AMERİKADA "ÇƏRŞƏNBƏ AXŞAMI SUNAMİSİ"
O, respublikaçıların liderini müəyyənləşdirdi - Con Makkeyn. Demokrat namizədlər arasında isə hələ ki hesab "heç-heçədir"
NƏhayƏt, ABŞ-da "super-çərşənbə axşamı" - eyni vaxtda 24 ştatda keçirilən partiyadaxili seçkilərin nəticələri məlum oldu. Və ABŞ-ın prezident seçkisi tarixində ən bahalı kampaniyanın (proqnozlara görə, kampaniya-2008-in gedişinə 1 milyard dollardan artıq vəsait xərclənəcək) demokratik nominasiya üzrə, demək olar ki, ən şiddətli mübarizə ilə yadda qalacağına dair proqnozlar doğrulmaqdadır: demokratlar Hilari Klinton və Barak Obama "super-çərşənbə axşamı"nı heç-heçə başa vurdular. 13 kiçik ştatda qələbə qazanan qaradərili namizəddən fərqli olaraq, sabiq birinci ledi 8, amma ən iri və siyasi baxımdan əhəmiyyətli ştatlarda birinci oldu.
Respublikaçılar cəbhəsində isə mübarizə, demək olar ki, bitdi: çox güman ki, onların prezidentliyə namizədi müstəqil seçiciləri birləşdirə və istənilən demokrat namizədə qalib gəlmək iqtidarında olduğunu bəyan edən Con Makkeyn olacaq.
Praymeriz nədir və orada səsvermə necə keçirilir?
İlkin seçkidə mübarizə formal olaraq partiya qurultayının nüma-yəndələrinin səsi uğrunda gedir. Prezidentliyə namizədin adı məhz həmin qurultaylarda açıqlanacaq. Namizədin öz partiyasından rəsmən ABŞ prezidentliyinə iddiaçı olması üçün respublikaçı namizədə ən azı 1191 qurultay iştirakçısının dəstək verməsi vacibdir. Demokrat Parti-yasından isə bu statusu əldə etmək üçün minimum 2025 belə nüma-yəndənin dəstəyinə ehtiyac var.
Bir məqam da mütləq nəzərə alınmalıdır ki, demokratlar seçkidə hər yerdə proporsional sistemdən, respublikaçılar isə əsasən, mojaritardan istifadə edirlər. Bu o deməkdir ki, demokratlarda deputat mandatlarının yekun sayı namizədin ştatlarda əldə etdiyi qələbələrdən yox, bu qələbələrin hansı səs faizi ilə əldə olunmasından asılıdır (hərçənd, qələbə qazanılan ştatların sayı da simvolik olaraq, az əhəmiyyətli məsələ deyil).
Respublikaçılarda isə bu və ya digər konkret ştatda qalib əsasən bütün nümayəndələrin dəstəyini qazanır. Məhz bu səbəbdən onlarda ilkin mərhələnin nəticələri daha tez müəyyənləşir.
"Super-çərşənbə axşamı"ndan danışarkən, Missuri ştatında namizədlərin göstərdiyi nəticələrə xüsusi diqqət ayırmaq lazımdır. Məsələ ondadır ki, artıq 100 ildir bu ştatın seçiciləri prezident seçkisinin qalibini düzgün seçir. Mətbuatın yazdığına görə, bu il də missurililər namizədləri diqqətlə izləyiblər. Nəticədə ştatda demokratlardan Obama, respublikaçılardan isə Makkeyn qələbə qazanıb ki, bu da onlar üçün vacib psixoloji qələbə ola bilər.
Namizədlər - nümayəndələr - partiya qurultayları
Amerika ənənələrinə görə, respublikaçılar və demokratlardan prezidentliyə namizəd irəli sürmək haqqı partiyaların qurultayına aiddir. Qurultaylar isə seçkiyə bir neçə ay qalmış keçirilir: bu il respublikaçılar sentyabrın 1-4-də Minneapolisdə, demokratlar isə avqustun 25-28-də Denverdə toplaşacaqlar.
