BİR TƏXRİBATIN TARİXİ
ƏnƏnƏvi olaraq, bütün ölkələrdə seçkiqabağı kampaniya kompromat müharibəsi ilə yadda qalır. Bu baxımdan, Ermənistan da istisna deyil və yerli hakimiyyət özünə yaxın mətbuatdan istifadə edərək, eks-prezident Levon Ter-Petrosyanın imicini korlamağa çalışır. Bunun üçün, iqtidara yaxın KİV-lər onun "Qarabağ hərəkatı"nın ilk illərindəki fəaliyyəti haqda maraqlı məlumatlar yaymaqla məşğuldur. Mətbuatda, xüsusilə, Ermənistanda 1988-89-cu illərdə kənardan həyata keçirilən "kütləvi zəhərləmələr" kampaniyasının detallarına yer ayrılıb.
Xatırladaq ki, o vaxt hər şey "Vremya" proqramındakı "qorxulu" reportajla başlamışdı: guya Ermənistanın parça fabriklərindən birinin işçiləri Sumqayıtdan gətirilmiş ip taralarından birini açan zaman kəskin qoxu hiss ediblər. Bir qədər sonra isə kütləvi zəhərlənmə halı baş verib. Təbii ki, baş verənlərə görə dərhal Azərbaycan ittiham olunmuşdu.
Sonradan isə hadisələr lap gülməli məcraya yönəldildi: rayon mərkəzlərindən birinə Azərbaycanda bir erməni ailəsi gəlmişdi. Özü də Bakını tərk edərkən, həmin ailə bütün mülkiyyətini, o cümlədən "Çinar" soyuducusu və... bişirdiyi toyuğu belə özləri ilə gətirmişdi. Həmin qızardılmış toyuğu artıq Ermənistan ərazisində yeyən ailə üzvləri, bu nahardan sonra gözlənilən simptomlarla üzləşdilər - "ürəkbulanması" başladı... Nəticədə, qəsəbə sakinləri "Zəhərləyənləri tapın!" şüarı ilə mitinqə başladılar.
Ümumilikdə, "qısa zaman kəsiyində (1988-ci il dekabrın 1-dən 1989-cu ilin sentyabrınadək) müəssisə işçiləri və xidmətçilər arasında 80-dən artıq kütləvi zəhərlənmə halı qeydə alınıb". Onlardan cəmi 7-də Azərbaycana məxsus xammal tapılıb.
Həmin vaxt adamları erməni "inqilabçıları" zəhərləyirmiş. Onlardan biri, Vova Xaratyanın xatirələrinə nəzər salaq. Qeyd edək ki, Xaratyan "milli maraqlar haqda çox səhv təsəvvürü olduğuna görə fabrikin işini pozmaqla insanlarda hakimiyyətə qarşı narazılıq yaratdığı üçün" mühakimə edilib. O deyir: "Bizim fabrikimizdə 800-dən artıq insan çalışırdı. Azərbaycandan xammal almırdıq. Müəssisə rəhbərliyi baş verə biləcək qiyamdan ehtiyat etdiyi üçün digər şirkətlərin işləməməsinə baxmayaraq, fabrikin fəaliyyətini davam etdirməsi tələbini irəli sürürdü. Mən özüm də ailəmlə birlikdə tez-tez mitinqlərə qatılırdım. Teatr meydanında isə hərəkatdan olan uşaqlarla tanış oldum. Bir neçə dəfə biz səhər işə gələrkən fabrikin ərazisinə quru ot səpələndiyinin şahidi olduq. Düşünürəm ki, bununla bizi mal-qara hesab etdiklərinə eyham vururdular, çünki biz ətrafda mitinqlərin getdiyi bir vaxtda  işləyirdik. Bir dəfə isə mənim əlimə üzərində belə bir fikir yazılmış vərəq keçdi: "Siz türklərə işləyirsiniz və inqilabda iştirak etmirsiniz"".
