BİR TƏXRİBATIN TARİXİ
ƏnƏnƏvi olaraq, bütün ölkələrdə seçkiqabağı kampaniya kompromat müharibəsi ilə yadda qalır. Bu baxımdan, Ermənistan da istisna deyil və yerli hakimiyyət özünə yaxın mətbuatdan istifadə edərək, eks-prezident Levon Ter-Petrosyanın imicini korlamağa çalışır. Bunun üçün, iqtidara yaxın KİV-lər onun "Qarabağ hərəkatı"nın ilk illərindəki fəaliyyəti haqda maraqlı məlumatlar yaymaqla məşğuldur. Mətbuatda, xüsusilə, Ermənistanda 1988-89-cu illərdə kənardan həyata keçirilən "kütləvi zəhərləmələr" kampaniyasının detallarına yer ayrılıb.
Xatırladaq ki, o vaxt hər şey "Vremya" proqramındakı "qorxulu" reportajla başlamışdı: guya Ermənistanın parça fabriklərindən birinin işçiləri Sumqayıtdan gətirilmiş ip taralarından birini açan zaman kəskin qoxu hiss ediblər. Bir qədər sonra isə kütləvi zəhərlənmə halı baş verib. Təbii ki, baş verənlərə görə dərhal Azərbaycan ittiham olunmuşdu.
Sonradan isə hadisələr lap gülməli məcraya yönəldildi: rayon mərkəzlərindən birinə Azərbaycanda bir erməni ailəsi gəlmişdi. Özü də Bakını tərk edərkən, həmin ailə bütün mülkiyyətini, o cümlədən "Çinar" soyuducusu və... bişirdiyi toyuğu belə özləri ilə gətirmişdi. Həmin qızardılmış toyuğu artıq Ermənistan ərazisində yeyən ailə üzvləri, bu nahardan sonra gözlənilən simptomlarla üzləşdilər - "ürəkbulanması" başladı... Nəticədə, qəsəbə sakinləri "Zəhərləyənləri tapın!" şüarı ilə mitinqə başladılar.
Ümumilikdə, "qısa zaman kəsiyində (1988-ci il dekabrın 1-dən 1989-cu ilin sentyabrınadək) müəssisə işçiləri və xidmətçilər arasında 80-dən artıq kütləvi zəhərlənmə halı qeydə alınıb". Onlardan cəmi 7-də Azərbaycana məxsus xammal tapılıb.
Həmin vaxt adamları erməni "inqilabçıları" zəhərləyirmiş. Onlardan biri, Vova Xaratyanın xatirələrinə nəzər salaq. Qeyd edək ki, Xaratyan "milli maraqlar haqda çox səhv təsəvvürü olduğuna görə fabrikin işini pozmaqla insanlarda hakimiyyətə qarşı narazılıq yaratdığı üçün" mühakimə edilib. O deyir: "Bizim fabrikimizdə 800-dən artıq insan çalışırdı. Azərbaycandan xammal almırdıq. Müəssisə rəhbərliyi baş verə biləcək qiyamdan ehtiyat etdiyi üçün digər şirkətlərin işləməməsinə baxmayaraq, fabrikin fəaliyyətini davam etdirməsi tələbini irəli sürürdü. Mən özüm də ailəmlə birlikdə tez-tez mitinqlərə qatılırdım. Teatr meydanında isə hərəkatdan olan uşaqlarla tanış oldum. Bir neçə dəfə biz səhər işə gələrkən fabrikin ərazisinə quru ot səpələndiyinin şahidi olduq. Düşünürəm ki, bununla bizi mal-qara hesab etdiklərinə eyham vururdular, çünki biz ətrafda mitinqlərin getdiyi bir vaxtda  işləyirdik. Bir dəfə isə mənim əlimə üzərində belə bir fikir yazılmış vərəq keçdi: "Siz türklərə işləyirsiniz və inqilabda iştirak etmirsiniz"".