Lakin bu qurultayda hansı namizədin üzərində dayanılacağı əvvəlcədən bəlli olur. Məsələ ondadır ki, bütün il ərzində ABŞ-ın ştatlarında keçirilən praymerizin gedişində seçicilər prezidentliyə namizədlərə səs versə də, əslində partiya qurultayının gələcək nümayəndələrini seçirlər. Daha sonra isə həmin nümayəndələr payızda yerlilərinin üstünlük verdikləri namizədi dəstəkləyirlər.
Əlbəttə ki, müxtəlif ştatların çəkisi də müxtəlifdir. Məsələn, Kaliforniya kimi böyük bir ştat Demokratlar Partiyasının qurultayına hamıdan çox - 441 nümayəndə göndərir. Qurultayın ümumi iştirakçılarının sayı isə 4049 nəfərdir. Seçici nümayəndələrin ümumilikdə 10%-ni verən bu böyük ştatda qələbənin əhəmiyyəti də məhz bu məqamla bağlıdır.
Respublikaçıların qurultayı isə daha az nümayəndə ilə baş tutur - 2380 nəfər. Burada da nümayəndə sayına görə Kaliforniya birinci yerdədir - 173 nəfər.
Digər ştatların bu məsələdə payı xeyli azdır. Məsələn, Nyu-York demokratlar və respublikaçıların qurultaylarına müvafiq olaraq 281 və 101 nümayəndə, kiçik Dalaver ştatı isə cəmi 23 və 18 nümayəndə göndərir.
"Super-çərşənbə axşamı"nın va-cibliyi də məhz bununla bağlı idi. Bəzən "meqa çərşənbə axşamı", bəzən isə hətta "sunami çərşənbə axşamı" adlandırılan həmin gündə demokratların 1681, respublikaçıların isə 1020 qurultay nümayəndəsi seçilməli idi.
Demokratlar "heç-heçə" etdilər
Demokratlar "super-çərşənbə axşamı" günündə 22 ştatda ilkin seçki keçirdilər. Qeyd edək ki, partiyasının prezidentliyə rəsmi namizədi olmaq üçün Hilari Klinton və ya Barak Obamanın demokratların qarşıdan gələn qurultayında adi səs çoxluğu qazanması kifayətdir. Konkret desək, bunun üçün minimum 2025 səs tələb olunur.
Səsvermə ərəfəsində əksəriyyət Barak Obamanın qələbəyə daha yaxın olduğunu bildirirdi. Buna görünməmiş seçici fəallığı da təsir göstərə bilərdi. Belə ki, Obamanın ölkədə dəyişikliklərin vacibliyi haqda şüarı rekord sayda gənclərin və əsasən seçkilərdə iştirak etməyən, siyasətlə maraqlanmayan seçicilərin də seçki məntəqələrinə üz tutmasına səbəb olub. Barak Obama həqiqətən də uğurlu çıxış etdi və 22 ştatdan 13-də qələbə qazandı. Qaradərili namizədin ən möhtəşəm nəticəsi doğma İllinoys ştatında qeydə alındı - burada o, Klintonu 30%-lə üstələdi. Obamanı təbii olaraq, afroamerikalıların çoxluq təşkil etdiyi cənub ştatları - Alabama və Corcia da dəstəklədi. Bundan başqa, Obama Alyaska, Kolorado, Konnektikut, Delaver, Aydaho, Kanzas, Minnesot, Missuri, Şimali Dakot və Yuta ştatlarında da qələbə qazandı.
Hilari Klintona gəlincə, o, say baxımından cəmi 8 ştatda rəqibindən üstün oldu. Lakin bunlar daha böyük və siyasi baxımdan daha əhəmiyyətli ştatlardır. Hollivudun bir çox ulduzlarının, həmçinin Kaliforniyanın milyonluq erməni icmasının üzvlərinin də Obamanı dəstəkləməsinə baxmayaraq, sabiq birinci ledi bu ştatda rəqibindən üstün oldu.
Demokratların praymerizinin nəticələri göstərir ki, Obama demokratların respublikaçılarla müqayisədə daha az yaşadığı və qaradərili seçicilərin fəal olduğu ştatlarda qələbə qazanır. Klintonu isə qadınlar, ispandilli amerikalılar və əhalisi daha çox olan ştatın nümayəndələri dəstəkləyir.