Məhz bundan sonra Xaratyan fəaliyyətə keçməyə qərar verib: "Bizdə fabrikin bağında ağaclara səpilmək üçün istifadə edilən "B-58" maddəsi var idi. Onun yerləşdiyi qabın ağzını açdıqdan dərhal sonra ətrafı dəhşətli üfunət bürüyürdü. Bu kimyəvi zəhər ikinci mərtəbəyə aparan pilləkənin altında yerləşirdi. Yeri gəlmişkən, həmin maddə fabrikdə daim olurdu və hər il yazda onun səpilməsi həyata keçirilirdi. Mən, təxminən, 200 qram çəkisi olan flakonun ağzını açdım, onu pilləkən meydançasında yerə qoydum və dərhal üfunət ətrafa yayılmağa başladı. İnsanlar isə sevinməyə başladılar ki, guya zəhərlənirik və bu səbəbdən işləməyəcəyik. Bu, sadəcə, bəhanə idi. Bu qoxudan heç kim zəhərlənə bilməzdi. Məqsəd işləməmək, səs-küy qaldırmaq, ajiotaj və çaxnaşma yaratmaq, insanların bayıra çıxmasına nail olmaq idi. Və 2-3 saatdan sonra mən insanları Operanın qarşısına apardım".
Maraqlı xatirədir, deyilmi? Amma bəzən insanları, həqiqətən də, zəhərləyirdilər. 800 nəfər həkimə müraciət etmişdi, 158 nəfər isə hətta xəstəxanaya yerləşdirilmişdi. Nəticədə, hüquq-mühafizə orqanları belə qənaətə gəldi ki, bu, vahid mərkəzdən təşkil olunmuş xüsusi kampaniyadır. Ozamankı Ermənistanda baş verənlərin arxasında Azərbaycanın dayanmasına şübhə ilə yanaşmağa, belə demək mümküsə, kimsə risk etməzdi.
Qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistanda kütləvi zəhərlənmə ilə bağlı baş verənlər hər şeydən əlavə, düşünmək üçün ciddi əsas verir. Hər halda, erməni "inqilabçıları" "xalqda ruhun yüksəldilməsi üçün", hətta soydaşlarını qurban verməkdən belə çəkinmirlərmiş!
Erməni millətçilərinin 1988-ci il fevralın 26-da Sumqayıtda törətdikləri təxribatlar da məhz bu cür həyasızlığın üzərində qurulmuşdu.
Ermənistanın xarici işlər naziri Vardan Oskanyanın dediklərinin əksinə olaraq, Sumqayıt hadisələri qətiyyən "Qarabağ münaqişəsinin başlanğıcı", hətta "ilk qan" belə olmayıb. Ermənistandakı azərbaycanlıların qırğını hələ 1985-ci ildə başlamışdı. Rəsmi versiyaya görə, bu proseslərin ilk qurbanı Xocalıdan, o zaman Əsgəran rayonundan olan iki kəndli olub: üzümlükdə işləyən kişi və ona kömək edən oğlan uşağı. Təbii ki, onların hər ikisi silahsız olub. Heç şübhəsiz, dinc kəndlilərin qətlində yalnız bir məqsəd ola bilərdi: qonşu Ağdam rayonunda ehtirasların coşmasına nail olmaq.
Lakin həmin vaxt üsyanın ilk dalğasının qarşısını almaq mümkün oldu. Sonradan Henrix Borovikin məşhur "Mövqe"yində bildirdiyi kimi, kolonlardan birinin qarşısını yerli molla, digərinin isə Bakıdan olan partiya əməkdaşı ala bilmişdi. Daha sonra isə, demək olar ki, bütün qəzetlər Sosialist Əməyi Qəhrəmanı Xuraman Abbasovanın yaylığını yerə necə atdığını və heç kəsin qədim ənənəni pozaraq, ana yaylığının üzərindən keçmədiyini yazırdı.
Ermənistanda isə "Azərbaycanda ermənilərin kütləvi şəkildə öldürülməsi"ndən artıq fakt kimi danışırdılar. Lakin insanlarda "ehtirasları sakitləşdirmək üçün" Yerevanda keçirilən mitinqdə şəxsən SSRİ-nin baş prokurorunun müavini, baş hərbi prokuror A.Katusev bəyan etdi ki, o, öldürülən iki nəfər haqda dəqiq məlumata malikdir və onların arasında ermənilər yoxdur. Rəsmi versiyaya görə, məhz bu məlumat 32 nəfər - 26 erməni və 6 azərbaycanlının həlak olduğu Sumqayıt faciəsinin "start düyməsi" rolunu oynadı. Həmin hadisələr zamanı ən azı 400 nəfər yaralandı, şəhərə isə ciddi maddi ziyan dəydi.