Məhz bundan sonra Xaratyan fəaliyyətə keçməyə qərar verib: "Bizdə fabrikin bağında ağaclara səpilmək üçün istifadə edilən "B-58" maddəsi var idi. Onun yerləşdiyi qabın ağzını açdıqdan dərhal sonra ətrafı dəhşətli üfunət bürüyürdü. Bu kimyəvi zəhər ikinci mərtəbəyə aparan pilləkənin altında yerləşirdi. Yeri gəlmişkən, həmin maddə fabrikdə daim olurdu və hər il yazda onun səpilməsi həyata keçirilirdi. Mən, təxminən, 200 qram çəkisi olan flakonun ağzını açdım, onu pilləkən meydançasında yerə qoydum və dərhal üfunət ətrafa yayılmağa başladı. İnsanlar isə sevinməyə başladılar ki, guya zəhərlənirik və bu səbəbdən işləməyəcəyik. Bu, sadəcə, bəhanə idi. Bu qoxudan heç kim zəhərlənə bilməzdi. Məqsəd işləməmək, səs-küy qaldırmaq, ajiotaj və çaxnaşma yaratmaq, insanların bayıra çıxmasına nail olmaq idi. Və 2-3 saatdan sonra mən insanları Operanın qarşısına apardım".
Maraqlı xatirədir, deyilmi? Amma bəzən insanları, həqiqətən də, zəhərləyirdilər. 800 nəfər həkimə müraciət etmişdi, 158 nəfər isə hətta xəstəxanaya yerləşdirilmişdi. Nəticədə, hüquq-mühafizə orqanları belə qənaətə gəldi ki, bu, vahid mərkəzdən təşkil olunmuş xüsusi kampaniyadır. Ozamankı Ermənistanda baş verənlərin arxasında Azərbaycanın dayanmasına şübhə ilə yanaşmağa, belə demək mümküsə, kimsə risk etməzdi.
Qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistanda kütləvi zəhərlənmə ilə bağlı baş verənlər hər şeydən əlavə, düşünmək üçün ciddi əsas verir. Hər halda, erməni "inqilabçıları" "xalqda ruhun yüksəldilməsi üçün", hətta soydaşlarını qurban verməkdən belə çəkinmirlərmiş!
Erməni millətçilərinin 1988-ci il fevralın 26-da Sumqayıtda törətdikləri təxribatlar da məhz bu cür həyasızlığın üzərində qurulmuşdu.
Ermənistanın xarici işlər naziri Vardan Oskanyanın dediklərinin əksinə olaraq, Sumqayıt hadisələri qətiyyən "Qarabağ münaqişəsinin başlanğıcı", hətta "ilk qan" belə olmayıb. Ermənistandakı azərbaycanlıların qırğını hələ 1985-ci ildə başlamışdı. Rəsmi versiyaya görə, bu proseslərin ilk qurbanı Xocalıdan, o zaman Əsgəran rayonundan olan iki kəndli olub: üzümlükdə işləyən kişi və ona kömək edən oğlan uşağı. Təbii ki, onların hər ikisi silahsız olub. Heç şübhəsiz, dinc kəndlilərin qətlində yalnız bir məqsəd ola bilərdi: qonşu Ağdam rayonunda ehtirasların coşmasına nail olmaq.
Lakin həmin vaxt üsyanın ilk dalğasının qarşısını almaq mümkün oldu. Sonradan Henrix Borovikin məşhur "Mövqe"yində bildirdiyi kimi, kolonlardan birinin qarşısını yerli molla, digərinin isə Bakıdan olan partiya əməkdaşı ala bilmişdi. Daha sonra isə, demək olar ki, bütün qəzetlər Sosialist Əməyi Qəhrəmanı Xuraman Abbasovanın yaylığını yerə necə atdığını və heç kəsin qədim ənənəni pozaraq, ana yaylığının üzərindən keçmədiyini yazırdı.