Başqa sözlə, "super-çərşənbə axşamı" qaradərili senator və tərəfdarlarının qaçmağa çalışdığı ənənəni bir daha möhkəmləndirdi: B.Obamanın bütün Amerikanın namizədi olmaq cəhdlərinə baxmayaraq, ictimai şüurda o, qaradərili Amerikanın ənənəvi nümayəndəsi kimi qəbul edilir. Amerikalı şərhçi, vaxtilə prezidentliyə namizəd olmuş Patrik Byukenenin dediyi kimi, hazırda Obamanın "gettolaşması" prosesi gedir və o özü də istəmədən, yalnız bir qrup seçici - afroamerikalılarla assosiasiya edilir. Perspektivdə bu, qaradərili namizəd üçün problemlər yarada bilər. Çünki afroamerikalılar ona nə qədər dostcasına səs verərsə, ağdərili seçicilər və latın amerikalılar Obamadan o qədər üz döndərə bilərlər. Sonuncuların sayının daha çox olması isə Hilari Klintonun qələbə şansını artırar.
Hələliksə, "super-çərşənbə axşamı"nın göstərdiyi kimi, demokrat namizədlər arasında mübarizə hələ qabaqdadır. Klintona simpatiya bəsləyən nüfuzlu "The New York Times" qəzetinin hesablamasına görə, fevralın 5-də seçicilərin səsi, demək olar ki, yarı bölünüb - ABŞ-ın sabiq birinci ledisinə 7,427 milyon (50,2%), Obamaya isə 7,370 milyon (49,8%) seçici səs verib. Ümumilikdə isə "super-çərşənbə axşamı"nın ardınca Luiziana, Nebraska, Vaşinqton (ştat), həmçinin Virqin adaları və Men ştatında qazanılan qələbələr Obamanın Klintona çatmasına səbəb oldu. Hazırda ümumilikdə qaradərili namizədin hesabında 1121 səs və 19 ştatda qələbə, Klintonda isə 1148 səs və 12 ştatda birincilik var.
Odur ki demokratlar arasında yaşanan intriqa üzündən namizədlərdən hansınınsa qələbəsi avqustun 25-28-də Denverdə keçiriləcək qurultayadək uzana bilər. Məhz bu qurultayın partiyanın tarixində ən gərgin toplantılardan biri olacağı istisna deyil. Namizədlər arasında rəqabətin getdikcə daha sərt və proqnozlaşdırılması mümkün olmayan xarakter aldığını düşünsək, Demokratlar Partiyasının rəhbərliyində artıq partiya sıralarında birli-yin pozulması ilə əlaqədar narahatlıqlar yaranır. Partiya nümayəndəsi Hovard Din bəyan edib ki, o, Klintonla Obamanın belə sərt mübarizəni partiyanın avqustda keçiriləcək qurultayınadək davam etdirməsini məqsədəuyğun hesab etmir. "Biz öz namizədimizi ya martın ortalarına, ya da aprelədək müəyyənləşdirməliyik", - deyə o, "NY-1" telekanalına müsahibəsində qeyd edib. - "Əks halda, onlar arasında hansısa razılaşmaya nail olunmalıdır. Biz qurultay üzvlərinin arasında belə kəskin parçalanmanın yaranmasına imkan verməməliyik. Bu, bütünlükdə partiyaya zərbə ola bilər".