Yalnız bundan sonra bir çox, xüsusilə də mərkəzi KİV-lərin jurnalistləri etiraf edirdilər ki, Sumqayıtda sosial-iqtisadi situasiya faciəvi həddədir. Sakinlərin böyük hissəsi məşhur "naxalstroy"da məskunlaşmışdı. Şəhərdə "xüsusi kontingent"ə aid olanların - yəni həbsxana həyatı yaşamış şəxslərin sayı-hesabı yox idi. Onlardan bir qismi 101-ci kilometrdə məskunlaşmışdı, bəziləri isə vaxtından əvvəl azadlığa buraxılaraq, kimya sənayesinə cəlb edilmişdi. Üstəlik, şəhər, faktik olaraq, nəhəng bir "qaz kamerası"nı xatırladırdı...
Bununla yanaşı, qeyd etmək lazımdır ki, artıq 1987-ci ilin sonlarında Azərbaycanda M.S.Qorbaçova çox yaxın olan Abel Aqanbekyanın Paris səfəri haqqında narahatlıq yaradan informasiya dolaşmağa başlamışdı. Xatırladaq ki, məhz həmin səfər zamanı imkanlı ermənilərlə görüşlər keçirən Aqanbekyan  Kremlin fikrini açıqlamışdı: Dağlıq Qarabağın Yerevanın nəzarətinə verilməsi daha məqsədəuyğun olardı.
Bunun ardınca isə yenə də Kremlin qəbul etdiyi qərara istinad edərək, unudulmaz Zori Balayan dolaşmağa başladı.
Maraqlısı isə o idi ki, Moskva bunları təkzib etməyi ağlına belə gətirmirdi.
Artıq DQMV-də fevralın 13-də ilk mitinqlər başlanandan, vilayət şurasında isə Ermənistana birləşmək haqda qərar çıxarılandan sonra da Moskva proseslərə birmənalı və qəti mövqe bildirməkdən çəkindi: Kremlin mövqeyi yalnız ondan ibarət oldu ki, hələlik  respublikaların sərhədləri dəyişdirilməyəcək, sonradan isə "problem yenidənqurmanın gedişində həll olunacaq".
Sumqayıtın isə spesifik xüsusiyyəti var idi. Şəhərdəki "naxalstroy"ların, həmçinin Saray və Fatmayı kəndlərinin əsas sakinləri Ermənistandan qaçqın düşənlər - 1985-ci ildə Zəngəzurda baş qaldıran ilk talanların qurbanları idi. 1988-ci ildə yaşanan "ikinci dalğa" zamanı da Ermənistandan olan qaçqınlar buraya üz tutdu və Sumqayıtda onların sayı ən azı 11 minə çatdı. Azərbaycan hakimiyyətinin bu problemi aradan qaldırmaq üçün fəaliyyətə keçməməsi isə ehtirasları daha da qızışdırırdı.
Bununla yanaşı, nəzərə almaq lazımdır ki, Sumqayıtda yaşayan ermənilər arasında "erməni işi" üçün könüllü olaraq "milli rüsum" toplanması artıq ənənə halını almışdı.  Bu prosesə əvvəllər məhkum olunmuş Edik Qriqoryan adlı birisi rəhbərlik edirdi. Məhz o, fevralın 26-da "Paşa" ləqəbi altında gizlənərək, ilk 5 qətl və iki zorlamanı həyata keçirdi. Daim karate təlimlərinin keçildiyi gizli klublarda olan Qriqoryanın xuliqanlar arasında nüfuzu yüksək idi. Bu səbəbdən də o, asanlıqla ətrafına quldur dəstəsi toplaya bilmişdi.
Sonradan hadisələrin iştirakçıları ifadələrində etiraf ediblər ki, Qriqoryan hələ o zaman spirt və narkotiklərə aludə idi.
Lakin daha bir maraqlı fakt var: talançıların qurbanına Sumqayıtda məhz "milli haqq"ı ödəməkdən imtina edən ermənilər çevrilirdi! Onların dəqiqləşdirilmiş siyahısı talançıların əlində idi. "Səhv"lərdən sığortalanmaq üçün isə - axı qapılardakı ad-soyad lövhəciyindən də istifadə etmək mümkün idi - bir çox erməni ailələri hələ bir il əvvəl Sumqayıtı tərk etmişdilər.