Ermənistanda isə "Azərbaycanda ermənilərin kütləvi şəkildə öldürülməsi"ndən artıq fakt kimi danışırdılar. Lakin insanlarda "ehtirasları sakitləşdirmək üçün" Yerevanda keçirilən mitinqdə şəxsən SSRİ-nin baş prokurorunun müavini, baş hərbi prokuror A.Katusev bəyan etdi ki, o, öldürülən iki nəfər haqda dəqiq məlumata malikdir və onların arasında ermənilər yoxdur. Rəsmi versiyaya görə, məhz bu məlumat 32 nəfər - 26 erməni və 6 azərbaycanlının həlak olduğu Sumqayıt faciəsinin "start düyməsi" rolunu oynadı. Həmin hadisələr zamanı ən azı 400 nəfər yaralandı, şəhərə isə ciddi maddi ziyan dəydi.
Yalnız bundan sonra bir çox, xüsusilə də mərkəzi KİV-lərin jurnalistləri etiraf edirdilər ki, Sumqayıtda sosial-iqtisadi situasiya faciəvi həddədir. Sakinlərin böyük hissəsi məşhur "naxalstroy"da məskunlaşmışdı. Şəhərdə "xüsusi kontingent"ə aid olanların - yəni həbsxana həyatı yaşamış şəxslərin sayı-hesabı yox idi. Onlardan bir qismi 101-ci kilometrdə məskunlaşmışdı, bəziləri isə vaxtından əvvəl azadlığa buraxılaraq, kimya sənayesinə cəlb edilmişdi. Üstəlik, şəhər, faktik olaraq, nəhəng bir "qaz kamerası"nı xatırladırdı...
Bununla yanaşı, qeyd etmək lazımdır ki, artıq 1987-ci ilin sonlarında Azərbaycanda M.S.Qorbaçova çox yaxın olan Abel Aqanbekyanın Paris səfəri haqqında narahatlıq yaradan informasiya dolaşmağa başlamışdı. Xatırladaq ki, məhz həmin səfər zamanı imkanlı ermənilərlə görüşlər keçirən Aqanbekyan  Kremlin fikrini açıqlamışdı: Dağlıq Qarabağın Yerevanın nəzarətinə verilməsi daha məqsədəuyğun olardı.
Bunun ardınca isə yenə də Kremlin qəbul etdiyi qərara istinad edərək, unudulmaz Zori Balayan dolaşmağa başladı.
Maraqlısı isə o idi ki, Moskva bunları təkzib etməyi ağlına belə gətirmirdi.
Artıq DQMV-də fevralın 13-də ilk mitinqlər başlanandan, vilayət şurasında isə Ermənistana birləşmək haqda qərar çıxarılandan sonra da Moskva proseslərə birmənalı və qəti mövqe bildirməkdən çəkindi: Kremlin mövqeyi yalnız ondan ibarət oldu ki, hələlik  respublikaların sərhədləri dəyişdirilməyəcək, sonradan isə "problem yenidənqurmanın gedişində həll olunacaq".
Sumqayıtın isə spesifik xüsusiyyəti var idi. Şəhərdəki "naxalstroy"ların, həmçinin Saray və Fatmayı kəndlərinin əsas sakinləri Ermənistandan qaçqın düşənlər - 1985-ci ildə Zəngəzurda baş qaldıran ilk talanların qurbanları idi. 1988-ci ildə yaşanan "ikinci dalğa" zamanı da Ermənistandan olan qaçqınlar buraya üz tutdu və Sumqayıtda onların sayı ən azı 11 minə çatdı. Azərbaycan hakimiyyətinin bu problemi aradan qaldırmaq üçün fəaliyyətə keçməməsi isə ehtirasları daha da qızışdırırdı.
Bununla yanaşı, nəzərə almaq lazımdır ki, Sumqayıtda yaşayan ermənilər arasında "erməni işi" üçün könüllü olaraq "milli rüsum" toplanması artıq ənənə halını almışdı.  Bu prosesə əvvəllər məhkum olunmuş Edik Qriqoryan adlı birisi rəhbərlik edirdi. Məhz o, fevralın 26-da "Paşa" ləqəbi altında gizlənərək, ilk 5 qətl və iki zorlamanı həyata keçirdi. Daim karate təlimlərinin keçildiyi gizli klublarda olan Qriqoryanın xuliqanlar arasında nüfuzu yüksək idi. Bu səbəbdən də o, asanlıqla ətrafına quldur dəstəsi toplaya bilmişdi.
