Risklərin qeydə alınması, təhlili, qiymətləndirilməsi və proqnozlaşdırılması məsələləri enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində getdikcə daha önəmli rol oynamaqdadır
Hazırda dünya qlobal ekoloji böhran təhlü-kəsi qarşısındadır. Bu, ilk növbədə, təbiətə sağalmaz ziyan vuran karbon tullantılarının atmosferi həddindən artıq çirkləndirməsi nəticəsində yaranmış qlobal istiləşmə problemi ilə əlaqədardır.
Neft və qaz hasilatı  və istehlakının daim artması atmosferin çirklənməsi və istilik effektinin yaranmasının qarşısını almaq üçün ən son tədbirlərə əl atmağı qaçılmaz edir. Bu məqsədlə Kioto protokolunda neft hasil edən əsas ölkələr üçün xammalın çıxarılması və istehsalı kvotaları nəzərdə tutulub. Vəziyyəti gərginləşdirən isə  odur ki, nəzərdə tutulan məhdudiyyətlərə baxmayaraq, 2030-cu ilə qədər enerji daşıyıcılarının əsas mənbəyi neft və qaz olacaq, onların istehlakı isə ildə 1,6 %-dən az olmayaraq artacaq. Bu problemdə əsas rollardan birini Xəzər neft regionu oynayır: artıq indi burada sutkada 1 mln barelə yaxın neft hasil olunur, 2012-ci ildə isə bu göstərici 5 mln barelə çatacaq.
Neft və qazın artan hasilatı və dünya bazarlarına ötürülməsi ilə teraktlar, ekoloji fəlakətlər, siyasi və iqtisadi gərginliklər nəticəsində nefti ixrac və idxal edən ölkələrin məhsulu magistral və transkontinental neft-qaz kəmərlərində itirməsi risqinin artması arasında birbaşa əlaqə müəyyənləşdirilib.
Enerji təhlükəsizliyi həm kifayət qədər təbii karbohidrogen ehtiyatına malik olan, həm də enerji daşıyıcılarını istehlak edən ölkələr üçün ən kəskin və mürəkkəb problemlərdən biridir.
Dövlətin milli təhlükəsizlik konsepsiyasının əsas hissələrindən biri olmaqla, enerji təhlükəsizliyi, həmçinin, siyasi müstəqillik və iqtisadi inkişafın qarantı sayılır.
Həm daxili, həm də dünya bazarlarında karbohidrogen növlü yanacağın hasili və istehlakı həcminin daimi artımı, artıq qeyd olunduğu kimi, tranzit zonalarda teraktlar, ekoloji fəlakətlər, siyasi və iqtisadi vəziyyətin pisləşməsi səbəbindən neft və qaz itkisi risklərinin  yüksəlməsinə səbəb olur.
Göstərilən amillər neft və qaz sənayesində böhranın yetişməsini sürətləndirir, bu isə bütün iqtisadiyyat üçün ciddi  nəticələrə gətirib çıxara bilər. Bunun qarşısını almaq və böhran vəziyyətindən çıxmaq üçün diqqəti neft-qazçıxarma sənayesində uçot, təhlil, risklərin qiymətləndirilməsi və proqnozlaşdırılması sahəsində tədqiqatlar istiqamətinə yönəltmək və böhranın başlanmasını maksimum müddətə uzaqlaşdıraraq onun nəticələrini yumşaltmağa çalışmaq vacibdir.
Təəssüf ki, neft-qaz sənayesi sistemlərinin həyatımızın bütün mərhələlərini əhatə edən, risklərin  və mümkün böhranların qiymətləndirilməsinin vahid, qarşılıqlı əlaqələndirilmiş və elmi əsaslandırılmış metodologiyasına kifayət qədər diqqət yetirilmir.
Buna görə investisiyaöncəsi mərhələdən başlayaraq, gercəkləşdirilən layihələrin istismarının yekununa qədər neft-qaz kompleksinin bütün texnoloji sisteminin risklərinin tədqiqi, qiymətləndirilməsi, proqnozlaşdırılması və idarə ediməsi çox mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Müəyyən olunub ki, energetikanın  vacib rol oynadığı cəmiyyətin bütün sisteminin sabit inkişafı energetikanın özünün sabit inkişafının vacibliyini şərtləndirir.
Energetika bazasının etibarlılığı və təhlükəsizliyi, onun XX1 əsrdə iqtisadiyyatın tərəqqisi naminə öz tarixi missiyasını yerinə yetirmək qabiliyyətində olması çox əhəmiyyətlidir. Bununla əlaqədar, yeni strateji yanaşmalar və konkret yeni layihələr, əsas məqsədə  nail olmaq üçün fəaliyyətlərin koordinasiyası vacibdir.