Con Makkeyn finalda
Respublikaçılar Partiyasında qurultay üzvlərinin seçilməsi qaydaları demokratlarla müqayisədə bir qədər fərqlidir. Demokratlarda praymeriz üçün səslər 15%-dən artıq səs toplamış namizədlər arasında proporsional qaydada bölüşdürü-lürsə, respublikaçılarda "hər şey qalibindir" qaydası qüvvədədir - ştatın bütün nümayəndələrinin səsləri məcburi şəkildə burada birinci yeri tutmuş namizədə verilir. Bu qayda isə Arizona ştatından senator olan Con Makkeynin xeyrinə işləyib. O, hələ "super-çərşənbə axşamı"nadək respublikaçılar arasında lider idi və fevralın 5-də eyni vaxtda 9 ştatda qələbə qazanmaqla (ümumilikdə respublikaçılar 21 ştatda praymeriz keçirirdi) bu mövqeyini daha da möhkəmləndirdi. Makkeyn doğma Arizona ştatı ilə yanaşı, Kaliforniya, Konnektikut, Delaver, İllinoys, Missuri, Nyu-Cersi, Nyu-York və Oklahomada da üstünlük qazanıb. Bu praymerizdən sonra Makkeyn ümumilikdə qurultay üzvlərinin 613-nün dəstəyini əldə edib. Onun partiyadan olan əsas rəqibi Mitt Romnidə bu göstərici 269-dur. Məhz bundan sonra Massaçusets ştatının sabiq qubernatoru Romni məğlubiyyətini etiraf etdi və "super-çərşənbə axşamı"ndan iki gün sonra prezidentlik yarışından çəkildiyini açıqladı.
Hazırda formal olaraq Makkeynin iki rəqibi (Mayk Xakabi və Ron Pol) qalsa da, Romninin qərarı Arizonadan olan senatorun seçki kampaniyasındakı işini kifayət qədər yüngülləşdirdi və artıq 2008-ci ilin prezident seçkisində Respublikaçılar Partiyasını məhz Makkeynin təmsil edəcəyinə şübhə ilə yanaşanlar, demək olar ki, yoxdur. Hazırda Makkeyn respublikaçıların yarışında birmənalı liderdir və ona dəstək verən qurultay üzvlərinin sayı 714 nəfərdir.
Respublikaçıların Ağ evə sahiblik etmək üçün rəsmi namizədi olmaq üçün isə artıq qeyd edildiyi kimi, qurultayın 1191 üzvünün səsini qazanmaq kifayətdir.
Ümumilikdə praymerizin gedişində Makkeyn artıq 13 ştatda qələbə qazanıb və 4,7 milyon respublikaçı seçicinin səsini alıb.
Praymeriz və Azərbaycan
ABŞ-da keçirilən "super-çərşənbə axşamı" Azərbaycan üçün də böyük əhəmiyyət daşıyır. Məsələ ondadır ki, "daban-dabana" gedən Klinton və Obama demokratlar üçün tamamilə tipik olan ermənipərəst mövqeləri ilə tanınırlar. Xüsusilə Obama Amerika-Ermənistan münasibətlərilə bağlı fikrini açıq şəkildə ifadə edib və 2008-ci il yanvarın 19-da verdiyi bəyanatda bildirib ki, o, "terrorizm və ekstremizmlə mübarizədə daim ABŞ-ın etibarlı tərəfdaşı olmuş Ermənistana dəstəyi davam etdirəcək". "Mən Ermənistanın təhlükəsizliyinin təmin olunmasına, onun Türkiyə və Azərbaycan tərəfindən alındığı blokadanın aradan qaldırılmasına çalışacağam, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin bütün tərəflər üçün qəbul edilən, ABŞ-ın fundamental əsas hesab etdiyi demokrtiya və öz müqəddəratını həlletmə prinsipləri əsasında möhkəm və uzunmüddətli həllinə nail olmaq üçün səy göstərəcəyəm", - deyə qaradərili namizəd qeyd edib.
Sözügedən sənəddə Obama onu da vurğulayıb ki, o, Amerika ermənilərinin "erməni soyqırımı"nın qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsilə bağlı mövqeyini tam bölüşür.