Sonradan hadisələrin iştirakçıları ifadələrində etiraf ediblər ki, Qriqoryan hələ o zaman spirt və narkotiklərə aludə idi.
Lakin daha bir maraqlı fakt var: talançıların qurbanına Sumqayıtda məhz "milli haqq"ı ödəməkdən imtina edən ermənilər çevrilirdi! Onların dəqiqləşdirilmiş siyahısı talançıların əlində idi. "Səhv"lərdən sığortalanmaq üçün isə - axı qapılardakı ad-soyad lövhəciyindən də istifadə etmək mümkün idi - bir çox erməni ailələri hələ bir il əvvəl Sumqayıtı tərk etmişdilər.
Azərbaycanda yaşayan ermənilər arasında fəaliyyət göstərən "Qarabağ" komitəsinin fəalları isə hələ hadisələrin başlanmasından iki ay əvvəl kütləvi şəkildə şəhəri tərk edir, əmanət banklarındakı hesablarından vəsaitlərini çıxarır və mülkiyyətlərini satırdılar.
SSRİ Baş Prokurorluğunun istintaq qrupunun təhqiqatçısı Qriqori Kotenko sonradan baş verənləri belə xatırlayırdı: "Hələ Sumqayıt hadisələrinədək Qarabağ problemilə əlaqədar olaraq, iki gündən bir Qarabağa, oradan isə Yerevana yerli qurum və təşkilat üzvlərinin baş verənlərə reaksiyası haqda məlumat gəlirdi. Bu informasiyanı onlara kim gətirirdi? Azərbaycanlılar? Xeyr. Ruslar? Bu, onların nəyinə gərək idi? Əlbəttə ki, ermənilər, daha dəqiqi erməni qızları. Onların başında isə Stella adlı qadın dayanırdı. Bütün məlumatlar ona verilirdi, o isə öz növbəsində rabitə şöbələrində çalışan erməni rabitəçilərin vasitəsilə informasiyaları Stepanakert və Yerevana ötürürdü. Bu xidmətinə görə, Stella böyük həcmdə qonorar alırdı. Həmin pulları isə o, qızlar arasında bölürdü. Lakin komendant saatının elan edilməsindən sonra hərbçilər Stellanı Sumqayıtdan yığışdırdılar və o, naməlum istiqamətdə yoxa çıxdı. Əvvəlcə biz onu axtarmağı düşünsək də, işlərin çox olması üzündən sonradan Stella unuduldu. Qeyd etmək lazımdır ki, Stella yalnız informasiya əldə etməklə məşğul deyildi. Sumqayıtda onun bir neçə ictimai obyektləri var idi. Hər axşam 15-25 yaşlı erməni qızlar orada müxtəlif müştəriləri qəbul edirdilər. Onlardan Naira adlı biri tərəfimizdən dindirilib. Nairanın sözlərinə görə, onlar Stelladan qorxurdular. Bunun səbəbi isə Stellanın qızları hədələməsi, milislə qorxutması idi. Belə çirkin işlərlə məşğul olan qadına heç kim irad tutmurdu. Sumqayıtda bu haqda çoxları məlumatlı olsalar da, susmağa üstünlük verirdilər. Bundan başqa, söhbət zamanı Stellanın böyük nüfuza sahib olduğu da müəyyənləşdirilib. O, hara gedirmişsə, hörmətilə qarşılanırmış. Bir sözlə, gənc oğlanlar və qızlar Qarabağ komitəsi ilə idarəedici qüvvə arasında vasitəçilik edirdilər. Problem baş qaldırdıqdan dərhal sonra isə onlar azad oldular. Əgər Sumqayıtın Partiya Komitəsinin birinci katibinin sürücüsü və şəhər prokurorunun katibəsi erməni millətinin təmsilçiləri idilərsə, əlavə izaha ehtiyac yoxdur".
