostakoviç olmalıdır. Və bir də bunu Tanrı da istəməlidir.
Çox xüsusiyyətləri təəjjübləndiriji idi. Məsələn, bir insanın şəxsində çox nadir hallarda təsadüf olunan uşaqlıq və müdriklik. Bu həmin uşaqlıqdır ki, onunla bəstəkar eksperimentin növbəti burulğanına atılırdı və həmin müdriklik idrakın dərin fəlsəfiliyidir ki, onunla Nizami qəhrəmanlarının fajiəsini açırdı. Bu xüsusiyyətləri, fikrimizjə, rəssam Tahir Salahov öz ekspressiv işində heyrətamiz injəliklə təsvir edib. Öz daxilinə köklənən bəstəkarın jəmlənmiş diqqəti nəhəng energetika daşıyıjısıdır. Sanki o bu dəqiqə qalxıb royal arxasına keçəjək ki, ağlına gəlmiş fikri maddiləşdirsin.
Qarayev dünyanı xeyli dərəjədə beyni ilə dərk edirdi. Hissi qavrama isə sanki nəzarət altındadır, həm də bu nəzarət şüurlu və intellektualdır. "Yeddi gözəl"in yüksək harmoniyası, "Don Kixot"un nəfis kamera partiturası. Musiqişünas Leo Mazel yazırdı: "O özünün Qarayev Şərqini yaratmışdı, burada emosiyaların, rənglərin, ritmlərin zənginliyində hisslər burulğanı deyil, zərif intellekt hökmrandır". Bizim dövrü-müzdə bəstəçilik ağlabatan çərçivələrdən çıxıb, daxili fizioloci tələbə çevrilib, Qəribə də olsa az qala, hər iki həmvətənimizdən biri əgər bəstələmirsə, hökmən oxuyur. Ümumiyyətlə, bu gün intellektin yaradıjı tərəfindən daha çox, praktik tərəfi inkişaf edib. Jəmiyyətimizdə həyat müvəffəqiyyəti kimi anlaşılan yüksəyə çatmaq üçün mümkün qədər hündürə tullanmaq arzusunun artıq reklam üçün yeşiyə çevrilmiş televiziyada hər gün şahidi oluruq. Və kart-blanş layiq olanlara verilmir. Belə jansıxıjı situasiyada Qara Qarayev musiqisi, onun yaradıjılığa, az qala, ibadətsayağı münasibəti - xilas yolu, özünü qorumaq şansıdır.
Mərasimdə iştirak edən İsveç rəngkarı inandırmaq istəyirdi ki, "...Onun musiqisində Şərq Qərbin dilində danışır, Qərb isə maraqla Şərqi dinləyir". Millilik və kosmopolitlik, emosiyalar və şüur, istedad və peşəkarlıq, eksperiment və ənənə, jaz və simfoniya, Qərb və Şərq" bunun parlaq sübutudur.
Yol dağa qalxırdı, əjnəbi jənab təngnəfəs olmuşdu. Bu, Yürüş idi - Qarayevin musiqisindəki həmin o yürüş...
Musiqi dəryası
Qara Qarayev haqqında nə qədər çox düşünürsənsə, axırda belə qənaətə gəlirsən ki, əsl bəstəkar müstəqil dünyagörüşünə və barışmazlıq qabiliyyətinə malik şəxsiyyət olmalıdır. Nə yaxşı ki o, pedaqoci fəaliyyətə biganə deyildi. Axı çox vaxt elə olur ki, dahi sənətkarlar pedaqoci fəaliyyətdən qaçır, özlərini "boş-boşuna" sərf etməkdən çəkinirlər. Qarayev məktəbi bütöv bir əqidə sistemi, yaradıjılıq prinsipləri dünyası həyata və injəsənətə etik münasibət meyarıdır.
Onun xüsusi maqnetizmi vardı. Pedaqoci təjrübəsindən bir faktı - Moskvadan 40 yaşlı "tələbə"nin onun yanına oxumağa gəlməsi, hər şeyi əlifbadan başlaması faktı bunun bariz nümunəsi deyildimi? Hazırda həmin adam tanınmış bəstəkardır. Qarayevin tərifini qazanmaq son dərəjə çətin bir iş idi. Qarayevin məşhur "danlamıram, deməli, tərifləyirəm" deyimini vaxtilə onun hətta çox istedadlı tələbələri də eşitmişdilər. Məktəbə dəxli olan hər bir məsələdə Maestro amansız idi. O, musiqi dilinin əlifbasına yiyələnmədən "modern" musiqiyə meyil göstərən gənj bəstəkarlara deyirdi: "Əvvəljə üzünüzün burun hissəsini nejə çəkdiyinizi göstərin, sonra isə burnunuzla nə edəjəyinizi öyrənin".