Həqiqətən də, bu məsələdə Obamanın böyük "təcrübəsi" var. Amerikalı senator qismində o, ABŞ-ın erməni icmasının Türkiyənin "erməni soyqırımı"nı tanıması tələblərini dəstəkləyib. İki il əvvəl isə Obama ABŞ-ın Ermənistandakı səfiri Con Evansın Dövlət Departamentinin təlimatını pozaraq, Osmanlı İmperiyasında minlərlə erməninin qətlini "soyqırım" adlandırmasına görə vaxtından əvvəl geri çağrılmasına etiraz edib, hətta bu qərarla bağlı Birləşmiş Ştatların dövlət katibinin ünvanına tənqidlər səsləndirib. İllinoysdan senator olan Obama hesab edir ki, "erməni soyqırımı əsassız iddia, kiminsə şəxsi mövqeyi və ya fikri yox, çoxsaylı sənədlərlə və tarixi şahidlərlə təsdiqini tapmış faktdır". "Erməni soyqırımı"nın tanınmasını özündə əks etdirən 106 saylı qətnaməni dəstəkləyən Obama prezident olacağı təqdirdə qondarma soyqırımı tanıyacağını da vəd edir: "Amerika erməni soyqırımı ilə bağlı həqiqəti söyləyən, soyqırıma dair bütün faktlara qəti reaksiya verən prezidentə layiqdir. Mən məhz belə prezident olmaq fikrindəyəm".
Qaradərili namizədin rəqibi Hilari Klintonun da sözügedən məsələ ilə bağlı mövqeyi açıqdır. Onun ABŞ-Ermənistan münasibətləri ilə bağlı mövqeyində də "erməni soyqırımı"nın tanınmasına dəstək açıq sezilməkdədir. 2002-ci ildən başlayaraq o, bununla bağlı qətnaməyə dəstək verir. Prezident statusunda isə Klinton ABŞ-la Ermənistan arasında ticarətin artırılması, iqtisadi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, terrorizmlə mübarizə, demokratik institutların gücləndirilməsi, hərbi əməkdaşlığın davam etdirilməsi, NATO ilə əməkdaşlıq kimi ümumi maraqların təmin olunması məqsədilə əlaqələrin genişləndirilməsi fikrindədir. Sabiq birinci ledi Ermənistanla Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin demokratik və ədalətli həlli kimi əhəmiyyətli regional məsələdə də qarşılıqlı fəaliyyətə hazır olduğunu bildirir. Klintonun sözlərinə görə o, ABŞ prezidenti seçiləcəyi təqdirdə, ölkəsinin Ermənistan və "Dağlıq Qarabağ xalqına" yardım proqramları genişləndiriləcək.
Demokrat namizəd daxili və xarici siyasətlə bağlı bir çox digər sahələrdə də ABŞ-ın erməni icması ilə işləri davam etdirməyi düşünür.
Nəticədə Amerikanın erməni milli komitəsi (ANCA) yanvarın 30-da Kaliforniya ştatının Qlendayl şəhərində keçirilən mətbuat konfransında Barak Obamanı qurumun ABŞ prezidentliyinə rəsmi namizədi elan edib. ANCA-nın rəhbəri Ken Xaçikyan bildirib ki, kamitə "Barak Obamanın ABŞ prezidentliyinə namizədliyini fəxrlə dəstəkləyəcək". "Onun öz postundakı fəaliyyəti zamanı göstərdiyi xidmətləri, namizəd qismində cəsarətli bəyanatlarını və prezident qismində hansı işləri görəcəyinə dair bizim verdiyimiz qiyməti nəzərə alaraq hesab edirik ki, Obama Amerikanın erməni seçicilərinin baxışlarını və dəyərlərini digər demokrat namizədlərin hər birindən daha yaxşı ifadə edəcək", - deyə Xaçikyan qeyd edib.
"Ermənilər Obama uğrunda" hərəkatının rəhbəri Nora Ovsepyan isə daha da irəli gedərək, qaradərili namizədin ağzından çıxmayan fikirləri belə onun adına yazmağa çalışıb. Sözügedən mətbuat konfransında o bildirib ki, "erməni icması üçün ən əsas məsələ ilə bağlı Obama gözəl mövqe ortaya qoyub. Bu, erməni soyqırımının tanınması, Ermənistana yardımla yanaşı, həm də Qarabağın öz müqəddəratını həll etməsi və müstəqilliyidir". "Barak Obama bütün bu məsələlərdə bizi dəstəkləyir", - deyə Ovsepyan iddia edib.