Bütün bunlarla yanaşı, Sumqayıtla bağlı əsl həqiqətlərin açıqlanmasını nə Moskva, nə də Yerevan istəyib. Onlar, sadəcə, "barbar azərbaycanlıları" versiyasını irəli sürərək, onların guya erməniləri qətlə yetirdiklərini bildirir, qaçqınlar, talançılar arasındakı erməni təxribatçılar haqda bir kəlmə də olsun söyləmirdilər. Tək Yerevan yox, həm də Moskva qarşıya qoyduğu məqsədə çatmalı idi: azərbaycanlılar "ikiayaqlı vəhşilər", "barbarlar" kimi təqdim edilməli idilər. Elə "vəhşilər" ki onlarla yalnız silah gücünə danışmaq mümkün olsun (bu gün Qərbin Azərbaycana olan marağını nəzərə alanda, o vaxtlar Kremlin nəyə görə azərbaycanlıları dünyanın gözündə ləkələmək istədiyi aydınlaşır). Ermənilər isə əksinə, "zərərçəkən" və "başıbəlalı" xalq kimi qələmə verilirdi. Əsas hədəf Qarabağ münaqişəsini tam qızışdırmaq idi... Məqsəd isə bir idi: milli zəmində "böyük qan" töküldüyünü əsas götürərək, geniş reklam olunmuş "yenidənqurma və aşkarlıq" siyasətini dayandırmaq, bazar iqtisadiyyatına "güclü əl"lə getmək... Təsadüfi deyil ki, məhz həmin ərəfədə SSRİ-də "Çili və Cənubi Koreyadakı iqtisadi möcüzə" haqda söhbətlər özünün pik nöqtəsində idi.
Təəssüf ki, həmin vaxt Aqanbekyanın, Balayanın və digərlərinin verdiyi vədlərin arxasında, həqiqətən də, heç nəyin dayanmadığına zəmanət yox idi. Çünki  Azərbaycanın əvvəlcə Rusiya imperiyası, sonradan isə SSRİ-nin tərkibində olduğu bütün tarix, əslində, Moskvanın xeyir-duası ilə Azərbaycan torpaqlarının ermənilərə verilməsi tarixidir.

The organizers of the Sumqayit provocation should be sought in Moscow and Yerevan
Election campaigns in any country are often accompanied by a war of compromising dossiers. Armenia is no exception as the Armenian authorities, trying their best to undermine Levon Ter-Petrosyan's image, are revealing, in Yerevan's pro-Kocharyan media, some interesting details concerning the early stages of activity of the notorious "Karabakh movement". Specifi-cally, the press has reported details of the campaign of "mass poisoning" in Armenia in 1988-89. As we know, everything began from a frightening report in the "Vremya" news bulletin, alleging that the staff of a textile factory in Armenia smelled a strange odour as they opened boxes of yarn which had come from Sumqayit. Then they fell ill with a number of symptoms of poisoning and blamed it on Azerbaijan. Things reached a point of absurdity: a family of Armenians arrived in a district centre from Azerbaijan with all their belongings, including a Cinar fridge and a boiled chicken that they ate in Armenia after the journey from Baku. After the dinner, they suffered the "sickening" consequences, which resulted from carelessness, of course… After that, the townspeople immediately took to the streets, chanting "Find the poisoners!" All in all, "more than 70 cases of mass poisoning among workers and employees were registered at various factories in a short period of time (from 1 December 1988 to September 1989)". But they managed to find Azerbaijani raw materials in only seven of these cases.
An Armenian newspaper admits that the poisoners were actually Armenian "revolutionaries". It cites the story of one of them, a certain Vova Kharatyan, who was imprisoned for "having decided to make people unhappy with the authorities by disrupting the work of the factory, having a distorted idea of national interest". More than 800 people worked at our factory. We did not receive any raw material from Azerbaijan. The factory management was concerned about possible disturbances and demanded that the factory keep working although other factories did not work. I often went to rallies together with my family. I met guys from the movement on Theatre Square. On several mornings when we came to work we found hay scattered all over the factory premises. I think this was a hint that we were animals, because we worked at a time of a revolution. Once I found a note which said: "You are Turks because you work, but do not take part in the revolution."