Azərbaycanda yaşayan ermənilər arasında fəaliyyət göstərən "Qarabağ" komitəsinin fəalları isə hələ hadisələrin başlanmasından iki ay əvvəl kütləvi şəkildə şəhəri tərk edir, əmanət banklarındakı hesablarından vəsaitlərini çıxarır və mülkiyyətlərini satırdılar.
SSRİ Baş Prokurorluğunun istintaq qrupunun təhqiqatçısı Qriqori Kotenko sonradan baş verənləri belə xatırlayırdı: "Hələ Sumqayıt hadisələrinədək Qarabağ problemilə əlaqədar olaraq, iki gündən bir Qarabağa, oradan isə Yerevana yerli qurum və təşkilat üzvlərinin baş verənlərə reaksiyası haqda məlumat gəlirdi. Bu informasiyanı onlara kim gətirirdi? Azərbaycanlılar? Xeyr. Ruslar? Bu, onların nəyinə gərək idi? Əlbəttə ki, ermənilər, daha dəqiqi erməni qızları. Onların başında isə Stella adlı qadın dayanırdı. Bütün məlumatlar ona verilirdi, o isə öz növbəsində rabitə şöbələrində çalışan erməni rabitəçilərin vasitəsilə informasiyaları Stepanakert və Yerevana ötürürdü. Bu xidmətinə görə, Stella böyük həcmdə qonorar alırdı. Həmin pulları isə o, qızlar arasında bölürdü. Lakin komendant saatının elan edilməsindən sonra hərbçilər Stellanı Sumqayıtdan yığışdırdılar və o, naməlum istiqamətdə yoxa çıxdı. Əvvəlcə biz onu axtarmağı düşünsək də, işlərin çox olması üzündən sonradan Stella unuduldu. Qeyd etmək lazımdır ki, Stella yalnız informasiya əldə etməklə məşğul deyildi. Sumqayıtda onun bir neçə ictimai obyektləri var idi. Hər axşam 15-25 yaşlı erməni qızlar orada müxtəlif müştəriləri qəbul edirdilər. Onlardan Naira adlı biri tərəfimizdən dindirilib. Nairanın sözlərinə görə, onlar Stelladan qorxurdular. Bunun səbəbi isə Stellanın qızları hədələməsi, milislə qorxutması idi. Belə çirkin işlərlə məşğul olan qadına heç kim irad tutmurdu. Sumqayıtda bu haqda çoxları məlumatlı olsalar da, susmağa üstünlük verirdilər. Bundan başqa, söhbət zamanı Stellanın böyük nüfuza sahib olduğu da müəyyənləşdirilib. O, hara gedirmişsə, hörmətilə qarşılanırmış. Bir sözlə, gənc oğlanlar və qızlar Qarabağ komitəsi ilə idarəedici qüvvə arasında vasitəçilik edirdilər. Problem baş qaldırdıqdan dərhal sonra isə onlar azad oldular. Əgər Sumqayıtın Partiya Komitəsinin birinci katibinin sürücüsü və şəhər prokurorunun katibəsi erməni millətinin təmsilçiləri idilərsə, əlavə izaha ehtiyac yoxdur".
Bütün bunlarla yanaşı, Sumqayıtla bağlı əsl həqiqətlərin açıqlanmasını nə Moskva, nə də Yerevan istəyib. Onlar, sadəcə, "barbar azərbaycanlıları" versiyasını irəli sürərək, onların guya erməniləri qətlə yetirdiklərini bildirir, qaçqınlar, talançılar arasındakı erməni təxribatçılar haqda bir kəlmə də olsun söyləmirdilər. Tək Yerevan yox, həm də Moskva qarşıya qoyduğu məqsədə çatmalı idi: azərbaycanlılar "ikiayaqlı vəhşilər", "barbarlar" kimi təqdim edilməli idilər. Elə "vəhşilər" ki onlarla yalnız silah gücünə danışmaq mümkün olsun (bu gün Qərbin Azərbaycana olan marağını nəzərə alanda, o vaxtlar Kremlin nəyə görə azərbaycanlıları dünyanın gözündə ləkələmək istədiyi aydınlaşır). Ermənilər isə əksinə, "zərərçəkən" və "başıbəlalı" xalq kimi qələmə verilirdi. Əsas hədəf Qarabağ münaqişəsini tam qızışdırmaq idi... Məqsəd isə bir idi: milli zəmində "böyük qan" töküldüyünü əsas götürərək, geniş reklam olunmuş "yenidənqurma və aşkarlıq" siyasətini dayandırmaq, bazar iqtisadiyyatına "güclü əl"lə getmək... Təsadüfi deyil ki, məhz həmin ərəfədə SSRİ-də "Çili və Cənubi Koreyadakı iqtisadi möcüzə" haqda söhbətlər özünün pik nöqtəsində idi.