Müasir dünyada enerji təhlükəsizliyinin mühüm şərtləri cəmiyyətin demokratikləşdirilməsi və enerji siyasətinin humanistləşdirilməsi ilə bağlıdır. Bununla əlaqədar, enerji səmərəliliyinin artırılması, məhsul istehsalında  xalis enerji istehlakının azaldılması, ətraf mühitin mühafizəsi, resurslara qayğılı münasibət və əlbəttə, risklərin fasiləsiz qiymətləndirilməsi və idarə edilməsi vasitəsilə enerji sistemlərinin təhlükəsiz fəaliyyətinin təmini xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Sadalanan meyarlar müasir kontekstdə energetika və enerji təchizatı problemlərinin həlli üçün müəyyənləşdirilib. Eyni zamanda, başlıca meyarların əsas göstəricilərinə təsir edən amillərin tədqiqi də yerinə düşərdi.
Demoqrafik amil
İnkişaf etmiş ölkələrdə enerji istehlakının miqyası böyükdür və iqtisadiyyatın enerjiyə tələbatını məhdudlaşdırılması sahəsində görülən tədbirlərə rəğmən, onun azaldılması çox problematik gö-rünür. Artıq dünya əhalisinin, təqribən, 80%-nin yaşadığı Asiya regionunda enerji istehlakının artması tendensiyaları dəqiq müşahidə olunur. Beləliklə, enerji istehlakında demoqrafiya başlıca amillərdən biridir və o, arzuolunmaz böhranların yaranmasında əsas rol oynaya bilər.
Ekoloji amil
Hər il toplanan və yandırılan üzvi yanacağın həcmi 300 mlrd tona yaxın qiymətləndirilir. Bu rəqəm yaxın 30-50 ildə 2 dəfə arta bilər. Müəyyən olunub ki, texnoloji tədbirlər artıq qlobal iqlimə təsir edən və ekoloji tarazlığın pozulmasına səbəb olan istilik qazları tullantılarının artımını dayandıra bilməyəcək. Buna görə ekoloji amil ənənəvi enerji daşıyıcılarının mövcud üsul və formalardan istifadə etməklə idarə olunması üçün ciddi  maneəyə  çevrilir. Məhz bu, "ilgəkvari" böhranın yaranmasına təsir edən əsas amillərdən biridir.
Sovet İttifaqı və birləşmiş energetika sistemi dağıldıqdan sonra, enerji bazarı uğrunda siyasi mübarizə daha da gücləndi və planetin müxtəlif guşələrində qaynar nöqtələrin və böhranların yaranmasına təkan verdi. Enerji istehlakına görə dünya birliyi bir neçə qrupa ayrılır. İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına daxil olan ölkələrdə əhalinin hər nəfərinə düşən enerji istehlakı başqa dövlətlərin səviyyəsindən, orta hesabla, 10 dəfə çoxdur. Bu təşkilata daxil olmayan ölkələrin əhalisi dünya əhalisinin, demək olar ki, 80 %-ni təşkil edir. Hazırda 2 mlrd.-a yaxın insan  hələ də enerji şəbəkələrinə çıxışdan məhrumdur. Bu, enerji istehlakının gələcək artımından və enerji böhranlarının yaranması ehtimalından xəbər verir. Asiya regionu ölkələri, o cümlədən,  enerji istehlakı göstəricilərinin bu gün üçün ən aşağı olduğu Çin və Hindistan üzrə statistik məlumatlar da  bunu təsdiqləyir.
Enerji daşıyıcılarının qiymətlərinin artması məsələsi tez-tez ölkələr arasında ən yüksək səviyyəli mübahisələrə səbəb olur ki, bu da əksər hallarda enerji daşıyıcılarının qiymətlərinin idarə edilməsi sahəsində OPEK qarşısında yeni vəzifələr qoyur. Mövcud neft və qaz yataqlarının tükənməsi səbəbindən az öyrənilmiş və çətin keçilən rayonlarda - Şimal dənizində, Arktikada, Saxalində və planetin ən ucqar cənub regionlarında tədqiqatlar aparılır, enerji daşıyıcılarının axtarışına, kəşfiyyat və hasilatına çəkilən xərclər sürətlə artır.