And then Kha-ratyan decided to take action. "We had a substance called B-58 at the factory. It was sprinkled on trees in the factory garden. When you opened a bottle, it would give out a stench," he said. "This poisonous chemical was under the staircase leading to the second floor. Incidentally, this substance was always available at the factory and was sprinkled on trees every spring. I opened a flask that contained about 200 grams of this substance and left it on the staircase. The smell started spreading. People were happy, saying they were being poisoned and would not have to work. This was just an excuse. No-one would have come down with poisoning from this smell. We did not want to poison anyone. The idea was to avoid working, make a fuss and cause panic so that people would take to the streets. Two or three hours later, I led people to the Opera House." However, the poisoning was not always fictitious. Eight hundred people sought medical aid and 158 people were even hospitalized. The law-enforcement agencies had no doubt that it was a well-planned campaign directed from a single centre. Hardly anyone would have dared to doubt in Armenia at the time that Azerbaijan was behind this campaign.
It must be noted that among other things, the story about the mass poisoning in Armenia gives valuable food for thought, because the Armenian "revolutionaries" found it so easy to cause casualties among their own people in order to "raise the spirit of the nation"!
This was the basis of the wholly cynical provocation organized by Armenian nationalists in Sumqayit on 26 February 1988.
Despite the allegations by Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan, Sumqayit was not the "beginning of the Karabakh conflict" and not even its "first blood".
Attacks on Azerbaijanis in Armenia began in 1985. According to the official version, the first victims were two Azerbaijani peasants in Xocali District, the then Askeran District, of Azerbaijan: A man who worked at a vineyard and a boy who was helping him. Of course, both were unarmed. There is no doubt that the peasants were killed with just one purpose - to provoke an outburst of indignation in neighbouring Agdam District.
However, it proved possible to stop that first wave of indignation. Genrikh Borovik later said in his famous TV programme, "Position", that one of the columns was stopped by a local mullah and the other by a party member from Baku. Then all the papers described how Xuraman Abbasova, a hero of socialist labour, threw her kerchief on the ground, and no-one dared to violate the ancient custom and step over a mother's kerchief.
It is notable that in Armenia, "the mass killings of Armenians in Azerbaijan" were spoken about as a fait accompli. In order to "cool emotions", the deputy prosecutor-general of the USSR and chief military prosecutor, A. Katusev, said at a rally in Yerevan that he was aware of two deaths and that neither was Armenian.
According to the official version, it was just this statement that acted as the catalyst for the Sumqayit tragedy which claimed 32 lives - 26 Armenian and six Azerbaijani. At least 400 people were injured, and the city sustained great material damage.
Journalists, especially from the central media, later admitted that the socioeconomic situation in Sumqayit was disastrous. Most of the local residents lived in makeshift houses. The presence of the "special contingent", i.e. former criminals, was far too high in the city. Some settled beyond the 101st kilometre and others were sent to work on the construction sites of chemical factories after being released on parole. What is more, the city had turned into a gigantic "gas chamber".
It must be noted that at the end of 1987, Azerbaijan was agitated by a report about a visit to Paris by Abel Aganbekyan, a person close to General Secretary Mikhail Gorbachev.
During that visit, at a meeting with Armenian "moneybags" whom he tried to talk into making financial injections into the Soviet economy, the economist said that the Kremlin believed it would be more expedient to place Nagornyy Karabakh under Yerevan's jurisdiction. Then the well-known Zori Balayan travelled the world with the same allegation, referring to a decision adopted at the Kremlin. But it is strange that Moscow did not even think of denying this. And when the first rallies began in the Nagornyy Karabakh Autonomous Region on 13 February and the regional government decided to merge with Armenia, Moscow's reaction was quite vague: for the time being, we are not planning to change the borders and then we will "solve the problem during perestroika".