Təəssüf ki, həmin vaxt Aqanbekyanın, Balayanın və digərlərinin verdiyi vədlərin arxasında, həqiqətən də, heç nəyin dayanmadığına zəmanət yox idi. Çünki  Azərbaycanın əvvəlcə Rusiya imperiyası, sonradan isə SSRİ-nin tərkibində olduğu bütün tarix, əslində, Moskvanın xeyir-duası ilə Azərbaycan torpaqlarının ermənilərə verilməsi tarixidir.

Заказчиков сумгайытской провокации следует искать в Москве и Ереване
Предвыборная кампания в любой стране, как правило, сопровождается войной компроматов. Армения исключением не стала - тамошние официальные власти, стремясь понадежнее подорвать имидж Левона Тер-Петросяна, выбалтывают в ереванских прокочаряновских СМИ любопытные подробности о том, как действовало на ранних этапах небезызвестное "карабахское движение". В частности, в прессу попали детали той самой кампании "массовых отравлений" в Армении на рубеже 1988-89 годов. Началось все тогда, как известно, с пугающего репортажа в программе "Время": дескать, работницы одной из текстильных фабрик Армении, вскрыв тару с пряжей, прибывшей из Сумгайыта, вдруг ощутили непонятный резкий запах. Затем последовал полный набор симптомов отравления, а в происшедшем обвинили Азербайджан. Доходило до смешного: в один из райцентров прибыла семья армян из Азербайджана. Причем со всем имуществом, включая холодильник "Чинар" и вареную курицу, которая была съедена в Армении уже после путешествия из Баку. Вслед за обедом, конечно, последовали все ожидаемые в результате такой беспечности "тошнотворные" последствия... После чего жители поселка тут же высыпали на митинг с криками "Найдите отравителей!". Всего же "за небольшой отрезок времени (с 1 декабря 1988-го по сентябрь 1989 года) было зарегистрировано более семи десятков фактов массовых отравлений на предприятиях рабочих и служащих". И лишь в семи случаях удалось найти азербайджанское сырье.
Как признает одна из армянских  газет, отравителями тогда выступали именно армянские "революционеры". Приводится рассказ одного из них, некоего Вовы Харатяна, который был осужден за то, что, "имея искаженные представления о национальных интересах, решил вызвать недовольство людей в отношении властей, дезорганизовав работу фабрики": "На нашей фабрике работало более 800 человек. Из Азербайджана мы сырья не получали. Администрация предприятия беспокоилась в связи с возможностью смуты и требовала, чтобы фабрика работала, невзирая на то, что другие предприятия не работают. Я и сам с семьей часто ходил на митинги. На Театральной площади познакомился с ребятами из движения. Несколько раз по утрам, приходя на работу, мы натыкались на разложенное на территории фабрики сено. Думаю, это был намек на то, что мы - скоты, потому что работаем в то время, когда вокруг революция. А однажды я обнаружил записку, на которой было написано: "Вы - турки, работаете, не участвуете в революции".
И тогда Харатян решил действовать. "У нас на фабрике было вещество "Б-58", которым опрыскивали деревья фабричного сада. Когда открываешь сосуд, распространяется ужасная вонь, - рассказывает он. - Этот ядохимикат находился под лестничной клеткой, ведущей на второй этаж. Кстати, вещество всегда было на фабрике и каждой весной там проводились опрыскивания. Я открыл флакон, в котором находилось около 200 граммов вещества, и оставил его на лестничной площадке. Запах стал распространяться. Люди обрадовались, дескать, отравляемся, работать не будем. Это был всего лишь повод. От этого запаха никто не мог отравиться. Мы не хотели никого травить. Задача была в том, чтобы не работать, поднять шум, создать ажиотаж и панику, чтобы люди вышли.
Спустя 2-3 часа я повел людей к Опере". Впрочем, далеко не всегда травили понарошку. За медицинской помощью обратились 800 человек, 158 пришлось госпитализировать, и правоохранительные органы не сомневались: речь идет о спланированной кампании, направляемой из единого центра. А уж усомниться в том, на самом ли деле за ней стоит Азербайджан, в тогдашней Армении вряд ли бы кто рискнул.