Bəzi proqnozlara görə, tezliklə neftin qiyməti 100 dollar göstəricisini ötə bilər. Dövlət xadimləri və politoloqlar bunu  daha çox, zəngin neft-qaz yataqları olan ölkələrin əksəriyyət təşkil etdiyi regionlarda yeni "qaynar nöqtələr"in yaranması ilə əlaqələndirirlər. Bununla yanaşı, ötən əsr kimi cari yüzillik də dünya neft bazarında hakimiyyət uğrunda sərt mübarizə arenasına çevrilib, bu isə dünya neft sənayesində risklərin artması və böhranın dərinləşməsində dominant amil sayılır.
XX əsrin sonu və XX1 əsrin əvvəllərindəki neft həyəcanı ölkələrarası siyasətdə yeni təfəkkür tərzinin əsasını qoydu və bu, Cənubi Qafqazda özünü aydın büruzə verir. Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Tbilisi-Ərzurum neft və qaz kəmərləri kimi iri layihələrin həyata keçirilməsindən sonra Azərbaycan, ərazisindən kəmərlər keçən və bilavasitə bu neft və qazı alan tranzit ölkələrin mühüm strateji tərəfdaşına çevrilib ki, bu da onlarla qarşılıqlı əlaqələrin möhkəmlənməsinə və yaxşılaşmasına səbəb olub. Bu, bir tərəfdən, risklərin azalması və böhranların yumşalması ilə şərtlənib, digər tərəfdən, dünya bazarlarına enerji daşıyıcılarının iri  ötürücüləri olan rəqib ölkələrlə münasibətlərdə gərginliyi artırıb.
Hazırda bəşəriyyəti və bütün sivilizasiyanı təhdid edən təhlükə elə böyük miqyas alıb ki, iri teraktlardan, sönməyən etnik münaqişələrdən və lokal müharibələrdən  dəyən ziyan on və yüz milyard dollarlarla ölçülür. 2001-ci il 11 Sentyabr teraktı  milli təhlükəsizlik, kəşfiyyat xidmətləri və strateji obyektlərin mühafizəsi  infrastrukturlarının mövcudluğuna rəğmən, bu təhlükənin qaçılmazlığını sübut etdi.
Beləliklə, enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması strateji aspekt kəsb edir ki, burada başlıca rol müxtəlif risk və təhlükələrin təsirinə məxsusdur. Təhlükəsizlik strategiyasının işlənməsi canlı və cansız sistemlərdə mümkün təhlükələrin, risk və böhranların qarşısının alınması və aradan qaldırılması üzrə mövcud təcrübənin diqqətlə öyrənilməsinə, həmçinin risklərin təhlili, qiymətləndirilməsi və proqnozlaşdırılması üzrə müasir üsul və metodologiyanın yaradılmasına əsaslanmalıdır.
Bu isə o deməkdir ki, əvvəlki təcrübə nəzərə alınmaqla, risklə mübarizə və onun qarşısının alınmasının yeni üsullarının işlənməsi, gələcəkdə mümkün böhranların baş verməsinin nəzərdə tutulması şərtilə təhlükəsizlik təminatının vahid strategiyasını  hazırlamaq vacibdir.

IN COUNTER-BALANCE TO THREATS
The issues of registration, analysis, assessment and prediction of risks are becoming more and more important in ensuring energy security
Mankind is currently facing the threat of global ecological crisis. This is first of all related to the problem of global warming due to the heavy contamination of the atmosphere by hydrocarbon reserves which inflict irreparable damage upon nature.
The constant increase in the volume of oil and gas extraction and consumption prompts people to resort to extreme measures in order to prevent contamination of the atmosphere and the greenhouse effect. To this end, the Kyoto Protocol establishes quotas for the extraction and consumption of raw materials in major oil extracting countries. The situation is aggravated by the fact that despite the restrictions, oil and gas will remain the main sources of energy until 2030, and the annual growth in oil and gas consumption will be at least 1.6 per cent a year.
The Caspian oil region, from which about one million barrels of oil are extracted every day, also plays an important role in this problem. The volume of oil extraction here is expected to increase to five million barrels by 2012.
There is a correlation between the growing volume of oil and gas extraction and supplies to the world market and the growth in the risk of losses from main oil and gas pipelines as a result of terrorist attacks, ecological disasters and complications in the political and economic situations in countries which import and export oil.
The problem of energy security is one of the most important and complicated problems both for countries which are self-sufficient in natural hydrocarbon reserves and for countries which consume energy.
Being one of the main components of any concept of national security, energy security is also a guarantee of political independence and stable economic growth.
The constant increase in the volume of hydrocarbon extraction and consumption, both on the domestic and world markets increases the risk of losing oil and gas, as we said above, as a result of terrorist attacks, ecological disasters and complications in the political and economic situations in transit zones.