But the situation in Sumqayit had its own specific features as well. Most of the people living in makeshift houses in Sumqayit, as well as in the villages of Saray and Fatmayi, were refugees from Armenia - the victims of the first "perestroika" wave of pogroms in Zangazur in 1985. The "new wave" of refugees from Armenia also arrived here - by the middle of January 1988, there were at least 11,000 of them in Sumqayit. The inaction of Azerbaijan's official authorities, which did not dare to identify this problem, only inflamed tensions.
It must be noted, too, that a well-established system of collecting "national kickbacks" - donations for the "Armenian cause" - was in place among local Armenians in Sumqayit. The whole thing was run by an Edik Grigoryan, a man with a criminal record. It was Grigoryan who committed five murders on 26 February, acting under the nickname of Pasha: he had two rapes on his conscience (if he had any conscience at all). A regular visitor to underground clubs where karate was taught, he had great authority within the local underworld.
That's why he had no problem knocking together an impressive gang. Later accomplices in the pogroms admitted in their testimony that Grigoryan had a large amount of alcohol and "stuff", i.e. drugs, which were not so common in the Soviet Union in those years.
But there is an even more surprising fact: the victims of the pogroms were Armenians living in Sumqayit who had refused to pay these same "national kickbacks". The thugs had a carefully prepared list of those Armenians. In order to avoid "mistakes", as someone could have been guided by the doorplates, representatives of many Armenian families left Sumqayit beforehand. Activists of the Karabakh committee which operated among Armenians living in Azerbaijan had started leaving the city en masse two months before the events, taking their money from savings banks and selling their property.
A detective of the investigative group of the Soviet Prosecutor-General's Office, Ukrainian Grigoriy Kotenko, later said: "Before the Sumqayit events in connection with the Karabakh problem, Karabakh and then Yerevan received information every second day about the reaction of the local population in institutions and organizations. Who delivered this information? Azerbaijanis? No. Russians? What did they need it for? Of course, Armenians, or to be more precise, Armenian girls. They were led by a woman called Stella. She received all the information and forwarded it to Stepanakert and Yerevan through Armenian agents working at post offices. Stella received a lot of money for such services. She divided the money she was given among the girls. After a curfew was imposed, the military expelled Stella from Sumqayit and she simply disappeared. First we wanted to find her, but we forgot about Stella because we had a lot of work to do. It has to be said that Stella was engaged not just in gathering information. She had several public houses in Sumqayit. Every evening, 15-25-year-old Armenian girls received various clients. We questioned one of them, Nairi. She said that they were afraid of Stella because she threatened them with the police. No-one even reprimanded the woman who was engaged in such a dirty business. Many in Sumqayit were aware of this, but preferred to keep silent. What's more, we found out from our conversations that Stella enjoyed great authority. Wherever she went, people were happy to welcome her. In a word, young boys and girls played a mediatory role between the governing force and the Karabakh committee. Once there was a problem, it was immediately solved. If the driver of the first secretary of the Sumqayit party committee and the secretary of the city prosecutor's office were people of Armenian nationality, then there is no need for further explanation."
But neither Moscow nor Yerevan wanted to publish the whole truth about Sumqayit. They worked very hard on the theory of "barbarian Azerbaijanis" who killed Armenians, and did not say a single word about the refugees and Armenian agent provocateurs among the pogrom-makers. Not only Yerevan, but also Moscow had to justify their own positions: Azerbaijanis had to be presented as "two-legged animals" and "barbarians" only fit for slaughter (now that it is clear why the West is interested in our country, we understand why Moscow had to blacken Azerbaijanis in the eyes of the world community) and Armenians had to be presented as "long-suffering" and "victims". But the most important point was to fan the flames of the Karabakh conflict… in order to speculate about "great blood" on the national outskirts, cancel the well-promoted "glasnost and perestroika" and start "moving towards a market economy with a heavy hand". All that talk about the "Chilean" and "South Korean" economic miracles was quite popular in the USSR at the time.
Alas, there is no guarantee that in reality there was nothing behind the promises referred to by Aganbekyan, Balayan and others, because the whole history of Azerbaijan as part of the Russian Empire and then of the USSR is a history of Azerbaijani lands being placed under Armenian control with Moscow's blessing.