Стоит отметить, что кроме всего прочего история с массовыми отравлениями в Армении  дает неоценимую информацию к размышлению. Ведь с какой легкостью армянские "революционеры" шли на жертвы среди своих же соплеменников ради "поднятия духа нации"!
На этом же строился и весь цинизм провокации, устроенной армянскими националистами в Сумгайыте 26 февраля 1988 года.
Вопреки утверждениям Вардана Осканяна, главы армянского МИД, Сумгайыт не был ни "началом карабахского конфликта", ни даже "первой кровью". Погромы азербайджанцев в Армении начались еще в 1985 году. По официальной версии, первыми жертвами стали двое азербайджанских крестьян в Ходжалинском, тогда Аскеранском, районе Азербайджана: мужчина, работавший на винограднике, и помогавший ему мальчишка. Естественно, что оба были без оружия. Трудно избавиться от мысли, что убили крестьян только с одной целью - спровоцировать взрыв возмущения в соседнем Агдамском районе.
Однако ту первую волну возмущения удалось остановить. Как потом рассказывал в своей знаменитой "Позиции" Генрих Боровик, одну из колонн остановил местный мулла, другую - партийный работник из Баку. И потом почти все газеты описывали, как бросила на землю свой платок Хураман Аббасова, Герой Социалистического Труда, и никто не решился нарушить древний обычай и перешагнуть через материнский платок.
Показательно, тем не менее, то, что в Армении о "массовых убийствах армян в Азербайджане" говорили уже как о свершившемся факте. И для того, чтобы "погасить страсти", заместитель генерального прокурора СССР, главный военный прокурор А.Катусев заявил на митинге в Ереване, что лично ему известно о двух погибших, и армян среди них нет.
По официальной версии, именно это сообщение сыграло роль "пускового механизма" сумгайытской трагедии, жертвами которой стали 32 человека - 26 армян и 6 азербайджанцев. Не менее 400 человек тогда получили ранения, а городу был нанесен огромный по тем временам материальный ущерб.
Уже потом журналисты многих СМИ, прежде всего центральных, признают: социально-экономическая ситуация в Сумгайыте была катастрофической. Значительная часть жителей ютилась в печально известном "нахалстрое". В городе все мыслимые и немыслимые пределы зашкаливало присутствие "спецконтингента", то есть отсидевших уголовников: кто-то обосновывался за сто первым километром, кого-то отправляли "на химию", то есть на стройки Химпрома, на основании условно-досрочного освобождения. К тому же город, по сути дела, был превращен в гигантскую "газовую камеру". При этом стоит отметить, что уже в конце 1987 года Азербайджан был взбудоражен информацией о поездке в Париж Абела Аганбегяна, человека, весьма близкого к генсеку М.С.Горбачеву.
Именно в ходе той поездки, на встрече с армянскими "денежными мешками", которых предстояло "расколоть" на финансовые вливания в советскую экономику, экономист заявил, что в Кремле есть мнение: целесообразнее было бы передать Нагорный Карабах в подчинение Еревана. Затем с теми же утверждениями, и вновь со ссылкой на принятое в Кремле решение, колесил за границу небезызвестный Зорий Балаян. Но - странное дело! - Москва даже не думала все это опровергнуть. И когда в НКАО уже 13 февраля начались первые митинги, а облсовет принял решение присоединиться к Армении, отреагировала весьма невнятно: пока менять границ республик не будем, а дальше "решим проблему в ходе перестройки".
Но была в Сумгайыте и своя специфика. Основное население и сумгайытского "нахалстроя", и сел Сараи и Фатмаи составляли беженцы из Армении - жертвы первой "перестроечной" волны погромов, прокатившихся по Зангезуру в 1985 году. Сюда же прибывали беженцы из Армении уже "новой волны" - к середине января 1988 года в Сумгайыте их насчитывалось не менее 11 тысяч. И бездействие официальных властей Азербайджана, которые не решались обозначить данную проблему, только распаляло страсти.