ANCA-nı xüsusi qane edən məqamlardan biri də Obamanın 2005-ci ilin avqustunda Azərbaycana səfəri çərçivəsində jurnalistlərin suallarını cavablandıran zaman "erməni soyqırımı" ilə bağlı söylədiyi fikirdir. Həmin vaxt "Nəyə görə prezident Buşu qondarma soyqırımı tanımağa çağırırsınız?" sualını qaradərili senator belə cavablandırmışdı: "Çünki erməni soyqırımını tarixi fakt sayıram".
Bütün qeyd olunanları və demokrat namizədlərin qarşıdan gələn seçkidə qələbə şansının yüksək olmasını nəzərə alaraq, Azərbaycan artıq indidən okeanın o tərəfində demokrat-namizədlərin açıq ermənipərəst yanaşmaları və proqramlarının qarşısını almaq üçün fəaliyyətə keçməlidir.

"TSUNAMI TUESDAY" SWEEPS AMERICA
The USA has finally summarized the results of the "Super Tuesday" - internal party elections that were held in 24 states at the same time. The predictions that the campaign of 2008, which is likely to be the most expensive one (it is believed that more than one billion dollars will be spent on it), will be marked by a fierce and unpredictable fight among Democratic candidates turned out to be true. For the Democrats Hillary Clinton and Barack Obama, the "Super Tuesday" ended in a draw: the black senator won in 13 small states, while the former first lady won in eight big and politically important states. Meanwhile, the Republicans have almost finished their struggle: the likely presidential candidate is John McCain who said yesterday that he will consolidate independent voters and beat any Democratic candidate.
What are the primaries and how do people vote in them?
Formally, candidates in the primaries usually struggle for the votes of delegates to party conventions that nominate presidential candidates. In order to become an official presidential candidate from the party, any Republican candidate needs to drum up support from at least 1,191 delegates to the convention. In order to become an official candidate from the party, any Democratic candidate needs to be supported by at least 2,025 delegates to the convention. It is also important to remember that the Democrats use a proportional system in the voting while the Republicans use mainly a first-past-the-post system. This means that in the Democratic camp, the final distribution of deputy mandates in the convention will depend not on victories in states as such, but on the majority of votes that secured these victories (of course, no-one denies the symbolic importance of these victories in the light of the forthcoming general election). In the Republican camp, a candidate who wins in this or that state usually wins the support of all its delegates. For this reason, they usually define their candidate earlier. Among other results of the "Mega Tuesday", it is worth mentioning the victories of candidates in the state of Missouri. The thing is that for 100 years in a row, the voters in this state have unmistakably elected the winner of the presidential race. This year Missouri carefully elected presidential candidates, assessing, above all, their national "electability", the press reports. As a result, Obama won the Democratic elections and McCain won the Republican elections in Missouri, which may become important psychological support for them.
Candidates - delegates - party conventions
According to American traditions, presidential candidates from the Republicans and Democrats are nominated by the conventions of these two parties. They are held two months ahead of the presidential elections: The Republicans will gather in Minneapolis on 1-4 September this year and the Democrats in Denver on 25-28 August. However, it is already clear who will be elected. The thing is that although during primaries held in all US states throughout the year, people vote for presidential candidates, in fact they elect the future delegates to party conventions. In autumn, these delegates will vote for the candidate supported by their fellow-countrymen. Of course, different states have different weights. For example, a state like California sends more candidates to the Democratic Party convention - 441, whereas the convention will bring together a total of 4,049 party members. This explains the great importance of the victory in this densely-populated state which provides more than 10 per cent of all delegates and electors. The Republican convention will be attended only by 2,380 people. California will be represented by 173 deputies at the Republican convention. The share of other states is much smaller. For example, New York will send 281 delegates to the Democratic convention and 101 delegates to the Republican convention, while the small state of Delaware will send only 23 and 18 delegates. This is why the Super Tuesday was so important. Because of its importance, it is also called "Mega Tuesday" and even "Tsunami Tuesday" - on that day, the Democrats cast lots for 1,681 seats for delegates to the future party convention and the Republicans - for 1,020 mandates.