Qarayev yumoru! Təkjə bir epizod. Bir dəfə tələbələrdən biri demişdi: "Qara müəllim! Mənim əsərim getdikjə böyüyür. Qorxuram, sonata alınsın". Ona müəllimi məntiqli javab verdi: "Qorxmayın, sonata alınmaz". Bəstəkara minnətdar tələbələri öz müəllimlərini ağıl və aforizm dəryası adlandırırdılar. "Vaxt sürətlə gedir. Həyat isə bütün sferalarda daha sürətlə hərəkət edir. İnjəsənət ona çatır, bəzi hallarda isə onu ötür də. Və bədii yaradıjılıq nümunələrinin ən qiymətliləri musiqi mədəniyyətində uzun müddət janlı səhifələr kimi qalır".
Doğrudan da Qarayevin bu sözləri peyğəmbərjəsinə deyilmiş sözlərdir. Bu sözlərə yalnız "həmişəlik qalır" ifadəsini əlavə etmək yerinə düşər. Bir dəfə bədii film lenti üzərində işi başa çatdıran recissor son kadr üçün musiqi seçimində kömək göstərməyi böyük bəstəkardan xahiş etmişdi. Filmin bir yerində həllolunmaz görünən problemləri ilə təkbətək qalıb, vəziyyətdən çıxa bilməyən yetim oğlanın fajiəsi yaşanır. Dahi bəstəkar filmin recissoruna anjaq bunu dedi: "Aldonsa!". Daxilimizdəki ilkin rasionallığa istiqamətlənmiş bu psixofiziki monoloq, bir növ, ruhun rentgenidir - onun obertonları, çırpınan dramı və görünməmiş qarışıqlığı ilə. Bu sanki səmaya, tale buludları ilə örtülmüş göy qübbəsinə baxışdır. Qarayev musiqisinin kadra yatımı təkjə recissoru yox, sonralar lentin montac edildiyi xariji ölkədə də hamını heyran qoymuşdu. Melodiyanı təkrar-təkrar dinləyən kinoçəkənlər "Bu kimdir? Bu nədir? Bu kimindir?"- deyə suallar yağdırırdılar. Səfərdən sonra recissor danışırdı: "Onların üzlərinin ifadəsi çox qəribə idi... Musiqiyə nejə də heyranlıqla qulaq asırdılar! Şübhə etmirdilər ki, bəstəkar musiqini məhz bu film üçün yazıb. Onun musiqisi sanki kadrı daxildən işıqlandırırdı...".
Həyatında heç zaman görmədiyi kadrı - Qarayevin "zamanı qabaqlaması" bax budur! İnanmaq olmur, amma o, ölümündən sonra da zaman və həyata, dünyaya, insan ruhuna uyğun gəlir və gərəklilərin ən gərəklisi olaraq qalır. Özü də bu gün, sanki dünyanın, injəsənətin siması dəyişdiyi bir zamanda.
Yaddaş isə yenə həmin kədərli günü qaytarır, sanki kinokamera şüası ilə detalları bir-birinin ardınja ön plana çəkir. Bəstəkarın gözlərinə qəfil dəhşət qonmuş, baş verənləri dərk etmək iqtidarında olmayan nəvəsi, hönkürüb-ağlayan Şövkət xanım Ələkbərova və çıxışlar, çıxışlar... Bəstəkarın titul və adlarının sonsuz təkrarı. Qəribədir, amma bu məhz o məqam idi ki, mükafatların siyahısı torpağa tapşırılajaq şəxsiyyətin miqyasını kiçildirdi. Nə fərqi var, o, Sosialist Əməyi Qəhrəmanıdır, ya yox? Axı o, Qarayevdir!
"Qara Qarayev" fenomeninin paradoksallığı qalibanə səyahətini davam etdirirdi. Və bəlkə məhz buna görə İsveçdən olan o "naməlum rəssam"ın bir ifadəsi həmişəlik yaddaşıma köçdü. Bir ovuj torpaq üçün əyiləndə o dedi: "O mənə Servantesin sirrini açdı...".

Azerbaijan marks the 90th birthday of prominent Azerbaijani composer Qara Qarayev
Any anniversary is a ceremonial occasion, one way or another. Qara Qarayev's 90th anniversary this year is no exception. Having undergone a creative "purge", he rejected aberration and composure, glorification and sentiment, falsehood and emotionalism. He simply had Spirit.