These factors speed up the crisis in the oil and gas industry, which may have serious consequences for the whole economy. It is necessary to concentrate efforts on research into the areas of registering, analyzing, assessing and predicting risks in the oil and gas extracting industry in order to delay the arrival of the crisis and soften its consequences.
Unfortunately, insufficient attention is paid to the single, mutually linked and scientifically substantiated methodology of assessing risks and possible crises in the oil and gas industry, which would cover all stages of the life cycles of oil and gas systems.
For this reason, it is very important to research, assess, predict and manage risks throughout the whole technological system of the oil and gas complex, from the pre-investment stage up to the completion of projects being implemented.
It has been established that the steady development of the whole social system, in which energy plays a very important role, predetermines the need to support a steady development of energy itself.
The reliability and security of the energy base and its ability to carry out its historical mission to secure economic progress in the 21st century are extremely important. In this regard, new strategic approaches and specific new projects are required, and it is necessary to coordinate actions to achieve the principal goal.
The democratization of society and humanization of energy policy are important conditions for ensuring energy security in the modern world. In this regard, it is especially important to increase energy efficiency, reduce the amount of energy spent on production, protect the environment, economize on resources and ensure the safe operation of energy systems by means of continual risk assessment and management.
The demographic factor
Energy consumption in various countries is now on a large scale and, despite the measures being taken, it is quite difficult to reduce energy consumption. There is a clear tendency towards growing energy consumption in the Asian region, where about 80 per cent of the world population lives. Thus, demography is one of the main factors in growing energy consumption and may become the dominant feature of undesirable risk.
The ecological factor
The accumulation and use of organic fuel amounts to about 300 billion tons per year. This figure may double in the next 30-50 years. It has been established that technological measures can no longer halt the greenhouse effect which affects the global climate and disrupts ecological balance. For this reason, the ecological factor is emerging as an obstacle to the use of traditional energy sources by existing methods and forms of management. This is one of the main factors affecting the formation of the "loop" crisis.
The geopolitical factor
After the collapse of the Soviet Union and its unified energy system, the political struggle for the energy market deteriorated even further and became the initial catalyst for hot spots and crises in various parts of the planet. By level of energy consumption, the world community is divided into several groups. Per capita electricity consumption in member states of the Organization for Economic Cooperation and Development is 10 times higher on average than in other countries. The population of the states which are not members of this organization comprises almost 80 per cent of the world's total. Currently, about two billion people have no access to power networks. This means that energy consumption will increase in the future and cause energy crises, according to statistical information on Asian countries, including China and India - countries which have the lowest indicators of energy consumption. In recent years, energy consumption has increased by several times in these countries.
The issue of increasing energy prices often causes high-level disputes in various countries, setting new tasks for OPEC in the management of energy prices. Since existing oil and gas deposits are running out, little-known and inaccessible regions - the North Sea, the Arctic, Sakhalin and the extreme southern regions of the planet - are being studied. However, the expense of energy exploration and extraction there is extremely high.
According to some predictions, oil prices may exceed 100 dollars. Statesmen and political experts often explain this by the appearance of new "hot spots" in regions dominated by countries rich in oil and gas reserves. As in the previous century, this century is also a time of fierce struggle for dominance on the world oil market, the principal factor in the increase in risk, thus deepening the crisis in the world oil industry.
The oil boom in the late 20th and early 21st centuries ushered in a new way of thinking in state policy, which can be seen clearly in the current situation in the South Caucasus.
After the implementation of major oil and gas projects such as the Baku-Tbilisi-Ceyhan main export pipeline and the Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline, Azerbaijan became a partner of strategic importance to transit countries through which the pipelines pass and which receive oil and gas, helping to strengthen and improve mutual relations. On the one hand, this serves to reduce risks and soften crises and, on the other, increases tensions in relations with rival countries on the world market.
Currently, the threat to the security of human society and entire civilizations has become so great that damage caused by major terrorist attacks, continuing ethnic conflicts and local wars amounts to tens or hundreds of billions of dollars. The terrorist attack of 11 September 2001 showed that such a threat is inevitable, despite the presence of a national security and intelligence infrastructure and the guarding of strategic facilities.
Thus, ensuring energy security has a strategic aspect upon which the influence of various risks and threats plays an important role. The development of a security strategy should be based on a thorough study of previous experience in preventing threats, risks and possible crises in living and nonliving systems, as well as on the creation of modern methods of analyzing, assessing and predicting risks.
Therefore, taking account of previous experience in developing modern methods of fighting and preventing risks and of future possible crises, it is necessary to develop a single strategy of security.