The Democrats go neck and neck
The Democrats held their primaries in 22 states. In order to become an official presidential candidate from their party, Hillary Clinton and Barack Obama need to gain a simple majority in the future party convention - at least 2,025 votes. Ahead of the voting, many experts predicted Obama's victory. His victory may have been secured by a high turnout, because Obama's slogans about the need for changes in the country have already brought to polling stations a record number of young people and apolitical voters who usually do not take part in the presidential elections. Barack Obama was quite successful indeed: he won in 13 of the 22 states. The black senator scored his most impressive result in his native Illinois where he beat Hillary Clinton by 30 per cent. Of course, he was also supported in southern states with a large number of Afro-American voters - Alabama and Georgia. Moreover, he won in Alaska, Colorado, Connecticut, Delaware, Idaho, Kansas, Minnesota, Missouri, North Dakota and Utah. However, his rival Hillary Clinton won in a smaller number of states - only in eight. But these states are larger and politically more important. Although Barack Obama was supported by many Hollywood stars and the one million Californian Armenians, the former first lady won in this state.
The results of the Democrats' primaries show that Obama is winning in the states where there are fewer Democrats than Republicans and that black voters actively support him. Clinton was supported by women, Spanish-speaking Americans and residents of the most populous states. In other words, the "Super Tuesday" strengthened the tendency that the black senator and his team tried to avoid: out of a national candidate who stands above races and classes, in public consciousness he is turning into a traditional representative of black America. According to American commentator Pat Buchanan, a former presidential candidate, Obama has become "ghettoized", because against his own will, he is more associated with only one group of voters - Afro-Americans. In the long-term, this may create problems for the black senator because the more Afro-Americans support him, the less attractive he will be for the white voters and Latin Americans. Since the latter are much greater in number, Hillary Clinton may win.
According to the results of the "Super Tuesday", the major struggle between the Democratic candidates still lies ahead. According to The New York Times, which sympathizes with Clinton, the votes split into two on 5 February - the former first lady garnered 7,427,000 votes (50.2 per cent) and Obama - 7,370,000 (49.8 per cent). On the whole, after the Super Tuesday and Obama's consequent success in the primaries in Louisiana, Nebraska, Washington (state), the Virginia Islands and Maine, he almost caught up with Clinton by the number of electors - he has 1,121 votes and a victory in 19 states, while Clinton has 1,148 votes and a victory in 12 states. For this reason, due to the split in the Democratic camp, the fight for the Democratic nomination may continue till the party convention scheduled for 25-28 August in Denver, which will become one of the most interesting conventions in the history of the party. Since rivalry between the two candidates remains acute and unpredictable, the leadership of the Democratic Party has already expressed its anxiety about its unity. Democratic Party chairman Howard Dean even said that he thinks it inexpedient for Clinton and Obama to continue their fierce struggle till the party convention at the end of August. "I think we will have a nominee sometime in the middle of March or April," he told NY-1 TV in an interview. "But if we don't, then we're going to have to get the candidates together and make some kind of an arrangement, because I don't think we can afford to have a brokered convention - that would not be good news for either party."
John McCain makes it into the final
The rules of electing candidates to the Republican Party convention are slightly different from those of the Democrats. If in the Democratic Party, the votes in the primaries are distributed equally between the candidates who gain more than 15 per cent, the Republicans have the rule "the winner takes it all" - all the votes of the delegates from a state go to the candidate who takes first place. This rule was quite beneficial for Arizona senator John McCain. Before the "Super Tuesday", he was in the lead among the Republicans, but won in nine states at once on 5 February (the Republicans held their primaries in 21 states). His victory in his native Arizona, as well as in California, Connecticut, Delaware, Illinois, Missouri, New Jersey, New York and Oklahoma secured his leadership. After the primaries, Senator McCain gained a total of 613 votes from the delegates to the future party convention, whereas his main opponent Mitt Romney garnered only 269. As a result, Mitt Romney, the former governor of Massachusetts, acknowledged his defeat and dropped out of the race two days after the "Super Tuesday". Although McCain officially still has two rivals - Mike Huckabee and Ron Paul, this decision considerably facilitates McCain's election campaign, and very few people doubt now that McCain will represent the Republican Party in the 2008 elections. McCain is now in the lead among the Republicans and is already supported by 714 candidates from the forthcoming convention. In order to become the party's official candidate, the Republican candidate needs, as we said above, to be supported by 1,191 delegates to the convention. During the primaries, McCain won in 13 states and gained support from 4.7 million Republican voters.