Titans of music
13 May 1982. The Philharmonia Hall is in mourning as Bakuvians say goodbye to their favourite composer. People appear devastated and unwilling to accept what has happened. People always had a special attitude towards Qara Qarayev as he stood out, even from the galaxy of outstanding people we were fortunate to have, apparently also because a musician in Azerbaijan is always more than just a musician. A stiff, Nordic-looking foreigner - a Finn or a Swede - comes into sight. It is noticeable that he wipes away a tear. Perhaps this was not the greatest impression of that day. As we know, Europeans are not given to shedding tears or revealing their emotions in public. And here… "Are you a relative?" "No," he said in confusion. "I am an artist from Sweden. His Muscovite Russian was almost intelligible. You know, you are happy. In order for a nation to be successful, you need names - great names. And you have them," he said, nodding at the stage.
Memory is wandering around the Conservatoire. Quite recently, Qarayev and Niyazi, Rasid Behbudov and Fikrat Amirov were among us. No, we did not appreciate at the time that these people were outstanding. But time has passed, and now you realize that they were titans. The more time passes, the more you realize that none is imitable - either in the depth of their personality, or the scale of their creativity. You begin to envy yourself because it was you who were fortunate enough to be their contemporary, and you remember details that did not mean anything at the time, remarks made by chance, looks and jokes and you gather them one by one into something that becomes your treasure box - for the rest of your life.
It is said that the more pitfalls there are in the fate of an artist, the more heartfelt is his creativity. Qarayev was a person with a creative fate, successful on the outside but complicated and difficult on the inside. He suffered inner pitfalls: such as when fame is at your threshold and you suddenly change your course, starting everything from scratch. The explored and known world, just like a truth repeatedly told, was of no interest to him. He was attracted to experiment. If you look at history, the great artist almost always rejects stereotypes. No musical reform went beyond the hearing of contemporaries or without an act of "violence" - this was the case in the time of Beethoven and Berlioz, Liszt and Wagner, Mussorgsky and Prokofiev. Qarayev's twists and turns…they shocked so many people in the past: from the brightly melodic and "familiar" tonal and specific music of "The Seven Beauties" to the intellectual and complicated lyrics of the Third Symphony, from dazzling art to laconic graphic. And his experiment could not be perceived unambiguously. In his Third Symphony, he applied technical means which, to put it mildly, were not very popular at the time. His "risky" sound combinations aroused many a discussion. But nothing could shake the composer from the awareness of his own creative rightness.
Qarayev was outstanding for his rare gift - his vision of the world. He knew for sure that there is music, both bad and good, and he did not care whether it was complicated or simple music, jazz or a symphony and in which system it was composed. Qarayev was interested not in trends and tendencies, but in the phenomenon itself, its value and future. To this end, you also need to have inner courage and freedom - you should not forget that we are talking about a time when literally everything was subject to persecution. It is easier to list what was not persecuted. Often people judge an event or phenomenon - whether they like it or not - with such prejudice, living by preconceived conclusions and diagnoses for almost all their lives, showing no mercy to Vaqif Mustafazada or Vysotskiy. Many operate according to the principle "you can and you can't", as it were, switching on their inner censor. Maybe this is the reason why today, looking back over the past century, we do not find very many authentic or true people there - people like Qara Qarayev.
…Memory obligingly returns us to that stuffy spring evening - farewell to the composer. A heavy wreath and the music of "Ayisa's Dance", full of tragedy with her heavy sighs and breaths as if you cannot walk any more. The road turned out to be endless and time stopped…
Qarayev…
He was an extremely outspoken artist, which is not so common. He was like Paganini and Chaplin, Van Gogh and Tarkovsky - when it is impossible to draw a line between a man and his profession. Even the most honest person cannot always be honest in his art: between what an artist feels and what he does, there are often intermediate links and clich?s from outside, which he uses almost arbitrarily. Qara Qarayev did not have such links; they would have silenced or levelled his voice. This was because the peculiarities of his personality did not allow him to pretend, even a little bit, and bend to someone's taste. He was unable to compromise even if he had wanted to.
Maybe this is the reason his music is so surprisingly recognizable: "On hearing any of his pieces, you inevitably exclaim: this is Qarayev!" one of his contemporaries wrote of him. Mankind is even now searching strenuously for that same "gene of genius". How else can you "figure out" Qara Qarayev? Too many things have to coincide for that: to be born in this blessed land, take in this salubrious air and to have two teachers of genius - Uzeyir Hacibayov and Dmitriy Shostakovich, and also the will of the Almighty.