При этом стоит учитывать, что в Сумгайыте среди местных армян действовала отлаженная система сбора "национальной дани" - пожертвований на "армянское дело". Процессом руководил некий ранее судимый Эдик Григорян. Именно он 26 февраля, орудуя под кличкой "Паша", совершит первые пять убийств; на его совести (если таковая имеется) - и два изнасилования. Завсегдатай подпольных клубов, где обучали каратэ, он пользовался немалым авторитетом среди местной шпаны. Поэтому-то он легко собрал вокруг себя впечатляющую шайку. Потом соучастники погрома признавались в своих показаниях, что у Григоряна оказалось приличное количество спиртного и "дури", то есть наркотиков, которые в те годы в СССР еще не получили нынешнего распространения.
Но есть и еще более удивительный факт: жертвами погромщиков оказались именно те сумгайытские армяне, которые отказывались эту самую "национальную дань" платить! Именно их тщательно и скрупулезно составленные списки и оказались в руках погромщиков. А на случай "осечки" - кто-то ведь мог ориентироваться и на таблички на дверях - представители многих армянских семейств предпочли загодя покинуть Сумгайыт. Активисты комитета "Карабах", действовавшего среди армян, проживавших в Азербайджане, уже за два месяца до начала событий начали в массовом порядке покидать город, снимать деньги со своих счетов в сберкассах, продавать имущество.
Следователь следственной группы Генеральной прокуратуры СССР, украинец Григорий Котенко позже вспоминал: "До сумгайытских событий в связи с карабахской проблемой через день в Карабах, а оттуда в Ереван поступала информация о реакции местного населения в учреждениях и организациях. Кто доставлял им эту информацию? Азербайджанцы? Нет. Русские? На что им это нужно было? Конечно, армяне, точнее армянские девушки. А во главе их стояла женщина по имени Стелла. Вся информация доставлялась ей, а та, в свою очередь, через армянских связистов, работающих в отделах связи, передавала эту информацию в Степанакерт и Ереван. За такие услуги Стелла получала большой гонорар. Средства, выделенные ей, она делила между девушками.
После установления комендантского часа военные убрали Стеллу из Сумгайыта, и та исчезла в неизвестном направлении. Сначала мы хотели отыскать ее следы, но из-за большой загруженности в работе мы забыли о Стелле. Следует отметить, что Стелла занималась не только сбором информации. В Сумгайыте она имела несколько публичных заведений. Каждый вечер 15-25-летние армянские девушки принимали различных клиентов. Одну из них, Наири, мы допросили. По ее словам, они боялись Стеллы, потому что та угрожала им, устрашала милицией. Женщине, занимавшейся такими грязными делами, никто не делал замечаний. Многие в Сумгайыте знали об этом, но предпочитали молчать. К тому же по разговорам стало ясно, что Стелла пользуется большим авторитетом. В какое бы учреждение она ни ходила, ее принимали с радостью. Одним словом, молодые парни и девушки играли посредническую роль между правящей силой и карабахским комитетом.
Как только возникала проблема, она моментально разрешалась. Если водитель первого секретаря Сумгайытского комитета партии и секретарша городской прокуратуры являлись лицами армянской национальности, то для дополнительного разъяснения нет необходимости".
Но обнародовать всю правду о Сумгайыте ни в Москве, ни в Ереване не хотели. И вовсю отрабатывали версию о "варварах-азербайджанцах", которые убивали армян, и ни словом, ни полусловом не намекали ни на беженцев, ни на армянских провокаторов в среде погромщиков. Не только Еревану, но и Москве надо было решать свои задачи: азербайджанцев требовалось представить этакими "двуногими зверями", "варварами", с которыми не может быть иного разговора, кроме как огня на поражение (сегодня, когда уже становится ясно, какой интерес для Запада представляет наша страна, понятно, зачем Москве требовалось срочно очернить всех азербайджанцев в глазах мирового сообщества), а армян нужно было представить "многострадальными" и "пострадавшими". А главное было - запалить карабахский конфликт всерьез... С тем, чтобы потом, поспекулировав по поводу "большой крови" на национальных окраинах, свернуть ту самую шумно разрекламированную "гласность и перестройку" и начать "переход к рынку в условиях твердой руки": как раз в эти дни в СССР на пик популярности вышли разговоры о "чилийском" и "южнокорейском" экономических чудесах. И нет, увы, никакой гарантии, что за теми обещаниями, о которых говорили Аганбегян, Балаян и т.д., в действительности ничего не стояло. Потому как вся история пребывания Азербайджана в составе Российской империи, а затем СССР - это история передачи азербайджанских земель под армянский контроль с благословения Москвы.