Primaries and Azerbaijan
The results of the "Super Tuesday" are also very important to Azerbaijan. The thing is that Clinton and Obama, who are still running neck and neck, have been taking an openly pro-Armenian position, which is quite typical of the Democrats. Specifically, Obama's position on American-Armenian relations was clearly expressed in his statement on 19 January 2008 where he said that he will continue supporting Armenia which has always been a reliable partner of the United States in the war on terror and extremism. "I will promote Armenian security by seeking an end to the Turkish and Azerbaijani blockades, and by working for a lasting and durable settlement of the Nagornyy Karabakh conflict that is agreeable to all parties, and based upon America's founding commitment to the principles of democracy and self-determination," Obama said. Obama also stressed in his statement that he shares with American Armenians their fundamental devotion to the cause of immortalizing the memory of genocide victims. Indeed, Obama has an impressive list of achievements in this sphere - as an American senator, he supported the appeal from the Armenian community of the US to force Turkey to recognize the Armenian genocide. Two years ago, he criticized the US state secretary for dismissing US ambassador John Evans after he used the term "genocide" by mistake - contrary to the State Department instruction - to describe the thousands of Armenian deaths in Ottoman Turkey. According to the senator from Illinois, "the Armenian genocide is not an allegation, a personal opinion, or a point of view, but rather a widely documented fact supported by an overwhelming body of historical evidence." Obama supports the passage of Resolution 106 on the recognition of the so-called "Armenian genocide" and promises to recognize the "Armenian genocide" if he is elected president. "America deserves a leader who speaks truthfully about the Armenian Genocide and responds forcefully to all genocides. I intend to be that President," the Democratic presidential candidate says.
Senator Hillary Clinton, the rival of the black senator from Illinois, has also been taking a clear position on this issue. Her position on American-Armenian relations stands out for such important aspects as her support for the so-called "Armenian genocide" - she has been a co-sponsor of this resolution since 2002. As president, she intends to expand relations between the USA and Armenia in order to secure common interests in such spheres as trade, economic relations, war on terror, strengthening of democratic institutions, continuation of military partnership and deepening of cooperation with NATO. She is also ready to cooperate with Armenia on such important regional issues as a fair and democratic solution to the Nagornyy Karabakh conflict. If elected president, Clinton promises to expand American programmes of assistance to Armenia and "the people of Nagornyy Karabakh". Clinton intends to continue working with the Armenian community of the US on other domestic and foreign policy issues.
As a result, at a news conference in Glendale, California, on 30 January, the Armenian National Committee of American (ANCA) officially declared Barack Obama its presidential candidate in 2008. ANCA chairman Ken Hachikian said that the committee "is proud today to endorse Barack Obama for the Democratic nomination for President of the United States". "Based on his strong record in office, his bold statements as a candidate, and our judgment as to the policies he will pursue as President, we believe that, among a strong field of Democratic candidates, Senator Obama will best reflect the views and values of Armenian American voters," Hachikian added. The leader of the movement Armenians for Obama, Nora Hovsepian, went even further, attributing to the black senator what he never said. At this news conference, she said that "Barack Obama, on the key issues of importance to our community, has adopted very favorable positions. Whether it is recognition of the Armenian genocide, aid to Armenia, or self-determination and independence for Karabakh, on all of these issues, Barack Obama is with us." ANCA is especially pleased with the fact that during his visit to Azerbaijan in August 2005, Senator Obama, asked by journalists why he had called on President Bush to recognize the Armenian genocide, openly said that he did so because he regards the Armenian genocide as a historical fact.
All this, coupled with the high chances of the Democratic hopefuls, is a serious signal that Azerbaijan should be mulling over its steps and measures to neutralize these openly pro-Armenian approaches in the programmes of the Democratic presidential candidates.