Many things were surprising about him. For example, his unpredictable childishness and wisdom which are so rare in one person - that same childishness with which he leapt into another whirl of experiment and that same wisdom and deep philosophy of thought with which he unsealed the tragedy of Nizami's characters. This feature was noticed and subtly conveyed by painter Tahir Salahov in one of his expressive works. The concentration of thought of an unsociable composer carries with it colossal energy. It seems that he will get up now and rush to the piano in order to put into practice an idea that has dawned on him.
Qarayev studies the world mostly through his brain, while sensory perception is somewhat subject to conscious and intellectual control. The high harmony of "The Seven Beauties" and the filigree suite of Don Quijote". "He created a special Qarayev East, ruled not by sensitivity, with all its richness of emotions, colours and rhythms, but by a subtle intellect," music expert Leo Mazel wrote of him. Nowadays music writing has gone beyond the framework of reason, becoming a spontaneous-physiological phenomenon when almost every second person in our country sings, even if he does not compose anything. Actually, the practical side of the intellect is more developed in people today than its creative side. There is a desire to jump as high as possible in order to attain what is regarded as success in our society with its dubious moral foundations - we see all this every day on television, which has finally turned into an advertisement box. And carte-blanche is given to the wrong people. In this depressing situation, Qara Qarayev's music and his direct playful attitude towards creativity is a kind of salvation and a chance of self-preservation.
"…In his music, the East speaks in the language of the West, while the West is intently watching the East," the Swede went on to say, trying to "convince" us. "National values and cosmopolitanism, emotion and reason, talent and professionalism, experiment and tradition, jazz and symphony, the West and the East." These were all displayed by Qarayev…
A mine of everything
The more you think about Qara Qarayev, the more convinced you are: a real composer should be a personality with his own, independent world outlook and uncompromising nature. It was so great that he did not ignore the work of teaching! Very often, artists of genius avoid it, fearing that they might waste themselves "in vain". His school is a whole system of attitudes and creative principles, the measurement of an ethical attitude towards life and art.
He had a special magnetism. Otherwise, how can you explain the episode from his teaching practice, when a 40-year-old "student" from Moscow came to learn from him - leaving everything and going back to learn the basics? He is now a well-known composer. It was very difficult to get him to praise you. Even very talented people experienced the toughness of Qarayev's principle, "If I am not criticizing you, this means I am praising you". The Maestro was strict in everything that concerned his school. Qara Qarayev used to tell beginners who tended towards "modern" music without having studied the basics of musical language: "First show me how you draw a nose and only then, the evil face". Qarayev's humour! Here is just one episode: one of his students said: "Qara Abulfazovich! My composition is growing. I am afraid it may turn into a sonata." Qarayev's answer was quite reasonable: "Don't worry, it won't." A mine of wit and aphorisms - this is how his students knew him, and they worshipped him.
"Time flies by very quickly. Life goes on ever faster in every way. The arts gain on it and sometimes even leave it behind. The most valuable of artistic pieces will remain as a living picture in music culture for a long time." Indeed, these words by Qarayev may be described as prophetic. We can only add: forever. A film director who was about to complete work on a movie asked him to help find music for the final act - the most tragic scene in the movie in which an orphan was left face-to-face with his fatal problems, being unable to escape the situation. Unlike that orphan boy, he did not have to think long: Aldonza! This is a psychological and physiological monologue and a kind of X-ray of our soul with its overtones, pulsating drama and unprecedented confusion. This is like a window to Heaven. A sky covered by clouds of fate. The way Qarayev's music went with the movie surprised not just the film director, but also people abroad, where the movie was pieced together later. "Who is this? What is this? Whose is this?" foreign movie makers wondered, listening to the music time and time again. "They loved the music so much," the film director said on his return. They had no doubt that the composer had written it for this movie. The music seemed to light up the movie from inside…"
A movie he never saw in his life - this is the way Qarayev "outran time"! It is incredible, but after his death, he is still loved by time and life, the world and human soul, and is still even needed. He is still needed today when the face of the whole world and the arts seems to have changed.
Memory takes us back to that sad day, mercilessly reminding us of one detail after another, catching them in a camera flash. The fair-haired grandson of the composer with sudden horror in his eyes, unable to understand what is going on, a crying Sovkat Alakbarova and so many speeches… The endless enumeration of the composer's titles and ranks. It is surprising that this was one case when the list of regalia belittled the scale of the personality who was to be buried. Does it matter whether he was a hero of socialist labour or not? He is Qarayev.
The paradoxical phenomenon of "Qara Qarayev" continued its victorious journey. Maybe this is the reason why the phrase uttered by the same "unknown artist" from Sweden is engraved in our memory forever. Having bowed down to pick up a clod of soil, he said: "He disclosed the secret of Cervantes to me..."